Ds. Vroegin dew De hele minderwaardig Predikant blijft „christelijk" lyceum-cabaret afkeuren Geslaagd Con-rector S. Tigchelaar: Jn wezen zijn ze *t eens' F lor aliat entoonst el ling in Scherpenzeel geopend Panter opende nieuwe fabriek in Utrecht VEENENDAAL VIERT MAANDAG WEER LAMPEGIETERSAVOND Ds. A. Westra neemt zondagmiddag afscheid VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. SALIEMELK REIN KOK Kaak MARKTEN WERKGELEGENHEID VOOR 120 PERSONEN Intrededienst Restauratie Verkoopdagen Winterwerk Cursus Industrie jr Herdenking Kerkewerk n Jeugdappel VAN WOUT BLAUWKOUS Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 Het is soms onbegrijpelijk hoe sommi ge ik moet eigenlijk zeggen: veel mensen zich kunnen inzetten voor een zaak waar ze geen stuiver wijzer van worden. Ik bedoel dat ze er in de portemonnee niks van merken. Op een andere manier misschien wel. Een soort geestelijke voldaanheid. In de eerste plaats viel me die mense lijke eigenschap weer op bij de leden van het comité, die jaarlijks de chro nisch zieken een week met vakan tie sturen. Ik geloof, dat ze weken achter mekaar geen oog meer dicht zouden doen als hun patiënten eens een jaartje thuis zouden moeten blij ven. Hoewel ze d'r een veel rustiger zomer door zouden hebben. Want ga d'r maar 'es aan staan: zo veel mud van dit, zoveel zakken van dat. zoveel pond van zus en zoveel stuks van zo. Alleen al het bestellen van dat alles. Maar dan moet het ach teraf ook nog eventjes betaald wor den. Wat een zorgen voor een ander. Toch zou je het die mensen niet moe ten ontfutselen, want het is door de jaren heen een stuk van hun. leven geworden. Ze moeten nou echt niet ondeugend op me worden: maar iets dergelijks doe je niet helemaal alleen voor een ander, maar ook een hele boel voor jezelf. Ik zei het al: voor een stuk geestelijke voldoening. Maar dat mag dan allemaal van mij. Beter dan de gasten die er nog geen gulden voor over hebben om een mens die niet zo uit de voeten kans als een ander zich een week vol te laten ple zieren en dik te laten eten. Niettemin gaan degenen die zich ervoor inzetten soms te ver in hun enthou siasme. Dat merk je op velerlei ge bied van de vrijwillige organisatie en het bestuur. De manier waarop bijvoorbeeld de re dactie van een voetballerskrantje een sportstichting afdroogt gaat verder dan de meeste mensen kunnen op brengen als ze in hun particuliere be staan worden bedreigd. Ik kan me voorstellen, dat sommige vrouwen zeggen „die man van mij? Die is in de eerste plaats getrouwd met de voetbal en dan pas met mij". Zo fa natiek zetten ze zich voor hun liefheb berij in. Eigenlijk 'had ik wel een weerwoord verwacht van de heren van de sport stichting, want hun honorarium be staat ook slechts hierin dat zij bij of ficiële gelegenheden een veer ingesto ken krijgen, maar in een clubkrantje volledig onderuit gemaaid worden. En dat heugt ze beslist langer en het komt ook een beetje steviger aan dan de spaarzame pluim. En dan vraag je je af: waar doen ze het allemaal voor? De lui van de voet bal en die van de sportstichting. De ene partij gaat met een waakzaam oog over de velden en keurt af. De andere partij had al een wedstrijd op papier staan en acht het onbestaan baar dat deze niet doorgaat. Waarom, beste mensen, gaan jullie niet allemaal lekker bij de teevee het schuim van een originele Amstel- Heineken-kraag af zitten happen? Waarom maken jullie je het zo moei lijk? „Omdat ze het niet laten kunnen", hoor lk iemand zeggen. Daar zit wel een brokje waarheid in. „Ze staan d'r voor en ze staan d'r achter", om