Nieuwe begroting sluitend, maar geeft een sober beeld VALLEI? Belt 10550 11079 EXAMINATOR KEEK VAN AFSTAND TOE GEEN NIEUWE PROJECTEN Gijs Beukhof toerde op een dag met dr. Colijn heel Nederland door Weinig ruimte voor verhoging: van subsidies Auto reed op zebra moeder en kind aan .,GRAP" MET BROMFIETS WERD HOOG OPGENOMEN Geslaagd Subsidie lielpt bij behoud van onderwijzer AGENDA Organisatie van warme bakkers MARKTEN Raad vergadert Bejaarden zongen hoogste lied voor leeftijdgenoten door Rik Valkenburg Uit de oude doos Reconstructie Politie Plafond UW Op tijd Utrechtse politierechter BURGERLIJKE STAND RHENEN Sloomfiets Gas DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 VEENENDAAL De gemeentebegroting voor 1969 is weer sluitend. De post voor onvoorzien is echter ten opzichte van de lopende begroting belang rijk gedaald, wat het college aanleiding geeft te voorspellen, dat in 1970 niet aan een belastingverhoging te ontkomen valt. ïn de begroting wordt, anders dan de vorige jaren, geen enkel nieuw project van enige belangrijkheid in het vooruitzicht gesteld. Wel wordt er in vage termen gesproken over een tweede sportpark, dat „tevens een recreatieve functie zal krijgen". Het aantal woning zoekenden is met meer dan 200 gedaald, in vergelijking met een jaar geleden. De begroting is uitdrukkelijk opgesteld voor het dienstjaar 1969. „Nog steeds huldigen wij de mening dat de begrotingen van jaar tot jaar moeten worden bezien en in feite op zichzelf staan", zo schrijft het college in de „nota van aanbieding". e7 o Het reële woningtekort was op 1 september van dit jaar 500, 1 septem ber 1967 was dat 732. Het totaal aan tal aanvragen van woningen bedroeg op die data resp. 761 en 986- In de wo ningwetsector zijn momenteel nog 348 woningen in aanbouw- Daarvan komen er 60 in oktober gereed en de flat aan de Thorbeckesingel, de rest wordt volgend jaar opgeleverd in de „Molen- brug"- De eerste 48 woningen daar zul len in het begin van het jaar opgeleverd worden, de rest, telkens in groepen van 48,2 tot 2V« maand later. In de premie- en vrije sector zijn 280 woningen in aanbouw, waarvan 17 in de vrije sec tor. In de Molenbrug zijn nog 254 wo ningen in aanbouw voor rekening van het „Parkfonds". Binnenkort wordt be gonnen met de bouw van 144 drive-in woningen in De Engelenburg en 240 bejaarden woningen langs de Kerkewijk. Evenals vorig jaar wordt in de nota van aanbieding de hoop uitgesproken, dat de woningbouw in het plan Dragon der spoedig kan beginnen. Besprekin gen over de bebouwing zijn in een ver gevorderd stadium, terwijl men tevens hoop heeft met een aantal „niet zo erg bereidwillige" grondeigenaren tot over eenstemming te komen. Het college hoopt in het komende jaar een aantal reconstructies van we gen uit te kunnen voeren. Voor ver betering van de „flessehals" in. de Kerkewijk is een bedrag van f 300.000 uitgetrokken. Als de Nutsspaarbank begin vplgend jaar het nieuwe pand aan de andere zijde van de markt in gebruik neemt,, dan staat niets de ver betering van dit voor hèt verkeer zo moeilijke punt in de weg. Ook de verbreding van de Boslaan zal waarschijnlijk volgend jaar uitge voerd worden. Op de begroting is er twee ton voor uitgetrokken, maar men heeft nog geen overeenstemming met alle grondeigenaren waarvan men stro ken nodig heeft om de verbreding te kunnen uitvoeren. Dat de zaak urgent geacht wordt blijkt uit de volgende zinsnede in de nota: „Mochten wij on verhoopt deze overeenstemming niet be reiken, waardoor niet tot verbreding kan