n Een tram kwam - een treintje verdwijnt Voorlichting over bewegingsonderwijs aan jonge blinden Kleinere huizen, kleinere tuinen en zo werd de krielkip „in" Airbornemuseum staat nog in 't volle leven DENK ER EENS OVER NA Op eigen benen SCHAKEN f ,0 door H. KRAMER DAMMEN BRIDGE CRYPTOGRAM IH SPOORLIJNTJE EDE-WAGENINGEN WORDT NU AFGEBROKEN Strubbelingen Omnibus Hinderpalen bij de aanleg en bij 't verdwijnen Sneller Proeftocht „Ornithophilia": hoogtepunt voor duizenden Het blijft allemaal werkelijkheid door J. M. BOM door H. W. FILARSKI WAGENINGEN, St&tfefisstraat. W/r arm eer omtrent de eeuw- wisseling in hotel „Welge legen" van Job v. Laar aan het spoorstation te Ede 'n ver gadering van leden der Geld. Overijs. Maatsch. v. Land bouw (afd. Neder-Vel.) werd gehouden, kwam vóór het ver trek van de laatste tram naar Bennekom en Wageningen conducteur Tieman of Schol ten trouwhartig de gelagka mer in om de heren te waar schuwen. En hield het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek bij „Pothof" in Bennekom een propaganda-avond, dan kon daar op een dergelijke vrijwil lige service van het spoorweg personeel gerekend worden. Het ging er in die dagen aartsvaderlijk toe; het pot kacheltje, dat in de coupé met de overlangs geplaatste zit banken genoeglijk snorde, werd door de passagiers zelf met briketten en vetkolen ge stookt. Zo reed men dan knus langs het bosrijke park van 't aloude „Hoekelom", schom melde traag door de bochten van het dorp Bennekom en bereikte over de Eng met zijn boerderijen en tabaksschuren het onooglijke station van Wageningen. HPoch was aan de komst van de stoomtram heel wat voorafgegaan. Het onder werp van concessie en aanleg wierp veel stof in de gemeen te en in de Raad van Epe op, waar men er nogal iets over in de melk te brokken had, want ®1 was de gemeente er financieel niet sterk bij betrokken de tram zou door haar gebied rijden en zij moest dus toestemming geven. Echter was de bedoeling hoofdzakelijk om door dit zijlijntje Wagenin- *gen met de spoorweg te ver binden. Eerst kwamen er plan nen te berde voor een tram Wageningen-Nijkerk, doch spoedig werden deze gekruist door 'n ander: Rhenen-Wage- ningen-Ede-Deventer, dat het echter niet verder bracht dan de toestemming van de Raad f 50 in de voorlopige kosten bij te dragen! Eigenlijk mag wel worden gezegd, dat de bevolking wan trouwend tegenover de nieu wigheid stond en vooral de boeren waren sterk gekant tegen een stoom -tram. Met een paard als trekkracht had men desnoods genoegen geno men, maar de voorstanders van de moderne tractie kon den in de raadsvergadering en op propagandabijeenkom- sten praten als Brugman het bleek onmogelijk, de con cessie zó scherp te stellen, dat de achterdochtige, steeds arg wanende gemeenteraad ermee kon accorderen. Men zou de stoom liefst helemaal verbie den en in elk geval moesten B. en W. bevoegd zijn de dienst te doen staken als bleek, dat er gevaar voor mens en dier bestond. In de jaren 1879- 1882 kon er nauwelijks een raadsvergadering worden ge houden of er werd over en meestal tégen gesproken. geëist werd o.a.: „De trek- wagen (locomotief) moet volkomen op een omnibus ge lijken; hij moet zonder geraas over de weg gaan, men moet rook noch vuur kiTnnen zien en binnen de kom van Benne kom moet zó langzaam gere den worden, als een man stap voets loopt". Men probeerde van alles; een baan niet dóór, doch om Bennekom, een spoor weg geheel over particuliere