„AAN WESTELIJKE VERDEDIGING MAG NIET WORDEN GETORND" In '69 besluiten inzake Centurion en Starfighter Economie in W.-Duitsland leeft op P.P.R. WIL VRIJBLIJVEND GESPREK MET A.R.P. Spoedig overleg over ombudsman Voorgestelde maatregelen nadelig voor werknemers" Pools schip in Miami beschoten Meerderheids rapport lijnrecht tegenover Hnmanae Vitae De Gaulle naar Man hekent schuld in steekaffaire Tntern conflict in bestuur verpleegtehuis VAKCENTRALEN OVER MILJOENENNOTA: Machinefabriek in Kampen sluit Man overleden na aangevallen te zijn door stier Jurist liet zich extra betalen door ouders TSJECHO-SLOWAKIJEERNSTIGE AANTASTING VERTROUWENSSFEER Niet overmatig Terugslag voorbij Enorm aanbod Incidenten in kerk en aula LUCHTMACHT MARINE Krachtenbundeling van exporteurs in EEG bepleit /{any f&ue&cAiy, WETEND WERKEN TILBUBG GIRO 1500100 KABINET IS IN PRINCIPE VOOR EEN ONAFHANKELIJKE SCHEIDSRECHTER Spaarloon Werkloosheid Huurverhoging Bescherming tegen sensatie hij hart transplantaties Het ministerie van defensie gaat ervan uit dat de recente gebeurtenissen in Oost-Europa de vertrouwenssfeer, die nodig is om tot verdere ontspanning te komen, ernstig hebben aangetast. Zij hebben tevens onderstreept, dat aan de gezamenlijke westelijke verdediging niet verder dient te worden getornd. In bondgenootschappelijk verband wordt bestudeerd, of bijzondere maatregelen wenselijk zijn met het oog op de ontstane zekerheid in het algemeen en de gewijzigde militaire opstelling in Tsjecho-Slowakije en aan de Oost-Westgrens in het bijzonder. Intussen zal het Westen een op ontspanning gerichte politiek moeten blijven voeren. In 1969 zullen belangiijke beslissingen moeten worden genomen over de Centurion-tank. Zal deze „oude getrou we" gaan verdwijnen of zullen er zodanige voorzieningen aan worden getroffen dat hij nog een poosje mee kan? Geld wordt weer gemakkelijker uitgegeven KEULEN De Westduitsers geven hun geld weer gemakkelijker uit. De fa brikanten in de Bondsrepubliek kun nen dit aan alles merken. Na twee moeilijke jaren, stromen de orders vol op binnen. De ijzer-, blik- en metaalverwer kende industrie in West-Duitsland kreeg de eerste zes maanden van dit jaar elf procent meer opdrachten bin nen. De vele firma's uit deze branche, die op de eind vorige week in Keulen gehouden internationale beurs van huis houdelijke artikelen en ijzerwaren aan wezig waren, gaven in hun presenta tie duidelijk blijk van verdere hoopvol le verwachtingen. Vrijwel geen enkele fabrikant heeft de prijzen durven verlagen. Zij zijn bang voor een scherpe concurrentie strijd. De betere vooruitzichten hebben de fabrikanten niet overmoedig gemaakt, ook al hebben zij in het eerste half jaar 6% procent meer in het buitenland verkocht. De heer M. Benscheid, voorzitter van het verbond van de Duitse indus trie van huishoudmachines, drukt zich uiterst voorzichtig uit: „Het gaat nog niet zo goed. Het had eigenlijk veel beter moeten gaan". Volgens hem is de bundel heel voor zichtig gebleven. Pas de laatste weken is er enige opleving gekomen. „Geluk kig maar, anders had het er niet zo best uitgezien", zegt hij. Toch wordt er door de consument meer gekocht. In het Ruhrgebied bij voorbeeld vloeit het geld alweer veel ruimer over de toonbank. In sommige bedrijfstakken ziet men dit als een be wijs dat de terugslag van de afgelo pen jaren voorbij is. Er zijn ook andere aanwijzingen. De Ï>rijzen blijven vrijwel onveranderd, de onen stijgen slechts matig dn de werk gelegenheid laat niet veel meer te wensen over. De industrie draait bijna weer op topcapaciteit. Een nieuwe golf van investeringen geeft de Westduitse industrie een flinke steun in de rug. De industrie hoopt, dat de kopers over de brug zullen komen. Dit bleek onder andere uit de overvloed van goe deren en uit de uitgekiende luxe in ge bruiksartikelen die op de beurs in Keu len was te zien. Vooral in