Nota Verkeersveiligheid in Kamer grondig uitgekamd Als het u om de goede, pure tabak gaaL inZan Politie dient zich te beheersen bij ongeregeldheden" Onderzoek "-«ar kindertuin gewenst geaclk PONTIAC Beter ambulancevervoer met spoed gevraagd i Eerste zuiver Nederlandse stemmachine Stichting gaat de export bevorderen Geschil om kustvaart-c.a.o. nu spoedig naar climax Zitbanken van grafzerken WAARDEVOLLE SUGGESTIES VAN DIVERSE ZIJDEN (Hoe minder gesaust, hoe liever..) ni'i'üf tU> biste rerimmfb in nieuwe 1 hami slanke Jtes1 0e$&-^s Meer piëteit bij vervoer van verkeersdoden Klachten over nuttin en ze parketagenten Amerikaanse senaat tegen vuurwapenwet Binnen 15 tellen klaar: ONDERZOEK NAAR GEWELDDADEN IN V.S. Spanningen moeten worden verminderd Beernink wil in 1971 Grondwets wijziging Weer volgelingen van ds. Wakker naar Z.-Afrika Dure hotelgast SOORT DELTAPLAN VVD-PLAN KEURINGSNORMEN Ier stopt? PLASTIC HOEZEN TACHTIG MILJOEN VOOR NIEUWE RIJKSGEBOUWEN BUITEN WESTEN TEGEMOETKOMING DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE "V DEN HAAG Maatregelen voor een beter ambulancevervoer dulden geen langer uitstel, zei ir. P. A. M. Corneïissen (k.vp.) gisteren in de Tweede Kamer. Met de c.h.-afgevaardigde C. F. van der Peijl was hij het eens, dat de centrale alarmering via één telefoonnummer moet geschieden en dan liefst per rayon. De Kamerleden waren de regering dankbaar dat zij nog vór de behandeling van de Nota verkeersveiligheid had aangekondigd, dat het ambulancevervoer zal worden verbeterd. Het rapport-Muntendam en de Nota hulpverlening bij ongelukken zullen omdat de tijd van voorbereiding uiteraard te kort was later worden behandeld. De democraat drs. M. Dijkstra be treurde het, dat kwesties over de be voegdheid van de ministeries van Ver keer en Waterstaat en van Sociale Za ken en Volksgezondheid het vrijgeven van het rapport hadden opgehouden. „Rapporten dienen ter voorbereiding van een beleid. Zij hoeven geen com promis te zijn", zei de heer Dijkstra. De Tweede Kamer toonde over het algemeen veel waardering voor de inhoud van de Nota Verkeersveilig heid. Veel Kamerleden stonden stil bij de rij-opleiding. De heer Corneïissen drong in een motie aan op maatrege len voor het verbeteren van die oplei ding en het rijden onder toezicht. In de motie, die werd gesteund door de drie andere regeringspartijen, wordt de re gering ook gevraagd te bereiken dat het publiek zoveel mogelijk van ge kwalificeerde rij-instructeurs gebruik maakt. De socialist, dr. ir. A. P. Oele wilde de motie nog wat toespitsen. Hij ver langde dat door wettelijke maatrege len aan de beunhazerij in het rijschool wezen paal ^en perk zou worden ge steld. Hij eiste ook een verzwaring van de technische eisen voor lesauto's en een aanvullend examen voor de in structeurs. De heer Van der Peijl dacht in de zelfde richting. De a.r. afgevaardigde Tj. Walburg wilde voordat hij zich definitief over de motie uitsprak eerst het antwoord van minister Bak ker (Verkeer en Waterstaat) afwach ten. De Nota Verkeersveiligheid werd door de Kamer grondig uitgekamd. De heer Corneïissen hield een pleidooi voor een soort deltaplan voor het verkeer; een nationaal verkeersveiligheidsplan (NVV-plan, zoals hij zei). Hij bepleitte verder onder meer; een drastische uitbreiding van het theorie- tisch verkeersonderwijs op lagere scho len en scholen voor voortgezet onder wijs en het invoeren van praktisch verkeersonderwijs op de middelbare scholen (ook een wens van de heer Van der Peijl), beslissing door parle ment (en niet door Rijkswaterstaat) over veilige of minder veilige wegen, het afschaffen van drukke driestrooks- wegen (zoals de „dodenweg" Breda- Tilburg), gele mutsen of gele petten voor kinderen die voor het eerste jaar naar de kleuterschool gaan, grotere vakantiespreiding, een verkeersloop- kundig laboratorium en het spreiden van de verkeerspieken, geen dag maar nachtonderhoud van de wegen. Hij vroeg de minister haast te ma ken met de maatregelen tegen alcohol misbruik, met doeltreffende hulp bij verkeersongelukken en met het inscha kelen van helikopters. Hij was erg blij met het invoeren van minimum-snel heden. De KVP-'er kwam ook met de sug gestie om voor