wat op een advertentietekst te variëren. Weet u eigenlijk wat er zou gebeuren als 'we zulke mensen niet meer had den? Mensen die elkaar vanwege hun liefhebberij zo af en toe 'es plukha ren? Dan was het de dood in de pot. Weliswaar zouden de luisterbijdra ge en het kijkgeld beter besteed wor den, maar dat was dan ook alles. Ik hou wel van wat leven in de brou werij. En dan mag er best een kwaad woord vallen. Dat kan ook niet uit blijven. Maar we moeten het niet blij ven. Ondertussen zal wel hier en daar ge zegd worden: ,,0, wat spaart die Wout de kool en de geit toch weer mooi". Hij praat een beetje over de koppen heen en stelt zich aan geen van bei de kanten op. Het is misschien waar. Ik zou ook echt niet weten wie ik ge lijk moet geven. Wout Blauwkous. VEENENDAAL Voor het gister morgen in Utrecht door de Vakraad voor het Kappersbedrijf gehouden pa troons-examen slaagden mej. G. van de Kraats en de heer A. van Dijk, bei den uit Veenendaal. VEENENDAAL De hervormde predikant ds. A. Vroegindeweij zal blijven ageren tegen het „Eerst christelijke Veenendaalse cabaretgezelschap „Samuel en Mozes". Naar hij zegt zal hij in 't eerstvolgende „Veens kerkblad", het or- ggan van de Nederlandse Herv. gemeente op de zaak voortborduren. Het ge noemde cabaret wordt zaterdagavond 28 september aanstaande gepresenteerd door het comité „Reünie '68". Dit comité organiseert dan in Musis Sacrum te Arnhem een reünie van oud-leerlingen van het Christelijk Lyceum Veenen daal in verband met de opening van het nieuwe gebouw van het lyceum. Vol gens ds. Vroegindeweij is de naam van het cabaret een ontwaarding van het woord „christelijk". Vorige week schreef de predikant al in het „Veens kerkblad" over het ca baret in een artikel over de devaluatie van het woord „christelijk". Als voor beeld van de ontwaarding van het christen-zijn haalde ds. Vroegindeweij het „Eerste christelijke Veenendaalse cabaretgezelschap „Samuel en Mozes" aan, dat een voorstelling zal geven ter gelegenheid van de opening van het nieuwe lyceum te Veenendaal. De deelnemers van het cabaret zijn allen oud-lyceïsten. De hervormde predi kant noemt de naam van het cabaret ronduit spotten met het woord „chris telijk" en een ontwaarding tot het nul punt. Er werd zelfs beweerd, dat ds. Vroegindeweij een actie had ontketend om de reünie te boycotten. De predi kant zegt hierover: „Dit is voor hon derd procent gelogen". Hij heeft het feit alleen maar willen signaleren. De rest is voor de verantwoording van de betrokken personen. Op de vraag of hij hier dan niet beter de betrokken perso nen op had kunnen wijzen antwoordt hij: „Ik zag het als mijn taak de ge meente hierover voor te lichten in het openbaar". Ds. Vroegindeweij heeft van het schoolbestuur van het Christelijk Ly- ceam Veenendaal een schrijven ont vangen, waarin het bestuur zich volle dig van de oud-leerlingen distantieert en zich volledig achter de predikant stelt. Ook van andere zijde zou de do minee vele reacties hebben ontvangen, waaruit blijkt dat men blij is met de signalering. De heer S. Tigchelaar, con^rector le raar godsdienst van het lyceum zegt, dat het lyceum helemaal buiten het geval staat. „Dit cabaret heeft niets met het lyceum te maken. Het is een eigen groep van oud-leerlingen. Bijna allemaal volwassen mensen, die hier voor hun eigen verantwoording dra gen". Overigens meent de heer Tigche laar, dat de leden van het cabaret en de dominee hetzelfde voor hebben en het in de grond van de zaak volledig met elkaar eens moeten zijn. Het ca baret wijst op zijn manier op de ont waarding van