Veenendajals dagblad Toestand verslechtert in Midden-Oosten Buiten Philips en Erres verlagen prijzen t.v.-toestellen Vierentwintig mensen leven met ruilhart Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Leger bezet universiteit in Mexico Grote zwendel met auto's aan het licht Maleisië in actie tegen Philippijnen bij MINISTERS DE JONG EN EUNS IN BONN IN AMSTERDAM GOLF VAN STRAATROVERIJEN RESOLUTIE VEILIGHEIDSRAAD AANGENOMEN Weer echtpaar slachtoffer van kolendamp Drie generaties auto-ongeluk omgekomen Caetano zal Salazar opvolgen Ombouw automaten „normaal risico" PREMIER DEED ZICHZELF DE DAS OM Prinses Margriet en echtgenoot naar Canada OOK MORGEN MOOI WEER ■fr Kaart „Geldersch landschap" ÉÉN SCHOT ft ÏOO TANKS GEVECHTEN WAPENS GESTOLEN UIT MUSEUM Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Hart en nier Overleden Voor het eerst Bur voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Watooer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine *annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 19 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 221 NEW YORK. De Veiligheidsraad heet't gisteren een resolutie aangenomen die regt, dat het bestand in het Midden-Oosten nauwgezet moet worden na geleefd en waarin de betrokken partijen een aansporing krijgen volledig mee te werken met de vredespogingen van VN-afgezant Jarring. I)e Raad betreurt het dat de toestand in het betrokken gebied steeds slechter wordt. MEXICO-STAD Mexicaanse troe pen hebben gisteravond de vrije uni versiteit van Mexico-stad bezet, die meer dan zes weken nagenoeg in han den is geweest van studenten, die in staking zijn om hun eisen kracht bij te zetten. De militaire bezetting geschiedde stap voor stap. Eerst werd de ingang geblokkeerd door 25 vrachtwagens met militairen en vervolgens zetten onge veer 3.000 zwaar gewapende militairen en politie delen van de universiteit af en bezetten, die. De aanwezige studenten, wier aantal nog niet bekend is, zijn vermoe delijk weggevoerd. Het poleytechnisch instituut, eveneens een centrum van studentenagitatie en gelegen aan het andere eind van de stad Mexico, schijnt nog niet door militairen bezet te zijn. Volgens onbevestigde berichten zou de politie vijfhonderd arrestaties in de universiteit hebben verricht. Ook ver scheidene hoogleraren zouden tot de arrestanten behoren. De bezettingsoperatie was kort na middernacht voltooid en verliep zonder ernstige incidenten. De studenten bo den geen weerstand en er deden zich geen gewelddaden voor. BORGER Na het echtpaar Van Leur uit het Utrechtse Houten, is ook het bejaarde echtpaar Hamming in het Drentse Borger in de nacht van dins dag op woensdag het slachtoffer van kolendampvergiftiging gewrorden. Woensdagmorgen omstreeks half elf werd het echtpaar door buren gevon den. De televisie stond nog aan en het koffielichtje brandde nog, hetgeen er op wijst, dat het ongeluk in de loop van dinsdagavond al moet hebben plaats gehad. De vrouw lag dood in bed toen de bu ren het huis binnengingen; de man lag bewusteloos onder de tafel. Hij is in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis in Assen overgebracht. Woens dagavond verkeerde de heer Hamming nog steeds buiten bewustzijn. jVTeer en meer maakt het „Geldersch Landschap" 't ons gemakkelijk bij het bezoeken van zijn landgoederen en gebieden in ons gebied, die zich gelukkig nog altoos en vaak geruis loos uitbreiden. De stichting beschikt r nu al over een totaal van plm. 4600 ha en daarvan