Meer vertrouwen in Britse economie Sprookjesachtige post Bekendmaking Prijsverlaging Philips televisie Conflict bij Verolme draait om hoger loon van koppelbasen BRAAT! Apotheker deed mee aan experimenten met LSD De prijsverlaging gaat heden in Prijzen per 19 september 1968 Philips Nederland nv KEUKENS? nederland 12+8 nederland 15+10 nederland 20+10 nederland 25+10 nederland 45+20 Stakingen treffen auto-industriemaar toch... Disconto ging omlaag I Ponden in de In Z.-Flevoland „Overloop"- universiteit gewenst Ontslag voor zes agitatoren Studenten leidden jeugdige bende Voor Gelderland uit Provinciefonds 23 miljoen gulden Siaineese tweeling gescheiden Lvceïsten moeten zelf gen omen vrijheid diiur betalen NAVO-oefening Silver Tower in volle gang OK super* oktaanbenzine elke liter cènten voordeliger!!! Tank dus bij: Per 1 januari 1969 komt door de wijziging van de omzetbelasting het speciale weeldetarief voor televisie te vervallen. Dit betekent dat de prijs van televisie toestellen, zowel voor kleur als zwart/wit, op dat moment zal kunnen worden verlaagd. Hierdoor zouden velen hun aankoop tot 1 januari 1969 terecht kunnen uitstellen. Teneinde deze stagnatie, die niet in het belang is van consument, handel en industrie, te voorkomen, is besloten deze prijsverlaging reeds heden te doen ingaan. Philips wacht dus niet tot 1 januari 1969, maar verlaagt de televisieprijzen nu. Kleurentelevisie Tafelapparaat groot-beeld2350.- Idem universeel2500.- Consolette groot-beeld2670.- Idem universeel2825.- Console groot-beeld2775.- Idem universeel2950.- Zwart/wit televisie: Tafelapparaat klein-beeld 620.- Idem universeel720.- Tafelapparaat groot-beeld kunststof kast680.- houten kast770.- luxe uitvoering850.- Tafelapparaat groot-beeld universeel kunststof kast780.- houten kast870.- luxe uitvoering980.« Eindhoven, 19 september 1968 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 Van onze correspondent I ON DEN Engeland heeft het disconto verlaagd van iy2 tot 7 procent. J Dit is de tweede verlaging sinds in november vorig jaar tegelijk met de devaluatie van het pond sterling het noodpercentage van acht werd ingesteld. De nieuwe verlaging duidt op herstel van het vertrouwen in Engeland dat het eindelijk met de Britse economie de goede kant opgaat. Dit optimisme wordt gesteund door de eerste werkelijke daling van de werk loosheid sinds vele maanden. De afgelopen maand is het aantal werklozen met bijna veertienduizend verminderd. Daardoor zijn nu nog ruim 547.000 mensen zonder werk. Tegelijk met de discontoverlaging kregen de Britten de waarschuwing dal het krediet tot het uiterste beperkt moet blijven, ook al zal men er nu minder voor behoeven te betalen. Le ningen zullen even moeilijk zijn te krij gen als voor de verlaging: de hypo theekrente en de interest bij alle vor men van huurkoopen dergelijke blij ven op hun huidige'hoge peil. De onmiddellijke oorzaak van de verlaging van het disconto met het in Engeland traditioneel voorzichtige half procent is: 1. De duidelijke versterking van de positie van het pond sterling door de nieuwste internationale steunactie. 