NIEUW OPWINDEND HOOFDSTUK Gang van zaken bij Nürnberg Okker verloor verrassend OOK RUSLAND HEEFT ZICH TERUGGETROKKEN Wim Suurbier ziet duels met potig Nürnberg vol vertrouwen tegemoet Ajax begint aan zijn vijfde Europa Cup-toernooi Gert Bals „EIGENLIJK HEBBEN WE GEEN ZWAKKE PUNTEN" Amstel Goldrace heeft sterk rennersveld Etappezege voor Italianen MICHELS VERWACHT ZWARE WEDSTRIJD TSJECHO-SLOWAKIJE WIL SPELEN Sijbrands heeft titel binnen bereik RYUN ZEGEVIERDE Vals Koude oorlog 4 24 spelers Europacup en Tsjechische crisis Voordeel Wantrouwen 4 Concentratie Ingelopen Snelste Slachtoffer 4 Vertrouwen Evans Engelands duurste tiener Finalisten ereklasse 47/2 Ronde van Toekomst DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 NURNBERG-AJAX: lil vrijwel alle delen van Europa barst JTiorgen het veertiende toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen los. Voor Nederlands titelhouder Ajax begint dit onzekere avontuur in de Beierse stad Neurenberg, waar T/t Michels en zijn mannen morgenavond worden verwacht in het stadion aan de woensdagavond tegen de 1 FC Nürnberg Dutzendteach. in het strijdperk zal treden. Vlak voor Tegenstander: West-Duitslands kampioen 1. F. C. Nürnberg, getraind door de vertrek lazen enkelen nog de Neder- 1 c InnWe/i tiAAfon/*!!/ haa»* /t/KV/l mon. grimmige Oostenrijker Max Merkel, wiens bijnamen variëren van slavendrijver tot wonderdoener. landse voorspeMingen voor deze wed strijd. Op de foto v.l.n.r. Surendonk en Swart. Een ander Nürnberg dan de ploeg die in de vorige competitie in een spectaculaire overwinnen-of-sterven- campagne een spoor van vernieling trok door de hardhandige Bundesliga. In Der Kicker, lijfblad van elke West- duitse voetbalfanaticus en waarin Mer kel zo met een gemiddelde van één op drie zijn axioma's prijsgeeft aan de wereld, deelde de Oostenrijker mee dat het kampioenselftal en het huidige team evenveel van elkaar verschilden als een boerenkapel van een filhar monisch orkest. Dat was aardig gezegd en op papier trok Merkel inderdaad de nieuwe com petitie in met een elftal dat in tech nisch opzicht aanzienlijk meer inhoud had. Maar het filharmonisch orkest van Neurenberg speelde vals. En het speelt nog steeds vals. Van de zes wed strijden die Nürnberg tot nu toe speel de in de competitie won het er twee, speelde het één keer gelijk en verloor het er drie. Eén van de redenen waar om de supporters van Nürnberg nog immer wenen om het vertrek van top scorer Franz Brungs (31), die voor een handgeld van zestigduizend harde Duit se Marken willig overstapte naar het door krantenkeizer Axel Springer ge koesterde Hertha BSC uit Berlijn. Voor de gaaf koppende en met scherp schie tende Brungs heeft zich nog steeds geen opvolger aangediend, al maakt de pas negentienjarige Dieter Nüssing één van Merkels nieuwe krachten op den duur een aardige kans. De koude oorlog is inmiddels al we kenlang aan de gang. Michels en Mer kel brachten elkaar een aantal blik sembezoeken, waarbij Ajax twee keer verhinderde dat Merkel en zijn hof houding de fijna kneepjes van het Am sterdamse spel filmisch vastlegde. Eerste probeerde de ondernemepde Merkel dat in Heerlen waar Ajax een vriendschappelijke wedstrijd speel de tegen Alemannia Achen (12) daarna waagde hij nog een poging in Deventer tijdens de competitiewed strijd van Ajax tegen Go Ahead. Bei de keren bleef de filmploeg in Merkels gevolg echter werkloos. Nünrnberg - Ajax. Een nieuw opwin dend hoofdstuk in de bewogen geschie denis van landskampioen Ajax. Een hoofdstuk dat begint bij de verdedi ging van de Amsterdammers, die mor genavond in Neurenberg in hoge mate verantwoordelijk is voor Ajax' kans op dt tweede ronde van het Europa Cup toernooi '68-'69. Twee mannen uit die verdediging, aanvoerder-doelman Gert Bals en