Veenendaals dagblad „Belast vervoer niet nog zwaarder!" Koekoek in auto meegetroond door studenten Buiten Door Duitse maatregelen al f 40 miljoen schade BISCHOT Rede van Dubcek gecensureerd Kordate kruidenierster joeg rovers de deur uit VLIEGTUIGJE UIT DE „IJSKAST" Albanië wil uit Warschau Pact MILITAIRE MACHT OOSTBLOK GROEIT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ORGANISATIES SLAKEN NOODKREET: H et 'nieuwe najaar gaat in Tweed gekleed. Van oudsher heeft Bischot modehuis een speciale tweedafdeling. Waar om? Wel. tweed is voor ons kwakkelklimaat een ideale stof, die bovendien de mode-ont werpers ieder jaar opnieuw tot fraaie creaties weet te inspireren. Dat ziet u nü weer aan onze internationale keus in tweeds van Schotse en Franse herkomst. Een extra sterretje verdient de Beierse lo den-mantel met dubbel boven stuk aan voor- ep achterzijde, waaruit een lange rugsplit valt. Keus in tweeds van 169.- tot 299.-. In loden vanaf 159.-. Als u „bij" wilt zijn in de mantel mode, mag u onze tweedafde ling echt niet overslaan! Amerika geeft spionagetaak Pueblo toe De Jong en Luns naar West-Berlijn Jongen hield 8 agenten met harpoen óp afstand RUSSISCHE SOLDATEN VERLATEN PRAAG Onvriendelijkhedengeschrapt In Nauw van Bath nu weer zware scheepsbotsing Mist op Schiphol Muzikanten als kegels over de weg geslingerd Rustig weer GEWOND IN GEVECHT MET ONTVOERDERS Veldmuis I 5 i VREES VOOR MEER JONGENS ZETTEN HET OP EEN LOPEN Dronken automobilist reed op fanfare in TANKEENHEDEN EN LUCHTMACHT ZEER STERK RAKETTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10995 (red'.}, Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 13 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I6 BENNEKOM Het Tweede-Ka merlid voor de Boeren Partij H. Koe koek is gisteravond gewond geraakt bij een vechtpartij met aoht Nijmeegse stu denten, die hem in een bestelauto had den ontvoerd. Twee van de acht studenten kwamen naar de woning van de heer Koekoek in Bennekom met het voorwendsel dat zij hem wilden fotograferen. Zij verzochten hem mee te gaan in hun auo, omdat ze de foto bij het plaatsnaambordje Bennekom wilden nemen. Het Kamer lid stapte in en merkte al gauw, dat de studenten doorreden in de richting Wa- geningen. De heer Koekoek gelastte hen te stoppen maar hieraan werd geen gehoor gegeven. Daarop dwong de heer Koekoek in de buurt van Wageningen de chauffeur met geweld het voertuig tot stilstand te brengen. Bij het handgemeen dat hierbij ont stond, rolden het Kamerlid en de stu denten al worstelend uit de bestelauto. De heer Koekoek heeft zich onder dok tersbehandeling moeten stellen. De Edese politie heeft zeven van de acht studenten inmiddels gearresteerd en opgesloten. Bij verhoor bleek dat de studenten die tegen de heer Koekoek hadden ge zegd, dat ze uit Utrecht kwamen een grap hadden willen uithalen: het was de bedoeling geweest hem mee te nemen naar Nijmegen om hem daar tijdens een bijeenkomst van studenten te laten spreken. De heer Koekoek heeft een aanklacht wegens mishandeling ingediend. We mogen wel zeggen, dat we in 't algemeen meer met de huismuis, g dan met de veldmuis te stellen heb- ben. Dit komt, omdat zij zo dicht in J onze nabijheid leeft, aan ons voedsel zit, irritatie verzoorzaakt door haar geritsel en ons hindert door de pene- trante lucht in huis. Bij de veldmuis j g niets van dit alles; zij komt voor in de g vrije open wereldgrazige begroeiin- gen en slootkanten, spoor- en weg- J dammen, bermen enz., doch verschijnt J zelden in menselijke woningen. Niette- i f min kan deze grijsbruine woelmms j (kortstaartiger dan de huismuis) grote g schade aanrichten, vooral bij massaal optreden, wanneer overal in de gras- 5 pollen nesten worden gevonden, veie tunnels en looppaden. Elkaar kruisen j J en het alom piept en ritselt. Kieskeurig j j tonen ze zich niet; planten, wortels, g wortelstokken, kleine vruchtbomen S etc. zijn de vraatzuchtige diertjes wel- kom en hun optreden kan tot een ware 5 plaag en aanzienlijke schade uitdijen, Om zulk een bezoeking af te weren, J werd vele eeuwen geleden de vorsten der Filistijnen aangeraden als schuld- offer voor de roof van de Ark des J 5 Verbcnds vijf gouden muizen te ver j vaardigen en die te zamen met de ark terug te sluren zo lezen we in I Samuël. Een merkwaardig, deels raad- 5 selachtig verschijnsel is het plotse- tinge optreden van grote scharen der zeer vruchtbare beestjes (van maart tot oktober vindt de boer jongen) en 5 S hun eveneens abrupt verdwijnen j Waar de veldmuizen een gebied mas- g g saai bevolken, pleegt dra ook een g 5 vliegesoort in groten getale voor te j komen, waarvan de maden onder de g huid van kleine zoogdieren vegeteren. g Toch helpt dit middel van rnceder Na- g J tuur zelden voldoende; z!j moest een g oneindig veel kleiner en fijner methode g g toepassen, om aan de plaag een halt toe te roepen. Daarover morgen nog 5 wat. 13 sept. '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG De maatregelen van de Westduitse minister van Verkeer, Leber, zullen het Nederlandse wegvervoer een schadepost van bijna veertig miljoen gulden opleveren. Dit is uitgerekend door de Nederlandse Organisatie voor het Beroepsgoederen vervoer N.O.B. Met deze schadepost in het vooruit zicht, hebben de drie organisaties van wegvervoerders een beroep gedaan op de regering het in de miljoenennota niet al te bont te maken. Als ook Den Haag nog eens met nieuwe belasting maatregelen komt, dan wordt de positie van het wegvervoer helemaal onhoud baar, zo menen de bonden. De maatregelen van de Westduitse minister hebben de volgende lasten op het hoofd van onze internationale weg vervoerders gestapeld: 1. Sinds 1 juli mogen zij maar half zoveel dieselolie in hun tanks zonder bijbetaling naar de Bondsrepubliek mee nemen: een extra last van acht mil joen gulden. 2. Op 1 januari moet in Duitsland een belasting op het vervoer van goederen over de weg komen. Schade voor N.e- derland: twintig miljoen gulden. 3. Tenslotte dreigt de voor ons ver voer geldende restitutieregeling te ver vallen. Vervoerdrs die regelmatig in het buitenland rijden krijgen tot düs- ver een deel van de motorrijtuigenbe lasting terug, in totaal zo'n tien mil joen gulden. Secretaris J. Verasdonck van het NOB zei: „Wij vrezen nieuwe lasten voor het wegvervoer. Daarom hebben wij samen met de twee andere or ganisaties een brief geschreven aan minister Witteveen (Financiën) en staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Wa terstaat)". In die brief vragen zij of Den Ilaag niet ditmaal hun deur voorbij ♦wü lo pen als het gaat om het sluitend ma- ADVERTENTIE VOORDE VROUW Vredenburg 6 Utrecht Deventerstraat 1" Apeldoorn WASHINGTONAmerika heeft gis teren toegegeven dat het verkennings schip Pueblo opdracht had Russische vlooteenheden te bespioneren en voor de Noordkoreaanse kust elektronisch berichtgeving af te luisteren. Met goed vinden van het Pentagon publiceerde 't Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken een kopie van de geheime in structies, die op 5 januari aan de Pue blo waren verstrekt - bijna drie weken voordat Noordkoreaanse kannoneerbo- ten het schip opbrachten. De publikatie