het wóórd „christelijk", de dominee doet hetzelfde. „Het cabaret stelt de zo dikwijls ver keerde interpretatie van het woord „christelijk" aan de kaak. Dat doet ds. Vroegindeweij ook", aldus de heer Tigchelaar. Ds. Vroegindeweij reageert hierop: „Dat kan best zijn, maar dan gebruikt men een verkeerde methode". De pre dikant verklaart tegen cabaret als ca baret en amusement te zijn: „Ik vind het minderwaardig. De hele sfeer is minderwaardig". Volgens de heer Tigchelaar had nie mand de reactie van de predikant ver wacht. „Als men het van te voren ge weten had, had men het niet zo ge daan", verzekert hij. De leraren van het lyceum hebben het cabaret echter in geen geval veroordeeld. De heer C. Boers is de regisseur van het „Eerste christelijke Veenen- Pdaalse cabaretgezelschap „Samuel en Mozes". Hij schreef ook een groot deel van de teksten. Hij wilde op de zaak geen commentaar geven. Ook het bestuur vaji „Reünie '68", het comité dat het gehele programma rond de reünie van oud-leeriingen heeft georganiseerd onthoudt zich van com mentaar. Gisteravond vergaderde dit comité in hotel „De Klomp". Tijdens deze vergadering werd geruime tijd ge sproken over de uitlatingen van de predikant. Aan het programma zal echter niets veranderd worden: „Alle programma's zijn al verstuurd", aldus vice-voorzitter F. II. Schoemakcr. Ds. Vroegindeweij heeft van de zijde van het cabaret nog geen enkele reac tie ontvangen. Hij weet niet of men zich iets van zijn uitlatingen heeft aan getrokken. Op welke wijze hij in het eerstvolgende „Veens Kerkblad" tegen het cabaret zal ageren vertelde hij nog niet. SCHERPENZEEL Donderdag avond om 7 uur is in Scherpenzeel de jaarlijkse Floraliatentoonstelling ge opend. De bloemenkoningin „Flora", mej. G. Alberda heette alle aanwezi gen, waaronder de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en echtgenote, de gemeentesecretaris de heer B. van den Brink en echtgenote, de wethouders, het erelid de heer Stoten en alle andere genodigden van harte welkom. Hierna boden de bloemenmeisjes mej. A. v. d. Hoeff en F. v. Ruler, mevr. Hoytema bloemen aan. Hierna was het woord aan de burge meester die deze jubileumtentoonstel ling zou openen. De burgemeester had zeer veel waardering voor allen die het de laat ste 24 uur mogelijk hadden gemaakt dat de gemeentelijke eierhal als het ware werd omgetoverd in een prachti ge bloementuin. Ook de tocht door het dorp van de praalwagen vond de burgemeester bij zonder geslaagd. Het feit; dat de 4 lagere scholen in Scherpenzeel nu gezamenlijk een in zending hadden gemaakt was volgens de burgemeester een goede gedachte. De eerste inwoner van Scherpenzeel wenste het bestuur van Floralia suc ces toe voor de toekomst. De volgende personen behaalden met hun inzending een eerste prijs: Coleus: le prijs Henk v.d. Berg. Begonia: le prijs Gerda v. Bruggen. Achimenus: le prijs Arend Verweij. Geranium: le prijs Gerda Verwoerd. Achivrerius: le prijs Annie Kamphorst. Tijdens de opening van de Floraliaten toonstelling keek de bloemenkoningin (links) belangstellend toe. Dahlia's: le prijs Jan Koudijs. Fuchsia's. le prijs Gerda Verwoerd. Bladbegonia: le prijs en beker Gijs v. Daatselaar. Mooiste kinderplant: Gijs v. Daatselaar. Vrije inzending kinderen: le prijs Jongens Wolfswinkel. Vrije inzending volwassenen. Bloemwerk: le prijs Jan Konijn. Planten volwassenen: le prijs en beker mevr. Veenendaal. Planten volwassenen, vrije inzending, le prijs W. v.d. Berg. ADVERTENTIE hoort bij LAMPEGIETERSAVOND Haal wat salie bij DROGISTERIJ Gelderland Veenendaal. hoek Hoogstraat, Telefoon 12656. Heden, vrijdag VEENENDAAL Sola Fide, 20 uur: Hearing over „Jeugd en Kerk". SCHERPENZEEL Eierhal, 1522 uur: Floraliatentoonstel ling. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Wonderful life". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Tabaksschuur De Dikkenberg, Oude Veenendaalse Grintweg, 14 uur: Pad- destoelenentocht o.l.v. A. P. de Kleu- ver. La Montagne, 14 uur: Oriëntatierit MAC Veenendaal. SCHERPENZEEL Eierhal, 1522 uur: Floraliatentoonstel ling. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Wonderful life". Bio, Rhenen, 20 uur: „Texas Addio". TENTOONSTELLING Streekmuseum. Rhenen, zaterdag laat ste dag: Werken van Leen Molendijk uit Arnhem. Geopend van 11-12.30 en 14-17 uur. Marktbericht Barneveld 12/9 Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 561.669 stuks. Stemming rede lijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 45-52 g 8,05-10,33; 53-57 g 10,76-12,45; 58-60 g 12,86-13.49; 61-63 g 13,68-13,93; 64-67 g 13,90-14,80; 67-71 g 14,60-15,10. Eierveiling Barneveld Aanvoer 571.400 stuks. Stemming re delijk tot vlot. Prijzen: 37-48 g 5,03- 9,56; 52-58 g 10,67-13,84: 62-67 g 13,64- 14,48; 71-72 g 14,65-15,31. Belgische eieren Aanvoer 215.280 stuks. Stemming re delijk. Prijzen: 42-48 g 7,05-8,84; 52-58 g 10,10-12,45; 62-68 g 13,15-13,76. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.200.000 stuks. Handel vlot. Prijzen: 50-58 g 10.40-13,10, kg- prijs 2,08-2,26; 59-65 g 13,30-14,25, kg- prijs 2,25-2,19. UTRECHT Groot was gisteren de belangstelling toen de Utrechtse wet houder van Openbare Werken S. Hartevelt aan de Kerklaan in Utrecht de nieuwe filiaal vestiging van de Panter sigarenfabrieken officieel opende. Tal van vertegenwoordigers uit de tabakverwerkende industrie waren naar de voormalige oude drukkerij van „De Banier" gekomen om te constateren, dat hier een modern en aan de eisen des tijds aangepaste nieuwe sigarenfabriek was ontstaan. Panter was in de Utrechtse Meridiaanstraat, waar drie jaar geleden een oude wasserij tot sigarenfabriek was omgebouwd, uit haar jasje gegroeid en met gepaste trots kon de heer H. Stoffels, commercieel directeur, de talrijke gasten welkom heten. De prijs van succes is inspanning", aldus de heer Stoffels in zijn openings woord. „De vestiging drie jaar gele den in Utrecht bleek een succes en door gezamenlijke inspanning zijn we uit on ze tijdelijke behuizing gegroeid. Het is een bewijs dat ons bedrijf in binnen- en buitenland een grote plaats inneemt. Wij geloven in onze taak en hebben onszelf de opdracht gegeven het werk zo goed mogelijk te doen. Dat dit door de bui tenwacht op prijs wordt gesteld blijkt wel uit het feit, dat we drie jaar ge leden in Utrecht zijn gestart met 40 personeelsleden en dat dit nu al is uit gegroeid tot 125 man". Wethouder Harteveld stelde in zijn officiële openingstoespraak, dat het ge meentebestuur van Utrecht altijd bij zonder prettig met de directie van Pan ter heeft samengewerkt. „Toen u drie jaar geleden bij mij kwam en vroeg om in Utrecht een nieuw filiaal te mogen stichten, vroeg ik mij verwonderd af, wat betekent dat nu. Heel kort daarvoor was namelijk een vestiging uit de slgarenbranche uit VEENENDAAL Maandag 16 sep tember, aanstaande maandag dus, zal Veenendaal weer de traditionele „Lam- pegietersavond" vieren. De lampionop tocht zal als gewoonlijk weer het hoog tepunt vormen, terwijl er voor de oude re jeugd een dansavond in Garage Schoonhoven belegd wordt. Organisa tie van de optocht en het garagebal lig gen in de handen van de heer G. v. d. Schee, de