rechtsachter Wim Suurbier, praten op deze pagina over Ajax, over Nürnberg en over zichzelf. De FC Nürnberg, opgericht op 4 mei 1900, heeft 5.500 leden, die hun aan dacht verdelen over voetbal, aitletiek, zwemmen, boksen, tennis, ijshockey en skiën. Het stadion waar de „Club" zijn thuiswedstrijden speelt heeft een capa citeit van 63.000 toeschouwers, van wie er slechts veertienduizend kunnen zit ten. In de afgelopen competitie eindigde Nürnberg als eerste in de Bundesliga met 47 punten uit 34 wedstrijden. Doel- cijfers: 71 voor en 37 tegen. De West duitsers veroverden daarmee hun ne gende titel. Drie keer legden zij be slag op de Westduitse beker. Oefenmeester Max Merkel (49) heeft de beschikking over 24 contractspelers, wat een record is in West-Duitslands hoogste voetbalafdeling. Er werden in de transferperiode dertien nieuwe spe lers gecontracteerd en er werden 12 spelers afgestoten. Hans Küppers van München 1860 was met 175.000 Mark verreweg de duurste aankoop. Van de NEURENBERG De Ajacieden zijn maandag met trainer Rinus Michels, voorzitter Jaap van Praag en verdere officials in Neurenberg aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld van Neuren berg vertelde Rinus Michels: „Wij ver wachten een zeer zware strijd tegen de FC Nürenberg, maar we hebben ons er terdege op voorbereid". Overigens zijn er twee wedstrijden, voegde hij eraan toe, waarmee hij bedoelde, dat de be slissing in de returnwedstrijd op 2 ok tober in Amsterdam zou vallen. De Nederlanders zijn ondergebracht in het dorpje Pegnitz. Rinus Michels zal de opstelling van het elftal, waarin Johan Cruyff die .bij aankomst zei, dat zijn club met 20 of 21 zou win nen naar alle waarschijnlijkheid niet zal ontbreken, woensdag bekend ma ken. Een minder prettig bericht voor de Duitsers kwam maandag uit het trai ningscentrum van de Duitse kampioen FC Nürenberg. Heinz Müller blesseer de zijn knie bij een botsing tijdens een oefenwedstrijd zo ernstig, dat zijn op stelling in de Neurenbergse formatie op losse schroeven is komen te staan. Max Merkel zond verder de Zuidslavi- sche rechtsbuiten Cebinac, die tijdens deze training een zeer lakse indruk maakte, van het veld. In de formatie van woensdag zal zijn plaats waar schijnlijk door de jeugdige speler Beer worden ingenomen. FC Nürenberg zal hoogstwaarschijn lijk in de volgende opstelling tegen Ajax aantreden: Rynio; Hansen, Popp, Ludwig Müller, Wenauer; Zaczyk, Beer; Küppers, Strehl, Heinz Müller en Yolkert. LOS ANGELES Tom Okker heeft in de tweede ronde van het toernooi van de Zuidwest Pacific in Los Ange les een verrassende nederlaag geleden tegen zijn dubbelspel-partner Marty Riessen. De Amerikaan behaalde een zeer gemakkelijke zege op de Neder landse kampioen. De cijfers waren: 6—3 en 6—2. Ook de oud-Wimbledon kampioen John Newcombe werd in de tweede ronde uitgeschakeld. Tom Leonard, een onbekende 19-jarige speler uit Calif or- nië, zorgde voor de onverwachte neder laag van de Australiër, die met 16, 63, 64 verloor. Voorts versloeg de Engelse profes sional Roger Taylor met 75, 13—11 de als 16e geplaatste Charles Pasarell en zegevierde de amateur Jim Osborne, afkomstig uit Honoloeloe met 64, 79, 64 over die Zuidafrikaanse spe ler Cliff Drysdale. Arthur Ashe, die onlangs Tom Okker versloeg in de fi nale van de open Amerikaanse kam pioenschappen, had het moeilijk. Hij won na felle strijd met 64, 36, 86 van de Franse prof Pierre Barthes. Het bestuur van de Nederlandse Koninklijke Biljart Bond heeft Henk Scholte uit Helmond aangewezen als de Nederlandse vertegenwoordiger in het eerste Europese kampioenschap neo-kader, dat van 23 t/m 26 februari 1969 in Gent wordt gespeeld. Dit neo-kader is een proef. Indien het toernooi een succes wordt ligt het in de bedoeling in de nabije toekomst het