Ajax sleepte tegen FC Nürnberg met veel moeite gelijk spel uit het vuur Opnieuw clubkampioenschap voor Swift Combinatie Merkel en Michels beiden tevreden Bekerhouder Milaan verslagen Polar Bears en VZC gaan samenwerken Onnavolgbare Cruyff maakte doelpunt Cebinac - „Ik ben geen machine" - op tribune WF Ajax-supporters lieten zich horen Eerste overwinning voor Kortsjnoi DTV opponent van SKF1 Mildenberger raakte Europese titel kwijt Voor thuiswedstrijd gunstige perspectieven Consolideren Hachelijke momenten Hechte afwerking Tegen paal JONGE Europa Cuprduels Verrassing Waterpolo Perspectieven Wintercompetitie Veenendalers weer in micro-competitie DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 NEURENBERG Ajax heeft de poort naar de tweede ronde van de Europe se beker voor landskampioenen woens dagavond te Neurenberg open geduwd. Zaak is nu nog slechts deze over twee weken te Amsterdam open te houden. Met het gelijke spel van 11. dat de Ajacieden de Westduitse kampioen FC Nürnberg afdwongen, hebben zij daar toe de kans geheel in eigen hand. Im mers de bepaling, dat bij een gelijke stand de in de uitwedstrijd gemaakte doelpunten dubbel tellen in aanmer king nemende, begint Ajax de tweede wedstrijd met de zekerheid, dat een doelpuntloos gelijk spel een plaats in de tweede ronde garandeert. Een weelde, waarvan de Amster dammers nauwelijks hadden kunnen dromen. Want al waren de Neurenber- gers de laatste weken niet tot indruk wekkende prestaties en zelfs niet tot voor een Bundesligaclub verantwoord spel gekomen, om een Duitse topclub in eigen huis te kunnen bedwingen moet men toch sterk in de schoenen staan. Dat was het geval met Ajax, al was het dan in het begin met zweetpa reltjes op het voorhoofd. De Amsterdammers hielden stand onder de stormlopen, die de Neuren- bergers van het eerste moment lan ceerden. Slechts eenmaal moesten zij capituleren, maar zij stelden daar in de tweeÜe helft een juweel van een doelpunt van Johan Cruyff, de man die terug kwam en hoe..., tegenover. Daarmee was de score weer gladge trokken. Het grote Ajax-legioen had reden tot juichen. De angstdromen, die in de eerste helft de duizenden Nederlanders op de met 52.000 toeschouwers gevul de tribunes kwelden, waren vergeten. Nog slechts was er het blijde ontwa ken met de zon hoog aan de hemel. Stralende gezichten alom, al was het dan niet allemaal tot volle tevreden heid verlopen. Want in de temposlag, in de persoonlijke duels waren de Neu- renbergers ongetwijfeld veruit de meerderen van de Amsterdammers. Op het punt van techniek haalden di verse Ajacieden echter hogere cijfers en daarmee was ook op dit terrein de verhouding bijna hersteld-. De schade bleef beperkt tot één doelpunt, maar wat heeft Ajax in de eerste minuten moeten „afzien". FC Nürnberg was duidelijk met de opdracht het veld in gegaan om met een overrompelende start te trachten de Ajax-defensie on der de voet te lopen om zo reeds in de beginfase een voorsprong te nemen. In deze opdracht zijn de Duitsers echter slechts ten dele geslaagd. Weliswaar ging de Ajax-verdediging door de knie- en, maar de schade was slechts één doelpunt, dat in de. vijfde minuut de gevaarlijke linksbuiten Volkert scoor de via de voet van vleugelverdediger Van Duivenbode. Volkert was grondleg ger en afwerker van- deze aanval. Hij zette de bal voor naar middenvoor Stehl, kreeg hem na enkele mistrappen weer terug en schoot toen hard in (10). Hoewel de paniek volop rond waarde in de Ajax-gelederen wisten de Amsterdammers verdere doelpunten te verhinderen. En toen zij zich onder de druk hadden uitgewerkt kostte het min der moeite de Duitse stormlopen in te dammen. Maar de Neurenbergers mochten nog wel enkele malen drei gend oprukken, maar doordat de Ne derlandse aanvallen, waarvan telkens Johan Cruyff de centrale figuur