grond en als deze niet tot in 't dorp Ede kon worden door getrokken, maar bij het station eindigde, wilde de gem. de con ceptie niet handhaven. Voorts zag men geen kans in Nijkerk het eindpunt te leg gen. Moegestreden gaf de com missie in 1880 de zaak op. Een reddende hand werd uit gestoken door Wageningen, dat een baan over de bermen van de weg tot Ede-Station wilde traceren. Haast hadden de bezwaren en de angst voor de stoomkracht het voorstel getorpedeerd, doch op het nippertje 7 tegen 6 stem men aanvaardde Ede het. In de voorwaarden werd tenslot te als uiterste concessie opge nomen, dat stoom zou zijn toe gelaten, zolang Ede dit niet verbiedt! Natuurlijk kon Wa geningen moeilijk op deze voorwaarde ingaan. De tram weg dreigde allengs een lij densweg te worden, doch ten slotte heeft Wageningen in veel toegestemd, waarschijnlijk vaak contre-coeur en mis schien in de hoop, dat de prak tijk zou meevallen. hebben gekeken naar de won deren der techniek evenzo zijn wij content, dat na bij kans 90 jaar de rails dezer dagen worden opgebroken en een log, 'gevaarlijk vervoer middel, dat niet meer in ons Veluws landschap paste, door modern transport werd ver vangen. Niemand zal om het verdwijnen een traan laten. A. B. Wigman /"km vooral ouders (en an- dere opvoeders) van blin de en gezichtsz'wakke kinde ren voor te lichten, organi seert „Bartiméus" in verschil lende plaatsen zogenaamde re gionale ouderbijeenkomsten. Van harte welkom zijn de ouders die reeds een kind in het instituut te Zeist hebben, maar vooral ook ouders die een kind met gezichtsbeper kingen hebben, en tot nu toe niet in contact geweest zijn met één der opleidingsinstitu ten. „Laten zij hun schroom overwinnen en van de gelegen heid gebruik maken een vrij blijvend gesprek te hebben met de leden van de insti tuutsstaf die aanwezig zullen zijn. Doorverwijzing naar an dere instituten dan Bartiméus kan op verzoek der ouders plaatsvinden", aldus 't bestuur. Er kan over de kinderen in dividueel gesproken worden; ook kunnen onderwerpen ter sprake worden gebracht, wel ke van algemeen belang zijn. Tijdens de bijeenkomsten die gehouden worden gedurende de cursus 68/69 zal in het bij zonder het bewegings-onder wijs aan blinde en aan slecht ziende kinderen in woord en beeld worden behandeld. Tn het instituut zijn film- opnamen gemaakt, die een indruk geven van de ma nier waarop dit onderwijs ge geven wordt, van de proble men die hier liggen, van de mogelijkheden die er zijn. Van groot belang is dit on derwijs ter bevordering van een goede motoriek, juist bij blinden en slechtzienden, met het oog op hun aanpassing in de maatschappij, bij het ver vullen van een werkkring, na dat zij de school- en beroeps opleiding hebben beëindigd. Dan moeten zij op hun iegen benen staan en zich bewegen niet alleen in figuurlijke, maar eveneens in letterlijke zin. Een dergelijke bijeenkomst wordt gehouden in Arnhem, vrijdagavond 27 september, Hotel „Brabant", Stationsplein 43, aanvang 7 uur. Wie niet in de gelegenheid is de ouderbijeenkomst te be zoeken kan schrijven naar „Bartiméus", Utrechtseweg 84 te Zeist, of telefoneren no. 03404 - 16341 en een bezoek van de maatschappelijk werk- (st)er vragen. Voor de ou ders zijn aan zo'n informatief bezoek geen kosten verbonden. /"kok Wageningen en zijn bestuur vond veel hinder palen op zijn weg. Op de trei nen reed tot 1881 de omnibus- dienst van Steuk en De Roos, doch men keek reikhalzend