Rusk pleit voor sterkere NAVO-macht NORTON FILTER KING SIZE Ook „Den Haaf vindt krachtiger NAVO nuttig Wapens op bodem van vijver in Wales Duitse beurzen optimistisch ONTEVREDENHEID IN Bonaparte Spoorbaan ingestort in Wuppertal Crisis dreigt in Rhodesië NA INVAL TSJECHO-SLOWAKIJE Kremlin poogt wereldconferentie communisten te laten doorgaan Negers bouwen voor blanke zaak weer op Strijdbare woorden in New York van minister Klompé Fusiegerucht Mannesmann-Hoesch Ook Engeland vordert met „Concorde" Bankrover wilde vliegtuig kapen MINISTERRAAD Ongerustheid Agressief Herwaardering U rookte nog geen filter? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct^ filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size 25 voor f 1,50 Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt. VOORZORG Daling werkloosheid in Verenigde Staten VERWAARLOOSD D EXTREMISME KEIJZER TAPIJT 'Shkalon TAPIJT EEN WEER AARDSCHOKKEN IN PERZIK VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 TV7ASH1NGTOIN De Verenigde Staten hebben gisteren een beroep gedaan op hun Europese bondgenoten om de Noordatlantische Ver dragsorganisatie te versterken na de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, deed die oproep tijdens een gesprek met het Westduitse parlementslid Kirrt Birren- bach. De twee mannen stelden vast dat „actie binnen de Navo het resultaat moet zijn van de inspanning van allen". Daarom deden zij een beroep op alle Europese leden van de Navo om de verdedigingsorganisatie te versterken. ADVERTENTIE DEAN RUSK krachtiger NAVO DEN HAAG De regering meent dat de defensie van de Navo moet wor den versterkt als gevolg van de veran derde situatie in Midden-Europa. Hoe dat moet gebeuren wordt in overleg met de andere landen van de Navo na gegaan. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft hierover vorige week een vertrouwelij ke brief geschreven aan zgn Nederland se collega, minister Luns. In de brief, die ook aan de ministers van Buitenlandse Zaken van enkele an dere landen van de Navo is gericht, wijst hij op de Amerikaanse wens bondgenootschappelijk overleg op hoog niveau te plegen over een versterking van de Navo in verband met de bezet ting van Tsjecho-Slowakije door landen van het Pact van Warschau. Als mogelijkheden voor het overleg werden genoemd vervroeging van de ministerraad van de Navo, die in de cember zou worden gehouden of een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Navo in New York. De bijeenkomst in New York zou in de eerste helft van oktober kunnen wor den gehouden als de ministers van Bui tenlandse Zaken daar zijn om de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Alleen de Westduit se minister Willy Brandt zou speciaal voor de bijeenkomst moeten overko men. De Bondsrepubliek is geen lid van de VN en Brandt zal dus de Algemene Vergadering niet bijwonen. De Bondsrepubliek heeft in de afge lopen weken herhaaldelijk verklaard, dat de Navo moet worden versterkt Ne derland is het hier in beginsel mee eens, maar over de wijze waarop dit moet gebeuren zijn nog geen vastomlijnde opvattingen geformuleerd. President Johnson heeft deze week verklaard dat versterking van de Navo allereerst de taak van de Europese leden van de Na vo is. MOSKOU In weerwil van de kri tiek op de Russische partijleiding van wege de inval in Tsjecho-Slowakije wenst de Sovjet-Unie toch door te gaan met haar plannen voor het bijeenroepen van een communistische wereldconfe rentie. Die conferentie zou eind november In Moskou moeten worden gehouden. De kritiek op de Tsjechoslowaakse affaire van tal van communistische partijen in de gehele wereld heeft het twijfelachtig gemaakt of er een vol doende aantal partijen bereid gevonden zal worden om afgevaardigden te stu ren. Het staat vrijwel vast dat de com munistische partijen in Italië, Zuidsla- vië, Roemenië en Cuba niets voor de conferentie voelen, die ten doel heeft het gezag van Moskou in de commu nistische