Abonnementenuitgifte voor concertserie '68/'69 0 p E L Grote toeloop op nieuwe Valleibad Dekenaal assistent voor dekenaat Wageningen LEERKES CHEVROLET TStÖ^ S*1 Volgend jaar drie concerten Festiviteiten bij geboorte prinsenland Dr. Zjivago Modeshow BeethovenBrahms en Ravel in komend U.S.O.-concert mst HORLOGERIE VAN MANEN UUtftu&y c(e tyd! Zwemuur voor huisvrouwen Ds. Overgaauw D '66 vergadert Welsh ponies ter keuring in Eist V.A.B. KIRPESTEIN VAN WOUT BLAUWKOUS. BRAHMS RAVEL BEETHOVEN LUXOR THEATER BURGERLIJKE STAND EDE UIT HET ZAKENLEVEN ZOTS DAG INSTALLATIE PATER TER STEEG BLOEDARMOEDE UITBREIDING INDISCREET SYNODE-HERDENKING AMBTSDRAAGSTERS MEER KELDER OPEN JEUGDAPPEL RADIODIENST KAMPDIENST VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Onder onze wandelgang liet Bram weer een serie mopjes over Sam en Moos los. Daar is mijn buurman een pikeur in. Hij heeft altijd weer ergens nieu we opgedaan. En altijd in het nette. Op het glooiende vlak begeeft Bram zich niet. Toch zijn er dan nog enke len in ons gezelschap die het maar matig kunnen waarderen. Ze vinden het leven té ernstig om er moppen en wietsen over te produceren. Dat kan. En Bram respecteert dat. Als ze er bij zijn beperkt hij zich tot enkele losse schertsen over wat er langs de openbare weg te zien en te beleven valt. Helemaal laten kan hij het niet. Overigens had Bram nog nooit anders dan de roepnamen van Sam en Moos gehoord. Hij wist niet hoe de beide heren, die de aanleiding tot de vele „ken-je-die's" officieel bij de burger lijke stand staan opgetekend. Intussen is Bram d'r wel achter. En daarmee is dan weer een plaatselijke schermutseling op de lichte en de zwa re wapens ten einde. Via de moppen van Bram waren we aan de afbraak gearriveerd. Op de Kerkewijk, ter hoogte van de Vaart- brug. We namen daar het laatste sloopkarwei in ogenschouw. ,,'t Is nog zund van zo'n mooie viela", snerpte iemand boven het geluid van een trilboor uit. Hij had zich, gebruik makend van het lawaai, ongemerkt in onze kring genesteld. De man was er duidelijk op uit om z'n gevoelens van afkeuring te lozen. „Dat ouwe mannenhuis ik zeg: dat ouwe mannenhuis" toeterde hij in on ze oren, „daarvan zeg ik alla. Daar was niks op tegen om het voor de we reld te smijten. Maar zo'n mooie vie la hadden ze van mij nog wel effies maggen laten staan. Waarom staat dat huis eigenlijk in de weg?" „Omdat ze d'r bejaardenflats neer gaan zetten. Daarom moet die kast weg", kwam als antwoord uit ons gezel schap. „Dat weet ik ook", zei de man, „da's geen nieuws. Maar ik vraag me af: wat hebben ze dan voor last van dat huis? Ze hadden er best om heen kun nen bouwen". We lieten 'em praten, omdat het toch niet mogelijk zou zijn de man van het nut van de sloop te overtuigen. Hij vond het zonde van de degelijke woning en het gezegde „het moet vaak eerst slechter worden om het be ter te krijgen", zou op hem wel geen enkele uitwerking hebben. We hebben er voor onszelf wat verder over gefilosofeerd. Hoe zou het er al lemaal uit gaan zien? Laten we 'es zeggen over een jaar of tien. Aan beide kanten van de Kerkewijk een knots van een bejaardenconcentratie. Lekker dicht bij het dorp. In de flat jes bejaarden, die een dagtaak heb ben aan het afsjouwen van het cen trum. Het grote winkelcentrum. Misschien zal tegen die tijd de hele ouwe kern wel verdwenen zijn. Het is de laatste jaren opvallend rustig rondom de saneringsplannen aan het Achterkerk en aanverwante krotbuur tjes, maar eindelijk zal het er een keer van moeten komen. Dan gaat een heel stuk oer-Veenendaal voor de vlak te. Tegelijk met de berg lompen en oude metalen. En mogelijk zelfs de als vanouds bekende Woudenbergse fabriek. Wat er voor in de plaats moet komen? Ik zou het niet weten, maar