Prins Claus bij koninklijk paar in gouden koets Technische primeur met perspectieven Betere pensioenregeling vereist meer premie Gerechtshof wil f 26,24 niet overmaken naar het Rode Kruis Baalhoekkanaal wordt hefboom tot gelijke concurrentievoorwaarden in ri!ii:ii Psychiatrisch onderzoek voor bankrover Lange autorit werd fataal De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! De allround volautomaat met maximaal wascomfort Hartslag van Nijmeegse operatiepatiënt per telefoon naar Londens congres overgeseind Variërend van 4-20 procent OMBOUWACTIE GASKRANEN BIJNA ACHTER DE RUG Celklant krijgt nu zijn zin Schendblaadjes niet afkomstig uit helikopter Kat en muis Werkgelegenheid Het hoefde al niet meer sr Kortom: 1 LIJVIG N.V.V.-RAPPORT Minister l)e Block terug van bezoek „25UID-SLAVIË KOMT STEEDS DICHTER NAAR HET WESTEN" PUNTENSYSTEEM OOK JONGEREN METSELAAR COMPUTER NA EXPLOSIE TEN ONRECHTE GEDETINEERDE UTRECHTER KRIJGT MINI-VERGOEDING THUISGESTUURD Vriendin bezweek voor haarstukje HARDE NED. EIS IN RUIL VOOR CONCESSIE AAN BELGIË E' Vraag folders aan: Zanker Nederland iuWeesgersti.121 A'dam. teL 020-67726 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 CONSULT OP AFSTAND DEN HAAG De Haagse politie zet op Prinsjesdag 140 agenten in voor de beveiliging en bewaking van mensen en gebouwen. Van hen komen er zestig uit Rotterdam. In totaal zijn er die dag zevenhonderd man beschikbaar. In de Gouden Koets zal dit jaar prin ses Beatrix ontbreken. Alleen prins Claus maakt met koningin Juliana en prins Bernhard de rit van het paleis aan het Lange Voorhout naar het Bin nenhof en weer terug in de Gouden Koets In het volg-rijtuig zitten prinses Mar- grietl mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Christina. Zoals al twee jaar het geval is, zul len alleen de Koningin en prins Bern hard op het podium zitten. De overige leden van de koninklijke familie zit ten ervoor. De traditionele rondrit van de konink lijke familie rond het middaguur door de Haagse binnenstad gaat evenals vo rig jaar niét door. De belangstelling er voor is vrij klein, waarschijnlijk door de uitgebreide televisiereportage van jesdag. LONDEN Luid applaus klaterde gisterochtend spontaan op in een bioscoopzaal in Londen, toen daar op het doek twee snel bewegende grillige curven zichtbaar werden. Deze curven vertelden hoe een metselaar van 55 jaar het op dat ogenblik maakte, die even tevoren in Nijmegen was geopereerd. Het waren gegevens over zijn hartslag, zijn bloedsomloop en zijn pols. Deze overbrenging van cardiografische en andere gegevens van Nijmegen naar Londen gebeurde langs een gewone telefoonlijn. In het Sint Rad boud-zieken huis van de r.k. universiteit van Nijmegen werden deze gegevens langs elektro nische weg zichtbaar gemaakt als bewegende curven. Deze telemetrische methode wordt steeds meer gebruikt bij het beoorde len van patiënten. De curven werden langs een telefoonlijn naar Londen ge seind en daar geprojecteerd. Het overbrengen van deze gegevens per telefoon was een wereldprimeur, die door samenwerking van de PTT in beide landen en dank zij vernuftige ap paratuur van Philips mogelijk was ge maakt. Het interessante experiment werd uit gevoerd voor deelnemers aan het vier de wereldcongres van anesthesisten (narcotiseurs) dat in Londen wordt ge houden. De demonstratie stond onder leiding van prof. J. F. Crul, hoogleraar in de lesthesiologie in Nijmegen. Hij oogstte er een enorm succes mee bij zijn collega's uit vele landen. Vooraf liet prof. Crul een film in UTRECHT De ontwikkeling van de leeftijdsopbouw van onze bevolking zal er waarschijnlijk toe leiden, dat het vraagstuk van de pensioenvoorziening zich in de toekomst nog nadrukkelijker zal manifesteren dan thans het geval is. Een adequate voorziening zal (afgezien van de overheidssector) moeten leiden tot een sterke stijging van het aandeel der pensioenpremies in de loon som. Deze premies zouden