Veenendaals dagblad „Over het wereldgebeuren valt de schaduw van Stormachtig bezoek aan booreiland Buiten Rassendiscriminatie wordt strafbaar HET VOORRECHT HIER TE LEVEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Raad voor de Arbeidsmarktzal binnenkort worden ingesteld Roken wordt duurder BUS VERKEER IN WATERVLAKTE Russen hebben geen „recht van interventie HERMOCEL MATRASSEN BELASTINGVERLAGING VOOR DE LAGERE INKOMENS Prinses Beatrix' toestand nop; steeds zeer goed De kleding der koninklijke familie Y akbondsleiders oneens inzake loon verlangens Twee wetsontwerpen ingediend PLAATSELIJK WAT REGEN Luchtacrobaten Dreigementen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 17 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 219 TROONREDE SOBER EN ERNSTIG STUK DEN HAAG „In dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over het wereldgebeuren de schaduw van het geweldzo luidt de eerste zin van de Troonredewaarmee koningin Juliana vanmiddag de nieuwe zitting van de Staten- Generaal heeft geopend. Een ernstige zin en hij is typerend voor heel de Troonrede én de miljoenennota die de minister van financiën dr. H. J. Witteveen later in de middag aan de Tweede Kamer aanbood. Natuurlijk was Prinsjesdag 1968 deson danks het kleurrijke feest dat weer dui zenden op de been bracht in de Haagse straten. Natuurlijk was er het gejuich rond Bij die werkelijkheid va* ons dagelijks leven hebben Troonrede en miljoenen nota ons duidelijk bepaald. In beide regeringsstukken wordt duidelijk gemaakt dat er nog veel werk te verzetten is en dat de regering vastbesloten is in het ko mende jaar vele van haar plannen als ontwerp van wet in de Staten-Generaal te brengen. Ze is ervan overtuigd dat het klimaat daarvoor gunstig is. Econo misch bezien bevinden we ons in een fase van conjunctureel herstel en in de macro-economische verkenning die het Centraal Planbureau heeft opgesteld en die de miljoenennota begeleidt, worden ons tot 1971 toe rustige economische jaren voorspeld. Twee punten houden de regering in het bijzonder bezig: de werkloosheid, vooral in die gebieden waar die van structurele aard blijkt te zijn, en de vraag hoe het mogelijk is tot een rechtvaardiger belastingdruk te komen zodat niet de schjjn- verhoging van de inkomens ten onrechte wordt belast. mmuumnwummmmmu staat tegenover dat de woningbouwcor poraties 10.000 woningen in de particu liere sector (dus zonder rijksbijdrage) zullen kunnen gaan bouwen. Het stre ven van de minister is erop gericht een voldoende aantal goedkope (en toch goede) woningen te doen bouwen. Andere belangrijke zaken die in het nieuwe parlementaire jaar aan de orde zullen komen zijn onder meer: Er moeten beslissingen worden geno men over de vervanging van de Centu- rion-tanks dan wel het vervangen van onderdelen ervan waardoor deze tanks nog enkele jaren zullen kunnen worden gebruikt. Ook de vervanging van de Starfighter werpt al enigszins haar schaduwen vooruit. De regering voelt wel iets voor het de gouden koqtswas er de muziekhet militaire ceremonieel maar misschien dat iets duidelijker dan anders de onder toon van ernst gevoeld werd die ook aan wezig was in de zinnen waarmee de Troon rede werd besloten: „In onze eeuw van spanning tussen vrijheid en onvrijheid is de creatieve en inventieve kracht van de democratie overduidelijk geblekenHet is dan ook een voorrecht te leven in een land waarin de vrijheid niet slechts als ideaal wordt erkendmaar ook in de wer kelijkheid van ons dagelijkse leven als een hoog goed wordt ervaren Voor wat het eerste betreft: de Troon rede kondigt aan dat binnenkort een Raad voor de arbeidsmarkt zal worden ingesteld en dat dezer dagen ook een nota zal verschijnen over het regionale beleid dat de regering noodzakelijk acht voor de versterking van de betrokken gebieden. Daarnaast heeft minister Wit teveen laten weten dat hij denkt over een „loonsomheffing", een soort belas ting die een regionale werking zal moe ten hebben. Ten aanzien van dc belastingen wor den de volgende maatregelen aange kondigd: Een verlaging van de loon- en in komstenbelasting voor hen die slechts een bescheiden inkomen hebben (verhoging van dc belas tingvrije voet). 