zijn er slechts vier terreinen, waarvoor toegangsbepalin- j gen gelden, maar nooit rigoureuse. Dat bijv. de Eendenkooi bij Batenburg niet door jan-en-atleman mag worden betreden, is nogal glad en dat op „De 5 Del'len" bij Heerde geen bezoek kan j worden toegelaten, als er op de hei schietoefeningen plaatsvinden, be- j grijpt ook iedereen. Van 7 der ruim 5 30 landschappen, die thans in onze provincie behalve door Staatsbos beheer, Natuurmonumenten en parti culieren beheerd en behoed worden, verscheen een situatiekaart in kleuren, met foto's en beschrijvingen enz., en de nieuwste dezer praktische uitgaven is de fraaie frisse wandel- kaart van de 350 ha omvattende „Sijsselt" onder Ede. Tot dusver kon rncn daar licht een beetje verdoold ömdwalen, want veel wegwijzing be- J stond er niet. Door de bijzonder dui- delijke kaart kwam daarin thans ver- andering. Men kan er zich gemakke- lijk mee oriënteren. Het is vanouds groot-grondbezit in handen van de Gelderse adel (o.a. Bentinck, v. Hee- keren, v. Wassenaar) geweest en de J boeren gebruikten het gebied al sinds 5 de middeleeuwen voor schaapweiding, plaggen, etc., doch in de Franse tijd 5 werd ernstig met het bebossen be- gonnen. De historische achtergrond geeft een bijzonder reliëf aan het be- t zoek en wie er zich speciaal voor in- teresseert moet het boeiende proef- schrift van dr. ir. Van Oosten Slinge- land (Wageningen 1958) zien te krijgen. 19 zept. '68 A. B. WIGMAN Zowgl de Egyptische afgevaardigde als de Israëlische had kritiek op de resolutie. De Egyptenaar El Kony zei teleurgesteld te zijn, dat de raad Israël niet veroordeelde. De Israëliër Tekoah zei dat de resolutie niet voor ziet in „doelmatige actie om een einde te maken aan Egyptische agressie". De raad sloot hiermee het debat over de Israëlische klacht af. Morgen komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen op verzoek van Pakistan en Senegal. Deze landen hebben verzocht een VN-afge- vaardigde te zenden naar door Israël bezette gebieden om te zien hoe de Arabische inwoners daar worden be handeld. Israël heeft zich steeds tegen een dergelijke stap verzet en eist dat in dat geval ook een onderzoek wordt in gesteld naar de behandeling van Joden in Arabische landen. „Egypte zal geen enkele militaire actie langs het Suezkanaal begin nen, maar zodra Israël één schot lost, komt het gehele Egyptische verdedi gingsstelsel in werking". Dit heeft de officiële woordvoerder in Cairo, dr. El. Zajjat, gisteren verklaard. Hij sprak de Israëlische beschuldiging te gen. als zou bij het jongste artillerie duel over het kanaal het Egyptische vuur door Russen zijn geleid. Op de vraag of Egypte een Israëli sche aanval verwacht, zei hij dat de huidige bestandslijnen niet eeuwig zul len worden gehandhaafd. Israël zou zich overeenkomstig de resolutie van de VN van vorig jaar november kunnen terugtrekken of oprukken. Op de vraag of Egypte opnieuw het verzoek heeft gekregen, niet het eerste schot te los sen, zei dr. El Zajjat: „Ons gehoor is niet meer zo scherp. Wij zijn doof ge worden door het geluid van de kanon nen". Hel Egyptische blad Al Ehram schijft vandaag, dat 100 tanks in de afgelopen maanden in Israëlische ha vens zijn aangekomen aan boord van Amerikaanse, Italiaanse en Belgische schepen. Het bericht van de correspon dent. van Al Ahram in Beiroet, waarin als bron „diplomatieke rapporten uit door Israël bezette gebieden" worden genoemd, vermeldt niet welk type tank in Israël zou zijn aangekomen. Jordanië