de sector van de vrijetijds besteding was er een enorm aanbod van artikelen. Zij boden heel wat meer dan voor de eerste levensbehoeften noodzakelijk is. Groot was ook het aan tal fabrikanten dat met nieuwe, in hoofdzaak luxe produkten op de markt kwam. Zij gokten op de flink toenemende lust tot kopen bij de consument. Bijna vijftienhonderd ondernemingen uit 24 landen dongen in Keulen naar de gunst van koning klant. Er waren 36 Neder landse inzendingen bij. UTRECHT Vlak na de rectoraats overdracht in de Utrechtse Domkerk heeft iemand achterin de kerk een rookbommetje laten ontploffen. Een aantal aanwezigen werd in een blauwe wolk gehuld op het moment dat de hoogleraren het gebouw verlieten. Er ontstond nauwelijks enige opschudding. „Kinderlijk gedoe," vindt de Utrechtse politie. Ook in Tilburg is het bij de recto raatsoverdracht onrustig geweest. De monstrerende studenten schreeuwden leuzen door de aula van de katholieke hogeschool, lieten op een balkon een bandrecorder spelen, ontplooiden span doeken en interrumpeerden de schei dende rector-magnificus, prof. dr. R. A. de Moor. Twee demonstrerende stu denten gingen achter de senaatstafel zitten en bleven de hele plechtigheid door grimassen naar de zaal maken. „Hoogleraren behoren geen functie in het bedrijfsleven te hebben", was een van de leuzen. Tenslotte strooiden ze vanaf het balkon bonen de zaal in. Er wordt naar gestreefd nog dit jaar een beslissing te nemen over de ver vanging van de Centurion-tank. Daarbij zal rekening worden gehouden met de mogelijkheid de Centurion met 105 mm kanon te voorzien van een nieuwe motor en een automatische versnellingsbak wat de beweeglijkheid zou kunnen verbeteren. De mechanisering zal verder worden afgerond door invoering van de gemecha niseerde 155 mm houwitser in een aantal afdelingen artillerie. Verder zullen nog ontbrekende gepantserde rupsvoertuigen worden afgeleverd en wordt de invoe ring van de nieuwe zware mortieren voor de pantserinfanteriebataljons voltooid. Gezien de budgettaire situatie zal het noodzakelijk zijn ook in 1969 het aantal te houden herhalingsoefeningen enigszins te beperken. Het huidige aantal van 9 eenheids oefenterreinen voor oefeningen op pe lotonsniveau zal worden opgevoerd tot elf. De behoefte aan 4 regionale oefen terreinen- voor oefeningen in compag nies- en bataljonsverband vormt een punt van Voortdurende zorg. Het over leg over de plaats en omvang van de ze terreinen is nog niet afgesloten. Op particuliere gronden wordt wegens de hoge kosten vrijwel niet meer ge oefend. De plannen op lange termijn betreffen de de luchtmacht concentreren zich op de problemen rond de opvolger van de Starfighter in de jaren na 1975. Over leg in consortium verband heeft geleid tot het opstellen van algemeen aan vaarde eisen voor dit nieuwe vliegtuig. Het laat zich aanzien, dat reeds begin volgend jaar een duidelijke houding ten aanzien van deelneming aan de ontwikkeling en produktie van de op volger van de Starfighter moet worden ingenomen om te bereiken, dat de nieu we toestellen in de jaren 1976 e.v. als vervangers van de Starfighters op de Nederlandse luchtmachtbases aanwe zig zijn. De sterkte van de „strikc"- squadrons wordt teruggebracht. Dien sttijdverkorti n g In samenhang met de diensttijd ver korting van drie maanden voor de na 1 januari 1968 opgekomen dienstplich tigen bij de luchtmacht is voor de luchtmachtdienstplichtigen die vóór die datum zijn opgekomen een overgangs maatregel getroffen. Voor dienstplich tigen, opgekomen tussen 1 januari en 31 augustus 1967, wordt de diensttijd verkort met 4 weken, voor hen die zijn opgekomen tussen 1 september en 31 december, wordt de verkorting gelei delijk gebracht op 11 weken, afhanke lijk van het tijdstip van opkomst. Een binnenkort te verwachten rege ling voor „dienstverlating van gepas seerde onder-officieren" houdt in, dat in geval van