Werkgevers vinden drieste looneisen nu ongewenst Teleurstelling bij vakbeweging Applausje voor dr. Vondeling MAN VAN 52 MAAKT KENNIS MET ZUSJE centrale verwarm „Geen rijbewijs zonder kennis van E.H.B.O.*' Behoedzame buurvisite IGlOVlSMIIEiS Pers over de Troonrede Ned. toeristen in Bulgarije ten onrechte van diefstal beschuldigd A. MERKX Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling REACTIES OP HET REGERINGSPROGRAMMA Ontmoeting in Brabant Belastingfraude bij cxportslagterij HOOFDPIJN? WITTE KRUIS G.S. laten Blokzijl de keuze bij herindeling tfetf témy em&cAty, GEBRUIKELIJK ONTEVREDEN HOGERE LASTEN Kwartaalbericht Dutch Internationals Fund Zoeken naar student op Vlieland opgegeven SPRINGSTOF VERNIEUWING TEGENSPRAAK NUCHTER TERUG Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarmlng Sprinklerinstallaties Ra p port'M u n ton dam vrijgegeven MEER KENNIS OPVANGCENTRA Weg pijn.. fUn! Want helpt WETEND WERKEN TILBURG GIRO 150 010 0 Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. '4 VISPANEES 400 GRAM *2,15 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 Verbond van Nederlandse Ondernemingen waar schuwt voor ondoordachte looneisen. Het Centraal Planbureau is weliswaar optimistisch over de gang van zaken bij het bedrijfsleven, maar sommige bedrijfstakken staan er niet al te best voor. Bij de loononderhandelingen zal men rekening moeten houden met de mogelijkheden in deze bedrijfstakken. De werkgevers vinden een raming van de overheidsuitga ven op langer zicht 'n lichtpuntje. Bedrijven, die veel over heidsopdrachten krijgen, weten nu beter dan voorheen waar zij aan toe zijn. Ook de Federatie van Christelijke Werkgeversverbonden vindt dat het oppassen geblazen is. De economie ontwik kelt zich wel gunstig, maar als de lonen te veel stijgen kan de werkloosheid weer toenemen. De drie vakcentrales zijn „ernstig te leurgesteld" over de inhoud van de Troonrede. De cijfers tonen aan dat de economie in de goede richting koerst. De werknemers hebben aan dit herstel flink meegeholpen door matige loon eisen te stellen, aldus de vakbeweging. De regering wil nu de Ionen drukken. Dit betekent dat de inkomens van zelfstandigen en de winsten zullen toe nemen. De vakcentrales vinden dit on aanvaardbaar. Vooral doordat de prij zen volgend jaar stijgen en er straks meer indirecte en minder directe be lastingen moeten worden betaald, zal het werkelijk beschikbare inkomen van de werknemer niet stijgen, zo meent de vakbeweging. De gunstige ontwikkeling van de eco nomie toont aan, aldus de vakcentrales, dat er geen aanleiding is, in de loonvorming in te grijpen. Zij vinden het jammer dat in de miljoenennota niets te vinden is over de invoering van bijvoorbeeld het spaarloon. De tabakverwerkende industrie en de tabakdetailhandel zijn niet zo erg ge schrokken van de prijsverhoging voor sigaretten en kerftabak (shag en pijp tabak). „Dit soort verhoging is langzamer hand gebruikelijk als de regering geld tekort komt", aldus het Bureau Ta baksdetailhandel. „Voor de sigaren winkeliers is dit een onoverkomelijke zaak. Voor velen kan het de nekslag betekenen". Het Bureau voorziet een sterke ople ving van de smokkel uit België, waar een pakje sigaretten iets meer dan f 1,25 kost. Dei ombouw van automaten zal geen grote moeilijkheden veroorzaken. Er zijn voor de eerste keer eens geen voorstellen gedaan het wegverkeer te belasten. Een unicum, zegt de heer E. C. Wassenaar, directeur van Centraal Overleg, waarin zijn verenigd de ANWB, de KNAC en de vervoersorga nisaties EVO, NOB en KNVTO. Ook de aandacht voor de beveiliging van de wegen en voor de stedelijke voorzienin gen stemt het Centraal Overleg tot te vredenheid over de miljoenennota. De Stichting Weg, waarin de ANWB, de RAI, de Bovag (garagehouders), de wegenbouwers en de olieconcerns Shell, Esso en Chevron samengaan, is onte vreden over het tempo waarin wegen worden aangelegd. De aanleg van we gen blijft sterk achter bij de planning, zegt de