was, meer inhoud hadden gekregen, moes- Een somber kijkende Cebinac op de tribune NEURENBERG De Neurenbergse rechtsbuiten Zvedzan Cebinac „Hij heert zijn ploeggenoten op een verrader lijke manier in de steek gelaten", zei Max Merkel ervan was woensdag avond toch in het Neurenbergse stadion. Hij zat al op de tribune toen de spea ker van het stadion de toeschouwers een verklaring gaf, waarom de Zuidslaviër niet zou meespelen. „Hij heeft zonder afmelding woensdagmorgen het „trai ningslager" verlaten en onze trainer moest besluiten Erich Beer voor hem in de plaats te zetten. Over de conse quenties van deze affaire zal in de hier na volgende dagen beslist worden". Cebinac zal het allemaal wat naar in de oren hebben geklonken. Graag had hij ook in veld gestaan. „Maar", aldus de verklaring, die hij 's middags in zijn restaurant in Neurenberg afleg de aan Nederlandse journalisten, „ik ben een mens en geen machine en Mer kel wil, dat ik dat laatste ben. Daar bedank ik voor". DRONTEN. Evenals in de voorgaande jaren heeft de Leidse „Swift-Combi- natie" beslag gelegd op het clubkampioenschap op de weg. Geen unieke prestatie nog, want in de jaren vijftig bezorgden de gebroeders Van Est hun vereniging „Willibrord Wil Vooruit" eveneens drie titels op een rq. Maar uniek is wel, dat de Swift Combinatie voor de drie kampioenschappen in totaal slechts vqf ren ners in het veld bracht. Van hen reden de profs Gerben Karstens en Bart Zoet en de amateur Joop Zoetemelk drie jaar achtereen, en vervanger voor Nol Kloos terman, die de fiets op stal heeft gezet, was woensdag de jonge amateur Jan Zoons. In het gezelschap van de gerenommeerde tqdritspecialisten Kartens en Zoet Joop Zoetemelk is straks in Mexico een van de pqlers van de Oranje formatie) sloeg deze jongeling lang geen slecht figuur. Met een voorsprong van drie minuten en achttien seconden op de Olympianen Peter Post, Cor Schuu ring, Harry Jansen en Henk Cornelisse, toonden de Leidenaren hun aparte klasse. De winst van de Leidenaren kreeg definitieve vorm op de Knardijk tegen de wind in. „We namen goed over, ble ven niet te lang op kop rijden en toen liepen we uit tot drie minuten", aldus Karstens. Het kwartet, dat door bege leiders van de stand op de hoogte werd gesteld, bepaalde zich verder tot consolideren van de winst, waarin het uitstekend slaagde. In de slotfase moest Maastricht (Eddy Beugels, Huub ten de Duitsers nu ook meer aandacht gaan schenken aan hun verdedigende taak. De Ajax-verdediging, bijgesprongen door de drie van de middenlinie en ook herhaalde malen door rechtsbuiten Swart, maakte in de beginperiode ha chelijke momenten door. De Neuren bergers rukten in een hoog tempo op. In slagorde drongen ze door het cen trum van de Nederlandse verdediging. Dat was het zwakke punt. De hoge bal len, die in het strafschopgebied wer den neergelaten, waren meestel een prooi voor de stevig gebouwde Duit sers. Het onheil was niet af te wenden. Nadat Van Duivenbode de situatie nog had weten te klaren toen Heinz Müller de bal over de uitgelopen Bals in de doelmond plaatste, werd vlak erop een nieuwe Neurenbergse aanval de Aja cieden fataal. Volkert scoorde. Ge steund door het succes bleef Neuren berg opdringen. Met een grote inzet, waarbij de lichamelijke kracht terde ge werd uitgebuit. De Amsterdamse verdediging bleef in alarmtoestand. Er waren momenten, dat een tweede doel punt nog slechts een kwestie van se conden leek. Telkens echter wisten de Ajacieden zij het vaak op het aller laatste moment als overwinnaars uit' de strijd te komen. Zoals Suurbier in de twaalfde minuut, toen Volkert de weg naar het doel vrij had. Of Bals, die goed ingreep bij een kopbal uit een vrije schop van Küppers. In de afwerking bleek niet de groot ste kracht van de Neurenbergers te liggen. Een schot van Zaczyk ging