2. De belangrijke stijgende lijn bij de export, die deze week weer bleek uit de handelscijfers en 3. De verbetering op de betalingsba lans. Voor de koers van het pond sterling betekende het nieuws gisteren een be langrijke stimulans in opwaartse rich ting. Ook op de beurs waren er gunsti ge reacties op het industriële front en bij de staatsfondsen. Minder goede berichten komen er van de auto-industrie, een der1 be langrijkste bronnen van deviezen voor Engeland. Wilde en georgani seerde stakingen hebben de uitvoer van de auto-industrie en aanverwan te bedrijven dit jaar al meer dan 48 miljoen pond verlies opgeleverd. De toestand is rampzalig, aldus de werk gevers in een gezamenlijke noodkreet aan de minister voor de produktivi- 'eit, mevrouw Barbara Castle. ..Wij kunnen hierdoor onmogelijk voldoen aan de sterk gestegen vraag in het buitenland naar onze auto's", zeiden de leiders van deze belangrijke tak van industrie. Minister Castle heeft vertegenwoor digers van werkgevers en werkne mers in de auto-industrie uitgenodigd voor een bespreking om te bekijken hoe de toestand kan worden verbe terd. De autofabrieken en ondernemingen, die er onderdelen voor maken, worden op het ogenblik geteisterd door zeker vijf stakingen. Gisteren brak er weer een uit bij de Lucasgroep, waar al veel wordt gestaakt. Lucas maakt allerlei onderdelen op elektrisch gebied, zoals lampen, starters, dynamo's. remmen en dergelijke. Het werk bij de Fordfabrieken in Dagenham ligt stil. Dat betekent deze week een verlies van meer dan 3 mil joen pond. IIIIIHIHMI IHIIIIIIIHf IIHHIIIIIIIIIMMIIIHIIIfllIf II IVIIIIIVflf ItVVIIIHIIIflf 'Sl AMSTERDAM Hoewel de koers van het pond sterling te genover de dollar iets lager was dan woensdag, kon voor ponden toch van een vaste tendens wor den gesproken. De lagere koers was een gevolg van technische factoren. De notering zou nog lager zijn geworden als er geen vraag naar ponden had bestaan. Ook in Nederland was het pond sterling lager. Ook hier een ge volg van de lagere koers van de dollar. Er kwam voor dollars een notering van f 3,63 5/16 tot stand. Voor de officiële notering was de koers zéker 1/16 lager, maar na het middaguur wel 1/16 hoger dan de officiële koers. Op valutagebied zijn dit sterke schommelingen. Ook het inkrimpen van ter- mjjndisagio's voor ponden ge tuigde van meer vertrouwen in de toekomstige ontwikkeling van het Britse betaalmiddel. De Duitse mark blijft ge vraagd. Men dekt hardnekkig op termijn en verkoopt nauwe lijks Duitse marken. De dollar in Duitsland blijft daardoor per manent op 1/4 pun>t boven zijn laagste niveau van 3,97 mark dank zij interventie van de Bun desbank. MltllltllVttlVIVHIVIIIIfttlllllltlltflIIH1 iinr AMSTERDAM In Zuidelijk Flevo land moet een universiteit komen om de Universiteit van Amsterdam te ont lasten. vindt de commissie voor bouw- aangelegenhcden van de Amsterdamse universiteit. De commissie meent dat reeds nu moet worden begonne met de eerste voorbereidingen voor een nieuwe uni versiteit in Zuidelijk-Flevoland. De Am sterdamse universiteit loopt snel vol. Een aantal van 25000 studenten wordt voor de Universiteit van Amsterdam het absolute maximum geacht. Tegen 1977 zal dat aantal ruimschoots bereikt zijn. Daarom zal omstreeks 1977 een nieuwe universiteit in Zuide lijk-Flevoland de eerste studenten moe ten kunnen ontvangen. ADVERTENTIE Universele apparaten rijn tevens geschikt voor ontvangst van Belgische programma's. Als ieder Nederlander een beetje mee wil werken dan ziet onze post er tot .31 december 1969 sprookjes achtig uit. Op l oktober start voor de 22ste maal de jaarlijkse kinderpostzegel- actie en deze keer zijn het sprookjes figuren, die de zegels sieren. Ruim een half miljoen schoolkinderen zul len van die datum af kabouter, reus, heks, draak en tovenaar, ontworpen door R. de Oxenaar, aan de man pro beren te brengen, de zegelactie van het vorigjaar ruim vijf miljoen gulden in Alphen aan de Rijn verdeeld. Naar de kin derbescherming ging ruim vier mil joen gulden. Een half miljoen was voor hulp aan verschillende activi teiten buiten de strikte kinderbescher ming en een half miljoen voor het werk in Suriname, de Antillen en het buitenland. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S ZATiRDAGS GIOPINO VAN 9 TOT 12 UUR AMSTERDAM Negen jongelui, in leeftijd variërend van achttien tot 21 jaar, zijn in Amsterdam en Antwerpen aangehouden. Zij worden verdacht van een reeks inbraken in Amsterdam. Delft en Haarlem. Bovendien zouden zij auto's, bromfietsen en fietsen hebben gestolen. De bende werd geleid door twee stu denten aan de Technische Hogeschool in Delft DEN HAAG Blijkens de ontwerp begroting van het Provinciefonds voor 1969. zullen de provincies in dat jaar ruim f 196 miljoen gulden uit dit fonds ontvangen De verdeling van het beschikbare be drag over de afzonderlijke provincies geschiedt volgens een in de Provincie wet gegeven verdeelsleutel, volgens wel ke een derde deel wordt verdeeld naar evenredigheid van de oppervlakte van de provincies, een derde deel naar evenredigheid van het aantal inwoners van de provincies en een derde deel in elf gelijke delen. Voor 1969 leidt dit tot de volgende uit keringen: Groningen f 13.064.598; Friesland f 15.386.154; Drente f 12.740.589; Overijssel f 17.851.560; Gelderland f 22.967.110; Utrecht f 12.506.695; Noord-Holland f 22.798.395; Zuid-Holland f 26.938.189; Zeeland f 12.583.224; Noord-Brabant f 24.397.218; Limburg f 15.148.078. Voor de berekening is uitgegaan van de bevolkingscijfers per 1 januari 1968 en de oppervlaktecijfer^s per 1 januari 1967. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeer de Staten der provincies meegedeeld, dat de middelen uit het Provinciefonds, voor 1967 en 1968 thans nader worden geraamd op resp. f 158.363.870 en f 179.544.820. MüNCHEN Aan de universiteits kliniek in München is gisteren met succes een veertien dagen oude Sia mese tweeling gescheiden, die met borst en buik aan elkaar was verbon den. De 9peratie duurde twee uur. Over de overlevingskans kon nog niets worden gezegd. ROZENBURG De hele dag heeft gisteren het werk op de werf van Ver olme in Rozenburg stil gelegen. De on rust ontstond 's morgens nadat bij de poort van het bedrijf pamfletten wer den uitgereikt, ondertekend door de Communistische Party, afdeling Rot terdam. Groepjes stakers die zich over het fabrieksterrein verspreidden, probeerden hun collega's over te ha len hun voorbeeld te volgen. De stakingsleiders deden hun werk niet tevergeefs. Bij honderden werkne mers vonden zij gehoor. Het hele werk op de werf raakte daardoor zo in de war, dat niemand aan de slag kon blijven. Dinsdag werden door de onderne mingsraad bij de directie drie eisen op tafel gelegd: Vijftien procent loonsver hoging, de harmonisatie ongedaan maken (een verandering in het loon systeem dat met de vakbonden werd overeengekomen) en geen hogere lo nen meer voor de koppelbazen. Na overleg van de ondernemings raad met de directie, verscheen op de mededelingenborden in het bedrijf een communiqué, waarin de eerste eisen van de werknemers naar de onderhan delingen met de vakorganisaties wer den verwezen. Wat de derde eis be treft zei de heer A. Rijke gisteren na mens de directie van Verolme, dat er