Engelsen boos op Frankrijk NORTON FILTER KING Oe Thant pleit voor een krachtige derde macht Capitulatie én overwinning Commissie jjaat vennootschaps recht herzien Bonaparte Felle kritiek van Russen op Westen TISSOT ic Zondag moet Josephine Baker huis verlaten iii VilH J WÉ PREDIKANTEN IN CONFLICT MET OVERHEID I Onderzoek naar oude moord op dwangarbeider „STEM VAN HET GEWETEN DEK MENSHEID" NADER BESCHOUWD Vliegtuig l)otste tegen huis Va verhoop patent van Dassault aan U.S. Esplanade Napoléon Norton Filter King Size-rijp, vitaal, echt.. Meisje ontzet door voorbijgangers Hervormingen op universiteiten GEZAMENLIJK EÉN EXEMPLAAR ADOPTEREN Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! In Oost-Duitsland U rookte nog geen filter?... Doe het nul Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er isl Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! 25 voor f 1,50 UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN ~&ikalon TAPIJT NOODZAAK AANSLAG Redelijke eisen Nieuwe instellingen Op de helling Geen bedreiging de Tissot PR 516 met extra schokbrekers VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 I ONDEN/PARIJS Terwijl men ziclj gisteren op de Britse luchtvaart- show van Farnborough in de handen wreef na de bekendmaking dat er tot nu toe voor 31 miljoen pond aan opdrachten in de wacht zijn gesleept, is men er bijzonder bitter gestemd over een akkoord van de Franse vliegtuig fabriek Dassault met een Amerikaans concern. Dat behelst zoals wij giste ren berichtten nauwe samenwerking bij het bouwen van vliegtuigen met verstelbare vleugels, zowal voor militair als civiel gebruik. Vorig jaar haalde Dassault een streep door een dergelijk akkoord met Enge land, omdat het er geen geld genoeg voor had, zoals destjjd de officiële re den luidde. Daardoor kreeg de Britse vliegtuigindustrie een harde slag en kwam Engeland bovendien in moeilijk heden in verband met zijn defensie. Het had alle hoop gevestigd op een aanvalsvliegtuig met beweegbare vleu gels dat het samen met de Fransen zou bouwen. In juli sloot de Britse regering daar om een overeenkomst met Nederland, West-Duitsland en Italië om de moge lijkheid te onderzoeken voor de geza menlijke bouw van een straaljager met verstelbare vleugels. Deze moet dienen ter vervanging van de vliegtuigen die deze landen nu nog hebben, maar die in de loop van de jaren zeventig ver ouderd zullen zijn. Dassault experimenteert al geruime tijd met een type Mirage die volgens het zogenaamde variabele geometri sche beginsel werkt, dat wil zeggen met verstelbare vleugels. Daarvan kan de Amerikaanse fabriek LTV Aerospa ce, waarmee Dassault het akkoord heeft gesloten, nu gebruik gaan maken. Dit betekent bovendien een geduchte concurrentie voor het project waar En geland in juli mee in zee is gegaan. Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan Farnborough. Zijn dringend beroep op nauwere samenwer king in Europa bij het ontwerpen en bouwen van vliegtuigen heeft hier veel aandacht getrokken. Vooral, gezien de handelwijze van Dassault. De prins sprak hier woensdag over aan het diner van de organisatoren van de luchtvaart show op Farnborough. In Parijs toont men zich in hoge mate verwonderd over de reactie in Enge land. Het schijnt, zo zegt men hier, dat alleen The Financial Times zich de moeite heeft genomen inlichtingen hier over in te winnen. Dit blad noemt namelijk het con tract „een ware diplomatieke over winning" van Dassault, die geheel op eigen initiatief en met eigen midde- delen zijn vliegtuig met beweegbare vleugels, de Mirage-VI, heeft ont worpen en gebouwd en die zelfs te vergeefs geprobeerd heeft van de Franse regering hiervoor een bestel ling los te krijgen". Inderdaad, als Dassault zich tot de Amerikanen gewend heeft om dit ty pe vliegtuig in serie te kunnen bou wen, komt dat uitsluitend, omdat Frankrijk en Engeland het niet eens kunnen worden over dit hoofdstuk van hun samenwerking op luchtvaart gebied. Tijdens de