het lijkt mij de aangewezen plek voor nog een winkelcentrum. Aangekoppeld aan het bestaande. Een ideale toestand. Maar het kan ook zijn, dat er te gen die tijd zoveel mensen achter autosturen zitten, dat we er allemaal parkeerruimte moeten creëren, om een woord van deze tijd te bezigen. Het zou wel een groot gat midden in het hart van onze plaats worden. Maar met al onze automobielen kunnen we het een aardig eindje opvullen. WOUT BLAUWKOUS. ADVERTENTIE VEENENDAAL Van verschillen de kanten is de bedrijfsleiding van het Valleibad benaderd om een apart zwemuur voor huisvrouwen in het rooster op te nemen. Men heeft hier voor noj een enkel gaatje weten te vinden en wel op dinsdag- en donder dagmiddag van kwart voor twee tot kwart over drie. Ook op deze tijden gelden de normale toegangsprijzen voor enkele baden, tien-badenkaart en abonnementen. VEENENDAAL Het eerste van de twee USO-concerten wordt donder dag 26 september gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het programma vermeldt werken van Brahms. Ravel en Beethoven, welke werken worden uitgevoerd onder lei ding van Paul Hupperts. Hoewel de voorverkoop nog maar nauwelijks op gang gekomen is, kan nu reeds gespro ken worden van een goede belangstel ling. Indien de voortekenen niet bedrie gen, dan krijgt het USO ook dit seizoen weer de belangstelling, die het toekomt. Om de opkomst te stimuleren en te vens als voorbereiding op een volgend seizoen, als er waarschijnlijk tenminste drie concernten gegeven zullen worden, heeft het comité besloten abonnemen ten uit te geven. De prijs van deze abon nementen komt er op neer, dat men het tweede concert voor de helft van de prijs kan bezoeken. De uit te voeren werken zijn: ..Vari aties over een thema van Joseph Haydn, „opus 56a van Johannes Brahms. „Daphnis et Chloé", suite nr. 2 van Maurice Ravel en na de pauze de symphonie in A. gr. terts opus 92 van Ludwig van Beethoven. Johannes Brahms (1833-1879) leeft muzikaal gezien op de grens van twee perioden in de geschiedenis. Hij is de voornaamste der laat-klassieken, ter wijl hij als romanticus meer verwant schap heeft met de reeds voor zijn geboorte overleden Schubert, dan met zijn tijdgenoot Wagner. In zijn muziek klinkt zijn persoonlijkheid door: Brahms had als wezenskenmerk een noordduitse, donkere, christelijk reli gieus geaarde ernst. Als wonderkind trad hij reeds oplO-jarige leeftijd op als pia nist. Zijn jeugd was verre van onbe zorgd en de jonge Brahms heeft lange tijd een aandeel in de gezinsinkomsten moeten leveren door op te treden in ca- fé's van verdacht alooi. Na zijn twintig ste verjaardag ontplooide Brahms zich eerst goed. Van zijn composities voor die leeftijd zijn er nog slechts drie over, de rest heeft hij later vernietigd. Schu mann, Von Bülow en Hanslick erkenden hem als de grootste componist van hun tijd. Voor het werk dat volgende week donderdag door het USO uitgevoerd wordt maakte Brahms gebruik van een andante uit het eerste van een serie van zes „Divertimenti" van Joseph Haydn. Al die divertimenti waren ge schreven voor 2 hobo's, 2 hoorns, 2 fa gotten, en 1 serpent (een verouderd blaasinstrument (bas), dat zeer moei lijk bespeelbaar was. Wegens zijn grote lengte had het een slangvorm. De ser pent behoort tot de familie der „Zin ken", ivoren of houten-met-leer-over- trokken blaasinstrumenten, waarvan de bespelers zeer populair waren). Brahms liet voor het thema de instrumentatie van Haydn ongewijzigd, zij het dan dat hij de serpent verving door een contra-fagot. Maurice Ravel (1875-1937), eigenlijk Joseph-Maurice Ravel, zocht zijn inspi ratie bij Chabrier, Satie en Rimskij. Hij koos de calvecimbelwerken van de 17/ 18de eeuw als zijn voorbeeld. Zijn mo derne klankraffinement