van het document heeft voornamelijk tot doel, de Noordkoreaan se beschuldigingen te ontzenuwen als zou de Pueblo opdracht hebben gehad vreemde kusten tot op drie mijl te na deren. De Noordkoreanen houden vol, dat het schip hun territóriale 12-mijl- strook heeft geschonden. Volgens de nu bekendgemaakte instructies moest de Pueblo een minimumafstand van dertien zeemijlen tot de kust bewaren. DEN HAAG - Op 18 en 19 septem ber zullen premier De Jong en minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, een bezoek brengen aan West-Duitsland. Zij gaan onder meer naar West-Berlijn, waar zij de gasten zijn van burgemees ter Klaus Schütz. Met bondskanselier Kiesinger en zijn minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt worden be sprekingen gevoerd onder andere over de EEG en de NAVO. ken van de begroting. Want de West duitse verkeersminister Leber heeft hun al genoeg verrassingen bezorgd. Als het buitenland voor extra kosten zorgt is een verlaging van de motorrijtuigenbe lasting eerder nodig, zo menen de or ganisaties. DELFT Acht politiemannen in Delft zijn gisteren met een harpoen anderhalf uur op een afstand gehou den door de zeventienjarige J. H. W. die op 26 augustus uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Breda was ontvlucht. De politie had de tip gekregen dat W. weer thuis was en wilde hem aan houden. Toen de jongen de zes geüni formeerde en twee in burger geklede politieagenten zag, vluchtte hij via het balkon en het dak naar de zolder, van waar hij de agenten met een harpoen geweer bedreigde. Pas na anderhalf uur wist een hoofdinspecteur hem te overreden het harpoengeweer neer te leggen. De jongen verlangde verder dat eerst de zes geüniformeerde agenten zouden verdwijnen en dat hij op de terugtocht naar Breda door zijn vader kon worden vergezeld? Deze voorwaar den werden ingewilligd. De harpoen, waarmee de jongen de politiemannen bedreigde, was eigen dom van zijn broer, die dit werktuig gebruikte voor onderwatervisserij. De harpoen lag op de zolder, waar de jon gen zich verschanst had. pRAAG De leider van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij, Alexan der Dubcek, is er gisteravond toe gebracht, een openhartige televisie toespraak, waarin hij beloofde dat de liberaliserende politiek van de partij zou worden voortgezet, niet uit te spreken. Volgens betrouwbare bron was de toespraak al opgenomen, maar een uur voordat deze zou worden uitgezonden, om 7 uur. werd hij afgelast door func tionarissen van het centrale comité van de partjj. Drie uur later zfjn delen van de toespraak uitgezonden door de televisie, maar opmerkingen over de censuur van de pers en alles wat door de Russen als onvriendelijk zou kunnen worden beschouwd, waren uit de toespraak ver wijderd. gaan met de Tsjechische bevolking op De volledige tekst was reeds aan al le Praagse kranten verstrekt. In de toespraak beloofde Dubcek dat de voorwaarden van de overeenkomst met de Russische leiders, die hij op 26 augustus in Moskou heeft onderte kend, zouden worden nagekomen. Hij zei dat de liberalisatie niet in strijd was met deze overeenkomst. Wij moeten voortgal}^ vA onze po litiek zelfs als dit langzamer zal gebeu ren, aldus Dubcék. Hij zei dat de cen suur die gisteren werd ingevoerd, niet de wens was van de Tsjechische lei ders en dat deze een stap terug bete kende en slechts een tijdelijke maatre gel zou zijn. Hij merkte op dat de partij voort zal ROOSENDAAL „Dan maar dood, maar dat nooit", dacht ik en riep naar mijn dochter de politie te bellen. De jon gens renden toen de zaak uit". Dit zei