leider van het jeugdwerk „De instuif'. „De optocht wordt elk jaar groter", meent de heer v. d. Schee, „zelfs vorig jaar in de stromende regen was er een ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 enorme belangstelling. Het lijkt dat een dergelijke traditie toch nog wel leeft. Ik hoop dat er veel kinderen ko men en dat het weer meewerkt". De optocht begint om 8 uur, vanaf half aoht wordt de stoet geformeerd op het plein achter het bejaardencentrum „De Engelenburg". Alle kinderen kun nen deelnemen. Verkleden is niet nood zakelijk, een lampion is als uitrusting voldoende. Verkleedpartijen maken de optocht wel aantrekkelijker en daarom zijn er voor de leukste groepen een paar prijsjes uitgeloofd. De groepen die mee willen doen wor den verzocht zich voor maandagavond op te geven bij het Instuifgebouw, maar opgave tijdens het verzamelen is mo gelijk. Aan het eind van de optocht wor den de kinderen getrakteerd op choco lademelk en theebeschuitjes. Voor het garagebal heeft men beslag weten te leggen op twee bands: „The Motions" en „Les Baroques". Het bal begint om 20 uur en duurt-.tot 23.30 uur. De route van de lampionoptocht is; Holle Goed, Industrielaan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofdstraat, J. G. Sand- brinkstraat. Utrecht naat het buitenland vertrok ken, omdat men geen emplooi kon vin den. Toen u echter stelde dat u voor de 40 bij dit bedrijf ontslagen werkne mers werkgelegenheid had, hebben we na rijp beraad de toestemming gege ven en ik mag wel zeggen, dat we daar nooit spijt van hebben gehad. Het ver trouwen dat de gemeente Utrecht in uw bedrijf heeft gehad is niet beschaamd. Moge uw produkt dan wel enige aan leiding geven tot verontreiniging van de Utrechtse lucht, uw bedrijf doet dit ze ker niet", aldus de Utrechtse wethou der, die hiermee het bedrijf officieel als geopend verklaarde. De heer Ybema, directeur produktie van de Panter-fabrieken, schetste in het kort nog eens de reden van de filiaal vestiging in Utrecht. „In de jaren zes tig werd de personeelsvoorziening in Veenendaal zeer nijpend. Enerzijds vroeg de stijgende afzet van sigaren om meer personeel, anderzijds was het beleid van de gemeente Veenendaal er op gericht om nieuwe industrieën aan te trekken, teneinde de conjunctuurge voeligheid zo klein mogelijk te maken. Hierdoor ontstond er bij Panter een groot gebrék aan personeel en we wer den min of meer gedwongen tot het stichten van een nevenvestiging. Toen In 1964 de directie van de sigarenfa briek Denova besloot haar bedrijf naar Antwerpen te verplaatsen, nam Panter contact op en bood aan het voltallige personeel van deze fabriek op te ne men. Dank zij de medewerking van B. en W. van Utrecht kon in de Meridiaan straat een tijdelijke bedrijfsruimte wor den betrokken. De plannen voor het doortrekken van de Rubenslaan waren oorzaak dat we snel een ander pand moesten zoeken en het naarstig zoeken naar een definitieve huisvesting leidde tot aankoop van de gebouwen van druk kerij „De Banier" in het landelijk ge legen fort „Blauw Kapel". In enkele maanden werd het gebouw gemoderni seerd en aangepast aan de eisen die het produceren van sigaren 6telt. Nu reeds bedraagt het belang van de Utrechtse vestiging, waar een compleet eindpro- duikt wordt vervaardigd en verpakt, meer dan twintig procent van de tota le Panter onderneming". Op deze openingsreceptie voerden verder nog het woord de heer B. Colen brander, voorzitter van het Verbond voor Sigarenfabrikanten in Nederland, de heer Van Dolder als afgevaardigde van de Samenwerkende Werknemers