Stichting Weg. In 1965 is aangekondigd dat er in zes jaar tijd 800 kilometer weg zou worden aangelegd. Vier jaren zijn verstreken* en er zijn nog maar 250 kilometer weg klaar gekomen, aldus het commentaar van de Stichting Weg. Er ontstaat een enorme achterstand. De middenstand zit zwaar aan te kij ken tegen de lastenverzwaringen. „Af gezien van de stijging van de onkos ten, zullen de zelfstandige ondernemers voo aanzird een. zullen de zelfstandige ondernemers voor aanzienlijk hogere lasten komen te staan", aldus de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Verschillende branches hebben het moeilijk (bakkers, slijters, sigarenwin keliers). „De zorg van de regering voor het midden- en kleinbedrijf blijkt in elk geval niet uit de Miljoenennota en de Troonrede", aldus de heer Van der Weele. De Federatie van het katholiek en christelijk ondernemersverbond is ge matigd optimistisch over de Miljoenen nota. Men is weliswaar blij met het op trekken van de belasting-vrije voet in de inkomstenbelasting, maar vindt dat de regering toch niet ver genoeg is ge- ADVERTENTIE per 31 augustus 1968 ver krijgbaar bij uw bankier of commissionair en bij Postbus 853, Amsterdam. VLIELAND Het zoeken naar de 26-jarige student in de biologie H. Hes sels uit Soest, die sinds zondag op het eiland wordt vermist, is gestaakt. Enkele kinderen tipten de politie gis terochtend dat ze iets op het wad had den zien liggen. Toen de politie een onderzoek instelde werd echter niets gevonden. gaan. Deze maatregel moet de stijging van de prijzen compenseren, maar ver licht nog niet de belastingdruk van de ondernemers mét lagere inkomens. De fractieleiders in de Tweede Ka mer reageerden alsdus: Drs. Den Uyl (soc.) vond de interna tionale passage uit de Troonrede te kort schieten. Hij had bovendien na de mislukking van de wereldhandelsconfe rentie in New Delhi iets spectaculair- AMSTERDAM liet socialistische dagblad „Het Parool" verheugt zich in een commentaar op de Miljoenennota over het herstel van de economie. „We rijden weer in dc goede richting, al moet er beheerst worden gestuurd omdat het risico opnieuw uit de bocht te vliegen groter is dan na de inzin king van 1957/58, toen dc betalingsba lans en de co. arrentiepositie meer spe ling toelieten dan thans." Het eveneens socialistische „Het Vrije Volk" leverde onder de kop „Weinig kleur" het volgende commen taar: „Troonrede en Miljoenennota kondi gen een verdere verzwaring van de lasten aan. Minister Witteveen is er niet in geslaagd de staatsuitgaven te ver minderen. De belastingverlaging, waar op zijn politieke vrienden rekenden, zit er niet in. Integendeel, de totale druk van de belastingen is zwaarder dan ooit. Een mager resultaat voor een mi nister, die als kampioen van de belas tingverlaging een stoel in het kabinet- De Jong kreeg. Het was ook niet te verwachten van dit kabinet. Om tot een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting van eni ge betekenis te komen, moet een grote politieke beslissing worden genomen. Premier De Jong is daar de man niet naar." De liberale „Nieuwe Rotterdamse Courant" sehreef: „De vrijheid krijgt een bijzonder accent in de Troonrede. Daar zouden wij geen ogenblik bezwaar tegen willen maken. Maar „de creatie ve en inventieve kracht van de demo cratie" zouden wij liever in een rui mer verband willen zien, namelijk in het verband van allerlei vernieuwing. Deze Troonrede is stellig wel voor kritiek vatbaar, maar daarnaast wil len wij toch ook veel waardering uit spreken. De vernieuwingstendensen ko men in dit staatsstuk telkens aan de orde: bijv. in de alinea's, die aan on derwijs en wetenschappelijk onderzoek zijn gewijd en in de passages over het binnenlands bestuur." „De Troonrede is kennelijk het slacht offer van de Miljoenennota. Want de miljoenennota vertelt ons dat er wei nig of niets kan gebeuren en dat heeft tot gevolg, dat er ook niet veel in de Troonrede kan staan," aldus het dag blad Trouw (prot. chr.). Tot de