daartoe' op een peil moeten komen van vier k vijf procent voor de lager betaalden en van plm. 20 procent voor personen met een inkomen van f 30.000, Dit blijkt uit het vandaag verschenen rapport „Pensioen voor allen", een om vangrijke studie (167 pagina's) over de toekomst der pensioenvoorzieningen, dat werd samengesteld door 't wetenschap pelijk- en scholingsinstituut van het NVVi* Onder een adequate pensioenvoorzie ning verstaan de samenstellers van het rapport een bruto-pensioen (inclusief AOW), dat op 70 procent van het bruto- inkomen ligt (voor de laagst betaalden meer) en dat via indexatie bestand is tegen geldwaardevermindering. Om na te gaan welke afstand moet worden overbrugd tussen de bestaande pensioenvoorziening en de in het rap- HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft gisterochtend een psychia trisch onderzoek gelast van de 24-jari- ge Santpoorter Theo van P. die op 13 juni heeft geprobeerd alle briefjes van duizend weg te kapen uit een Haarlems bijkantoor van de Amrobank. De rechtbank maakte een begin met de behandeling, maar wees de zaak op verzoek van de officier van justitie en de raadsman terug naar de rechter commissaris. Theo van P. zal ter ob servatie worden opgenomen in de kli niek van prof. Kloek in Utrecht. Op de drukkend warme middag van 13 juni was hij, gekleed als een figuur uit Bonnie en Clyde met slappe gleufhoed, metalen brilmontuur en re genjas even na sluitingstijd het bankkantoor aan de Marnixstraat in Haarlem binnengewandeld. Hij trok een imitatie-Browning en bedreigde daar mee de kantoorhouder en de kassier. „Alle briefjes van duizend of ik schiet jullie kapot", riep hij, maar de beide mannen trokken zich vliegensvlug onder de balie terug. Theo spande de haan van 't wapen, waarmee niet kon wor den geschoten, maar schrok op hetzelf de ogenblik zo hevig, dat hij bliksem snel rechtsomkeert maakte. Hij vlucht te in 'n rode sportauto. De volgende nacht werd hij door de politie van zijn bed gelicht. Bij haar onderzoek vond de politie een briefje waarin Theo zijn plan voor de bankroof gedetailleerd had opgeschre ven. De officier van justitie had hem diefstal met geweldpleging te laste ge legd. SCHIPHOL „Zuld-Slavie wordt steeds meer naar het Westen gedreven door de onzekerheid over de handel met het Oostblok". Dt zei gisteren mi nister De Block (Economische Zaken) na zijn terugkeer van een driedaags bezoek aan Belgrado. „Het land wil speciaal de handel met de Europese gemeenschap vergroten", aldus de minister. Volgens hemis in Zuid-Slavië niets te merken van onrust Men is vastbesloten de gigen koers voort te zetten. I)e nieuwe ambassadeurs van West- Duitsland, Israël en Costa Rica heb ben gisterochtend in Paleis Soestdijk hun geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. port als adequaat gekarakteriseerde si tuatie, hebben de samenstellers van het rapport berekend hoe hoog de pensioen premies zouden moeten zijn bij ver schillende financieringsstelsels en onder verschillende omstandigheden. Dit heeft geleid tot de conclusie, dat de premies op een peil van vier a vijf pro cent (voor lager betaalden) en van plm. 20 procent (voor een inkomen van f 30.000) moeten komen. Een andere oplossing is, volgens het rapport, een zodanige verhoging van de AOW, dat de minimumtrekkers alleen de verhoogde AOW-premie behoeven te betalen om zich een adequaat pensioen te verwerven. Deze oplossing komt er op neer, dat iedereen de verhoogde AOW-premie zal moeten betalen. In het rapport wordt een aantal pen sioenbases behandeld. De voorkeur wordt uitgesproken voor het punten systeem, omdat dit enerzijds admini stratief eenvoudig is en voorts premie overdrachten tussen de deelnemers voorkomt. Het zogenaamde eindloonstelsel wordt in het NV V-rapport van de hand gewe zen, omdat daarbij blijkt, dat degenen die in hun leven promotie maken op aanzienlijke wijze worden bevoordeeld ten koste van hen die in dezelfde posi tie