worden overgegaan, dan zullen wij ons genoodzaakt zien terwille van de verkeersveiligheid aan beide zijden van de Boslaan een parkeer- c.q. stopver bod in te stellen". Uit de nota blijkt, dat het politie korps met ingang van 1 januari 1969 versterkt kan worden met een man. Dat betekent een uitbreiding tot 40 personeelsleden. Een aantal scholen zal waarschijnlijk binnenkort een uitbreiding krijgen. In een min of meer vergevorderd stadium van plannenmaken zijn de uitbreidin gen van de kleuterschool „De Spring plank" met 1 lokaal, „De Bongerd" met 1 lokaal, de bouw van 2 lokalen voor vervanging van de Gelderse Kleu terschool en de bouw van 2 lokalen voor vervanging van de Gelderse kleu terschool en de bouw van 2 lokalen voor christelijk kleuteronderwijs in de Molenbrug. Er wordt ook gewerkt aan de plannen voor een extra lokaal bij de „Karekiet", de bouw van een r k.- kleuterschool in het complex „De SCHERPENZEEL Door de ouder commissie van de o.I. school aan de Dorpsstraat te Scherpenzeel is een be langrijke subsidie ontvangen. Na het voeren van de actie op het schoolplein ten behoeve van het salaris van een boventallige leraar, welke ac tie bijzonder goed is geslaagd, heeft men nu van de vereniging ter bevorde ring van het volksonderwijs een subsi die van f 500,- ontvangen. Door deze subsidie is het salaris van de bovental lige leraar nu zo goed als rond. Heden, donderdag VEENENDAAL Brandweerkazerne 15, 22 uur: Bloemen tentoonstelling. SCHERPENZEEL Gemeentehuis, 19.30 uur: Raadsverga dering. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". Morgen, vrijdag VEENENDAAL Brandweerkazerne, 1522 u.: Bloemen tentoonstelling. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". Schrijverswijk" en de bouw van nog een prot. chr. kleuterschool in „De Molenbrug". De uitvoeringen van de plannen worden gestagneerd door het ontbreken van voldoende financierings middelen en urgentieverklaringen. Het lager onderwijs krijgt vijf loka len extra, twee bü de Johannes Calvyn- school en 1 bij de Engelenburgschool. In een pril stadium van voorbereiding is de verbouwing van de Juliana van Stolbergschool en de bouw van lagere scholen in „De Molenbrug". In begroting van de Sportstichting vertoont een tekort van 140.750- Hier van komt f 56.000 op rekening van het sportpark, f 82.540 van het Vallei-bad en f 2210 van de gymnastieklokalen. Werden vorig jaar nog een aantal subsidie-verhogingen in het vooruitzicht gesteld, de» begroting van dit jaar ver toont een geheel andere teneur. Het college schrijft in de nota letterlijk: zijn wij voornemens de gesubsidieer de instellingen en verenigingen na de vaststelling van de begroting 1969 te berichten, dat het voor dat jaar ge raamde subsidie nu reeds als een ma ximum moet worden gezien" voor het gehele jaar en dat het niet tot de on mogelijkheden kan behoren dat ook in de volgende jaren met dit maximum moet worden gewerkt. Wij willen hier mee bereiken, dat een subsidie-ontvan gende vereniging of instelling tijdig haar bakens kon verzetten. De subsidies aan de drie op het ge bied van de gezinsverzorging werkzame instellingen worden geraamd op 264.000 dat is f 81.500 meer dan in dit jaar. Ook voor deze instellingen zal het hier boven gememoreerde standpunt gelden Het college betreurt deze maatregel, maar er is huns inziens niet aan te ont komen daar dergelijke ver hogingen van het subsidiebedrag in de toekomst niet meer zijn op te brengen. „In dit verband willen wij nog opmer ken, dat wij 'n samengaan in de toe komst van de 