ontbeert nim mer zowel een intensieve passie, als een welhaast expressionistische transparante vormgeving. Na 1932 Was het Ravel door verduistering van geest niet meer mogelijk te werken. RHENEN Het bestuur van de ver eniging „Oranjedag" heeft het pro gramma voor de viering van het Prin senkind klaar. De geboorte zal worden aangekon digd door het luiden van de klokken in de Cuneratoren. gevolgd door éen feestconcert op het carillon door de stadsbeiaardier, de heer Gijs Brinks uit Baarn. Verder zijn de feestelijkheden voor namelijk gericht op de jeugd. Alle schoolkinderen worden getrakteerd op beschuit met muisjes. Voor de kinde ren van de kleuterscholen en de drie laagste klassen van de lagere scholen in Rhenen-Stad wordt in de ochtend uren een filmprogramma verzorgd. Met de kinderen uit de hoogste klas sen van de lagere scholen wordt in de middag een ganzenbordspel in de openlucht gehouden en wel op Beuken laan, Ericalaan en Bremlaan. Hieraan zal door ongeveer 600 kinderen wor den deelgenomen. Genoemde straten zullen tijdelijk voor het verkeer wor den afgesloten. In verband hiermee worden zij, die aan deze wegen wo nen, verzocht hun auto's tijdig elders te parkeren. De uitvoering van het ganzenbord spel is uiteraard sterk afhankelijk van het tijdstip van de geboorte. Daarbij wordt getracht het volgende schema aan te houden. Heeft de geboorte plaats voor 's mor gens 7 uur dan worden bovengenoem de evenementen gehouden op dezelfde dag. Wordt het Prinsenkind na 7 uur 's ochtends geboren, dan wordt de daarop volgende dag gefeest in Rhe- nen. Heeft de geboorte plaats op vrijdag, zaterdag of. zondag dan is de viering op de daarop volgende maandag. Het bestuur van „Oranjedag" ver zoekt alle ingezetenen van Rhenen na het bekend worden van de heuglijke gebeurtenis de vlaggen uit te steken. Paul Hupperts, de „vaste" dirigent van het Utrechts Symfonie Orkest, in actie. Het van hem uitgevoerde stuk is ge- inspireerd op het bekend verhaal van Daphne en Chloë, uit de Griekse litera tuur. Duidelijk komt in het werk het zoeken van Daphne naar zijn beminde en de strijd van de natuurgod Pan te gen de rovers tot uiting. Met moderne klanken wekt Ravel een klassiek bele ven op, dat op bepaalde wijze uniek ge noemd kan worden. Ludwig van Beethoven, (1770-1827), wordt terecht een van de grootsten on der de muzikale scheppenden genoemd. Met recht kan men hem een wonderkind noemen, want op 8-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste pianorecital, op 11-jarige leeftijd werd zijn eerste compositie ge drukt, en op 12-jarige leeftijd verving hij zijn eerste leermeester, de hoofdka pelmeester Neefe ft» Wenen, aan het or gel. Het leven van Van Beethoven is door smart gekenmerkt: ongelukkige liefde, slechte gezondheid, het slechte gedrag van een neef, waarover hij de voogdij had en vooral zijn steeds erger wordende doofheid. Omstreeks zijn der tigste jaar openbaarden zich de eerste verschijnselen van zijn doofheid. De laatste acht a tien jaar van zijn leven bracht hij in absolute stilte door. VEENENDAAL Luxor heeft weer eens een film, die gezien mag worden. Deze week draait namelijk de verfil ming van het boek van de Nobel-prijs- winnaar Boris Pasternak, „Dr. Zjiva go". Hoewel de Hollywoodromantiek er wat te dik bovenop ligt, mag de film in letterlijke betekenis gezien worden. De film, die maar een zwak aftreksel van het boek is, maakt duidelijk, waar om de Sovjet-autoriteiten aan Paster nak verboden de prijs in ontvangst te nemen, ja zelfs waarom Pasternak zijn boek slechts in het westen kon laten drukken. Het verhaal speelt rond de bolsje wistische revolutie in Rusland. Zowel de sfeer in het oude Rusland, als tij dens de eerste jaren na de machts overname wordt goed getekend. Het