onderhandelingen is het wel aangesneden, maar de En gelsen zijn toen teruggeschrokken voor de financiële consequenties hier van. Zo gering was hun belangstelling en die van de Franse regering voor de pa tenten van Dassault, dat deze niet eens de kredieten bijeen heeft kunnen krij gen om een tweede prototype van dit toestel te bouwen. Men mag het gerust als een wonder beschouwen, dat dit eni ge exemplaar tot nu toe in de lucht is gebleven. Zou het toestel als gevolg van jeugd- ziekten een voortijdig einde hebbén ge vonden, dat zou de overeenkomst tus sen Dassault en de LTV Aerospace nooit hebben bestaan. Want om een tweede prototype in de lucht te bren gen had Dassault niet op de Engelsen kunnen rekenen. ADVERTENTIE ll, ij Èu*U- <4 HEI MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. (Van onze correspondent) PARIJS De Esplanade des Invali des, het grote paradeveld te Parijs tus sen het Hotel des Invalides en de Alexanderbrug, zal het volgend jaar herdoopt worden in Esplanade Napo léon. Het zal dan twee eeuwen geleden zijn dat Napoleon op Corsica werd ge boren. PARIJS Tot zondag heeft Josephi ne Baker nog tijd om uit te zien naar een nieuwe woning voor haar en haar twaalf geadopteerde kinderen. Op die dag (22 september) gaait Le Milandes officieel over op zijn nieuwe eigenaar, de heer Joly, die het op 3 mei heeft gekocht. Josephine Baker heeft, naar ze be weert, nog altijd niets gevonden. „Ik heb aanbiedingen gekregen uit Dene marken, Zweden en Argentinië om mij daar met mijn kinderen te vestigen", zei ze. „Maar ik heb geweigerd, om dat ik niet van Frankrijk kan en wil scheiden. Ik ben nog aan het zoeken naar een geschikte woning. Eén ding staat vast: de kinderen en ik blijven samen." Josephine Baker begon het grote avontuur van het adopteren van wees kinderen uit alle delen van de wereld in de lente van 1954. Met haar echtge noot Jo Bouillon bracht zij van een toernee uit het Verre Oosten een Ko- reaans en een Japans weesje mee. Het laatste kind dat ze adopteerde was een Italiaans meisje. Dat was in 1966. De twaalf kinderen (tien jongens en twee meisjes) variëren in leeftijd van zes tien tot vier jaar. ADVERTENTIE BONN Predikanten in Oost-Duits land zijn door een verklaring, waarin zij hun leedwezen uitspreken over de invasie van Tsjecho-Slowakije, in con flict geraakt met de communistische autoriteiten. Dit deelden kerkelijke kringen in Bonn gisteren mee. De verklaring, die zondag j.l. in ver scheidene kerken van de kansel is voorgelezen, was opgesteld op een bij eenkomst van vooraanstaande geeste lijken. De predikanten betreuren met name, dat Duitse troepen aan de inva sie hadden deelgenomen, wat volgens hen voor de Tsjechoslowaken wel bij zonder kwetsend moet zijn geweest. Volgens in Bonn ontvangen berichten heeft de Oostduitse staatssecretaris voor kerkelijke zaken, Seigewasser, de Oostduitse protestantse autoriteiten in Berlijn gewaarschuwd voor ernstige consequenties. Het zou al zeker zijn dat de mogelijkheid voor predikanten om naar het buitehland te reizen, be perkt wordt. ADVERTENTIE World Registration Pending AMSTERDAM Op verzoek van de Duitse justitie proberen Nederlandse rijksrechercheurs nog enig licht te bren gen in een moord die eind 1944 of begin 1945 is gepleegd op een Nederlandse dwangarbeider. Men beschikt echter over heel weinig gegevens. De Nederlander, wiens naam onbe kend is, was chauffeur en zat in een kamp bij de Plattnerstrasse in Wiesba den. Een scharführer van de SS, wiens naam men ook niet kent, wees de Ne derlander op eert dag aan als chauffeur op een vrachtwagen voor het transport van hout. De chauffeur keerde niet in het kamp terug; andere gevangenen hoorden de Scharführer later zeggen, dat de Nederlander niet goed voor zijn werk was en dat hij hem daarom had doodgeschoten. De justitie in Wiesbaden is er tot dus ver niet achter kunnen komen wie de SS-officier is geweest en wat de toe dracht van de gebeurtenissen is ge weest. In Duitsland