de kruidenierster M. Buermans'Bruijns (57) uit Roosendaal, die gistermiddag in haar winkel drie jongens voor zich zag, van wie er een een pistool op haar richtte, die de kassa opeisten. De jongens schrokken zo dat zij de winkel uitvluchtten. De kordate winke lierster zette echter de achtervolging in, samen met haar zwager C. Ansems. De ze man kwam juist met zijn auto aanrij den, toen de jongens de winkel uitren den. Na een achtervolging van drie kwartier werden de drie overvallers door de politie gepakt. Het bleken drie Ridderkerkse jongens te zijn, die vorige week vrijdag van huis waren gegaan omdat zij in België op een schip wilden monsteren. Het drietal, de zeventienjarige S. v. d. B., de twintigjarige J. V. en de ze ventienjarige J. M., reed op twee brom fietsen naar Baarle-Nassau. Daar sta len zij een auto en reden ermee naar Antwerpen. Afgelopen zaterdag kwa men zij naar R'daal en gingen daar na naar Zeeuws-Vlaanderen. Woensdag waren zij weer terug in Roosendaal en brachten de nacht door in een hooiberg. Toen zij gistermiddag de winkel van mevrouw Buermans zagen, kwam spon taan het plan de zaak te overvallen. Het luchtdrukpistool, dat een van hen ge bruikte, was geladen met één kogel. de hoogte te houden van al zijn beslis singen en dat er geen geheime over eenkomsten zonden worden gesloten. Een groot deel van de toespraak van Dubcek was gewijd aan de een heid tussen Tsjechen en Slowaken. Volgens berichten zou Gustav Hu- sak de leider van de Slowaakse com munistische partij, Dubcek ertoe heb ben gebracht de toespraak niet door te laten gaan Volgens eer zegsman zou de rede als deze was uitgezonden tot gevolg hebben gehad, dat „de Russen bin nen 5 minuten terug zouden zijn ge weest in Praag". De rooms-katholieke bisschop Fran- tisek Tomasek, de apostolische admi nistrateur van Praag heeft in het ka tholieke blad „Katolicke Noviny", een verklaring .gepubliceerd, waarin hij zijn steun geeft aan de communisti sche regering. „Wij staan geheel ach ter de wettige vertegenwoordigers van onze republiek en geven hun de verze kering van onze onschokbare bijstand en solidariteit", zei de bisschop in een boodschap, die aan alle katholieken was gericht. Vijfentwintig andere rooms-katho- ken in Dubcek, president Svoboda, ure schoppen en kerkelijke functionarissen publiceerden een soortgelijke verkla ring in dezelfde krant. Hierin werd vertrouwen uitgespro ken in Dubcek, president Scoboda, pre mier Cernik en voorzitter van het par lement, Smrkovsky. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „D E KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. Een eenmotorige Stinson, waarmee de Amerikaanse nloten Parker en Cramer in 1928 via Ontario en Groenland naar Stockholm wilden vliegen, maar op Groenland zen noodlanding moesten maken, is na veertig jaar in een natuurlijke ijskast van Groenland te hebben doorgebraht, geborgen. Op de foto: William Cramer (links), een broer van een der vliegers, bij het toestel. In de nacht van woensdag op don derdag zijn de Russische troepen uit Praag, Brno en Bratislava getrokken. Te voet gaan hier Sovjetsoldaten over een brug in de omgeving van het vliegveld van Praag. VLISSINGEN Bij een aanvaring op de Westerschelde tussen de Noor se tanker Havfrost van 13.000 ton en de Duitse vrachtvaarder Uhenfels (10.363 brt) is gisteravond zware scha- ■de ontstaan. De aanvaring gebeurde bij goed zicht in het Nauw van Bath. De ste ven van de Noor werd volledig in el kaar gedrukt. Het schip „hinkte" te rug naar Antwerpen. Later op de avond kwam ook de Uhenfels met zwa re averij in Antwerpen