DS. C. LANGBROEK KOMT IN NCR V-DA GSL UITING Veenendaalse predikant in eerste t.v.-kerkdienst van chr. gereformeerden Synode van 1965 nam een omstreden besluit Veiling Septer Tiel Raad Renswoude kreeg dictee van burgemeester Van Kopschool99 tot MAVO Koningin JulianaschooT is vijfenveertig jaar oud Oudste inrichting voor voortgezet onderwijs r Amateur Sandbrink eerste in zaterdagcompetitie Oni tuinbouwhoeh Twee ploegen van Amersfoort" naar titelstrijd in Dronten ARBITERS PRATEN OVER EN MET PERS Het huis in de wei^ wordt geopend Bromfietser zwaar gewond op Holleweg Deputaten Startsein voor jeugdwerk in Renswonde WIE ZAG HET Reinigingsrecht in de toekomst dobbel zo boog GROEI UIT DE KERKEN Wielrennen Klassering WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 VEEN END A AL Zeer binnenkort zal voor het eerst in de geschiedenis van de televisie een deel van een officiële kerkdienst, uitgaande van een christelijke gereformeerde kerk in Nederland, uitgezonden worden. Zondag 15 september zijn daarvoor opnamen gemaakt in de lloeksteenkerk aan de Sportsinge! in Rotterdam, waar ds. C. Langbroek uit Veenendaal voorging in een dienst voor geestelijk gehandicapten. De kerkdienst ging uit van de christ.-geref. Bethel- kerk te Veenendaal, waarvan vijf kerkeraadsleden vier ouderlingen en een diaken de dienst „wettig" maakten. Een samenvatting van deze dienst zal over enkele weken worden uitgezonden in een dagsluiting van het NCRV- tele visieprogramma. Ds. C. Langbroek, die ondermeer hoofdbestuurslid van „Philadelphia" is, houdt sinds 1962 regelmatig samen komsten voor geestelijk gehandicapten in Rotterdam, die georganiseerd wor den voor „Nazoorg" en Philadelphia". De Veenendaalse predikant ging ook voor in dergelijke samenkomsten in an dere plaatsen, ondermeer in Hilversum, waar hij in aanraking kwam met de heer Peter van Kampen van de NCRV- televisie. Toen ontstond het plan een dergelijke dienst uit te zenden. Het uitzenden van kerkdiensten voor de televisie is voor de christelijke ge reformeerden een wat omstreden zaak. Sinds 1956 hebben de synodes van de ze kerken die dezer dagen weer bij eenkomen in Hilversum zich met de zaak bezig gehouden. Aanvankelijk stond men min of meer afwijzend te genover medewerking aan dergelijke diensten. Nog in 1962 werd er bezwaar gemaakt tegen medewerking aan het geven van bij bellessen door het Con vent van Kerken, waarin synodedeputa- ten van de christelijke gereformeerden vertegenwoordigd zijn. In de synode van 1.965 kwam het om trent de televisiekwestie tot vrij ernsti ge moeilijkheden. De synode sprak toen uit dat de „Deputaten de vrijheid hebben medewerking te verlenen aan het uitzenden van evangelisatiesamen- komsten", wat geschiedde op het ver zoek van de deputaten om de vrijheid daartoe open te laten. Op dit besluit kwam een groot aantal brieven bij de synode binnen van verschillende kerke raden, alsmede adhesiebetuigingen op die brieven, die alle afwijzend tegen over het besluit van de synode ston den. Er werd zelfs gedreigd met het ver breken van het verband met de Chris telijke gereformeerde kerken. Ook par ticulieren lieten zich afwijzend uit, hoe wel er ook veel brieven binnenkwamen van particuliere leden van die kerken, die het synodebesluit toejuichten. De