uit naar sneller vervoer. Evenwel leden de vele pogingen schip breuk, hoewel de vestiging der Rijks Landbouwschool de noodzaak meer en meer deed gevoelen. In 1877 propageerde men een paardespoor naar Ede en de directie der Ned. Rhijnspoorweg Mij. wilde in schrijven voor 1/3 van het be nodigde kapitaal (f 66.000). De levehsvatbaarheid werd dus door een grote instelling on derkend, maar de Kamer van Koophandel adviseerde afwij zend en zag liever de hiervo- ren genoemde oplossing Wage ningen-Nijkerk. Hiervoor wei gerde de gemeenteraad echter de subsidie van f 125.000 te verstrekken en zo sleurde de zaak traag voort. Tenslotte kreeg men in de vergadering van 20 okt. 1880 voldoende medewerking om een stoom tram Wageningen-Ede aan te leggen, waarbij de gemeente zich verplichtte wegstation en verdere werken te leveren en de Spoorwegmij. het rollend materieel. De exploitante werd gegund tot Oudjaar 1897 en verder ook al zou de Rijks concessie Rhijnspoor worden opgeheven tot de R. Sp. M. opzegging doet. Natuurlijk kwam er een fi nanciële regeling tot stand, waarbij bepaald werd, dat wanneer de lijn meer dan f 24.000 's jaars opbracht, van dit meerdere 2/3 voor de gem. en 1/3 voor de Rhijnspoor zou worden bestemd. Wageningen opende voor de aanleg 'n geld lening ad f 130.000 en korte tijd later begonnen de werk zaamheden, waarbij het lelij ke station met remise, lood sen etc. gebouwd werd op de voormalige Paardenmarkt. In een historisch werkje lees ik: „Zeker is men onoordeelkun dig te werk gegaan met de plaatsing en wat duurzaam heid, smaak en constructie be treft, kan het in geenen deele den toets der critiek door staan" en daar ben ik het vol komen mee eens. VTelen zullen een zucht van verlichting hebben ge slaakt, toen in februari 1881 in tegenwoordigheid der gemeen tebesturen van Wageningen en Ede de feestelijke proeftocht kon worden gehouden. Ook de Spoorwegdirectie en andere autoriteiten gaven acte-de- présence. De omnibusdienst werd toen 31 januari 1882 de dienst officieel begon opgeheven en de lijn ten dienste van het publiek ge opend. Helaas bleek al spoe dig dat het verkochte 2/3 ge deelte van de winst voor de gemeente weg viel, vermoede lijk omdat men concurrentie kreeg van de Ooster Stoom tram (Arnhem-Rhenen), die in 1885 aanving en een nadelige invloed had. „Zoo zien wij" aldus mijn chroniqueur ..in acht jaar tijds het klagen de en naar spoor of tram ver langende stadje (eertijds doods en naargeestig in haar isole ment) geheel veranderd. „Elk ogenblik hoort men het gegil van de stoomfluit of het geklingel der bel van de ma chine..." Dan wordt hij pathe tisch: „Van noord-, oost- en westzijde stuiven de stampen de en hijgende locomotieven voorbij, gevolgd door nette waggons en goederenwagens, die 'n levendig verkeer onder houden met andere plaatsen in ons land en niet zelden wor den gevulde goederenwagons uit het buitenland voor deze gemeente aangevoerd..." Het zij zo. Een vorig ge slacht moge verheugd zijn ge weest over het resultaat na slepende jaren, die vaak te genspoed en nedergang brach ten. ja het moee verbasterd TVederland telt ongeveer 200.000 mensen, die kippen of konijnen fokken, die aan duiven hun genoegen beleven, of aan vogeltjes in een voliè re. Niet omwille van enig ge win, nee, louter omdat zij daar nu eenmaal plezier in hebben. „Weet u wat deze sport zo ex tra mooi maakt?" vroeg ons onlangs een vooraanstaand man uit deze kringen. „Dat zij niet