0 Een verhoging van de accijns op si garetten en kerftabak, waardoor de prijs van bijvoorbeeld een pakje si garetten wordt verhoogd van f 1,50 tot f 1,75. 0 Een verlenging van de voor 1968 ge troffen regeling voor de aftrek we gens buitengewone lasten met twee jaren. Minister Schut wil tot 1971 jaarlijks 125.000 woningen bouwen. Tegen het einde van de zittingsperiode van dit ka binet zal, zo verwacht hij, de woning nood in ons land dan vrijwel gelenigd zijn. Voor 1969 vermindert hij het aan tal woningwetwoningen met 5000. Daar Amerika antwoordt op ongerustheid in Bonn V) angs Li de peppelendreven van de S Meenth, in de ruige wallen en de g omsluiting der kleine en grote hofste- den kleuren de struiken rood, oranje, j zwart en geel van de overdaad der g g vruchten van meidoorns, lijster-, pru- g g nus- en vlierbessen e.a. wild herfst- ooft. Dat is de spreeuwen naar de zin, g g die er zwatelend en tetterend tevreden J g in schransen en er zó onverschillig J mee omspringen, dat ze overal met g hun eten morsen en je op het wandel- g pad, waar de gitten vogelbeziën tros S gewijs overheen hangen, goed dient S uit te kijken, anders vertrap je het af- 5 val onder de voet en zou je de inkt g mee in huis brengen. g We letten er in deze tijd van het jaar 5 altoos op. J Niet slechts in het rijk-beladen hout g zien we op deze septemberdagen het g spreeuwenvolk te gast gaan.. Het zit g ook jong en oud gemêleerd in de g weiden en verricht daar werk, dat de g g boer liever ziet, dan het plunderen van g g de kersebomen. Rap lopen de vogels g g door het korte gras van wei- en hooi- g g land. drukke baasjes, die geen minuut g g verloren laten gaan. Blijkbaar vinden g g ze overal slakken, spinnen, kevertjes, 5 g engerlingen, emelten. ritnaalden en g allerlei insekten; het dessert van vlier- g besesn zal hen als fris toetje wèl sma- ken. Hoeveel spreeuwen ons akker- en g weidegebied telt, zien we eigenlijk pas g tegen de avond, wanneer de dieren g zich troepsgewijs gaan verzamelen om samen ergens in bomen of riet de g nacht door te brengen. Het is de moei- g te waard over deze wondere vluchten g met hun zeldzame, gedisciplineerde toeren morgen in een apart hoofdstuk- 5 5 je nog wat te vertellen. g g 17/9 '68 A. B. WIGMAN g BONN Amerika keert zich tegen pogingen van de Russen om aan het Handvest van de Verenigde Naties het recht te ontlenen tot militair ingrijpen in de Duitse Bondsrepubliek. Van Engeland en Frankrijk pogen de Verenigde Staten een verklaring van gelijke strekking los te krijgen. Dit bericht een van de resultaten van de reis van de Westduitse politici Birrenbach en Schmidt naar Washing ton is in Bonn met voldoening ont vangen. Het Russische gescherm met een vermeend „recht van interventie" had in de Bondsrepubliek ongerustheid veroorzaakt. Reeds in hun nota's van 21 november 1967 en van 5 juli van dit jaar, waarin Duitse toenaderingspogingen werden afgewezen, hadden de Russen gewezen op de artikelen 53 en 107 van het Hand vest. Zij baseerden daarop het recht eventueel militair op te treden tegen de vermeende agressieve militaristische politiek van Bonn. Deze dreigementen hadden nieuwe actualiteit gekregen toen Rusland na de invasie in Tsjecho-Slowakije een on gekend scherp propaganda-offensief opende tegen de Bondsrepubliek. De mogelijkheid van een militaire actie werd in West-Duitsland, hoe onwaar schijnlijk ook, toch niet meer geheel en al theoretisch geacht. De nuchtere feiten zijn dat de artike len in het Handvest alleen bepalen, dat de in de Tweede Wereldoorlog versla gen landen voorlopig niet gerechtigd zijn zelf de hulp van de VN in te roe pen tegen eventuele maatregelen van de geallieerde overwinnaars. De artike len vormen niet meer dan een procedu rebepaling, die bovendien door de poli tieke ontwikkeling van de afgelopen twintig jaar allang is achterhaald. aanstellen van een parlementaire om budsman. Het overleg hierover zal nu spoedig kunnen beginnen. Het echtscheidingsrecht gaat op de helling. De indiening van een wetsont werp over deze materie