Met Lenin voor de deugd" Qp i kilometer Rode stad Bosnië Brave soldaat Schweik" is nu een bestseller WAAROM ZIJN JULLIE TOCH HIER? Mao ging op in rook Maar Stalin kijkt over zijn schouder voor Stoel bejaarde Jaarlijks200.000doden door hartziekten in Amerika GROTE CAMPAGNE GESTART IN SOVJET-UNIE Golf Wapensmokkel aan onze grenzen v Duister BEHOUD VAN GRAFZERKEN Museumdirecteur van veertien jaar Bekroond ontwerp Voor tweede maal gedoopt SMOKKEL KUSTSTREEK, FREQUENT FOLDERS OENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER Tolle boel in Beiers dorp (door William L. Ryan. Assooiated Press) MOSKOU In de Sovjet-Unie is een enorme propagandacampagne aan de gang, welke duidelijk ten doel heeft de controle van de partij te versterken en tendenzen naar meer liberaal denken uiit te roeien. Het doet denken aan de Stalinistische tijd en is een aanwijzing voor de mate waarin het Kremlin ge- •ohokt is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. De deugd is het hoofddoel van de campagne, welke de viering van de 100ste geboortedag van Lenin als middelpunt heeft. Kennelijk maken de Sovjetleiders zich evenveel zorgen over hun eigen volk als over de Tsjechóslowaken. ten, waarschuwingen aan schrijvers Deze bezorgdheid geldt niet zozeer de mogelijkheid van een liberalisatie in Praagse-stijl, als wel het vooruit zicht een langzame maar gestage uit holling, die het „socialistische plusstel- sel" bedreigt. Lenin werd in 1870 geboren en de 100-ste verjaardag is nog 20 maanden verwijderd. Maar sinds het begin van dit jaar is de campagne reeds begon nen en het tempo werd opgevoerd toen de Russische troepen en die van de landen van het Sovjet-blok zich op de bezetting van Tsjecho-Slowakije voorbereidden. De vorige maand heeft de Sovjet partij in een decreet betreffende de viering van de verjaardag van Lenin een totale propagandistische en opvoed kundige campagne geëist om het ge zag van de partij te versterken en de „anti-socialistische" elementen schrik aan te jagen. Een paar dagen geleden bracht de Pravda een lang artikel waarin er voor werd gewaarschuwd, dat „duistere krachten verbonden met revisionisten, hun ideologische oorlog voering tegen de „socialistische ver worvenheden" versterkten en probeer den het systeem van binnen uit te ondermijnen". De Pravda schreef, dat tot deze krachten behoorden „reac tionairen van alle soorten, fascisten, rechtse socialisten, nationalisten, chau vinisten en zionisten". Het noemen van de zionisten paste bij de aanvallen in de Sovjet-pers op Tsjechoslowaakse fi guren met een Joodse achtergrond. De „duistere krachten" schreef het partijblad proberen de ontwikkelingen in de Sovjet-literatuur en andere kun- UTRECHT De voorzitter van de hoofdcommissie structuuronderzoek meubelindustrie, mr. W. H. Fockema- Andreaeheeft in de Bernhardhal van de Jaarbeurs in Utrecht de winnaars bekendgemaakt van de nationale prijs vraag voor het ontwerpen van een be- jaardenstoel. Dit initiatief was uitge gaan van de centrale bond van meubel fabrikanten eb van de vereniging Ne derlands Fabrikaat. Een jury van deskundigen kops uit zestig inzendingen het nodel Marlies ontwerper is de heer O. Geytenbeek uit Utrecht) als de beste Nederlandse bejaardenstoel. De rpijsuitreiking was een onderdeel van de meubeldag die de meubelindus trie houdt in het kader van de najaars- beurs in de domstad. De inzenders hebben bij het ontwer pen en vervaardigen van hun modellen een voor de gemiddelde bejaarde ge schikte en gerieflijke stoel moeten rea liseren. die fabrieksmatig in serie kan worden geproduceerd en niet duurder dan driehonderd gulden mocht zijn. De jury beoordeelde de modellen op hun functionele, estetische en technische kwaliteiten. Het model Marlieseen stoel ge modelleerd uit gebogen hout en voorzien van een gestoffeerde zitting en rug en gecompleteerd met eenlos schuimrub ber zitkussenkreeg een prijs van twee duizend gulden. In 't juryrapport werd de stoel omschreven als licht in gewicht. De stoel is bij uitstek geschikt om in serieproduktie te worden gebracht. De jury beschouwt het ook als een voor deel dat hij behalve als ruststoel ook als eet- of schrijftafel kan worden ge bruikt. Enkele kleine gebreken zullen gemak kelijk kunnen worden opgeheven. Behalve het model Marlieswerden nog vijf andere inzendingen met geld prijzen bekroond. De jury