aan leeftijd gebonden is. Je kunt er al heel jong mee beginnen en er tot op hoge leeftijd mee bezig zijn". De volgende week is het een heel speciale week voor de sportfokkers. Van 25 t/rrï 28 september aanstaande houdt de Koninklijke Vereniging „Ornithophilia" namelijk in de Utrechtse Bernhardhal haar zestigste tentoonstelling, de 14e Euroshow. Een voor Euro pa unieke gebeurtenis, waarin zowel de bedrijfspluimveehou derij als de z.g. sportfokkerij haar aandeel heeft. T"ke dagen van „Ornithophi- lia" zullen voor de vele sportfokkers in den lande, maar ook voor talrijke bezoe kers uit het buitenland, ware hoogtijdagen zijn. Nederland heeft op dit gebied een voor treffelijke naam in het buiten land en wat er op „Ornitho philia" in de kooien komt, mag zonder overdrijving het puikje van het puikje worden genoemd. Het aantal sportdieren, die dit jaar in de Bernhardhal te pronk zullen staan, bedraagt om en nabij 5.000. Allemaal dieren, die wel te verstaan in 1968 geboren zijn. Met recht kan hier dus van de „jeunes- se dorée" worden gesproken. Een feit overigens, dat mede het aparte karakter van deze Euroshow ten voeten uit uitte kent. Opmerkelijk is ook nu weer Een drukbezochte zaak - ook a. omdat al dit gefladder een rust geeft, waarvan de buitenstaan der niet weet. Maar hij is we' kom in de gelederen van hen, die het wèl weten. het grote aantal krielhoenders, dat werd ingeschreven: rond 1.300, tegenover 550 grote hoenders. Vroeger was die ver houding wel omgekeerd. De behuizing, en vooral ook de „betuining" vandaag, heeft een zekere verschuiving tot gevolg gehad, van grote hoen ders naar krielen, van grote konijnen naar kleinere, enz. /Overigens laten de sierdui- ven, die eveneens met een 1.300 exemplaren voor 't voet licht treden, zich evenmin on betuigd. Het zal weer een aan blik zijn om nooit te vergeten: die lange lange rijen sierlijke en kleurige klassevogels, het elitemateriaal van de Neder landse sportfokkerij. Bij de konijnen ook dit jaar in een afzonderlijke hal gehuisvest komen maar liefst 1.900 dieren in de kooien. Zijn wij goed geïnformeerd: een record. IVog lang kan het duren, voordat het Airbornemu seum in Oosterbeek een mu seum met alleen maar dode dingen wordt, dingen die ook dan hun zeggingskracht nog wel zullen houden, maar die geen contact meer hebben met levende mensen. Zover, komt het voorlopig nog niet. Het contact met die levende mensen is er voortdurend. De strijders van tóen komen er geregeld, met anderen uit hun vaderland, voor wie de Slag bij Arnhem ook nog leeft. Zij vinden in Ooster beek heel wat meer authen ticiteit dan in het Engelse Al- dershot, waar ook een Airbor nemuseum is. En de burgers uit de streek, zij beschouwen het museum evenmin als een monument uit het verleden, maar als een centraal punt in de wereld van hun herin neringen, waaruit de „Slag" nooit zal verdwijnen. Zolang al deze mensen leven, blijft het museum een stuk werke lijkheid voor hen. Niet alleen in deze september-dagen, waarin allerlei herdenkingen van de Slag bij Arnhem plaats vinden nee, die werkelijk heid is er voor velen van hen nog het hele jaar. tiet is nu twintig jaar gele- den, dat vanuit de bevol king het plan werd geopperd om dit Airbornemuseum te stichten en het kwam er met één. Eerst nog in een oude barak van het vliegveld Dee- len, die daartoe naar Door- werth werd overgebracht. Korte tijd later werd een ge deelte van kasteel Doorwerth ter beschikking