heeft geweigerd twee Arabische gevangenen, die dinsdag door Israël werden vrijgelaten, in Jordanië toe te laten. Dit meldt het Israëlische avondblad Maariv. Israël heeft totnogtoe vijf van de zestien Arabieren vrijgelaten, die het de vrij heid zou geven bij wijze van gebaar na de vrijlating door Algerije van twaalf Israëliërs uit het gekaapte vliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij. De twee Arabie- bieren hebben verklaard verhoord te zijn en mishandeld voordat zij terug gezonden werden door Jordanië. Het is niet bekend of de twee door Jordanië teruggestuurde Arabieren zul len verzoeken naar een ander Arabisch land gezonden te worden of dat zij zul len verkiezen in door Israël beheerst gebied te blijven. De andere drie door Israël vrijgelaten Arabieren zijn naar hun haardsteden in de strook van Gaza teruggebracht en naar de stad El Arisj in de Sinaï. Het Israëlische leger heeft bekendge maakt, dat Jordaanse artillerie gister avond de nederzetting Vardena ten zuiden van het Meer van Galilea heeft beschoten met mortieren. Een jonge Israëliër is gewond. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie heeft meegedeeld, dat eenheden van de organisatie bij twee operaties onge veer 30 Israëlische militairen hebben gedood of gewond. Vernield werden twee Israëlische tanks, een jeep en twee machinegeweren. EERSEL/MOL De Eindhovense recherche heeft een eind gemaakt aan de internationale zwendelpraktijken van een bende die een jaar lang gestolen auto's met vervalste papieren heeft af gezet in Nederland, Duitsland, Frank rijk en België. Twee Nederlandse bendeleden, G. v. H. (56) en L. W. (22) beiden uit Eer- sel hebben bekend. Behalve hun auto diefstallen voor Belgische opdrachtge vers, hebben zij tevens een groot aan tal inbraken bekend, waarbij voor vele duizenden guldens aan goederen werd ontvreemd. De twee Brabanders oefenden hun praktijken uit in samenwerking met de Belgische garagehouder R. en diens zoon. De Eerselaar v. H., kwam tot een akkoord met de garagehouder en de strooptochten begonnen. De Neder landers moesten autowrakken opkopen en de daarbij behorende papieren op eisen. Bij die papieren werden vervol gens weer wagens van hetzelfde merk en bouwjaar gestolen. De Belgen zorg den ervoor dat de wagens werden ver handeld. Ruzie om Sabali KOEALA LOEMPOER Maleisië heeft vandaag de terugtrekking van zijn diplomatieke staf uit Manilla be kendgemaakt alsook de opzegging van een overeenkomst ter bestrijding van smokkelarij. Gisteravond beschuldigde premier Toenkoe Abdoel Rachman van Malei sië de Philippijnen van hoogst provo cerende daden met betrekking tot de Maleisische staait Sabah. Volgens Rach man staan deze gelijk met agressie en dreiging met geweld. Gisteren heeft president Ferdinand Marcos van de Philippijnen een door het congres goedgekeurd wetsontwerp getekend, waarbij Sabah bij de Phi lippijnen wordt ingelijfd. De Maleisische premier heeft ook meegedeeld, dat hij zijn ambassadeur in Manilla onmiddellijk zal terugroe pen voor overleg. De ondertekening van het genoemde wetsontwerp door de Philippijnse president is de climax van een geschil tussen de Philippijnen en Maleisië over Sabah. een gebied van 75.000 km2, dat deel uitmaakte van het vroegere Brits Borneo. De aanspraak van de Philippijnen op dit gebied berust op de „verkoop" van Sabah aan Engeland in 1878 door de toenmalige vorst, de sultan van Soe- loe, voor een bedrag van 570 pond ster ling. Volgens Manilla was dit echter geen