eerste-jaarsautomobi listen een speciaal merkteken op de auto te ontwerpen. Dr. Oele zei over de alcoholproef: „Ik zou al heel blij zijn als zeer snel de bepaling zou komen, dat verkeers deelnemers zich aan een dergelijke proef moeten onderwerpen." De heer Walburg vroeg of de minister ook medeplichtigen aan het onder invloed laten rijden strafbaar zou willen stel len. De socialist drs. E. van Thijn kwain niet met een „NVV-plan", maar mot een „VVD-plan", het instellen van een verkeersveiligheidsdienst. Volgens hem gaat de Nota Verkeers veiligheid vrijwel voorbij aan de vraag ADVERTENTIE tvv® patW- %/iM 1 2,3° „se*3* v3or d® a*&c M°oT of»9in er® nP*a at A5-t° De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 48-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. welke instanties met het uitvoeren van een verkeersveiligheidsbelei'' worden belast. De fractie van de Partij van de Ar beid is daarom zelf met een voorstel in die richting gekomen. De dienst zou zich onder meer moeten toeleggen op het vaststellen, van veiligheidsnormen waaraan alle wegbeheerders bij de aanleg van nieuwe wegen zijn gebon den, op het opheffen van concentraties van onveiligheid (de zogeheten black- spots in ons wegennet), uit een spe ciaal verkeersveiligheidsfonds gelden halen om de maatregelen te kunnen financieren. Het nieuwe overheidsorgaan zou met de particuliere organisaties moeten samenwerken. Het zou zich straks ook kunnen bezighouden met de or ganisatie van het alarmerings- en hulpverleningssysteem, de leiding van een periodieke autokeuring en de organisatie van regelmatige vei ligheidsinspecties in garages. Over de verplichte keuring waren alle sprekers het wel eens. De heer Corneïissen wilde echter nadere gege vens over kosten en uitvoering. Dr. Oele meende dat de organisatie van de keuring het best aan een on afhankelijke instantie, bijvoorbeeld de ANWB, zou kunnen worden overgela ten. De keuringsnormen zouden dan wel wettelijk moeten worden vastge steld en de overheid zou af en toe qontrole moeten houden. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! DEN HAAG De eerste zuiver Ne derlandse stemmachine voor het ge bruik bij verkiezingen zal dinsdag te zien zijn op de Efficicncybeurs in Am sterdam. De machine is zeer eenvou dig te bedienen. De kiezer hoeft slechts twee handelingen te verrichten: eerst een knop indrukken van de naam van de gewenste kandidaat en daarna de stemknop indrukken. Nauwelijks vijf minuten na het sluiten van het stembu reau kunnen de tellingen bekend zijn. Met behulp van een herstelknop kan het kiezen van een „verkeerde" kandi daat eenmaal worden tenietgedaan. Het apparaat is uitgerust met twintig partijkolommen met elk dertig tellers voor evenzoveel kandidaten op de par tijlijsten en met een zogeheten lijstto- taalteller. De Nederlandse stemmachi ne is ook afgestemd op nieuw te ont wikkelen kiesstelsels en -methoden. De machine is een produkt van de Nederlandse Apparatenfabriek Nedap in Groenlo. Zij werd in opdracht van de NV Samson In Alphen aan de Rijn ontworpen en ontwikkeld door Instru- mentum TNO. Volgens de samenstel lers zal het in produktie nemen van de ze machine van grote betekenis voor de werkgelegenheid in de Achterhoek zijn. EMMEN De Hoogeveense begra fenisondernemer J. Strijker heeft het idee geopperd dat hij en zijn col lega's hun telefoonnummer deponeren bij de Rijkspolitie in Assen. De dienst doende wachtcommandant kan daar ge bruik van maken als er doden op de weg vallen. Het vervoer van slachtof fers gebeurt dan met meer piëteit dan vorige week bij Balkbrug het geval was. Toen werden na een verkeerson geluk vier doden vervoerd in een open aanhangwagentje. Ook de GGD in Zaandam is over de ze manier van transport gegriefd. „De ziekenfondsen vergoeden de kosten van het lijkenvervoer niet, "maar dit mag geen reden zijn om doden nadat eventuele gewonden naar ziekenhuizen zijn afgevoerd als straatvuil achter te laten", aldus de Zaandamse GGD. „Uit ethisch en hygiënisch oogpunt is het, menen velen, niet juist om over ledenen in een ambulance te vervoeren waar even later zieken of gewonden in komen te liggen. Er zijn tegenwoordig echter plastic hoezen met een ritsslui ting, waardoor