anker kader 47/2 te laten verval len. MOSKOU Ook de Russische voet balbond heeft zijn ploegen terugge trokken uit de toernooien om de Euro pese bekers voor landskampioenen en bekerhouders. Eerder maakten de bonden van Polen, Hongarije en Oost- Duitsland al bekend, dat hun clubs niet aan de toernooien zouden deelne men. De maatregel is genomen als pro test tegen de beslissing van de Europe se voetbalunie de deelnemende ploe gen in te delen in een Oost- en een Westeuropese groep en de loting ge deeltelijk te wijzigen in verband met de politieke ontwikkeling in Oost-Eu ropa. BOEKAREST Spartak Trnava, de Tsjechische voetbalkampioen, is maan dag in de Roemeense hoofdstad Boeka rest aangekomen voor de wedstrijd te- tegen Steaua Rosso, die woensdag moet worden gespeeld. Tot grote verrassing van de Tsjechische officials en spelers stelde het bestuur van de Roemeense kampioensploeg voor woensdag een vriendschappelijke wedstrijd te spelen In plaats van de ontmoeting voor de Europese beker voor landskampioenen. Willem Laurens Johannes Suurbier (23), modebewuste rechtsachter van lands kampioen Ajax, verschafte zich al op prille leeftijd een helder insicht in het moderne voetbalbedrijf. Geld, zo concludeerde de rhythm and blues minnende Amsterdammer na een vluchtig onderzoek, speelt thans in deze definitief tot variété uitgegroeide tak van sport een dominerende rol. Plezierig getroffen door deze ontwikkeling bracht Wim Suurbier derhalve met Amsterdamse voortvarend heid zfjn talent persoonlek aan de man. Zonder noemenswaardige weemoed verliet hij zijn linksbuitenplaats bij de amateurs van Amstel en op achttien- verkochte spelers brachten Starek (140.000 Mark), Brungs (120.000 Mark), en Ferschl (100.000 Mark) het meeste geld op. De nieuwe aanwinsten van Nürnberg zijn: Beer (Fürth) Czernotski (Borussia Neunkirchen), Hansen (BK Vejle), Ho- mann (Werne), Küppers (1860 Mün chen), Lehr (Speyer), Nüssing (Ger- mania Metternich), Pradt (Germania Wiesbaden), Rigotti (Bayern Mün chen), Rynio (Karlsruher SC), Theiss (TuS Hellenhahn), Zaczyk (Karlsruher SC), Zimmert (eigen kweek). Rynio, Hansen, Zaczyk, Küppers, Nüssing en Beer werden in de nieuwe competitie al min of meer regelma tig in het eerste elftal ingezet. Van de lijst van contracspelers wer den afgevoerd: Braun (Grenchen), Brungs (Hertha BSC), Ebenhöh (Fürth), Ferschl (Her tha BSC). Hilfert (Mannheim), Kre- mer (HSV), Ruff (terug naar de ama teurs), Schöll (HSV), Seifert (HSV), Starek (Bayern München), Toth (Jahn Regensburg), Usbeck (Blau Weiss Ber lin). De kerngroep van Merkel telt acht spelers die al eens zijn uitgekomen voor een nationaal elftal. Het zijn Hans Küppers (29) 7x, Heinz Strehl (30) 4x, Ferdinand Wenauer (29) 4x, Goerg Volkert (23) 3x, Ludwig Müller (37) 2x, Klaus Zaczyk (23) lx, Zvesdan Cebinac (28) 21x (Zuidslavisch elftal) en Johnny Hansen (24) 20x (Deens elf tal). De resultaten die Nürnberg tot nu toe in de nieuwe competitie heeft ge boekt zijn: Nürnberg - Alemannia Aachen 14; Kickers OffenbachNürn berg 21; Nürnberg - Borusia Mön- chengladbach 40; Hannover 96 Nürnberg 2—2; Nürnberg - Kaiserslau- tern 10, 1860 München - Nürnberg 2—0. De Russische schaakgrootmeesters Boris Spasski en Viktor Kortsjnoi zijn maandag remise overeengekomen in hun vijfde partij in de finale van het kandidatentoernooi, dat in Kiev wordt gehouden. Spasski heeft met 3Vt VI t punt de leiding. Er moeten nog zeven partijen worden gespeeld. Tegen Nürnberg begint Ajax morgen avond aan z(jn vijfde toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskam pioenen. De Amsterdamse ploeg speel de tot nu toe veertien wedstrijden in dit hete cupgebeuren, waarbij in totaal 34 spelers werden ingezet. De Amsterdam mers scoorden 24 doelpunten en moes ten 22 treffers toestaan. Hoogtepunten