gesteld in het kader van de plannen, het te restaureren kasteel in te rich ten voor verschillende exposi ties. Het Airbornemuseum zou er maar een klein onderdeel van worden, maar al gauw werd het de hoofdzaak. Er komen nu tegen de vijftig duizend bezoekers per jaar, die het de particuliere orga nisatoren mogelijk maken, een sluitende begroting te krij gen zonder subsidie. Dat blijft overigens een hele op gaaf. want 60 procent van de recente moet ten goede ko men aan de verdere restaura tie van het kasteel. Medewerking is er altijd in ruime mate geweest. Nog steeds krijgt het museum aan vullingen vanuit Engeland, maar ook uit de eigen streek. Bij dit laatste gaat het wer kelijk niet alleen om spullen die men bij de schoonmaak terugvindt en dan maar naar het museum brengt. In veel meer gevallen doen de streek genoten afstand van souve nirs, waaraan zij gehecht zijn, maar waarvan zij vinden dat ze in het museum beter tot"~hun recht komen. Tn de loop van dit jaar hoopt het bestuur, dank tij een bijdrage van het Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds, een projectie-apparaat te kun nen kopen. Eindelijk zullen dan de films van Engelse en Duitse oorlogscorresponden ten, die het museum indertijd kreeg, vertoond kunnen wor den, evenals de uit Engeland ontvangen speelfilm „Theirs is the glory". Ook zijn inmid dels originele geluidsbanden van de slag in het museum aangekomen. Vervolgens kan nog gedacht worden aan uit breiding van de expositie ruimte. Er ligt al heel wat materiaal opgeslagen, dat ei genlijk wel bij de tentoonstel ling hoort, maar waarvoor momenteel geen plaats be schikbaar is. Het staat in ieder geval vast, dat het Airbornemu seum, ook wanneer straks an dere activiteiten in het kas teel Doorwerth plaats gaan vinden gedacht wordt o.m. aan een jachtmuseum hier een heel belangrijke plaats zal behouden. IN de vloed van nieuwi over het Kandi datentoernooi en het IBM toernooi zijn verschillende andere belang rijke gebeurtenissen in de schaakwereld bijna onopgemerkt gebleven. Tot deze gebeurtenissen behoort het internationale toernooi te Kecskemet, dat met ruime voorsprong op zijn concurrenten werd gewonnen door Leonid Stein. Deze. nu 33-jarige grootmeester, heeft getoond dat hij zijn Inzinking te boven is. Misschien kan men nauwelijks spreken van inzinking want in het interzonale toernooi te Sousse eindigde hij gelijk rpet Hort en Reshevsky, maar in de beslissingswedstrijd om een plaats in het Kandidatentofernooi moest hij de eer la ten aan Reshevsky. Niet omdat hij min der punten had behaald, maar omdat zijn gemiddelde iets lager was dan dat van de Amerikaan, ondanks het feit dat deze slechts alle partijen remise had ge maakt. Hieronder Steln in actie tegen de Hon gaar Bliek, die overigens in dit toernooi niet goed op dreef was. Wit: Bliek. Zwart: Leonid Stein (Kecskemet 1988.) Slcillaanse verdediging. 1. el—e4, c7—c5 1 Pblc3. Pb8—c« 3 fi—f4 (Dit systeem draagt de naam van de Nederlander A. Vinken, in de laatste tijd heeft o.a. Larsen er gebruik van ge maakt.) «7- 1 4. P«l—O, d7dB (Gebruikelijker is 4g« I. Lb5, Pge7.) 5. L£lb5, Pg8—f6 6. Ddl—e2 (Vinken pleegde hier met 4. Lxc6t voort te zetten. De tekstzet is stellig geen versterking.) 6Lf8e7 7. d2d3, 0—0 8. Lb5xc6 b7xc6 9. 0—0, «5—C4! (Lost de flubbelpion op want op 10. dxc4 volgt 10La6.) 10. d3—d4, d5xe4 11. Pc3xe4, Pf6xe4 12. De2xe4, Dd8—d5 13. De4—e2 (Het eindspel na 13. Dxd5, cxd5 of na 13. Tel, Dxe4 14. Txe4, c5!