3 instellingen ten zeerste zouden toejuichen. Door 'n dergelijk sa mengaan kan op de kosten wij denken in dit verband aan de leiding en administratie aanmerkelijk wor den bezuinigd", zo schrijft het college. Tot 17.30 uur dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 'j Zaterd. van 16.30-17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur De nota van aanbieding is weer keu rig op tijd. Traditioneel wordt zij aan geboden in de raadsvergadering van eind september, terwijl de behandeling De beruchte „flessehals" in de Kerke wijk zal waarschijnlijk over een jaar verdwenen zijn. van de begroting in november plaats vindt. Daar de begroting sluitend is, is er weinig tegenstand van G.S te ver wachten en kan ze nog voor 1 januari goedgekeurd zijn. Hot stuk maakt eon wat „kleurloze"' indruk, vooral gezien in het licht van de laatste jaren, waarbij steeds „nieuwe plannen" konden worden aan-, gekondigd. Die nieuf? plannen worden ditmaal gemist. De mening, dat er na de stormachtige ontwikkeling van <le afgelopen jaren een „stabilisaticperio- de" ingetreden is lijkt in dit stuk weer spiegeld te worden. Iets daarvan blijkt uit een deel van de inleiding, waarin slechts een terugblik gegeven wordt: past echter een terugblik op het geen in het achter ons liggende jaar in nauwe samenwerking met uw raad tot stand is gekomen. We denken dan met gepaste trots o.m. aafi het nieuwe raadhuis, het politiebureau, het over dekte bad en de vele woningen die werden gebouwd". Dit terugzien, zonder direct daarna vooruit te kjjkcn, is een van de be langrijkste kenmerken van deze begro ting. ADVERTENTIE je eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. SCHERPENZEEL. Eiermarkt. Aan voer 850.000 eieren. Prijzenkippeëieren I 14,2515,25 en henneëieren f 9,00 13,50. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Varkensmarkt. Aanvoer 197 biggen. Prijzen f 6776 per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL In de openbare vergadering van de raad der gemeen te Scherpenzeel op donderdagavond 19 september wordt de^ volgende agenda behandeld: Opening; Vaststelling notulen verga deringen van 27 juni en 1 augustus 1968; Ingekomen stukken.; Vaststelling ge meenterekening 1966; Garantieverlening rente en aflossing hypothecaire geldle ningen;'Verkoop woningwetwoning Lin- denlaan 25; Ruiling woningwetwoning Eikenlaan 17 tegen woning Eikenlaan 15; Ruiling van gronden in het bestem mingsplan Wittenberg; Eervol ontslag van de heer H. B. Seydell als onderwij zer aan de Holevoetschool; Wijziging gemeenschappelijke regeling Recrea- tiegemeensdhap „Veluwe"; Toetreding gemeenschappelijke regeling gasvoor- ziening Centraal Nederland; Aangaan geldlening ad f 89.000,00 t.b.v. nood- school Pr. Marijkelaan; Garantieverle ning rekening-courant-overeenkomst tot f 300.000,00 aan te gaan door het regio naal werkplaatsschap Amersfoort en omgeving (CAWA en ZVOA); Extra subsidie Orarijevereniging i.v.m. blijde gebeurtenis op Drakesteijn; Aanvrage ex art. 72 L.O.