meer dan vroeger een beroep op on deraannemers is gedaan om de vele orders op tijd klaar te krijgen. !SOG 2000 MAÏS „Als wij meer personeel hadden, hoefden we geen gebruik van deze mensen te maken. In de toekomst zul len we zeker nog zo'n 2000 mensen no dig hebben". Dat de wrok tegen het meer verdie nen van de onderaannemers diep zit, bleek gisteren uit^ de uitlatingen van de mensen die in de kantine van de werf samengroepten. Een stakings leider zei: ..Veel onderaannemers gaan met honderden guldens meer naar huis. terwijl ze vaak geen hamer vast kunnen houden. Er zitten er juist nu veel. Als men de koppelbazen meer kan betalen dan kunnen toch ook de eigen mensen meer krijgen". De hele dag bleven de ongeveer 2000 mensen diq, op de werf werken rondhangen zonaer iets uit te voeren. Toen het personeel van de dagdienst om kwart voor .vijf naar huis ging kreeg het bij de poort een brief van de directie uitgereikt. Hierin werden de stakers aangespoord niet met de werkonderbreking door te gaan omdat ze anders van het terrein zouden wor den verwijderd. Zes aanstichters van de wilde staking zijn inmiddels ont slagen. AMSTERDAM Drs. K. A. H. (34) had een dubbel leven geleid: overdag was hij eerzaam apotheker in het rus tieke Volendam en 's avonds gaf hij zich in Amsterdam over aan psychede lische experimenten in het kringetje van Bart Hughes, de jongeman die zich faam verwierf door zich een gaatje in het voorhoofd te laten boren. In die laatste kring was het gebruik ADVERTENTIE In grote groepen dromden de hele dag de stakers op de werf van Verolme. Zij wandelden wat in de zon; hel werk lieten zij achter zich. EINDHOVEN Een honderdtal ouders van leerlingen van het Gemeen telijk Lyceum in Eindhoven heeft giste ren van rector drs. J. M. Severijn een brief gekregen, waarin strafmaatrege len tegen de leelingen worden aange kondigd. Zij zullen „met interest" de vrije uren moeten „terugbetalen", die zij zichzelf op de Eindhovense bevrij dingsdag hadden toebedacht. De groep, leerlingen was op 18 sep tember niet de klassen binnengegaan, nadat het aanvangssein voor de lessen was gegeven. Ztj eisten een vrije dag en gingen daarna naar huis. Rector Severijn heeft dit optreden van de rebellerende leerlingen niet ge nomen. Hij zal, zonder het normale les rooster te verstoren, de recalcitrante jongelui in hun eigen tijd laten terug komen. DEN HAAG De maritieme NA- VO-oefening ..Silver Tower" is nu in volle gang. Meer dan 100 schepen en tal van vliegtuigen oefenen in een ge bied, dat ligt tussen de Noordzeekust en 't Amerikaanse vaste land. Niet al leen marineschepen nemen aan deze oefening deel, maar ook een groot aan tal koopvaardijschepen, die speciaal voor deze oefening zijn gecharterd. Zij opereren in beschermde konvooien in het Atlantisch en Noordzeegebied. Gis ternacht werd een konvooi van een kleine 30 schepen en escorte-vaartui gen. dat vanuit Vlissingen was ver trokken. „aangevallen" door motortor pedoboten van de „tegenpartij". Het konvooi koers noordwaarts langs de Nederlandse kust, gebruik makend van een geveegde route door een van tevoren speciaal voor deze oefening gelegd oefenmijnenveld. Een ander konvooi vertrok gisteren vanaf St. Johns (New Foundland) naar Ha lifax, alwaar deze schepen mét .ande re koopvaarders zullen worden samen gevoegd tot een konvooi, dat Long Is land Sound (New York) sl* bestem- 5 2 Apeldoorn Apeldoorn Beekbei-gen Brummen Eerbeek Ernst Epe Ermelo Hoenderloo