-staat gunstig voor zwart omdat zijn loperpaar een duidelijk voordeel betekent.) 13c6c5 14. Lca—e3, c5xd4 15. Le3xd4, Lc8b7 16. c2—C3. Dd5—e4 17. De2—d2 (Of: 17. Dxc4. Ld5 18. Da4, Dxf4 en zwarts lopers zijn zeer actief.) 17Ta8d8 18. Tal—el, De4—ft 1». Tel—eSi? (De witspeler overschat zijn stelling. Hij meent dat de tijd gekomen is tot de .aanval over te gaan.) 19Df5—g4 20. h2—h3, Dg4—g3 21. Te5a5!7 (Het is waar dat de beide zwarte pion nen op de damevleugel zwak zijn; de zwartspeler zal dat gaarne toegeven. Maar het is de vraag of wit zich de weelde kan veroorloven tijd te verliezen voor de verovering van deze pionnen.) 21a7—a6 22. Pf3e5? (Hierna gaat het meteen al verkeerd. Nodig was 22. De3.) STEIN BILEK De opgave van de week: op welk* wijze besliste de zwartspeler de partij vanuit de diagramstelling? Volgende week de oplossing. OPLOSSING De stand was: Wit: (Mertens): Kal. Dd3, Tdl en hl, Pgl, pionnen a2, b2, c2, f4, g2, h3. Zwart: (Eichhorn): Kg8, Da4, Tb8, LM, Pb5, pionnen a7, c6, d6, f7, g7, h7. Er volgde: 22Lf6xb2t 23. Kalxb2, Pb5—c3tl 24. Kbl—cl (Of: 24. Kxc3, Db4 rpat.) 24Da4xf4t 25. Dd3—d2 Tb6—bl mat. T\1E franse meester J. Simonata negeert i_/in zijn spel de moderne strategische opvattingen. Hij zoekt ten koste van alles verwikkelingen, om te komen tot combinatolre stellingen. Tegen de aller- sterksten komt hij vanzelfsprekend nooit zo ver, vandaar dat hij op internationaal niveau nog maar weinig of geen succes sen op zijn naam kon schrijven. Trou wens ook in zijn vaderland heeft hij door zijn al te riskante speelwijze nog geen resultaten van betekenis kunnen boeken. In de afgelopen kampioenswed strijd eindigde hij op een gedeelde 6e plaats, waarbij hl] tegen de eerste vier op de ranglijst (Mostovoye. Bajolle, Hisard en Verse) slechts twee punten kon scoren. Het mooiste daarvan was tegen de titelhouder, die werkelijk door het oog van de naald kroop: Wit: J. Simonata; Zwart G. Mostovoye: Nlmes, 6-8-68. 1. 32—28 18—23; l. 34—29 23x32; 3. 37x28 2025; 4. 41—37 15—20 5. 37—32 10—15: 6. 31—27 Een volkomen buiten de lijn liggende voortzetting. Deze vroege bezetting van het z.g. „brede centrum" levert veelal moeilijkheden op. 65—10; 7. 4641 17—21; 8 41—37 21—26 9. 40—34 11—17; 10. 44—40 De ruil 37—31 (26x37) 42x31 leidt tot verzwakking van wits linkerflank. 10. 17—21: 11. 50—44 1—7; 12. 29—24 Door de vroegtijdige bezetting van het klas sieke centrum is de flankvoorpostaanval minder sterk, maar wit moet in deze stelling noodgedwongen in het offensief. 1220x29; 13. 33x24 19x30: 14. 35x24 1—7; 15. 38—33 11—17; 16. 42—38 Sterker is 43—38, daar de komende tegenactie van zwart zeker tegen deze vleugel zal worden ontketend. 1613—18; Na (7—11) zou volgen 37—31 (18x37) 32x41 (21x23) 34—30 (25x34) 40x7 en wit is uit de moeilijkheden. 17. 47—41 7«LI18. 34—29 14—20; 19. 28—23 Wil begrijpelijkerwijs (17—22) niet toelaten. 1917—22?? Een ernstige positionele fout, waardoor wit Inderdaad In het offensief komt. Veel sterker is (9—13) Op 33—28 volgt dan (1722) 28x17 (11x31) 36x27 (10—14!) waarna op 39—33 de dam (13—19) 24x22 (12—18) beslissend is en na 38—33 de dam door (25—30) en (20—24) enz. Gedwongen dus 40—34 en nu (14—19) 23x14 (20x9) en het is niet te zien, hoe wit nog iets kan doen tegen de dreiging (12—17—22) Er zijn andere varianten mogelijk, maar steeds verkeert wit in ernstige moeilijkheden! 20. 40—34! 22x31; 21. 36x27 8—13: 22. 33—28! 12—17; 23. 