ra kelings langs de voor hem verkeerde kant van de paal en van de voet van Volkert beschreef de bal een baan over het Ajax-doel. Ajax offensieve kracht was tot dat moment nauwelijks geble ken. Teveel mankracht was l in de verdediging vereist om zelfs maar aan de opbouw te kunnen denken. In zijn eentje stroopte Cruyff het Neurenberg se territotium af. Hij boekte ook zijn persoonlijke successen, maar miste al le steun voor een triomf. Een ver schot van Muller was al eveneens vruch teloos. Het grootste gevaar school nog steeds in de Neurenbergse ploeg, die met goed georganiseerd voetbal in op mars bleef. Een bijna niet te missen scoringskans kreeg Heinz Müller toer Volkert hem de bal op de voet legde en Bals zijn doel verlaten had. De schietschijf was voor Müller nog te klein! Strehl wist al evenmin een kans uit te buiten en uit deze mislukkingen van de Neurenbergers putte Ajax nieu we kracht. Allengs drong het tot de Amsterdammers door, dat zij wellicht toch niet voor een hopeloze taak ston den. En dat de tegenstander ook fou ten kon maken en zelfs heel grote... Verslagen keken doelman Bals en Suurbier elkaar aan, toen FC Nürn berg al kort na het begin van de wed strijd scoorde. te trekken. De bal belandde in het zij net. Op identieke wijze als in de eerste helft probeerden de Neurenbergers di rect na de rust een nieuwe coup. Ajax was er echter nu op voorbereid en sloot hermetisch de wegen naar de bedreig de punten af. Volkert kreeg aanzienlijk minder vrijheid en de rushes van aan voerder Strehl werden nu tijdig onder broken. Bovendien hadden de Neuren bergers in de eerste helft toch wel er varen, dat zij geen elf schooljongens te genover zich hadden. Minder massaal waren hun aanvalsacties en daardoor ook minder dreigend. Want juist in dat zware kaliber van hun stormlopen school het grote gevaar voor de rust. Ajax kreeg hierdoor meer gelegenheid zich los te maken uit de „omarming" en zelf tot operationele acties over te gaan. Het werd de „operatie-Cruyff". Zelden zal trainer Rinus Michels zo'n grote voldoening hebben gehad over 'n beslissing als die om Cruyff in deze wedstrijd op te stellen. Hij was het, die de Neurenbergse de fensie het meeste gezag inboezemde. Hij was het ook, die de Duitsers noopte meer dan één man in te zetten om hem uit te schakelen. Het gelukte hun niet. Keizer mocht zich enkele malen doen gelden en Groot, die zich in de eerste helft sterk tot verdedigen bepaalde, mocht enkele malen onrust zaaien in 't centrum, het grootste gevaar kwam toch van die frêle Amsterdamse jongen, Johan Cruyff. De Neurenbergers had den het goed gezien, maar op het kri tieke moment stonden zij toch machte loos. Het was in de 34e minuut. In vrije positie op de linkervleugel plaatste Kei zer de bal hoog in de doelmond. Bij de tweede paal zou het leer neerkomen. En wie stond daar?... Juist, Johan Cruyff. Hij zette zijn hoofd eronder en de ont stelde Neurenbergers, nog niet geheel beseffend wat er nu precies gebeurd was, zagen de bal pas weer, toen doel man Rynio zich mistroostig omdraaide naar het net Ajax had gelijk gemaakt (1-1) en dit resultaat hebben de Amsterdammers daarna bekwaam verdedigd. De Duit sers trachtten nog wel een nieuwe voor sprong te forceren, waarbij zij met de Ajax waagde zich meer naar voren en ofschoon de voorhoede, waarin Swart slechts moeizaam kon meeko men, de Duitsers nog niet imponeerde, kwam zij toch meer tot ontplooiing. In de 27e minuut kwam Ajax zelfs heel dicht bij een doelpunt, toen Keizer, die zich met een magistrale solo had ont daan van drje tegenstanders, vuurde. Via de vuist van doelman Rynio ketste de bal tegen de paal en vandaar het veld weer in. Cruyff was een voortdurend gevaar voor de vijandelijke verdedigers, die hem nauwlettend in het oog hielden, maar toch meermalen moesten laten