Koken bij de koude Matroos wilde huis met spionage verdienen evoiuon Uitspraak proces Teixeira begin inzake 1969 Over de Anders Flatgebouwen in Toulon door water ondermijnd Nigerianen hebben nu ook Owerri bezet A Normaal begin studiejaar in Parijs TELEVISIE Wervelstorm in Mexico 'f Jf®DRAKA winkelt U bij het U gemakkelijk! TOEVLUCHT TOT ZAL IBO's WEINIG GUERRILLASTRIJD BATEN Ook bij RAF arrestatie Russen zouden luchtruim van China schenden Kok uit Katwijk bij Tunesië verdronken STORMACHTIG WELKOM Duitse juristen mogen zoeken in Sovjet-archieven me OVERDREVEN GEEN VERLOF AAN HET FRONT VUURKRACHT eindhoven Nazi-misdaden HERKOMST SCHILDERIJEN ONDUIDELIJK FLAT VERKOCHT LEIDERDORP mm® Vliegtuig DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE BIAFRA IN 'T NAUW GEDREVEN afeiste Vel ADVERTENTIE Do matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. Van onze correspondent PARIJS Edgar Faure, de Franse minister van Onderwijs, heeft de eerste ronde gewonnen van zijn strijd tegen de opstandige studenten en professoren. Deze ronde bestond in het verzekeren van een normaal begin van het studie jaar. Dat pleegt in Frankrijk te gebeuren met de herexamens van de eindexa mens en met de zogenaamde over gangsexamens in de medische, letter kundige en juridische faculteiten. On danks de bedreiging van de linkse stu denten- en professorenvakbonden om deze examens te boycotten en daar door nieuwe onlusten op straat te ver oorzaken, zijn gisteren vrijwel alle examens geluidloos verlopen. De op komst was hoger dan in vorige jaren. Poging Een zwakke poging van extreem linkse studenten om de examens in de nieuwe medische faculteit in de Rue Jacob in Parijs te verhinderen, werd door de politie uiterst snel de kop in gedrukt. Door deze overwinning heeft Edgar Faure niet alleen het voortbestaan van de regering gered, maar vrij zeker ook zijn universitaire hervorming, waar van hij de uitvoering afhankelijk had gesteld van een normaal begin van het schooljaar. T AGOS (Nigeria) „Met slokken zwaaiend, op trommels slaand en Ibo- leuzen schreeuwend, werpen de Biafraanse krijgers zich op de federale troepen, die door diepe kraters in de weg ten noordwesten van Aba in Oost- Nigeria worden tegengehouden". Zo wordt de strijd beschreven door de Nige- riaanse troepen, die langzaam de grenzen van de afgescheiden republiek terugdringen. De guesrUla-oorlogvoering waarmee de Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe dreig*, heeft zich tot nu toe niet ver wezenlijkt, zeggen de Nigerianen en sommige Europese militaire waarne mers geloven dat dit, ondanks de uit dagende verklaringen van de Biafra- nen, ook nooit zal gebeuren. Zó zei een Oosteuropese diplomaat die dienat heeft gedaan in het interna tionale waarnemerskorps in Viëtnam: „Vergeleken met de kleine Viëtname- zen, zijn deze Afrikanen reuzen .Maar hebben zij het geduld? Kunnen zij zich twee of drie dagen in de bosjes schuil houden en wachten op wat er aan de hand van schaarse inlichtingen zou gaan gebeuren? Ik meen van niet. De ze mensen zijn te ongeduldig". De Nigeriaanse militairen beklem tonen dat de Biafranen geen grote guerrilla-oorlog kunnen ontketenen als de federalen eenmaal de grote plaat sen in het oosten hebben veroverd. An ders dan de Viët-Cong hebben de Biaf ranen buiten hun gebied geen grote bronnen voor de bevoorrading. Het hart van het gebied, dat de Biafranen nog in handen hebben, is door land in gesloten en door de federalen omsin geld. Daar komt bij dat het Nigeriaanse leger gisteren de Biafraanse stad Owerri heeft veroverd, waardoor de Biafraanse toepen nog maar één be langrijke stad Demoeahla ln handen hebben. Volgens de Nigeriaanse rege ring keert de burgerbevolking al weer naar de stad terug en zorgen de be zettingstroepen voor hen. De Nigerianen rukken op naar de landingsstroken „Armabelle" en „Caro line" in Oeli-ïhiala in West-Biafra, en „Obilago" ln het noorden van het cen trale gebied. Dit zijn voorzover bekend de laatste landingsstroken, waar de Biafranen voedsel en wapens ontvan gen. Van onze correspondent LONDEN Een Britse matroos, die op bezoek is