hoofdthema van de film is de geweldlo ze strijd van Yuri Zjivago goed ver tolkt door Omar Sharif tegen de communistische idee. Omdat Yuri het menselijke individu nog steeds als voor naamste factor in het leven handhaaft en daarvan in zijn gedichten getuigt, moet hij wel in botsing komen met de communisten, die op dat moment van de revolutie slechts de staat als be langrijk zien. Tekenend voor de sfeer van het ver haal is de zakenman en opportunist Ko- marovsky (Rod Steiger), als hij tegen het eind van de film Yuri en zijn ge liefde Lara (Julie Christie, in een der beste rollen van deze film) tracht over te halen met hem mee te gaan. Hij is benoemd tot minister van justitie in een der Siberische staten en ge-(mis)bruikt deze positie om Lara voor wie hij reeds voor de revolutie liefde opvatte te redden. Tekenend voor Pasternak is zijn antwoord, nadat hem gevraagd werd of hij door het regime vertrouwd wordt: „Zij vertrouwen niemand, maar ik ben bruikbaar". De gehele levensgeschiedenis van dr. Zjivago wordt door de halfbroer van hem, Yevgraf Zjivago, generaal in het Rode leger verteld aan een meisje, dat hij houdt voor de dochter van Yuri en zijn geliefde Lara. Yevgraf (Alec Guin ness) speelt een rol, die de Stalinisti sche Russische autoriteiten niet gebil lijkt hebben: hoewel overtuigd commu nist redt hij zijn broer die als „bour- geois"-dichter staatsgevaarlijk was telkenmale het leven. Over het geheel een vrij goede film, die slechts bij tijd en wijle verveelt. Misschien ware het beter geweest als de schaar wat meer gehanteerd was, waardoor de lengte nu bijne drieën- een half uur wat bekort zou zijn. Re gisseur David Lean heeft echter de kansen die het verhaal bood om er een sex-film van te maken, gelukkig niet aangegrepen. Daardoor wint de film aan overtuigingskrachten dat is een pluspunt. Tot en met volgende weesk woensdag in Luxor. Maar wonderbaarlijke paradox: Hoe slechter Beethoven de muziek kon ho ren, hoe mooier zijn muziek werd. Selchts hier en daar is aan te tonen, dat hij door zijn doofheid het gevoel voor wat technisch mogelijk was verlo ren heeft. De zevende symfonie schreef Beet hoven, toen hij reeds vrij ernstig doof was. Het werk is vrijwel gelijktijdig ge- maa'kt met zijn achtste, waarom men de zevende en achtste wel de „twee ling-symfonieën" noemt. De melodie is vooral ook door de herhalingen van de thema's dansend, zodat men meer over een suite zou moeten spreken, dan over een symfonie. Toch blijft het werk symfonisch en tevens even melodieus als spannend. Eigenlijk zou de zevende en de achtste na elkaar opgevoerd moeten worden: veel vragen en proble men, die in de zevende gesteld worden, krijgen eerst in de achtste een oplos sing. LEERSUM Ds. G. J. Overgaauw. hervormd predikant in de gemeente Leersum, heeft het beroep aangeno men naar de gemeente Yriezenveen. De predikant zal Leersum waarschijn lijk per 1 januari verlaten. Geboren: Frank P., z.v. B. F. de Graaf en H. C. van Ankum; Hermanus. z.v. C. H. Kleijer en P. Donkersteeg; Miran da. d.v. W. Ketssen en M. Bahre; Patrick E., z.v. D. Vogelezang en C. M. Slotboom; Daantje A., z.v. J. A. A. R. Wattimena en A. J. Hoo Triraa Nio; Evert J., z.v. R. van Middendorp en A. Jansen; Maartje, d.v. R. Blotenburg en A. J. Boer; Harald P. A., z.v. P. A. M. Kop en C. T. Teunissen; Jan J., z. v. W. Roelofsen en A. J. van der Lee; Ma rieke, d.v. L. C. de Boef en E. P. van Berkel; Maria, d.v. L. A. Francken en G. van Ravenswaaij; Wouter W., z.v. J. B. Hooijer en J. van Laar; Johannes, z.v. H. G. A. Essers en I. J. W. M. van Meel; Rudolf J„ z.v. H J. van Toor en C. Verhage; Elisabeth H., d.v. J. Blaau- boer en E. M. van der Meulen; Godfried Manuél, z.v. J. J. Keller en M. S. G. Maatita; Miranda, d.v. M. Keijman