de slachtoffers aan het oog worden onttrokken en het geen be zwaar meer is hen per ambulance te vervoeren. Maar wie draagt de trans portkosten en wie wil de lijkenhoezen vergoeden?" De Zaandamse GGD pleegt de reke ningen daarvoor naar een begrafenis ondernemer te sturen die op zijn beurt de kosten weer met de verzekering of met de nabestaanden verrekent. DEN HAAG Tachtig miljoen gulden van de 230 miljoen, die op de nieuwe begroting voor de Rijksgebouwendienst zijn uitgetrokken, zijn bestemd voor nieuwe kantoren in het Noorden, het Midden en het Zuiden van het land. Hierdoor wordt de werkgelegenheid in die streken bevorderd. Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft hiertoe be sloten, hoewel het geb,rek aan kantoor ruimte voor het rijk in het Westen het grootst is. DEN HAAG De Stichting nationa le raad voor de exportbevordering heeft gisteren haar beslag gekregen. Met de oprichting van deze raad, die in maart is aangekondigd, zijn alle or ganisaties gebundeld die op enigerlei gebied de export in ons land bevorde ren. Voorzitter van de Raad is geworden de heer Van den Bergh, tevens voor zitter van de Centrale Kamer van Han delsbevordering, waarmee de Nationale Raad nauw samenwerkt. Volgens de heer Van den Bergh gaat de raad fun geren als een paraplu waar alle be moeienissen voor bevordering van de uitvoer onder vallen. Vice-voorzitter jonkheer W. van Adringa de Kempenaer drukte het krasser uit: „Dit .apparaat is de be velscentrale waar de exportstrategie wordt uitgestippeld". De overheid verleent subsidie aan de Raad, waarbij behalve de Centrale Ka mer van handelbevordering ook alle Kamers van Koophandel voor Neder land in het buitenland zijn aangeslo ten. Voorts zijn ook vele landen-institu- ten er in opgenomen. Minister De Block heeft de SER ad vies gevraagd over het probleem hoe de activiteiten van de diplomatieke dienst en de consuls in het buitenland op het werk van de Raad zijn af te stemmen. Dat advies zal in het voor jaar klaar zijn. Een speciale Coördina tiecommissie van de raad gaat zich nu al met dit probleem bezig houden. Jonkheer Adringa de Kempenaer draaide zijn hand niet om voor deze laatste hinderpaal op de weg naar een centrale bevordering van de uitvoer. „Dit is maar een peuleschilletje verge leken met de moeite om alle Kamers van Koophandel bij elkaar te bren gen". BREDA „Wij komen u arresteren omdat u een boete voor te hard rijden niet hebt betaald". Met deze woorden waren drie agenten van het parket in Breda 's ochtends om vijf uur bij de heer G. van de Heuvel aan de deur ge komen. De heer Van de Heuvel kon echter het betalingsbewijs en de bevestiging daarvan tonen, en de agenten dropen af. Er was een fout in de administratie gemaakt. Bij het kantongerecht zit men met de kwestie in de maag. Vooral omdat het Bredase publiek in toenemende mate verontwaardigd is over de steeds vaker voorkomende vroege acties van de parketagenten. ROTTERDAM De kans op een con flict in de kustvaart is weer toegeno men. De werkgevers en werknemers zijn na maandenlange onderhandelin gen hardnekkig tegenover elkaar blij ven staan. De cao voor deze bedrijfstak liep op 30 april van dit jaar af, maar zij werd telkens een maand verlengd om par tijen gelegenheid te geven tot elkaar te komen. Het ziet er nu naar uit dat de onbevredigende situatie op 30 septem ber haar climax heeft bereikt met de definitieve beëindiging van de arbeids overeenkomst. De Raad van bestuur voor de zee vaart deelt namelijk mee dat partijen „hebben moeten vaststellen dat hun standpunten zo ver van elkaar afwij ken dat niet tot gemeenschappelijke conclusies kon worden gekomen". Als de cao op 30 september eindigt, moeten de tot op dat moment geldende loon- en arbeidsvoorwaarden van kracht blijven, delen de werkgeversorganisa ties mee. Zij vragen zich evenwel af of het kustvaartpersonee 1 daar genoe gen mee zal nemen, nu andere werk nemers dit jaar aanzienlijke loonsver hogingen hebben gekregen- De werknemers verlangen een gage- verhoging van vier procent en een ver goeding van vijftien procent voor nog niet ingevoerde arbeidstijdverkorting De werkgevers willen de wettelijke voorschriften omtrent aantal en be kwaamheid van de