geweest bij de Russische marineattaché in Londen en een onderofficier van de R.A.F„ die weikt op een streng bewaakt veibindingscentrum van de Britse luchtmacht zijn op het ogenblik in Engeland middelpunt van spionagezaken. De matroos wordt binnenkort in de Old Bailey berecht, de RAF-man is pas zaterdag gearresteerd. Allebei wegens overtredingen van de wet op de staats geheimen. Matroos Robin Cloude (29), die als radarwaarnemer voer op een fregat voor de strijd tegen onderzeeërs, kwam gisteren voor bij de voornaamste po litierechter in Londen. Hij heeft de po litie verteld, dat hij in mei naar de Russische ambassade in Londen was gegaan, toen hij helemaal in de war ADVERTENTIE Met 69 cm beeldbuis. Gemakkelijke bediening via knoppen op progressief, metalen bedieningspaneel, dat fraai contrasteert met de mat notehouten kast. Veel automatische functies. Druktoetsafstemming voor eerste en tweede net. Dit meesterstukje, goed voor jarenlang storingvrij kijken, wordt voor f819,- uw eigendom. was. Dat kwam, zei hij, omdat hij geen hulp van de marine kreeg om een huis te kopen. De Russen hebben hem dat wel beloofd. Cloude werd ontvangen door de ma rineattaché, die hem van alles over zijn werk vroeg. Deze Rus liet hem een he le bundel bankbiljetten zien. Cloude beweert dat hij geen gehei men van de marine heeft verraden aan de Russen. Na zijn eerste verho ren zei hij zelfs dat veel van wat hij had verteld over zijn contact met de Russische ambassade verzonnen was. „Ik heb nogal veel veTbeeldings- kraciht", zei hij in antwoord op de vraag waarom hij dat dan allemaal had verteld. De zaak van de matroos is van zo veel gewicht, dat een deel der behan deling voor de politierechter achter gesloten deuren gebeurde. In de aan klacht i6 wel degeUjk sprake van het geven van inlichtingen aan derden, die van nut kunnen zijn voor een vijande lijke mogendheid. De openbare aanklager wilde de ge hele behandeling achter gesloten deu ren hebben, met het oog op het lands belang. Alleen enkele formele onderde len werden tenslotte in het openbaar behandeld. De marine-attaché vroeg de ma troos om nog eens terug te komen naar het Russische consulaat, maar dat heeft Cloude niet meer gedaan. Toen hij naar de ambassade ging had hij geen verlof. Voordat hij werd ge arresteerd had hij de hele zaak op gebiecht aan zijn veiligheidsofficier. Waarvan de onderofficier van de RAF precies wordt beschuldigd, is nog niet onthuld. Het gaat om de 36- jarige Douglas Britten, die werkt op het verbindingscentrum Digby in Lincolnshire in het oosten van Enge land. Dit centrum wordt in de buurt de „antenneboerderij" genoemd, om dat er zoveel antennes staan. Britten heeft in januari in het noor den van Londen geheime inlichtingen gegeven aan een nog niet nader om schreven persoon. Die geheimen kwa men van het verbindingscentrum Dig by. PEKING China heeft bij de Rus- siscshe regering geprotesteerd tegen schending van zijn luchtruim door Rus sische militaire vliegtuigen. Alleen al in de maand augustus zouden Russi sche vliegtuigen in 29 gevallen de grens van China hebben geschonden. In de afgelopen twaalf maanden zouden Rus sische vliegtuigen 119 maal het lucht ruim van China zijn binnengevlogen. Ondanks de dunne lijn, die de Nige riaanse mariniers aan het zuidelijke front vormen, lijken de Biafranen niet bij machte om de gebieden binnen te dringen, die door de federalen zijn ver overd. Kolonel Adekoenle, commandant van de mariniers, beschikt over acht bri gades van te zamen ongeveer 10.000 man, die van Ogoeta in het Westen tot Arochoeckwoe in het oosten over 160 km verspreid zijn. Het is mogelijk om kilometers lang door moeras en bos te rijden zonder een enkele soldaat te zien. De meesten zijn aan het front of rond het hoofdkwartier in Port Har- court. Het gebied geeft goede dekking en vraagt om guerrilla-infiltratie, maar de meeste actie gebeurt nog steeds aan het front. De strijd daar heeft soms de ken merken van de guerrilla. De Biafranen gebruiken draglines om 12 meter brede en 5 meter diepe kraters in de wegen te maken. Dikwijls stellen ze sluipschut ters op in de buurt om