KINDEROPTOCHT GOED GESLAA GD Politie had de lang Amerongse schilderes Riet Dagnelie: e lat weer, ..Ik nodig op lampegietersavond van heb nog mezelf nooit iets gezien" Liefde voor loslopende mensen „Ik stop met investeren zolang de politie mijn gasten blijft bekeuren" „Je hebt hier voor geen stuiver medewerking" Commercie lag duidelijk op de loer Veel animo voor fokveedag in Olst op 24 sept. Optocht succes Dansen Seizoen voor filatelisten begint weer HOTELHOUDER JAC. KOOL IS WOEDEND OP AUTORITEITEN: Buiten Bu i Centen 1 I DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 VEENENDAAL Maandag 16 sep tember Lampegietersavond. Het was weer als vanouds. Een welhaast voelbare spanning in de Hoofdstraat, nadat de kinderoptocht voor de twee de maal voorbij was. Talloze jongeren, voor het merendeel van buiten Veenen- daal hoopten op een relletje, en als het mogelijk was op een rel, met de poli tie. Het is ze even gelukt om ruim Ihalf tien. Om die tijd heeft de politie van de lange lat gebruik gemaakt, maar voor het goed begon was het af gelopen. Ook al kreeg de politie nog wat stenen naar het hoofd. De provo- (cateur)s bleken van een ander slag dan de „echte" provo's: als de politie maar dreigde, dan namen ze reeds de benen. Het begon tegen zevenen bijna tradi tioneel met het afsteken van vuurwerk in Hoofd- en Hoogstraat. Dat duurde tot ruim acht uur, toen de kinderop tocht voorbij kwam. De kinderen heb ben van het provoceren weinig last ge had en dat is in de herrieschoppers te prijzen. Toen de optocht voorbij was, laaide het knallen weer op. Op de Hoofdstraat verspreide het buskruit 'n verstikkende damp, maar gebeuren deed er in feite niets. Enkele politie mannen wandelden rustig in de Hoofd straat op en neer, anderen regelden aan de einden het verkeer, maar dat was alles wat ze te doen hadden. Van de zijde van de jongelui bleef het lange tijd bij het nu en dan scanderen van de yel: „Hoi, hoi, hup a-gent" waarop dan de agenten schouderopha lend antwoordden. Eerst tegen half tien kwam er wat leven in de brouwerij. Bovenaan de markt stonden een dozijn jongelui een „lelijk eendje" heen en weer te slinge ren. Op zeker moment kreeg het autoo tje een te grote duw en lag het op zijn zij. In een mum van tijd was een over valwagen van de politie ter plaatse en ging de „lange lat" over de ruggen van de belhamels. Enkelen werden gear resteerd en daarmee was het in feite afgelopen. Door het trachten van het aangaan van een debat werd nog wel even geprobeerd de politie uit de tent te lokken, «naar de politie was zo „gek" niet. Toen na een kwartier de mannen met de lange latten inrukten verspreid de de menigte zich en mede dank zij de regen werd het rustig in het centrum. De organisatie van de politie .was perfect. In het oude politiebureau was een waarnemingspost met mobilofoon gevestigd. Daardoor waren er weinig mannen op straat .nodig. Politiewagens Voor de districts-fokveedag van de Kring van MRIJ fokverenigingen be noorden Deventer, welke wordt gehou den op dinsdag 24 september te Olst zijn meer dan 500 dieren opgegeven. Deze keuring is vooral bekend om haar grote aantal fokstiertjes welke jaar lijks worden aangevoerd, voor dit jaar werden 250 stiertjes aangemeld een aantal dat nog niet eerder werd be reikt. De grootste belangstelling zal bestaan voor de groepen afstammelingen van stieren, dit om de fokprestaties te zien van de oudere stieren die in Salland en de IJsselstreek van invloed zijn. De KI-verenigingen van Apeldoorn, Heino en Raalte hebben voor deze ru briek groepen samengesteld. De Provinciale