glippen. In de 28e minuut deed hij de gehele Neurenbergse defensie als uit steen gehouwen op de plaats rust ma ken niemand durfde hem aan te val len uit vrees gepasseerd te worden om vervolgens de bal zuiver bij de tweede paal te plaatsen. Helaas, de toe gesnelde Swart wist er geen profijt van ADVERTENTIE BL klare taal GENEVER in de handige kneepfles f 10,50 per liter WYNAND FOCKINK NEURENBERG Het oude stads deel van Neurenberg heeft de gehele woensdag door gedaverd van Ajax- kreten. Naar schatting achtduizend Nederlanders maakten van het cen trum van de speelgoedstad een gro te, deinende rood-witte Ajax-zee. Met treinen, bussen, vliegtuigen en soms zelfs bp de fiets waren de Ajax-supporters Neurenberg binnen gerukt en zij gaven er wel degelijk blijk van, dat naar hun oordeel FC Nürnberg tegen hun favorieten geen schijn van kans zou krijgen. Voor spellingen als 0-3 en 0-4 hoorde men uit vele, vele monden. De Neuren bergers antwoordden slechts met een glimlachje. Vooral de winkeliers en caféhouders, die goede zaken de den, wachtten zich wel de felle Ne derlanders tegen te spreken. Geld verzacht immers veel. Het legioen, dat later nog werd bijgevuld met blijkbaar tot de ster keren behorende supporters, die op deze dag heen en weer gingen, be zetten al ruim een uur voordat de Zwitserse scheidsrechter Droz het beginsignaal blies, de tribunes. Zij maakten een kabaal, dat de toen nog schaarse Neurenbergse suppor ters vertwijfeld naar de oren deed grijpen. Later werd de strijd wat gelijker. De toeters, accu-sirenes en drie- en viertonige hoorns wogen toen .goed op tegen het stemvolume van de cir ca vijftigduizend, meestal „ongewa pende", Duitsers. De Ajax-vlaggen en spandoeken hadden echter de overhand. De enkele rood-zwart ge kleurde vlaggen betekenden niets te gen een overwegend rood-wit decor. wetten van sportiviteit nogal eens spot ten, maar de Amsterdammers bleven in de verdediging de situatie meester. En wanneer de Duitsers dan eens een scoringskansen kregen, dan bleven zij falen. Zoals zoveel keren daarvoor. NEURENBERG Max Merkel is een ar tiest. Een acteur. In de catacomben van het Neurenbergse stadion flonkerde zijn ster weer naar alle kanten. Hij be weerde tevreden te zijn. Zeer tevreden zelfs en hij vertelde dat met zo veel nadruk en zoveel pathos, dat de geachte aanwezigen nauwelijks durfden twijfelen aan de oprechtheid van de in watten verpakte ant woorden van de meester. „Mijn ploeg heeft voor treffelijk gespeeld", zei hij met een zoetgevooisd keelgeluid. „Mijn Jungs waren veel beter dan afgelopen zaterdag in München. We gaan weer draaien. En als Volkert in de tweede helft die bal niet in zijn gezicht had gekregen, wel he ren, dan hadden we mis schien nog wel gewon nen. Nu ging mijn beste speler Groggy en kon hij bij lange na de vorm van voor de rust niet halen". Geen enkel kri tisch geluid dus van de Wener? Na een korte stilte en een slok cola: ..Ja natuurlijk. Er blijft altijd kritiek. We had den in de eerste twin tig minuten een 2-0 voorsprong moeten ne men. 1-0 was te weinig en dat wist ik al in de rust. En dat wisten mijn jongens ook. Ik ben blij, dat ze nu hel ben kun nen zien, dat Ajax van Europese topklasse is. Want hoeveel je er ook over praat, ge'oven doen ze het pas als ze het zelf zien". De „opgewekte" Max Merkel, tussen overigens wat neerslachtige Nürnberg-spelers, stond in schrille .tegenstelling tot de vreugde, die er achter de grijze, wat verveloze deur van ka mer 34 heerste. Rinus Michels, met een grijns, die zijn glunderend ge zicht bijna in tweeën spleet, vertelde dat hij in het begin wel even bang was geweest. „Twintig minuten lang hebben die Duitsers storm gelopen. Twintig minuten, waarin ik tel kens weer dacht: „Daar gaan we". Maar toen Suurbier die Volkert door kreeg ging het be ter. Hulshoff had toen