kan worden te- gemoetgezien. Het aantal „praatpalen" langs de rijkswegen zal worden uitgebreid. Met de verlaging van het leerlingen aantal in de lagere-schoolklassen zal een bescheiden begin worden gemaakt. Bij het stichten van nieuwe kleuter scholen zal het verplichte minimum aantal leerlingen komen te vervallen. Deze (en nog een reeks andere) plan nen van de regering vindt men elders in dit blad uitvoerig beschreven. DEN HAAG De gezondheidstoe stand van prinses Beatrix is nog steeds bijzonder goed. Prof. dr. W. P. Plate heeft dit gisteren meegedeeld nadat hij de Prinses op Drakensteyn had on derzocht. Prof. Plate zal het medische team leiden, dat de Prinses bij de geboorte van haar tweede kind zal bijstaan. HCijdens de opening van de Staten- Generaal droeg H.M. de Koningin een turquoise fluwelen japon. Zij had daarbij een tulen hoed in dezelfde kleur. Prins Bérnhard droeg het gala-uniform van generaal der Koninklijke Lucht macht en prins Claus was gekleed in jacquet. Prinses Margriet droeg een koren- blauw met groen brokaten japon met daaroverheen een mantel van zijden crêpe en een hoedje van struisveren in dezelfde kleur. Mr. P. van Vollenhoven droeg het ge klede tenue van tweede luitenant-vlie ger der Koninklijke Luchtmacht met batons. Prinses Christina had een okerkleurige jas aan met daaronder een brokaten japon in pasteltinten en daarbij een okerkleurige hoed. Bij windkracht 8 heeft prins Bern hard maandagmiddag per helikop ter van de KLM midden op de Noord zee een stormachtig bezoek gebracht aan het booreiland Transocean-II van de Nederlandse Aardolie Maatschappij 's Ochtends had de Prins zich op eigen verzoek eerst in Den Haag laten voor lichten door een aantal experts, die vervolgens met hem naar Ypenburq reden en zich daar aan boord begaven van de helikopter. Met witte helm en lange regenjas, goed uitgerust tegen het bij de enor me boor fpndspattende vuil, wandelde prins Bernhard bij storm en regenweer op het zacht wiegende bofreiland rond. Op de foto bekijkt, .'u/.140! be- langstelling een van de grote boor- beitels. UNION ADVERTENTIE ïSMm* APELDOORN/AMSTERDAM. D«- Nederlandse vakbeweging gaat ver deeld dc komende loonstrijd in: Tweede voorzitter A. Borstlap van het CNV adviseerde gisteren: „Overvraag niet in de komendè loon onderhandelingen. Wijsheid en mati ging zijn nodig om het economisch herstel niet te hinderen", Voorzitter A. H. Kloos van het NVV riep kortgeleden zijn leden echter op niet te bescheiden te zijn. Want het gaat weer goed met de Ne derlandse economie. De opmerkingen van de heer Borst lap voor een vergadering van kap- perspersoneel in Apeldoorn zijn bij het NVV allerminst in goede aarde ge vallen. „Zeer onverstandig", oordeel de tweede voorzitter A. de Boon. „Ik vraag me zelfs af of men er in zijn kring wel gelukkig mee is". Volgens de heer De Boon is het op passen geblazen dat de lonen niet ach terblijven, nu de economie weer in het goede spoor zit. DEN HAAG Rassendiscriminatie, in het openbaar gepleegd, wordt in Ne derland strafbaar. De regering heeft daarvoor twee wetsontwerpen bij de Twee de Kamer ingediend. Zij stelt voor in het Wetboek van Strafrecht enkele fei ten strafbaar te stellen. 1. opzettelijke belediging in het open baar van een groep mensen wegens hun ras. hun godsdienst of de grond slag van hun levensbeschouwing: 2. het in het openbaar aanzetten tot haat of discriminatie tegen zo'n groep; 3. belediging in het openbaar van zo'n groep in boeken, kranten en tijd schriften, op afbeeldingen en geluids banden, in films en televisieopnamen. De regering stelt deze en dergelijke maatregelen voor opdat het internatio nale verdrag tot uitbanning van rassen discriminatie, dat 7 maart 1966 in New York werd gesloten, ook in ons land kan worden uitgevoerd. Zij stelt voor in het. Wetboek van strafrecht tevens strafbaar te stellen: het met geld en goederen steunen van activiteiten, die zijn gericht op rassendiscriminatie; het achterstellen van iemand we gens zijn ras bij het leveren van goederen of het verlenen van diensten. NIEUW ARTIKEL Ook in een aantal andere wetten zul len bepalingen