synode kwam naar aanleiding van deze moeilijkheden tot het besluit „om on rust en misverstanden in de kerken te gen te gaan de deputaten op te dragen het eerder genomen besluit om prakti sche redenen niet uit te voeren". De synode betreurde tegelijkertijd, dat verscheidene kerkeraden hadden ge- dreigt met uittreding, temeer daar het synodebesluit wettig genomen was en niet in strijd met eerder gedane uitspraken geacht kon zijn. (In 1956 was bepaald, dat de deputaten voor ra dio-uitzendingen eerst instructies moes ten hebben voor zij medewerking zou den kunnen verlenen aan tv-dfonsten). „De uitzending waar ik aan mee werk. gaat buiten de deputaten om", vertelde ds. Langbroek. „Zij gaat ook niet uit van het convent van kerken, maar van de NCRV". „De bijeenkomsten met geestelijk gehandicapten in Rotterdam moesten in het begin bestempeld worden als „samenkomsten", omdat ze niet van enige kerk uitgingen. Hoewel ik eerst wel altijd de zegen oplegde, was dit eigenlijk niet geoorloofd, kerkrechtelijk gezien. Tijdens mijn dienst op 8 sep tember heb ik dat niet gedaan en toen kwamen de vragen. Ik heb toen voor gesteld de diensten uit te laten gaan van de kerkeraad van de Bethelkerk in Veenendaal. zodat er een echte kerk dienst ontstond. De dienst waarin op namen gemaakt zijn was dus volkomen „wettig" aldus ds. Langbroek. Ds. Langbroek is van mening dat al le diensten die in Nederland belegd worden voor geestelijk gehandicapten en voor doofstommen van een kerk uit moeten gaan. Naar zijn mening hebben ook de „gestoorde schapen" van de kudde recht op een officiële kerkdienst. In een aantal plaatsen is dat reeds het geval. De diensten die regelmatig in Veenendaal gehouden worden, gaan uit van de kerkeraad van de predi kant, die de dienst leidt. „Het belang van het uitzenden van een dergelijke dienst heeft het grote voordeel, dat ook de thuiszittende im becielen en debielen bereikt kunnen worden", meent ds. Langbroek. Ds. Langbroek heeft zelf geen televi sietoestel in huis: „Ik heb overwegen de bezwaren tegen het medium televi sie. gezien de kans op verslaving, het weinig pedagogische ei^van en uit ge zinsoverwegingen. Daarom heb ik geen toestel in huis. Ik zou er wel graag een willen hebben, maar we nemen zelf geen toestel, gezien de bezwaren die het in het gezinsleven geeft". De juiste datum van uitzending van de dienst waaraan ds. Langbroek mee werkt is nog niet bekend. Van de zijde van de NCRV vernamen wij, dat die datum eerst over ongeveer twee we ken bepaald zal worden. In een speciale dienst van de Neder lands Hervormde Kerk te Renswoude op zondag 22 september zal het start sein worden gegeven voor het jeugd werk in de komende wintermaanden. Deze dienst vangt aan om half zeven. Ds. L. v.d. Peut zal spreken over het thema „Ken je de weg". De jeugdraad rekent dan ook op een volle kerk! Het kerkelijk jeugdwerk omvat de volgende verenigingen Clubhuis D.S.A. die bij eenkomst op maandag en vrijdagavond, Bijbelstudieclub D.S.A.. die iedere laat ste vrijdag in de maand om 8 uur ver gadert voor jongens en meisjes vanaf 1? jaar. meisjesckib van 1216 jaar dinsdagsavonds half zeven en Jeugdver eniging ,Immanuël' iedere dinsdagavond om acht uur vcor jongens en meisjes vanaf 16 jaar. SCHERPENZEEL Het nieuwe be jaardencentrum „Het Huis in de Wei" te Scherpenzeel wordt op dinsdag 8 oktober officieel geopend en overge dragen door de burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. De plechtigheid vindt plaats in de conversatiezaal van het nieuwe centrum en begint 's middags om 3 uur. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van Maandag 16 september 1968; opgav? naar klasse mm maat. Appelen Bloemee Ellison Oranje K. Cox Orange k.l Cox Oranje k.2 x James Grieve k.2 Manks Codlin Notarisappel k.l Notarisappel k.2 Lemoenappel k.2 Transp. de Cronsel k.2 75 opw 70/75 65/70 60 65 28—40 43—45 40—43 28—42 25—27 22—24 34—37 21—24 26—31 31—47 30—46 31—39 21—25 25—46 2443 28—33 20—29 19—26 55/60 1 29—66 19—30 20—39 18—27 2 9—32 16—20 21—23 20—22 19—21 27—35 18—23 Kroet per 100 kg zuur f 8.90; rood f 6.40; zoet f 6.40. Fabrieksappelen per 100 kg blank f 16.30; rood f 8.40 Peren: x Bonne Louise d'Avranches k.l x Fr. Wijnpeer k.2 x Triomphe de Vienne k.l x Triomphe de Vienne k.2 40—45 21—38 37—40 37—40 20—24 18—26 12—15 9—16 15—17 11—13 x Beurre Hardy k.l x Beurre Hardy k.2 - Conference k.l - Conference k.2 - St. Remy k.l - Pondspeer - IJsbouten Maagdepeer k.l Perenk roet per 100 kg f 3.60 Druiven: Frankenthalers f 1.451.56 Aardbeien per doosje 5785 3648 Bramen per doosje 2346 Pruimer: Monarch 791.00; Kwetsen 3791641. Groenten: Andijvie 14—24; pr.bonen 61—96, 25—56; staakprincesse 69—1.29; rode kool 15—18 komkommers groene per stuk 1527; snijbonen 801.21; uien 1318; sla per 100 krop 15.0018.00; prei 20—35. 17—20; wortelen 16—19; savoye kool 18—20; torna ten per bakje ea 3.22—3.25, eb 3.30—3.33, ec 2.40—2.42; tomaten per bakje 1.60— 2.50. 90— 1.3Ó. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Ds. C. LANGBROEK t.v VEENENDAAL Op de kruising Nieuweweg/Buurtlaan West-Holleweg deed zich gistermorgen om ongeveer 10 minuten over zeven een aan rijding voor. waarbjj een 61-jarige bromfietser in bewusteloze toestand naar het Julianaziekcnhuis gebracht moest worden. Het slachtoffer, de heer H. C. J. bloedde uit de oren. zodat men aannam dat de man een schedel- basisfractuur had opgelopen. De poli tie zou graag in contact komen met getuigen van dit ongeval. De bestuurder van een personenwa gen, waar de bromfiets tegen aange reden was, de heer C. H. uit Veenen daal was van de Buurtlaan gekomen. Volgens zijn verklaring had hij voor de kruising met de Nieuweweg stilge staan om verkeer op die weg voorrang te verlenen. Toen de weg vrij leek, stak hij over naar de Holleweg. Reeds op de Holleweg rijdend zag hij plotse ling rechts naast zich de bromfietser. Een aanrijding was niet meer te voor komen. Een ieder die inlichtingen over dit ongeluk kan verstrekken wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie. Men kan zich vervoegen in het nieuwe politiebureau aan het Boompjesgoed. of zich telefonisch in verbinding stellen met de politie, tele foon 19019. RENSWOUDE De gemeenteraad van Renswoude kreeg gisteravond een dictee van burgemeester J. A. Hosang. Op het laatste moment was aan de agenda een ontwerpbesluit toegevoegd, om de zittende leden van de woonruimteadviescom missie te herbenoemen. Daar de leden deze namen niet voor zich hadden en er volgens de bepalingen van de gemeentewet schriftelijk