van Ajax' optreden in dit toernooi: de verbijsterende overwin ning op Liverpool (5—1), waarmee het op een mistige maar onvergetelijke woensdagavond de bluffende Schot Bill Shankly tot zwijgen bracht, en het heroïsch verzet in het Madrilleense Ber- nabeustadion, waar de Amsterdammers pas in de verlenging capituleerden voor Real Madrid. Dieptepunten: de beschamende neder laag tegen het Noorse Frederikstad, dat de zelfoverschatting van de Ajacieden gevoelig afstrafte, en het onfortuinlijke schot in eigen doel van Frits Soetekouw tegen Dukla Praag, waardoor Ajax zijn laatste kans op een plaats in de halve finales verspeelde. RESULTATEN De resultaten die de Amsterdammers tot nu toe hebben geboekt: 1957—'58 Eerste ronde: vrij. Tweede ronde: Wismut (Oost-Duits- land)Ajax 13, AjaxWismut 11. Derde ronde: AjaxVasas Boedapest (Hongarije) 22, Vasas Boedapest— Ajax 40. I960—'61 Eerste ronde: Frederikstad (Noorwe gen)Ajax 43, AjaxFrederikstad 0—0. 1966—'67 Eerste ronde: AjaxBesiktas (Tur kije) 2—0, Besiktas—Ajax 1—2. Tweede ronde: AjaxLiverpool 5—1, LiverpoolAjax 22. Derde ronde: AjaxDukla Praag (Tsje- choslowakije) .11, Dukla Praag—Ajax 2—1. 1967—'68 Eerste ronde: AjaxReal Madrid 11, Real MadridAjax 21 (na verl.). DOELPUNTEN Johan Cruyff en Sjaak Swart hebben voor Ajex in het toernooi om de Euro pese beker voor landkampioenen met ieder vier treffers, de meeste doelpunten gescoord. Piet Ouderland en Henk Groot bezetten met ieder drie rake schoten (of kopballen) samen de derde plaats op deze lijst van topscorers. De 24 doelpunten van Ajax in de Europa Cup werden gemaakt door: Cruyff 4, Swart 4, Groot 3, Ouderland 3, Keizer 2, Van der Kuil 2, Muller 2, Nuninga 2, Blijenberg 1, De Wolf 1. Merkwaardig genoeg is Gcrrit Bals (31) volgens een niet onaanzienlijk aantal experts de meest onderschatte doelman van het westelijk halfrond de enige speler van Ajax' basiselftal die nooit het Nederlandse elftal heeft gehaald. Die zelfs nog nooit een uit nodiging kreeg voor Nederland B. Hoewel hij dat op gepaste wijze be treurt ervaart de stabiele vakman Bals, gezegend met een gelijkmatig humeur en een sterk ontwikkeld ge voel voor betrekkelijkheid, dit niet als een drukkende gedachte. Gert Bals weet dat zijn manier van doelverdedigen vaak onderhevig is ge weest aan onbarmhartige kritiek. Tot op zekere hoogte zal hem dat een zorg zijn, hoewelhij soms pijnlijk wordt getroffen door joviale opmerkin gen als: „Nou, je had er vanmiddag wel weer een stoeltje bij kunnen pak ken hè?" Zijn sportieve credo is sim pel: „Mijn enige taak is het voorko men van doelpunten. Hoe ik dat doe maakt verder niets uit. Dat is mijn zaak". De cijfers spreken onmiskenbaar in zijn voordeel. In veertien seizoenen be taald voetbal beleefde Bals, die zijn eerste balletjes in wedstrijdverband stopte bij het Utrechtse Velox, vijf kam pioenschappen met drie verschillende ploegen. Een keer met 't Gooi (tweede divisie), een keer met PSV dat ge durende de vier jaar dat Bals in het doel stond ook twee keer tweede en een keer derde werd en drie keer met Ajax. In de afgelopen drie seizoenen eindigde hij in de vaderlandse compe titie drie keer als de minst gepasseer de doelman en in de acht wedstrijden die hij voor Ajax speelde in het toer nooi om de Europa Cup gunde hij de concurrentie niet meer dan tien doel punten. Ook de supporters van Ajax ontvin gen doelman Gert Bals in 1965 met enig wantrouwen. Wat de uiterst kritische volgelingen van Nederlands landskam pioen vooral onaangenaam trof was de frequentie waarmee de nieuwe aan winst zich roekeloos buiten het straf schopgebied begaf. Het doel leeg en verlaten achter zich latend. Dat hoorde niet, vonden de Amsterdammers. Het geen ze in die periode met regelmaat en luider stem kenbaar maakten. Bals: „De mensen