ook zijn plaats gevon den. Waarom ik Huls hoff heb verkozen boven Pronk? Omdat Barry in de lucht beter is dan Ton. Ik verwachtte ho ge ballen in het centrum en dan is er ge». _i betere dan Barry". En Hulshoff zelf? ..Ach wat ben ik blij. In het eerste kwartier kwa men die knapen steeds maar weer tegen me aanhangen. Net als ik dan dacht: „die bal is voor mij", kwam er een schouderduw en zat ik op de grond. Stevige bodychecks hebben die kerels. Maar toen ik dat. eenmaal door had ben ik er ook tegenaan gaan hangen en miste ik bijna, geen bal meer". Suuren- donk, ook in de aanvang wat onwennig over het veld dravend, vertelde. „Och, het doet je wel iets als die knikker er meteen in gaat. Maar echt in paniek ben ik geen moment geweest. Ik heb steeds gedacht, dat we gelijk zouden spelen êh dat is gebeurd ook. Meesterlijk hè, die bal van Keizer". Wie de bal van Kei zer ook „meesterlijk'' vond was natuurlijk Jo han Cruyff, het feeste lijk middelpunt van de avond. De Amsterdam se aanvalsleider, die woensdagavond weer in eens die alles kunnende tovenaar van vorige ja ren was, vertelde: „Ik zag Piet een beweging maken. Rennen dacht ik, Pietje gaat voorzetten. Nou, die bal kwam pre cies zoals ik hem wilde hebben. Ik werd wel wat gehinderd, maar die bal nam ik toch precies op mijn hoofd. Nou en toen was het geen kunst meer. Nee, die keeper had geen schuld. Als die jongen eruit was geko men, had hij helemaal voor joker gestaan, want Piet had die bal effect meegegeven. Hij draai de van het doel weg. Wat ging dat mooi". En Piet Keizer? Een beetje lachend en met zachte stem zei hij: „Och, je doet je best. Ik zag Johan in goede po sitie. Ik dacht: „Dat kan hem worden". Die bal voorzetten was geen kunst. Johan heeft het gedaan. Die voelde wat ik wilde. En dat is nu juist de grote kunst. Jo han speelde weer mees terlijk". Voorzitter Jaap van Praag formuleerde ver volgens de prognose van Ajax-zijde voor de re turnwedstrijd: „Het ge lijke spel, dat we hier bevochten hebben, gaf de verhouding goed weer. In Amsterdam zijn we echter wat meer mans. Daar verwacht ik een kleine overwinning". DEN HAAG De wedstrijden voor de drie grote Europese bekertoernooi en hebben woensdag het voetbalgebeu- ren in Europa beheerst. Bij de meer dan 40 wedstrijden ontbrak het niet aan verrassingen: zo verloor AC Mi laan, de houder van de Europese be ker voor bekerwinnaars, in de eerste wedstrijd uit het toernooi der lands kampioenen met 21 van het Zweedse Malmö FF. Het Portugese Benfica kwam in Reykjavik tegen FC Valur niet verder dan een doelpuntloos ge lijk spel, terwijl Manchester City op eigen grond voor 40.000 toeschouwers tegen het Turkse Fenerbahce ook niet verder dan een gelijk spel (00) kwam. De Franse kampioen St. Etien- ne had een goede start en versloeg Cel tic Glasgow met 20. De grootste verrassing in het toer nooi van de bekerwinnaars was de ne derlaag van 10, die AC Torino in Til- rana tegen Partisani leed. De grootste overwinning werd ook in dit toernooi behaald: Athletic Dunfermline versloeg Apoel Nicosia met 101. De meeste toeschouwers trok een wedstrijd uit 't Jaarbeursstedentoernooi: 80.000 men sen zagen in Zagreb hoe Dynamo met 11 gelijkspeelde tegen Fiorentina, LANDSKAMPIOENEN FC Nürnberg (W.-Dld.) - Ajax (Ned) 11; St. Etienne (Fr.) - Celtic (Schot land) 20; Waterford (Ierl.) - Man chester United (Eng.) 13; Aek Athe ne (Grkl.) - Jeunesse d'Esch (Lux.) 30; Rosenborg BK Trondheim (Noor wegen) - Rapid Wien (Oost) 13; Steaua Rosso (Roem) - Spartak Trna- va (Tsj.-Sl.) 31; Floriana (Malta) - Reipss Lahti (Finl.) 1—1; FC Zürich (Zwits.) - Akademisk BK (Den.) 13; Manchester City (Eng.) - Fenerbahce (Turk.) 00; FC Valur Reikjavik (IJs land) - Benfica (Port) 00; Ander- lecht (Belg.) - Glentoran (Nrd.