gestemd moest worden, kreeg de burgemeester het verzoek de namen langzaam voor te lezen. HU deed dit driemaal en toen had elk raadslid zjjn stembiljet ingevuld. Ze deden het goed. want alle leden werden met zeven stemmen herkozen, ook het van die commissie deel uitmakende raadslid, de heer E. Zweers. Tijdens de rondvraag stelde de heer H. Stoer een vraag over de mogelijk heden van verbetering van de accom modatie voor v.v. „Renswoude". Hij had wat verontruste voetballers aan de deur gehad, die wel eens precies wilden weten wat er aan de hand was. Burgemeester Hosang vertelde contact gehad te hebben met de voorzitter van de voetbalvereniging, die vertelde dat iemand van de KNVB „met een vruchtbomennaam" de burgemees ter wilde de naam niet noemen, maar bedoelde waarschijnlijk het bestuurs lid van de afdeling Utrecht, de heer Karseboom tegen de voorzitter van „Renswoude" gezegd had mogelijkhe den te zien voor verbetering. De burge meester had toch contact opgenomen met het bureau sportzaken van de provincie, waarna er een bijeenkomst had plaatsgevonden met bestuursleden van de voetbalvereniging, die heer van de KNVB, een ambtenaar van de pro vincie en de burgemeester. Hoewel eerst vermoed werd dat gedoeld werd op een uitkering uit het toto-fonds, bleek dat niet zo te zijn. De burgemeester bleef vaag in zijn bewoordingen, maar opgemaakt kon worden, dat eventuele verbeteringen van de accommodatie van „Renswoude" op losse schroeven staan. In de woonruimteadviescommissie werden herkozen de heren W. van de Brandhof, G. van Ginkel, G. R. van Leeuwen, A. J. Verdam en E. Zweers. Renswoude sloot zich aan bij de ge meenschappelijke vuilverwerkingsrege ling voor Oost-Utrecht wat, zoals bleek uit een antwoord van de burge meester op een vraag van de heer Stoer, voor de bevolking financiële consequenties zal hebben. Het is mo gelijk dat de reinigingsrechten ver dubbeld zullen worden. Bovendien zal ook Renswoude binnen niet al te lange tijd moeten overgaan tot uitgifte van uniforme vuilnisemmers. Vlot gaf de raad medewerking aan het huren van een lokaal van de gere formeerde kerk ten behoeve van de uit breiding van de christelijke school. Ook kreeg het Groene Kruis feemakke lijk de gevraagde eenmalige subsidie van f 10.000,- om het perceel Van Re- deweg 1 als Groene Kruisgebouw ge schikt te maken, terwijl het er naast gelegen pand vrij gekomen is als wo ning voor de wijkverpleegster. VEENENDAAL De koningin Julianaschool bestaat bijna 45 jaar. Aan dit negende lustrum wordt weinig aandacht besteed, maar de directeur van de huidige scholengemeenschap voor G.L.O. en MAVO, dr. G. J. Thoomes is ter gelegenheid van het feit wel in oude papieren gaan snuffelen. Hij geeft een beeld van de geschiedenis van de school, die de oudste school voor voortgezet onderwijs in Veenendaal is. De oprichting van de school werd mogelijk door de Lager-Onderwijswet van '20 en kennelijk hebben de toenmalige schoolbesturen de kans direct met beide handen aangegrepen. „Op 23 september 1923 opende wijlen ds. M. Jongebreur de Christelijke School voor ULO aan de Kerkewijk. Aan de school op het „Boerseland" - de huidige Beatrixstraat - die nu de naam „Beatrixschool" draagt, en de „Juliana van Stolbergschool" aan de Nieuweweg, waren weliswaar