en W. H. Stilting; Hendrika M., d.v. A. J. Lens en L. M. Havenaar; Willemina, d.v. R. Beukhof en B. M. Beukhof; Wil- lempje, d.v. J. van Veenendaal en J. van Scherrenburg; Ingeborg, d.v. H. Rozen- boom en C. A. Blok; Susan, d.v. A. J. van Maanen en J. W. G. Homan; Willem, z.v. W. A. Heij en H. W. van de Beek; Aart, z.v. B. van Roekei en T. C. Over- eem; Carola, d.v. D. van Riessen en H. A. van Bruinessen; Robert E., z.v. I. Wa- linga en M. E. de Fluiter; Hendrik J., z.v. J. Vinke en R. Lokhorst; Branko, z.v. J. L. Schmetz en T. Kasje; Janette, d.v. H. Wassink en B. G. Lagemaat; Al- bertha, d.v. R. van de Weerd en W. van de Langemeen. Ondertrouwd: Cornelis Hendriksen en Cornelia Smeenk; Hendrik J. Hamer en Maria W. Plomp; Heijmen van de Beek en Jacobje de Koning; Johannes H. van de Burgt en Hillegonda van Ek; Willem J. Huijzer en Dirkje van Peursem; Wil lem van de Maat en Margretha P. Bit ter; Johan ter Avest en Gezina A. Sie- brand; Barend Methorst en Hilligje J. C. Lamens; Wouter Huiberts en Maria van Gelder; Theodorus A. A. Jansen en Ja- comijna A. M. van Grunsven; Cornelis Rijnsent en Cornelia van der Valk; Ar nold W. Luiten en Marianne Eijgen- raam; Cornelis Vink en Margaretha H. Veenendaal; Jan Coppens en Jacoba van Veldhuisen; Matthijs C. H. M. Rij- semus en Barendina C. C. Jansen; Plo- nius H. Vlieg en Femmigje J. Rink; Pieter Prins en Rolina Schothorst. Getrouwd: A. G. Timmer en W. D. Hol; J. J. Schoon en J. Wijnveen; M .A. G. Toonen en L. W. M. de Bruyn; G. J. Verburgt en D. Minnen; H. Booman en C. A. W. de Bond; W. van den Berg en G. Beumer; H. Bunt ep. G. Huttinga; A. W. de Vreede en A. H. R. H. M. Wolfs; W. van de Hoef en M. C. G. Al- derse Baas; C. van Hal en J. E. Meeu- wig; M. Reijersen en J. van Eek. Overleden: Judith E. Achterberg e.v. L. Akihary. 24 jaar. Anton P. Timmer, 73 jaar. Gijsbert Snijders, 86 jaar. Wil- lemijntje van Zoest, geh. gew. met C. van den Bruinhorst, 74 jaar. Willem van Ren nes, 68 jaar. Willem H. Burksen, 79 jaar. Arnoldus D. H. Hengst. 64 jaar. Margretha Beukhof, geh. gew. met J. H. van Amwongen, 69 jaar. Klaas van- de Meent, 65 jaar. VEENENDAAL Ook na de week gratis zwemmen die volgde op de offi ciële opening van het overdekte Valleibad zijn de zweniliefhebbers met grote drommen blijven komen naar het nieuwe complex aan de Sportlaan. In de eerste week van zijn „normale" bestaan heeft het bad ruim 5900 bezoeken te verwerken gekregen. In laatste augustusweek gingen maar liefst 20.000 mensen gratis te water. Het bestuur van de Veenendaalse uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. sportstichting ziet nog met plezier op die eerste week van kennismaking te rug en met dit bestuur ook het perso neel van het bad, al heeft dit in die pe riode onder hoogspanning moeten wer ken. Deze hoogspanning zal er waar schijnlijk ook wel debet aan zijn dat niet iedere badgast op die service en tegemoetkomendheid van de zijde van het personeel is getracteerd waarop men doorgaans wel aanspraak kan ma ken. Daarvan getuigt overigens ook een ingezonden schrijven aan de redactie van een plaatselijk dagblad waarin een lezeres haar ontstemming spuit over de behandeling door het personeel. Haar anonimiteit staat evenwel het opnemen van deze „cri de coeur" in de weg. Ook over de tweede week sinds de openstelling van het bad is het bestuur van de Sportstichting dubbel en dwars tevreden. Er is in de hele week van maandag tot en met vrijdag praktisch geen uurtje meer vrij. Wel wil men trachten hier en daar nog gelegenheid te geven voor een speciale groep. De bezoeken in de eerste week van september kwamen uit de volgende groepen: vrij zwemmen 1700, scholen 2510, Veenendaalse Zwemclub 500, les sen aan kinderen .fiOO en lessen