verkoop, maar louter een pacht-over- eenkomst. REEUW'IJK Bij een verkeersonge luk op de rijksweg Utrecht - Den Haag onder Reeuwyk zijn gisteravond de Haagse mejuffrouw A. F. van Dalen, haar moeder en haar grootmoeder om het leven gekomen. De 22-jarige mejuffrouw Van Dalen raakte door nog onbekende oorzaak van de weg en sloeg met haar auto in een weiland over de kop. Haar moeder, mevrouw A. van Dalen-Bootsma (58) en haar grootmoeder, mevrouw H. Bootsma-Tiebtema (81) waren op slag dood. Mejuffrouw Van Dalen overleed later op de avond. De dames waren af komstig uit Den Haag. BENNEKOM De 69-jarige me vrouw M. van Amerongen-Beukhof is woensdagmorgen verongelukt, toen ze met de fiets de uitrit bij haar woning aan de Veenderweg in Bennekom uit kwam en geschept werd door een vrachtwagen. Ze werd naar het Streek ziekenhuis in Bennekom gebracht, waar zij korte tijd later aan haar ver wondingen is overleden. AMSTERDAM - De 38-jarige Am sterdammer H. J. Boomgaard is woens dagavond om het leven gekomen, toen hij op een uitrijstrook van de rijksweg Amsterdam - Utrecht ter hoogte van Ouderkerk geschept werd door 'n per sonenauto. 5 Na aankomst op het vliegveld van Bonn, aan het begin van zijn 5 tweedaags bezoek aan de Bondsrepu- 5 5 bliek, las premier De Jong gisteren J een verklaring voor, die belangstellend S werd aangehoord door o.a. minister 5 5 Luns, diens Duitse collega Brandt en 5 5 kanselier Kiesinger. 5 Meer over het bezoek van de Neder- 5 landse ministers, o.a. aan West- g S Berlijn, leest u elders in dit nummer, g 5 Vanavond worden de bewindsleden l g in Den Haag terugverwacht. 5 5 5 1 LISSABON Dr. Marcelo Caetano (62), oud-minister en hoogleraar in het administratieve recht, zal premier van Portugal worden als dr. Antonio Salazar overlijdt, zo is gisteren in Lis sabon vernomen. De Raad van StaUr. die president Americo Tomas in deze kwestie van advies dient, heeft dinsdag met het staatshoofd vergaderd. Voor morgen staat een volgende bijeenkomst op het programma. Naar verluidde zou dr. Caetano twee vice-premiers krijgen, de 49-jarige dr. Antunes Varela, die van 1954 tot 1967 minister van justitie was en de 55-ja- rige brigade-generaal Kaulza de Arria- ga. die nu voorzitter is van de Portu gese commissie voor kernenergie. Over de toestand van de 79-jarige premier die twee dagen geleden een ernstige hersenbloeding kreeg, is gis teren alleen meegedeeld dat de uit New York overgekomen neuro-chirurg professor Houston Merritt de patiënt heeft bezocht. DEN IIAAG De kosten, die onder nemers die hun artikelen in automaten verkopen moeten maken om deze auto maten om te bouwen voor nikkelen guldens, vallen, naar het oordeel van minister Witteveen, niet buiten het normale ondernemersrisico. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. A. J. Lems (PvdA) herinnert de minister er aan, dat ombouwkosten geheel van de be lastbare bedrijfswinst mogen worden afgetrokken. De kosten zijn niet zo hoog dat in redelijkheid verdergaan de maatregelen kunnen worden ver langd, aldus minister Witteveen. DEN HAAG. Zowel Philips als Erres heeft vandaag de prijzen van zwart wit en kleurentelevisie-toestellen verlaagd. Philips heeft meegedeeld, dat de zwart-wit televisietoestellen ongeveer 5 tot 6 procent in prys worden verlaagd; bij kleurentelevisies zal dit percentage variëren van 13 tot 8 procent. De prijs voor de meest gangbare Philips-kleurenontvanger wordt nu f 2350. De prijzen van Erres zwart-wit toe stellen zijn met ruim 5 procent en die voor