ontslag-op-verzoek om de ze reden aan de betrokken militair een uitkering wordt toegekend volgens re gels, die overeenkomen met de bepa lingen inzake het wachtgeld. De belangstelling voor het sluiten van een verband als technisch specia list blijft zich gunstig ontwikkelen. In de eerste maanden van 1968 was het aantal aangenomen technische specia listen belangrijk hoger dan in dezelfde periode van 1967. Over het marinebeleid wordt opge merkt dait het uit de vaart nemen van de Karei Doorman het mogelijk maakt reeds in de loop van dit en het volgend jaar het aantal in dienst zijnde parate onderzeebootbestrijdingsjagers en fre gatten te vergroten en eveneens een es- corteur van de z.g. roofdierklasse aan de varende vloot toe te voegen. De twee ge^ide-wapenfregatten die na hun voltooiing tezamen met Zeven Provinciën de luchtverdedigingskern van de onderzeebootbestrijdingsgroe- pen zullen vormen, zijn omstreeks 1974 gereed. De verbouwing van twee mijnenve gers tot mijnen jagers zal midden 1969 MIAMI Een Pools vrachtschip, dat bezig was met het lossen van staal is gisterochtend in de haven van Miami (Florida) bestookt door een wapen dat werd beschreven als een „licht kanon". Het schip, de Polanica, werd onge veer twee meter boven de waterlijn ge raakt door een projectiel, dat terug stuitte en o^n deuk achterliet. Een Spaanssprekende man belde la ter een aantal kranten op met de me dedeling: „Wij hebben zojuist een Pools schip aangevallen". Hij zei ver der dat het £chip was bestookt met een 57-millimeter terugstootloze vuurmond. De kapitein van de Polanica zei dat hij door de kustwacht was gewaar schuwd voor een mogelijke aanval van anti-Castro rebellen in Miami. zijn voltooid, waarna deze schepen in dienst kannen worden genomen. Het vliegend potentieel van de Karei Doorman zal door een squadron aan de wal gebaseerde maritieme patrouille vliegtuigen worden vervangen. Een eerste serie van 4 toestellen wordt in 1969 opgeleverd, het laatste toestel wordt begin 1971 verwacht. De bouw van de onderzeeboten van de nieuwe Zwaardvisklasse wordt in 1969 voortgezet, beide schepen worden in 1971-'72 aan de vloot toegevoegd. Een lichtschip ten behoeve van het loodswezen wordt vervangen door een vast op de zeebodem opgestelde con structie, een z.g. lichteiland, dat onbe mand zal kunnen zijn. LONDEN De meerderheid van de pauselijke commissie over de geboor- tenregeling was niet slechts bereid om gehuwde rooms-katholieke echtparen toe te slaan voorbehoedmiddelen te ge bruiken, maar beval het gebruik van die middelen zelfs aan als middel tot een gezond verantwoordelijk ouder schap. Dit blijkt uit een document, dat de commissie had opgesteld als een even tuele basis voor de encycliek van paus Paulus over de geboortenregeling. Het Londense dagblad Times publiceerde gisteren uittreksels uit het document. In het document wordt onder andere gezegd, dat de middelen voor geboor tenregeling door man en vrouw dienen te worden gekozen in overeenstemming met de fysieke en geestelijke gezond heid van de huwelijkspartners en zon der dat ze de persoonlijke waardig heid van man of vrouw aantasten. EGOÏSME Wat in het verleden is veroordeeld en ook nu nog van kracht blijft is niet de regeling van geboorten, maar een egoïstische opvatting van het huwe lijk, aldus het document. De volledige tekst van het document zal volgende maand in boekvorm ver schijnen onder de titel :„Over het men selijk leven" (in het latijn: „Humanae Vitae"). PARIJS President De Gaullc zal een officieel bezoek brengen aan Tur kije van 25 tot 30 oktober. Hij is hier toe uitgenodigd door de Turkse presi dent Sunay. Reeds tijdens zijn persconferentie van vorige week maandag had De Gaulle over dit bezoek gesproken. Een Turkse journalist had hem toen ge vraagd wat hij ervan dacht. Zonder zich een ogenblik te bedenken had De Gaulle hem toen geantwoord: „Ik ver heug