bemanningsleden, alsmede de loon- en arbeidsvoorwaar den zo aanpassen dat onder aanzienlij ke lagere eisen en voorwaarden en dus veel goedkoper kan worden ge varen. Die voorschriften en voorwaar den zouden ook van kracht moeten worden op grote vaartschepen tot ca. 1500-2000 ton. De werknemers zeggen dat zij bereid zijn tot een zekere tegemoetkoming, waardoor het aantal arbeidsplaatsen in de kustvaart met circa 25 procent ongeveer 1500 opvarenden zal terug lopen. Zij vragen nu de werkgevers de hand in eigen boezem te steken. Zij wijzen erop „dat meer dan vijf tig procent van de kustvaartvjoot toe behoort aan één-schipsrederijen wat tot een ongekende versnippering van krach ten en een ongeoorloofde geldverspil ling leidt". De werknemers zien een op lossing in het samenvloeien schaal vergroting van de vele kleine be drijfjes. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteravond met 55 tegen 31 stemmen een wetswijziging verwor pen die voorzag in verplichte registra tie van alle vuurwapens en waarbij een vergunning voor het bezit van ge weren verplicht werd gesteld. Senator Edward Kennedy stemde voor. Het was de eerste maal sedert zijn broer Robert Kennedy werd ver moord, dat hij een bijeenkomst van de senaat bijwoonde. Een ontwerp dat de wapenverkoop en het vervoer van wapens tussen sta ten onderling beperkt, moet nog in de senaat worden behandeld. De senaat ging met 70 tegen 17 stemmen akkoord met een bepaling waarbij het verzenden per post van geweren en jachtgeweren van de ene staat naar de andere wordt verboden Het ontwerp gaat nu naar een com missie om tot een compromis te ko men met een ontwerp-wapenwet, die door het Huis van Afgevaardigden is goedgekeurd. ADVERTENTIE yoghurt limonade siroop vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! W7ASHINGTON De Amerikaan- se minister van Justitie, Ramsey Clark, heeft gisteren aangedrongen op een nauwkeurige wapenwet en terug houdendeheid van de politie bij demon straties, die uit de hand lopen. Als eerste getuige voor de presidentiële commissie, welke een grondig onder zoek instelt naar de ongeregeldheden in de V.S., zei hij: „Van alle geweld daden, is gewelddadig optreden van de politie dat verder gaat dan waarvoor machtiging bestaat, het gevaarlijkste." Clark verwees niet openlijk naar de bloedige botsingen tussen de politie en betogers in Chicago bij de conventie van de democratische partij. De openbare zittingen van de com missie zullen acht weken duren. De commissie werd ingesteld na de moord op senator Robert F. Kennedy. Carl zei dat een zware prijs betaald wordt voor de vrije verkoop van vuurwapens. „Een krachtdadige vuurwapenwet zal duizenden levens sparen, tienduizenden ernstige misdaden voorkomen". Clark legde de nadruk op de noodzaak van professionele politie en het belang protesterende menigten in bedwang te houden zonder dat de ongeregeldheden nog gewelddadiger worden. „Het is de plicht van de overheid en de politie om gewelddaden in bedwang te houden, deze niet te veroorzaken, middelen te zoeken om de spanning te verminderen en niet naar een gevecht uit te zien." Dr. Milton S. Eisenhower, de voor zitter van de commissie, zei na afloop van de besloten zitting, dat bij de on geregeldheden in Chicago men van bei de kanten over de schreef is gegaan. Edgar Hoover, de directeur van de federale recherche (F.B.I.), zei dat de anti-oorlogsdemonstranten opzettelijk de politie hadden uitgedaagd. „Het is waar dat een aantal onschuld! gen het slachtoffer is geworden van onnodig ruw optreden van de politie, het is ook waar dat.de politie van Chi cago en de nationale garde te staan kwamen tegenover heftige aanvallende menigten, die hun geen alternatief lie ten dan geweld te gebruiken om te ver hinderen dat deze menigten zouden sla gen in hun vernielzuchtige opzet", zo getuigde hij. Hij prees de politie, omdat door hun optreden de conventie ongestoord ge houden kon worden, er niet is gescho ten van de kant van de overheid en er geen levens verloren zijn gegaan. UTRECHT „Ik ben bij acht expo santen geweest, maar kan hierover niet direct een oordeel geven. In de wetge ving staat nergens dat het verboden is deze tuigjes te verkopen en het ligt ook niet op mijn