-Ierl.) 3—0; Malmö FF (Zwe.) - AC Milaan (It.) 2-1. De wedstrijden Levski Sofia (Buig.) - Ferencvaros (Hong) en Dynamo Kiev (Rusl.) - CS Ruch (Polen) zijn uitge vallen doordat de vier clubs zich terug trokken. Rode Ster Belgrado (Zd.-Sl.) ging automatisch over naar de tweede ronde wegens het terugtrekken van Karl Zeiss Jéna (O.-Dld.). BEKERWINNAARS Girondins Bordeaux (Fr.) - FC Köln (W.-Dld.) 21; Partisane Tirana (Alb) - AC Torino (It.) 10; Crusaders Bel fast (Nrd.-Ierl.) - IFK Norrköping (Zwe.) 2—2; Altay Izmir (Turk.) - Ski Og Lyn (Noorw.) 31; Dunfermline (Schotl.) - Appel Nicosia (Cypr.) 101; Freja Randers (Den.) - Shamrock Ro vers (Ierl.) 10; US Rümelingen (Lux) - Sliema Wanderers (Malta) 21; FC Bruggen (Belg.) - Wést Bromwich Al bion (Eng.) 31Slovan Bratislava (Tsj.-Sl.) - FC Bor (Zd.-Sl.) 3—0; Car diff City (Wales) .- FC Oporto (Port) 22; Olympiakos (Grkl.) - Fram Reik javik (IJsl.) De wedstrijden Dynamo Moskou (Rusl.) - Union Berlin (O.-Dld.) en Spartak Sofia (Bulg.) - Gornik Zabzre (Polen) zijn uitgevallen doordat uit de- zé duels, beide clubs zich terugtrokken. Dynamo Boekarest (Roem.) gaat auto matisch over naar de tweede ronde door het terugtrekken van Vasas Eto Györ (Hong.). JAARBEURSSTEDENBEKER. Atletico Bilbao (Sp.) - Liverpool (Eng.) 21; Dynamo Zagreb (Zd.-Sl.) - Fiorentina (It.) 11Chelsea (Eng) - FC Morton (Schotl.) 5—0; Skeid Os lo (Noorw.) - Aik Stockholm (Zwe.) 11; Hansa Rostock (O.-Dld.) - Olym- pique Nice (Fr.) 30; Olympia Ljul- jana (Zd.-Sl.) - Hibernian (Schotl.) 03; Wiener SK (Oost) - Slavia Praag (Tsj.-Sl.) 10; Metz (Fr.) - Hambur ger SV (W.-Dld.) 1—4; Bologna (It.) - Bazel (Zwits.) 41Standard Luik (Belg.) - Leeds United (Eng.) 00; Vittoria Setubal (Port) - Linfield. (Nrd. Ierl.) 30; Glasgow Rangers (Schotl.) - Vojvodina Novi Sad (Zd.-Sl.) 20; OFK Belgrado - Rapid Boekarest 61 (na verlenging); tweede wedstrijd; Trakia Plovdiv (Buig.) - Real Zarago- za (Sp.) 31. KIEF Viktor Kortsnoj heeft in de finale van het kandidatentoernooi de eerste overwinning op Boris Spassky behaald. De zesde partij tussen beide Russische schakers, die dinsdag werd afgebroken, werd gisteren in Kief door Spassky snel opgegeven. De stand is nu 3Vs2Vt in het voordeel van Spassky. en Jan Harings en Jan Hugens) de tweede plaats nog afstaan aan de Olympianen, die hun 70-jarige club slechts het zilver konden aanbieden. Vlak na de bronzen Maastrichtenaren eindigden de bergklimmers met Harry Steevens, Wim en John Schepers en Theo van der Leeuw. Na hen gaapte opnieuw een gat van drie minuten voor de resterende formaties. Daarvan komt echter een eresaluut toe aan het Zundertse Fortuna, waarvoor Henk Nijdam en Cees Haast samen met de amateur Wouters van start gingen. Zij hadden tevergeefs hun sterkste ama teur, Cees Koeken, gesmeekt om mee naar de Flevo-polder te komen. Een verrassing vormde het sterke rijden bij de amateurs van de noorder lingen. De titel werd veroverd- door de broers Jan en Wicher Vlot, Albert Hul sebosch en Dirk Middelveld van „De Peddelaars" uit Hoogeveen, het zilver ging eveneens naar Drente, naar de Meteoor uit Assen. Bij de nieuwelingen tenslotte zegevierde De Kampioen uit Haarlem. Wat de resultaten van de Gelderse teams betreft: Amersfoort deed van zich spreken door als tiende te eindi- geft met de renners Jan van Beek uit Barneveld, Mathijs de Koning en Ar nold Voogt uit Scherpenzeel en Wim van Middelaar uit Achterveld in de tijd van 1.53.60. De IJsselstreek uit Wezep gehandicapt doordat Fedor den Hertog niet van de partij was, werd 24ste in 1,55,39 met de renners de gebrs. Hol stege uit Nunspeet en Dries van Wijhe de Gelderse kampioen. Groenewoud uit Nijmegen werd 29ste in 1.56,16,4 met de renners John Cornelisse, Jan van Bavel en A. Peperkamp. Het Arn hemse RETO werd 30ste in de tijd van 1.56.44,6 met de renners Jan van de Kamp, Wil Felix, A. Lodewijks en R. Smits. De