aan. Nog geen drie uur tevoren waren elf sleepboten nodig om op deze onge luksrivier de Panamese tanker World Merit van 40.000 ton vlot te trekken, die gisterochtend in dichte mist ter hoogte van de Braakman was ge strand. De World Merit geladen met ruwe olie ging op de rede van Vlis- singen ten anker en zou vanochtend op nieuw proberen Antwerpen te berej- SCHIPHOL Met de herfst in zicht heeft Schiphol vanochtend zijn eerste hinder van de mist ondervonden. Op deze vrijdag de dertiende moes ten in het vroege ochtenduur wegens het slechte zicht op de landingsbanen vier grote straalmachines aan het ein de van hun lange vluchten uitwijken naar Düsseldorf. Zij kwamen resp. uit Toronto, Barcelona, Tokio en New York. Aan boord van de laatste machine bevond zich onze minister, van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, die in New York de eerste VN-ponferentie inzake maatschappelijk welzijn heeft bijge woond. BELGRADO De Albanese nationa le vergadering zal vandaag beslissen of Albanië zich uit het Pact van War schau zal terugtrekken, aldus meldt Ra dio-Tirana. Premier Nehmet Sjehoe van Albanië heeft op de gisteren gehouden bijeen komst van de nationale vergadering het voorstel ingediend, dat Albanië zich uit het pact van Oosteuropese communis tische landen terugtrekt. Hoewel Alba nië officieel niet uit het Warschau Pact is gestoten, is het evenwel sinds 1962 niet uitgenodigd voor bijeenkomsten van leden van het verdrag. De Sovjet-Unie en Albanië hebben hun ambassadeurs uit eikaars landen teruggeroepen in 1961, tijdens het ideologische geschil over het stalinis me. Sindsdien heeft Albanië >zich op Peking georiënteerd. De Albanese pre mier heeft gisteren gezegd, dat de Albanezen vastbesloten zijn hun land te verdedigen, ingeval „de Sovjet-re visionisten en -hun dienaren van het agressieve Warschau Pact" menen, dat terugtrekking uit het pact mili taire agressie tegen Albanië recht vaardigt. De Albanese premier ver klaarde dat Albanië niet alleen staat, maar vele echte vrienden heeft, on der wie de 700 miljoen zielen tellende bevolking van China. Radio-Tirana meldt verder dat de Al banese premier nog gezegd heeft dat de voorgestelde terugtrekking een re volutionaire stap was, die de wereld zou laten zien, dat Albanië de invloeds sferen van „de grote imperialistische en revisionistische mogendheden" niet erkent en niet zal deelnemen aan agres sie. De premier zei van mening te zijn dat het Warschau-Pact niet langer de vrede, het socialisme en het proleta rische internationalisme dient. Volgens hem diént het thans „de enge belan gen van de Russische leiding en van het Amerikaans-Russische contrarevo lutionaire verbond ter overheersing van de wereld". Het Pact van Warschau was het instrument van agressie tegen dë volkeren geworden. PURMEREND Een dronken auto mobilist is donderdagavond «van achte ren ingereden op het over de Purmer- steenweg in Purmerend marcherende, fanfarekorps „Olympia" uit Monniken dam. De man, de 63-jarige D. P. D., vervolgde zijn weg en verklaarde te genover de politie, die hem in zijn wo ning in Beets arresteerde, niets te heb ben gemerkt van het ongeluk. In het kader van de Cento-feesten in Purmerend was het korps op weg naar een feesttent om daar te concerteren. De fanfaristen werden als kegels door de auto over de weg geslingerd. Artsen en personeel van het vlakbij gelegen Stadsziekenhuis schoten te hulp. Twaalf korpsleden werden gewond, maar allen konden na behandeling huiswaarts ke ren. Een groot deel van het instrumen tarium van het korps ging verloren. LONDEN De strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau zijn op het gebied van tankeenheden en de tactische luchtmacht tweemaal zo sterk als die van de Navo. De infanterie van beide militaire blokken ontloopt elkaar wat sterkte betreft niet veel. De anti-tankeenheden van de Navo zijn echter in grote mate superieur aan die van het Pact van Warschau. Tot deze conclusies is het „Institute for strategie studies" een gezagheb bende niet-officiële instelling van Wes telijke politieke en militaire deskundi gen in Londen gekomen in haar jaar verslag. Volgens het instituut bedragen de grondstrijdkrachten van de Navo 875.000 man tegen die van het Pact van Warschèu 999.000 man. De Oosteurope se landen hebben 15.800 middelzware en zware tanks en de Navo 6400. In deze vergelijking zijn niet de strijd krachten van Frankrijk opgenomen. Dat land heeft een leger van 328.000 man met 475 gevechtsvliegtuigen. De Navo beschikt over 3750 gevechtstoestellen te gen het Pact van Warschau 8130. Het aantal lanceerklare intercontinen tale raketten in de Sovjet-Unie is het afgelopen jaar bijna verdubbeld, zo staat verder in het jaarverslag. Het zijn er nu achthonderd. Naar verwachting zullen het er eind van dit jaar duizend zijn. Daarmee naderen de Russen het- Amerikaanse potentieel (1054). De Amerikaanse „Minuteman" heeft ech ter een kojjtere reactietijd dan de Rus sische raketten en kan mogelijk in de naaste toekomst met meervoudige atooml&dingen worden uitgerust. Op het gebied van raketten, die van onderzeeboten kunnen worden gelan ceerd, liggen de Verenigde Staten met 650 tegen 120 nog ver voor op de Sov jet-Unie. De Russen zijn echter ook op dit gebied bezig de achterstand in te halen door het in gebruik nemen van onderzeeboten met atoomaandrijving, die evenals de Amerikaanse nucleai re onderzeeboten een capaciteit van zestien raketten hebben. .Uit een overzicht van de defensieuit gaven van de diverse landen blijkt dat de landen van het Midden-Oosten (Is raël, Egypte, Jordanië, Syrië, Saoe- di Arabië en Irak) een zeer groot deel van het nationale inkomen uitgeven- aan defensie (tien of 13,8 procent. De Sovjet-Unie heeft de Arabische landen al zoveel wapens geleverd dat de stand van zaken vrijwel gelijk is aan die van voor de zesdaagse oorlog in juni vorig jaar. Men neemt echter aan dat de troe pen van de Arabische landen nog niet gevechtsklaar zijn. /~|ns land bevindt zich in een over- gangszone van gebieden met hoge barometerstanden tussen Groenland en Noorwegen en boven Midden- Europa en depressiesystemen op de Oceaan en boven Noordwest-Rusland. In grote delen van Europa zijn de luchtdrukverschillen gering en is het dan ook rustig weer. Op uitgebreide schaal ontstond in de afgelopen nacht in Engeland, Noord-Frankrijk en ons land mist, die in de ochtend plaatse lijk in laaghangende bewolking over ging. In het Zuiden van het land kwam echter de zon reeds door. In de hogere niveaus is de lucht on stabiel, waardoor vanmorgen in de noordelijke provincies nog plaatselijk onweer voorkwam. In de komende dertig uur zullen de opklaringen zich ook naar 't Noorden en Oosten van ons land uitbreiden. In het Zuiden zal het weer morgen ge leidelijk beïnvloed worden door een depressie, die zich van de Oceaan naar de Golf van Biscaje uitbreidt. Daar zal later meer bewolking zijn met enkele verspreid voorkomende buien. Aangezien de wind geleidelijk naar zuidelijke richtingen krimpt, zul len de temperaturen morgen mogelijk iets hoger zijn dan vandaag. Morgen, zen op: 06.13, onder: 18.57; maan op: 21.37, onder: 15.06.

De Vallei | 1968 | | pagina 1