blijven of zelfs achteruitgaan. In het rapport wordt ruime aandacht besteed aan de problematiek van het financieringsstelsel. Zowel het kapi taal- als het omslagstelsel wordt nader onder de loep genomen. In het rapport wordt een voorkeur uitgesprokefi voor een gemengd financieringssysteem. Zo'n gemengd systeem is mogelijk, wanneer tussen de bestaande pensioen fondsen een dwarsverbinding wordt ge slagen, waardoor zij een groot commu nicerend vermogensstelsel gaan vormen. De taak van de afzonderlijke pen sioenfondsen zal daardoor beperkter worden en voornamelijk liggen op het gebied van de inning en registra tie der premies en uitbetaling der pensioenen. De gezamenlijke pensi oenfondsen zullen dan de centrale voor allen geldende beslissingen moe ten nemen. Wat betreft de spaarquote en de vraag binnen hoeveel tijd de premie tot het vereiste peil kan worden opgevoerd, suggereert het rapport te beginnen met een voor iedereen verplichte minimum premie van twee drie procent en dit minimum binnen enkele jaren op te voeren tot vier a vijf procent voor de lage inkomenstrekkers en tot plm. tien procent voor de man aan de premie loongrens. Het bedrijfsleven zelf kan hogere premies overeenkomen. In het rapport wordt voorts nog een reeks suggesties gedaan. De pensioenverzekeringsplieht. Hier onder moeten, volgens het rapport, ook de jeugdigen vallen. Het premieniveau. Voorgesteld wordt een wettelijk minimum pre mieniveau vast te stellen, dat gediffe rentieerd wordt naar de hoogte van het inkomen. Relatie tussen premie en pensioen. Voorgesteld wordt aan de deelne mers jaarlijks een aantal premiepun- ten toe te kermen, welk aantal afhanke lijk is van de door hen betaalde prémie. De prijs dezer premiepunten moet worden geïndexeerd aan de algemene inkomensontwikkeling. Arbeidsterrein pensioenfondsen. Naast de voor iedereen verplichte regeling, kunnen ondernemingen desge wenst hun eigen pensioenfondsen voort zetten. Deze zullen echter op eigen ri sico en op kapitaaldekkingsbasis moe ten functioneren. Het door deze fondsen toe te kennen pensioen kan worden be schouwd als een „derde laag" in het pensioenstelsel. Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Voorgesteld wordt aan hen, die on der het ABP vallen, dispensatie te ver lenen van de voorgestelde pensioenver- zekeringsplicht. kleuren zien van het universiteitszieken huis in Nijmegen en van de appara tuur die voor het telemetrische expe riment werd gebruikt. Ook van een vaatoperatie aan een been, zoals er gis terochtend een is uitgevoerd. Langs een tweede telefoonlijn hoorde prof. Crul van de chirurg dr. Kuiper, die de operatie uitvoerde, dat de patiënt een 55-jarige metselaar was, die al vier jaar klachten had aan zijn benen, voor al het rechter. Het laatste jaar kon de man nauwelijks honderd meter achter een lopen. De operatie is gunstig verlopen, zei de chirurg. De patiënt was net uit de operatiekamer gehaald. Zijn pols was goed, zoals in Londen ook op het bio scoopscherm was te zien. Op verzoek van de hoogleraar liet de chirurg in Nij megen nog enkele andere gegevens zien omtrent de artslag en de bloeddruk van de patiënt. „Ik hoop dat je nu tijd hebt voor een kopje koffie", zei de pro fessor lachend, wat door de zaal werd beantwoord met stevig handgeklap. Prof. Crul vertelde ons nog dat dit overbrengen van cardiografische gege vens langs een gewone telefoonlijn van het grootste belang is. Het maakt con sultatie mogelijk van collega's op grote afstand, terwijl er wordt geopereerd. Veranderingen die optreden in de hart- functie zijn onmiddellijk zichtbaar. „Het onderwijs kan van deze methode profiteren en straks zijn we in staat", aldus prof. Crul, „om dit soort gegevens naar een centraal registratiepunt te lei den, waar ze in een computer kunnen worden gevoed. Dat is in Nederland al in voorbereiding. In de Verenigde Sta ten past men dit systeem al toe". „Op deze manier kunnen verschillen de centra