troepenafdelin gen, die door de kraters niet verder kunnen, onder vuur te nemen. Van federale zijde wordt gezegd, dat slechts een kwart van de Biafranen wapens dragen, gewoonlijk buitge maakte Nigeriaanse geweren of auto matische wapens van Tsjechische ma kelij. Maar de federale bevelhebbers hebben ook gezegd, dat de vuurkracht van de afgescheidenen sinds president De Gaulle woorden van steun aan de Biafraanse zaak heeft gesproken verbe terd ls. Soms strijken per nacht vier vliegtuigen op geïmproviseerde stro ken neer met wapens die via Gabon, de vroegere Franse kolonie, welke het afgescheiden bewind erkent worden aangevoerd. Diplomaten geloven, dat de Biafra nen van plan zijn een regering-in-bal- llngschap in te stellen in een van de vier Afrikaanse landen, welke hun soe vereiniteit erkennen. De federalen lijken de Biafraanse guerrillapoging ln het midden-westen, waar infiltranten enige maanden heb ben huisgehouden, gesmoord te hebben. Dit is op wrede wijze gebeurd. Bij het zoeken naar guerrilla's zijn een aantal dorpen, zoals Iboesa en Isjiagwoe, met de grond gelijk gemaakt. Als de fede ralen hetzelfde proberen te doen in be zet Biafra, kunnen zij beschuldigingen van genocide en protesten verwachten van de militaire waarnemers, die de federalen zelf hebben uitgenodigd. KATWIJK De 38-jarige kok C. Guyt uit Katwijk is bij het zwemmen voor de kust van Tunesië verdronken. Hij was met de sleepboot Cornells Wil lem op weg van IJmuiden naar Mal ta. Toen de boot stil lag dook de man het water in. Urenlang hebben verschil lende schepen tevergeefs naar hem ge zocht Lacht is bij een temperatuur vaa -200 (tweehonderd graden onder nul!) een vloeistof die borrelend kookt, zo ais bij u thuis het theewater. Bij de koudgaskoelmachine in het Evoiuon kunt u dit bekijken. Teel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoiuon tot een belevenis. Voor ledereen Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant ln 1966 gesticht door Philips. De politie van Sydney (Australië) had het gisteren niet gemakkelijk met deze tieners, die met duizenden an deren waren verschenen om de Ame rikaanse popgroep The Mankees te ver welkomen. Met uiterste krachtsinspan ning konden de politieMannen de jon gelui binnen de dranghekken houden. BONN Zeven medewerkers van het Wcstduitse Centrale Bureau voor de opsporing van nazi-misdaden zijn gisteren naar Moskou gereisd om in de Russische archieven te gaan zoeken naar bewijsmateriaal. Het is de eerste keer dat Westduitse juristen de gele genheid krijgen speurwerk te doen in Rusland. Jarenlang heeft men vergeefs geprobeerd toegang te krijgen tot do cumentenverzamelingen in de Sovjet- Unie. De Duitse werkgroep staat onder lei ding van dr. Rückerl, de directeur van het Centrale bureau, dat is gevestigd in Ludwigsburg bij Stuttgart. De Duitse juristen zullen twaalf dagen in Rusland blijven. Zij zullen in het bijzonder zoe ken naar archiefmateriaal over de z.g. Einsatzkommando's, de Duitse moord brigade, die in de oorlogsjaren in Oost- Europa honderdduizenden mensen heb ben vermoord. Bijna een ton schade heeft een felle brand aangericht in een levensmidde- lenbedrijf in Helmond. De brand was ontstaan ln de reclamedrukkerij waar een bakje met benzin3 plotseling vlam had gevat. A MSTERDAM Begin volgend jaar wellicht zal de uitspraak vallen in het proces van de bewindvoerders Teixeira de Mattos tegen de enige behorende vennoot Cofinindus in Brussel. Dit delen de bewindvoerders van het in staat van definitieve surséance van betaling verkerende bankiershuis en zijn dochterinstellingen mee in hun zevende verslag. Dat handelt over de periode 15 juni - 15 september. Zoals gemeld worden de crediteuren Teixeira volledig betaald als de bewindvoerders het proces winnen. De 650 aandelen Pander ten name van de Anstalt Fininduco te Vaduz in Liechtenstein worden aan Gebr. Teixei ra de Mattos afgegeven, zo is in grote lijnen overeengekomen. Hiertegenover verklaart Teixeira, dat geen vordering op Fininduoo bestaat. (Zulk een vorde ring kwam trouwens in de boeken niet voor). Aan de uitwerking van de rege ling wordt nog