kleurenontvangers met ruim 12,5 procent verlaagd. De prijs van een Erres-kleurentelevisie bedraagt thans f2399,-. De prijzen van radio's, portables en afspeelapparatuur blijven ook na 1 ja nuari 1969 van kracht. Van de meeste andere Erres elektrische huishoudelij ke artikelen zullen de prijzen na 1 ja nuari 1969 tengevolge van de b.t.w. worden verhoogd. De prijsverlagingen voor televisietoestellen lopen vooruit op de invloed van de inwerkingtreding van de b.t.w. op 1 januari 1969. Naar Philips meedeelde, is in de prijsverlaging voor de zwart-wit en de kleurenontvangers de gehele invloed van de belastingwijziging verwerkt. Daarenboven is op de prijs van de kleurentelevisie-ontvangers nog een extra prijsverlaging toegepast om de afzet te stimuleren. De totale prijsverlaging voor de meest gangbare kleurenontvanger be draagt 600 gulden. De extra-inruilpre- mie van 250 gulden, die tot nu toe werd verleend, komt echter te verval len, zodat de eigenlijke prijsverlaging 350 gulden bedraagt. De verkoop van kleurentelevisietoe stellen, zo deelde Philips desgevraagd verder mee, heeft in het nu afgelopen eerste verkoop jaar in ons land „onge veer aan de verwachtingen beant woord". ZAANDAM Uit het bedrijfsmu seum van de Artillerie-inrichtingen zijn een parabellum en acht pistolen ont vreemd. De politie staat voor een raad sel hoe men op het streng bewaakte terrein is binnengedrongen. De directie van Artillerie-inrichtingen heeft een beloning uitgeloofd voor degene wiens aanwijzingen leiden tot oplossing van deze diefstal Verzoeke voor 1 oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. DEN HAAG Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven zijn woens dagmiddag voor een bezoek van drie weken naar Canada vertrokken. Deze reis is het huwelijksgeschenk van de ..Canadian Pacific Airlines", dat des tijds aan de Prinses en haar man werd aangeboden. Oorspronkelijk zou de reis vorig jaar oktober gemaakt zijn, maar in verband met de blijde gebeurtenis, die toen in het gezin van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven wer-' verwacht, moest de reis worden uitgesteld. Het corps diplomatique in Den Haag heeft prinses Margriet en haar echtge noot een 17e eeuwse beker en ramme laar voor hun zoon prins Maurits, ge schonken. Het cadeau is dinsdag op Huis ten Bosch overhandigd door de de ken van het corps diplomatique, de ambassadeur van Cuba, de heer C. Ma- ristany Sanchez. Daarbij waren ook de ambassadeurs van Canada, Groot-Brit- tannië en Finland aanwezig. HOUSTON Ruim de helft van al le mensen die een harttransplantatie ondergingen zijn nog in leven. Deze bemoedigende balans werd gis teren opgemaakt in Houston, nadat de afgelopen dagen het aantal der hart transplantaties weer met vier was toe genomen. Op die balans van in totaal 47 hart transplantaties stonden 24 mensen die na een dergelijke ingreep nog in leven waren. Bij die 24 waren er drie van de vier die sedert afgelopen weekeinde harttransplantaties ondergingen. Nadat zondag in Denver, in de Ame rikaanse staat Colorado, de 52-jarige John W. Lanning een ander hart en een andere nier ingeplant kreeg volg den harttransplantaties in: Caracas, de hoofdstad van Venezue la, waar dinsdagavond de 40-jarige S. I. Sabien het hart van een 24-jarig meisje kreeg ingeplant. Madrid, de hoofdstad van Spanje, waar gisteren onder leiding van de markies de Villaverde de 44-jarige Juan Rodriguez Grille, een nieuwe le venskans kreeg door inplanting van *t hart van een 48-jarige