Veenendaals dagblad Van Mierlo (D '66) wenst nauw contact met P.P.R. Indianen op de Dam Buiten Varik maakt er wat moois van AFTREDEN VAN BREZNJEF VERWACHT Felle brand in loods vol giftige chemicaliën Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Progressieve concentratie even uit het hoofd zetten" FLORA Lampegietersavond Albanië verlaat Warschau Pact Twee doden bij brand in Antwerpen Studenten achten Koekoek's letsel betreurenswaardig Dodelijk gevolg van bravour Vluchten>(i>p Riaïra te gevaarlijk Betalingsbalans veel beter, maar nok meer import Concessies van Tsjechisch parlement 26 meisjes ziek na traktatie Bliksemexplosie trof woningen Familie van hartdonor verontwaardigd Pleidooi op partijcongres in Leiden Veldmuis IT BLOEMENPRACHT Bloemsierkunst Geiieraa] omgekomen in Zuid-Viëtnum Sjelepin zou opvolger zijn Ongebruikelijk RUSTIG Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine *annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. ÏATERDAG 14 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I7 LEIDEN Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. voorzitter van de D'66-fractie In de Tweede Kamer, heeft vanmorgen op het congres van deze politieke partij in Leiden een pleidooi gehouden voor het onderhouden van nauwe contacten met de Politieke Partij Radicalen (P.P.R.). Hij achte dit van het grootste belang en hij noemde het voor de hand liggend en gewenst, dat de af delingen van D'66 met voorrang gesprekken openen met de P.P.R. „Er mag dan op dit ogenblik enig verschil in opvatting zijn tussen de P.P.R. en ons, over de weg die bewandeld moet worden naar politieke vernieuwing, maar laten we in ieder geval niet vergeten, dat de P.P.R. bestaat uit een aan tal mensen, die als enige een echte daad van vernieuwing naar buiten hebben gesteld", aldus "mr. Van Mierlo. Hij wees er op, da teen sterke gelijkgerichtheid in denken bestaat tussen beide politieke groeperingen, er aan toevoegend, dat beide partijen, als kleintjes tussen de grootmachten, ook sterk op elkaar zijn aangewezen. In zyn congresrede herhaalde mr. Van Mierlo zyn opvatting het beter te ach ten nu geen onderhandelingen te begin nen over een progressieve concentratie. „We kunnen het woord beter even uit ons hoofd zetten," zo merkte hy op, er op wijzend „Natuurlijk wel" te voe len voor een effectieve vooruitstrevende concentratie. Over deze opvatting wordt vandaag nog een hevig debat verwacht. De fractievoorzitter van D'66 verde digde de congres-resolutie, waarin o.m. wordt vastgesteld geen onderhandelin gen te voeren over een progressieve concentratie, vooraleer de kiezer zelf zich daarover heeft uitgelaten. Pas als de gegevens over een concentratie- politiek duidelijker liggen, wanneer de kandidaat-partners in zichzelf geloof waardig zijn in hun poging een werke lijk nieuwe machtbundeling te maken, 7.al er z.i. concentratie-politiek aan de top gevoerd moeten worden. DENKPATROON Hij wees er o.m. op,' dat politieke ver nieuwing niet zomaar het samensmelten van bestaande groeperingen is, maar dat BELGRADO De Albanese nationale vergadering heeft gisteren met alge mene stemmen haar goedkeuring ge hecht aan de terugtrekking uit de orga nisatie van het Pact van Warschau, zo heeft Radio-Tirana bekend gemaakt. Het parlement handelde op voorstel van premier Mehmet Sjehoe, die de dag tevoren betoogd had dat het verdrag niet langer de vrede, het socialisme en 't proletarische internationalisme dien de, maar „de bekrompen belangen van het Sovjet-leiderschap en de Ameri kaans-Russische contrarevolutionaire alliantie voor de overheersing van de wereld". Albanië, dat Peking steunt in zijn Ideologische strijd tegen