-wet i.v.m. invoering „Speelleerklas" bijz. school Bruinhor- sterlaan; Aanwijzing van de heer A. van den Berg tot waarnemend gemeen teontvanger; Extra krediet kleuter school Bruinhorsterlaan; Voorstel tot wijziging van de keurlonen van de Vleeskeuringsdienst; Voorstel tot be noeming van een onderwijzer aan de Holevoetschool; Voorstel tot benoeming leden der woningcommissie, zittings jaar 1968/69; Mededelingen; Rond vraag; Sluiting. VEENENDAAL De heer J. H. van H. uit Veenendaal reed met zijn auto op de zebra bij de markt tegen een moe der met haar dochtertje aan. De vrouw mevr. A. uit Veenendaal, is per zieken auto naar het Julianaziekenhuis ge bracht. Mevr. A. liep met haar dochtertje en de fiets aan de hand over de zebra. De heer Van H. verklaarde haar niet ge zien te hebben. Bij de botsing bleef het kind ongedeerd. De auto en de fiets wer den licht beschadigd. SCHERPENZEEL Voor twee feiten moest de 23-jarige scholier A. H. K. zich verantwoorden voor de Utrechtse politierechter. Deze jeugdige Scherpen- zeler was op 16 april van het vorige jaar betrokken geweest bij een rel in café „Hertog van Gelre", waar hij een ruit stuk sloeg. Voorts moest hij zich ver antwoorden omdat hij zonder toestemming van de eigenaar een bromfiets zou hebben weggenomen. Het feit ten aanzien van de stukge gooide ruit was een duidelijke zaak. Daaraan viel weinig te ontkennen. Er was die bewuste avond wat herrie ge weest. Al eerder hadden enkele ruzie makers terecht gestaan. De zaak tegen K. kwam door allerlei omstandigheden nu pas aan de orde. Het was alweer te lang geleden om alle details nog haarfijn uit te pluizen, maar het feit werd toegegeven en dus kon de officier van justitie, mr. A. Somerwil, zonder veel omhaal in deze zaak een geldboete eisen van f 50,- subsidiair tien dagen. Met deze straf kon de politierechter zich volkomen verenigen; hij veroor deelde de scholier dan ook conform de eis. In de kwestie van de weggenomen bromfiets kon de jongeman wel ver weer voeren. Het was volgens hem he lemaal geen kwestie geweest van dief stal; de bedoeling was nooit geweest zich de brommer onrechtmatig toe te eigenen. Hij had er volgens zijn zeggen ook niet op gereden, maar hij was al leen maar een eindje voortgeduwd. De bedoeling was niet anders ge weest, dan een bekende een poets Te bakken door- zijn bromfiets wat verder op te zoeken. De „lol" voor de toe schouwers zou dan bestaan in het naar stig zoeken door de eigenaar. Maar het verweer werd niet zonder meer aan vaard. Ook al daarom niet, omdat hetgeen niet in de dagvaarding stond de scholier ook al eens betrokken was geweest in een zaak van joy-riding, c.q. diefstal van een auto, waarmee hij zon der toestemming was gaan rijden. Ook dat was, evenals in de kwestie van de bromfiets, gebeurt in samenwerking met anderen. Hoe dan ook. er waren voor de offi cier van justitie termen genoeg aanwe zig om tegen de scholier een straf te VEENENDAAL Het winterseizoen is wat de ontspanningsmiddagen voor bejaarden betreft goed ingezet. Het optreden van het Bejaardenkoor onder leiding van de heer W. Budding mag zeer geslaagd genoemd worden, terwijl de declamatie van mej. W. Oos terbeek en de solo-zang van mevrouw Budding zeer op prijs gesteld wTrd^i Op deze eerste middag viel het aan tal bezoekers óók al was het niet groot niejt tegen. Alle bezoekers waardeerden de zajig van hun leeftijd genoten, die kennelijk het zingen nog niet verleerd zijn. Door de heer Groen, lid van het koor, werden alle nummers aangekondigd, terwijl hij ook de ver zen voorlas. Mej. Oosterbeek werd om haar decla maties zeer gewaardeerd. Zij bracht „de vrolijke noot" in deze middag door haar veelal humoristische voordrach ten. Volgende week woensdag is er de maandelijkse „praat- en breimiddag" voor de dames. De eerstvolgende ont spanningsmiddag is gepland op woens dag 23 oktober. Dan zal een goochelaar zijn kunsten voor Veenendaals oudere inwoners vertonen. vragen, waarbij de „stok achter de deur" een belangrijke rol zou spelen. Mr. Somerwil eiste dan ook een gevan