23x12 17x8: 24. 38—33! Voortdurend wordt de voortzetting (26—31) 37x17 (11x31) waardeloos gemaakt door de ruilmogelijkheid 42—37 enz. 24. 10—14; 25. 44—40 14—19; 26. 40—35 19x30; 27. 35x24 13—18; (9—14) faalt op 34—30 en 33—28! 28. 43—38 9—13: 29. 45—40 8—12; 30. 28—22! Zwarts zwakke 19e zet heeft desastreuse gevolgen gehad 30. 3—9; 31. 33—28 9—14; Wit heeft uitstekend geprofiteerd van zwarts misstap en staat strategisch gewonnen. Hij meent echter de partij te kunnen beslissen door een verbrekingsactie. Het is niet te zien hoe zwart zich na 38—33 met de dreiging 37—31 (26x37) 32x41 (21x23) 42—38 (18x 27) 29x7 enz. nog kan redden, want (12—17) leidt positioneel snel tot verloren spel. Hij speelt echterj 32. 29—23?? Aan de lezers hier de opgave: Waarom was deze zet foutief? Zwart maakte geen gebruik van wits fout, waarna de partij nog een moeizame remise voor hem opleverde. OPLOSSING Zwart (Mostovoye) 2, 4, 6. 7, 8, 10, 11. 12. 13. 14, 16, 17. 19, 21, 23, 25, 30 (17 st.) Wit: (Schotanus) 15. 27. 28. 31. 32. 33. 34. 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42. 43, 45, 50 (17 st.) Na (19—24?) volgde 4540! met de dreiging 50—45 en 34—29. Om dit te couperen vervolgde zwart met (14—19?) en wit maakte de partij uit door: 3429! (23x45) 27—22 enz. Zwart had in plaats van (19—24) moeten spelen: (12—18) 35x24 (19x30) Hierna faalt b.v. 27—22 (18x27 gedw) 31x22 (17x28) 26x17 (11x22) 33—29 op 28—33! (29x20) 25x14 (39x17) 30x48. Om iets te bereiken moet dan wel 33—29, waarna (7—12) een zeer onoverzichtelijk spel- beeld oplevert, met beiderzijds grote moeilijkheden, omdat b.v. 3833 (30—35) 12—38? faalt op (14—10) 15x24 (25—30) 34x25 (23x34) 39x30 (13—19) 24x22 (17x48) 26x17 (12X211) 45—40 (35x24) 40—34 (48x30) 25x34 met materieel gelijk spel, maar wit staat strategisch zeer slecht BU ALLE moeilijke dingen waaraan men in een paren toernooi rij n aan dacht moet best-eden, behoort men toch de elementaire speel techniek ndet te verwaanlozen. Het opgelegde drie-Sausje van de vorige week, onitleend aan het zamertoernooi van de NBB, is daarvan een illustratief voorbeeld O V B 10 9 5 3 3 9 6 5 A 7 6 A 2 A H B H B 7 4 3 H V A 9 Q V 7 O V 10 8 2 4 B 10 9 5 3 7 4 10 986542 A A 842 Oost gever, NZ kwetsbaar. In derde hand opent west met twee SA en oost verhoogde tot drie SA. Uitkomst schop penvrouw waarna het slordige spel is. de eerste schoppenslag te nemen met het aas en dan maar op de ruitens afgaan* Dat levert negen slagen op, want zuid neemt ruitenaas en speelt schoppen te rug, waarna alle schoppens van noord vrij zijn. West, met schoppenheer aan slag, kan negen slagen oprapen maar niet méér. Natuurlijk zou west een ge lukkige hand kunnen hebben en éérst de klaver kunnen aanvallen toevallig ver wijdert dat de entree van noord, maar west kan dat niet tevoren weten. Het ophouden van klaver helpt noord niet, want na het maken van één kla verslag schakelt west over op ruiten en krijgt aldus tien slagen. Maar dat is dan gelukkig, doch niet goed gespeeld, want heeft zuid klaveraas en noord ruitenaas, dan wordt er slechts drie SA gewonnen. Het technisch Juiste spel te leren uit een boekje is de eerste schoppenslag te weigeren! Noord heeft niets beters dan schoppen- naspel en zuid kan later, aan slag zijnde met ruitenaas, géén schoppen meer spe len. Die veiligheidsmaatregel, welke west wapent tegen een 6:2 verdeling der schoppens, werd in het heetst van het gevecht nogal eens vergeten en