Veenendaals dagblad Onzekerheid TV-reportages uit Mexico Ontslag van Jiri Hajek aanvaard HOLS DONAKAT Buiten Oud-minister en vakbondsleider A. C. de Bruyn t Politie tot afwach ten gedwongen Verwoed gevecht om behoud IXed. schip Aii geweklijj Opel Itekoril-nieuws! Bezoek Dubcek aan Moskou plots afgelast MODESHOW Bij Verolme nog arbeidsonrust Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gewapend man verschanst zich in hoerderij Verstandige autokopers gaan nü naar de Opel-dealer Bejaarde zag zich briesend „woekerhuur" ontgaan... hotel de Korenbeurs JSa mislukte lancering van kunstmaan Apeldoornse T.H. ook open voor n iet-christelijk gereformeerden Voor Biafra nu plm. f 13 miljoen Dode bij explosie op suikerfabriek Meer longkanker bij mannen boven 50 jaar VANMIDDAG GESPREK MET METAALVAKBONDEN Overstekend kind onder auto Vragen over dood van jongeman in strafgesticht Onbestendig Ooievaarsfarm Noodoplossing f ON DEN Een 29-jarige mandie .zich woensdag in zijn óf gelegen boer derij i» i Weston-Under-Castle (Enge land) verschanstenadat hij eerder op de dag had geschoten op een politiepatrouille die hem op zijn motor wilde aanhouden heeft een aanzienlijke politiemacht op de been gebracht. Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro ....EN STOOF MET MES OP HUURDER AF a.s. woensdag 25 sept. a.s. om 7.45 uur n.m. DEZE SHOW IS UNIEK VOOR VEENENDAAL ZANDSTRAAT 5 VEENENDAAL TEL. 08385-12305 Bur voor redact» en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10m en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. VRIJDAG 20 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 222 PRAAG Jiri Hajek, de Tsjecho- slowaak.se minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn ontslag aangeboden aan president Svoboda, die het meteen heeft aanvaard. Hajek is de laatste we ken het doelwit geweest van felle aan vallen in de Russische pers. Hij had ai eerder zijn ontslag aange boden, maar toen was het hem gewei gerd. Premier Cernik zal het departe ment van Buitenlandse Zaken tot na der order beheren. Er is reeds een hele reeks politici af getreden sinds het akkoord van Moskou. Daaronder bevinden zich zowel rege- rings- als partijfunctionarissen. Er gaat geen dag voorbij of er wordt mel ding gemaakt van nieuwe ontslagen, al of niet gedwongen. Drie Tsjechoslowaakse politici heb ben van de Zwitserse regering een in reisvisum. gekregen. Zij zullen probe ren de duizenden Tsjechoslowaakse vluchtelingen, die sinds weken in Zwit serland vertoeven, te bewegen naar htm land terug te keren ADVERTENTIE verkrijgbaar, in de dierenspeciaalzaak Indertijd (uit. maart) hebben we hel er in dit hoekje over gehad, dat de „Ver. v. Vogelbescherming" zich inspant om de zeer geslonken bevol king van onze ooievaars een steunt'e in de rug te geven door een z.g. „farm" voor deze zeldzaam geworden vogels te installeren. Ge zult u dit nog wel herinneren. In het buitenland ge schiedde dit reed$ met verheugend succes. Men beoogt het inrichten van een kweekplaats met ooievaars uit landen waar ze nog voldoende voor komen) om daarmee leeg geraakte gebieden te bevolken en geheel wilde soortgenoten te animeren. Men is tol de overtuiging gekomen, dat de Al- blasserwaard het beste landschap aan de uivers biedt, want daar werd de grootste concentratie gevonden en er kan dus worden geconstateerd, dat ze zich hier thuis voelen en kunnen handhaven. Men is van „Vogelbescher ming" thans doende om daar een ter rein te vinden, dat voor het doel 'L meest geschikt mag worden geacht. De keuze van de Alblasserwaard is blijkens het blaadje „de Lepelaar" weloverwogen gemaakt, nadat prof. dr. M. F. Mörzer Bruijns, directeur van het Rivon, het terrein had bekeken en het stellig kon aanbevelen. Komt er i genoeg geld in de ooievaarspotdan g overweegt men, zelfs er ook voor de noordelijke provincies mee te starten. Momenteel is er reeds ruim 17.500, bijeengebracht, doch de begroting luidt 25.000.