genisstraf voor de tijd van een maand, echter voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Bovendien werd een boete geëist van f 150,- subsidiair der tig dagen. Mr. Klaver was dezelfde mening toe gedaan als de officier. Ook hij vond een ernstige waarschuwing op zijn plaats om in de toekomst gevrijwaard te blijven van dergelijke „stunts". Het vonnis was geheel conform de eis: één maand voorwaardelijke gevangenis straf en f 150,- boete subsidiair dertig dagen. f Geboren: Geurt, z. v. G. v. Manen en J. v. Ommeren, Eist; Sara Gerrita, d. v. W. Priem en G. Brouwer, Veenen daal; Cornelis Johannes Maria, z. v. J. C. P. M. Welkzijn en A. M. v. d. Boomen, De Klomp; Willemina Hen- drika, d. v. H. Budding en A. C. Vinke, Veenendaal; Christine, d. v. G. Jonkers en C. Ruisch; Stijntje, d. v. A. v. d. Bo- venkamp en S. H. v. d. Weerd, Veenen daal; Klazina, d. v. A. P. v. Baaren en M. v. d. Brink. Ondertrouwd: H. Pol, Ede en M. G. E. de Jager; P. v. Eist en C. F. Ho- genkamp. Gehuwd: C. v. Eijk, Kesteren en J. v. Baaren. Elder overleden: Te Wageningen: Jannigje Arendina Bovenschen, 58 jr., e.v. J. Bovenschen; te Wageningen: Lambertus Edel, 72 jr., geh. gew. met M. S. v. d. Hout. Ingekomen: T. J. R. de Groot met gezin van Barneveld; J. G. v. d. Wal, g/m Wapstra met gezin v. Bodegraven; H. Banga van Nieuwleusen; J. van Weelden met gezin van Culemborg; H. de Ruijter, wed. v. v. d. Broek van Eist; E. v. Dam g/m v. Dam van Ede; F. A. C. Prins, wed. v. Drijber van Bloe- mendaal; G. Th. M. Willemsen g/m Ab- dellaoui met gezin van Duiven; J. H. E. M. v. Wettum van Utrecht; J. J. Altena van Utrecht; G. C. L. Janssen g/m De Jong van Echteld; H. Wilde- boer g/m Van Driel met gezin van Am sterdam; P. J. Luurs met gezin van Arnhem. Vertrokken: C. C. J. v. Dijk g/m Dirksen naar Renkum; W. S. Veenen daal g/m Capetti naar Utrecht; D. Vis ser g/m Wajer naar Harderwijk; H. G. G. Meijer g/m Buisman naar Wage ningen; R. B. Wegh met gezin naar Veenendaal; M. E. Wilken naar Dru- ten; J. C. v. Rookhuizen g.m. Bolde- •wijn naar Wageningen; L. E. Schenk, wed. v. Hardenberg naar Noordwijk; J. IJ. Stegeman naar Gronfrigen; K. E. Aalberts naar Bathmen; H. W. G. Arends naar Baarle-Nassau; T. van der Laan naar Nieuwe Pekela; J. A. Eder- veen naar Wageningen; E. Keijman g/m v. Heerikhuize naar Ede; P. Roest naar Maurik; C. A. ter Haar naar Nieuwveen; J. M. Vonk naar Den Haag; G. J. H. v. d. Klift naar Leersum; L. H. Hassan naar Echteld; J. G. v. Beij- num naar Maarssen. SCHERPENZEEL Voor het kandi daatsexamen dierengeneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht is ge slaagd de heer J. W. A. Klink uit Scher penzeel. De lokale en provinciale wegen uit de oude tijd waren zeer slecht. „Kin derkopjes", gaten en kuilen kwam men overal tegen. Als er een zware zieke vervoerd'moest worden, stond men alle angsten uit. Hier weet de heer G. Beukhof ook over mee te praten .Na het ongeluk met ds. Jongebreur werd hij tot 1936 concierge van de Openbare Leeszaal in Veenendaal. Tus sendoor knapte hij ephter allerlei chauffeur-karweitjes op. ...