me erop en ik stel me er bijzon der veel van voor". DEN HAAG Een groep van zes honderd Franse exporteurs wil de krachten bundelen van aile exporteurs in de Europese Economische Gemeen schap (EEG. Deze groep heeft daarvoor op 18 en 19 oktober in Straatsburg *>en congres byecn geroepen. De voorzitter van de Franse expor teurs, de heer Ch. Delpierre, vindt het hoog tijd worden dat er een derde bun deling van krachten komt. In 1970 gaat de Europese Commissie zich namelijk zeer speciaal bezig houden met de bui tenlandse handel van de EEG. Tegen die tijd, zo meent de heer Del pierre, moeten de verlangens van de ex porteurs in de EEG die met deze derde landen zaken doen, in Brussel op tafel liggen. Het congres zal zich niet met de politieke, wel met de praktische kant bezig houden. Er worden enige honderden expor teurs in Straatsburg verwacht. Tot nu toe echter hebben zich voornamelijk Fransen aangemeld. De belangstelling van Nederlandse zijde is nog gering. UTRECHT De Politieke Partij Ra dicalen wil ook met de Anti-Revolutio naire Partij gaan praten, maar dan ge heel vrijblijvend en met kritische vra gen. Dé waarnemend voorzitter van de PPR, mr. E. C. M. Jurgens, zal met zijn collega van de ARP, dr. A. Veer man, contact opnemen om in onderling overleg een agenda op te stellen en een datum voor het gesprek te bepalen. Het bestuur van de PPR vergaderde gisteravond in Utrecht om behalve over de uitnodiging van de ARP ook te be raadslagen over de stukken van het congres van 5 oktober in Arnhem. De ARP wil met de Radicalen vooral van gedachten wisselen over de plaats van de PPR in de Nederlandse politiek. Daarbij zal vooral de betekenis van de christelijke inspiratie voor het politieke .beleid ter sprake moeten komen. Ook wil de ARP weten hoe de PPR over de activiteiten van de Groep van achttien de club van delegaties uit de KVP, CHU en de ARP denkt. De DEVENTER De achttienjarige woonwagenbewoner H. O. uit Emmen heeft gisteren bekend dat hij in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een vechtpartij in Deventer met een mes gestoken. Daarbij werd de 33-jari- ge monteur Albert van Beek uit Zut- phen dodelijk gewond. O. was een van de zes mensen die de politie kort na de steekpartij heeft aangehouden. De zes, allen bewoners van het woonwagenkamp in Emmen, zijn gisteren uitvoerig aan de tand ge voeld. anti's hebben tenslotte ook belangstel ling voor de radicale visie op do zoge heten progressieve concentratie die vooral de Partij van de Arbeid voor ogen staat. Onlangs verklaarde de PPR zich be reid om daarover met de PvdA te dis cussiëren. Van haar kant wil de PPR weten wat zij aan de ARP heeft. Hoe denken de anti's over het eertijds vast gestelde programma van de christen radicalen in Scheveningen? Het komt erop neer dat de PPR de ARP tot een soort keuze zou willen verleiden. BLADEL In het Brabantse dorp Bladcl is als gevolg van een hoogopge- lopen intern conflict het hele be stuur van het Kempisch verpleegtehuis afgetreden. De bestuursleden hebben persoonlijk huii ontslag ingediend bij de bisschop van Den Bosch die op korte termijn door middel van een commissie voor goede diensten wil laten nagaan hoe soortgelijke qonflicten in de toekomst kunnen worden voorkomen. De patiënten van het verpleegtehuis zijn kort geleden naar een nieuwe rian te behuizing in Bladel overgebracht. Over die verhuizing en de inrichting van het nieuwe gebouw waren zodanige meningsverschillen in het bestuur ge rezen, dat van een goede samenwer king geen sprake meer kon zijn. Voor de waarneming van de dagelijkse gang van zaken heeft de bisschop een tijde lijk bestuur benoemd. ADVERTENTIE (Harrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra) i^|p korte termijn zal het kabinet, dat in beginsel de invoering van het insli- tuut van een parlementaire ombudsman voorstaat, over deze materie overleg plegen met de