zoge noemde „Franse klassen" verbonden geweest, maar een dergelijke inrich ting voor voortgezet onderwijs was Veenendaal nog niet rijk. De onder wijswet van 1920 maakte de oprichting van zulk een school mogelijk en van die gelegenheid werd door de toenma lige schoolbesturen onmiddellijk ge bruik gemaakt. De nieuwe school was een zogenaam de „kopschool", waar uitsluitend leer lingen die de lagere school geheel doorlopen hadden op geplaatst konden worden. Bij de opening waren aanwe zig burgemeester H. A. van de Weste- li' 37—40 31—39 27—32 15—17 9—12 30—36 22—31 17—23 31—36 29—33 29—32 26—28 28—30 21—25 17—23 26—28 20—24 17—22 28—30 26—28 12—19 VEENENDAAL Ren- en Toerclub „Amersfoort" neemt vandaag in Dron ten met de volgende ploegen deel aan de Nederlandse clubkampioenschap- pen: Nieuwelingen: Willem van Dompse- ler (Putten), Hans Huibers (Veenen daal), Art-Jan Schurink (Wouden berg) en Leo Stapelbroek (Achterveld). Deze ploeg start al# vijfde om 10.03 uur; Amateurs: Jan van de Beek (Barne- veld), Matti de Koning (Scherpenzeel), Willem van Middelaar (Achterveld) en Arnold Voogt (Scherpenzeel). Deze formatie gaat als zeventiende van start om 14.32 uur. De nieuwelingen en amateurs heb ben een afstand af te leggen van res pectievelijk 35 en 81 kilometer. VEENENDAAL De scheidsrech- tersvereniging groep Veenendaal en omstreken houdt op 7 oktober in de kantine van v.v. Veenendaal weer haar maandelijkse contactavond voor de leden. Er wordt deze avond gediscussieerd over het onderwerp „Hoe staat de scheidsrechter tegenover de pers en hoe stelt de pers zich op tegenover de arbiters". De scheidsrechtersvereniging groep Veenendaal wil hierdoor tot een (nog) beter contact komen met persverte genwoordigers. Doordringend als een herinnering Geurt droef de bleke herfstsering. Hoe fraai staan de herfstbloeiers te pronken! De dahlia's schitteren door fraaie kleuren en vormen, de herfst- chrysanten en -asters staan volop in bloeien de knoppen beloven ons tot diep in de herfst nog een bloemenweel de. Voorlopig is flora's hoorn nog ge vuld. De dahlia, rood als najaarsgloed, Hangt zwaar, als een geplaagd gemoed. Het is al goed merkbaar dat het na jaar zijn intrede voorbereidt. Langzaam glijdt de zomer weg, het krachtige le ven neemt af om langzaam in te slui meren. Met snelle pas nadert dat ge deelte van het jaar waarin we zullen zien hoe fraai het groen zich in een bonte mengeling van kleuren gaat op lossen. Er valt nog veel te genieten van de ongemeen schone pracht die vriend Herfst ons geven zal vooraleer koning Winter zich aandient. Nog even geduld en de decoratieve tinten van de bladeren zullen weer een mooie rol spelen in de „herfstkleuren symfonie". Het kleurenspel van de bessen is reeds bij vele bomen en hees ters in volle gang. Ziet die struik kamperfoelie eens en die eenvoudige vlierstruik, de Aucuba, Skimmia, Ma- honia, Berberissen, Cotoneasters, Pyra- cantha, Evonymus, Duindoorn, Bottel rozen, Symphoricarpus, etc. etc., pron ken met rode, gele, zwarte, witte, oran je, gele en andere kleurrijke bessen. Weer stel ik de vraag: wanneer be gint nu eigenlijk de Herfst? „Op 21 sep tember", hoor ik u mompelen. Een an der zegt: de herfst begint bij het afval len der bladeren, doch zowel het afval len der bladeren