aan vol wassenen eveneens 600. Over de tijden waarop men vrij kan zwemmen van maandag tot en met vrijdag schijnen nog misverstanden te bestaan. Deze zijn 's morgens van 7.00 tot 8.20 uur, 's middags van 3.30 tot 4.30 Overigens betekenen deze tijden niet dat 's middags en 's avonds gedurende de gehele periode onbeperkt kan wor den gezwommen. Om iedereen de no dige ruimte te geven moet dit beperkt worden tot een uur. Technisch gezien kan het bad de gro te toeloop met gemak verwerken. De vitale onderdelen zoals de zuivering en de verwarming van het water werken geheel volgens de hoge verwachtingen die er bij de start aan werden gesteld. Hetzelfde geldt voor de verstelbare bo dem, die regelmatig op een ander» stand wordt gezet. ZEIST De werkgroep gemeentepo litiek van de afdeling Utrechtse Heuvel rug van D'66 komt dinsdagavond 24 sep tember bijeen ten huize van de heer R. Sjoukes, Valkenboschlaan 5 te Zeist. D» bijeenkomst is ook voor belangstellen de niet-leden toegankelijk. ADVERTENTIE ELST (Gld.) Op zaterdag 21 sep tember wordt te Eist (Gld.) op het ter rein „Eurohal", een premiekeuring van Welsh ponies gehouden. Voor deze keu ring zijn Engelse juryleden aangetrok ken. Er zijn meer dan 300 inschrijvin gen. Behalve de fokrubrieken is er een rubriek bestgaande rijpony. VEENENDAAL Woensdag 25 sep tember wordt in de bovenzalen van ho tel „De Korenbeurs" een unieke mode show georganiseerd door modehuis „Elegance". Dit modehuis dat de ver tegenwoordiging heeft voor Truimph International schotelt haar clienten en iedere andere dame die daarvoor be langstelling toont het nieuwste voor op het gebied van Truimph foundations, lingerie, de fcadmode 196 en gebreide kleding. 9 VOOR OUDHOLLANDSE MEUBELEN MOET U NAAR APELDOORN PERMANENTE SHOW VAN OUDHOLLANDSE STWLMEUBELEN uniek in Nederland. 3 etages Oudholl. en Oud- vlaamse atijlmeubelen vindt U bij ons in een sfeer zoals U het thuis graag zou wil len hebben. Geopend van 8.30-12.30 en 14.00-18.00, vrijdags ook van 19.00-22.00 uur. Gesloten dinsdags na 13.00 uur, zatezdags na 15.00 uur gesloten. t Specialist in Oudhollandse styimeubelen Mariastraat 76 - Tel. 18818 APELDOORN luiiimiiiiiMiiMiMiMiiM'itmiitiriimiiMHimtitiiiiiiM. ••'MMiiiMiiimmimniiiiiimmimimimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiMiiiiii IIIIMIIIIMtlllMJIIMtlllinillJIIIMIIIIIIMMIMlIlillUlllltlllinilIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIimillimilWIIIIIIIMIIIIIIIIIIItlllliliir "tHiiiMfiiiiiMiimiiiiiHnmtt'imiiimtifiiiiiiiiiMiiiM V EEN EN DA AL/W A GENINGEN Het dekenaat Wageningen in de rooms-katholieke kerk krijgt een nog bijna unieke functionaris in het Ne derlandse katholieke leven. Zondagavond zal tijdens een avondmis om 19 uur namelijkk Pater B. J. ter Steeg worden geïnstalleerd als dekenaal assis tent. De installatie zal plaats vinden in de dekenale kerk van het dekenaat Wageningen aan de Bergstraat. Als hoofdcelebrant zal deken Th. A. M. Of ten optreden, terwijl 7 priesters Uit het dekenaat als concelebrant zullen fungeren. Pater Ter Steeg zal samen met twee niet-priesters het dagelijks bestuur van de nieuw ingestelde Dekenale Adviesraad (DAR) vormen. Het dekenaat Wageningen be staat uit de parochies te Bennekom, Doorwerth, Ede, Heelsum, Lunte- ren. Oosterbeek, Renkum, Rhenen, Veenendaal en Wageningen. In to taal zijn er in het dekenaat 22 priesters in de zj^lzorg werkzaam, onder leiding van deken Otten. De ze priesters kwamen regelmatig bijeen op priesterconferenties en uit deze conferenties is het verlangen naar een DAR gegroeid. Sinds 1963 bestond er in het dekenaat een „Oecumenisch Instituut". waar van de werkzaamheden ongeveer vergelijkbaar zijn met die van het ..Open Deur - Onderweg"-werk in de hervormde en gereformeerde