worden opgenomen, die discriminatie moeten uitsluiten. Zo zal O Zeker vier mensen hebben het leven verloren als gevolg van de ernstigste overstroming in Engeland sinds vijftien jaar. De zwaarst getroffen streken zijn het zuiden van Sussex, Surrey en Kent. Meer dan 2000 vierkante kilometer staat onder water; dertig belangrijke wegen zijn onbegaanbaar. Het treinverkeer waarmee duizenden forensen van en naar Londen worden vervoerd was gisteren ernstig gestagneerd. De Franse Rivièra en het noorden van Italië lijden eveneens aan de ge volgen van een overvloedige regenval. De schade is ook hier bijzonder groot. Op de foto „ploegt" een bus ergens in Kent moeizaam door de watervlakte. door een nieuw artikel in de Wet ver eniging en vergadering een vereniging die discriminatie bedrijft worden ver boden. In de Wet op de collectieve arbeids overeenkomst zal een voorschrift tegen de 'rassendiscriminatie worden opgeno men. In de Wet economische mededinging wordt een artikel ingevoegd waardoor een bepaling, die mensen discrimineert wegens ras onverbindend is. De minister van Binnenlandse Za ken heeft intussen aan de staatscom missie van Advies over de Grondwet en de Kieswet de vraag voorgelegd of ook de Grondwet op dit punt aanvul ling verdient. Discriminerend gedrag van de individuele burger kan wellicht onder bepaalde omstandigheden ook grond opleveren voor een civiel-rechte- lijke actie uit onrechtmatige daad. ZEVEN MINISTERS De ministers van Buitenlandse Za ken, Justitie, Binnenlandse Zaken, On derwijs en Wetenschappen, Economi sche Zaken, Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, die de twee ontwerpen hebben ondertekend zeggen in de memorie van toelichting, dat er in Nederland eigenlijk geen grote be hoefte bestaat aan nieuwe, speciaal te gen rassendiscriminatie gerichte wette lijke regelingen. Vandaar dat men met wijzigingen in enkele wetten kan vol staan. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. Tke afgelopen 24 uur bleef de lucht- druk boven West-Europa laag onder invloed van een depressie, die over Frankrijk langzaam naar het noorden trok. In ons land is maandag overdag in het noorden langdurig re gen gevallen. In dit regengebied bleef het kwik in de middag bij ongeveer 13 graden steken. Tijdens opklaringen, die zich in het zuiden en midden van het land voordeden, werden middag- temperaturen tot 19 graden bereikt. Het komende etmaal blijft genoemde depressie het weer bij ons bepalen. Er wordt daarom veel bepolking ver wacht met plaatselijk wat regen. In de temperatuur komt niet veel veran dering. MORGEN: Zon op: 06.19: onder: 18.48 Maan op: 00.42; onder: 17.48 Dankbaarheid voor onze democratic, dankbaarheid omdat we in dit land in vrijheid kunnen leven dat is de draad die de regering ditmaal in de Troonrede heeft gevlochten en die we ook in de miljoenennota hier en daar terug vinden. Met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije nog vers in het geheugen zal niemand er moeite mee hebben deze gedachte te onderschrij ven. Waar recht door macht onder de voet wordt gelopen past een protest en passen maatregelen om doorwer king van het onrecht te voorkomen. Dat dat protest al in de eerste regel» van de Troonrede opklinkt is juist. En dat juist nu de regering ernaar gestreefd heeft door haar maatrege len aan te tonen dat het haar ernst is met die vrijheid, is al evenzeer ver heugend. In dat licht bezien staan er zeer prij zenswaardige initiatieven op stapel. Dat de regering streeft naar het in stituut van 'n parlementaire ombuds man, een niet-ambtelijke instantie die de gewone man wegwijs kan maken in al die overheidsmaatregelen die hem soms een doolhof toeschenen èn die zo nodig die gewone man tegen de overheid in bescherming kan nemen dat alleen al is een bewijs dat het ernst is met die „voorrechten van te leven in een vrij land". Maar er is meer. De wijze waarop minister Ve- ringa streeft naar een „democratise ring" van ons onderwijs, waarop mi nister Polak tracht het hele gevange niswezen en alles wat daarmee annex is op een hoger plan te brengen, de energie ook waarmee een minister Schut de