wereld te bevestigen. De Russische pers schrijft voorzich tig over de mogelijkheid van een der gelijk conferentie. Daarentegen was er geen letter in te lezen over het terug trekken van de Russische tanks uit het centrum van Praag. Brno en Bra tislava. De aanvallen op de trage te rugkeer naar normale toestanden in Tsjecho-Slowakije gingen onverminderd voort. Deze terugtrekking bewijst in elk ge val dat het de Russen ernst is met hun belofte dat zij, naarmate de toestand in Tsjecho-Slowakije in hun ogen nor maler wordt, hun troepen terugtrekken. Daaruit hebben de Tsjechoslowaakse leiders nieuwe moed geput. Zij gaan moedig verder met het nemen van im populaire maatregelen om de Russen in staat te stellen de terugtrekking te bespoedigen. Berichten als zou de mi nister van Buitenlandse Zaken, Hajek, zijn afgetreden, werden gisteravond te gengesproken. In een officiële verklaring na afloop van de besprekingen zei het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken dat de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek het volkomen eens zijn over het belang van versterking van de Navo. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons gisteravond: Het komen en gaan van aanzienlijke lieden uit Bonn in de Amerikaanse hoofdstad dient om Amerika te winnen voor krachtiger garanties voor de Westduitse veiligheid, nu in Tsjecho- Slowakije plotseling een dozijn Russi sche divisies meer voor de poort van de Bondsrepubliek staan. Het agressieve optreden van Rusland in Tsjecho-Slowakije heeft in West- Duitsland de ongerustheid over de eigen defensie aanzienlijk vergroot een on gerustheid die al geleidelijk was ge groeid door de drastische uitdunning van de strijdmachten der bondgenoten in de Bondsrepubliek. De nu bijna voltooide aftocht van 35.000 Amerikaanse militairen had juist in Beieren een verzwakking van de de fensiegordel doen ontstaan, die door Duitse militaire experts bedenkelijk werd geacht. Aan de Beierse grens staat nu een sterke Russische strijd macht, die onder het mom van „ma noeuvres" verrassend snel zou kunnen overgaan tot een aanval op West-Duits- land. De „militaire waarschuwingstijd" van veertien dagen, waarop tot nog toe werd gerekend, is ^aardoor een twijfel achtige grootheid in de strategische cal culaties geworden. De Westduitse ongerustheid stoelt ook op het feit dat Moskou plotseling een agressief gezicht heeft vertoond en dat de politieke koers van het Kremlin blijkbaar overrompelend snel kan veranderen. Terwijl Amerika deinval in Tsjecho- Slowakije gelaten gadesloeg, heeft de Sovjet-Unie daarentegen een dreigend propaganda-offensief tegen West- Duitsland geopend. Ook schermt Rus land sinds kort met de clausule uit het Handvest der Verenigde Naties, die nog een rechtsgrond zou kunnen bieden voor de militaire actie tegen Duitsland, de vijand uit de tweede wereldorlog. Dit alles heeft in Bonn de vrees doen rijzen, dat de Russen speculerend op Amerikaanse passiviteit zich toch eens tot een opmars tegen West-Duits- land zouden kunnen laten verleiden. Wat Bonn daarom wenst is een her nieuwde Amerikaanse garantie, her waardering van de strategische positie van de Navo in Europa en liefst ook meer Amerikaanse militaire steun. Om het terrein te verkennen voor deze wen sen. reisden Birrenbach en Schmidt, fractieleider van de socialisten in de Bondsdag, naar Washington. World Registration Pending ST. PETERSBURG Een aantal ne gers uit St. Petersburg in de Ameri kaanse staat Florida is op eigen initia tief bezig het bedrijf van een blanke 'stadgenoot te herbouwen. De zaak, een handel in radiateuren, was afgebrand tijdens rassenonlusten op 16 augustus. De 39-jarige eigenaar, Joseph D. Bar ron, zegt, dat hij alleen dank zij deze vrijwilligers maandag zijn bedrijf kan heropenen in een beter gebouw dan het vorige. NEW YORK „Wij moeten er voor vechten dat de regeringen meer aan dacht krijgen voor de sociale verzor ging dan voor de