Moskou, is nooit officieel uit de organisatie van het Pact van Warschau gezet. Sinds 1962 is het echter niet meer voor bijeenkomsten van de aangesloten landen uitgenodigd. Het parlement in Tirana nam ook een wetsvoorstel aan, waarbij Albanië zijn deelneming aan het op 14 mei„1955 met Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie gesloten verdrag van vriendschap, samenwerking en weder zijdse hulpverlening opzegt. W/e kunnen tegenwoordig de mui- zenplaag met vergif veelal met succes bestrijdendoch aan zulke maatregelen kleven vele bezwaren en ik zie liever, dat de natuur met eigen middelen orde-op zaken stelt. Jaren geleden heeft prof. Löffler in Greifs- wald een micro-organisme ontdekt, dat hij naar de muizen „Bacillus typhi murium" noemde en dat bij de veld muizen een tyfus-achtige ziekte ver oorzaakt, wanneer het in de spijsver teringsorganen doordringt. De aange taste dieren stierven er subiet aan. Onze Duitse hoogleraar bleef niet in het laboratorium, doch behandelde brood met de infectiestof en strooi de dit op het veld; de muizen aten ervan en legden het loodje. De bacil vernietigt het lichaam en andere mui zen werden aangestoken wanneer zij van de kadavertjes der dode makkers aten, wat ze steeds plegen te deen. Zijn er dus een paar van de knagers bezweken, dan gaat de rest vanzelf. Bij een ernstige plaag in de Griekse korenschuren van Larissa (Thessalië) paste de zich bedreigd voelende staat het nieuwe middel toe en de uitkom sten bleken boven de hoogst gestelde verwachtingen. Van bijzonder belang is het, dat deze ziekteverwekker slechts bij de muizen met zekerheid werkt en tegenover andere dieren volkomen onschadelijk is. Het schijnt, dat één paartje veldmuizen in één jaar plm. 150 nakomelingen kan heb ben. In vele gevallen zijn er tegen woordig te weinig torenvalken, uilen, buizerds, egels en wezels om zo'n vermenigvuldiging binnen de perken te houden. Gelukkig, dat de weten schap een andere methode vond. 14-9-1968, A. B. WIGMAN. het in de eerste plaats is het door breken van het denkpatroon, waardoor het gigantische midden van de politiek volstrekt onbeweeglijk is geworden tus sen onbeweeglijke uiteinden. Het gaat om het bewust haien van de politieke problemen uit de links-rechtse tegen stelling. Open deelneming en internationale ge richtheid noemde de democratische voor man twee thema's, die de belangrijkste knelpunten aangeven in onze samen leving. „Ze moeten resoluut uit dat vrij blijvende alle8-of-niets gepraat worden weggehaald en stevig midden in de door deweekse werkelijkheid neergezet. ANTWERPEN Twee brandweer lieden zyn gisteren om het leven geko men en dertig mensen werden gewond tijdens een paniek In een opslagplaats •te Antwerpen, waarin een zware brand woedde. De brand brak gistermiddag uit in de speelgoedafdeling an de opslagplaats van de Antwerpse Grand Bazar aan de Drie Eikenstraat in Edegem, een voor stad van Antwerpen. Kort nadat er alarm was geslagen steeg een zware rookwolk tot tientallen meters hoogte boven het dak. De rook en de vlammen bereikten spoedig de kantine, waar 150 mensen zaten te lunchen. Het grooste deel van het personeel meest jonge meisjes verliet ordelijk de zaak. maar onder een deel van de mensen brak paniek uit. Men duwde en vertrapte elkaar en velen sprongen uit de ramen van de eerste verdieping. Daarbij werden velen ge wond. Er was van het gebouw niet veel meer te redden. De schade wordt door de verzekering gedekt en loopt in de miljoenen. De oor zaak is onbekend. NIJMEGEN Het bestuur van de intereorpsdisputaire raad in Nijmegen heeft in verband niet het optreden van acht eerste jaarsstudenten tegen de heer Koekoek verklaard het