meent men dat een officier van het Nederlandse leger kort na de oorlog een onderzoek naar de moord heeft ingesteld. Men heeft ech ter nooit van enig resultaat gehoord. Via de rijksrecherche in Amsterdam hoopt men nu op nadere informatie. De rijksrecherche op haar beurt hoopt dat er Nederlanders zijn die zich het voorval herinneren of iets van weten. BREDA Enkele voorbijgangers hebben in Breda kunnen voorkomen dat de 35-jarige P. van B. een vijftien jarig meisje kon aanranden. De man was op proefverlof uit een psychiatrische inrichting. Hij staat als zeer gevaarlijk bekend. Het meisje fietste op een wandelpad langs de rivier de Mark in Breda, toen P. van B. haar aansprak en be vel gaf af te stappen. Het meisje deed dat. De man probeerde haar daarna op de grond te gooien. Enkele voorbij gangers zagen dat en overmeesterden hem na een korte worsteling. Terwijl een van hen de politie belde, ontsnapte te hij. Even later werd hij op straat weer aangehouden. Het meisje kwam met de schrik vrij. NEW YORK „De jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben aangetoond hoe precair het machtsevenwicht tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie voor het behoud van de vrede in de huidige wereld is". Dit heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, gisteren verklaard aan een runch die hem door correspondenten bij de V.N. werd aan geboden. Elke plotselinge verschuiving in het voordeel van de ene partij, in militair of politiek opzicht, leidt noodzakelij kerwijs tot een krachtige reactie van de andere partij, aldus Thant, die van mening was dat h.et ingrijpen van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije in de komende maanden tot een verheviging van de koude oorlog zal leiden. Wat ook de motieven waren, verklaarde hij, „ik kan niet nalaten op te merken, dat ADVERTENTIE KAMERBREED MOTfCHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM het optreden een gevoel van onrust en onveiligheid in de wereld heeft teweeg gebracht, dat enige tijd zal blijven be staan." De secretaris-generaal zag in deze omstandigheden de duidelijke nood zaak van een krachtige derde macht, welke „de stem van het geweten der mensheid" tot uiting zou kunnen brengen. Een dergelijke derde macht zou erop moeten hameren, dat het voor het behoud van de vre de nodig is steeds meer gebruik te maken van het apparaat der Ver enigde Naties. Ongelukkigerwijs is er zelfs in de derde wereld geen re gering bereid, zich door een andere instantie te laten vertellen wat zij behoort te doen of haar soevereini teit en vrijheid van handelen in welk opzicht ook te laten beperken. „Het enige wat de wereld kan redden is de visie van een menselijk ras, dat een familie vormt en dat woont in een wereld die een ondeelbare een heid is. Thant herhaalde dat een eenzijdig be sluit van de Verenigde Staten om een einde te maken aan de bombardemen ten op Noord-Viëtnam en aan alle vij andige acties tegen dit land, de enige manier is om de besprekingen in Pa rijs met vrucht op gang te brengen en de weg te openen naar ernstige onder handelingen die tot een vreedzame re geling van het conflict kunnen leiden. De secretaris-generaal noemde het optreden van de Sovjet-Unie en haar vier bondgenoten tegen Tsjecho-Slowa- Alles gaat veranderen en de maat schappij van straks zal in niets meer lijken op die van nu". Deze kreet uit de eerste dagen van de Franse mei-revolutie begint allengs gestalte te krijgen. Uiteraard vooral daar, waar de revolutie werd gebo ren: op de universiteit. Daarom zijn de hervormingen, die nu worden doorgevoerd, op zichzelf al een re volutie. Het uitblijven van de noodzakelijke hervormingen verschafte de studen ten voor hun opstand een geldige re den. Deze wordt nu dqor iedereen als zodanig erkend. Daarom beteke nen deze hervormingen niet alleen een capitulatie van de regering maar ook een overwinning van de kleine groep sterk vooruitstrevende Gaullisten (onder meer De Gaulle zelf en de