toonde zich bijzonder tevreden over de inzendingen, maar het ontbrak bij veel ontwerpers aan een nieuwe visie, die rekening houdt met de toekomst: de jury betreurt het dan ook dat jonge ontwerpers door tijd gebrek hun ideeën niet konden uitwer ken en een model laten vervaardigen. Wladimir Hitsj Oeljanof, zich noemen de Lenin, afgebeeld op een schilderij uit de hoogtijdagen van Stalin. Deze dictator staat (met de hand in zijn uniform a la Napoleon) achter Lenin afgebeeld, his torisch een niet te verdedigen construc tie, aangezien Stalin in de November dagen van 1918 nooit in de omgeving van Lenin is gezien. sten en de economische hervormingen voor te stellen als „afwijkingen, pro test en ontevredenheid", met het doel om wantrouwen te zaaien tegen de Sovjet-partij en de binnenlandse duur zaamheid te verzwakken. Kennelijk wordt het een campagne op lange adem. Op de achtergrond be merkt men bezorgdheid over de groei van de misdadigheid en corruptie in de Sovjet-Unie, een ideologische campag ne op de scholen om onvoorwaarde lijke trouw aan het systeem in te plan- SERAJEVO Vierduizend jaar voor onze jaartelling zouden de inwo ners van een geheimzinnige „Rode stad" in Bosnië waarvan de muren doordrenkt waren met bloed, kinderof- fers gebracht hebben van zulk een ont zaglijke omvang, dat deze met niets te vergelijken zijn. Archeologen van vier landen hebben zojuist niet ver van het dorp Obre in Zuid-Slavië de resten van een stad ont dekt, waarin zij veel huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen, wapens, sieraden en vooral onnoemelijk veel beenderen van kinderen hebben ontdekt. Deze zouden aan de goden der vruchtbaarheid ge offerd zijn en hun bloed zou gediend hebben om de gunst van de goden te verwerven. Deze theorie zou tenminste de roodachtige kleur verklaren, die de gevonden voorwerpen nu nog bezitten. LISSABON Een eeuw nadat hij voor het eerst gedoopt werd, heeft de 100-jarige Portugese pater Serafim Das Neves een nieuwe doop ondergaan, een luchtdoop ditmaal. Hij stapte voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig. „Het was niets bijzonders", verklaar de de geestelijke na afloop van de vlieg reis. Pater Das Neves, die 80 sigaret ten per dag rookt en na een goed maal nu en dan een sigaar, geniet nog een uitstekende gezondheid. V "TV kfave soldaat Schweik", het meesterwerk van Jaroslav Hasek, waarin de vernuftige Tsje- choslowaak wordt afgebeeld onder het mom van domme boerenkinkel, is het boek dat nu het meest in Londen verkocht wordt. Ook in de openbare bibliotheken wordt het druk gevraagd. Een boekhandelaar zei: „De afge lopen maand is het boek goed ver kocht sedert de crisis zich in Tsje cho-Slowakije ontwikkelde en we zjjn nu helemaal uitverkocht. W(j hebben een grote order moeten plaatsen voor meer exemplaren. Bij andere boekwinkels gaat het net zo". Het boek verscheen voor het eerst in 1930. Het verhaalt de avonturen van een schijnbaar domme hande laar in honden, die tijdens de eerste wereldoorlog opgeroepen wordt in het leger van de Oostenrijks-Hon gaarse dynastie waarvan wat nu Tsjecho-Slowakije is een onwillig lid was. Schweik met het maanvormige ge zicht en zijn eeuwige idioterige glim lach maakt de arrogante, brute en schreeuwende onderdrukkers van zijn land belachelijk In een serie vrolijke avonturen. ten, waarschuwingen aan schrijvers om zich aan de partijlijn te houden en waarschuwingen aan dat nationa lisme in niet-Russische Sovjet-republie ken niet zal worden gdoogd. De Pravda haakte in op de verga deringen in april van het centrale co mité waarin „de tegenwoordige pro blemen van de internationale situatie en de strijd van de communistische partij van de Sovjet-Unie voor de soli dariteit van de communistische wereld beweging werd besproken". Maar in feite hield dit plenum zich vooral be zig met de interne Sovjet-problemen. Voorafgaande aan de vergaderingen, had Leonid A. Breznjef, secretaris-ge neraal van de partij, tot de afdeling Moskou gesproken over een verscherp te ideologische worsteling. Hij zei dat geen politieke onverschilligheid of pas siviteit noch enige neutraliteit ten op zichte van de doeleinden die de vijand nastreeft, kon worden aanvaard. „Bourgeois-ideologen" zei Breznjef, „hopen nog steeds de kijk op de we reld van bepaalde groepen van de Sovjet-bevolking te beïnvloeden en hun klassebewustzijn