profiteren van één computer, waardoor het ook financieel mogelijk is", aldus de hoogleraar. MtiNCHEN De 21-jarige mevrouw P. van Duist uit Amsterdam is om het leven gekomen toen de auto, die zij be stuurde, op de autobaan München-Neu- renberg bij Schwer tegen de vangrails botste. De auto sloeg over de kop en stortte zes meter omlaag. De vrouw was op slag dood. Haar man werd uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. De politie vermoedt dat mevrouw Van Duist oververmoeid is geweest. Het echtpaar was onderweg van Italië naar Amsterdam. In München had de vrouw het stuur overgenomen. In een sloot langs rijksweg 17 bij Standaardbuiten is gistermorgen het lijk gevonden van de 32-jarige Rot terdammer Th. Bouwman. De man was 's nachts met zijn auto het water ingereden. De 72-jarige D. D. Vos uit Leeu warden is gistermiddag bij Ber- gum verongelukt. De man stak onver hoeds op zijn fiets de rijksweg Leeu- warden-Groningen over en reed onder een vrachtwagen. Hij was op slag dood. Woensdagavond is de 33-jarige me vrouw Poel uit Werkhoven, die bui ten de bebouwde kom van Werkhoven met vijf andere dames liep te wande len aan de rechter kant van de weg, door een achterop komende auto ge schept. Op weg naar het ziekenhuis is de vrouw overleden. Zij laat vier kin deren achter. In Den Burg op Texel is donderdag de 18-jarige loodgieter S. J. Zijn met zijn bromfiets door een zandauto aangereden. De jongeman was op slag dood. In Spijkenisse is gistermiddag de 4-jarige Yvonne Verboom op de weg voor haar ouderlijke woning veronge lukt. Het kind was plotseling de weg opgelopen en werd aangereden door een landbouwtrekker. In Best reed gistermiddag een vrachtauto achter op een land bouwtrekker. De bestuurder van de trekker, de heer Roche uit Best, was op slag dood. Zijn 13-jarige zoon brak een been. In Staphorst had gistermiddag een botsing tussen twee auto's plaats op de rijksweg tussen Zwolle en 'Mep- pel. Dit gebeurde toen een van de au to's vanaf een zijweg de rijksweg wilde oversteken. De bestuurder van deze auto werd levensgevaarlijk gewond. Zijn echtgenote, mevr. T. de Witte- Kooike (54) uit Staphorst, kwam om het leven. DEN HAAG Na ruim een jaar hard werken, is de vervanging van een mil joen ondeugdelijke kunststofplaatjes in gaskranen door messing plaatjes bijna voltooid. Het gemeentelijke energiebe drijf van Den Haag, een van de laat ste gemeenten waar nog aan de ver vanging werd gewerkt, heeft gisteren een punt achter het karwei gezet. Van de 150.000 vervangen plaatjes bleek er géén een scheurtje te hebben. Wel wer den andere voor de gasgebruiker onge vaarlijke mankementen geconstateerd. In vijfduizend huizen heeft het Haag se gasbedrijf geen controle kunnen uit oefenen. De bewoners hebben ook na herhaaldelijke bezoeken en brieven geen gehoor gegeven. Zij krijgen nog tot 1 oktober de tijd om de plaatjes tè laten vervangen. Na die tijd zullen zij de monteur moeten betalen. Zoals bekend is de landelijke ombouw actie begonnen na een hevige gasexplo- sie in Nijmegen in mei van het vorig jaar. Hierbij werden enkele mensen ge wond. Een onderzoek wees uit dat de kunst stofplaatjes na enkele jaren gebruik scheurtjes kunnen gaan vertonen. Het V.E.G.-gasinstituut heeft de grote om bouwactie in Nederland gecoördineerd. Volgens dit instituut zijn de eigenaren of bewoners van ongecontroleerde wo ningen verantwoordelijk als zich een gasexplosie voordoet en later blijkt dat de gaskranen een kunststofplaatje be vatten. Waarschijnlijk zijn vele duizen den huizen in Nederland niet gecontro leerd. Daardoor blijft de kans op een gasexplosie ten gevolge van lekkende kunststof plaatjes nog steeds mogelijk. T~|e politie van Leeuwarden zit met een hardnekkige klant. De man had zich woensdagnacht bij het bu reau aan de Nieuwstad in de Friese hoofdstad vervoegd met de vraag of hij in de cel mocht slapen. Toen de dienstdoende man hem aan het ver stand had gebracht, dat een politie bureau geen hotel is, sloeg de bezoe ker een ruit van de portiersloge in en kreeg prompt zijn tin. Gisternacht was de man er echter weer. Hij had een klacht over cafés waar hij was mishandeld en of hij in de cel mocht slapen. Nee, zei de agent geduldig, daar kunnen we niet aan beginnen. Ook goed, zei de man en nu sneuvelden er drie ruiten. Het ziet er naar uit, dat hij nu wat langer in de cel mag blijven: hij zou in vijf cafés en een cafetaria zijn verte ringen niet hebben betaald. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft de Utrechter F. de Vries (53) laten weten, dat het niet be reid is een tegemoetkoming van 26 gul den en 24 cent te gireren naar het Ne- derlandsche Roode Kruis. De heer De Vries, die vorig jaar dertien dagen ten onrechte in een cel werd opgesloten omdat hij werd ver dacht van moord op de Utrechtse win kelier Donse, had dit bedrag als tege moetkoming gekregen, omdat zijn doch ter na zijn arrestatie een zenuwinzin king had gekregen en niet in staat was te werken. De heer De Vries verzocht het Am sterdams gerechtshof vervolgens dit be- dag te gireren naar het Rode Kruis. Hijzelf zou dan een even groot bedag aan het Rode Kruis betalen, omdat hij 26 gulden en 24 cent te weinig vond. Gisteren verzekerde de griffie van het Amsterdamse gerechtshof: „Wij hebben alleen iets te maken met de heer De Vries en niet met het Rode Kruis. Wat de heer De Vries zelf met het geld wil doen, moet hij weten, maar wij zijn niet bereid een precedent te scheppen". Fen dame in Nijmegen was haar haarstukje kwijt. Een paar dagen later zag zij er haar vriendin mee lopen. Die vriendin was een paar da gen eerder bij haar op bezoek ge weest en sinds die dag was haar haar stukje zeek. De dcone was zo zeker van het feit, dat het haar stukje was, dat ze de po litie erbij haalde. Toen biechtte de vriendin maar op. De lokstem was te sterk voor haar geweest. MIDDELBURG De Nederland se regering wil het Belgische verzoek om een kanaal van Antwerpen naar Baalhoek in Zeeuws-Vlaanderen aan de Westerscheide te graven gebruiken als hefboom om tot gelijke concurren tievoorwaarden in de Beneluxhavens te komen. Dat is gebleken btf het overleg dat minister Bakker (Verkeer en Water staat) gisteren heef gepleegd met de Belgische ministers J. de Saeger (Open bare Werken) en H. Fayat (Buitenland se Handel). De ministers hebben tevens besloten dat het kanaal Gent-Terneuzen dat 19 december klaar zal zijn voor schepen tot vijftigduizend ton, in de loop van volgend jaar nog een meter zal worden uitgediept om schepen tot zestig duizend ton toegang te geven. Zij kwamen overeen dat er gezamen lijk verder zal worden gestudeerd op het afsnijden van de bocht in de Wester- schelde bij Bath. Minister Bakker heeft een onverbid delijke voorwaarde gesteld voor het graven van een kanaal van Antwerpen naar Baalhoek: industrieterreinen langs de nieuwe vaarroute moeten op Nederlands en Belgisch grondgebied op precies dezelfde v oorwaarden worden uitgegeven. t Al geruime tijd ervaart Nederland dat België havenindustrieën van wereldfor maat aantrekt dank zij grondprijzen die beneden kostprijs worden aangeboden en dank zij andere faciliteiten. Twee dagen lang zijn de Belgische minis ters H. Fayat (uiterst linksen J. de Saeger in ons land. Tussen hen in de Ne derlandse minister drs. J. A. Bakker (Ver keer en Waterstaat), met wie zij overleg plegen over gezamenlijke problemen. Rechts mr. J. van Aart sen, commissaris van de Koningin in Zeeland. Omdat het gebied langs het eventuele Baalhoekkanaal geen „eiland" is, zul len de vestigingsvoorwaarden die daar moeten gelden geen oneerlijke concur rentie mogen betekenen voor het Sloe- gebied (b(j Vlissingen) en Rotterdam. Ook de Belgen zullen zich geen ongelij ke voorwaarden tussen de industriege bieden a an hun linker- en rechter- Scheldeoever kunnen veroorloven. De eis van Nederland, dat gelijke vestigingsvoorwaarden langs het hele