begrepen niet precies wat ik deed. Zo'n groot leeg doel vonden ze gek en misschien ook wel een beetje griezelig. Daar moest ik staan, vonden ze. Maar het is juist goed om ver uit je doel te komen. Dan geef je je me despelers het gevoel dat er iemand achter hen staat die meedoet". Ondanks de kritiek handhaafde Gert Bals zich gemakkelijk te midden der kampioenen en bezweek hij niet onder de druk van het zogeheten jennen, één van de aardigste plaatselijke gebruiken in Amsterdam. Bals: „Dat is me trou wens helemaal geweldig meegevallen. Het Olympisch voetbalelftal van Is raël heeft in New York gelijkge speeld met 3-3 tegen de prof ploeg van de Verenigde Staten. Israël liet een voorsprong van 3-0 verloren gaan. Eerlijk gezegd had ik er nogal tegenop gezien, want Amsterdamse clubs heb ben op dit punt nogal een reputatie. Maar ik heb er niets van gemerkt. De spelers hebben me meteen opgeno men". Morgenavond vormt Gert Bals één van de belangrijkste schakels in Mi chels' afweergeschut. Het lijkt een nog al beklemmende gedachte wanneer men het veld opstapt met een reële kans op negentig minuten spervuur. Dat is het niet. Bals: „Zulke wedstrijden zijn Soms gemakkelijker dan wanneer je denkt dat je niets te doen krijgt. Nu weet je tenminste waar je aan toe bent. In die zogenaamde gemakkelijke wedstrijden is het veel moeilijker om je te blijven concentreren. Dat be schouw ik zelf als één van mijn sterk ste punten: dat ik ook wanneer ik niets heb te doen voor honderd procent bij het spel betrokken blijf. Om dat te be reiken is het ook nuttig wanneer een achterspeler de bal zo af en toe eens op zijn doelman terugspeelt. Wanneer ik een fout maak heeft dat meestal meteen fatale gevolgen. Daarom is die concentratie verschrikkelijk belangrijk. Ik ben dan ook na elke wedstrijd even moe. Of ik nou veel heb gedaan of wei nig". Evenals vorig jaar lopen de meningen over Ajax' vorm weer sterk uiteen. Van de superioriteit waarmee de Amster dammers twee seizoenen geleden gere nommeerde defensies als die van Feijenoord (5-0) en Sparta (5-0) dol- draaiden is steeds minder sprake. „Dat komt", zegt Bals overtuigd, „doordat de tegenstanders sterker zijn gewor den. Vergeleken met twee jaar geleden is Ajax nu zelfs een klasse beter. We hebben vooral veel meer routine ge kregen. Toen we voor de eerste keer kampioen werden waren de andere clubs verrast door ons spel. Nu weten ze wat er loos is. In die twee jaar heb ben de andere ploegen hun tactiek aan gepast en de meeste zijn daardoor veel beter gaan voetballen". jarige leeftijd wierp hij zich vol ver wachting in de armen van Ajax. Via vrijwel alle plaatsen in de voorhoede en het middenveld belandde de beweeg lijke Suurbier daar op de rechtsachter- plaats. Dat bleek een voltreffer. Dank zij zijn snelheid en dank zij zijn ervaring als aanvaller ontwikkelde de wendba re Wim Suurbier zich in hoog tempo tot het moderne type verdediger, van wie wordt verwacht dat hij balbezit frequent oprukt naar het front. Vijf seizoenen later is Wim Suurbier, met een tijd van 11.2 op de 100 meter veruit de snelste aller Ajacieden, negen voudig international. Voornaamste ver schil tussen vroeger en nu: „In het be gin voetbalde ik echt helemaal voor mijn plezier. Nu ook nog wel, maar het gaat nu toch in de eerste plaats om het geld. Je gaat steeds zakelijker redene ren. Ik vind het bijvoorbeeld leuk om zoveel mogelijk mee naar voren te gaan maar normaal gesproken zal daar mor gen tegen Nürnberg weinig van komen. Er staan grote belangen op het spel. Je denkt aan je geld en dus speel je op ze ker. In principe zal ik wel bij mijn mannetje moeten blijven. Het typische buffelwerk, om even met Merkel te spreken. Noe, dét kan me niet schelen. Daar word ik voor betaald." Door die zeer professionele instelling