als het verkleuren er va levert bij de diverse bomen nogal verschil van tijd op. Het leven verzet zich tegen de naderende dood. als ik dat woord wil .noemen voor een toestand, die toch van de meeste planten een periode van rust is. Nog geruime tijd, tot zelfs nog in no vember, zien wij, dat naast de reeds verwelkende of afgestorven planten zich nog weer nieuwe vertonen. In de tuinen zien we dan nog late kleinbloemige herfstasters. Zouden we het verwelken van deze laatste bloemen voor 't begin van de herfst houden, dan kwamen we daarmede heel dicht bij de winter. Wan neer we zien, dat de bladeren van som mige bomen zo vroeg verkleuren, dat, namen we er dit kenteken voor aan, wij een sterk stuk van de zomer moes ten afnemen. En wanneer we zeggen, dat de herfst zich kenmerkt door zijn grote rijkdom aan vruchten? Ja, dan duiden we daarmede zeer juist zijn karakter aan, maar... de kersen en perziken en de bessen die behoren toch ongetwijfeld tot de zomer. Ons blijft dus alleen het afvallen der bladeren als het meest te vertrouwen herfstteken over? Vergeet niet, dat o.a. de gewone Els de bladeren ongeveer vier weken later afwerpt dan de Es doorn. Laten we aannemen, dat de vol komen vorming van de winterknoppen wel als het voleindigde zomerleven be schouwd kan worden. Hierin leren we de voorzorgen kennen, welke de plant nam voor de ontwikkeling van het vol gend jaar, maar... ook dit verschijnsel verdeelt zich bij verschillende boom soorten over een te lang tijdsverloop. Zo windt de Natuur haar groene dra den tot een onverbrekelijke band om de vier jaargetijden heen en bindt deze onafscheidelijk aaneen. Beste vrienden, u begrijpt wel, dat het niet gemakkelijk is om datgene scherp en voor eenieder verstaanbaar van elkaar te onderscheiden, wat ieder een toch, zonder zich te bedenken, voor goed onderscheiden houdt. Ik meen: dat de eigenlijke moeilijkheid ligt in het steeds rustig voortwerken der Natuur op onze aardoppervlakte en geen plaats je blijft daarbij leeg. Aan het ene ver schijnsel knoopt zich een ander vast, het ene sterft en het andere staat weer klaar. In blij vertier zijn onze gevederde vrienden bezig tussen de besdragende heesters. Hoe mooi past dat alles bij elkaar! Door velen wordt de lentezang om deze tijd van het jaar in het geheel niet of heel weinig verstaan, het is voor hen nog latijn. Hoe fijn is het om op een zomerse septemberdag het oplossen van de zomer in de herfst op te mer ken en te verstaan. De harmonie van vormen en kleuren van bloemen en bla deren streelt onze ogen. Versta deze lentezangen in de herfst! Wij allen zitten op de eerste rang. Er valt nog zoveel te genieten. Abonneé mevr. A. v. Sch.-de M.: Uw schrijven zegt mij, dat u een echte plantenliefhebster bent. Gaarne wil ik uw vraag beantwoorden en hoop dat u er lering uit trekt. De Exacum affine- bloeit de gehele zomer door, maar daarmee staat niet vast of zij overblij vend is. Ik moet u zeggen, dat deze plant éénjarig is en dus na haar bloei tekenen van afsterven vertoont. U moet dus een Exacum (affine) ieder voorjaar opnieuw bij uw bloemist ko pen. Koopt zo'n plant wanneer ze in bloei is, dan heeft u de gehele zomer onafgebroken een bloeiende plant met fijn geurende bloempjes. Voor een lief hebber is het niet