economische en landbouwontwikkeling.Die strijdlus tige woorden sprak minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk) tijdens een vergadering van ministers van sociale zaken in Nèw York. „Deze conferentie ondersteunt de strijd die wij voeren tegen de minis ters van economische zaken", aldus minister Klompé. LONDEN Bij het onderzoek naar de toedracht van de bomaanslag van maandag in Wales heeft de politie een grote hoeveelheid wapens en munitie gevonden. Dat gebeurde, toen kikvorsmannen de bodem van een diepe vijver onderzochten in het graafschap Cardiganshire. De politie had een anoniem telefoontje gekregen dat daar wapen* lagen. Vooralsnog neemt men niet aan dat deze vondst iets heeft te maken met de aanslag vön maandag in de toren van de verkeersleiding tfan de RAF op een oefenbasis. Bij die aanslag werd een onderofficier ernstig gewond. Uit de vijver werden opgevist: Een automatisch pistool, een revolver, delen van machinegeweren, een magazijn, een geluiddemper en 31 patronen. De wapens zagen er nog uitstekend uit, ze hadden kennelijk maar kort in de vijver gelegen. Uit de manier waar op ze op de bodem lagen, trok men de conclusie dat ze er in de haast zijn in gegooid. Als voorzorgsmaatregel zijn alle ge weren, handgranaten en dergelijke wa pens uit de oefenlokalen van het terri toriale reserveleger in Wales naar gro tere depots overgebracht, waar ze beter kunnen worden bewaakt. SALISBURY In Rhodesië, de Brit se kolonie die zich bijna twee jaar ge leden onafhankelijk van Engeland ver klaarde. dreigt een regeringscrisis. Van het Rhodesische front, de partij van premier Ian Smith, heeft zich een grote groep leden afgescheiden, met name in de hoofdstad Salisbury. De mo gelijkheid bestaat dat ook andere groe pen de partij zullen verlaten, waardoor Smith aan het hoofd zou komen te staan van een minderheidsregering. De mensen, die met Smiths partij bre ken, zijn uiterst rechtse elementen die een grondwet eisen waarin wordt vast gelegd dat- de inheemse bevolking van de kolonie nooit enige zeggenschap zal krijgen. De door Ian Smith voorgestel de grondwet voorziet in geringe politieke invloed van de inheemsen, zij het pas op de lange duur. Een jongen van achttien jaar kreeg gisteren in Cardiff een boete van 25 pond omdat hij valse aangifte had ge daan dat er in twee gebouwen in de stad tijdbommen lagen. De politie heeft nu wel iets anders aan het hoofd dat tijd verknoeien met dit soort valse meldin gen, zei de politierechter die de jongen veroordeelde. O Deze ravage ontstond gistermid dag in het centrum van de West duitse stad Wuppertal toen een vrachtauto een van de pilaren waar op de spoorbaan rust, ramde. Een groot deel van de stalen constructie stortte in; het treinverkeer werd vol komen verlamd. Er was alleen mate riële schade. WASHINGTON Het aantal werklo zen in de Verenigde Staten is vorige maand gedaald tot drie en een half pro cent van het totale aantal arbeidskrach ten. Daarmee werd voor de derde keer dit jaar een percentage gehaald dat het laagste sinds zeventien jaar is. Het totale aantal werklozen daalde met 450.000 tot 2,8 miljoen mensen. BONN De stemming op de West duitse beurzen blijft optimistisch. De aandelenkoersen van bedrijven, die op het ogenblik „in het nieuws" zijn. heb ben getoond, dat zij op een reële basis berusten. Daarom heeft de crisis in Tfcjecho-Slowakye ook geen gevaarlijke uitwerkingen van blijvende invloed op de effectenbeurs gehad. In vergelijking met die op buitenland se effectenbeurzen zullen Westduitse I ^at het gist en broeit in de buitenge- westen van het Verenigd Konink rijk behoefde niet te worden bewezen met een bomaanslag zoals die van maandag in Wales, waarbij voor het eerst iemand zeer ernstig werd ge wond. Veel sprekender is de zuiver politieke ontwikkeling van de laatste jaren. Die hebben belangrijke verkie zingsoverwinningen opgeleverd voor de nationalistische partijen van Wales en Schotland. In het