- a 30.000,- en daarom klopt „Vogelbescherming" te Amster dam nog eens in vertrouwen bij dc goede ooievaarsvrienden aan. Zij zou haar farm graag begin 1969 gereed willen zien en daarom is het niet te vroeg voor het vermelden van haar postgirono. 29213. 20 sept. 1968 A. B. WIGMAN HILVERSUM Op hoeveel recht streekse televisiereportages vjn de Olympische Spelen kan het Neder landse kijkerspubliek rekenen? De me ningen daarover waren gisteravond in de Europese televisiewereld verdeeld: Er heerste grote onzekerheid na het be richt uit de Verenigde Staten dat de lancering van de InteIsat-3 (Atlantic) de Amerikaanse communicatiekunst maan die een stortvloed van Olym pische reportages in kleur bij ons in de huiskamer zou moeten brengen, was mislukt boven Cape Kennedy. De Europese Radio-Unie maakte, nadat urenlang transatlantisch over leg was gepleegd en er een noodoplos sing door middel van dc kunstmaan ATS-3 uit de bus was gekomen, bekend dat de consequenties voor kijkers en luisteraars „van geringe betekenis" zouden zijn- In Hilversum dacht men daar ech ter anders over. Bij de NTS overheer ste pessimisme: „De zaak wordt voor ons nu een stuk moeilijker, zo niet on mogelijk". Bij de NTS dacht men na melijk dat de noodoplossing relaye- ring via de Amerikaanse experimen tele kunstmaan ATS-3 niet voldoen de zou zijn. De ATS-3 kan geen beeld en geluid tegelijk relayeren en geen kleurenreportages doorgeven. Wordt de ATS-3 gebruikt, zo vernamen wij, dan zal het geluid via een andere com municatiekunstmaan of langs onder zeekabels moeten worden gerelayeerd. Het bleek technisch niet mogelijk te zijn nog voor de Olympische Spelen een nieuwe InteWat-S in ecu baan om de aarde te brengen. De vervanging van de Intelsat-2 door de kunstmaan ATS-3 is een noodoplos sing omdat de ATS-3 maar een fractie van de relayeercapaciteit van de in de Atlantische Oceaan gestorte Intelsat-3 heeft. Een andere Amerikaanse com municatiekunstmaan met een grotere relayeercapaciteit, Intelsat-2 bijge naamd Atlantic-2, zou een betere noodoplossing zijn geweest ware het niet dtft die in de tweede week van ok tober dienst moet gaan doen bij het onderhouden- van verbindingen met drie astronauten zodra zij in een Apol lo in een baan om de aarde zijn ge bracht. De ATS-3 is een experimentele kunstmaan waarin verscheidene voor de samenleving nuttige toepassingen van ruimtevaarttechnieken worden uitgeprobeerd. Een daarvan is de techniek van het overbrengen van te levisiebeelden. r HILVERSUM De generale synode der Christelijke Gereformeerde Ker ken, die te Hilversum bijeen is, heeft besloten de Theologische Hogeschool te Apeldoorn ook open te stellen voor hen. die niet speciaal de wens te ken nen geven om opgeleid te worden als predikant van de Christelijke Gerefor meerde Kerken. Hoewel er in de discussie bezwaren naar voren werden gebracht, omdat men vreesde dat de sfeer aan de Theo logische Hogeschool zou veranderen, heeft de synode haar besluit toch met op een na algemene stemmen geno men. Zij die geen predikant willen wor den, maar toch aan de school willen worden opgeleid, moeten wel instem ming betuigen met de gereformeerde belijdenisgeschriften. DEN HAAG Op giro 400 van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra-con- flict was gistermorgen 12.931.902 gul den binnengekomen. De actie van de stichting begon op 9 augustus en bracht diezelfde avond f 6,5 miljoen op. Door de nagekomen giften is de op brengst dus nu verdubbeld. DEN HAAG Na een korte ziekte is gisteravond in het Haagse St. Joan nes de Deo-ziekenhuis oud-minister A. C. de Bruyn overleden. Hij werd 81 jaar. De heer De Bruyn kwam na een opleiding tot metaalbewerker op 27-ja rige leeftijd in dienst van de Katholie ke metaalbewerkersbond. In 1925 werd hij, na diverse andere functies binnen de vakbeweging, voor zitter van het Rooms-Katholiek werk liedenverbond, de latere Katholieke Arbeiders Beweging (nu Nederlands Katholiek Vakverbond). In 1952 werd de heer De Bruyn mi nister van Publiekrechterlijke Bedrijfs organisatie in het derde kabinet-Drees. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. HALFWEG Bij een ontploffing van een koelkctel in de suikerfabriek Holland in Halfweg is de vijftigjarige Amsterdammer W. Henink omgeko men. Hij was in een stroopkoelketel aan het werk toen de ketel door nog onbe kende oorzaak ontplofte. De heer He nink was op slag dood. Gewapend met een oud geweer houdt hij nog steeds iedereen op een afstand die het huis, waarin zich ook zijn vrouw (26) en vier kinderen bevinden wil naderen. Meer dan honderd politieagenten, gewapend met revolvers en traangasgranaten, proberen de man uit zijn boerderijtje te krijgen. Men heeft getracht het huis te besluipen. Ook heeft men geprobeerd hem te overreden via luidsprekers. Er staat zelfs een pantserwagen van het leger op het ter rein. Familieleden, geestelijken en nage noeg dc hele dorpsbevolking zijn sa mengestroomd. Op oproepen zich over te geven antwoordt de man slechts met schoten. Zijn motieven zijn niet duide lijk. Het is echter niet voor het eerst dat h(j zich in ztfn boerderij barrica deert. Twee jaar geleden verschanste hy zich na een ruzie met een aantal inwoners van het dorp. Toen gaf hij zich echter al na twee uur over. Hoewel de man, John James, dol is op zijn vrouw en kinderen, is men bang dat zij het slachtoffer zullen wor den van zijn opgewonden gemoedstoe stand. Daarom gaf de politie gisteren alle pogingen op om hem met geweld het huis uit te krijgen. Gas- en elektriciteitstoevoer naar 't huis zijn afgesloten, eten is er niet veel in huis en om water te halen moet men naar buiten komen. James leef de de laatste tijd alleen van de kin derbijslag en vsii ziek'lï'-uiko' ingen. De RAF richtte gisteravond krachti ge schijnwerpers op de schamele wo ning, waar de man zich met zijn gezin heeft ingesloten. Af en toe kwam hij voor een raam op de eerste verdieping. Vanmorgen was er nog geen einde ge komen aan het beleg. ROTTERDAM De veertig opvarenden van de Nederlandse ertstanker Jo hannes Frans yechten al langer dan een etmaal om het behoud van hun schip. Het drijft op de Atlantische Oceaan stuurloos rond doordat de stroomvoorzie ning uitviel nadat water de machinekamer was binnengedrongen. De Johannes Frans voer tijdens ta melijk slecht weer op driehonderd mijl noordnoordwest van Bermuda toen zij door nog onbekende oorzaak lek raakte. Kapitein J. Groendijk liet met behulp van noodbatterijen hulp vragen van al le schepen binnen een afstand van 150 mijl. De Dallas, het nieuwste opsporings- en reddingsvaartuig van de Amerikaan se kustwacht, was gisteren bij de Jo hannes Frans Met veel moeite kon een extra pomp aan boord van de ertstan ker worden gebracht. Deze bleek echter niet goed te werken. Later heeft een watervliegtuig vier pompen aange voerd- De bemanning wil nog aan boord blij ven, hoewel de kustwacht heeft meege deeld: „Hoe hard zij ook pompt, er komt steecis meer water in". Uit Curasao en Halifax zijn sleepbo ten onderweg. Zij kunnen pas in de ko- Verzoeke voor I oktober f 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie mende nacht bij het schip zijn. Het is met een volle lading ruim twintig duizend ton olie onderweg van Sici lië naar New York. Een woordvoerder van de kustwacht zei vanochtend, dat men de plaats van het lek nog steéds niet heeft kunnen vaststellen en dat het weer in het ge bied zeer slecht is. De kapitein van de Johannes Frans heeft laten weten, dat hij van plan is vandaag bevel te geven het schip te verlaten, wanneer