de beste dakbedekking Hervatting strijd tegen Israël militair onmogelijk' \R\MEREN ZWAK TOT 1971 Vredesgesprek opnieuw zonder resultaat uooWp*in IRAKA Ei n fc IANT 9, Man hield vliegers drie uur lang onder schot Ir-vH J iWI 5 miljoen (ïjzersterk Cinduwerk) cinduwenkens KINDEREN MOESTEN SOMS AAN I)E KETTING Manipuleren met valse cheques leverde vier mille op FIKSE STRAF VOOR ADOLF VON THADDEN 100% genot met Ritmeester Voor pilconflict is oplossing in zicht Toestand slachtoffer bomaanslag in Wales nog ernstig Auto met stukjes en beetjes gestolen ONEERLIJKE BESTELLER Kind lag na aardschok negen dagen onder puin Spanning in Canadees vliegtuig ICASSETTE 'RECORDER Nieuw Links'1 congrcsseert in Nijmegen In Parijs GEEN UITSPRAAK VERSLAG MOBILISATIE de matras waarop u werkelijk uitrust In de bekende groen DOOR HEK ONDERHOUD Dan helpt Snel, doeltreffend, betrouwbaar! DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE District Arnhem, Rijnkade 26, tel. 08300 - 2 59 99 BEIROET Een van de meest realistische Arabische commandanten heeït opnieuw de moed gehad de Arabische leiders in een rapport te verzeke ren, dat zij niet vóór 1971 in staat zijn de strijd met Israël aan te binden. Het blad Al Nahar meldde dat de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, die de vorige week in Cairo hebben vergaderd, geweigerd hebben het rapport te behandelen, omdat dit buiten hun competentie lag. XUAN THUY geen vooruitgang PARIJS Er is gisteren geen enke le vooruitgang geboekt op de 21ste ont moeting tussen Amerikaanse en Noord - viëtnamese onderhandelaars in Parijs over beëindiging van de oorlog in Viët- nam. Het was de kortste bijeenkomst tot dusver. Beide partijen handhaafden hun eerste ingenomen standpunten. De Noordviëtnamese onderhande lingsdelegatie legde er de nadruk op dat een volledige stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam niet door een „tegen prestatie" van jNoordviëtnamese zijde zal worden beantwoord. Een werkelijke oplossing kan pas worden bereikt als Amerika zijn „neo-kolonialistische doel einden" laat varen, het Nationale Be vrijdingsfront erkent en er ook mee gaat praten. Als dat niet gebeurt, zul len de gesprekken in Parijs vergeefs blijven, aldus Xuan Thuy, de voor naamste Noordviëtnamese onderhande laar. Averell Harriman, de leider van de Amerikaanse delegatie verzekerde zijn Noordviëtnamese gesprekspart ners dat Hanoi op verdere nederlagen moet rekenen als het blijft streven naar een volledige militaire zege. Harriman wees erop dat sinds 18 au gustus de Noordviëtnamese troepen twaalfduizend man hebben verloren. De Parijse onderhandelingen verke ren eigenlijk al van het eerste ogenblik af nu vier maanden geleden in een impasse. Hanoi blijft eisen dat alle Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam moeten worden stopge zet, de Verenigde Staten van hun kant houden vast aan hun eis dat dit door Noord-Viëtnam moet worden beant woord met een vermindering van de ge vechtsactiviteiten. LONDEN De onderofficier van de R.A.F. die maandag gewond werd bij een bomaanslag in Wales, was er gis teren nog zeer ernstig aan toe. Hij heeft al een operatie ondergaan. Volgens de politie, die er nog niet in is geslaagd de daders te pakken te krij gen, lopen ook die gevaar. Er is voor het vervaardigen van de tijdbom name lijk een chemische substantie gebruikt die al bij een lichte beweging kan ont ploffen. Het was dan ook bepaald niet het werk van schooljongens, aldus de chief superintendant van Scotland Yard, dit het onderzoek leidt. Het was ingediend door generaal Ali- Amer, de commandant van het Arabi sche militaire commando, dat de mili taire plannen tegen Israël coördineert. Reeds in september 1964 heeft Ali- Amer de Arabische koningen en presi denten, die toen voor een topconferen tie bijeen waren, verteld dat meer een heid. geld en materieel nodig waren om Israël in een oorlog 't hoofd te kun nen bieden. Ali-Amer stelde voor troe pen uit andere Arabische landen in Li banon, Syrië en Jordanië te legeren. Zijn rapport over onvoldoende Arabi sche militaire kracht was destijds een schok voor de topconferentie, welke be sloot tot een compromis, dat 'n stuk on der