gewerkt. De onderhandelingen met belangstel lenden over de panden van het voorma lige bankiershuis aan de Amsterdamse Herengracht hebben nog niet tot een po sitief resultaat geleid. Wel is de ver zorgingsflat Frankenstate in het Noord hollandse Bergen tegen een redelijke prijs verkocht. Drie debiteurenposten van Teixeira zijn afgewikkeld en er kwam f 141.434 binnen aan aflossingen van 21 debiteu ren. Van één debiteur moesten de be windvoerders het faillissement aanvra gen. Een andere debiteur had tot zeker heid van zijn schuld onder meer schil derijen in onderpand gegeven. Deze zijn ADVERTENTIE Geniet - rustig bij U thuis - van de persoonlijke service en attentie van Uw Moara Shira Consulente. Haar bezoek brengt U steeds weer de verrassing van de schitterende Moara Shira kleuren-katalogus met een ongekend rijke keuze uit vele honderden Moara Shira Cosmetica: exotische parfums, de nieuwste make-up mode, exquise cadeaux, waardevolle beauty-aids. Laat een firma van wereldnaam het U gemak kelijk maken en winkel op de Moara Shira manier: modern, f chic en bovenalrustig bij U thuis! cosmétique exclusive PARIS NEW YORK in Londen geveild. De opbrengst is in mindering van de vordering gebracht. De tot de boedel behorende schilde rijen zijn ook in Londen geveild. De op brengst was zeer teleurstellend, omdat schilderijen niet konden worden worden toegeschreven aan de meester, die bij de aankoop was vermeld. De deelneming Noord-Hollandse Cre- dietbank in Amsterdam, waarvan de Forum-Bank de commanditaire vennoot is, kon ondanks veelvuldige pogingen nog niet worden verkocht. Daarom is tot liquidatie besloten. Voor het pand aan de Keizersgracht in Amsterdam, dat in een dochtermaatschappij van de Forum-Bank is ondergebracht, kon nog geen koper worden gevonden. Wel is de aan deze bank toebehorende vakantie flat van de vereniging De Schelp in Zandvoort tegen een redelijke prijs ver kocht. Binnenkort begint het proces van een van de grootste crediteuren van Dun- lop en Co. tegen Teixeira. Een beslis sing wordt vrij spoedig verwacht. Bij toewijzing van de vordering, die zeer waarschijnlijk wordt geacht, gaan enkele weinig aantrekkelijke posten op Teixeira over. Zij stonden slechts op naam van Dunlop met het oog op de kredietrestricties. De vordering van Teixeira uit hoofde van de hier voor aan Dunlop verstrekte kredieten zal teniet gaan. Hierdoor wordt Dun lop crediteur van Teixeira. Dit is vooral van belang als het proces te gen Cofinindus wordt gewonnen. Wat de meerderheidsbelangen in ven nootschappen betreft, kan ten aanzien van de Nationale Huizen Belegging Maatschappij worden meegedeeld, dat de nieuwe plannen voor de bebouwing van het project Leiderdorp gereed zijn. De verkoop van deze bouwterreinen kan na de aanvaarding van de plannen wel licht in versneld tempo doorgaan. MEXICO Een wervelstorm heeft zeven staten in het westen en noord westen van Mexico getroffen en over stromingen veroorzaakt. Tenminste veertien mensen zouden al zijn omge komen. Honderdduizend mensen wer den dakloos. De schade is groot. Het gebied dat onder water staat heeft een oppervlakte van vierhonderd vierkante kilometer. De Panamerikaan- se weg, die de Mexicaanse hoofdstad verbindt met de Amerikaanse grensstad El Paso in Texas, is afgesneden ten noorden van Durango. 1~\e sociaal-democratische party in Zweden heeft haar greep versterkt op do Zweedse welvaartsstaat met een klinkende parlementaire verkie zingsoverwinning, waarbij de socia listen het grootste vertrouwensvo tum van de kiezers sinds de oorlog kregen. De uitslag, die door de meeste politie ke commentatoren een verrassing was, betekent ook dat er een abrupt einde is gekomen aan de trend naar rechts in Scandinavië. De laat ste twee jaar hebben beide buurlan den van Zweden, Noorwegen en De nemarken. hun socialistische rege ringen ten gunste van niet-socialisti- sche coalities aan de kant gezet. Op basis van computerberekeningen hebben de sociaal-democraten voor lopig 125 van de 233 zetels in de Tweede Kamer veroverd, een winst van 12 zetels. De gecombineerde nlet- socialistische oppositie, verloor