Organisaties voor de Tabaksverwerken- de Industriëen in Nederland, de heer J. van der Ven namens de fabriekscom- rnissie Panter Sigarenfabrieken Utrecht, die namens het personeel tevens een ba rometer aanbood, en de heer Van Zwol namens de tabaksgrossiers in Neder- land. Ds. A. Westra zal zondag 15 september 1968 in,de middagdienst af scheid nemen van de hervormde gemeente van Rhenen. Veertien dagen later, nl. zondag 29 september 1968 zal hij in de middagdienst, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door zijn mentor, ds. J. Vuyst uit Zeist, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Sassen- heim, waar hij beroepen is in de vacature van d$. W. H. Walvaart, aan wie met ingang van 1 mei van dit jaar (1968) wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd emeritaat is verleend en die thans nog te Gennep in de provincie Noord Brabant bijstand in het pastoraat verleent. Abe Westra werd op 13 oktober 1931 te Buitenpost geboren. (Zijn vader was daar voorwerker bij de dienst Weg en Werken van de Ne derlandse Spoorwegen en voor de christelijke historische unie lid van de gemeenteraad van Achtkarspe- len). Hij bezocht eerst het Willem- Lodewijk-gymnasium te Groningen en studeerde daarna aan de Rijks Universiteit te Groningen, waar hij in het voorjaar van 1956 zijn kandi daatsexamen theologie en ongeveer een jaar later in mei 1957 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Westra van oktober 1957 tot februari 1958 eerst nog ongeveer vier maanden bij ds. J. Vuyst uit Zeist, toen nog predikant te Alme lo, stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervicaris) werd hij op 8 juli 1958 na 'n te Groningen ge houden colloqium toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk. Daarna is hij van augustus 1958 tot juni 1959 nog ongeveer tien maanden te Ber- likum in de provincie Friesland werkzaam geweest als vicaris en heeft hij daar toen in die periode 't ambtswerk waargenomen voor ds. C. mond), toen deze als reserve-leger- predikant in militaire dienst was. Op 14 juni 1959 werd hij door de consulent, ds. J. Schipper uit Zwolle, toen nog predikant te Loënga, be- ■MMMmmiiiimmimMiVMNMMMmM vestigd als predikant van de her vormde gemeente van Scharnegou- tum en Loënga in de clasis Sneek. Op 17 november 1963 verwisselde ds. Westra deze gemeente met die van Rhenen, waar hij toen is be vestigd door ds. N. Kooreman uit Rhenen. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de hervormde ge meente van Scharnegoutum en Loënga was ds. Westra een paar jaar secretaris van de Oecumeni sche Studie-commissie in Friesland en heeft hij meegewerkt aan het in mei 1962 door de „Stichting Suder- goa" uitgegeven rapport „Samenle vingsveranderingen in Zuid-West Friesland". Te Rhenen was hij o.a voorzitter van de commissie voor het jeugd werk in de classis Doorn en bestuurs lid van de plaatselijke afdeling Rhe nen van het Nederlandsche Roode Kruis. Zondag 15 september 's morgens om 10.30 uur zal ds. D. Verstraaten zijn intrededienst houden in 't kerk gebouw van de Nederlandse Pro testanten Bond aan de Kerkewijk no. 75 te Veenendaal. Ds. A. Verstraaten, Nederlands Hervormd predikant, thans nog wo- nende in Berkhout, is door de Stich ting Neder-Veluwe van de NPB aangesteld als voorganger/predi kant voor de afdelingen Ede, Rhe nen en Veenendaal van genoemde Bond en zal zich binnenkort te Ede vestigen. De bevestiging in zijn ambt vond in een speciale dienst j.l. zondag 8 september te Ede plaats. Het orgel van de hervormde kerk te Ederveen zal worden gerestau reerd. Kerkvoogden, en