de eisen van de generaal bleef. Vol gens Al Nahar bevatte het nieuwe rap port de definitieve aanbevelingen van Ali-Amer voordat hij 16 september met pensioen gaat. „Willen de Arabieren militair een kans tegen Israël maken, dan zullen zij gezamenlijk moeten optreden", zo zou hij hebben verklaard. De Veiligheidsraad is gisteren weder om bijeengeweest zonder tot een uit spraak te komen over de voortdurende botsingen tussen Israëlische en Egypti sche strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal. De vertegenwoordi gers van Amerika en Rusland stonden lijnrecht tegenover elkaar. De Ameri kaan Ball betoogde dat de raad ener giek moest optreden tegen schendingen van het bestand. Hij deed een beroep op de twee partijen, aan de plaatselij ke commandanten strikte orders te ge ven om incidenten te vermijden. De Rus Malik eiste echter, dat de raad Israël zou veroordelen. Hij noemde vrede on mogelijk zolang de Israëlische troepen Arabisch grondgebied bezet hadden. Intussen liet generaal Odd Bull, de stafchef van de VN in het Midden-Oos ten, in een nieuw rapport weten, dat er dinsdag aan de door Israël bezette kant van het Suezkanaal weer landmijnen zijn ontploft. Andere konden bijtijds on schadelijk worden gemaakt. De raad ging uiteen zonder dat een datum voor een nieuwe bijeenkomst was vastge steld. Het Egyptische kabinet is gister avond onder voorzitterschap van pre sident Nasser bijeen geweest ter be spreking van de militaire en politie ke situatie in het Midden-Osten. Het was Nassers eerste kabnetsvergade- ring sinds zijn bezoek aan de Sovjet- Unie in juli voor een medische behan deling. De minister van oorlog, gene raal Fawzy, bracht verslag uit over de toestand aan het Suezkanaal, waar Egypte en Israël zondag jl. een ver woed artillerieduel leverden. Volgens het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram sprak generaal Fawzy over de maatregelen in verband met .,de po litiek van preventieve verdediging, zondag jl. in het communiqué van het opperbevel der strijdkrachten aange kondigd". Al Ahram, dat doorgaans de opvattin gen van de regering weergeeft, schreef gisteren, dat de spanning langs de be standslijn tussen de twee landen het af gelopen etmaal was toegenomen en dat „militaire en politieke kringen elk mo ment een grote uitbarsting van geweld in het gebied verwachten". De commissie van voorbereiding van de Arabische socialistische unie, die za terdag a.s. onder leiding van president Nasser een congres houdt, bepleitte gis teren in een rapport de mobilisatie van alle krachten tegen de „Israëlische agressie". Voor de „bevrijding van het bezette land" was de grootst mogelijke militaire inspanning nodig. De Israëlische minister van voorlich ting, Israël Galili, heeft gisteravond op een openbare bijeenkomst in een plaatsje bj Tel Aviv verklaard, dat er geen gevaar bestaat voor het spoedig uitbreken van een nieuwe oorlog. „Het Egyptische leger heeft nog geen ge- vechtsmoreel", zei hij. De eerste vier meisjes kunnen nog deze maand aan het tandheelkundig in stituut van de Utrechtse rijksuniversi teit beginnen aan de twee jaar duren de opleiding tot mondhygiëniste. BONN Helmut F. (32), auto lakker bij de NSU-fabrieken had een slim systeem bedacht om zich gratis een nieuwe au'to aan te schaffen bij stukjes en beet jes. Voor een paar honderd mark kocht hij een kleine NSU-wagen die rijp was voor de sloop. Op de fabriek verdonkeremaande hij iedere dag een paar reserve-on derdelen en smokkelde die 's- avonds in zjjn aktentas mee naar huis. Daar sleutelde hij de sloop auto geleidelijk om tot een gloed nieuwe. Moeilijker werd het, toen het tijd werd voor spatborden, wie len en bumpers. Helmut F. reed daarvoor met zijn airto naar zijn werk, en monteerde die onderde len in de lunchpauze op een stil hoekje van het fabrieksterrein. Toen hij daar tenslotte met vier autostoelen ging sjouwen, kreeg de bcdrijfspolitle toch arg waan. Nu moet Helmut F. aan zijn fabriek zesduizend mark, bij na de hele prijs van een nieuwe auto terugbetalen. Bovendien kreeg hij zes maanden gevange nis voorwaardelijk, een boete van achthonderd mark en ontslag op staande voet. ADVERTENTIE ADVERTENTIE II Ci