Lagerhuis in Londen hebben nu nationalisten uit deze beide streken zitting. De afvaardiging van Wales vertegenwoordigt de Welsh National Party, Plaid Cymru. Die eist een ei gen regering en een eigen parlement voor Wales. Zij streeft naar een soortgelijke positie voor dit land als bijvoorbeeld Canada en Australië hebben. Dus onder erkenning van de Britse kroon toch een zelfstandige positie met het volledige lidmaat schap van de Verenigde Naties. ie Schotten en de Welshmen voelen zich schromelijk verwaarloosd en achteruitgesteld door de regering in Londen. „Men begrijpt ons eenvou dig niet, men weet niet wat er hier omgaat", zeggen velen in die gebie den. In Wales wijst men daarbij vooral op de grote werkloosheid als gevolg van het sluiten van steeds meer kolenmijnen. Algemeen leeft er in ver van Londen gelegen gebieden in Groot-Brittan- nië het gevoel dat men door de rege ring wordt benadeeld en geëxploi teerd. Dat men niet werkelijk deel heeft aan het bestuursproces van het land. Toenemend is de behoefte aan decentralisatie en regionalisatie. Men wil zich kunnen identificeren met iets dat dicht bij het eigene staat. In Wales en Schotland komen daar nog bij een geheel eigen cultuur, voor velen ook een eigen taal en ze ker een eigen geschiedenis. Dat ver sterkt natuurlijk het anti-Engelse ge voel. W/ales was generaties lang een hecht bolwerk van de socialistische La- bourpartij. De kiesdistricten in dat deel van het Verenigd Koninkrijk waren tot voor enkele jaren hechte grote bolwerken. De arbeiders en jeugd stemden altijd op Labour. Alle beloften ten spijt van Labour aan Wales voor meer zeggenschap in ei gen zaken, is er nu een ware omwen teling aan de gang ten gunste van de nationalisten die tot voor kort door weinigen ernstig werden geno men. In 1966 deed de eerste Welsh nationalist zijn intrede in het parle ment in Londen. Bij de volgende al gemene verkiezingen zal hij zeker gezelschap krijgen uit zijn eigen land. v De plannen voor de plechtige installa tie van prins Charle* als prins van Wales, volgend jaar zomer in het kasteel van Caernarvon, zijn voor veel Welshmen moeilijk te slikken. Zij zien die als een nieuwe poging van Engeland om zijn stempel op Wales te drukken. Toch heeft de of ficiële nationalistische partij van Wales er vrede mee. Anders is het met de extremistische groepen gesteld zoals het Leger van vrij Wales. Dat heeft de afgelopen twee-en-een half jaar bij negen bom aanslagen voor meer dan tweehon derdduizend pond schade aangericht aan typische Engelse installaties en aan gebouwen in Wales. Onder meer aan de buizen waardoor drinkwater uit Wales naar steden in Engeland wordt gevoerd. Dat de ongeveer dui zend mensen die daarbij zijn betrok ken ook gevaarlijker dingen doen, is maandag gebleken bij de aanslag op een controletoren van de RAF in Wales. De nationalistische partij heeft zich al enkele jaren geleden afgekeerd van dit soort extremistische fanatici en van hun wandaden. Weinigen namen de extremisten serieus, met hun groene uniformen, gesierd met de rode draak van Wales en hun petten die lijken op die van Hitiers Wehr- macht. Het ziet er naar uit dat we er nog veel van zullen horen. Dat stelt de hoogste eisen aan de staatsmans wijsheid in Londen, waar men veel meer dan tot nu toe, zal moeten luis teren naar de stemmen van Wales en Schotland. aandelen nog wel interessant blijven, hoofdzakelijk voor belegging op middel lange en lange termijn. Voorlopig wordt er ook niet gerekend, dat de Westduitse eentrale bank de conjuncturele ontwik keling zal tegengaan. Deskundigen zijn het er over eens dat de conjunctuur een verdere neiging tot stijgen toont. Hoewel voorlopig nog geen revaluatie van de Duitse mark wordt verwacht, houden vakmensen bij hun zaken al een beetje rekening met een hogere wisselkoers. Zij rekenen op een waar destijging van 5 pet., niet eerder dan tegen het eind van deze maand, maar niet later dan einde voorjaar 1969. Een