kerken. Directeuren van het oecumenisch instituut waren achtereenvolgens pater Van 'Wagenberg o.p., pater Dorresteyn o.p., en pater J. Ver- bey. Zij legden goede oecumeni sche contacten, begeleidden velen die overgingen naar de rooms-ka tholieke kerk en gaven vormings cursussen aan catecheten. Sinds 1966 heeft een gespreks groep onder leiding van cjrs. W. D. M. Janssen de dekenale samenwer king bestudeerd. Door drs. Janssen werd een rapport opgesteld, dat door de socioloog drs. A. T. J. Nooy verder uitgewerkt is. Hij bracht overleg en gezagslijnen in kaart en stelde met een reeds gestarte adviesraad een nieuw rapport op. Inmiddels werd de inspraak van de gelovigen groter en kreeg vorm in parochiële en dekenale werkgroe pen. In 1967 werd het Oecumenisch In stituut opgeheven, omdat men van mening was dat het in de totale dekenale samenwerking gebracht moest worden Alle activiteiten bin nen het dekenaat wil men namelijk (iiKiiiiKiiiMiMiiiiiiMiHiHiMiimiiiiiiitiiNVnHninnmuiiaHMnimnnfliMtmnmnmininiiiiniiimmiiiiiiMiimiiniiiiHiMiiMiiimiiHHHimiiNinmiii door de oecumenische bril gaan be zien. De directe contacten met de andere christenen zullen vanuit een dekenale werkgroep „oecumene" georganiseerd worden, tenderend naar plaatselijke oecumenische werkgroepen, omdat de mogelijkhe den en feitelijkheden van de dia loog tussen de kerken per plaats verschillen. De laatste directeur van het oecu menisch instituut, pater J. Verbey, zou tot dekenaal assistent benoemd worden. Hij overleed echter voor tijdig, zodat de priesters van het dekenaat uit hun midden een nieu we keuze moesten maken. De keus viel op pater Ter Steeg, die daarop door kardinaal Alfrink benoemd werd. De DAR bestaat uit vertegen woordigers van alle dekenale werk groepen - die stevige contacten on derhouden met de parochiële werk groepen - zoals: liturgie, oecumene, jeugdzielzorg, huwelijk en huisge zin, kerkbesturen en de werkgroep priesterconferentie. Verder maken de gespreksgroepen schóól-cateche se en volwassenen-catechese er deel van uit. De DAR assisteert, samen met de deken, op alle terrei nen van samenwerking, zowel in terparochieel als dekenaal. Het da gelijks bestuur van de DAR wordt uitgebreid met enkele academici als adviseurs. De dekenaal assistent moet be ginnen zich zo breed mogelijk te in formeren, door contacten met enkele dekenale assistenten, die reeds werkzaam zijn, door studie in de pastorale theologie aan de uni versiteit van Nijmegen en vooral door gesprekken met alle priesters van het dekenaat. Als zijn informa tieperiode afgesloten is, zal hij zijn werk moeten gaan plannen, waar de na zijn eigenlijke werk aanvangt. Het werk zal bestaan uit vorming door catechese voor diverse groe pen, tevens met het oog op even tuele potentiële ambtsdragers in de toekomst. De assistent zal de pas torale taken van de priesters moe ten coördineren opdat de priester in zijn wijk meer tijd en aandacht kan besteden aan huisbezoek en li turgie. Als er in het pastoraat bin nen het dekenaat nog lacunes zijn, dan moet de dekenaal assistent deze signaleren en er nieuwe werk groepen voor in het leven roepen. De dekenaal assistent heeft de opdracM om bij alle werkzaamhe den attent te zijn op het oecume nisch karakter, want wat samen kan mag niet gescheiden gebeuren. De CJV, afdeling Veenendaal, lijdt aan bloemarmoede. Al drie jaar zit men met dezelfde groep; nieuwe le den komerf er niet bij. Bovendien zal de leiding, in verband met studie redenen, genoodzaakt zijn het bijltje erbij neer te leggen. Om deze redenen heeft men een oproep tot alle jongeren van de her vormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal gericht om op zondag 22 september een openbare vergadering bij te wonen. Uiteindelijk