Zwaluwen uit Deventer werden 39ste in 1.58,24,9 in de B-categorie, de amateurs. Bij de nieuwelingen is de prachtige prestatie van De Zwaluwen uit Doetin- chem vermeldenswaard. Met de ren ners H. Brinkhoff, T. Kelderman en R. Schuiten presteerde men het een eer volle tweede plaats te bemachtigen, een tijd van 49.41,1 noterend over de 35 km. Tijdens trainingswedstrijden, pas geleden gehouden te Drempt, be weren zij reeds in goede vorm te ver keren. Men kon jammergenoeg niet voorkomen, dat De Kampioen uit Haar lem met de titel ging strijken in de tijd van 49.18,8. Groenewoud uit Nijmegen had be paald pech, dat men reeds na 10 km één van de beste renners moest „los sen", namelijk H. Kleynen. H. Botter huis, T. Welling en A. Thijssen hebben er nadien van gemaakt wat er van te maken viel en de 18de plaats is nog eervol te noemen. De tijd was 51.28,7. De IJsselstreek uit Wezep werd 29ste in de tijd van 52.06,8 en De Zwaluwen uit Deventer eindigden op een 43ste plaats in de tijd van 52.48,8. Amers foort finishte als 44ste in de tijd van 52.51,6 en De Adelaar uit Apeldoorn, die alleen bij de nieuwelingen vertegen woordigd was, werd 49ste in de tijd van 52.57,5. De Racing Club uit Steen deren stelde ietwat teleur door als 51- ste te finishen in 52.59,4 en Reto uit Arnhem eindigde als 58ste in 51.18,2. De Meteoor uit Driel werd 67ste in 54.09,8. Bij de amateurs gingen 62 teams van start en bij de nieuwelingen 74. VEEN, IDAAL Het eerste twaalf tal van SKF, dat vorige week in Am sterdam gelijk speelde tegen BFC, speelt zaterdagmiddag om vier uur een thuiswedstrijd tegen DTV, dat momen- téel de vierde plaats op de ranglijst in neemt achter SKF. De gasten hebben echter een wedstrijd minder gespeeld dan de Veenendalers. DTV zal zich on getwijfeld pog de nederlaag herinneren die het in de vorige competitie leed te gen SKF en zint waarschijnlijk op wraak. SKF 2 speelt eveneens een thuiswed strijd tegen Sparta. Ook dit duel begint om vier uur. SKF 3 moet. in Kesteren bij Gelria 1 op bezoek, terwijl de vierde Veenen- daalse uitgave te gast is bij Oranje- Nassau. De junioren hebben een uitwed strijd voor de boeg. Het eerste en twee de spelen tegen resp. Biko 1 en RDZ 1. Het jeugdprogramma vermeldt de volgende ontmoetingen: SKF A - Are na A, SKF B - Samos F, pup. SK Fl- SVMM 2, SKF 2—Amersfoort 2, SKF c is vrij. Aan de microwedstrijden, die mo menteel reeds worden voorbereid door de bond, neemt SKF dit jaar ook weer deel. Er is een competitie gecreëerd voor KNKB-teams uit de tweede en derde klasse veldcompetitie, waarbij SKF 1 in de eerste klasse is ingedeeld. Ook wordt er met een competitie ge start voor ploegen uit de eerste klasse GUKB-veldcompetitie. SKF 2 is daarin ondergebracht in de reserve tweede klasse. Het bestuur van de Veenendaalse club stelt pogingen in het werk om de thuiswedstrijden van SKF in deze mi cro-competitie in de sporthal in Ede te laten spelen. LONDEN Karl Mildenberger is woensdagavond voor 12.000 toeschou wers zijn Europese bokstitel in het zwaargewicht kwijtgeraakt aan zijn Engelse uitdager Henry Cooper. Mil- denberger werd aan het eind van de achtste ronde gediskwalificeerd nadat hij na de gongslag met een kopstoot zijn tegenstander een bloedende wond aan de rechterwenkbrauw had be zorgd. Mildenberger had al eerder van de Italiaanse scheidsrechter terechtwij zingen ontvangen. De Duitse bokssport heeft in de laat ste acht dagen twee slagen moeten in casseren. Na de knock out-nederlaag van Lothar Stengel, die de Europese titel halfzwaargewicht vorige week dinsdag, aan de Deen Tommy Boggs kwijtraakte, verloor Karl Mildenber ger in het Wembleystadion te Londen zijn Europees kampioenschap zwaar gewicht aart' uitdager Henry Cooper. Karl Mildenberger had de titel in deze gewichtsklasse op 17 oktober 1964 tegen de Italiaan Santé