Vlugger met de trein dan per vliegtuig.... ZIEZO PROFITEURS CENTJES BASTA TE WEINIG UIT DE HAND SPELLETJE TE KLEIN GRENS zaterdag 14 september 1968 De spectaculaire groei van het luchtverkeer veroorzaakt de laat ste tijd in de Verenigde Staten grote vertragingen. Het werk op een aantal vliegvelden is volkomen ontwricht. De gevolgen hiervan wor den dagelijks tot in Amsterdam, Tokio en Montevideo gevoeld. Het probleem van de haast niet te ontwarren verkeersknopen op de Amerikaanse luchtwegen wordt in bijgaand artikel beschreven door Charles Marwick, de correspondent in Washington van het Engelse weekblad New Scientist. De lucht raakt vol De Amerikanen - hoe vooruitstrevend en dynamisch ook - ontdekten vorige maand dat zij op het gebied van reistijden de klok dertig jaar moesten terugzetten. Iemand die van Washington naar New York probeerde te vliegen, kwam al snel tot de conclusie dat hij langer onderweg was dan met de trein een reis van vier uur - en dat het niet veel korter duurde dan in de jaren dertig, toen vliegen nog een betrekkelijk luxueuze bezigheid was. De ervaringen van deze man stonden niet op zichzelf. Zij bleven evenmin beperkt tot het drukbereisde oostelijke deel van de Verenigde Staten, hoewel de situatie het beroerdst is op John F. Kennedy Airport, het voornaamste vliegveld van New York. Ernstige vertragingen waren aan de orde van de dag. Dit gold voor de rechtstreekse vlucht uit Moskou met een lljoesjin-62, een dienst die de Russen zojuist waren begonnen; het gold evenzeer voor de Lockheed Electra van de Eastern Airlines op de pendeldienst uit Boston. Sterker nog: de passagiers hadden geluk als ze hun plaats van bestem ming bereikten. Meer dan eens werden vliegtuigen voor New York doorgestuurd naar Philadelphia en Hartford of naar nog verder gelegen plaatsen. Andere toestellen kwamen niet eens van de grond. Op een vrijdagavond - de drukste tijd van de week - liet de Eastern Airlines al zijn vluchten in de pendeldienst uit Wash ington vervallen. Zelfs John Lindsay, de burgemeester van New York, werd opgehouden. Hij wilde 's avonds laat naar Hartford in Connecticut vliegen voor een lezing. Hij stapte aan boord van een vliegtuig op La Guardia Air- port, waarna prompt het wachten op de grond begon. Na twee en een half uur ver liet hij het toestel en vloog naar Hartford in een helikopter van de politie.... De mensen die de fenomenale groei heb ben gadegeslagen van de commerciële en de privé-vliegerij in Amerika zeggen dat de grondslag voor deze problematiek jaren geleden al is gelegd. Dit zou men niet zeg gen als men de aanvallen over en weer hoort over wie de schuld draagt van deze reus achtige verkeersknopen in de lucht. ken dat er tenminste nog kan worden gevlogen. Dit komt doordat iedere verkeers leider gelijktijdig vijftien tot twintig vliegtuigen verwerkte. De reglementen staan slechts een maximum van zes toe. aandeelhouders die dividend verwachten. Zij zullen hun vluchten niet verder willen beperken dan strikt nodig is. Een directielid stelde het zo: „Wij vliegen wanneer de passagier het wil". De huidige moeilijkheden bereikten hun climax toen begin juli de organisatie van Amerikaanse verkeersleiders vaststelde dat zij genoeg overwerk hadden gedaan en dat zij genoeg riskante situaties in de lucht hadden meegemaakt. Zij besloten zich ver der strikt aan de voorschriften te houden, die willen dat er voldoende afstand - vijf tot negen kilometer - tussen twee vliegtuigen is wanneer die omlaag worden gebracht voor de landing. Er zouden geen starts en landingen meer zijn als de banen niet volko men leeg waren. Een opeenhoping van vlieg tuigen, die rondcirkelen in afwachting van het ogenblik waarop ze kunnen landen, zou evenmin nog worden toegestaan. De gevolgen van deze stiptheidsactie bleven niet uit. Zodra het vakantieverkeer zich aandiende, liep het systeem volledig vast. Door de actie van de verkeersleiders raakten de luchthavens verstikt. De vertra gingen waren onaanvaardbaar en het effect ervan was merkbaar tot in steden als Los Angeles aan de Amerikaanse westkust en Amsterdam, Montevideo en Tokio in andere delen van de wereld. De verkeersleiders erkennen dat een geoefend man gemakkelijk meer toestellen aan kan dan in de voorschriften is neergelegd. Eigenlijk stellen zij er een eer in de lucht wegen „schoon te houden. Het is daarom volkomen duidelijk dat de stiptheidsactie is voortgekomen uit de overtuigihg dat er van hen werd geprofiteerd, zowel door de FAA als door de luchtvaartmaatschappijen. Als gevolg van het groeiende aanbod van passagiers legden de maatschappijen steeds meer vliegtuigen in, waarbij zij zich vrijwel niets aantrokken van de verkeers