zal dan de beslissing over het al dan niet voort gaan van de activiteiten van de Vee nendaalse CJV moeten vallen. Bij te weinig belangstelling zal een jaartje moeten worden gestopt. De uitbreiding van de hervormde gemeente te Amerongen en de daar mee gepaard gaande toeneming van werkzaamheden heeft het noodzake lijk gemaakt dat er twee ouderlin gen aan de kerkeraad moeten wor den toegevoegd. Bij de hervormde gemeente te Amerongen worden de collecten aan de uitgang nog met een open schaal gehouden. Het merendeel van de kerkeraad vindt deze wijze van in zamelen niet discreet genoeg. In het vervolg zullen daarom de collectan ten met zakjes aan de deur staan. De bekende Dordtse synode van 1618-T9 zal worden herdacht. Omdat het 350 jaar geleden is zal van 8 no vember tot en met 19 januari een tentoonstelling worden gehouden. Het Rijksprentenkabinet en de gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk hebben hun medewerking toegezegd ten aanzien van het uitlenen van prenten en archiefstukken. Het gemeentebestuur van Dor drecht zal als gastheer optreden voor het kerk-historische gezelschap dat begin januari 1969 in Dordrecht bij eenkomt om aan de Dordtse synode aandacht te besteden. De landelijke werkgroep geschie denisdocenten is voornemens over de synode aan opzet, achtergronden en vervolgens een boekje samen te stel len. Op de tentoonstelling zal onder meer te zien zijn het in de Dordtse raadzaal hangende schilderij van de synode waarvan een- reproduktie in vrijwel elk geschiedenisboek voor komt. Inmiddels heeft de kerkeraad van de vrijgemaakt-gereformeerde kerk van Dordrecht besloten niet deel te nemen aan de oecumenische her denking van de synode. De kerkeraad acht het namelijk onmogelijk samen met gemeenschappen, die de leer van de synode min of meer op een dood spoor hebben gezet, een her denking te houden. Web vond de kerkeraad het op zijn weg liggen een landelijke herden king te organiseren, waarvoor inmid dels een commissie van voorberei ding aan het werk is gegaan. In de gereformeerde kerk van Baarn zijn onlangs op een zondag tien vrouwelijke gemeenteleden in het ambt bevestigd: 8 als ouderling, 2 als diakenen. De Baarnse predikant ds. D. Krij ger zei, dat hierdoor de kerkeraad zo maar ineens voor ruim 20 procent uit vrouwen zal bestaan. De vrijwillige bijdragen hebben de kerkvoogdij van de hervormde ge meente te Opheusden dit jaar 1000 gulden meer opgeleverd dap in 1967. In totaal kwam binnen 8610 gulden. Twee weken later dan aanvanke lijk was aangekondigd, gaat de kel der van de Sionskerk weer voor de jeugd open. Morgenavond kunnen jongens en meisjes van 15 jaar en ouder terecht en in het vervolg iede re zaterdagavond van half acht tot half elf. Het winterseizoen voor het vereni gingswerk van de hervormde ge meente zal worden geopend met de jeugdappel, dat morgenavond in de Oudekefk op de Markt wordt gehou den. Er is samenzang, ondersteund doororgel en trompet. Ds. S. P. van Assenbergh zal een meditatie uitspreken. De hervormde predikant ds. C. Graafland zal op 20 oktober een ra diodienst leiden. De dienst, die om 10 uur begint, wordt uit de Nieuwen- dammerkerk te Amsterdam (de nieuwe standplaats van dr. C. Graaf land) uitgezonden via de wereldom roep. Zondag 29 september zal op de camping „De Lucht" te Renswoude de laatste kampdienst worden ge houden. Men heeft hiervoor de Gere formeerde predikant ds. J. C. Jon kers uitgenodigd. Voor de laatste zondag heeft eeh groep van het Le ger des Heils haar medewerking toe gezegd. Over het algemeen kan men zeggen dat deze diensten aardig be zet waren van de zijde der vakantie gangers. Men heeft dan ook beslo ten ook volgend jaar hier mee dc< te gaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 3