iets wat gelukkig steeds minder zeld zaam wordt onder Nederlandse top- voetballers is Suurbier ook mild in zijn oordeel over Merkel. Ondanks de macabere verhalen, waarin Nürnbergs oefenmeester rondspookt als een hard vochtige bruut wiens wreedheid grenze loos is. „Dat lijkt me allemaal nogal overdreven", vindt nuchter redeneren de Suurbier. „Wanneer je als voetbal ler veel wil verdienen zul je hard moe ten trainen. Dan moet je niet over beuls werk praten. Dat moet je gewoon accep teren. Wij trainen ook hard. Merkel heeft alleen een erg grote mond, maar zo heeft elke trainer wel iets bijzonders. Wat ik wel fout vind is dat hij een spe ler, die een blunder maakt, er meteen naast zet." En met nadruk: „Ik heb het betaal de voetbal van het begin af meege maakt en het is niet in klassen uit te drukken hoeveel beter het Nederlandse voetbal in die tijd is geworden. Ik ge loof dat wij de achterstand op het bui tenland vrijwel hebben ingelopen. Het enige wat ontbreekt bij de gemiddelde Nederlandse speler is een keiharde mentaliteit. En dat is jammer, want het voetbal wordt steeds harder. Niet gemener, maar harder. Tempo en con ditie worden steeds belangrijker. Vroe ger kon een rechtsbuiten nog weieens even uitrusten, maar dat is er tegen woordig niet meer bij. Wanneer je niet voor bent dan moet je achter zijn". Wat beschouwt doelman Gert Bals, die onvoorwaardelijk gelooft dat Ajax de tweede ronde zal halen, nu als het zwakste punt van Ajax zelf? Een beleefde stilte, waarin Bals vergeefs de indruk probeert te ves tigen dat hij nadenkt, en dan, met een verontschuldigende glimlach: „Nou, ik zou het echt niet weten- Nee, ik geloof eigenlijk niet dat wij zwakke punten hebben". Dat is morgenavond in Neurenberg dan in ieder geval alvast meegenomen. Maar ook dat is niet exclusief voor Max Merkel. Vrijwel alle clubs van be tekenis hebben dat nogal kille struggle for life systeem, waarbij niemand maar dan ook niemand zeker is van zijn plaats, ingevoerd. Ook Ajax. Na de eerste competitie wedstrijd tegen Go Ahead werd Suurbier ^aar trouwens zelf het slacht offer van. Trainer Rinus Michels weet de nederlaag van Ajax mede aan een blunder van zijn rechtsachter. Een week later werd Suurbier gepasseerd. Suur bier, gereserveed: „Dat kwam niet al leen daardoor. Er waren daarvoor ook al wat moeilijkheden geweest. Wanneer je zoiets hoort, voel je je toch wel een beetje rot. Maar je moet niet in de put gaan zitten, want dan ben je weg. Dan kan het heel lang duren voor je weer terugbent." De verbanning van Wim Suurbier duurde niet langer dan een week en ongewild steunde hij toen de opvatting van veel vooraanstaande trainers: „Een gezonde reviliteit komt het elftal ten goede". Want tegen Sparta speelde de Amsterdammer een voortreffelijke wed strijd. Suurbier: „Toch kan je niet zeg gen dat ik harder heb gewerkt dan an ders. Ik knok er altijd voor. Maar je raakt natuurlijk wel geprikkeld wan neer ze je er een keer naast zetten. Dat wel ja." Wim Suurbier ziet de cupgevechten met potig Nürnberg vol vertrouwen te gemoet. Tenslotte is hij een Ajacied. Maar hij weet ook precies waar mor genavond het grootste gevaar ligt voor Ajax. „Wanneer het erop aankomt," zegt hij, „komen veel Nederlandse voet ballers vaak iets te kort. Dan zijn ze niet zelfverzekerd genoeg, dan missen ze voldoende doorzettingsvermogen". „In die wedstrijd tegen Luxemburg kon je dat weer duidelijk merken. Wan neer er niet snel een doelpunt valt zie je de overtuiging uit het spel weg vloeien. Een niemand die daar iets aan kan doen. Ik geloof trouwens niet dat ze dat ooit zullen kunnen veranderen. Dat is gewoon een kwestie van menta liteit. Duitsers zijn bijvoorbeeld veel fanatieker. Die spelen in zo'n Europa- Cupwedstrijd ook echt voor het vader land, weet je wel. Dat