goede dingen die er nog in staan, behoort de aangekondigde ver hoging van de belastingvrije voet en de vermindering van het aantal leerlingen per klas bij het lager onderwijs. Desondanks is de Troonrede een lang document geworden, waar veel tot niets verplichtende woorden in voorkomen en beweringen, waarvan sommige be paald tot tegenspraak prikkelen. Zo b.v. de zin aan het slot waar staat: „In on ze eeuw van spanning tussen vrijheid en onvrijheid is de creatieve en inventieve kracht van de democratie overduide lijk gebleken". Wij moeten tot ons groot verdriet vaststellen, dat de crea tieve en inventieve kracht van de de mocratie in onze tijd veelszins ont breekt." Het r.k. dagblad „De Tijd" schrijft: „In dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over het wereldgebeuren de schaduw van het geweld. Zo begint de Troonrede zeer dramatisch, maar met het vorderen van de volzinnen maakt deze geladen heid plaats voor een toon van matte ge latenheid. We zijn een constructief land. De NAVO, de EEG, de Verenigde Naties hoeven niet op onze bijdragen te wach ten. Onze boeken zijn prima in orde en we blazen onze partij in de internatio nale organisaties dapper mee. Maar als dat nou niet helpt. In dit internatio nale jaar van de rechten van de mens, en niet daarvoor noch daarna? Ligt dat dan aan ons? Wij hebben onze visie ge»- sneden naar het internationaal organi satiepatroon. Wereldwijd zijn we best in orde. Wat wil men nog meer? We kunnen toch niet eigenwijs worden? Wij dachten van wel. Een klein land heeft diplomatieke kansen, die grotere landen niet hebben. Maar in de Troon rede vindt men daar niets van terug. Nergens flikkert de briljante eigenzin nigheid en op ieder gebied maken wij ons beslissingsvermogen afhankelijk van de grote naties, die zich in vereni ging tot machteloosheid gedoemd heb ben. En intussen treuren wij over de schaduw van geweld en pleiten ons vrij van schuld." ders verwacht op het stuk van de ont wikkelingshulp. De inkomenspolitiek van de regering omschreef hij als een stuk springstof in de samenleving. Het kabinet maakt volgens hem ook niet duidelijk door welke effectieve maatre gelen het de werkloosheid denkt terug te dringen. Drs. W. K. N. Schmelzer (kvp) zei dat het beleid van het kabinet-De Jong in 1967 en 1968 nu zijn vruchten gaat afwerpen. „Wij hebben altijd gezegd dat het herstel van het economische evenwicht een noodzakelijke voorwaar de is "voor een verdere groei op sociaal, economisch, geestelijk en cultureel ge bied en ook voor een verdere verster king van de bijdrage aan de arme lan den'. Hij npemde de uitgave van 1,2 miljard voor de verbetering van de werkgelegenheid een respectabel be drag. Wel was hij benieuwd naar de concrete uitwerking ervan. Mr. B. W. Biesheuvel (ar) achtte het uitgavenbeleid van de regering realis tischer dan vorig jaar. De veronder stelde loon- en prijsstijgingen van vier procent waren volgens hem wel aan de bescheiden kant. Hij stemde in met de stijging van de ontwikkelingshulp met ruim negentig miljoen. Hij vond het verstandig dat het kabinet nog geen de finitieve beslissing heeft genomen over een automatische bijstelling per jaar van de loon- en inkomstenbelasting. Mr. E. H. Toxopeus (lib.) sprak van ccn „nuchtere aanpak met precies de visie die op het ogenblik nodig is. Som migen zullen Tronnrede en Miljoenen nota wel niet zo opwindend vinden, maar we hebben gezien waartoe dat opwindende kan leiden". Het stuk over de Navo had de liberale leider graag wat krachtiger gezien. Drs. A. D. W. Tilanus (ch): „De Troonrede paart zakelijkheid aan vi sie". Hij had de indruk dat het kabinet ernst maakt met het verbeteren van het leefklimaat in ons land. H. J. Lankhorst (pac. soc.): „Er wordt wel over de lonen, maar niet over de winsten gesproken". Drs. J. M. Aarden (PPR) twijfelde aan de ernst van de regering op het punt van de bestrijding van de werk loosheid. Hij vond het aantal woning wetwoningen onvoldoende. M. Bakker (cpn) ontdekte in de stuk ken een „bazenmentaliteit". N. Verlaan (groep-Koekoek)„Wij zijn niet tevreden, maar ook niet onte vreden. Wij zijn voor vrije lonen". P. Jongeling (gpv) miste de strijd te gen het zedelijk verval. Dr. A. Vondeling keerde gisteren na een afwezigheid van vijftien maan den als gevolg van een ernstig auto ongeluk in de socialistische Tweede-Kamerfractie terug. Hij kreeg er een applausje voor. ROOSENDAAL Piet van Campen- hout uit Roosendaal is er na 52 jaar achtergekomen dat hij een zuster van 47 heeft. Gistermiddag ontmoette hij haar voor het eerst in zijn leven. Ver baasd en gelukkig vielen broer en zus elkaar in Roosendaal in de armen. Hun moeder heeft het altijd krap ge had. Daarom was Piet in 1921 op 5-ja- rige leeftijd bij een broer in Veldhoven terechtgekomen. Zijn moeder trok met zijn enkele maanden oude zusje Corne lia naar België. Het meisje werd daar in een pleeggezin opgenomen. In 1933 Piet was toen 17 en Corne lia 12 stierf hun moeder. Zij had te gen haar dochtertje weieens gesproken over een broer, maar waar die zat en hoe het hem verging, was het meisje nooit duidelijk geworden. In 1936 overleed ook Cornelia's pleeg moeder. Het meisje kwam toen terecht in een Belgisch weeshuis. Na talloze omzwervingen kwam ze ten slotte in juni van dit jaar in dienst van een ca fetaria in Zundert. Heel vaag in haar achterhoofd was steeds de gedachte aan een broer blijven leven, maar daar bleef het ondanks nasporingen bij. Broer Piet was eveneens na tal van omzwervingen 12 jaar geleden naar Roosendaal teruggekeerd. Hij kwam er in pension bij café Van Has selt. Van het bestaan van een zuster wist hij niets af. Een broer en een zus ter van zijn moeder, die in Hoeven een café drijven waar Piet vaak over de vloer kwam, hadden het hem nooit ver teld. Zij dachten dat Piets zuster al lang dood was. Voor 't eerst in hun leven bijeen: broer en zuster Van Campenhout. Dit café bestond onlangs 200 jaar. Er kwam een berichtje in een plaatselijke krant die onder ogen van Cornelia in Zundert kwam. Ze herinnerde zich haar oom en tante, nam contact met hen op en hoorde van hen van bet bestaan van haar broer. Toen oom en tante recipi eerden wegens het jubileum kwam ook Piet feliciteren. Voor het eerst in zijn leven hoorde hij toen dat hij een zus ter had, die intussen ook al naar hem had gevraagd. De ontmoeting was toen nog maar een kwestie van regelen. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum DEN HAAG Maanden eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was heeft het kabinet gisteren het rapport-Muntendam gepubliceerd. Tegelijkertijd is aan de Kamer de uit het rapport voortgekomen Nota hulpverlening bij onge lukken gezonden. De nota wil: 1. praatpalen langs de grote wegen met door de ANWB bediende centrales; 2. meer voorlichting over EHBO via de televisie en EHBO-lessen op scholen voor voortgezet onderwijs; 3. uitbreiding van het theoretische deel van het ry-examen met enige ken nis van EHBO; 4. organisatie van het ambulancever voer in GGD's en DGD's; 5. voorschriften voor en controle op ambulances; 6. verdeling van de ziekenhuizen in drie categorieën voor wat betreft de ge schiktheid op het opvangen van slachtoffers van ongelukken. De praatpalen langs de grote wegen zijn het begin van een centraal alar meringssysteem Het meldsysteem zal onder beheer van Rijkswaterstaat tot stand komen. De veertien voortdurend bezette stations van de Wegenwacht zullen als centrales fungeren. Daarin wijkt de nota af van het rapport-Mun tendam, dat stelt dat de politie de aan gewezen instantie is om de alarmcen trales te bemannen. Omdat Rijkswaterstaat behoefte heeft aan kabels langs de wegen, die met een kunnen worden gebruikt voor ver lichting, verkeerstellingen, meldingen in verband met de gladheidsbestrijding, enzovoorts, is gekozen voor een meld systeem met kabelverbindingen. Slechts waar de kabels om de een of andere reden minder geschikt zijn, zal gebruik wordt gemaakt van