Hulshorst Klarenbeek Nunspeet Oene Rhenen Molenstraat 65 Stationsstraat 50 Tullekensmolenweg 92 Gorten Oeverseweg 91 Stationsstraat 3 Coöperatieweg 2 Paasvuurweg 7 Telgterweg 288 Paalbergweg 14 Varelseweg 211 Klarenbeekseweg 99 Zoomweg 2 Keizerstraat 15-17 Vogelenzangweg 13-15 ming heeft. Een derde konvooi be staande uit Duitse en Noorse koop vaardijschepen, bestemd voor de Ver enigde Staten en Canada, voer laag langs de Amerikaanse oostkust. Maritieme patrouillevliegtuigen heb ben operaties uitgevoerd tegen onder zeeboten in het zeegebied bezuiden IJsland en in de zuidwestelijke toe gang tot het Engelse kanaal. In de Atlantische Oceaan voert een vlooteenheid, bestaande uit vliegkamp schepen, kruisers, jagers en escorte vaartuigen gesimuleerde nucleaire aanvallen uit. Deze eenheid oefent zich voorts in verdedigingstactieken. van verdovende middelen geen uitzon dering en drs. H. deed daaraan ook mee. De gevolgen daarvan waren zeer ingrijpend voor hem: de medische tuchtrechter schorste hem een jaar als apotheker (die schorsing is eind vorig jaar afgelopen, maar inmiddels 'is zijn apotheek failliet gegaan) en gisteren moest hij voor de Amsterdamse recht bank verschijnen. De schorsing was gebeurd, omdat hij in zijn apotheek LSD voor eigen ge bruik had gehad. De tenlastelegging, van gisteren was gebaseerd op de vondst van een kleine hoeveelheid marihuana en LSD op zijn kamer in Amsterdam in juli 1966, kort nadat hij wegens „vreemd gedrag op de openbare weg" in de psychiatrische afdeling van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam was opgenomen. ISA IISFECTIE Volgens de deskundigen, die zich over drs. H. hadden gebogen, had hij de smaak van verdovende middelen ge kregen, toen hij in 1961 voor een arm- infectie was behandeld met een genees middel dat soms wel eens psychosever schijnselen als bijwerking heeft. Hij is inmiddels voor zijn afhankelijkheid van verdovende middelen psychotherapeu tisch behandeld en het leek de officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries, wel juist als er een contact met het me disch consultatiebureau blijft bestaan. Daarom eiste hij een gevangenisstraf van zes maanden waarvan drie voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en in die proeftijd toezicht van het consul tatiebureau. Mr. De Vries vond het ernstig dat de mogelijkheid had bestaan dat drs. H. het gebruik van verdovende middelen op anderen overbracht. Over handel sprak de officier niet, maar de presi dent, mr. B. van der Waerden, merkte tegen de verdachte wel op: „In uw vriendenkring kwam toch wel een han delaar voor." „MYTHE" Drs. H. klaagde zelf: „Er is twee jaar lang een mythe om mij heen ge sponnen. Ik zou morfine hebben ge bruikt waar niets van waar is en ik zou het centrum geweest zijn van een internationale handel in verdovende middelen. Gelukkig is het ergste nu voorbij. Ik streef ernaar weer het apo thekersvak uit te oefenen, zelfstandig kan dat voorlopig nog niet, maar wel als waarnemer. Hangende deze straf zaak, leef ik van Sociale Zaken want ik kon bij mijn sollicitaties niet ver zwijgen dat er een vervolging tegen mij liep en dan werd ik nooit aangeno men." „We leven immers in Nederland", voegde hij er wrang aan toe. Met het oog op de mogelijkheden van een nieuwe functie als apotheker vroeg de raadsman, mr. J. H. Smeets, de ge vangenis bij de strafoplegging te ver mijden. „Hij is al lang en zwaar ge straft-. y

De Vallei | 1968 | | pagina 11