ligt nu eenmaal in hun aard." Wat die zelfverzekerdheid betreft vormt Ajax echter een gunstige uitzon dering. Wim Suurbier, hartstochtelijk liefhebber van autorally's en vissen zal morgenavond in het stadion aan de Dut- zendteich dan ook ontspannen het veld opkomen. „In zekere zin" zo betoogt hij, „is dit voor mij een gemakkelijkere wedstrijd dan bijvoorbeeld tegen DOS. Wanneer ze met negen man voor het doel liggen moet je steeds meer naar voren, maar jemoet ook rekening hou den met een uitval. En dat is soms nog veel gevaarlijker dan wanneer je negen tig minuten constant onder druk staat. Daarom maakt het voor mij eigenlijk weinig uit of ik nou tegen Nürnberg speel of tegen Sittardia". AMSTERDAM Alleen de Italianen, die voor het komende weekeinde een startverbod voor het buitenland heb ben, en de Belg Eddie Merckx ontbre ken in het veld van de derde Amstel Goldrace, waarin verder de complete Europese top aan de start komt. Zater dag 21 september wordt deze semi-klas- sieker gehouden tussen Helmond en Elslo, waarbij in totaal 245 km over brugd moeten worden. Topfiguren in het veld van 135 ren ners zijn Tourwinnaar Jan Janssen, zijn grootste concurrent in dat evene ment, de Belg Herman van Springel, diens landgenoten Walter Godefroot, Erick de Vlamminck, Daniël van Rij- ckeghem, Ferdinand Bracke en Rick van Looy, de Fransen Lucien Aimar, Jean Stablinski (winnaar in 1966) en Bernard Guyot, de Britten Michael Wright en Barry Hoban, de Zwitsers Karl Brand en Robert Hagmann en de Nederlanders Arie den Hartog (win naar 1967), Henk Nijdam, Leo Duyn- dam, Wim Schepers, Jan Harings, Pe ter Post, Jo de Roo, Harry Steevens en Harm Ottenbros. Minstens zo belangrijk als de indivi duele eindzege is ditmaal ook de klas sering per ploeg, omdat de Amstel Goldrace meetelt voor het klassement om de wereldbeker voor merken. Met deze race, Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije nog voor de boeg, is de positie van Mann-Grundig overigens vrijwel onaantastbaar: deze formatie staat een straatlengte voor op Pelforth: 72 - 38. Twaalf andere fabrieksploegen zullen tussen Helmond en Elslo de strijd met Mann-Grundig (de Belgische ploeg) aanbinden. LIVERPOOL. Alan Evans, de 18-jarige voorhoedespeler van het En gelse jeugdelftal, is maandagavond de duurste Engelse tienervoetballer ge worden. Hij ging voor een transferbe drag van 100.000 pond sterling (onge veer f 850.000) over van Wolverhamp ton Wanderers naar Liverpool. Evans speelde een jaar geleden zijn eerste wedstrijd in de Engelse League-com petitie. Hij kwam dit seizoen slechts eenmaal uit voor het eerste team van de Waives. De bestuursleden van Spartak hebben dit voorstel van de hand gewezen. In Boekarest werd bekend gemaakt, dat vandaag twee bestuursleden van de Roemeense voetbalbond naar Zürich zullen gaan om een bespreking te voe ren met Gustav Wiederkehr, de voor zitter van de Europese Voetbalunie (UEFA). Dit is waarschijnlijk een laat ster poging om de oude loting in ere te herstellen en de strijd om de Euro pese bekers ook weer open te maken voor de vertegenwoordigende ploegen uit Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije Polen en Rusland, die zich hebben te ruggetrokken nadat de UEFA het speel plan voor de eerste ronde had gewij zigd door middel van een „aangepaste" loting. Nadat de UEFA het toernooi min of meer had gesplitst in 'n Oost- en een Westeuropese zone, hebben van de Oosteuropese landen alleen Zuidslavië Roemenië en Tsjecho-Slowakije hun ploegen niet teruggetrokken. Het voor stel van Steaua om vriendschappelijk te spelen tegen Spartak was het eerste teken, dat ook de Roemeense voetbal leiders niet zonder meer akkoord gaan met de nieuwe loting van de UEFA. De Tsjechische bekerwinnaar Slovan Bratislagva moet woensdag een