ROTTERDAM Twee Rotterdamse banken zijn voor ongeveer vierduizend gulden benadeeld door een man en een vrouw, die met valse cheques geld in den. Het tweetal is nog spoorloos. Volgens het opschrift waren de cheques afgegeven door een Spaanse bank in Madrid. Toen de donkerharige Spaans en Engels sprekende man, on geveer 45 jaar oud, bij de uitbetalingen in de Rotterdamse banken een Colum- biaans paspoort liet zien, werd het geld hem zonder meer uitbetaald. De man werd vergezeld door een ongeveer der tigjarige donkere vrouw met een zon nebril op. Toen de man zijn valse cheques ook bij een derde bank ter verzilvering wil de aanbieden, vertrouwde een werkne mer van de bank de echtheid van de cheques niet. Hij belde de politie. Terwijl hij op uitbetaling stond te wachten, kreeg ook de man argwaan en nam de benen. De Rotterdamse politie heeft ook de vijftigjarige Columbiaanse koopman H. G. A. gearresteerd, die bij een bank in de binnenstad valse Amerikaanse dol lars probeerde om te wisselen voor Ne derlands geld. De man liep tegen de lamp, toen een werknemer van de bank iets vreemds aan de Amerikaanse dollarbiljetten ont dekte. Hij waarschuwde de politie. 0 Op bevel van de autoriteiten heb ben de „vader" en moedervan een weeshuis in Rio de Janeiro, Abel en Edilsa Marques, die in het nieuws kwamen door de ontstellende feiten, die over hun schandalige beheer aan het licht kwamen, een. reconstructie gegeven van de „zorg", die zij aan de hun toevertrouwde kinderen spendeer den. Hier ketenen zij een jongetje aati zijn bed een straf die het echtpaar Marques toepaste als de kinderen met bedelen te weinig geld ophaalden. DEN HAAG De postale recherche in Den Haag heeft gistermorgen de 31- jarig besteller L. F. van K. aangehou den. De man had zich sinds eind juli zes door de postcheque- en girodienst als brief aan rekeninghouders gestuurde kascheques toegeëigend. Hij onderte kende de cheques en inde ze bij ver schillende Haagse postkantoren. Het gaat om drieduizend gulden. Rijden onder invloed ADVERTENTIE VON THADDEN tegen de griep BONN Een gepeperde straf heeft de ultra-rechtse Westduitse politicus Adolf von Thadden (47) gisteren gekre gen voor het kantongerecht in Hanno ver. Wegens dronken rijden werd Von Thadden, de voorzitter van de Natio- naaldemocratische Partij (NPD) ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar, drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van 2.265 mark. Op zondagavond 3 maart was Von Thadden, onder wiens partijgenoten ve le vroegere nazi's zijn, na het nuttigen van ettelijke borrels in zijn auto ge stapt, in zijn woonplaats Hannover. De hartversterking had hij tot zich geno men, zo verklaarde later zijn partijbu reau, om een opkomende verkoudheid de kop in te drukken. Op weg naar huis ramde de „griepe rige" politicus een hek op een plaats, waar een nieuwe trambaan werd aan gelegd. Hij reed door, maar werd even later gesnapt door een politiewagen bij een gesloten bezinestation, waar hij zijn auto min of meer verdekt had opge steld. De wagen was beschadigd, maar Von Thadden kon zich niet herinneren wat hij onderweg eigenlijk had geraakt. De agenten namen hem zijn rijbewijs af. Twee bloedproeven wezen uit dat hij meer dan 1,5 pro mille alcohol in zijn aderen had, ruim boven het toen toege stane maximum van 1,3 pro mille. TEHERAN Een zesjarig jongetje is gisteren levend uit de puinhopen van het Perzische dorpje. Kakhk gehaald. Het kind heeft negen dagen onder het puin bedolven gezeten. De jongen had verscheidene gebroken ledematen. Hij was zelfs te zwak om hulp te roepen. Hij werd gevonden toen familieleden in het puin naar bezittin gen zochten. MONTREAL Een man van onbekende nationaliteit heeït gisteren drie uur lang de bemanning van een Canadees verkeersvliegtuig met een pistool onder schot gehouden. Het toestel was met /.eventien passagiers op weg van St. John's op New round land naar Toronto toen de man in de cockpit verscheen en eiste dat hij naar Cuba zou worden gevlogen. Gezagvoerder Ron Hollet van de Vis count wist de kaper ervan, te overtuigen, dat hij voor een dergelijke lange vlucht in Montreal moest tanken. Hij kreeg toestemming om te landen en in Mon treal mochten beide stewardessen en de passagiers het toestel verlaten. De gezagvoerder en de tweede vlieger Robert Bromley moesten in de cockpit blijven. Terwijl een vliegplan werd gemaakt, voerden functionairssen van Air Canada over de radio een dramatisch gesprek met de kaper. Zij probeerden hem over te halen zijn plan op te geven, aanvan kelijk zonder succes. De man stond bo vendien niemand toe het vliegtuig te naderen. Het vertrek jaar Cuba werd uitge steld toen de kaper een onderhoud vroeg met de consul-generaal van Cu- ADVERTENTIE i es Cassette recorder. Met 2 sporen. 