VALLEI? Belt u dan «van a.u.b 10550 11079 Van parkeerterrein achter kleuterschool komt voorlopig niets Groot alarm op „Heimerstein" Voltooiing van Rw 15 opnieuw uitgesteld VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. GECOMBINEERDE OEFENING BRAND IN BOERDERIJ SLOEG O VER OP SCHOOL Wittenberg'planologisch en financieel thans rond ACTIE-COMITE VERONTRUST OOK IN SCHERPENZEEL GELDGEBREK Gemeentesecretarie gaal verhuizen MARKTEN Belgische prof achter Edese orgelklavier AGENDA Kerkdienst voor gehandicapten Predikant sprak voor N.C.Y.B. VEEMARKT UTRECHT BURGERLIJKE STAND AMERONGEN Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 0 Behoedzaam werden „de slachtof fers" van de trap gedragen. O EDE Aan de serie zomeravond - orgelbespelingen in de maanden juli en augustus zijn nog twee concerten toegevoegd in de maand september. Naast bekende organisten als Lan- glais, Asina, Mulder. Van der Panne. Zwart etc. werd vorige week zaterdag het orgel bespeeld door Heinz Loh- mann uit Düsseldorf. één der deelne mers aan het orgelconeours in de Gro te Kerk te Arnhem. Zaterdagavond komt professor Kamiel d'Hooge uit Brugge (België). Dit concert wordt gehouden op het orgel in de Oude Kerk aan de Grote straat te Ede. Professor Kamiel d'Hooge is in 1929 geboren en studeerde piano en orgel aan het Lemmeninstituut te Meche- len, orgel aan de Hogere Muziekschool in Antwerpen (Kon. Vlaams Muziek conservatorium) en Kontrapunkt Und Fuge aan de Hogere Muziekschool (Kon. Muziekconservatorium) ih Gent. Hij concerteerde voor de Belgische Radio en Televisie, voor de Nat. Deen se dender, BBC (Londen), Parijs en Frankfurt; gaf en geeft orgelconcer ten in België. Nederland, Duitsland, Engeland. Frankrijk. Denemarken, Zweden. Zwitserland. Oostenrijk, Ame rika, Polen etc. Thans is hij organist van de Kathedraal te Brugge in Bel gië, Professor voor orgel aan het Lem- mensinstituut te Mechelen, directeur van het Koninklijk Muziekconservato rium in Brussel. De Belgische orga nist zal „Die Kunst der Fuge" van Joh. Seb. Bach uitvoeren met het or gelkoraal „Vor deinen Thron tret ich hiermit". Go boren: Teuntje, d.v. G. Dorrestij n en G. van Ginkel; Elisabeth Petronella Christina d. v. C. Looijen en M. van Doorn; Catharina d. v. D. H. de Vries en G. J. Willemse; Lambertha Wilhel- mina d.v. H. J. v.d. Broek en Y. B. Y. M. Kemperman. Ondertrouwd: H. J. Vonk, 20 jaar en A. M. van Malsen, 19 jaar; A. A. van Doorn, 53 jaar en J. E. ten Geuzendam 45 jaar; A. van Oostwaard, 24 jaar en J. T. Avezaat, 19 jaar. Getrouwd: T. van Grootveld, 19 jaar en G. Versteeg, 16 jaar. Overleden: Lena Roelofsen. echtg. van P. P. van Haaren, 62 jaar. Vertrokken personen: H. Overeem, Burg. Jhr. Mr. W. E. van Weedelaan 12, naar Zeist. ..v Cv>hv f *•*-*• Heden, vrijdag VEENENDAAL Brandweerkantine, 15-22 uur: Bloemen tentoonstelling. ELST Wijkgebouw Veenendaalseweg, 20.00 uur: Uitreiking EHBO-diploma's. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Brandweerkantine, 10-16 uur: Bloemen tentoonstelling. ELST Muziektent Beatrixstraat, 19.30 uur: Start lampionoptocht. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Het eind 1967 in. het leven geroepen actie-comité Rijksweg 15, waarin 12 officiële instanties, Kamers van Koop handel en nationale organisaties van het wegvervoer zijn verenigd, is door deze gang van zaken zeer verontrust. Onmiddellijk na het verschijnen van de begroting rijkswegenfonds 1969 heeft het comité fel geprotesteerd en tegelijkertijd zijn teleurstelling uitge sproken. „Bij de introductie van het rijkswe genfonds in 1965 werd de voltooiing van Rijksweg 15, die ruim veertig jaar op het Rijkswegenplan voorkomt, in het vooruitzicht gesteld. Nu zijn wij vier jaar verder en er is nog geen uit zicht op het doortrekken van deze be langrijke West-Oostverbinding van Rot terdam-Europoort met het Nederland se en Duitse achterland en omge