minister van Onderwijs, Edgar Faure) op de in de partij do minerende conservatieve stroming: Een capitulatie, omdat de regering onder dwang moest toegeven aan de hervormingseisen wilde zij het slaghoedje verwijderen van de bom van ontevredenheid. Een overwinning, omdat zij in de hervormingen veel verder ging dan de studenten hadden geëist, waardoor zij niet alleen hen, maar ook de conservatieve gaullisten om een sportterm op het verkeer de been ^ette. Am dit duidelijk te maken moeten wij even teruggrijpen naar de (re delijke) eisen van de studenten in de meidagen. Deze waren: autonome faculteiten, waar professoren en stu denten in een dialoog (en niet lan ger meer irr een monoloog) hun eigen zaken dienen te regelen, nieuwe pe dagogische vormen dienen te vinden om de vorming van de studenten meer in overeenstemming te bren gen met de praktijk var. later. In Frankrijk kon men arts worden zon de bijvoorbeeld ooit bij een bevalling geassisteerd te hebben. Zo waren er nog mee eisen; zoals men zal be grijpen betekende dit alles vQor de Fransen, die nog onder de universi taire wettqn van Napoleon leefden, een hele kluif. In de nieuwe universitai-c - wet, -die Edgar Faure vand*afe «a. mi- nisterraad voorlegt, wordt aan al de ze eisen voldaan: autonome facultei ten, die gezamenlijk een universiteit vormen; het recht van professoren en studenten om samen nieuwe peda gogische richtlijnen vast te stellen, (b.v. op het gebied van examens); politieke vrijheid, zolang die de eigen studie en die van anderen niet hindert; splitsing van de faculteiten in gespecialiseerde sectoren, waarin de praktijk de theorie zal'vervangen. Met dit alles zou Edgar Faure aan de eisen van de studenten en profes soren al ruimschoots hebben vol daan. jYfaar de minister ging verder. In Parijs stichtte hij drie nieuwe, volkomen experimentaire universi taire instellingen: Het universitaire studiecentrum voor hedendaagse, en internationale studie te Vincennes; net wetenschappelijk literaire cen trum van Antony en de faculteit voor toegepaste economie en bedrijfslei ding in het voormalige gebouw van de Navo aan de Porte Dauphine te Parijs. Deze drie nieuwe instellingen hebben vier zaken met elkaar gemeen: 1. Zij zijn gericht op het leven van vandaag en morgen; 2. in vier trimesters wordt er het ge hele jaar college gegeven; 3. dit zal gebeuren van/'s morgens 8 tot 's nachts 12 uur om ook de ar beiders de mogelijkheid te verschaf fen een universitaire opleiding te krijgen; 4. de examens zijn er afgeschaft en zijn vervangen door een geregelde test van de studenten. pdgas Faure heeft zich hiermee een dubbelsnijdend zwaard gesmeed: Indien het experiment slaagt, bezit Frankrijk niet alleen een van de mo dernste universiteiten van de wereld maar tevens een voorbeeld voor alle andere Franse universiteiten. Als het mislukt, kan men hem niet verwijten dat uij niet alles in het werk heeft gesteld om de modernisering zo ver mogelijk door te voeren. Daarom zijn deze overmoedige creaties even- zovele veiligheidskleppen voor even tuele onredelijke eisen van sterk pro gressieve studenten. Want door het experimentele karakter van deze in stellingen^ kan men zich bijna alle fantasieën-veroorloven, zonder de andere hervoinningen in de waag schaal tè stellen. kije „een nieuwe ernstige aanslag" op" de internationale orde. De ontspanning tussen Oost en West is er in ernstige mate door vertraagd. Onder het gehoor van Thant bevon den zich diplomaten van vele landen, onder wie de ambassadeurs van Polen en Hongarije, maar niét dé Russische. De secretaris-generaal gaf, zoals be kend. kort na de invasie in Tsjecho- Slowakije een verklaring uit, waarin hij het optreden der WarschaU-Pact- landen betreurde. DEN HAAG „Vrijwel geen onder deel van het privaatrecht is de laatste jaren zo in beweging geweest als het vennootschapsrecht. Fusies en concern vorming zijn aan de orde van de dag. Het vernuft tot het ontwerpen van ju ridische constructies lijkt