vaak kostte dat de zéér kostbare overslag. Misschien zegt u, dat west vijf SA kan maken door de éérste schoppen te ne men en klaver tweemaal te vervolgen. Daarna de tweede schoppen meteen ne men en nu ruiten spelen. Héél mooi kijkt u tevoren in de kaarten om te weten, dat zuid maar twee schoppentjes heeft?! Ikzelf had mij in dit spel niet te beklagen: mijn tegenstanders bereikten nool de grootste ongelukken gebeurd. U mag op de westplaats gaan zitten en de volgende week kunt u zien of uw part ner even knarsentandend aan de tafel gezeten zou hebben, als vele andere slachtoffers van dit spel in Hillegom de den. 4 A V 9 2 H 10 9 O V 4 A 10 4 3 3 het voor een parenwedstrijd slechte con tract van vijf ruiten, dat niet bestand bleek tegen noords uitko-n«t met harten drie: één down! NIEUWE OPGAVE in het partijtje dat ik voor vandaag gereserveerd heb, zijn in het zomertoer- Noord gever, niemamd kwetsbaar Het biedien verloopt: noord past oost past zuid twee harten (zwakke twee) west doublet noord past oost twee Sansatout zuid pa9t west drie klaver noord past oost drie ruiten zuid en west passen noord drie harten en oost doubleert allen pas sen. Tegen drie gedoubleerde harten be sluit u als west normaal met ru-Ltenheer uit te komen, noord de viler, oost de vijf en zul/d de ruiten zes. Wat speelt u In de tweede slaig vanuit west terug?? Horizontaal: 1. De vreugde van deze Jongen en dit meisje gaat in rook op (8) 5. Hij is weinigzeggend (6) 9. Dubbele tegenvaller om hals ge bracht (8) 10. Dat is ook een gezicht (6) 11. Rondingen om te loven (8) 12. Bij zoiets hoort men een rok te dragen (6) 14. Dat past zioh wel aan (10) 18. Studentikoos vermaak in het na jaar (10) 22. Stilletjes kijken (6) 23. Tweemaal tweemaal (8) 24. Zulk een scheut komt ongewenst (6) 25. Kijktel (8) 26. Tankbewoners (6) 27. Potten die er tussenin staan (8) Vertikaal: 1. De veter van de lakei (6) 2. Een vreemde naam voor het roofdier in de tanden (6) 3. Daarna zit men op een droogje (6) 4. Kleine imitatie (10) 6. Nogmaals schalks maakt de ver dediging wel moeilijk (8) 7. Als hij dat doet is de bakker een gladdekker (8) 8. Aan het bederf ten offer val lende (8) 13. Zij die deze krijgen verdienen wat (10) 15. Hij vindt zichzelf zeer geslaagd (8) 16. Officieel mag dit niet (8) 17. Hij vraagt maar (8) 19. Het gezicht van de misdadiger (6) 20. Dat komt van het walsen (6) 21. Zulke wateren Oplossing vorige kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Epe, 4. cel, 6. nok, 9. ade, 12. vinger, 15. Zoeloe, 17. aaien, 18. sap, 20. otter, 21. s.g„ 22. tot, 24. ion, 26 Ijl, 28. el. 30. puist, 32. ad, 34. ir„ 36. eg, 38. K.M.A., 39. mi, 40 gij, 41. tegoed, 44. oosten, 46. Ria, 47. bedaard. 48. Ada, 49. omtrek, 53. eerlijk, 53. es, 54. ad, 55. esp, 57. la, 58. de, 59. om, 60. greep. 62. pa, 64. of, 65. weg, 66. Eos. 68. pp., 70. nufje, 72. oer, 74. lorre, 77. Ideeën, 79. tooien, 86. s.e.r., 81. kus, 82. vet, 83. lik. Vertikaal: 1. Eva, 2. pias, 3. enige, 4. cent 5. er, 7. oz, 8. koon, 9. altijd, 10. doel 11. eer. 13. ge, 14. ha, 16. et, 18. stuk, 19. Pisa, 23. op, 25. O.T., 27. citroen, 29. Leo, 31. impasse, 32. ais, 33. rijnaken, 35. Reims, 37. gebed, 39. model, 40. gedijd, 42. gat, 43. dek, 44. ore, 45. tal, 50. ram, 52. rap, 55. ergo, 56. peer, 59. offer, 60. ge, 61. Po, 63. april, 64. oude, 65. week, 67. slot, 69. prei. 70. nis, 71. Je, 73. es, 75. o.o., 76. enk, 78. nu, 79. te.

De Vallei | 1968 | | pagina 13