Fokveedag zal dit jaar plaatsvinden op woensdag 25 sep tember op het landgoed „Middachten" te De Steeg (gelegen aan de hoofdweg Arnhem - Zutphen). Een zeepkist met „bewaking" kan voldoende zijn voor een lampegie tersavond. stonden gereed om op het eerste bevel uit te rukken. Binnen enkele minuten kon een vrij sterke politiemacht over al aawezig zijn. Doordat men echter weinig mannen op straat had, werden de jongeren niet „geprovoceerd" en kwam het „dus" ook niet tot onlusten Het „officiële" deel van de Lampe gietersavond was een succes. Waar schijnlijk hebben nog nooit zoveel kin deren meegedaan aan de optocht. In ieder geval was deze beduidend langer dan men de laatste jaren gewend was. Er waren veel leuke vondsten, mede dank zij het gebruik maken van mo derne gegevens. Daarbij'niet alleen ge doeld op tv-serïe al was „Barend de Beer" heel geslaagd en ontbrak ook Pi- po met zijn hele kennissenkring niet maar ook een paar „praalwagens" brachten fleur in de optocht. De „boe- renbedoening" met keuken en hooi schuur en de „imkers" compleet met korvenvlechter oogstten terecht veel succes. Het meerijden van wagens echter een kant van dergelijke optochten, die men tot nu toe buiten de Lampegieters- avondoptocht heeft weten te houden: de commercie. Onvervalste commercie vooral was het meerijden van een wa gen waarop het wielrijdersteam van ..Kleenex" zat. Deze wagen had met het folkloristische Lampegietersavond- feest niets te maken en hoorde eigen lijk in de stoet niet thuis. Voor derge lijke evenementen kan het VVV beter een bloemencorso organiseren. Ook de „bloementuin" en de groentewagen hoorden eigenlijk niet in deze optocht. De laatstgenoemde wagen had op een gegeven moment trouwens politiebe scherming nodig, omdat anders het pu bliek de fruitkisten leeggemaakt zou hebben en dat strookte kennelijk niet met het doel van de „organisator". AMERONGEN Een paar honderd meter van de Bergweg aj staat aan de rand van het bos een huis, verscholen achter bomen. In dat huis woont sinds een jaar Riet Dagnelie, schilderes. Tot voor kort was vrijwel niemand in Amerongen zich van haar aanwezigheid bewust. De zomert entoonstelling Kin derportretten uit Amerongen en omgeving", die onlangs in het ge meentehuis te Amerongen werd ge houden bracht daar verandering in. Haar werk was het meest bespro kene en meest gewaardeerde van de expositie. Haar doeken toonden kinderen in alle facetten van hun wereld op een rake, levendige ma nier. Riet Dagnelie u>as op slag ,,de" Amerongse schilderes. Ook geslaagd mag het garagebal ge noemd worden. Omstreeks duizend jon gelui hebben er aan deelgenomen, waarbij de goede muziek van „The Motions" en „Les Baroques" een enor me trekpleister vormden. De heer G. van de Schee en zijn medewerkers die de organisatie van zowel de op tocht als van het garagebal hadden mogen dan ook op een geslaagde avond Een lampion, een „gek" pakje en je bent klaar om aan de optocht mee te doen. Vooral de eenvoudige middelen deden het weer best. terugzien. Een avond, die het vele werk dat zij er aan gehad hebben waard is geweest. De optocht werd voor het voormali ge gemeentehuis gade geslagen door de wethouders Ant. de Ruiter en C. G. van Kuyk. De heer De Ruiter volgde de gebeurtenissen in de loop van de avond op de voet. Hij bezocht ook het garagebal. Eigenlijk was de muziek een apart deel van de optocht, maar dat kleine meisje hield zo van muziek en dus liep ze er midden tussenin. VEENENDAAL Voor de postzegel verzamelaars begint het seizoen op don derdagavond 12 september a.s. in de S.K.F.