Amori ver overd door knock out in de eerste ron de en de Duitser bleef nadien zesmaal uitdagers de baas. Cooper domineerde het gevecht voortdurend. Vooral zijn linkse hoe ken imponeerden. De Brit stevende dan ook recht op een puntenzege af, toen de Italiaanse scheidsrechter twee seconden voor de gongslag, die het einde van de achtste ronde zou aankondigen, ingreep en Mildenberger diskwalificeerde. De Duitser was al enkele malen berispt voor het uitdelen van kopstoten. Toen de bokser uit Kaiserslautern weer zijn toevlucht zocht tot dit onge oorloofde middel, moest hij dit terecht bekopen met uitschakeling. Deze zege betekende een persoonlij ke triomf voor Cooper, die zich in '64 de Europese titel door de Europese boks- unie zag ontnomen, toen hij niet in staat was de kroon tegen Mildenber ger te verdedigen wegens een tijdens de training opgelopen blessure. VEENENDAAL-EDE De Veenendaalse zwemclub VZC en het Edese Po lar Bears gaan zeer binnenkort in het nieuwe Valleibad in Veenendaal samen werken op trainings- en organisatorisch gebied. Zowel de senioren- als jeugdafdeling van Polar Bears gaat samen met de VZC-leden trainen. Zij worden geoefend door coaches van beide verenigingen. Ook bij het organiseren van zwemwedstrijden en waterpolotoernooien gaan de Edese club en VZC nauw samenwerken. Wanneer Polar Bears moeten stoppen met de training in het verwarmde wa ter van het (reeds gesloten) zwembad in Ede, worden de eerste gecombineer de trainingsavonden met VZC gehou den. Voor beide clubs betekent het plan een groot voordeel. De heren-senioren van VZC komen onder de hoede van Bears-trainer v. d. Veer, de trainer van de dames van VZC, Henk Uri, oefent samen met zijn pupillen damesafde- lig van de Edese club en de jeugdaf deling van beide verenigingen wordt toevertrouwd aan instructeur Wim Kok, eerste-zeventalspeler van Polar Bears. Wim Kok: „Voor beide clubs opent deze vorm van samenwerking weer nieuwe perspectieven. De jeugd- en da-, mesafdeling van Polar Bears kunnen profiteren van de coaches van de Vee nendaalse zwemclub^ terwijl de VZC- heren zich op de intensieve training kunnen optrekken aan het spel van Po lar Bears. Ook bij het organiseren van zwemwedstrijden en waterpolo-evene- menten kan VZC gebruik piaken van de wat grotere ervaring van de Edese club". De zwemverenigingen zijn overigens min of meer gedwongen te gaan sa menwerken. Polar Bears, dat voorheen in Arnhem trainde en speelde, is voor de wekelijkse training aangewezen op de vrijdagavond, omdat een respecta bel aantal spelers buiten Ede woont' VZC had deze avond echter reeds ge huurd in het Valleibad, zodat het plan ontstond voor een samenwerking. VZC, dat vorig seizoen officieus werd gecoacht door Wim Kok, trekt waar schijnlijk ook in de nieuwe competitie Weer de Edese waterpoloër aan voor deze functie- Het eerste herenzevental van VZC komt ook in de wintercompetitie uit. De formatie die het afgelopen seizoen op de tweede plaats van de ranglijst van de tweede-klasse-bond eindigde achter De Gouwe, komt in deze winter competitie in een regionale afdeling uit. Het is bovendien niet uitgesloten, dat met meerdere zeventallen voor deze competitie wordt ingeschreven. In ieder geval komen de overige teams aan hun trekken wat betreft het spelen van of ficiële wedstrijden. Polar Bears speelt in een compëtitie die in de winter van start gaat en in de zomer eindigt. De Êdenaren komen 22 maal uit in competitiewedstrijden, waarvan er veertien in de winter en acht in de zomer zijn gepland. Het bestuur van Polar Bears heeft bij' de bond aangevraagd om in Veenen daal de thuiswedstrijden te mogen spe len, maar of hiervoor toestemming wordt verleend is nog niet zeker. Is dat niet het geval is het verplicht de matches weer in Arnhem vast te stellen.

De Vallei | 1968 | | pagina 12