notabelen hebben hiertoe opdracht gegeven aan de Edese firma M. K. Koppe- jan. Pasen 1969 zal het orgel klaar moeten zijn. Er zal tijdelijk een ander orgel worden geïnstalleerd. De kosten gaan f 11.500 bedragen. In het verjaardagsorgelfonds zit momenteel 4000 gulden. In oktober a.s. zullen de dames- krans en de jeugdverenigingen van de hervormde gemeente te Eder veen weer een aantal verkoopdagen organiseren. Materialen en toezeg gingen worden nu al ingewacht. De ring West-Veluwe heeft op 21 september a.s. een appel voor de hervormde jeugd op het program ma gezet. Met dit appel zal het winterwerk worden geopend. De bijeenkomst zal plaatsvinden in de hervormde kerk te Barneveld. Me dewerking verlenen ds. A. Noor- dergraaf te Ede met het onder werp „Wie zou jij kiezen", ds. J. Smit te Putten met de oproep „En nu staande blijven" en het chr. ge mend zangkoor „Zanglust" o.l.v. Gert van Surksum. In Ederveen zal het winterwerk van de hervormde jongeren worden geopend op donderdag 19 septem ber a.s. Ds. De Jong te Leiden zal spreken over „Hoe moeten wij het doen in deze tijd?" avond in Zutphen wordt gehouden. De bijeenkomst gaat uit van de chr. geref. jongerendistricten z.o.-Gel- derland, Twente en Veenendaal. Bij voldoende deelneming zal het hervormde opleidingscentrum Nieuw-Ruimzicht een cursus orga niseren voor hen die zich willen voorbereiden op het zgn. voortenta men dat toelating verleent tot de studie in de theologie. De cursus zal op zaterdagen worden gegeven en is speciaal bedoeld voor dege nen die zonder gymnasiumdiploma theologie willen gaan studeren. De lessen worden gegeven in Utrecht en omvatten de vakken Grieks, La tijn en oude geschiedenis. Om de gemeenteledèn meer be kendheid te bezorgen met het werk van evangelie en industrie is de Veenendaalse industriepredikant ds. A. Terlouw in het hervormd kerk blad een artikelen»eeds begonnen, waarin hij het een en ander over dit werk uit de doeken doet. Ds. Terlouw schrijft dat een ge deelte van zijn werk bestaat uit het vormen van gespreksgroepen. Deze groepen worden gevormd op de be drijven en bestaan uit personen uit verschillende lagen van de bedrijfs- bevolking. Een dergelijke groep komt in een seizoen vier tot vijf keer bij elkaar, met wisselend suc ces. Getracht wordt bij de groep mensen van allerlei levensovertui ging te betrekken. In een groep die nu „draait" is zelfs een Spaanse gastarbeider opgenomen. De onderwerpen van gesprek stelt men tesamen vast. Om er enkele te noemen: „Kan men geloven zon der naar de kerk te gaan?", „Waarin is een christen anders dan anderen?", „De mens en de auto matisering", „Het verschil tussen mohammedanisme en het christen dom". uucn ui tija: WW ~t T De hervormde prof. dr. H. Jon ker te Utrecht komt op dinsdag 1 oktober a.s. te Renswoude spreken over het onderwerp „De kerk en haar werk". De chr. geref. predikant ds. C. Langbroek te Veenendaal zal spre ken en de Veenendaalse muziek- club „Weerklank" zal spelen tij dens. een jeugdappèl dat morgen- In de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal zal op 28 september a.s. het veertigjarig jubileum herdacht worden van de bond van christelij ke gereformeerde mannenvereni- gingen. Tijdens deze bijeenkomst zullen spreken: ds. L. de Bruyne te Rotterdam-centrum, prof. W. Kre- mer, hoogleraar aan de Theologi sche Hogeschool te Apeldoorn, ds. S. van der Molen te Middelburg, prof. dr. W. H. Velema te Ugchelen, hoogleraar aan de theologische ho geschool te Apeldoorn en ds. C. van der Zaal te 's-Gravenmoer. nnrnmwfwwwummwmmv

De Vallei | 1968 | | pagina 3