te verzwakken. Soms vangen zij in hun netten personen, die begerig zijn op publiciteit voor zich zelf en die zich zelf zo luid mogelijk bekend willen maken. Die „renegaten" kunnen niet verwachten, dat zij dit on gestraft kunnen doen. Deze uitlating leek gericht te zijn tegen de schrijvers die meer vrijheid van uitdrukking streven. Sommige schrijvers zijn gevangen gezet of op de verboden lijst geplaatst. Al enige maanden waarschuwt de Sovjet-pers tegen een smerige golf van anti-communisme, waarin instellingen als de Voice of America en de Bri tish Broadcasting Corporation (BBC). Het blad ;,Troed" schreef, dat de culturele en handelsbetrekkingen, de meest verspreide kanalen zijn gewor den voor de verspreiding van anti- Sovjet boeken, brochures, pamfletten, grammofoonplaten, banden en zelfs films. Het blad voegt hieraan toe: „he laas hebben we nog mensen die geruch ten verspreiden, zich verlustigen in kwaadaardige roddel en aldus, of zij dat willen of niet, koren aandragen naar de molens van de vijand". De vorige maand heeft de partij or ders uitgevaardigd voor intensieve op leiding van de Sovjet-bevolking, vooral de jeugd, in de „communistische op vattingen". Deze waarschuwingen zijn duidelijk en onomwonden en getuigen van de zenuwachtigheid waarin het Kremlin verkeert, en de dreiging is eveneens duidelijk: „zo nodig zullen de Stalinis tische methoden tot nieuw leven wor den gebracht." Oolitie en justitie zijn veront rust over het toenemende wa pengeweld", zegt mr. R. Gonsal- ves, officier van justitie te Maas tricht. „Fatale schietpartijen zo als ook vorige week weer in Oirs- beek, bewijzen dat ook een kogel tje uit een zogenaamd sportgeweer dodelijk is. Het verboden wapen bezit heeft onze bijzondere aan dacht. Ik kan natuurlijk niet in het openbaar vertellen wat de plannen zijn om dat kwaad de kop in te drukken". Ook hoofdinspecteur II. Hey- boer, hoofd van de misdaadcen- Irale in Heerlen, verheelt niet dat hij de toestand zorgwekkend vindt. „Aan de grens is de situa tie bijzonder gunstig voor de mis daad", zegt hij. „De prachtige doorgangswegen bieden ook de misdadigers de gelegenheid zich snel te verplaatsen. Daarom heeft de verbindingsweg van Keulen naar Aken al de naam van gang- sterweg gekregen. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om zich voor te stel len wat ons te wachten staat als deze autosnelweg rechtstreeks wordt doorgetrokken door Lim burg, zoals het plan is. Er is nu al overleg gaande met de politie in Duitsland wat ons dan te doen staat. Er moeten regelingen ko men die tot over de grenzen reiken". Dr. A. Junge, hoofd van de re cherche in Aken, stemde daar volmondig mee in. „Zeker, wij on derscheppen telkens clandestiene wapentransporten", zegt hij: „Ik heb echter de stellige overtuiging dat dit telkens maar afzonderlijke partijtjes zijn. We hebben in feite geen notie van de omvang van de smokkellijnenr, die van Italië en Tsjecho-Slowakije naar het Wes ten lopen. Afgezien van de aan houdingen, die wij iedere week doen, staan we nog machteloos tegenover het geheel". van Deze Browning is voorzien een telescoop en een geluiddem per. De prijs: ca. f 390, dodelijk „Dit automotische Browning-geweer kaliber 22, compleet met telescoop 1 die op een kilometer afstand een dodelijke voltreffer garandeert, voorzien j van een' geluiddemper zodat de knal tot een zucht wordt gereduceerd, kost u geheel compleet 330 gulden". De Belgische wapenhandelaar opent met een vinger het magazijn dat in de geweerkolf is verborgen. Er kunnen elf kogels in van kort model en acht zogenaamde long-rifle-kogels. Omdat de eerste kogel door een gren-1 del te verschuiven met de hand in de kamer gebracht moet worden valt dit overigens automatisch vuurwapen nog onder de sportbuksen, die zonder wapenvergunning gekocht kunnen worden. Als wij de winkelier gekscherend I vragen of wij meteen vijftig van die geweren kunnen meekrijgen, krabt I hij zich met een ernstig gezicht ach ter een oor en zegt: „Zoveel heb ik I er niet in lager, doch ik ga seffens bellen en binnen twee uur heb ik ze hier." Er is geen enkele belemmering om dit wapentuig compleet met munitie te kopen. „Als ge maar geld hebt", zegt de handelaar. Hij is volledig gerechtigd zo te spreken. De wetten van zijn land leggen hem geen enke- le moelijkheid in de weg. „Als u wilt kopen moet u het nu