op vennoot schappelijk gebied onbegrensd. Hoe veel waarde de soepelheid van de wet op dit gebied ook heeft, de vraag is of er niet wat nauwere grenzen moeten worden getrokken". Dit zei gisteren dr. A. Mulder, secre taris-generaal van het departement van justitie, toen hij namens de minister de commissie vennootschapsrecht instal leerde. Deze commissie, die onder voor zitterschap staat van prof. mr. C. L. van der Grinten, heeft tot taak advies uit te brengen over een aantal vragen van vennootschapsrecht. „In 1954", aldus dr. Mulder, „kon Meijers in de toelichting op zijn ont werp voor een nieuw Burgerlijk Wet boek nog schrijven: In de wettelijke regeling der naamloze vennootschappen worden slechts weinige wijzigingen voor gesteld, daar deze wet nog van betrek kelijk jonge datum is en in het alge meen nog goed voldoet. Daarna is de ze zaak pas goed-in beweging gekomen. Van ingrijpende betekenis is ook de co ördinatie in de EEG, waardoor vrij wel het gehele vennootschapsrecht op de helling komt." Dr. Mulder gaf de commissie in overweging de eerste aan haar voor gelegde vraag, die betrekking heeft op de wenselijkheid van een afzon derlijke rechtsvorm voor de besloten NV, bij voorrang te behandelen. De aanpassing van de Nederlandse wet geving aan de eerste richtlijn in de EEG over het vennootschapsrecht zal al over ongeveer een jaar moeten zijn voltooid. Dr. Mulder wees voorts op de toe nemende betekenis van de concern verhoudingen. „Er bestaat zeker aan leiding om te onderzoeken of de Ne derlandse wetgever kan voorbijgaan aan een zo belangrijk verschijnsel in de maatschappelijke verhoudingen." Een ander onderwerp voor de commis sie is de kapitaalbescherming. De wet geeft bijvoorbeeld nauwelijks waarbor gen ten aanzien van de inkoop van ei gen aandelen door de NV. Een ander onderwerp is ook de afweging van de belangen en bevoegdheden van aandeel houders en certificaathouders tegen an dere belangen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren haar opvatting herhaald, dat het Handvest van de Verenigde Naties haar het recht geeft tegen West-Duits- land op te treden als dit land zijn „agressieve politiek" hervat. In een commentaar in het regeringsblad Iz- vestia werd felle kritiek geuit op de westelijke grote mogendheden, die de ze week hebben verklaard, dat de des betreffende artikelen van het Hand vest niet meer van kracht zijn. Als een voorbeeld van Westduitse agressieve politiek noemde de Izvestia het streven van Bonn om „zich West- Berlijn toe te eigenen". Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de Russische verklaringen over het Hand vest deze week gewaarschuwd dat een militaire actie tegen de Bondsrepu bliek onmiddellijk door de bondgenoten van de NAVO zal worden beantwoord. Engeland heeft deze Amerikaanse verklaring onderschreven. Het zal Bonn de schriftelijke verzekering ge ven dat naar het oordeel van de Brit se regering het Handvest van de V.N. de Sovjet-Unie niet het recht geeft in West-Duitsland te interveniëren. De Russische uitlatingen worden ove rigens niet als een onmiddellijke be dreiging voor West-Duitsland be schouwd. Men ziet daarin een Russi sche manoeuvre om de pogingen van Bonn om tot een betere verstandhou ding met de Oosteuropese landen te ko men te dwarsbomen. SANTIAGO Een oefenvliegtuig van de Chileense luchtmacht is giste ren tegen een huis gevlogen in een ar beiderswijk in het zuiden van Santia go. De piloot en een kind verloren het leven; de tweede piloot, een vrouw en een kind werden gewond. Het huis brandde af. Het ongeluk gebeurde tijdens een mi litaire parade ter gelegenheid van de Chileense onafhankelijkheidsdag. ADVERTENTIE l)e Tissot PR 51G is een echt h nrloye voor de actieve man die zwemt, golfttennist, paard-en autorijd t.Hetuur- iverk heeft schokbrekers en is zwevend" in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé fl98renf 200.- Zonder datum, met hand opwinding f 135.- en 137.-

De Vallei | 1968 | | pagina 9