daarvoor aangewezen commissies uit de beide Kamers der Staten-Generaal. Dit blijkt uit de „hoofdpunten van het beleid per ministe rie", die vanmiddag openbaar zijn gemaakt. Daarin wordt o.m. aangekondigd, dat dezer dagen in een afzonderlijke nota nader zal worden ingegaan op de structurele problematiek van de stimulerings- en herstructureringsgebieden. In de nota zal worden aangegeven langs welke lijnen de regering in de komende jaren (19691972) haar beleid op dit punt denkt te voeren. Ook wordt meegedeeld, dat een ont werp van wet betreffende de aanwen ding van de gelden, beschikbaar ge komen uit de verkoop van Breedband- aandelen, op korte termijn kan wor den tegemoet gezien. In de loop van het komend begrotingsjaar zal, zo wordt verwacht, een ontwerp-gaswet bij de Tweede Kamer worden inge diend. Uit de „hoofdpunten" met betrekking tot het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt, dat minister Beernink voornemens is het beleid, dat hij tot nu toe te dezen heeft gevoerd, in het nieuwe zittingsjaar te continueren. Zijn inziens zal er naar moeten worden gestreefd, dat een herziening van gemeentegrenzen in het raam van een streeksgewijze gemeentelijke her indeling tot stand komt. Uit de omstandigheid, dat wijziging van provinciale grenzen betrekkelijk zelden aan de orde wordt gesteld, mag niet worden afgeleid dat deze grenzen minder aantastbaar zijn te achten dan gemeentegrenzen, aldus de „hoofdpun ten". Daarin wordt ook aangekondigd, dat zeer binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend inzake de verant woordingsplicht van de burgemeester en van B. en W. De regering is voor nemens op korte termijn overleg te plegen met de daarvoor ingestelde par lementaire commissies over het voor stel tot afschaffing van de opkomst plicht. In de hoofdpunten wordt voorts mel ding gemaakt van een voornemen tot algemene herziening van de politiewet. SPREIDING Mede in het kader van het sprci- dingsbeleid van het kabinet is beslo ten, dat de dringend nodige verbete ring van de huisvesting van de Rijks centrale voor mechanische administra tie zal geschieden door nieuwbouw (in 1969) in Apeldoorn. In de „hoofdpunten" van Economi sche Zaken wordt o.m. gesteld, dat ook ondanks de te verwachten verdere ex pansie van de Nederlandse economie de structurele positie van de stimule rings- en herstructureringsgebieden in de komende jaren „zorgelijk" zal blij ven en derhalve extra inspanning zal vergen. Het beleid, zowel ten aanzien van de toeristische infrastructuur als van de propaganda zal aan eisen van de tijd worden aangepast. Het prijsbeleid zal zeker ook in 1969 niet kunnen wor den gemist. De prijsgedragsregels zul len dan ook in hoofdzaak worden ge handhaafd. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentralen meent, als eerste reactie op de Miljoenennota, onder meer te moeten constateren, dat het kabinet het gewenste evenwicht in de economie vooral probeert te bereiken en te handhaven via de weg van een duidelyke verschuiving in de inkomens verdeling ten gunste van het overi ge of winstinkomen. Bovendien wordt een aantal maatregelen genoemd, dat zal leiden tot een opwaartse druk op de prijzen. Dit gehele complex van maatregelen werkt ten nadele van dc werknemer. Dit is te meer onaanvaardbaar, aldus het overlegorgaan, omdat de werkne mers, door beperking van hun looneisen een belangrijke bijdrage hebben gele verd aan het herstel van het even wicht, zoals duidelijk blijkt uit de ma cro-economische verkenningen van het Centraal Planbureau. Deze beperking heeft tevens tot ge volg, dat de overige inkomens sterk stijgen en wel met 5 miljard gulden in de jaren 1967 tot en met 1969. Deze en andere cijfers bevestigen het reeds in mei door de vakbeweging in genomen standpunt, dat er geen aan leiding is tot een ingreep in de vrije loonvorming. Het herstel van het eco nomisch evenwicht gaat