woningbouw aanpakt, zijn evenzo vele prikkels voor heel het volk om mee te denken en om zich de vrijheid waard te tonen. Dat desondanks op bepaalde punten de meningen uiteen lopen is duide lijk. Niet alleen in Nederland maar overal in de wereld is het zo dat re geren is het vaststellen van prioritei ten. Wat moet, gegeven de beschik bare middelen, het eerst gebeuren en wat kan nog wel even wachten? Moet, nu duidelijk is dat dc Navo voorlopig nog een onmisbaar bond genootschap is en nu ook duidelijk is dat er aan de militaire kracht van die Navo wel het een en ander man keert, moet er nu meer geld be schikbaar komen voor defensie? Of kan het ook anders, door een effi ciënter organisatie bijvoorbeeld? Hoe onze militaire medewerker daarover denkt hebt u zaterdag kun nen lezen. Een heel ander punt: de belastingen. Met grote zorgvuldigheid is in die hele stroom van woorden van Troon rede en begrotingen dat ene woord vermeden: belastingverlaging. Want politiek is het op dit ogenblik geen haalbare kaart met plannen voor be lastingverlaging te komen terwijl de ontwikkelingshulp nog lang niet het peil bereikt heeft dat velen graag zouden wensen, en terwijl er ook hier in Nederland nog zoveel gebeu ren moet. Desondanks wil minister Witteveen het onrecht wegwerken dat er onmiskenbaar is als men ook het inflatie-inkomen belast. Hij heeft daar allerlei vernuftige plannen voor uitgedacht en die aangekondigd als ..belastingcorrectie". Maar de vraag blijft of dit onrecht niet genomen moet worden als met het aldus ver kregen geld nog zo heel veel goeds kan gebeuren? De beslissing hierover ligt bjj de Staten-Generaal en het is waarschijnlijk dat minister Witteveen zijn plannen zal kunnen uitvoeren. Te recht, geloven we. Maar het is geen oneervolle gedachte als men het an ders zou willen. Een ander meningsverschil: de verde ling van het nationaal inkomen. Uit de macro-economische verkenning van het Centraal Planbureau blijkt duide lijk dat er in die verdeling een lichte verschuiving heeft plaats gevonden. Door de loonstijgingen in de laatste jaren beperkt te houden is het aan deel van de factor arbeid in de na tionale inkomens-koek kleiner gewor den en is die van de factor kapitaal vergroot. Daardoor zijn weer grotere investeringen mogelijk (onder andere in gebouwen, wat de werkgelegenheid in de bouw nu al zeer ten goede is gekomen) en is er geld beschikbaar voor uitbreidingen en voor research broodnodig in het Nederlandse be drijfsleven. Op grond daarvan voor spelt het Planbureau ons een rustige economische toekomst. Maar de Raad van Vakcentrales denkt daar duidelijk anders over: de verdeling van het na tionaal inkomen moet weer anders. En onder dat moeten is de Raad be reid een duidelijke streep te zetten, opdat het niet aan de aandacht van de regering ontsnapt. Wie in dezen ge lijk heeft? We houden het bij de woor den van minister Witteveen dat „de economische groei moet doorgaan maar dat daarin de veelzijdige zorg voor het welzijn van de mens een passende plaats gegeven moet wor den". Een mooie maar moeilijke uit spraak! Een enkele opmerking ten slotte over het werkgelegenheidsbeleid. We heb ben de indruk dat de regering er meer dan voorheen van doordrongen raakt dat er vooral in bepaalde probleem gebieden echt iets gebeuren moet. Met de werkloosheid in haar geheel valt 't gelukkig wel mee, maar waar die werkloosheid structureel, dus blijvend is, komt men er niet met globale maatregelen. Wat de regering pre cies wil is nog niet duidelijk de no ta hierover is nog niet verschenen. Maar men wil wat en dat is al veel gewonnen. In tegenstelling tot vorig jaar vindt men in de Troonrede niets meer over partijvernieuwing en heel die proble matiek die een jaar geleden zo ac tueel was. Dat is geen gemis we weten dat er op dat punt allerlei krachten gaande zijn en die moeten tijd hebben om tot ontwikkeling te ko men. Zoals de Troonrede nu is opge zet vindt de burger trouwens stof ge noeg om mee te denken en mee te werken. En dat is toch het uitgangs punt van elke democratie en het begin van alle democratische vrijheid.

De Vallei | 1968 | | pagina 1