10 transistors, 5 dioden. Voor glasheldere radio en grammofoonopnamen. Voor verrassend goede weergave van musicassettes. Speelt op batterijen en lichtnet. Speeltijd: 2x30 min. f339, ba in Montreal. Tenslotte verliet hij het vliegtuig in gezelschap van deze consul- generaal en een politieman. Hij werd overgegeven aan de immigratiedienst op de luchthaven. UTRECHT Het ziet er naar uit dat voor 1 oktober een oplossing wordt bereikt over het „pilconflict" tussen huisartsen en ziekenfondsen. In kleine kring hebben artsen en ziekenfondsen zich beraden over een uitweg uit de ont stane impasse. Het resultaat daarvan zal waarschijn lijk zijn dat de Landelijke Huisartsen vereniging nog deze maand aan haar ledenvergadering zal vragen het voor stel van de ziekenfondsen te accepteren. Dit betekent dat het „pilconflict" als een proefproces aan de rechter wordt voorgelegd. Het gaat daarbij om de vraag of een huisarts die consulten voor orale anti-conceptiva aan een verzeker de in rekening heeft gebracht in strijd met de honereringsovereenkomst heeft gehandeld. De ziekenfondsen vinden dat dergelij ke consulten onder het abonnementsho norarium vallen; de LHV vindt van niet. Het gevolg daarvan is dat de ho noreringsovereenkomst voor dit jaar nog niet door de Ziekenfondsraad is be krachtigd. Dat had weer tot gevolg dat de ziekenfondsen de voor dit jaar over eengekomen verhogingen niet aan de artsen wilden betalen. 59 NIJMEGEN De groep „Nieuw Links" in de Partij van de Arbeid, sympathisanten van deze groep en „an dere radicalen binnen en buiten de PvdA", zullen volgende week donderdag in Nijmegen een demonstratieve bijeen komst houden. Aan de orde komt een door aanhan gers van „Nieuw Links" voorbereide discussienota die zal zijn gewijd aan de doelstellingen van deze vernieuwings beweging. De groep „Nieuw Links" staat met name een radicalisering van de partij voor. De discussienota handelt onder meer over verdeling van de welvaart in Nederland en de wereld, oorlog en vre de, het nationaliseren van de gezond heidszorg, de bouw en verdeling van goede en betaalbare woningen, het on der controle van de gemeenschap bren gen van nationale en internationale in vesteringen. kleinere klassen en rui mere collegezalen, democratisering van instanties en politieke partijen. De nota zal worden toegelicht door mevrouw Irene Vorrink, mevrouw E. Lopes Diaz, mr. G. J. P. Cammelbeeck, ds. H. J. Diekerhof, en de heren A. A. van der Louw, prof. dr. G. Klein, W. Polak en Han Lammers. Discussielei der is de heer Tom Pauka. Ongeveer vijf miljoen kiezers gaan zondag. 15 september, in Zweden naar de stembus om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen en te be slissen, wie de nieuwe regering zal vormen - de sociaaldemocraten, die 36 jaar lang aan de macht zijn, of een coalitie van de oppositiepartijen, de liberalen, het centrum en de con servatieven. Politieke commentatoren zijn huiverig, meer te zeggen dan dat zij verwach ten, dat de tegenstanders elkaar wei nig toe zullen geven. De sociaal-democraten zeggen: „WIJ zullen winnen, als wij onze medestan ders, die thuis plegen te blijven, naar de stembus kunnen krijgen. Al t® veel van hen, zijn in de loop der ja ren apathisch geworden en beschou wen een A'erkiezingsoverwinning te veel als vanzelfsprekend. Dit maal hebben wij elke stem nodig". Niet-socialisten zeggen, dat „als zij ooit een kans hebben om uit de politieke wildernis te komen, het dit jaar is". Zij ontlenen grote verwachtingen aan de grote tegenslag van de sociaal-de mocraten bij de plaatselijke verkie zingen van 1966 een