radioverbindingen. Juist de eerste ogenblikken na een on geluk kunnen beslissen over leven en dood van de slachtoffers. Daarom wil de nota de kennis van EHBO sterk ver breiden, onder andere via de televisie. Op vele scholen zal onderwijs in EHBO worden gegeven. Er zal meer aan EH BO worden gedaan bij de opleiding van artsen en verplegenden. Alle militai ren zullen onderricht in EHBO krijgen. Voor sport instructeurs en politiemensen zal het EHBO-diploma verplicht war den. Iedereen die een rijbewijs wil ha len, zal zich enige kennis over EHBO moeten verwerven. Er moet een einde komen aan dc situatie dat ledereen die daar zin in heeft een ambulancedienst kan begin nen met het doet er iet toe wat voor wagens. Er zullen daarom richtlenen worden opgesteld voor ambulances. De verbetering van de kwaliteit van de ambulances en de uitbreiding van het aantal ambulances zullen echter pas een maximaal effect sorteren als de auto's dienst doen in een optimale or ganisatie. Daarom wil de nota het ambulance vervoer wettelijk regelen in grotere or ganisatorische eenheden. De indeling in districten en de coördinatie in die dis tricten moet een taak worden van de provinciale besturen. In de nota wordt het standpunt gehuldigd dat de tarie ven van het ziekenvervoer zo moeten zijn dat de ambulancediensten uit kun nen komen. De ziekenhuizen zullen worden ver deeld in drie categorieën. A-ziekenhui zen kunnen te allen tijde slachtoffers van ongelukken opnemen en in volle omvang behandelen. B-ziekenhuizen kunnen wel te allen tijde slachtoffers opnemen, maar niet steeds volledig be handelen, hoewel er wel altijd een chi rurg beschikbaar is. In C-ziekenhuizen kunnen slachtoffers alleen worden be handeld door verplegenderc of door een toevallig aanwezige chirurg. Het is de bedoeling dat slachtoffers van ongelukken steeds naar het dichtst bijzijnde A-ziekenhuis gebracht zullen worden, om van daaruit eventueel, na het ontvangen van eerste hulp, te wor den overgebracht naar een B-zieken huis. C-ziekenhuizen komen volgens de nota niet in aanmerking voor het opne men of behandelen van slachtoffers van ongelukken. .FRANEKER In een paar jaar tljdS is voor enkele tienduizenden guldens fraude gepleegd bij de exportslachterij Gebroeders Van S. in Franeker. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst stelt èen onderzoek in naar de onregelmatigheden. Van zwarte lonen zouden geen loonbelasting en a.o.w. aan de belastingen zijn afgedragen. SOFIA Twee Nederlandse toeris ten, de Alkmaarder K. en de Hagenaar T. hebben het afgelopen weekeinde en kele nare uren doorgemaakt in gezel schap van een politieman en een vrouw in hun hotel in het Bulgaarse hotelcen trum Zlatni Pjasaci aan de Zwarte Zee. Zij werden ervan verdacht staateigen- dommen te hebben gestolen. De Hagenaars werden zondagochtend tegen vieren op weg naar hun hotel aan gehouden, omdat één van hen een pak ket onder de arm hield. Er zat een foto ln, die de Alkmaarder in het hotel Tra- pezica als souvenir ten geschenke had gekregen. De politieman duidde de aan wezigheid van de foto onder de arm van de toerist als diefstal van staatsbe zit aan. Het verzoek van de beide mannen, die in een belendend hotel werden on dervraagd, de Nederlandse hostess, die in 'n ander nabijgelegen hotel een ka mer heeft, als tolk te ontbieden, werd afgewezen. Uiteindelijk na een verhoor van twee en een half uur echter kon den de beide mannen vertrekken. Hun lust om langer in Bulgarije te blijven zij hadden nog een week va kantie was verdwenen; K. en T. zijn maandag naar Nederland teruggekeerd. ADVERTENTIE nJni (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets, ZWOLLE De gemeente Blokzijl mag kiezen of zij bij de gemeentelijke herindeling van Noordwest-Overijssel bij de nieuwe gemeente IJsselham of de nieuwe gemeente Brederwiede wil horen. Deze keuzemogelijkheid hebben Ge deputeerde Staten van Overijssel ge schapen op uitdrukkelijk verzoek van minister Beernink (Binnenlandse Za ken). Bij de herindeling zijn elf gemeenten betrokken. De drie nieuw te vormen gemeenten Steenwijk, IJsselham en Brederwiede zullen resp. twintigduizend. 