het weer niet verbe tert. Behalve de Dallas is nu ook de Hess Louisiana bij het schip aangekomen. De slepers zijn gereed om de beman ning van de Johannes Frans aan boord te némen en eventueel het schip op sleeptouw te nemen. De Johannes Frans is eigendom varf de Nederlandse Ertstanker Maatschap pij in Den Haag, een dochtermaat schappij van Verolme. Het zusterschip Jacob Verolme verging ongeveer an derhalf jaar geleden bij de Canarische eilanden Het twee<!e zusterschip P. G. Thulin wordt verbouwd tot kraanponton ten behoeve van de oliewinning op zee- ROTTERDAM De kankersterfte bij mannen tot vijftig jaar neemt af. Dat blijkt uit cijfers, verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De sterfte 'ten gevolge van kwaadaar dige nieuwvormingen (gezwellen en celwoekering) bij mannen ouder dan vijftig neemt echter van jaar tot jaar toe. Sterfte aan kanker van de adem halingsorganen is het grootst: binnen afzienbare tijd zullen naar verwachting een dubbel aantal mannen aan long kanker sterven als in 1955 het geval ADVERTENTIE De 29-jarige Engelsman, die zich al vanaf woensdag met zijn vrouw en vier kinderen in zijn boerderij ver schanst, hier gefotografeerd met zijn dubbelloops jachtgeweer, waarmee hij op de politie schiet. PRAAG Het bezoek dat de leiders van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij vandaag aan Moskou zou den brengen gaat niet door, zo is gis teravond van welingelichte zijde in Praag vernomen. Een nieuwe datum is niet vastgesteld. Tsjechoslowaakse politieke krin gen hebben het bericht met pessi misme ontvangen. Men gelooft dat het topgesprpk tussen de leiders van de Tsjechoslowaakse en de Russische communistische partijen onder druk van het Kremlin is afgelast. Moskou zou van de Tsjechoslowaken de vor ming van een commissie voor de be strijding van „contra-revolutionai ren" hebben geëist en partijsecreta ris Dubcek hebben laten weten dat, wanneer hij de plaats aan het hoofd van zijn partij wil behouden, concre te- voorstellen moet meebrengen en in het bijzonder een lijst met namen van Moskou niet welgevallige land genoten, die door hem aan de kant zullen worden gezet teneinde de door het Kremlin gewenste actie tot een goed einde te kunnep brengen. Dub cek zou dit hebben geweigerd. Waneer de Russen het aftreden van Dubcek eisen zou dit, volgens goed in gelichte kringen, tot gevolg hebben dat de hele regering heengaat, presi dent Svoboda inbegrepen. Deze zou het Kremlin duidelijk hebben laten weten, dat hij niet van plan is nieu we eisen met zijn autoriteit te steu nen. HAARLEM De Haarlemse politie heeft de 76-jarige Haarlemmer J. S., die bij een hevige ruzie geprobeerd heeft de bij hem inwonende A. B. (26) met een keukenmes om het leven te brengen, wegens poging tot doodslag ge arresteerd. A. B. was onlangs met vrouw en kind ingetrokken in dt woning van de be jaarde man. H(j huurde de bovenetage voor 130 gulden per maand, maar vond de huur achteraf te hoog en raadpleeg de daarom de gemeentelijke huurad viescommissie. Die besliste dat B. maar 45 gulden huur per maand behoefde te betalen. De huiseigenaar ging daarmee niet akkoord en dreigde het gezin op straat te zetten. Hij maakte zich ineens zo kwaad dat hij briesend van woede door het huis liep B. probeerde hem te kalmeren, maar S. snelde de keuken in, greep een brood mes en stormde op zijn huurder af. „Ik steek je overhoop", riep hij en stak in het wilde weg om zich heen. B. greep de bejaarde man bij de pols en nam hem het mes af. Daarbij liep hij een snijwond op aan zijn hand. De huiseigenaar wrong zich echter los en rende naar boven om een ander mes te pakken. Hij kwam echter tot bedaren en bleef scheldend onderaan de trap staan. Even later sloop B. stiekem het huis uit en waarschuwde de politie, Wij nodigen U uit op onze show in de bovenzalen