keerd", aldus een lid van het actie-co mité, die gaarne bereid werd gevon den commentaar te geven. „Het herhaalde pleidooi van het co mité is voorlopig nog aan dovemans oren van Verkeer en Waterstaat ge sproken. Gezien de grote economische belangen, die met het gereedkomen van Rijksweg 15 gemoeid zijn, met na me de verdere ontsluiting van het Gel ders Rivierengebied en Oostelijk Gel derland, zal het actie-comité zijn wer- zaamheden en voorlichting met kracht voortzetten". De woordvoerder van het actie-comi té wees onder andere op de ..Rijnrou te-rit", die op zaterdag 12 oktober plaatsvindt om de aandacht op deze zaak te vestigen. De toeristische rit leidt van Tiel via de Betuwe naar Doe- tinchem. De passage in de begroting Rijks wegenfonds, die betrekking heeft op Rijksweg 15 luidt als volgt: „Aan de in het midden des lands aan te leggen oost-west-verbindingen Utrecht - Apeldoorn - Oldenzaal (E8) en Ridderkerk - Gorinchem - Ressen - Babberich - Doetinchem (weg 15), met inbegrip van de verbinding (ge deelte van weg 50) met weg 12 tussen Valburg en Wolfheze, zullen bedra gen rond f 51 miljoen, resp. f 36 mil joen, worden besteed. Wat eerstge noemde verbinding betreft zal er een som van f 6 miljoen worden besteed aan de aankoop van gronden voor en een begin van de aanleg van de E8 tussen Utrecht en Amersfoort f 45 miljoen aan de voortzetting van de aanleg van genoemde wegverbinding tussen Hoevelaken en Holten met in begrip van de bouw van een brug over de IJssel bij Deventer. De voor weg 15 (met een gedeelte van weg 50) geraamde som zal worden be stemd voor de voortzetting van rij baanverdubbelingen en de bouw van kunstwerken tussen Alblasserdam en Kesteren, voor de aanleg van het ge deelte Kesteren - Valburg - Panner- len. voor de - aan de provincie Gel derland te vergoeden - kosten van de aanleg van het gedeelte Babberich - Doetinchem en voor de aanleg van het gedeelte Valburgweg 12 van de weg 50, met inbegrip van de bouw van een brug over de Rijn bij Hete- ren". dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal Zaterd. van 16.30-17.30 uur Bijgelicht door een collega met een zaklamp verleende de EHBO de eerste hulp. RHENEN Gisteravond moest de commandant van de vrijwillige brand weer in Achterberg groot alarm slaan voor een boerderijbrand op het insti tuut „Heimersstein" aan de Cunera- weg. Zowel het korps van Rhenen als van Eist werd om assistentie gevraagd, terwijl vanwege de vele gewonden de EHBO-afdeling Rhenen/Achterberg naar de plaats van de ramp werd ge dirigeerd. AI deze hulpdiensten waren bijzonder snel ter plaatse en wat dit be treft mag deze grootscheepse oefening want dat was het als bijzonder geslaagd worden gekwalificeerd. De organisatoren hadden dit oefen alarm lang geheim kunnen houden, om te grote toeloop van het publiek te voorkomen. Die was gisteravond dan ook erg klein. Men wilde de bewoners van „Heimerstein" zo weinig moge lijk storen. Commandant J. van Lienden was de eerste bevelvoerder gisteravond en hij was de eerste die op verkenning uit ging in de denkbeeldig in brand staan de boerderij. Daar wemelde het van de gewonden, niet alleen in de boerde rij en op de zolder, maar ook er ach ter. De eerste taak was die gewonden uit de vuurzee te halen. Daarbij moes ten de brandweerlieden al gauw pers luchtmaskers gebruiken. In een mini mum van tijd waren de slachtoffers verzameld op het pleintje tussen de boerderij en het schoolgebouw, dat ook al vlam had gevat. Enkele/lientallen EHBO-ers kwamen in actie om eerste hulp te verlenen, on der het toeziend oog van dr. Schilper- oord, de instructeur van de afdeling Rhenen/Achterberg. Vanaf de plaats van de ramp werden de gewonden over gebracht naar een zogenaamd gewon dennest. waar mevr. Van Dijk en me vrouw Van de Kroon de leiding had den en waar de gewonden verder wer den behandeld en verzorgd. Hier was ook dr. Rienstra aanwezig, die