-kantine. Voor de openingsavond heeft het bestuur een verloting op touw gezet met enkele mooie prijzen. Het verdere programma luidt :n grote trek ken: dinsdag 1 oktober, ruilavond met puzzel en prijzen. Donderdag 24 oktober gecombineerde ruilavond met de afde ling Barneveld van de Globe. Dinsdag 12 november ruilavond met veiling. Donderdag 28 november jaarvergade ring en event. bestuursverkiezing waarna verder ruilavond. Donderdag 19 december ruilavond met verloting. Nieuwe leden zijn op deze avonden van harte welkom of kunnen zich aan melden bij dhr. C. v.d. Dikkenberg, Klaas Katerstrhat 46. Onder voorbe houd staat er nog een ruilmiddag op stapel met de afd. Barneveld. 2 Op deze manier werd Riet Dag nelie min of meer hfer-ontdekt. Zij is namelijk in Amerongen geboren dochter van een kweker, die ook wet houder en loco-burgemeester van Amerongen was, de heer G. A. Dag nelie. Haar jeugd bracht mevrouw Dagnelie op de kwekerij door. Een groot deel van haar vrije tijd be steedde ze aan het portretteren van haar jongere zusje. Haar opleiding genoot Riet Dag nelie aan de Academie voor Beelden- de Kunsten te Amsterdam. Ze had een sterke, eigen kijk op kunst. Ze wilde haar eigen ideeën uitvoeren. Meningsverschillen en moeilijkheden met haar leraren waren dan ook on vermijdelijk. Door de jaren heen is Riet Dagne lie het kind blijven schilderen. Hier uit krijgt men de indruk, dat -zij geen oog voor iets anders heeft. Toch vindt Riet Dagnelie haar kin- derportretten lang niet het belang- g rijkste deel van haar werk. „Voor mezelf vind ik m'n landschap aqua- rellen veel beter", zegt ze. Het schilderen van kinderen: „Het kind heeft iets natuurlijks. Iets spon taans. Ze hebben niet dat bevangene van een ouder iemand die geschil derd wordt. Dat hebben kinderen helemaal niet. Ze trekken geen gele genheidsgezicht. Soms zou ik foto graaf willen zijn. Je ziet een kind be zig, een prachtig tafereel. Maar je hebt nog geen potlood gepakt of de scène is alweer veranderd. Dat is juist het boeiende". Het schilderen van landschappen: „Ik schilder niet gewoon de schoon- Riet Dagnelie schildert wat ze ziet en wat ze voelt. num«mn«\n heid van het landschap. Niet wat je echt ziet. Naturalistisch is. het niet. Ik probeer datgene te schilderen, wat ik op een gegeven moment voel. Als je je met een landschap bezig houdt voel je je ermee verbonden. Je voelt je verbonden met wat je maakt. Alsof het je eigendom is. Je geniet veel meer van een landschap als je 't schildert, dan wanneer je gewoon maar kijkt. Daar heb ik soms een enorme be hoefte aan". RHEINEIN Hotelhouder Jac. Kool, eigenaar van „De Eekhoorn", gelegen aan de Etrechtsestraatweg in Rhenen, is boos op de autoriteiten. Hij was gis teravond briesend, toen de rijkspolitie een adspirant-gast, die juist een kamer had besproken, een bekeuring gat', omdat hij zijn wagen voor het hotel op het voor een ter plaatse onbekende wat vaag zichtbaar rijwielpad had geparkeerd. „De man zou zijn wagen op mijn eigen terrein rijden, toen hij werd aangehou den en een tientje boete moest betalen", zegt de heer Kool. „Hij kwam terug en annuleerde de kanier. Dat betekende voor mij een strop van minstens dertig gulden. De man is doorgereden en ik zal hem wel nooit meer terugzien". Even voor het hotel is door rijkswa terstaat een gloednieuw bord geplaatst met een fiets erop. Dat geeft aan. dat er langs de rijksweg een rijwielpad ligt. En op een rijwielpad mag niet ge parkeerd worden door automobilisten. „Dat zal ik niet tegenspreken", zegt de heer Kool, „maar een vreemdeling in Jeruzalem, die bovendien nog in het pikkedonker