vrouw. Houston, hi de Amerikaanse staat Texas, waar gisteren de 16-jarige Du- san Vlaco een ander hart kreeg inge plant. De Venezolaan S. I. Sabien overleed zes uren nadat een team militaire chi rurgen hem in Caracas een ander hart hadden gegeven. De chirurg onder wiens leiding de eerste Spaanse harttransplantatie werd uitgevoerd, de markies de Villa verde, is de schoonzoon van generaal Franco. De nieuwe harttransplantatie in Houston was er een waarvan twee mensen profijt hadden. Dusan Vlaco kreeg een ander hart ingeplant en van dezelfde donor ontving de 23-jarige Troy C. Stewart een nier. Het nieuwe aan de ingreep in Den ver was dat voor het eerst een imens tegelijk een ander hart en een andere nier ingeplant kreeg. Beide organen waren afkomstig van een 20-jarige jon geman, die door een verkeersongeluk om het leven was gekomen. DJAKARTA President Suharto van Indonesië zal nog dit jaar ruim 170.000 gulden beschikbaar stellen voor de voltooiing van het door oud-presi dent Soekarno zo geliefde project: het nationale monument bij het presiden tiële paleis in Djakarta. Dit heeft een Indonesische regeringswoordvoerder meegedeeld. Het monument wordt een hoge, met marmer beklede zuil waar op een in zuiver goud gevatte vlam. Soekarno had een aandeel in het ont werp, maar kwam ten val voordat het monument klaar was. (Van onze weerkundige medewerker) gen rug van hoge druk uit Engeland heeft afgerekend met de over blijfselen van de depressie, die eerder zoveel regen had gebracht. Daardoor zal het weer de rest van deze ween bestendiger zijn met mooie zonnige perioden. Het hogedruksysteem trekt lagzaam over ons land naar Duits land. Aan de westelijke flank ervan zullen wat in kracht toenemende zuidelijke winden de temperatuur in Gelderland morgen tot iets boven de 20 graden doen oplopen. Atlantische fronten met neerslag komen over Ierland slechts langzaam naar het oosten. Daardoor is er een kans, dat wij ook tijdens het week einde aanvankelijk nog gunstig weer zullen hebben met hooguit wat meer bewolking. Morgen: Zon op: 06.23 onder: 18.43 Maan op: 03.24 onder: 18.19 UNION ADVERTENTIE Bij zijn benoeming tot erelid van de nationale Canadese persvereniging werd premier Trudeau gisteren in Ottawa behalve zijn lidmaatschapskaart ook een clubdas aangeboden, die hij meteen maar strikte. AMSTERDAM. De afgelopen dagen zyn in Amsterdam negen personen het slachtoffer geworden van straatrovers. Nadat zaterdagmiddag op het Rokin een 21-jarige student van zyn tas was beroofd, werd in de nacht van zaterdag op zondag op het Damrak een 48-jarige zeeman door twee mannen, vermoedelyk Algerynen, hardhandig van zyn portemonnee met f 1400.ontdaan. In dezelfde nacht werd een 51-jarige man in de omgeving van de Nieuwmarkt van f 1000.beroofd. Vierentwintig uur later sloegen twee mannen in de Beet- hovenstraat een 20-jarige Zweed neer. Zij gingen er vandoor met diens colbert jasje, polshorloge, gouden ring en paspoort. In de Nieuwezijds Armsteeg werd een 28-jarige matroos door een onbekende neergeslagen en o.a. beroofd van zijn horloge, ring en portefeuille. Enkele uren later onderging een 48-jarige Engelsman hetzelfde lot. Hij miste een bedrag van f 30.en zes travellercheques van vijf pond. Een viertal jongens overviel dinsdagavond laat in het Vondelpark twee mannen en ging er met hun horloge, vandoor. Korte tijd later werd 'n derde man eveneens van zijn horloge beroofd, vermoedelijk door hetzelfde groepje jongelui.

De Vallei | 1968 | | pagina 1