te betreuren dat de heer Koekoek bij de als grap bedoelde eerstejaarsstunt letsel heeft opgelopen. Het verklaart, dat men het geheel had georganiseerd In het vertrouwen dat de heer Koekoek het zou begrijpen als een studentengrap. In tegenstelling tot uitlatingen van de heer Koekoek tijdens een Brandpuntuit zending van gisteravond, zou de heer Koekoek onmiddellijk nadat hem ge vraagd was of*hij mee naar Nijmegen zou gaan de chauffeur van het busje bij de keel hebben gegrepen en op deze manier het busje tot stoppen gedwon gen', aldus het bestuur. Er heeft buiten dit feit verder geen enkel handgemeen tussen de heer Koekoek en de eerste jaarsstudenten plaats gehad. De studenten hebben de heer Koekoek aangeboden hem hierna naar huis te brengen, maar de heer KToekoek weiger de dit, aldus de lezing van de studenten. Het bestuur heëft gemeend, dat er niet meegewerkt moest worden aan deze tv-uitzending, omdat dit na een gesprek met de officier van Justitie te Arnhem niet in het belang werd geacht van de betrokken studenten. Het justitieel on derzoek is intussen nog gaande. Het bestuur zegt te betreuren, dat het onder deze omstandigheden geen com mentaar kon leveren op de uitlatingen van de heer Koekoek, die ten dele on juist en ten dele uit zijn verband gerukt zouden zijn. ADVERTENTIE Maandagavond 16 september Wij nodigen u uit onze te komen bezichtigen tussen 7.30 en 9 uur. Toegang vrij 99 Geen verkoop 99 Tegen het slot van zijn betoog hield mr. Van Mierlo de deur op een kier ten aanzien van de progressieve concen tratie. Hy wilde zijn weigering om een gesprek over de concentratie te begin nen niet koppelen aan het verlangen om dan maar alleen de volgende ver kiezingen in te gaan. „Liever niet, maar desnoods wel. Wij zullen van onze kant al ons best doen om de voorwaarden vervuld te laten zjjn voor de volgende verkiezingen tot een machtsbundeling te komen. Mocht dat niet lukken, mochten die gegevens die wij willen er dan nog niet zijn, dan zullen we wel alleen moeten." Het leek hem twijfelachtig of het dan de taak van D'66 is om regeringspartij te worden. Voor de verkiezingen zal D'66 scherp de voorwaarden formuleren, waaronder zij eventueel bereid zou zijn aan een coalitie deel te nemen. Gisteren, op de openingsdag van het congres, hebben enkele secties de voor bereidende besprekingen gehouden over enkele politieke punten waarover mor gen het congres zijn beslissingen zal nemen. Dit betreft een aantal wijzigin gen in het partijprogram en zij vormen een aanloop voor een politieke stelling neming van D'66. De veranderingen bljjven op dit congres echter beperkt tot de buitenlandse politiek, woning bouw, planning ondernemingsrecht en technologie. Onder invloed van Tsjechoslowakije, bleek de houding ten opzichte van de Navo heel wat positiever te zijn ge worden in vergelijking met de voor gestelde tekst. Deze hield in dat Neder land voorshands niet uit de Navo zal moeten treden, maar nu heette het dat ons land lid moet blijven. Gehandhaafd bleef de mening dat er op den duur ont spanning tussen Oost en West zal moe ten komen. Hot congres van D'66 zal zich morgen ook uitspreken over het al of niet er kennen van de D.D.R. Ongeveer zestig procent van de sectie buitenland was liet eens met het bestuursvoorstel om liet. bewind-Ulbricht wel te erkennen, met de aantekening dat dit geen waar dering voor dit regime inhoudt. BONN De 21-jarige Nederlander Leo van Oosterwyk, die zondagnacht door een buikschot overleed, is waar schijnlijk het slachtoffer geworden van een poging zijn moed te bewijzen. De Nederlander is diverse malen met zijn 28-jarige Duitse vriend Walter Hor- manns naar een plek in een bos