Baalhoekkanaal zullen moeten gelden, betekent daarom het begin van onder handelingen over het gelijkschakelen van de vestigingsfactoren in alle Neder landse en Belgische havens. Minister Bakker en zijn Belgische collega's De Saeger' en Fayat besloten onderhandeiingsdelegaities aan te. wij zen, die een traktaat tussen België en Nederland met betrekking tot het Baal hoekkanaal moeten voorbereiden. Die commissies moeten alle technische, fi nanciële, planologschie en economische (uitgiftevoorwaarden van de industrie- gronden) onderzoeken. „Wij zijn nu een stap verder. We zijn het eens over de procedure volgens welke wij tot realisering van het Baal- hoekproject zouden kunnen komen", zei minister Bakker na afloop van de be sprekingen. Van het Kanaal GentTerneuzen zouden de Belgen eigenlijk een kanaal voor schepen van honderdduizend ton willen maken maar „alles kan niet in een keer". Zij geven aan het Baalhoek kanaal de voorkeur. De ministers spraken verder af dat de autoweg E 3 (Rijssel - Gent - Ant werpen - Eindhoven) in 1971 klaar zal zijn, evenals de autoweg E 10 (Breda - Antwerpen - Brussel - Parijs). De auto weg E 39 tussen Belgisch en Neder lands Limburg zal in 1972 klaar zijn en de E 9 (tussen Luik en Maastricht) in 1973. SCHIPHOL De politie van Hel mond is na diepgaand onderzoek en na advies van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol, tot de voor lopige conclusie gekomen, dat haar mededelingen over pornografische pam fletjes, die uit een helikopter op Hel mond fouden zijn neergedwarreld, op zijn minst gezegd ietwat voorbarig moe ten worden genoemd. De politie is af gegaan op de verklaringen van twee kinderen van elf jaar, die de helikopter ten noorden van Helmond hebben zien vliegen. Deze Belgische helikopter moet vol gens de politie haast wel onverdacht zijn. Zij was tegen hoge kosten gehuurd door de Rotterdamse luchtvaartmaat schappij General Aviation ten behoeve van Philips en DAF. Het toestel werd bestuurd door helikoptervlieger Jan Menge van General Aviation, die waar lijk woedend is over de publiciteit, die hem, naar hij zegt volkomen ten onrech te, ten deel is gevallen. Aan boord van de helikopter bevon den zich vijf hoge functionarissen van de Philips-fabrieken en al konden dezen dan wel een raampje openen, de tekst van de half op rijm staande, grove en kinderlijke pornografie en de goedkope wijze waarop deze tekst op gestencilde velletjes was afgedrukt, vormen vol gens de politie van Helmond feitelijk een bewijs uit het ongerijmde, dat zij niet afkomstig kan zijn van Philips-di- recteuren. Bovendien kan niemand in zo'n heli kopter een raam openen en daaruit sta pels papiertjes wegwerpen, zonder dat de mede-inzittenden dit bemerken. Daar komt nog bij, dat de Helmondse brandweer op alle hoge gebouwen in de buurt van de plaats, waar de formulier tjes zijn aan getroffen, een onderzoek heeft ingesteld. Op geen van deze da ken is ook maar een velletje aange troffen. Resteert dus slechts de mogelijkheid, dat de schendblaadjes vanuit een lager- bij-de-gronds niveau zijn rondgestrooid. Wie dat heeft gedaan en hoe, kan de politie nog niet meedelen. /~)p het eerste gezicht vallen reeds twee bezwaren op tegen de loon wet die minister Roolvink bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het eerste geldt de gelegaliseerde rechtsonzekerheid, waardoor partij en bij de loononderhandelingen ge nerlei garantie hebben, dat zij hun vrij gesloten collectieve arbeidsover eenkomst voor de volle duur van hun contract mogen nakomen. Vooral de langdurige contracten worden daar mee op losse schroeven gezet,, zodat partijen zich in gemoede zullen af vragen of zij niet net zo goed een kort-lopende overeenkomst kunnen aangaan. Een tweede bezwaar is, dat de nieu we loonwet weer zo'n ingewikkeld perfectionistisch stuk is, dat moeilijk te verwachten valt, dat de werkge versbonden en de vakorganisaties er mee zullen kunnen werken, en de