achteruitgang van 47 tot 42 procent van hun aandeel in de stemmen. Een landelijke enquête heeft evenwel kort geleden aangetoond, dat zij 1 procent van hun sterkte hebben her wonnen en volgens de sociaal-demo craten wijzen geheime enquêtes uit, dat het getij nog sterker te hunnen gunste keert. Afgezien van de „zwevende kiezers", wier aantal op ongeveer 2 procent van het totale aantal kiesgerechtig den wordt geschat, zeggen de meeste politieke wijzen, dat de ongeveer 625.000 jonge nieuwe kiezers de sleu tel tot de uitslag in handen hebben. De jeugd, die, anders dan bij vorige verkiezingen, van zich in toenemende mate doet horen en actief wordt in politieke aangelegenheden. Sommige weerbarstige elementen heb ben blijk gegeven van uiterst linkse neigingen en kritiek uitgeoefend op de neutralistische sociaal-democrati sche regering, omdat zij geen krach tiger houding heeft aangenomen ten aanzien van Viëtnam. Griekenland, de apartheid in Zuid-Afrika en de kolo niale politiek van Portugal. Anderen hebben de regering gekritiseerd öm wat zij beschouwen als een vrekkige economische steun aan onderontwik kelde landen in een tijd, waarin het Zweden materieel beter gaat dan ooit. Erlander, die na hel ambt van pre mier, 22 jaar te hebben bekleed, door de oppositie wordt afgeschilderd als 'n vermoeide, heeft gezegd, dat de par- tijd, die het meest beantwoord aan de idealen van de jeugd en haar uitzicht geeft op het type maatschappij, dat zij in de jaren zeventig hoopt te ver wezenlijken, zeer waarschijnlijk de meerderheid van de kiezers, die voor het eerst stemmen tot zich zal trek ken. De conservatieven hebben zwaar propa ganda gemaakt onder de leuze dat zij onder hun nieuwe leider, de 43-jarige Yngve Holmberg „de jonge partij" zijn. Onder aanvoering van een nieuwe lei der, de 55-jarige Sven Weden, voeren de liberalen hun campagne onder een overeenkomstige leuze: „stemt jong, stemt liberaal". Ofschoon zij met hun ruggen tegen de muur staan, zijn de sociaal-demo craten niet ingegaan op voorstellen van de communistische partij om bij deze verkiezingen tactisch samen te gaan. De communisten onder leiding van de 51-jarige Carl-Henrik Her- mansson, bestrijden integendeel de sociaal-democraten en verdelen de stemmen der arbeiders zelfs in gebie den, waar de uitslag voor de rege ringspartij niet twijfelachtig is. Voor de Russen Tsjecho-Slowakije be zetten, speeldde buitenlandse aangele genheden een onbetekende rol in de campagne, maar de zo kort voor de verkiezingsdag plaats gehad hebben de inval, zal de communisten stem men kunnen kosten en de sociaal-de mocraten kunnen bevoordelen. Politieke waarnemers maken een ver gelijking met dc verkiezingen in Zwe den die in 1948 hebben plaatsgehad. Nadat de communisten zich meester hadden gemaakt van de macht in Tsjecho-Slowakije. Het communisti sche aandeel in de stemmen werd toen ongeveer gehalveerd en de sociaal democraten kregen de meeste protest stemmen. Hermansson heeft dc Russische bezet ting ijlings veroordeeld en geëist dat Zweden zijn betrekkingen met de Sov jet-Unie zou „bevriezen". Een aantal stalinisten van de oude stempel was het hiermee niet eens en zo ontstond een breuk in het communistische front. e Tweede Kamer zal ditmaal wor den gekozen voor twee jaar in- plaats van, zoals gebruikelijk Is, vier jaar, omdat in 1971 de Eerste Kamer wordt afgeschaft. Zweden gaat dan over op een één ka- merparlement van 350 leden. De huidige Eerste Kamer, waar d® van het enige communistische lit een meerderheid van negen stem men hebben, wordt door de provin ciale colleges indirect gekozen voor acht jaar. Elk jaar wordt een achtsft van deze kamer vernieuwd. Het gevolg is, dat de Eerste Kamer geregeld achter de volkswil, zoals die tot uiting komt bij de verkiezing van de Tweede Kamer, aansukkelt. De huidige zetelverdeling in de Tweede Kamer is: 113 sociaal-democraten, 112 niet-socialisten (liberalen, cen trum-afgevaardigden en conservatie ven) en acht communisten. De niel- socialistische partijen zullen der halve slechts vijf zetels behoeven te winnen om een regering op parle mentaire basis te kunnen vormen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7