„Op een keer moest ik een ern stig zieke vervoeren naar Utrecht. Daar ik de toestand van de wegen kende, durfde ik het met het oog op de toestand van de patiënt, bijna niet aan. Ik ging naar de dokter en vroeg hem een schriftelijke verkla ring of ik met twee wielen op het fietspad mocht rijden, dat minder hobbelig was. De dokter had begrip voor de situatie en schreef deze unie ke verklaring. Op deze wijze zou ik mij, voor het geval een politie-agent mij aanhield, voldoende kunnen ver antwoorden. Ik heb zonder hinder nissen na 'n voorzichtige rijtoer, de patiënt in het ziekenhuis te Utrecht kunnen overdragen"... Een andere keer kreeg Beukhof de eervolle opdracht om dr. Colijn door Nederland te rijden. Hij reed deze dag ettelijke honderden kilome ters. Op deze wijze kan Beukhof nog wel uren door vertellen, steeds weer nieuwe herinneringen opdiepend uit de oude doos. In de dertiger jaren verzorgde hij ook het tabak- en sigarenvervoer tussen Veenendaal en Dodewaard voor de Panter Sigarenfabrieken. Het personenvervoer bleek bij hem echter toch voorkeur te hebben, want toen in 1936 door de Ritmees ter een particulier chauffeur werd gevraagd, ging Gijs daar op sollici teren. Hij werd aangesteld en op 18 mei 1936 kwam hij er in dienst. Nacht en dag stond hij klaar om de opdrachten uit te voeren, soms be staande uit eenvoudige boodschap pen, maar ook grote reizen in bin nen- en buitenland. Het kon niet anders of een man als Gijsbert Beukhof moest ook lande lijk de aandacht trekken. Op 16 mei 1961 werd hij op het hoofdkan toor van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KNAC) eervol ge huldigd met nog een twaalftal chauf feurs uit het gehele land, voor jaren lange trouwe dienst. In het orgaan („De Auto") van genoemde organi satie, in 1961 nr. 21, staat een duide lijke foto van de heer Beukhof, ge nomen tijdens deze huldiging. Uit handen van de voorzitter, jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen mocht hij een getuigschrift ontvangen en een onderscheiding. Korte tijd later op 20 september 1961 vierde hij zijn zil veren jubileum bij de Ritmeester en werd als zodanig gehuldigd. dagan al „behoorLijk" kon, nam ik een neefje achterop. Met een enorme vaart ronkte ik door Veenendaal. Tenslotte ging ik het Boerenland af naar de Zand straat. Met een flinke snelheid wilde ik de bocht om, bij Van Hall, de bar bier, waar ik me altijd liet scheren. Opeens kwam er een auto aan. Ik schrok me wild en trok met alle ge weld aa'n de remmen. Die waren ge lukkig prima. Luid knarsend en pie- pend stond ik stil, vlak voor de sloot kant. Mijn neefje, in zijn doodsangst, stijf tegen mij aangedrukt... Ik vond dat ik nu wel kon gaan proefrijden. Ik meldde me bij de heer Marius van Schuppen en we spraken dag en uur af, waarop het evenement zou plaatsvinden. Ik kreeg natuurlijk tal van raadgevin gen van omwonenden, in de nogal armelijke buurt waar ik woonde en met mijn motor veel bekijks had. Ik moest me melden ongeveer ter hoogte van de kiosk bij de Markt. Do heer Van Schuppen stond al op mij te wachten. Hij gaf mij instruc ties en ik kon starten. De heer Van Schuppen ging zelf niet mee, daar zijn leven hem waarschijnlijk te lief was. Dr instructies luidden: Een keer de Hoofdstraat doorrijden, tfij de Straatbrug omdraaien en dan weer terug om dan een paar keer tussen de bomen door te rijden en zo weer naar de kiosk. Zenuwen had je er in die tijd niet voor, want je redde het toch wel! Ik startte en joeg weg de Hoofd- Voor de ogen van de examinator moest vroeger tussen de bomen op de Hoofd straat een soort slalom gereden worden. Onze serie over het halen van het rijvaardigheids-bewijs, zou niet com pleet genoemd kunnen worden, als we ook niet aandacht zouden beste den aan de grote troef van de twin tiger en dertiger jaren: de motorfiets. In de oude tijd en door ouderen nu nog wel, de „stoomfiets" genaamd. We spraken hierover een zekere V., die dit jaar 65 werd. Hij verdiende zijn kost een