van WIJ TONEN U DEZE AVOND TRIUMPH FOUNDATION TRIUMPH LINGERIE' TRIUMPH BADMODE 1969 en GEBREIDE KLEDING Kaarten aan onze zaak a 2,50 (consumpties inbegrepen) ROTTERDAM Op de Verolmewerf te Rozenburg, waar sinds gisteren ar beidsonrust heerst, was vanmorgen nog hetzelfde beeld te zien als gisteren overdag en 's avonds. Groepjes arbeiders, in totaal zeker 300, liepen op het werfterrein doelloos rond. Er waren geen moeilijkheden tussen stakers en werkwilligen. Vanaf het centrale terrein kon men waarnemen, dat elders op de werf wel werd gewerkt: verscheidene materiaalkranen bij de schepen waren rustig in actie. Vanmiddag zal de werfdirectie vergaderen met de met aal vakbonden. Ir. Rijke, die de heer Verolme wegens verblijf buitenslands vervangt, zal vermoedelijk de Verolmedelegatie voorzitten. De wilde staking, die gisterochtend uitbrak onder de 2000 werknemers op de werf van Verolme in Rozenburg, is ook gisteravond voortgezet. Vrijwel de hele nachtploeg verscheen om half tien op het werk, maar men ging niet aan de slag. Er deden zich geen wanorde lijkheden voor. Gisterochtend kwam aan al het werk op de werf een eind, nadat een groep werknemers van wie er sommigen met stokken liepen, hun collega's hadden aangespoord het werk neer te leggen. Daarbij deden zich geen incidenten voor. Eerder deze week kwam de onder nemingsraad bij de directie met eisen voor loonsverhoging, verandering van het loonsysteem en verlaging van het geld, dat aan de koppelbazen wordt uitbetaald. AMSTELVEEN De vijfjarige Re- né Scheepstra uit Amstelveen, die don derdagmiddag tussen een file auto's overstak, werd door een der met ma tige snelheid rijdende auto's gegrepen en over enige afstand meegesleurd. Het jongetje is korte tijd later in het ziekenhuis overleden. AMSTERDAM Op een kruispunt in Tuindorp Oostzaan (Amsterdam- Noord) is donderdagmiddag de 60-jari ge grondwerker L. Stap, die op een bromfiets reed en geen voorrang ver leende aan een personenauto, aange reden en ter plaatse overleden. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid mevrouw mr. H. Singer-Dekker (PvdA) heeft de minister van justitie gevraagd een onderzoek te laten in stellen naar het overlijden van een 20- jarige gedetineerde in het strafgesticht Bankenbos, j.l. zaterdag. De minister zou in het bijzonder moe- teit laten onderzoeken of bij deze gede tineerde reeds eerder ernstige geeste-' lijke' of lichamelijke stoornissen waren opgetreden in verband waarmee hij van het strafgesticht Roermond naar Bankenbos vervoerd zou zijn, en of «en vervoer van Roermond onmiddellijk naar een ziekenhuis niet meer voor de hand had gelegen. ADVERTENTIE Qp de Oceaan bevindt zich een om vangrijk depressiesysteem. Een randstoring, die woensdagavond bij de Azoren lag, trok langzaam naar het noordoosten en nam daarbij belangrijk in diepte toe. Vanmorgen lag de kern met een luchtdrukwaarde van 980 mb boven de Ierse Zee. Fronten van deze depressie drongen tot onze omgeving door en brachten in de nacht en ochtend regen en motregen. De depressie zal zich in de komen de dertig uur naar het midden en noorden van de Noordzee verplaat sen. Met zuidwestelijke winden wordt dan tamelijk zachte en vochtige oceaanlucht naar ons land gevoerd. In deze lucht zullen naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. Inmiddels trekt een nieuwe storing uit het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje naar het noord oosten. Deze zal morgen in de loop van de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden en waarschijnlijk later opnieuw regen brengen. Met ingang van 1 oktober zal het KNMI overgaan tot het toevoegen van meerdaagse weersverwachtingen aan de gebruikelijke verwachtingen voor de komende dag. Morgen Zon op: 06.24 onder: 18.41 Maan op: 04.47 onder: 18.31

De Vallei | 1968 | | pagina 1