bij Bonn gegaan om *daar schietoefeningen te houden, waarbij beiden hun moed moesten bewijzen. Zij beslopen elkaar dan en schoten met geweren op elkaar. Dit blijkt uit het onderzoek van de justitie in Bonn. Bij een dergelijk „spelletje" zou Van Qos- terwijk dodelijk zijn getroffen door een kogel uit het geweer van zijn*vriend. Aanvankelijk had men gedacht dat aan de fatale schietpartij jaloezie ten grondslag lag. Hormanns sprak bij het verhoor van een „bedrijfsongeval". De Dam in de hoofdstad was gis termiddag hel toneel van een vro lijk indiaans dansfeest een at tentie van de Amerikaanse „Rocky Mountain Dancers". GENÈVE Er gaan geen vliegtuigen meer met levensmiddelen en medicynen naar Biafra. De landingen zyn te ge vaarlijk geworden. Dit heeft het Inter nationale Rode Kruis in Geneève gis teren meegedeeld. Het Rode Kruis heeft zijn vluchten naar Biafra gisternacht moeten onder breken. Een van de twee vliegvelden, die door het Rode Kruis werden gebruikt, dat van Oeli-Ihiala, is door de federale Nigeriaanse luchtmacht gebombardeerd. Het andere, Ohi Oetoeroe, ligt op het ogenblik midden in de gevechtszone, waardoor landingen uiterst riskant zijn geworden. Kerkewijk 27 Veenendaal In verscheidene plaatsen in de Be tuwe heeft men zich veel moeite getroost om goed voor de dag ie komen'op het grote oogst- en fruit- oorso van vanmiddag. Hier ziet u een demonstratie van noeste vlijt in Varik. WASHINGTON De 52-jarige gene raal Keith Ware, bevelhebber van de eerste Amerikaanse infanteriedivisie in Viëtnam, is bij een ongeluk met een hef- schroefvliegtuig in de Zuidviëtnamese provincie Binh Long om het leven ge komen. Generaal Keith Ware is de vierde Amerikaanse generaal die in Viëtnam de dood heeft gevonden. DEN HAAG ln vrijwel alle WevSteuropese hoofdsteden neemt men thans aan, dat de machtigste man van het Kremlin, partijsecretaris Breznjef zeer binnenkort zijn functie zal neerleggen en zal worden opgevolgd door Alexander Sjelepin, thans voorzitter van de Sovjetrussische Centrale Vak bondsraad, maar tot eind 1965 nog vice-premier en toen beschouwd als de machtigste man na Breznjef en eventueel diens opvolger. In het begin van deze week zijn geruchten hierover in de wereld gekomen zonder dat in Mos kou is gereageerd mede daarom houdt men ernstig rekening met de moge lijkheid van Breznjef's terugtreden. Voor waarnemers in Moskou was het al geruime tijd duidelijk dat er in de top van de partij moeilijkheden .waren. Het Tsjechische avontuur is voor de Russen allesbehalve gunstig verlopen en ook al probeert men krampachtig te redden wat er te redden valt, duidelijk is dat er fouten zijn gemaakt. Er moet een zonde bok komen en algemeen werd verwacht, dat dat premier Kosygin zou zijn, de man van wie men zegt dat hij ten op zichte van de Tsjechische liberalisatie liever een „zachte lijn" zou hebben ge- gevolgd. Breznjef zou echter voorstander zijn geweest van harde maatregelen en die ook hebben doorgevoerd. Zou deze visie juist zijn dan lijkt het terugtreden van Breznjef hoopgevend voor de Tsjechische leiders maar de naam die als opvolger wordt genoemd logenstraft dat optimisme. Sjelepin staat namelijk bekend als een tegen stander van elke vorm van liberalisa tie en het lijkt dus voor de hand te liggen, dat een eventuele verandering in het Kremlin het voor Dubcek en de zijnen alleen maar moeilijker zal ma- keu. Onduidelijk is dan tevens hoe de positie van premier Kosygin zal zijn. Breznjef en Kosygin verschenen giste ren geheel onverwacht samen op een Italiaanse handelsbeurs in Moskou en ze gaven daar nogal demonstratief blijk van hun goede onderlinge verstandhouding. Omgeven door een grote schare politie