weg om bepaalde voor schriften in te stellen. Ik zal de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid een brief schrijven, waari nik hem zal adviseren een onderzoek te doen in stellen, bijvoorbeeld door T.N.O." Dit was gistermiddag de reactie van de arts J. J. van Gelderen, de genees kundig inspecteur van de volksgezond heid in Utrecht, nadat hij op de vak beurs Het Kind in de Jaarbeurs in Utrecht verschillende soorten kinder tuigjes had bekeken. De aanleiding voor zijn bezoek was een brief, die de kin derarts W. Oolders uit Vleuten hem ge stuurd had, en waarin deze zei een aan tal geëxposeerde kindertuigjes en gor dels levensgevaarlijk te vinden. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) hoopt dat de staatscommissie Cals-Donner, die een herziening van de Grondwet bestudeert, voor 1971 met haar werk klaar zal zijn. In dat jaar wil de minister tot een grondwetswijziging komen. Het al klaar gekomen advies over de wijziging van de Kieswet zal worden besproken in de bijzondere Kamercommissie die zich met deze zaken bezighoudt. De minister acht het niet uitgesloten, dat de vele studies die op dit ogenblik worden gemaakt van het samenvoegen van kleine en grote gemeenten, zullen leiden tot het advies dat de hele be stuurlijke organisatie fundamenteel moet worden veranderd. Mocht dat het geval zijn, dan zal een staatscommissie worden ingesteld om met voorstellen op dit punt te komen. Mr. Beernink wil zoveel mogelijk haast maken met de aangekondigde Wet gemeenschappelijke regelingen. In dit wetsontwerp is een grotere taak toe bedacht aan de Kroon bij het vaststel len van het tijdstip waarop en de vorm waarin bestuurlijke samenvoeging van gemeenten worden geregeld. DEN HAAG De gemeente Voor burg overweegt alle zitbanken bij het Koningin Julianaplein op te breken om te kijken of bij het bouwen van deze banken wellicht grafzerken zijn ge bruikt met namen van overledenen. Het onafhankelijke gemeenteraads lid P. C. Jansen had hierover vragen gesteld nadat hem was gebleken dat een bank onder meer uit een grafzerk bestond. Toen een steen losraakte, kwam het jaartal 1949 en een inscrip tie te voorschijn. Uit een onderzoek is gebleken dat de grafzerk afkomstig is van een geruimd graf van de Voorburgse begraafplaats. De oorspronkelijke eigenaar van het graf stelde op langer onderhoud geen prijs en wilde ook de grafzerk niet hebben. Gebruikelijk is dat de graf zerk zes maanden wordt bewaard, waarna deze tot puin wordt geklopt of voor andere doeleinden wordt gebruikt. De gemeentelijke dienst vun openba re werken van Voorburg heeft de in structie opschriften onleesbaar te ma ken. In het door het raadslid geconsta teerde geval is hier niet de hand aan gehouden. IJSSELMUIDEN Vanavond zullen opnieuw dertien volgelingen van ds. T. Wakker uit IJsselmuiden, bij Kampen, naar Zuid-Afrika emigreren. Ds. Wakker vertrok al eerder naar Silverton bij Pretoria, omdat volgens hem de dreiging van werkloosheid, oorlog en anti-christ in Nederland te groot werd. Hij riep vorig jaar zijn ge meenteleden op hem naar Zuid-Afrika te volgen. Inmiddels zijn al zes mensen uit IJs selmuiden hun geestelijke leidsman naar Silverton gevolgd. Vanavond ver trekken van Schiphol wéér twee gezin nen, in totaal dertien mensen. Het zijn de gezinnen van een landbouwer en een chauffeur. Dinsdag verkocht de land bouwer zijn boerderij en zijn vee. Alle volgelingen van ds. Wakker gaan in Silverton bij elkaar wonen. „Om el kaar in geestelijke nood te helpen", zo als ds. Wakker vorig jaar tijdens zijn oproep aan zijn volgelingen zei. AMSTERDAM Een hotelhouder in de Amsterdamse binnenstad heeft btf de politie aangifte gedaan, dat hij in 1967 en 1968 door een 35-jarige hotel gast is opgelicht voor veertigduizend gulden. De gast zou onder valse voorwend sels de hotelhouder bedragen variërend van duizend tot tienduizend gulden af handig hebben gemaakt. De recherche heeft de man nog niet gevonden. ADVERTENTIE ssss SWISS M*DE het meest verkochte merkhorloge in nederland Twee sjieke herenhorloges m duur/aam double 1 carré cambre model met datumeen pracht Ponöac f 125 2 een licht gebogen gekleed" model, /it moe* op de pols f 120

De Vallei | 1968 | | pagina 7