situatie. De luchtvaartmaatschappijen, die zich tegenover woedende passagiers zagen gesteld, beschuldigden de verkeersleiders ervan dat zij de vliegtuigen veel meer ophielden dan nodig was. De verkeersleiders wezen op de voorschriften van de FAA en deze dienst weigerde aanvankelijk te erkennen dat de verkeersleiders het kalmer aan deden. Naderhand werd toegegeven dat er enkele voorbeelden van vertragingsacties waren. De betrokken verkeersleiders werden bedreigd met disciplinaire maatregelen. Het leek er op alsof de FAA door de knieën was gegaan voor de luchtvaart maatschappijen en dit maakte de ver keersleiders razend. Ongeacht de ongemakken voor de passa giers is er een reden waarom de maatschap pijen zich wel zouden beperken: de kosten. Door de vertragingen zijn verliezen ontstaan. De winsten zijn niet alleen aangepast door de kosten van de extra brandstof In de lucht en het tijdverlies op de grond, maar ook door het verlies aan vlieguren van de bemanningen. De meeste piloten maken per maand ten hoogste 85 vlieguren. Zodra de extra kosten van meer vliegtuigen in de lucht de inkom sten overtreffen, zullen de maatschappijen het aantal vluchten zonder twijfel vermin deren. De opschudding, die is veroorzaakt, heeft ook haar goede kanten. Het Amerikaanse pu bliek is nu gewaarschuwd dat het land te lijden heeft van een crisis die is veroor zaakt door de enorme, vrijwel onbeteugelde groei van het luchtverkeer. Het zal jaren vergen om in deze toestand verandering te brengen. Zoals de jeugd snel uit haar nieuwe kleren groeit, zo is de Amerikaanse lucht vaart uit haar controlesysteem gegroeid. De oorzaken van deze vertragingen kunnen kort worden samengevat: in de Verenigde Staten vliegen in een te kleine ruimte teveel vliegtuigen, die worden begeleid door een controlesysteem dat ontoereikend is. Met een beter systeem van verkeersleiding zouden méér vliegtuigen veilig kunnen wor den samengepakt in dezelfde ruimte. Maar met de plannen voor een dergelijk systeem is men vier jaar achter op het schema. Ze kunnen niet voor 1972 worden gerealiseerd. Mocht het luchtverkeer in de Verenigde Sta ten op dezelfde schaal blijven groeien - en niemand twijfelt daaraan - dan zal zelfs dit aangepaste controlesysteem onvoldoende zijn. De Amerikaanss rijksluchtvaartdienst (FAA), die verantwoordelijk is voor de controle van het luchtverkeer, heeft 14.000 verkeersleiders in dienst. De verkeersleiders vinden dat zij te gering in aantal zijn. Zij wijzen erop dat zij zes dagen per week en tien uur per dag werken. Toen de moeilijkheden hun hoogtepunt had den bereikt, stelde het Huis van Afgevaar digden gelden beschikbaar voor de opleiding van nog eens 2.400 verkeersleiders. Wat luchtvaartdeskundigen zien als een stoplap. „Wij zijn doodziek van de druk die op ons wordt uitgeoefend, van dp beschuldigin gen en van de lange werkuren tegen onvol doende betaling", aldus een woordvoerder van de verkeersleiders. Zij krijgen een ba sissalaris van 11.500 dollar per jaar. Tegenover alle beschuldigingen staat één punt in hun voordeel. Zelfs de FAA geeft toe, dat het aan de verkeersleiders is te dan De FAA. riepen zij. speelde in feite een spelletje met de veiligheid van het publiek in de lucht. Het had er de schijn van dat het gezonde verstand ging meespreken toen een functionaris opmerkte: „Hoe kan iemand tegen veiligheid zijn? Dit is hetzelfde als tegen het moederschap zijn". En ver volgens werd het duidelijk dat het publiek in toenemende mate werd gealarmeerd. Het rumoer is nu langzamerhand verstomd maar de situatie is nog niets verbeterd. Het is in feite een chronisch probleem dat niet onmiddellijk kan worden opgelost of het aantal vluchten zou beperkt moeten worden. Zo'n maatregel zou van de luchtvaartmaat schappijen zelf moeten uitgaan. Er zijn'op het ogenblik tekenen die er op wijzen dat dit wordt overwogen. Maar luchtvaartmaatschappijen zijn particuliere ondernemingen, die winst moeten maken, met Dat er een probleem bestond, realiseerde men zich te elfder ure aan het eind van jje jaren vijftig. Er waren verschillende voor stellen gedaan voor een nieuw controlesys teem. Maar er gebeurde hoegenaamd niets tot december 1960 toen twee vliegtuigen boven Staten Island met elkaar in botsing kwamen, Zo ziet het hart van onze na tionale luchthaven Schiphol er uit. De luchtvaart kent in West- Europa het probleem van de ver stopte verkeerswegen (nog) niet. Tijdens piekuren kan het hier en daar vooral op knooppunten zoals Brussel, Frankfort, Lon den en Parijs zeer druk zijn, van een onhoudbare situatie is aan deze zijde van de oceaan echter geen sprake. Wel bestaat er evenals in de Verenigde Staten een vrijwel chronisch tekort