thuis wedstrijd spelen tegen FC Bor uit Zuid- slavië. AMSTERDAM Behalve de reeds geplaatste Henk Scholte (Helmond), Hans Vultink (Aalten), Bert van Nij- natten (Steenbergen) en Jean Bes- sems (Cadier en Keer) hebben zich uit de voorwedstrijden de volgende spe lers geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap anker ka der 47/2, dat van 26 t/m 29 september in Heer wordt gespeeld: Janus Jacobs (Amsterdam), Louis Rijvers (Den Haag), Joop Roodenburg (Voorburg) en Tini Wijnen (Oss). In de voorwedstrijden bleven de Am sterdammer Flip Beekman en de in België wonende Pierre Duysens bene den de grens van 24 en zijn gedegra deerd. BESEUL De Italianen hebben maandag een tweede etappe-overwin ning behaald in de Ronde van de Toe komst. De 24-jarige Giannino Bianco uit Venetië versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Santambroggio, de Belg Janssens en de Fransen Martollozo en Paranteau, die in deze volgorde over de eindstreep kwamen. Op 57 km van de finish trok dit vijf tal er tussen uit en had al spoedig een voorsprong van 3.12 op het polotan op gebouwd. Een tegenaanval van vier renners onder leiding van de Fransen Michel Bon en Ducreux, de Zwitser Gri- vel en de Italiaan Pecchelian liep op niets uit. De vier vluchters werden weer spoedig door het peloton, dat door de gele- en groene- truidragers, de Ita liaan Boifava en de Fransman Abraha- mian werd aangevoerd, opgeslokt. De Franse renner Michel Bon bleek tenslotte de rapste in het peloton en veroverde zich een zesde plaats. De vierde etappe kenmerkte zich door talloze vluchtpogingen. Het tempo lag zeer hoog, waardoor de renners twintig minuten eerder binnenkwamen dan volgens het schema was te ver wachten. Boifava behield de leiding in de alge mene rangschikking. Uitslag van de vierde etappe: 1. Bianco (It) 146 km in 3.30.51 (met bon 3.30.31) 2. Santambroggio (It) zt (met bon 3.30.41) 3. Janssens (Belg) zt (met bon 3.30.46) 4. Martollozo (Fr) zt 5. Paranteau (Fr) zt 6. Bon (Fr- O) 3.34.03. Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Bon: 3.34.03. Algemeen klassement: 1. Boifava (It) 17.15.47 2. Geneste (Fr- O) op 20 sec 3. Thalmann (Zwits) op 52 4. Boulard (Fr) op 57 5. Wilhem (Fr-N.O.) op 1.11 6. Fabri (It) op 1.14 7. Coulon (Belg) op 1.17 8. Gilson (Lux) op 1.37 9. Thevenet (Fr-O) op 1.48 10. Ivachine (Rusl) op 1.56. LIVORNO Sijbrands opmar» naar de Europese damtitel is nauwe lijks nog te stuiten. Met nog slechts vier ronden voor hem te spelen kan de prolongatie van de titel hem praktisch niet meer ontgaan. In de zevende en achtste ronde, die maandag in Livorno in het toernooi om het Europese kam pioenschap werden gespeeld, zegevier de de Nederlander over de Italianen Virtu en Agliardi. Sijbrands heeft met 16 punten uit 8 partijen de leiding voor de Fransman Verse met 9 uit 5, v.d. Sluis met 9 uit 6, Okrogelnik 9 uit 7 en Hisard 8 uit 8. SOUTH LAKE TAHOE Jimmy Ryun, de wereldrecordhouder op de mijl en de 1500 meter, heeft zich maandag tijdens de kwalificatiewed strijden voor de Amerikaanse Olympi sche atletiekploeg in South Lake Tahoe geplaatst voor de finale van de 1500 meter. Ryun won de eerste halve finale met opvallend gemak. Nadat hij lange tijd aan de staart van het peloton had gelopen spurtte Ryun bij het ingaan van de laatste ronde naar de kop en zegevierde in 3 min. en 53 sec. De laatste 400 meter legde hij af in 52 se conden. Achter Ryun legde Tom van Ruden met 3.53.4 beslag op de tweede plaats. De tweede halve finale ging sneller. Dave Patrick zegevierde in 3.48.8 voor Martin Liquori, die dezelfde tijd kreeg toegewezen. Bij de kwalificatie van het hoogsprin gen leverde de 2,05 m de elf deelne mers niet al te veel moeite op. Slechts een atleet kwam niet over de vereiste hoogte.

De Vallei | 1968 | | pagina 15