Yeenendaal ontkwam aan een volledige vernietiging Modehuis Van Schuppen toonde elegante collectie Nu voorrang op Fr. Bernhardlaan Bijna 200 donors in Rhenen Veiling Septer Tiel Hele Engelenburg platgebrand P.I.T.-collecte Ook weer keus voor dames van boven de 30 NIEUW SOORT GROEN FAVORIET Nuttige oefening voor brandweer Mobiele Colonne Twee le prijzen voor „Vrolijke Zwervers" Ongeluk pas na 4 dagen Wj politie bekend AGENDA Bouwactiviteit in Reiiswoude Successen voor „De Ordonnans" DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 VEENENDAAL Woensdagmor gen tegen acht uur zette een lading brandbommen de hele Engelenburg, compleet met Vijverplan en een deel van het industrieterrein in lichterlaaie. De brand woedde zo he vig, dat na enkele uren vaststond, dat er weinig kans was nog overlevenden aan te treffen, als het vuur overmees terd zou zijn. Tengevolge van de on gunstige windrichting was er boven dien de kans, dat Veenendaal-Centruni en -Noord ook een prooi van het vuur zou worden. De assistentie van de Mo bile Colonne moest worden ingeroepen om een ramp op een dergelijke grote schaal te vorkomen. Den Engelenburg was toen echter al afgeschreven. Direct na de brandmelding kwam de plaatselijke BB in actie om te trachten het vuur zoveel mogelijk te beperken. Een melding naar de „kring" had een uur later tot resultaat, dat BB- ploegen uit de wijde omgeving assisten tie verleenden, maar toen was de zaak al zo hopeloos, dat de inmiddels in staat van alarm gebrachte brandweer colonne in kamp Crailoo bij Laren te hulp geroepen moest worden. De 48 brandweerwagens van de 12de brand- weerkolonne, verdeeld over vier com pagnieën, arriveerden tegen twaalf uur óp' het rampterrein. Omstreeks kwart over twaalf konden de eerste water stralen op de hoog oplaaiende vlammen gericht worden. Toen alle 48 wagens aan het blussen waren, werd er iedere minuut 120.000 liter water verspoten. Terwijl de Mobiele Colonne trachtte de rest van Veenendaal voor een ramp te behoeden, zorgden de BB-afdelingen er voor dat de brand in het Vijverplan en op het Industrieterrein onder contro le werd gehouden. De opzet van de operatie is gelukt, slechts de Engelenburg is platgebrand, de rest van Veenendaal kon behouden blijven. Dat was de inhoud van een oefening van de Twaalfde Brandweercolonne. Het fraaie nazomerzonnetje maakte van het grimmige bedrijf, dat het zou zijn, indien het ernst was, een spel. De geenszins ervaren brandweerlieden heb ben de kans gehad het in de afgelopen twee weken geleerde in de „praktijk" te oefenen en dat was de bedoeling van de invasie van de vier compagnieën brandweerwagens en een compagnie voor de verzorging, die Veenendaal gis termorgen rond tien uur moest onder gaan. Alles bijeen waren er omstreeks 100 voertuigen naar Veenendaal gekomen, bemand met meer dan vijfhonderd „mannen". Allen kwamen ongeveer OPHEUSDEN De wandelsportver eniging „De Vrolijke Zwervers" te Op- heusden nam zaterdag deel aan de 9e Fruitmars te Wadenoyen, die georga niseerd werd door de wsv. CJVW, on der auspiciën van de NCWB. De junioren onder leiding van de heer D. v. Eldik behaalden op de 5 km een le prijs(beker) met 443 punten. De senioren onder leiding van de heer D. Wevers behaalden eveneens een le prijs op de 20 km. Zij legden tevens beslag op een fraaie beker. Zaterdag gaan de Vrolijke Zwervers naar Bar- neveld om te proberen hier voor de 7e maal in successie de le prijs weg te halen in de Jan van Schaffelaar Herfst- tocht. VEENENDAAL Niet altijd wordt er