ze ven zetels en kwam op 105, terwijl de communisten slechts drie zetels behielden van de acht die zij in het parlement bezetten. Dit geeft de socialisten een meerderheid van 17 stemmen. Er kunnen zich kleine veranderingen in de zetelverdeling voordoen als re sultaat van de poststemmen, dit aan tal is hoger dan verwacht werd en ligt op zijn minst 65 procent boven het totaal van 1964. Uoe z()n de sociaal-democraten er ln geslaagd zich te herstellen van de scherpe teruggang die zij twee jaar geleden in plaatselijke verkiezingen ondergingen en in de 36 jaar dat z(j aan de macht zijn, met uitzondering van 1940, de grootste parlementaire stemmenmeerderheid te behalen? Zweedse politieke commentatoren wij zen op twee factoren: 1. De recordopkomst van de kie zers - 89 procent van de kiesgerech tigden - toont aan, dat de sociaal democraten er in geslaagd zijn, om aanhangers naar de stembus te brengen, die in het verleden waren thuisgebleven, omdat zfl een so ilEl TAGE ERLANDER schone zwanenzang O als ciaal-democratische overwinning vanzelfsprekend beschouwen. 2. De Tsjechische crisis veroorzaakte een gevoel van onzekerheid over de toekomst, waardoor de kiezers de neiging hadden om de partij, die aan de macht was, te steunen. Ook is die crisis de oorzaak van de weini ge communistische stemmen. Dit communistische verlies zou voor het grootste deel naar de sacialisten zijn gegaan. De 625.000 jonge kiezers die voor het eerst stemden, werden algemeen als het beslissende blok in deze verkie zingen gezien en tijdens de campag ne reeds had premier Erlander (SDP) gezegd, dat de partij, die het best de visie vertegenwoordigde op het soort maatschappij dat zij in de zeventiger jaren wilden, de steun van de jongeren zou krijgen. |~\c 67-jarige Erlander zei dat hfl in de verkiezingen van 1970 beslist zijn partij niet meer zou leiden. Al gemeen wordt verwacht dat hij op het partijcongres van het volgend jaar aftreedt. Olof Palme, de 41-jari- ge minister van Onderwijs en een protégé van Erlander, is dikwijls als zijn opvolger genoemd. De liberale party, tot nu toe de grootste van de oppositie -party en, heeft de zwaarste klap gehad en die positie moeten afstaan aan haar verkie zingsbondgenoot, het centrum. Deze party, eens bekend als de agrarische partij, vond traditioneel haar groot ste aanhang over de boeren. Maar onder de bekwame leiding van de 68-jarige Gunnar Hedlund heeft zij zich op verrassende wijze versterkt in de steden. De communistische nederlaag wordt algemeen toegeschreven aan de re actie op de Sovjet-invasie van Tsje- cho-SlowakUe en aan interne party conflicten. De nieuwe Tweede Kamer werd maar voor twee in plaats van vier jaar ge kozen, omdat Zweden in 1970 over gaat op het een-kamerstelsel. PARIJS De burgemeester van Toulon heeft besloten tien flatgebou wen in de benedenstad omver te laten halen. Ondermijnd door de geweldige watermassa's vormen zijn een voortdu rend gevaar voor de omwonenden en voor het verkeer. Dit is wel het spectaculairste gevolg van het ongekende noodweer dat in de afgelopen dagen de Franse zuidkust heeft geteisterd. Dramatisch is de toestand rondom Nice. Te Mouans-Sartaux, in de ber gen boven Nice, is een aantal villa's van de buitenwereld afgesloten door het water, dat zich in de dalen tussen de heuvels verzamelde en een groot meer vormde. Ook de telefoon met de ze villa's werd verbroken. Met heli kopters heeft men de bewoners van le vensmiddelen moeten voorzien. Gisteren is bekend geworden, dat een vliegtuig, dat de verbinding tussen Tou lon en Hyères onderhoudt, zondag door de biksem is getroffen. Het was met zestig passagiers vertrokken en wilde op het vliegveld van Toulon landen. Het zicht was daar echter zo slecht dat de verkeerstoren de piloot verzocht om naar Nice uit wijken. Toen het toe stel opnieuw oogte wilde winnen, werd het door >liksem getroffen. Dank zij zijn koelbU 'igheid slaagde de pi loot erin met het toestel uit de gevaar lijke zone te komen en veilig te Nice te landen. Bij onderzoek bleek dat een van de vleugels beschadigd was even als de staartvin.

De Vallei | 1968 | | pagina 11