rechtstreeks belanghebbende zélf, de werknemers, ermee kunnen leven. De minister wekt de indruk, dat hij meer stuurknuppels tot zijn be schikking wil hebben dan hij handen heeft om ze te gebruiken. Van de vrijheid, waarover hij hartroerende woorden spreekt in zijn Memorie van Toelichting, zal straks nóg minder terecht komen dan in het verleden, toen regering en bedrijfsleven zich moesten behelpen met een gebrek kige regeling, die in elk geval nog het voordeel had, dat er iets te im proviseren viel. Het is juist het ge vaar van de ontworpen wet, dat zij serieuze spelregels bevat voor een spelletje kat en muis, waarin de re gering steeds kan toeslaan voordat zij door de volksvertegenwoordiging ter verantwoording kan worden ge roepen voor haar daden. AUeen al het feit dat slechts glo- bajffi omschreven is in welke omstan digheden de regering wel of niet kan ingrijpen in de lonen (een punt in de wet, dat nu juist niet perfectionis tisch is) zal bij de contract-partners het griezelige gevoel wekken van een schijnvrijheid, die een democratische samenleving onwaardig is. Onrecht vaardig is ook, dat het weer en voor al de werknemers zijn, achter wier rug de regering dekking wil zoeken in de uren dat het nationaal-econo- misch welzijn wordt bedreigd (of al thans de regering meent, dat dit zo is). Dat alleen de lonen wettelijk aan de ketting kunnen worden gelegd en alle andere inkomens vrij blijven, moet voor de werknemers op den duur een niet meer te verteren dis criminatie zijn. Hun wrevel daarover heeft thans nieuw voedsel gekregen. r ztfn symptomen, die erop w(jzen dat zich in de economie een wat gunstiger situatie aan het ontwikkelen is. Ook in de werkloosheid zet zich de dalende tendens voort en gelukkig de len de provincies Gelderland en Utrecht in deze opleving, terwtfl Lim burg met een werkloosheidspercentage van 3,8 en Noord-Brabant met 2,2 pet. helaas nog achterblijven, constateert „De Gelderlander". ,,Toch regt derfë ontwikkeling niet alles, waar een provinciale benade ring van de werkloosheid en de op levende conjuctuur in de praktijk een te ongenuanceerde blijkt te zijn. Dat hebben het KVP-lid van Pro vinciale Staten van Gelderland, de heer Vulik, en de gedeputeerde drs. Vermeer in aan duidelijkheid niets te wensen aangetoond. En wat bijv. voor dagen aangetoond. En wat bijv. voor de Gelderse Achterhoek geldt, is ook op andere streken in den lande van toepassing. Het werkgelegenheidsbeleid is, met alle respect voor de wijze, waarop het systeem van de aanvullende werkgelegenheid gehanteerd wordt, nog te veel macro-economisch afge stemd. Met name is niet uit het oog te verli^en dat de werkgelegenheid in de agrarische sector streeksgewij ze steeds verder afneemt en dat de werkgelegenheid in het algemeen door de automatisering terugloopt, terwijl die in de dienstensector nog niet voldoende compensatie voor de ze teruggang oplevert. De industrialisatiepolitiek zal dan ook een sterker regionale inslag niet kunnen ontberen. Dat de regering daarbij nog niet meer het oor leent aan regionale en provinciale aan spraak, is een tekortkoming. Zoals er ook meer overleg tussen aan elkaar grenzende provincies zou kunnen zijn, waar in elkaar overgaande re gio dezelfde zorgen en dezelfde wen sen leven. Wat meer decentralisatie zou het werkgelegenheids- en indus trialisatiebeleid niet schaden." HAARLEMMERMEER Een oefe ning van de brandweer uit Haarlem mermeer is gisteren niet doorgegaan omdat een aantal kinderen het oefen object een leegstaand huis tevoren in brand hadden gestoken. Toen de brandweer kwam, was van het huis niet veel meer over; alleen twee mu ren stonden nog overeind. A DVERTENTIE Léten wassen, léten »PMtonJ*J®n/'^ifikheid met de allround die droom wordt nu 9°ud®" tekent voor Alle soorten en voor v**.:l~nöo m.n„n - Wond* van roaatvri/ edalslaal an moderne vormgaving - wonóar van Dulta-dogaH/ka tachnlscfta per lectio

De Vallei | 1968 | | pagina 7