45.008 en vijftienduizend inwoners tellen. ADVERTENTIE CHarrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra) Oet bezoek dat premier De Jong en minister Luns vandaag en morgen aan West-Duitsland brengen, is het laatste in een reeks visites aan de hondgenoten. De reis is belangrijk voor de nauwe verstandhouding met de oos telijke buur en bondgenoot; directe spectaculaire resultaten mag men er evenwel niet van verwachten. De meest markante gespreksstof is de toetreding van Engeland tot de EEG. Op dit terrein zal behoedzaam een marsweg moeten worden uitgestippeld, die toegang zou kunnen bieden tot het onverzettelijke politieke bastion van president De Gaulle. Het tweede belangrijke gespreks punt is de verhouding tussen Oost en West, met daarbij de westelijke defen sie, na de Russische inval in Tsjecho- Slowakije. Den Haag en Bonn zijn het in dit opzicht eens: ondanks alles zal de politiek van ontspanning tussen Oost en West met vasthoudendheid moeten wor den voortgezet. Voorwaarde daartoe ook hierover zal men het eens zijn is een krachti ge onderhandelingspositie op basis van een sterk Atlantisch bondgenootschap. Alleen vanuit die positie kan men op den duur hopen Rusland te overtuigen van de ernst van het westelijk streven naar ontspanning. Amerika heeft dezer dagen onmis kenbaar de wenk gegeven dat het hoog tijd is dat de Westeuropeanen zelf hun defensie gaan versterken. Ook hierover zullen de ministers De Jong en Luns van gedachten wisselen met hun West- duitse gespreksgenoten, bondskanse lier Kiesinger en minister Brandt (Bui tenlandse Zaken). Daarna is het woord aan de NAVO. Niettemin zullen ook de mogelijkheden van ontwapening en we derzijdse troepenvermindering aan weerszijden van het IJzeren gordijn de revue passeren. Aanmerkelijk minder eens zijn de twee landen het over de uitbreiding van de Europese Economische Ge meenschap. Nederland zal zich ten vol le inzetten voor de uitbreiding en ook de Innerlijke versterking van de Ge meenschap met alle dienstige middelen. Bonn daarentegen, dat in geen geval Frankrijk wil bruskeren, zal pogen een middenweg te vinden tussen het Neder landse en het Franse standpunt. De Bondsregering houdt tot het uiter ste vast aan de vage uitspraak van De Gaulle, dat een „arrangement", een soort overgangsoplossing vóór Enge- lands toetreden mogelijk is. Met con crete voorstellen hoe zulk een „arran gement" eruit zou kunnen zien, zal minister Brandt waarschijnlijk op ta fel komen. Wellicht wordt men het dan eens over de suggesties voor economi sche en technologische samenwerking en politiek samenspel met Engeland, suggesties die wellicht een kans maken bij De Gaulle wanneer die eind septem ber naar Bonn komt. Hoopgevend is de Franse houding overigens ajlerminst. Zowel de Franse minister Debré (Buitenlandse Zaken) als De Gaulle zelf hebben pas weer hun oude, scherp afwijzende standpunt be krachtigd. Tegen deze achtergrond is de totstandkoming van een Europese top conferentie, die van Duitse en Neder landse kant gesuggereerd was, zeer twijfelachtig. Premier De Jong en minister Luns reizen vandaag na aankomst in Bonn meteen door naar West-Berlijn, waar zij de Nederlandse culturele week luis ter zullen bijzetten. De tijd die morgen voor besprekingen in Bonn beschikbaar is, is beperkt. Men mag echter aanne men dat naast het gebruikelijke over zicht van de wereldpolitiek, ook de Ne derlandse wet op het stuk van het weg vervoer en de Rijnvaart zullen worden aangesneden. Waarschijnlijk zal de weg worden ge baand voor de verdere contacten tus sen beide landen om tot een spoedige oplossing te komen. Concrete resulta ten van het Nederlandse bezoek zal men tius pas over enige tijd kunnen be oordelen, vooral na De Gaulles bezoek aan Bonn, op 27 september. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7