mannen drentelden ze lachend en pra tend, soms met de armen om eikaars schouders, langs de uitstallingen. Het was alsof zij de wereld wilden tonen, dat de inval in Tsjecho-Slowakije op geen enkele manier de goede verstandhouding in de Sovjet-te^ had aangetast. Maar dergelijke demonstraties hebben de ge ruchten niet ontzenuwd ze hebben eerder de argwaan versterkt. ROTTERDAM Een felle vuurzee heeft gisteravond een duizend vierkante meter grote loods vol giftige chemicaliën aan de Vierhavepsstraat in Rotter dam verteerd. De Rotterdamse brandweer sloeg groot alarm en had de brand met honderd man in precies een uur tijds onder de knie. Uit vrees voor explosies en het ont staan van giftige dampen, liet de politie aanvankelijk de naaste omtrek van de fabriek Ligtermoet 'Chemie N.V. ont ruimen. Nadat was uitgezocht wat er in de loods was opgeslagen, kon de directeur van de fabriek, drs. J. Ukkernian, meedelen dat de angst voor giftige rookwolken ongegrond was. In de loods lagen grote hoeveelheden grondstoffen voor insekticiden. Dank zij de snelle blussing bleef een aparte kluis met het gvaarlijke landbouwgif para- thion gespaard. De brandweer bestreed de vuurzee met bijna veertig stralen en een kleine blus boot die ijlings naar de vlak achter de fabriek gelegen Keilehaven was gediri geerd. Ofschoon vannacht bij het na blussen het ontploffingsgevaar nog niet helemaal was geweken, meende de brandweer tegen middernacht dat de produktieafdeling van de fabriek was behouden. Tegen de tyd, dat de brandweer de brand onder controle had, brandden er nog chemicaliën die schadelijke, de slijmvliezen prikkelende gassen en rook produceerden. Zeven brandweermannen moesten ln ambulances met behulp van DEN HAAG Een enorme tegen stelling valt op in de laatste gegevens over de Nederlandse handels» en beta lingsbalans. die gisteren beschikbaar kwamen: Het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans is in het tweede kwartaal in vergelijking met hetzelfde tijdvak van vorig jaar sterk teruggedrongen, namelijk van 351 tot zestig miljoen gulden, maar vorige maand nam de invoer bijna tweemaal zo hard toe als de uitvoer, vergeleken met augustus 1967. De invoer steeg de afgelopen maand met veertien procent tot 2.687 miljoen, terwijl de uitvoer het bij een stijging van acht procent liet tot 2.364 miljoen gulden. Opvallend veel meej werden in gevoerd: Auto's, niet-elektrische machi nes en organische produkten. Uitge voerd werden opmerkelijk veel elek trische machines en plastische stoffen. De uitvoer bedroeg 88 procent van de invoer. Op de betalingsbalans resulteerde in het tweede kwartaal na correcties voor seizoeninvloeden zelfs een overschot van 325 miljoen; in het eerste kwartaal van dit jaar was dit 75 miljoen. zuurstofmaskers bij kennis worden ge bracht. Enkelen van hen zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Over de oorzaak en de omvang van de schade Is nog niets bekend. Er vielen geen gewonden. PRAAG In de hoop de Russen er toe te kunnen brengen het land spoedig te verlaten, heeft het parlement van Tsjecho-Slowakye gisteren zyn goed keuring gehecht aan het regeringspro gram dat premier Cernik had ingediend. Het behelst niets dan onaangename maatregelen, strekkende tot „normali satie" van de toestand in het land zoals de Russen die eisen. Er waren 277 van de driehonderd par lementsleden aanwezig. Slechts twee stemden blanco. De maatregel die de Russen het meest tegemoet komt, is terugkeer naar de oude toestand van onvrijheid voor pers, radio en televisie. Zij worden, net als onder de vroegere Stalinistische partij leider Novotny het geval was, onder staatstoezicht gesteld. Voorts is de