gemakkelijk om haar door zaaiing (binnenshuis) te kweken. Wilt u het toch eens wagen? Doe het dan in het voorjaar onder glas of in pot ten in uw kamer. Of dat lukken zal? Nogmaals: het beste is een plant te ko pen. E. J. Grijsen-Rhenen ring, de heer J. van de Molen, lid van de Tweede Kamer, de predikanten Be rends en De Geus, de heer J. van Leeuwen, de heer J. Hardeman en de heer C. Goote, die toen hoofd van de Patrimoniumschool was. Ds. Jongebreur sprak er zijn vreug de over uit, dat de school tot stand was gekomen door de eendrachtige samenwerking van de verschillende kerken. Hij noemde de school daarom „De kroon op het werk der vrienden van het Christelijk Onderwijs in Vee nendaal." Als hoofd van de nieuwe school werd geïnstalleerd wijlen de lieer R. J. Prins, die tot dan toe hoofd van de la gere school aan de Nieuweweg was. Hij zou de leiding voeren tot 1936, in welk jaar hij met pensioen ging. Hij werd opgevolgd door de huidige direc teur van de scholengemeenschap, dr. J. G. Thoomes. Tot opvolger van de heer Prins als hoofd van de Juliana van Stolbergschool werd de heer B. Ensink benoemd. Het schoolgebouw bij de Vaartbrug telde slechts vier lokalen. In de loop van de jaren heeft de school haar ups en downs gekend, maar de algemene tendens was er een van groei. Sinds 1950 is de ULO in personele unie ver bonden met een lagere school, die thans ruim 300 leerlingen telt. De Mulo zelf, die nu MAVO heet, startte het cursusjaar 1968/69 met vier eerste klassen. Het in september 1923 ge bouwde gebouw staat er nog, al beant woordt het niet meer aan de eisen die de tegenwordige tijd stelt. Gelukkig kon het worden uitgebreid met een groot aantal nieuwe lokalen. Er be staan plannen in de naaste toekomst over te gaan tot de bouw van een ge heel nieuwe MAVO-school. De 45-jarige Julianaschool op de Kerkewijk in Veenendaal. Op onderwijsgebied is in de 45 jaar veel veranderd in Veenendaal. Het aantal scholen voor voortgezet onder wijs is in sterke mate toegenomen. De „kopschool" aan de Vaartbrug heeft op velerlei wijze pionierswerk verricht en er zijn tal van stimulansen en ini tiatieven van uitgegaan, die vrucht dragend hebben gewerkt op het Vee nendaalse onderwijs. Dankbaar voor een lange geschiede nis, die getuigt van Gods trouw en zijn zegen, ondanks menselijk tekort; vitaal en verjongd staande in het he den met zijn steeds wisselende moge lijkheden en moeilijkheden, gaat de Koningin Julianaschool (want zo is se dert 20 jaar haar naam) de toekomst tegemoet. Gaarne blijft het personeel de woorden indachtig, bij de opening van de school dor ds. Berends ge sproken: „Broeders, zorgt voor de kinderen; de Koning verwacht dat ie der zijn plicht doet!" Aldus de heer Thoomes, die voor de citaten gebruik gemaakt heeft van een krantenverslag uit september 1923. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Monnikendam (toez.): J. G. N. Cupédo te Pijnacker; te Maasdijk (toez.): B. C. de Gelder te Wissenkerken; te Drachten (Zuid-Oost) en te Rhenen (toez.): J. van Ginkel te Oosthem c.a.; te Heusden: L. Emmerzaal te Rotterdam- Pernis. Geref. Kerken: Beroepen: te Nieuwpoort (vac. C. G. Baart): dr. A. van der End te Koot wijk. Beroepen: te Harderwijk (buitengewone wijkgem.) (2e pred. pl.) en te Boven- Hardinxveld (2e pred. pl.): K. K. Stauttener te Amterdam-Watergraafs meer; te Benthuizen: dr. A. van der End te Kootwijk. Bedankt: voor Vorchten: G. van der Ree te Aalsum c.a. Bedankt: voor Zoetermeer (vac. H. K. van Wingerden): J. H. Vlijm te Krim pen aan de IJssel. Geref. Kerken. Beroepen té Bedum (vac. K. Reenders) H. Tien te Ede; te Varsseveld (vac. A. Oostenbrink) J. W. Broersma te Wester- bork. Bedankt voor Kampen (vac. C. Heyer- man): drs. J. Vlaardingerbroek te Er- melo. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Haulerwijk: J. van Bent- hem te Kampen. AMERSFOORT Aan de 25e en laatste rit in de zaterdagmiddag-com petitie van Ren- en Toerclub „Amers foort" werd door 24 renners deelgeno men. Enkelen wisten hun positie op de ranglijst nog iets te verbeteren ten koste van degenen die in een nationale wed strijd moesten uitkomen. De amateurs en nieuwelingen ver trokken in een groep en behoudens en kele achterblijvers en uitvaller Leo Stapelbroek (wegens pech) bleef het gelid gesloten, ondanks een stoutmoe dige poging van Nol Wildeman. In bei de klassen moesten de spurts dus de beslissingen brengen. Bij de amateurs was Dick Vervloet de snelste, gevolgd door Nol Wildeman en F. Zoons (Hars kamp) Bij de nieuwelingen waren de spurtkwaliteiten van Jan Cozijnsen voldoende om le te worden, met op de volgende plaatsen Aart-Jan Schurink, Joop: van Beek, Willem van Dompsler, Paul van Os, Evert Smit, Hans Hui bers en Hennie Hendriksen. Jetze Reijenga had het heel makke lijk, omdat zijn tegenstander Wim Pa ter de voorkeur aan de nieuwelingen- groep had gegeven en Jetze's gezellen gastrenners waren, die buiten mede dinging meereden. Jaap Kramer wist in de B-adspiran~ tenklasse alleen vooruit te komen. Plaatsgenoot Paul van de Lustgraaf werd 2e en Gert Vink 3e. Hans Baden- broek de laatste tijd een grote pechvogel kreeg een lekke band en liep naar een 4e plaats. Bert Wagensveld was bij de jeugd veel te sterk voor zijn tegenstanders, totdat Wout Lansing tijdens de laatste ronde toch nog bij hem kwam en zo waar de eindspurt zij het met band dikte wist te winnen. Na enige tijd kwam pechvogel Bernard Rens als 3e binnen. AMATEURS: 1. Jan Sandbrink (A'foort) 95 p.; 2. Teus Valkenburg (Scherpenzeel) 71 p.; 3. Jan Vlastuin (Scherpenzeel) 54 p.; 4. Dick Vervloet (A'foort) 50 p.; 5. Ad van der Veen (Den Dolder) 50 p.; 6. Nol Wildeman (A'foort) 38 p. A-ADSPIRANTEN: 1. Johan Ossendrijver (Achterveld) 41 p.; 2. Dick van de Burgwal (Achter veld) 28 p.; 3. Wim Pater (Barneveld) 21 p.; 4. Jetze Reijenga (Veenendaal) 15 p.; 5. Ted Sas (Scherpenzeel) 12 p. JEUGD: Bert Wagensveld (Woudenberg) 23 p.; Bernard Renes (Scherpenzeel 7 p.; Frans van Heek (Scherpenzeel) 7 p. NIEUWELINGEN: 1. Aart-Jan Schurink (Woudenberg) 174 p.; 2. Rolf Sas (Scherpenzeel) 124 p.; 3. Jan Cozijnsen (Scherpenzeel) 103 p.; 4. Mees Wagensveld' (Wouden berg) 88 p.; 5. Paul van Os (Biltho- v) 80 p.; 6. Max de Vries (A'foort) 77 p.; 7. Hennie Hendriksen (Rhenen) 72 p.; 8. Leo Stapelbroek (Achterveld) 59 p.; 9. Hans Huibers (Veenendaal 56 p.; 10. Willem van Dompseler (Pul ten) 49 p. B-ADSPIRANTEN: 1. Gert Vink (Woudenberg) 22 p Hans Badenbroek (A'foort) 19 p.; Cees Berkhof (Barneveld) 14 p.; Paul van de Lustgraaf (V'daal) 11 p.

De Vallei | 1968 | | pagina 3