direct aangifte gedaan van een on geluk. Zo nu en dan krijgt de politie de melding pas enkele dagen later. Zo ook in het geval van mej. J. van T., die op de Kerkewijk met haar fiets ten val kwam doordat ze werd geraakt door een passerende brommer. De bromfietser, de heer C. J. W. A. uit Lienden, zou zijn doorgereden, zonder zich te bekommeren om mej. Van T., die haar linker pols brak. Het ongeluk gebeurde zaterdag, maar de vader van de ongelukkige wielrijdster deed eerst gisteren aangif te. Na onderzoek bleek, dat mej. Van T. na haar val was opgeraapt door voorbijgangers, die haar bij een arts gebracht hadden. De arts stuurde haar door naar het Julianaziekenhuis. De bromfietser had een kwartier staan wachten, maar toen hij na die vijf tien minuten nog niet nodig scheen, was hij maar doorgereden. T"1 ym.i, t SCHERPENZEEL Eierhal, 19-22 uur: Floraliatentoonstel ling. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Wonderful life". Morgen, vrydag VEENENDAAL Sola Fide, 20 u.: Hearing over „Jeugd en kerk". SCHERPENZEEL Eierhal, 15-22 uur: Floraliatentoonstel- ling. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Wonderful life". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t/m zaterdag: werken van Leen Molendijk uit Arn hem. Geopend van 10.30-12 en 14-17 u. VEENENDAAL De landelijke PIT-collecte wordt ook in Veenendaal van 16 t/m 21 september gehouden. Waarom wordt deze collecte gehouden en waarom is dit dringend nodig? Vraag: „Waarvoor is dit geld be stemd?" Antwoord: 1. Voor de militaire te huizen van Pro Rege in Nederland en Duitsland. 2. Voor de militaire tehuizen van de Chr. Mil. Bond voor Oost en West in Suriname en op de Ned. Antillen. 3. Voor de arbeid van de krijgsmacht predikanten: het beschikbaar stellen van bijbels en goede lektuur tegen sterk verlaagde prijzen, kerstfeestvie ring ent. 4. Voor het organiseren van goede ontspanningsavonden. 5. Voor het zenden van enkele duizen den kerstpakketten naar de militairen overzee. Vraag: „Is PIT hetzelfde als Pro Rege?". Antwoord: Neen, in 't geheel niet. Pro Rege is één van de organisaties en diensten die te zamen de stichting PIT vormen en daarin samenwerken. Vraag: „Is het voor alle militairen?" Antwoord: Ja, zonder enig onder scheid. In de tehuizen is iedereen, ook de buitenkerkelijke militair van harte welkom. Vraag: „Waarom zorgt de overheid hier niet voor?" Antwoord: De overheid zorgt reeds voor cantines en organiseert ontspan ningsavonden. Niettemin subsidieert de overheid met flinke bedragen het werk van het PIT, de arbeid der te- huizenbonden en het werk van de krijgsmachtpredikanten. De overheid verwacht echter - en terecht - dat het particulier initiatief voorop gaat, dat de burgerij bereid is financiële offers te brengen wanneer ze de militair ge legenheid wil geven zijn vrije tijd door te brengen in een christelijke sfeer. Vraag: „Wie betaalt de salarissen van de krijgsmachtpredikanten?" Antwoord: De overheid. Vraag: „Worden de militaire tehui zen druk bezocht?" Antwoord: Ze zijn bijna overal te klein. Een komisch gezicht; de brandweer in volle actie, maar vlammen ontbreken. twee weken geleden voor herhaling in militaire dienst, ook de commandant mr. P. L. baron d'Aulnis de Bourouill, ridder MWO. „Het geheel mqet gezien worden als een les, niet als een demonstratie," zo verklaarde men van de zijde van de be roepsstaf, die het geheel controleerde, „er worden natuurlijk fouten gemaakt, maar dat wisten we te voren. Nu is het zaak om lering uit die fouten