uiter aard veel belangstelling toonde voor de oefening. Er bleken ongeveer 12 slachtoffers te zijn. De wonden waren natuurgetrouw nagebootst door een grimeur. De brandweerkorpsen gaven met niet minder dan dertien stralen water. De colonne uit Rhenen haalde water uit de Grift. Hierop was ook de brandweer Eist aangesloten, terwijl Achterberg aansloot op de waterleiding. Met be hulp van een benzinemotor zorgde de brandweer voor schijnwerpers om het werk van de EHBO'ers wat te verge makkelijken. Er werd gisteravond bijzonder goed teamwerk verricht. VEENENDAAL In de Gerefor meerde kerk aan de Vaartbrug wordt zondagmorgen 22 september weer een bijzondere kerkdienst voor geestelijk gehandicapten belegd. Voorganger in deze dienst, die om kwart over elf be gint, is ds. A. Wisgerhof, Hervormd predikant te Veenendaal. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat de afdeling burgerlij ke stand, bevolking, militaire zaken en huisvesting met ingang van maandag 23 september 1968 is ondergebracht in de nieuwbouw tussen gemeentehuis en „Bella Vista", waar zich ook de ingang bevindt voor het publiek. Zij vestigen er nog eens de aandacht op, dat alle se cretarie-afdelingen alleen 's ochtends van 8.1512.30 uur voor het publiek ge opend zijn. Rhenen, 17 september 1968. B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. RENSWOUDE Voor de eerste ver gadering. die de afdeling Renswoude van de N.C.V.B. in het nieuwe verga- derseizoen hield, had het bestuur ds. Langbroek uit Veenendaal uitgenodigd om te komen spreken over de plaats van de christenjongeren in deze tijd. De Veenendaalse predikant stelde bij zijn causerie centraal dat de gehele op voeding een zaak van gebed moet zijn. Het vergeleek de huidige tijd met vroeger toen aan het christelijk vor mingswerk van de jeugd veel werd ge daan op vergaderingen waarbij aan voorstudie veel aandacht werd besteed. Wat weet onze tegenwoordige jeugd- van bijvoorbeeld kerk- en schoolstrijd, aldus spreker, die er verder van over tuigd was, dat de ouderen attent moe ten zijn op de noodsignalen die uit de samenleving komen. Op de causerie van ds. Langbroek volgde een geanimeerde bespreking. SCHERPENZEEL De trouwe bezoekers van de Scherpenzeelse raadsver gaderingen lieten gisteravond verstek gaan. Ze hadden of meer aandacht voor de televisieuitzending van de voetbalwedstrijd ADOGraz A.K. of waren op straat om de jeugd voorbij te zien trekken in de lampionoptocht. In ieder geval hebben ze zich niet vergist in hun keuze om de avond elders door te bren gen, want aan de raadsvergadering hebben ze niets gemist. De agenda bevatte in feite louter hamerstukken en het moet beslist aan de lust tot vergaderen worden toegeschreven dat de vergadering toch nog een kleine twee uur duurde. De start van de vergadering was niet hoopgevend. De voorzHter burgemees ter mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg, liet een pessimistisch geluid ho ren over het stukje grasland tussen de openbare lagere school aan de Dorps straat en de kleuterschool aan de Beukenlaan. Deze zogenaamde „wélde van Van Setten" is voorbestemd als parkeerplaats, maar van de aanleg zal door geldgebrek voorlopig wel niets ko men. De welde ligt nogal laag zodat er et telijke kubieke meters grond nodig zijn om het terrein op te hogen om dan pas met de aanleg van het parkeerterrein te kunnen beginnen. Als de financiële moeilijkheden zijn overwonnen zal men echter wel het oorspronkelijke plan la ten varen om slechts een toegangsweg (vanaf de Beukenlaan) aan te leggen. Algemeen was men van oordeel dat een tweede uitrit naar de Lindenlaan nood zakelijk zal zijn. Een heel wdt beter bericht was dat ged. staten het bestemmingsplan „Wit tenberg" planologisch en financieel heb ben goedgekeurd. Dit bestemmingsplan kwam in de loop van deze vergadering nog enkele keren ter sprake in ver band met de ruiling van