revaluatie-koorts is echter ner gens vast te stellen. Daar het koersni- veau op het ogenblik aanzienlijk lager ligt dan ten tijde van de revaluatie in 1961 en de dividenten aanzienlijk hoger zijn, wordt een waardeverhoging van de mark niet als een directe bedreiging van de koersen gezien. Misschien, dat er alleen moeilijkheden uit voortvloeien voor bedrijven die in dollars rekenen, zoals lucht- en scheepvaartmaatschap pijen en de scheepsbouw. Ondernemingen, die zeer veel impor teren (warenhuizen en producenten van verbruiksgoederen), banken, verzeke ringsmaatschappijen, de machine- en auto-industrie en openbare nutsbedrij ven zullen er echter nauwelijks door worden beïnvloed. In andere takken van industrie (chemie en staal) zullen alleen maar nadelen van snel voorbij gaande aard op de koop toe moeten worden genomen. In de discussies op de beurzen over een aantal fusie- en samenwerkings plannen komt hier en daar ook twijfel naar voren. In het middelpunt staan gesprekken over de oprichting van een Duits super-elektrotechnisch concern, dat zich zou kunnen ontwikkelen uit een gedeeltelijke fusie tussen AEG en Sie mens. Een gemeenschappelijke dochter in de atoom- en computersector zou niet denkbeeldig zijn. Ook geruchten over een fusie tussen Mannesmann en Hoesch (hoogovens) houden hardnekkig stand, maar hier bestaat tot nu toe slechts zekerheid over een gemeenschappelijke walserij. De drie concerns zouden in elk geval 'n groep vormen, die aanzienlijk mach tiger is dan Thyssen. LONDEN Zonder enige plechtig heid is de in Engeland gebouwde Con corde, het passagiersvliegtuig dat snel ler dan het geluid gaat vliegen, giste ren voor de eerste keer uit de hangar gereden, korte tijd na het rijdende de buut van zijn Franse tweeling. Dat ging toen gepaard met veel fanfares, rede voeringen en ander vertoon. De Concorde is in nauwe samenwer king tussen Engeland en Frankrijk ge bouwd. Deze twee vliegtuigen zijn pro totypes. Het besluit om het debuut van deze eerste Engelse Concorde zo rustig te houden, was genomen door de British Aircraft Corporation, die het project uitvoert, samen met het Franse con cern Sud Aviation. De chefpiloot van de BOAC, een der twee Engelse nationale luchtvaartmaat schappijen, die de Concorde onder meer heeft besteld, noemde het gebrek aan ook maar enige plechtigheid een blun der. „Ik vind dit een der grote gebeur tenissen in Engelands industriële ge schiedenis", zei hij. Ook in Bristol bleek, toen de deuren van de hangar opengingen en het enor me slanke gevaarte zichtbaar werd, welk 'n majesteitelijke indruk dit nieu we vliegtuig maakt. Het is glanzend wit met een brede rode band boven langs de romp. Dit weekeinde beginnen de proeven met de motoren van deze Concorde. De Franse Concorde heeft al heel wat taxi- testen achter de rug. Dit toestel gaat over enige weken voor het eerst de lucht in. Dat kan met het Britse pas over verscheidene maanden. ADVERTENTIE UN-DEUX-TROIS VOILA! KAMERBREED MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM MONTREAL Volgens de Ameri kaanse federale recherche (FBI) is de man, die woensdag een Canadees vlieg tuig probeerde te kapen, een bankro ver uit Dallas in de Amerikaanse staat Texas. Na urenlange verhoren door de poli tie van Montreal heeft de man gezegd Charles Beasley uit Dallas te zijn. Hij is 22 jaar. De FBI zegt dat Beasley wordt gezocht voor een overval op een bank in Ladonia (Texas) op 19 augus tus. Tgenover de Canadese politie heeft Beasley verklaard dat hij lid is van de militante organisatie Black Power in de Verenigde Staten. Daarom zou hi j worden gezocht door de Amerikaanse inlichtingendienst. Beasley was van plan met het vliegtuig naar Cuba uit te wijken. TEHERAN In de Perzische provin cie Khorassan hebben zich gisteren op nieuw zware aardschokken voorgedaan. Er zijn enkele gebouwen beschadigd, maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers.

De Vallei | 1968 | | pagina 11