te trek ken". De colonne was vanaf Rijksweg 12 gekomen. Op de Buurtlaan-West en de Prins Bernhardlaan werd halt gehou den om de compagniescommandanten gelegenheid te geven de zaak in ogen schouw te nemen. Nadat de plannen gemaakt waren konden de wagens op rukken. Er werd op vier plaatsen water opgepompt, twee in de vijvers van De Groene Velden en twee in het Omlei dingskanaal. Door het tussenplaatsen van een „aanjager" kon men het water over grote afstanden „vervoeren", voor men het in de denkbeeldige vlammen spoot. In totaal zou men ruim 240 stra len tegelijk kunnen inzetten - hetgeen overigens niet gebeurd is. In het begin van de middag werd het straatbeeld in Veenendaal langzamer hand weer gewoon. Van de zijde van de BB kwam de op merking, dat bij een werkelijke ramp van deze omvang, de plaatselijke BB niet voor haar taak berekend zou zijn. De BB-afdeling in Veenendaal is veel te klein om werkelijk effectief te kunnen optreden. Een paar brandbommetjes zouden dus werkelijk de ramp kunnen ontkete nen, die nu slechts op papier bestond. Voor men namelijk hulp van de „kring" heeft, is er reeds een uur verloren en ook in oorlogstijd kan de Mobiele Colon ne niet vlugger dan in ongeveer drie uur in Veenendaal zijn. RENSWOUDE Het beeft er alle schijn van dat verschillende winkeliers in Rensvvoude voor het invallen van de herfst letterlijk onder de pannen willen zijn. In de middenstandskringen wordt namelijk een grote bouwactiviteit aan de dag gelegd, waarbij de een zich be perkt tot het aanbrengen van een nieu we pui en nog wat andere kleine voor zieningen, terwijl de ander door middel van een radicale verbouwing zijn zaak een complete gedaanteverandering laat ondergaan. Slager Van Kooten, die al enige tijd bezig is met een drastische verbou wing vordert hiermee al aardig en hoe wel het nog wel even zal du*-en voordat men de vernieuwde zaak zal heropenen, is nu al te zien, dat deze zaak in wei nig meer doet denken aan de oude zaak. Ook bij de firma Van Raay, woning inrichting en textiel, is men druk doen de het oude pand te hervormen tot een zaak die in een stad niet zou misstaan. Ook de heer Van de Vendel is druk doende een aanzienlijke uitbreiding aan zijn bazar te geven. Dit pand krijgt bo vendien een geheel nieuwe pui. Naast de bouwactiviteiten in midden standskringen zit ook de industrie niet stil. Bij de firma Verboom is een ge heel nieuw fabriekscomplex aan de be staande gebouwen toegevoegd. De be drijfsdirectie had bij de start van de werkzaamheden in Renswoude nu circa twee jaar geleden wel rekening gehou den met een uitbreiding, maar dat dit zo spoedig noodzakelijk zou zijn, had zelfs de grootste optimist niet ver wacht. Daar september de herfstmaand ge noemd wordt, zou men moeten aanne men, dat de nacht tussen de laatste augustus en de eerste september als 't ware de scheidingsmuur is tussen zomer en herfst. Het lijkt er niet naar, we hebben trouwens in dit opzicht er varing genoeg opgedaan om te weten dat van zo'n grensscheiding in geen enkel gevak sprake is. Langzaam na dert dat gedeelte van 't jaar, dat ons naar 't bos zal lokken, omdat 't groen zich dan in een bonte kleur men geling oplost. We kunnen er op rekenen nog volop te mogen genieten. Hier en daar, verscholen nog voor het oog van hen die aan alles voorbij jak keren, is het al herfst. Langzaam aan komen er tinten in de lindebomen, kas tanjebomen, etc. en langs de sloten worden de wilgenbosjes witachtig groen. Een enkele bleekblauwe Cam panula beiert geluidloos de