gepaard met een vergroting van de nationale bespa ringen, die het overlegorgaan met cle regering van groot belang acht voor een evenwichtige ontwikkeling. Deze vergroting van de besparingen is ech ter evenzeer te bereiken door maatre gelen, die tot gevolg hebben, dat ook de werknemers hun deel krijgen in de groei van het nationale vermogen. In dit verband zegt het overlegorgaan het bijzonder te betreuren, dat de rege ring in de Miljoenennota geen aandacht heeft geschonken aan de voorstellen van de vakbeweging tot invoering van spaarloon en dergelijke. De regering legt, volgens het over legorgaan, een te zware nadruk op het loonbeleid ter bereiking van een even wichtige economische groei. Het over legorgaan meent, dat een effectief ge bruik van de andere beschikbare instru menten, zoals arbeidsmarktbeleid, mo netair beleid, budgettair beleid en me dedingingsbeleid, voorwaarden schept voor de ontplooiing van de vrije loon politiek. Met een verhoging van de belasting vrije voet in de inkomstenbelasting, als gedeeltelijke compensatie van de ex tra-lasten ten gevolge van de b.t.w. voor de lagere en middeninkomens groepen, stemt het overlegorgaan in. Deze wordt wel praktisch teniet ge daan door het voornemen de hieruit voortvloeiende belastingderving van 209 miljoen gulden te compenseren door de verhoging van de omzetbelasting per 1 januari 1970. Immers, deze verhoging drukt in hoofdzaak op dezelfde groep die nu een lastenverlichting ondergaat. Het verdient aanbeveling, aldus het over legorgaan, in plaats daarvan de 200 miljoen gulden in mindering te bren gen op het bedrag, dat de regering denkt te gebruiken voor de belasting verlaging van 1 januari 1970. Het grootste probleem, aldus het overlegorgaan, blijft de werkloosheid, zowel wat betreft de omvang als de regionale spreiding. Een definitief oor deel over het werkgelegenheidsbeleid wil het overlegorgaan opschorten tot dat kennis is genomen van de aange kondigde nota van de ministers van Economische en Sociale Zaken. Nu ech ter wil het overlegorgaan er extra op wijzen, dat het regeringsprogramma voor infra-structurele werken van 249 miljoen gulden voor vier jaar zeer be scheiden is. De gedachte van de regering om een loonsomheffing in te voeren als nieuw instrument om de regionale ontwikke ling te bevorderen ligt in de lijn van de hiervoor door het overlegorgaan geda ne suggésties. Daarbij dient echter wel de vraag te worden gesteld of de loon som voor deze heffing een juiste grond slag vormt. Met instemming heeft het overlegor gaan kennis genomen van het feit, dat de reeds lang bepleite raad voor de ar beidsmarkt spoedig zal worden inge steld. Het overlegorgaan vertrouwt, dat deze raad voldoende bevoegdheden, middelen en mankracht zal krijgen om een redelijke invloed te kunnen uitoefe nen op het arbeidsmarktbeleid. Ten aanzien van het woningbouw programma merkt het overlegorgaan op dat zowel uit een oogpunt van wo ningvoorziening als van werkgelegen heid de bouw van 125.000 woningen dient te worden gegarandeerd. Aange zien in het recente verleden gebleken is, dat met name de bouw in de vrije sector achter blijft, moet dé regering zich de bevoegdheid voorbehouden om tijdig de produktie van gesubsidieerde woningen uit te breiden. Door de aan gekondigde versnelling van de krotop ruiming zal de behoefte aan woningwet woningen toenemen. In verband met de toch reeds grote stijging van de gezinslasten per 1 januari 1969, moet het voornemen van de regering om de huurverhoging van vier op zes procent te brengen worden verworpen. De regering zal door een stringent prijsbeleid moeten voorkomen, dat de invoering van de b.t.w. gepaard gaat met een verhoging van de winstmar ges. Voorts is het noodzakelijk, aldus het overlegorgaan, dat de Sociaal-Eco nomische Raad wordt gehoord over het voornemen van de regering de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting voor de inflatie jaarlijks te corrigeren. Tenslotte verklaart het overlegorgaan ernstig teleurgesteld te zijn over de in houd van de Troonrede. Weliswaar wordt een aantal maatschappelijke pro blemen gesignaleerd, maar zelfs, aan een pogen tot oplossing van deze pro blemen komt de regering niet toe, al dus het overlegorgaan van de drie Ne derlandse vakcentralen. Een wetsontwerp inzake een wette lijke regeling met betrekking tot de werkstaking is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. TECHNOLOGIE In verband met de technologische ontwikkeling, zal in toenemende mate aandacht worden besteed aan verdere verbetering en uitbreiding van alge meen vormend en beroepsonderwijs, speciaal ook aan omscholing en bij scholing van werknemers. Dit wordt meegedeeld in de „hoofdpunten" van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daarin wordt aangekondigd, dat een wettelijke regeling in voorbereiding is, die het bezit verbiedt van wekaminen aan hen, die niet bevoegd zijn tot af levering van deze middelen, of deze niet op medisch voorschrift hebben verkregen. Een versterking wordt voor gesteld van de provinciale apparaten der kruisverenigingen, waardoor deze verenigingen haar taak beter zullen kunnen vervullen. IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG Wanneer hart transplantaties de gewoonste zaak van de wereld zijn geworden kunnen de ge neeskundigen weer de gebruikelijke re serve ten aanzien van mededelingen over hun werk aan het publiek in acht nemen. De Zuidafrikaanse minister van Volks gezondheid, dr. Carel de Wet, sprak gis teren de hoop uit dat die toestand spoe dig zal intreden. Hij zei verder dat voortaan de Zuidafrikaanse medische raad mensen die een harttransplantatie hebben ondergaan en de chirurgen die deze ingrepen hebben verricht zullen beschermen tegen „sensa tionele publiciteit". De minister gaf geen bijzonderheden. Wel zei hij dat de regering enige tijd had overwogen naar aanleiding van die „sensationele publi citeit" met wetsvoorstellen te komen. Minister De Wet betreurde het dat kranten in het buitenland, vooral Brit se, hadden getracht de harttransplan taties in het Ziekenhuis Groote Schuur in een kwaad daglicht te stellen. Hij verklaarde nog eens met nadruk dat ook de derde Zuidafrikaanse harttrans plantatie geheel volgens de geldende re gels was verricht. KAMPEN Van Driel's machinefa briek De IJssel NV te Kampen gaat op 1 maart volgend jaar dicht. Het be drijf kan niet meer opboksen tegen de groeiende concurrentie en de grote kos tenstijging. Er werken in het bedrijf nog 22 mensen. De laatste jaren nam het per soneel door natuurlijke afvloeiing reeds af met twintig werknemers. De directie van het bedrijf heeft met de vakbon den overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor het personeel. Het bedrijf hield zich bezig met het vervaardigen van grote riemschijven, waterstaatswerken, bemalingen en re paraties. MEPPEL De zeventigjarige land bouwer K. Wasschebalie uit Staphorst is in een ziekenhuis in Groningen over leden aan de verwondingen, die hij vo rige week kreeg, toen hij door een stier werd aangevallen. BREDA In enkele rapporten van maatschappelijk werksters bij de Raad voor de kinderbescherming in Breda is mr. W. van W„ de inmiddels wegens vermoedelijke fraude geschors te secretaris, ervan beschuldigd geld te hebben geaccepteerd van ouders die de ze bedragen als vergoeding in de on kosten voor een te adopteren kind had den betaald. Normaal vergoedt het Rijk die kosten. Het onderzoek concentreert zich thans op de geschorste secretaris, na dat was gebleken dat het hoofd van de financiële afdeling van het bureau Kinderbescherming, waarvan mr. Van W. tevens directeur was, niets met de onregelmatigheden te maken heeft. Al le gangen van mr. Van W. en zijn ge drag in zijn functie worden onderzocht.

De Vallei | 1968 | | pagina 10