goede veertig jaar geleden, door er met „ellewaar" (manufacturen) op uit te gaan. Dat ging in zijn tijd per fiets of per motor. Het verdroot hem al tijd maar weer, met z'n zware vracht tegen de wind te moeten trappen. Van zijn broer nam hij op zekere dag, voor een f 150,diens motor fiets over. „Mijn broer zei mij hoe ik het ding moest aanzetten. Ik ging er op zitten en reed gelijk weg. Stijf en rechtop .Een week lang volgde ik „lessen" op eigen houtje, waarbij mijn leven soms aan een zijden draad hing. Toen ik het na een paar straat in: de motor fiks knetterend! Al spoedig passeerde ik de pomp bij Oortnians en draaide bij de Straat- brug linksom. De tweede pomp, in de buurt van de Markt, passeerde ik, terwijl ik volgens de opdracht, tussen de bomen door laveerde. Na de laatste boom ging ik vol gas op de heer Van Schuppen toe, en stond via een formidabele rem-manoeuvre vlak voor hem stil! Hij was er con fuus cn beduusd van. „Kerel, wat kun jij rijden!".hoor ik hem nog zeggen. Ik was grandioos geslaagd en ontving mijn paperassen. Ik kon met mijn ellewaar op stap. Een 'plank achterop de bagagedra ger en daarop gingen dan weer de manufacturen. Tijdens het rijden hoorde je dan steeds het klepperen van de plank. Borden waren er in die tijd niet zo veel, maar bomen des te meer. Je moest dus wel uit kijken. Tegenliggers waren er echter ook maar weinig. En zeker vergele ken bij nu". EENENDAMHoofdstraat. S-MWÓ" S «0tv V Een volgend voorval, dat de heer V. ons vertelde, toont wel heel dui delijk, hoe laag de eisen waren, die men toenmaals stelde aan een be stuurder van een motorrijtuig. Van de apparatuur snapte men in veel gevallen totaal niets. Het werd ook niet bijgebracht en niet vereist. ...„Met iemand uit Enschede, die een zware Harley bereed, ging ik eens achterop naar Arnhem. De man had een rijbewijs, maar had van de motor geen sikkepitje sjoege. Bij de Leren Doedel moesten we de berg op. Voor de „hucht" begon de man steeds zachter te rijden en durfde tenslotte bijna geen gas meer te ge- Ook een zekere familie Vink had een eigen wagen die door Gijs Beukhof (links) bestuurd werd. V ven. Niettemin hield hij de motor In de hoogste versnelling. Het duurde niet lang of de zware motor gaf het op, en de bestuurder dacht vast en zeker dat de motor de stijging niet aankon. „Hij geeft het op".schreeuwde hij naar mij. Ik antwoordde dat dat onmogelijk was. Daarop gaf de man nog een keer vol gas, maar daar reageerde de Harley uiteraard niet meer op. Op mijn voorstel liepen we even terug naar het café onder aan de weg en gebruikten daar wat. Ik leg de hem uit welke fout hij gemaakt had. Toen we even later weer op stapten zei ik hem, wat hij doen moest. Een goeie straal gas in de eerste versnelling. Dan naar de twee de, ook weer met een forse draal aan de handle, enzovoorts. Zo ge zegd, zo gedaan. De sterke Harley vlóóg de weg over en in een omme zien waren we boven. De man was me dankbaar voor de „les" die ik hem had gegeven".... Zo'n les had men vroeger nog wel eens nodig, al was men in het bezit van een rijvaardigheidsbewijs. Het tweetal op de Harley moest onwille keurig terugdenken aan jaren gele den, toen ze ook deze weg gegaan waren, met de hittekar. Onderweg bleven ze toen eveneens steken. Het paard wilde geen stap meer verzetten. Er waren toen nog meer aanwezigen. Eén ervan wist de oplossing. Een warme pruim ta bak. (Historisch). Het beestje kauw de de pruim op en zette zijn tocht voort. Men had verder geen last meer...

De Vallei | 1968 | | pagina 3