aan verkeerslei ders, ook in ons land. Op Schip hol heeft dit tekort er deze zo mer voor het eerst toe geleid dat er op beperkte schaal moest wor den overgewerkt. De opleidingsschool van de Rijksluchtvaartdienst levert jaar lijks 20-25 theoretisch geschool de verkeersleiders af na een cur sus van anderhalf jaar. Het duurt echter vier tot vijf jaar voordat deze mensen volleerd zijn. Het vak van verkeersleider kan na melijk alleen in de praktijk wor den geleerd. Daarom kunnen er per jaar ook niet meer bijko men, omdat er anders te weinig verkeersleiders met ervaring zijn voor het toezicht. Over enkele jaren zullen de cursisten wel sneller kunnen wor den klaar gestoomd. Een belang rijk deel van hun opleiding vormt de radar en de huidige compu tertechnieken maken het moge lijk op een nabootser een beeld te produceren dat overeenstem ming vertoont met de werkelijk heid. Computers zullen er zo doende van 1970 af toe bijdragen dat de capaciteit van de opleiding bij de Rijksluchtvaartdienst sterk wordt verhoogd. Zo probeert de Nederlandse overheid de ontwikkeling van de luchtvaart voor te blijven. In de Verenigde Staten daarentegen heeft de opleiding van verkeers leiders zelfs enkele jaren stil ge legen. terwijl zij in een dichte mist op weg waren naar New York. Door dit ongeluk werd de aandacht ge vestigd op een alarmerende situatie waar voor de deskundigen al maanden zo niet jaren hadden gewaarschuwd. Het verkeer in de lucht begon uit de hand te lopen. Bruik bare middelen om botsingen in de lucht te voorkomen ontbraken, omdat de apparatuur voor de plaatsbepaling van de vliegtuigen in de lucht niet toereikend was. Sindsdien is een verbeterd systeem van verkeersleiding in gebruik genomen. Het probleem werd verschoven naar de zomer van dit jaar. Eén van de uitvloeisels van de vliegramp in New York vormde een onderzoek naar een geschikt controlesysteem voor de toekomst, dat bekend werd als het project- Beacon. Het rapport werd in 1961 gepubli ceerd en er kwamen onder meer cijfers in voor over de verwachte groei van het lucht verkeer in de volgende tien jaar. Het rapport gaf ook aan hoe de groei kon worden opge vangen. De moeilijkheid is dat de prognoses pijnlijk onnauwkeurig zijn gebleken. Volgens het rapport zou 'het luchtverkeer in 1975 verdrievoudigd zijn. De werkelijkheid was, dat de verkeersintensiteit die voor 1975 werd voorspeld dit jaar al was bereikt. Zo bleven de uitbreidingsplannen achter bij de ontwik keling van het verkeer. Volgens publikaties is men met het eerste deel voor een natio naal verkeersleidingssysteem twee tot vier jaar achter op het schema. Intussen kunnen andere maatregelen worden getroffen. Het opleiden van meer verkeersleiders is er één. De aanleg van meer luchthavens is een andere. Het schep pen van betere faciliteiten voor de afhandeling van passagiers en vracht op de grond is eveneens noodzakelijk. Maar dit zal weer problemen opleveren met de mensen die in de bpurt van deze nieuwe vliegvelden komen te wonen. Waaruit blijkt dat er een grens is aan de ontwikkeling van het lucht verkeer. Er zijn deskundigen die menen dat de uiterste grens niet zal worden bepaald door de mogelijkheid van de controlesystemen maar wel door de mate waarin de steden het verkeer kunnen verwerken dat door de vliegtuigen wordt opgewekt. Het is niet uit gesloten dat in het aanstaande tijdperk van de reusachtige straalmachines, van de vlieg tuigen die verticaal stijgen en landen en van het supersonische transport de geweldige opstoppingen die door dit verkeer worden veroorzaakt andere vliegtuigen zelfs zullen verhinderen om te landen. Waar de Amerikaanse luchtvaart onder gebukt gaat, is een niet te voorspellen groei, wat gepaard gaat met een volkomen negeren van andere transportmiddelen. Men sen moeten reizen, zowel voor zaken als voor hun plezier, en maar al te vaak is het enige beschikbare middel van "transport het vliégtuig. Een vertegenwoordiger van een lucht vaartmaatschappij, die commentaar gaf op toekomstige vertragingen, de ongemakken voor de passagiers en het onvermijdelijke effect op de inkomsten, beschreef het even primitief als raak: „Laten wij het onder ogen zien. De mensen moeten vliegen. Er is geen andere manier om er te komen". Afgezien van een volslagen gemoderniseerd verkeersleidingssysteem, van meer en betere vliegvelden en allerlei andere verbeterin gen, zou het voor de Amerikanen misschien toch de moeite waard zijn te overwegen of er toch geen andere manieren zijn om. „daar" te komen. Wat dit betreft is het ge vaar van alle eieren in één mand te stoppen nooit duidelijker onderstreept dan op die vlucht naar New York vorige maand.

De Vallei | 1968 | | pagina 9