grond in dit plan met „Coördinatiebouw N.V. te Hil versum. „Coördinatiebouw N.V." gaat hier de woningbouw ter hand nemen, maar een voorlopige ruiling was nood zakelijk om te kunnen starten met de bouw va een noodschool ten behoeve van het bijzonder lager onderwijs. Doordat de raad zijn goedkeuring hechtte aan het voors<tel om de grondruil aan te gaan kan met de scholenbouw worden begonnen en beschikt de bouw onderneming nu over drie afgeronde voor de woningbouw bestemde kavels. KESTEREN Ook dit jaar maakt de voltooiing van Rijksweg 15 Rotter dam-Kesteren-Ze venaar) nog geen deel uit van het uitvoeringsprogramma van het Rijkswegenfonds. Dit betekent, dat de aanleg van het ontbrekende deel het traject van Valburg in de Betuwe tot Zevenaar opnieuw één jaar is op geschoven tot een tijdstip na 1973. Er is op de begroting 1969 echter wel geld uitgetrokken voor de grondwerken van het traject Kesteren-Valburg-PanneT- den, maar doordat de bouw van een brug bij Pannerden eveneens is uitge steld, blijft de noodzakelijke verbinding nog vele jaren ontbreken. De heer G. Aarsen (PvdA) had be zwaar tegen de redactie van een arti kel van een ontwerp waarin de ge meenschappelijke regeling recreatiege meenschap „Veluwe" is neergelegd. Hij vond het namelijk niet juist dat dit ar tikel de mogelijkheid uitsluit dat raads- aandacht van het bestuur van de recrea- ooit zitting kunnen hebben in het dage lijks bestuur van de recreatiegemeen schap. De voorzitter beloofde dit onder de aandacht van het bestuur van de recrea tiegemeenschap te zullen brengen waar door automatisch alle andere gemeen ten die in deze regeling samenwerken hun zienswijze hierover kenbaar kun nen maken. Verder werd in deze vergadering eervol ontslag verleend aan de heer H. B. Seydell als onderwijzer aan de Holevoetschool. In zijn plaats werd de heer K. G. Schepel uit Hilversum be noemd. De raad besloot ook toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling gasvoorziening Centraal Nederland waardoor men meer inspraak zal krijgen op het bestuur van dit or gaan. De Oranjevereniging kreeg f 900,- om te kunnen besteden als de blijde ge beurtenis op „Drakesteijn" dezer da gen een feit is. De beschuit met muis jes zal hiervan kunnen worden bekos tigd terwijl 's avonds een lampionop tocht zal worden gehouden. Aan de heer Van Os werd de door hem bewoonde woningwetwoning aan de Lindenlaan verkocht voor een be drag van ruim f 10.000,-. Bij de rondvraag vroeg de heer G. van Rootselaar (CHU) om een wat be tere voorziening voor de marktkooplie den die nu met hun handel voor een deel in het natte gras langs de Beu kenlaan staan. Hij stelde voor de bete geling ter plaatse uit te breiden, wat werd toegezegd. De heer M. Veldhuizen (CHU) vroeg aandacht voor de slechte toestand van het rijwielpad langs de Barneveldse- straat. „Het fietspad zal binnenkort on derwerp van gesprek vormen tijdens een bespreking met het gemeentebe stuur van Barneveld, waarbij bekeken zal worden in hoeverre het mogelijk is dat de twee gemeenten tot een ge zamenlijke reconstructie van dit fiets pad kunnen komen", aldus de voorzit ter. In de woonruimtecommissie werden herbenoemd mevr. A. Zwaan-Den Her tog, en clp heren B. van den Brink, G. Bakker, W. Schimmel en T. van Root selaar. Bovenstaande passage heeft niet al- alleen het actie-comité bijzonder te leurgesteld. Met name in het rivieren gebied en Oost-Gelderland is men bij zonder verontwaardigd over de inhoud van de nieuwe begroting rijkswegen fonds. Er wordt dan ook aangenomen, dat de verschillende acties van het co mité in de nabije toekomst gesteund zullen worden door nog meer instan ties en vooral door meer gemeente besturen. UTRECHT, 19 sept. 1968 Veemarkt. Totale aanvoer 4470; runderen 1281; vette kalveren 120; graskalveren 53; nuchtere kalveren 301; schapen 1119; varkens boven 100 kg 563; varkens be neden 100 kg 67; biggen 905; bokken en geiten 61. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 975-1425; kalfvaarzen, per stuk 910-1050; vare koeien, per stuk 900-1025; pinken, per stuk 725-800; stie ren, per stuk 750-1150; graskalveren, per stuk 425-625; nuchtere kalveren, per stuk 40-80; fokkalveren, per stuk 110- 325; schapen, per stuk 90-135; lamme ren, per stuk 95-160; drachtige varkens, per stuk 350-500; lopers, per stuk 90-115; biggen, per stuk 70-76; bokken en gei ten, per stuk 20-60; vette koeien le kwal., per kg gesl. gew. 4,30-4,60; vette koeien 2e kwal., per kg gesl. gew. 4,15- 4,25; vette koeien 3e kwal., per kg gesl. gew. 3,75-4,10; vette kalveren le kwal., per kg lev. gew. 3,85-4,10; vette kalve ren 2e kwal., per kg lev. gew. 3,75-3,85; vette kalveren 3e kwal., per kg lev. gew. 3,30-3,65; nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,45-1,85; zware vette varkens, per kg lev. gew. 2,30-2,35; zouters, per kg lev. gew. 2,45-2,50; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,80-1,85; jonge slachtzeugen. per kg lev. gew. 1,85-1,95. Overzicht (resp. handel en prijzen): melk- en kalfkoeien, rustig - niet prijsh.; vette koeien, matig - prijsh.; vare koeien, matig - prijsh.; vette kalveren, vlot - hoger; graskalveren, rustig - ruim prijsh.; nuchtere kalveren, rustig - prijsh.; fokkalveren, kalm - lager; scha pen, kalm - prijsh.; lammeren, willig - prijsh.; varkens, redelijk - hoger; big gen. redelijk - hoger. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 688.548 stuks, stemming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 g 11,09-11,16; 56-57 g 13,02- 13,27; 60-61 g 14.05-14,32; 64-65 g 14.47- 14,64. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 675.100 stuks. Stemming kalm. Eieren van 52-53 g 10,55-11,06 57-58 g 13,10-13,51; 62-63 g 14.22-14,47; 66-67 g 14,59-15,00. Belgische eieren. Aanvoer 195.480 st. Stemming rustig. Eieren van 52-53 g 10,14-10,42; 57-58 g 12,90-13,08; 62-63. g 13.74-13,86. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks. Handel redelijk. Eieren van 50-58 g 10,75-13,70, kg-prijs 2,15- 2,36; 59-65 g 13,90-14,80, kg-prijs 2,36- 2,28. Varkensmarkt Barneveld. Aanvoer 40 stuks. Handel redelijk. Prijzen in gul dens per stuk: biggen 69-75. SCHERPENZEEL Gisteravond werd in Scherpenzeel de jaarlijkse lam pionoptocht gehouden. Eerst verzamel den alle deelnemertjes zich in de eier- hal waar de keuring werd gehouden. Er presenteerden zich ongeveer 50 indi viduele deelnemers, 15 kleine en 6 gro te groepen. Voorafgegaan door een radiowagen werd een rondgang door het dorp ge maakt, samen met de muziekvereniging „Caecilea". De rondgang ging via de Beukenlaan naar het bejaardencentrum „Het huis in de Wei" waar de bejaarden van de talloze lampionnen en de prachtig ver klede kinderen en versierde wagens konden genieten. Hierna ging de op tocht via de Holevoet door de Oranje- buurt weer terug naar de gemeente lijke eierhal. Hierwerden ook de prijswinnaars be kend gemaakt: Individuelen: le prijs Molenaar met molen. 2e prijs Bloemenkoningin, 3e prijs Apputi, 4e prijs Zigeunerin, 5e Deze kleine heraut kondigt de ge boorte van het prinsenkind aan. prijs Oosterse moeder en de 6e prijs Troubadoer. Kleine groepen van 2 tot 5 kinderen; le prijs „Boer en boerin naar markt", 2e prijs „Prikkebeen op vlinderjacht", 3e prijs „Huifkar", 4e prijs „Verpleeg ster en dokter" en 5e prijs „Hofnar en heraut". Grote groepen van meer dan 5 kin deren le prijs en wisselbeker „Het Piraten- schip", 2e prijs/3e prijs Tovertuin en kermisvierende kinderen, 4e prijs Ve luwse eiermarkt. De prijzen werden uitgereikt in hotel Marktzicht door de voorzitter van de winkeliersvereniging de heer Lemmer man. Het bestuur van de winkeliersver eniging heeft weer een succesvolle lam pionoptocht georganiseerd waarvoor dit jaar meer belangstelling bestond dan andere jaren.

De Vallei | 1968 | | pagina 5