herfst in Het ruige stoppelveld ligt te wachten op de ploeg. De aardappels worden ge rooid en het loof der brakke velden verwelkt, wachtend op de dag, waar op de boer er de brand in steekt. Ook treft ons oog het kleurige bont ge- wemelende herfstleven van de geheim zinnige opbloeiende, vergankelijke zwammenflora. Tegelijk met het rij pen der kastanjes, het knappen van 't springzaad en het openknallen der zware brempeulen, komen in bossen en velden, langs wegen en paden de wonderlijke en veelkleurige herfst vruchten te voorschijn. Waar 't bos in bouwland overgaat pron ken nu de lijsterbessen en lager bij de grond staan de bramen met zwarte brummels. Wat Pinksterbloemen, ma deliefjes en margrieten voor het wei land zijn, dat ontvangt het herfstbos van de door nogal te veel mensen le lijk en vies gevonden paddestoelen. Wanneer liet wit, rood en oranje van deze herfstkinderen verschijnt komt er in 't bos extra leven. Hierop, ge achte lezers wilde ik u opmerkzaam maken. We gaan nu samen de tuin in. Nu nog is er een bloemenweelde, laten we trach ten deze zo lang mogelijk te behouden. Dit kunt u bereiken door^de tuin re gelmatig schoon te houden. Wanneer de verste herfstbladeren beginnen te vallen moeten deze spoedig opgeruimd ivorden. Het geeft een slordige indruk, wanneer men de bladeren maar laat liggen, indien er veel regen komt, ver rotten de bloemen onder de bladeren. Bestel tijdig de sneeuwklokjes en andere kleine bolgewasjes, vooral sneeuw klokjes moeten tijdig geplant worden. Hoe eerder deze gaan groeien, des te beter zijn ze tegen de winter bestand. Sneeuwklokjes kunnen de winter heel goed verdragen, indien ze maar één jaar vast staan, doch indien ze voor het eerst geplant worden, en het ge beurt te laat, dan hebben ze nog wel eens van de vorst te lijden. De bol-irissen kunt u deze maand weer planten, liefst op een plek, waar vo rig jaar geen bol-irissen hebben ge staan. Gebruik in geen geval verse mest en zet de bollen op onderlinge af stand van 10 cm en 8 cm diep in de grond. De dahlia's staan op het ogenlik nog in volle bloei, daarom is het nu een heel geschikte tijd, de planten van een etiketje te voorzien. Schrijf op het eti ketje de kleur en de hoogte van de plant, dan weet u het volgend jaar met wat voof soorten u te doen hebt. De dagen beginnen nu aanmerkelijk korter te worden en we kunnen nu ook storm, regen en meer naar iveer verwachten, waardoor 't wel eens en kele dagen niet mogelijk is 't een en ander in de tuin op te knappen. Nu geldt meer dan ooit: „Stel niet uit tot morgen wat u vandaag nog kunt doen. Indien u coniferen wenst te planten kan men deze in deze maand ook wel aan planten. Ze komen dan vóór de winter nog wel aan de (froei en daar is het om begonnen. Na het planten zal gie ten noodzakelijk zijn. Niet zo maar 'n gietertje water, doch geef een paar emmers vol, dan is men allicht dit jaar er ook af. Zet coniferen nooit op een tochtige plaats, ze kunnen daar niet te gen, de naalden worden dan bruin en tenslotte gaat de conifeer dood. Ge bruik bij het planten geen kunstmest, een zeer oude stalmest kan ik wel aan raden. De prijscouranten en foldertjes van bloembollen worden weer in onze brie venbus gedeponeerd. Ik raad u: bestel de benodigde bloembollen spoedig.' Wanneer de tijd van planten daar is dan hebt u ze bij de hand. Laat u zich niet verleiden door de zeer goedkope aanbiedingen per foldertjes! Koopt uw benodigde bloembollen bij 'n be kend en vertrouwd adres en indien mogelijk in uw eigen