komt aanrijden, want met de straatverlichting hier zijn wè ook al niet zo best bedeeld (U moet eens op de Grebbeweg gaan kijken, me neer) kan ik het niet kwalijk nemen, dat hij dat onzichtbare rijwielpad over het hoofd ziet. Het optreden van de politie mag dan formeel juist zijn, maar het kan ook anders. Waarom de man-in-kwestie niet eerst gewaar schuwd. Moet dat dan zo maar fris van de lever een bekeuring worden? De adspirant-gast was volkomen te goeder trouw. Wanneer ik hier niet be kend was. zou ik het zo gedaan heb ben. Sinds de rijkswaterstaat die trot toirband langs mijn terrein heeft ge legd kan de politie wel met het schrijf boekje in de hand blijven staan". i Het begon volgens de heer Kool met wateroverlast. „Bij een bui, en hoe veel hebben we er de laatste tijd niet gehad, stroomde het water over mijn- pas aangelegde terrassen met bakken vol langs de zaak op. Er spoelde zelfs een heel stuk van het terras weg. Er is toen over geklaagd en in een mum van tijd was de anders zo langzame rijkswaterstaat ter plaatse om het eu vel te verhelpen. Die trottoirband moest uitkomst gaan brengen. Ik zag toen al een ster schitteren. Ik heb ge tracht te ageren, maar zonder enig succes. Wanneer dit allemaal zo door moet gaan, zal de middenstand van Rhenen het wel gaan voelen. Er zijn zaken -die me voor duizenden guldens leveren. Maar dan moeten ze m'n deur maar voorbijgaan. Ik hier voor een paar ton investeren, om Rhenen aan een behoorlijk horecabedrijf te helpen en wanneer het klaar is begint de tegenwerking. Ik pas er voor. Op die manier heb ik geen enkel vertrou wen meer in mijn bedrijfszekerheid in Rhenen. Zo gauw als ze me dat voor 10 pet. kunnen geven, zou ik het mis schien weer proberen, maar ook dat kan niet. Trouwens, hoeveel bedrijven zijn er al niet vertrokken". De heer Kool is boos op rijkswater staat. Ook de rijkspolitie van Rhenen kan geen goed meer bij hem doen. „En de burgemeester moet nog eens zeggen, dat ik een parkeerterrein en een busstation voor m'n deur krijg. Dat beloofde hij immers bij de ope ning van mijn zaak in 1958. En wat is er van terecht gekomen. De zaak ligt er nog net zo. En wanneer ik op het grote grasveld langs de Kuilweg, waar men niets mee doet, auto's parkeer, dan komt de rijkswaterstaat om een sloot rond dat terrein te graven zodat er geen auto meer op of af kan. Je zou van de hele politiek misselijk worden! Wanneer ze me weg willen pesten, dan moeten ze dat maar doen. Je hebt hier voor geen stuiver medewerking. Ze moeten aan de ingang van de gemeen te een bord plaatsen met opschrift: „Wie hier de aapjes wil komen kijken moet een gulden entree betalen". Gisteravond was slents één plaatse lijke autoriteit bereiklar om com mentaar te geven op boze uitlatin gen van de heer Kool Dat was de ge meentesecretaris, de ter W. C. Pie- ters. „Ik kan me goed verstellen", zei de heer Pieters, „dat heer Kool op deze wijze reageert. ïij heeft nog maar kort geleden de Bk enorm uit gebreid en wanneer jekn moeilijkhe den krijgt over het panren van gas ten, dan zal er toch wefets aan ge daan moeten worden. Ier ik heb ei genlijk nooit begrepen t het brvaak liggende terrein langs Utrechtse- straatweg parkeerterreagaat worden. Er zijn in elk geval jhnen om de Paardenveldweg door tjrekken naar de rijksweg. Dat mo straks een hoofdweg worden naaiet bestem mingsplan „Donderbergl en dé rest van het terrein zal danjel plantsoen moeten worden. Ma anderzijds vraag ik me af, heeft deer Kool zelf geen ruimte meer voorin zaak lig gen, die benut kan wore voor parke ren. Zoals de toestand is, is