vrij heid van vergadering en vereniging in getrokken. Tsjecho-Slowakije zal zijn bijdrage aan het Pact van Warschau vergroten. De leiders van het land zijn het eens met de Russische stelling dat er eerst normale toestanden moeten heersen en dat dan pas de Russische troepen kunnen worden teruggetrokken. Het omgekeerde is onmogelijk. De regering van Tsjecho-Slowakije betreurt het nu ook dat men heeft ge probeerd de Veiligheidsraad te betrek ken in de bezetting van het land door de troepen van het Pact van Warschau. Zij ziet nu ook in dat er, vlak voordat de vreemde troepen binnenrukten, grote fouten zijn gemaakt, zowel door partij leiding als door regering. ENSCHEDE Zesentwintig meisjes van het confectieatelier van de kousen- fabriek Ten Cate in Enschede zyn met voedselvergiftiging naar huis gegaan. Een hunner moest in het ziekenhuis worden opgenomen en is meer dan an derhalf uur buiten bewustzijn geweest. Zy allen hadden spritskoeken gegeten ter gelegenheid van het huwelijk van een collega. MUSSELKANAAL Boven Mussel- kanaal heeft vrydag een hevig onweer gewoed, waarby zich een soort „blik semexplosie" heeft voorgedaan. De nog nieuwe woning van de familie J. Strock- meyer aan de Musselweg werd geheel vernield. Het leek alsof er een bom was ingeslagen. Geen ruit bleef heel, muren scheurden en deuren werden uit de hengsels geslagen. De inboedel liep eveneens ernstige schade op. Een ge lukkige omstandigheid was, dat de fa milie Strockmeyer (man, vrouw en zoon) niet aanwezig was. Door dezelfde „explosie" werden van een dertigtal woningen in de omgeving de ruiten vernield. Elektriciteitsmeter- kasten werden van de muren gerukt en televisietoestellen zwaar beschadigd. Aan de Musselweg sloeg de hoofdbuis van de waterleiding kapot. Daardoor stond de omgeving spoedig geheel onder water. Enkele ooggetuigen menen een soort, vuurbal te hebben gezien. Een deel van het gehavende inte rieur van de door de bliksem ge troffen woning in Musselkanaal. JOHANNESBURG Familieleden van de ovèrleden Afrikaanse vrouw, wier hart is gebruikt b(J de derde Zuidafrikaanse harttransplantatie zyn „woedend" op.de medici van het Groot© Schuur-ziekenhuis in Kaapstad, die de operatie hebben uitgevoerd zonder toe stemming van de familie, zo is gisteren in Johannesburg meegedeeld. Na dagen van verwarring omtrent de identiteit van de donor, meldden enige kranten donderdag te hebben vastge steld, dat het de 38-jarige mevrouw Eve lyn Jacobs is geweest, een Afrikaanse bediende in de voorstad Vredehoek in Kaapstad. Ze werd naar het Groote Schuurziekenhuis gebracht, nadat ze de vorige week vrijdagavond een hersen bloeding had gekregen. Zaterdag over leed zij; men plantte haar hart over in de borst van de 52-jarige blanke oud mijnwerker Pieter Johannes Smith. De doktoren verklaren geen toestemming van de familie te hebben kunnen krygen omdat de identiteit van de donor tot woensdag onbekend was gebleven. 'Van onze weerkundige medewerker) He luchtdrukverdeling is vlak en de weerstoestand met weinig wind uit veranderlijke richtingen houdt dan ook aan. De luchtsoort is tamelijk vochtig waardoor de kans op mist aanhoudt. Het blijft echter vandaag op de meeste plaatsen droog met vooral 's middags zonnige momenten. De vooruitzichten voor zondag zijn nog wat onzeker. Vermoedelijk ver andert er nog niet veel maar toch willen wij de kans op regen niet ge heel uitsluiten in verband met buien storingen boven Spanje die aan de oostzijde van een stationaire Bisca- je-depressie tijdens het weekeinde wel eens hogerop zouden kunnen kruipen. Verwachte middagtemperaturen in Gelderland: 17-20 graden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1