plaats. E. J. Grijsen- Rhenen. (Van onze mode-redactrice) ln een volle zaal van hotel „La Montagne", toonde modehuis Van Schuppen een jeugdige collectie, in de maten 36 t/m 44. Prachtige stoffen kenmerkten de mo dellen, die afkomstig waren van be kende collecties uit o.a. Engeland, Frankrijk en Duitsland. We komen helemaal in herfstsfeer door de kleuren, waarbij een nieuw soort groen favoriet bleek: het infan- teriegroen. Andere kleuren waren: grijs, zwart, oud-rose, bruin, camel, lever en een soort terra. Een klacht van vorige jaren die sloeg was, dat er voor vrouwen van op de totale mode van dat moment omstreeks dertig jaar en ouder „niets leuks" te krijgen was. Nu za gen wij juist oor deze leeftijds groep heel veel elegante japonnen, pakjes en mantels. Veel applaus kreeg een 3-delig pakje in vieux-ro- ze, met losse cape en mouton-rand garnering in donker bruin. Dit mo del was in tweed, een stof die favo riet was in het eerste deel van de collectie. Een succes in de nieuwe Van Schuppen collectie waren wel de Betty Barclay modellen, bedoeld voor een iets jeugdiger leeftijds groep. Zowel bij de sportieve, als bij de geklede modellen vielen ze op door orriginaliteit. Een model dat WoUen Shetland model uit de collectie van Betty Barclay. Kleuren van dit complét waren rood, wit en blauw. VEENENDAAL Sinds enkele dagen is de Prins Bernhardlaan in de prak tijk een voorrangsweg geworden. Vol gens de theorie is dat wel niet het ge val, maar daar alle kruisingen voor rangkruisingen gworden zijn, met voor rang voor het verkeer op de Prins Bern hardlaan, komt het in feite op hetzelfde neer. Het plaatsen van de voorrangsborden is het gevolg van een besluit van bur gemeester en wethouders, dat enkele weken geleden genomen werd. Reeds meer malen was er van verschillen de zijden op aangedrongen de Prins Bernhardlaan tot voorrangsweg te ver klaren. Altijd werd negatief beslist, om dat de politie van mening was dat het „dan helemaal een racebaan zou wor den". Kennelijk geldt dat motief nu niet meer, of waren het misschien an dere, zwaarder wegende, belangen, die de doorslag hebben gegeven om nu toch tot het plaatsen van deze borden over te gaan? ik hier wil noemen, is een japon met jasje in wollen Shetland (zie foto). De japon in grote rood-wit-blauwe ruit had een verhoogde taillenaad die geaeccentueerd was door een rpod ceintuurtje met gesp. Het jqs- je was eveneens in rood, met een leuke rond gesneden kraag en klei ne zakjes. Dames die het weekblad „Mar griet" lezen, zullen bemerkt hebben, dat daar iedere maand een bepaald model besproken wordt, dat dan in Heel veel modezaken in Nederland ook te koop is. Firma's die hieraan meewerken maken dat duidelijk door een groot biljet in de etalage. Op deze modeshow zagen wij het éérste „model van de maand". Een zuiver wollen whipcord, in de nieu we groene modellen met een bontr kraag en ,mof van hamst^-. Ideaal voor iedere vrouw is een mooi complet. Erg sjiek was een Engels import model, in crème met camel. De mantel die aan twee zij den te dragen is was aan één kant van een ruitstof voorzien. De flanel japon had de nieuwe tendens, n.l. een iets wijder worden van de rok, Zwarte crêpe japon met orginele hals en kol van strass. hier bereikt door verschillende plooi en. Verder waren er nog japonnen in tricot, wevenit, jersey en bedrukte mouseline. Sommigen voorzien van een smal leren ceintuurtje. Voor de grotere maat is er ook heel veel keus. Uit de „twenty-se- ven" collectie van Dick Holthaus o.a. een drie-delig