het al lerongelukkigst voor zipedrijf". De heer Kool verte-de desge vraagd, dat dit laatste jerdaad het geval is, maar het is sgrond. „Ik heb de rijkswaterstaat «erover al ettelijke malen benadi maar ik krijg steeds nul op het £t. Het zou het mooiste zijn, wanne< bilisten direct vanaf de rein zouden kunnen be: als bij garage Puyk, mijn bedrijf". Gemeentesecretaris Pie vertelde tenslotte nog en dit chien dan tot geruststelling van deie meneer Kool dat hij vandaainsdag 17 september) deze aangeleid met burgemeester en wethoudzal opne men. En wat de straatvèting be treft, „er is al lang geledën verbe teringsplan voor de Uttsestraat- weg ingezonden, maar inverre dit plan zal worden uitgevoeri wanneer dat zal kunnen geschiede daarom trent kan ik tot op heden *oen zin nig woord zeggen", aldus leer Pie ters. Intussen blijft Rhenen-Vzich het stiefkind van de gemeen Rhenen voelen. Nog maar enkele n gele den kwamen andere bewoivan dit stadsdeel in opstand, waai vorige week uitvoerig werd beric Iedereen in deze buurt hklat het gemeentebestuur nu eindellns wat gaat doen. Riet Dagnelie heeft lange tijd in Rotterdam gewoond. Ze wilde altijd weer naar buiten. Toen haar eigen kinderen groot waren kreeg ze daar voor de gelegenheid. Met haar echt genoot vestigde ze zich een jaar ge- leden weer aan de rand van Ame- rongen, „een beeldschoon dorp", zo- als ze zelf zegt. Ze bouwde aan het I huis een atelier, dat middenin het bos schijnt te staan. Riet Dagnelie heeft er geen enke le behoefte aan iets anders te schil deren dan dat wat ze ziet op de manier zoals zij het ziet. Ze is im- pressioniste. Abstract? „Ik ben er zo gauw op-uitgekeken. Ik heb be hoefte aan een onderwerp. Er zijn ook wel dingen die ik mooi vindt. Er is zo'n enorm groot verschil in abstracten". Mevrouw Dagnelie ge looft dat de eigentijdsr kunstenaars het zich soms te gemakkelijk ma ken. Bovendien: „Als je jong bent denk je dat je de hele wereld kunt - vernieuwen". Riet Dagnelie exposeerde in Den Haag, in Utrecht, in Amsterdam en in Krommenie. Het exposeren doet haar echter weinig. „Het bezig zijn is het belangrijkste belangrijker dan het resultaat. Natuurlijk speelt het resultaat ook een grote rol. Ik ben verleden jaar in Frankrijk een grote map tekeningen verloren. Ik had toen een bijzonder bekaaid gevoel. I Je hebt er steeds aan gewerkt. Dan >en je het ineens kwijt. Dat is een :ware klap". Dank zij de burgemeester van het dorpje waar mevrouw Dagnelie haar tekeningen verloor, heeft zij ïaar complete map weer terug. Riet Dagnelie heeft een grote wens. „Ik wou dat ik eens een schil- derij van mezelf kon zien, zonder 2 dat ik wist dat ik het zelf gemaakt g had. Ik heb nog nooit iets van me- zelf echt gezien". automo- mijn ter- net zo- tegenover Behalve schilderen is de kunstena- 2 J res al zeven jaar lang creatief-thera- 2 peute. Tweeënhalve dag per week 2 werkt ze in die kwaliteit in de 2 Amersfoortse Sinakliniek. Het kost 2 haar veel tijd, maar ze zal er waar- schijnlijk nooit vrijwillig mee stop- g pen. „Ik ben er zeer aan verknocht. 2 Ik heb behoefte aan een ander men- selijk contact. Het gaa tniet om de centen. Je wordt er menselijker door. 2 je vergroot je zelfvertrouwen. Het moet m'n werk ook wel ten goede komen". Riet Dagnelie is een erg rustige vrouw. Op haar expressieve gezicht 2 staat haar persoonlijkheid, haar eigen wil en idee te lezen. In haar J ogen ligt de liefde voor de natuur, 2 5 het kind, de andere mens en „de 2 „loslopende mensen", zoals ze zelf J 2 zegt. De liefde voor alles, voor haar 2 2 kunst. Ie1

De Vallei | 1968 | | pagina 3