matelpak. Rok en vest in dongal tweed, het jasje in vis graat. Een bever cravate stond hierbij heel elegant. Een cock tailjapon in deze maatklasse van zwart zijden georgette, toonde ook een iets ruimere rok en een geac centueerde taille piet vier strass-, knopen. Tot slot van deze show en kele lange avondtoiletten en (na tuurlijk) een bruid. Het mooist war ren de gebreide avondtoiletten met lurex en de driedelige pakjes, waar bij een lurex blouse gedragen werd. Voor alle maten en leeftijdsgroepen is er het komende seizoen dus weer een ruime keus bij modehuis Van Schuppen. Mies Israël-Leisner. OPHEUSDEN Voor de vlucht van af Vilvoorde hadden de leden van de Ordonnans ruim 290 duiven meegege ven, die gelost werden om 11.10 uur met WZW-wind. De eerste duif die bin nen kwam was van D. Lindner in de tijd van 12.50.21 uur met een snelheid van 1470.97 m. Tijdens de vlucht deden de duiven van de Opheusdenaren het buitenge woon goed want bij de eerste 10 uitsla gen in Rayon 3 afdeling Oost waren het 6 Opheusdenaren die hierin voor kwa men, met Lindner op de le plaats. De uitslag van de vereniging was als volgt: 1.3.5.11.12.13. D. Lindner, 2.4.6.14.15. 17.21.25.27.31.33.50 Arends-Peters. 7.23. 36 T. Verwoert, 8.30.43.48 P. Roodbeen, 9.14.34.49 C. Verwoert, 10.28.35.38.46 H. Prijs, 16.42.4 J. Roelofsen, 18.19.37 G. J. v. Holland, 20.39.51 Comb. Kerkstra, 22.29.40.41 A. v.d. Kolk, 26. 2 M. C. Cor- nelissen, 32.47.23 B. v. Eek, 45. D. Ver woert. RHENEN De bloedafname-avond, georganiseerd door de afdeling Rhe nen van het Roode Kruis in gebouw „Irene", gaf een langzame vooruitgang te zien. Op 19 maart van dit jaar waren er 171 donors en ditmaal waren dat er 182. Het bestuur had gehoopt tot 200 te komen, maar dit streefgetal kon helaas nog niet worden bereikt. Misschien ge lukt het een volgende keer. De helpsters en helpers van de colon ne uit Rhenen hebben weer uitstekend gewerkt, daarbij voortreffelijk geassis teerd door vier man van de colonne uit Veenendaal. 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 I 23—52 31—33 24—26 19—21 41—44 34—36 22—26 18—37 36—40 34—41 22—35 24—39 31—40 20—32 21—23 19—21 18—25 24—26 22—24 20—24 33—35 31—33 23—24 30—32 29—33 18—22 10—25 18—22 Opgave na klasse mm maat. Appelen: Bloemee Ellison Orange k.2 Cox Orange k.2 x James Grieve k.l x James Grieve k.2 Manks Codlin k.2 Notarisappel k.2 Lemoenappel k.2 Ingrid Marie k.2 Transparant de Cronsel k.2 Zuurkroet per 100 kg f7,20; rood f6,10. Fabrieksfruit per 100 kg blank f 15,60. Peren: Clapps Favourite k.2 x Franse Wijnperen k.2 x Triomphe de Vienne k.l x Triomphe de Vienne k.2 x Beurre Hardy k.l x Beurre Hardy k.2 Conference k.l Conference k.2 St. Remy IJbouten Perenkroet per 100 kg f 3,-. Druiven Frankenthalers 1.481.50. Bramen per doosje van 250 gram 2745, Aardbeien per doosje van 250 gram 5279 3740, Meloenen per stuk 7885. Pruimen: Reine Victoria 40—67 13—27, Kwetsen 35—90 12—26. Groenten: Andijvie 2022; x Princessebonen 65100 2569; x Staakprincessen 110130; Groene komkommers per stuk 2126; Rode kool 1416; x Snijbonen 66111 4566; Kassnijbonen 130150; Uien 1619; Sla per 100 krop f 10,22,-; Prei 3141; Wortelen 1416; x Tomaten per kistje van 6 kg export a f3.613.70, export b f3.673.76, export c f2.522.55; x Tomaten per kistje van 6 kg binnen land f 1.703.20 901.80; Aardappel middel 717. x Is hoofdaanvoer. 23—31 34—46 31—36 23—31 21—29 31—42 26—31 23—25 15—17 22—29 18—28 25—40 21—29 21—23 15—20 11—13 16—18 14—17 18—26 13—21 15—25 10—17

De Vallei | 1968 | | pagina 3