doen," voegt hij I er aan toe. „Ik heb iets gehoord over een registratie die op komst zou I zijn. U weet net zo goed als ik dat die dan vandaag of morgen kan af- komen en dan moet ik uw naam en adres opschrijven." Terwijl hij dit zegt heeft hij met een enkele handbeweging het wapen I in twee helften verdeeld. Die stuk ken zijn nu makkelijk in de binnen- i zak te stoppen. Het is allemaal heel normaal voor I België. Voor ons blijft het vreemd dodelijke vuurwapens van verschil- lend model gedemonstreerd te krij gen in een winkel terwijl vlak naast I ons een huisvrouw een wasmachine staat te kopen. De afdeling Geweren I staat in deze winkel tussen de was machines en de pannenafdeling. Ver- derop is er nog een gereedschappen- afdeling. de echter dat hij onze adres mocht noteren. naam en I Zo vlakbij de grens weet hij ook I alles af van het spiokkelen. „De meeste Hollanders die hier wapens kopen moeten ze de grens over smok kelen", vertrouwt hij ons toe. „De buitenlandse arbeiders, die zelf ver- zot zijn op wapens, hebben ook een aardig handje, van het smokkelen. Mensen zoals u zijn daar bang van. Ik wed dat u ze toch niet zelf over 1 de grens brengt", probeert hij ons uit te horen. Hij vertelt dat de wapens uit zi jn winkel in België zelf gewoon mogen I worden vervoerd. De Belgische wet schrijft alleen I voor dat ze dan niet schiètklaar mo gen zijn. Er mogen ook geen kogels I in het magazijn of in de kamer zit ten. „Dat is toch niet verplicht," wier pen wij tegen. „Neen, maar ik doe 't toch", was het stellige antwoord Bij de politie hoorden wij dat som mige wapenhandelaars dat uit vrije beweging doen. „Die vinden het ver velend als de politie komt vragen of hij een wapen heeft verkocht waar iemand mee is doodgeschoten, in pei- te echter mag hij de namen niet re gistreren omdat" het in strijd is iet. I de vrijheden van de mens", aldu* deze Belgische politieman. „Die wapensmokkel is anders wei een rare zaak", vindt de Belgische politie. „Wij hebben geconstateerd dat Duitse wapens via Nederlands- Limburg naar België werden ge- smokkeld en daarna weer terug naar Duitsland. Op die manier werd er aan dezelf de wapens twee keer verdiend. Het I is toch duidelijk dat wapens op de zwarte markt duurder zijn dan die I legaal gekocht kunnen worden. On duidelijk is meestal voor wie de wa- pens bestemd zijn. Belgische wapens worden soms van Nederland uit België weer binnenge smokkeld. Tsjecho-Slowaakse komen weer uit België en worden 's nachts de Nederlandse grens overgebracht. Franse wapens zitten het meest in i de kuststreek. Langs de Belgisch- Nederlandse grens gaat het meestal om Belgische FN-wapens, Duitse, Italiaanse Beretta's en Tsjechoslo-1 waakse wapens. Er zijn hier geheime adressen waar voor zes frank het registratienummer van het wapen zo deskundig wordt veranderd dat het haast niet te zien is." WILLEMSTAD Sinds de jaren der tig, heeft de Israëlische gemeente op Curagao zich intensief beziggehouden met het zoeken naar een oplossing om de snelle verwering van historische grafzerken tegen te gaan. Toen enkele jaren gleden bekend werd, dat prof. dr.. Z. Lewin van de universiteit van New York een formule had gevonden, die erosie van stenen monumenten zou kunnen tegengaan, is contact met hem opgenomen. Bij een bezoek van prof. Lewin voor proefne mingen op de oudste Joodse begraaf plaats op het westelijk halfrond, te Bleinheim op Curagao, is gebleken,-dat het nieuwe procédé met succes kan worden toegepast op alle grafstenen van de begraafplaats. Daar dit een groot project is, dat de gemeente niet uit de gewone middelen kan bekostigen is medewerking van anderen gezocht, i verscheidene bedrijven hebben inmid- i dels "teun toegezegd. JLVn geologisch museum in de Zuid west uitse stad Leonberg bij Stutt gart kan leehts in het weekeinde be- zoch» worden en ook nog op een mid dag in d« week, omdat de „directeur" ervan nog scholier is. Hj is nu 14 jaar en heeft in vier jaar tijds de 2000 tentoongestelde artikelen zelf vergaard. Zijn vader, een fabri kant, heeft hem nu aan eén eigen ten toonstelling geholpen. Tot een besluit kwamen wij nog niet. Wij kregen daarom folders mee en 'n gebruiksaanwijzing on de zaak nog eens nader te bekijken. In een andere winkel zei de verkoper dat wij alles wat vrij in de handel was bij hem konden kopen op voorwaar- „Naast de misschien enkele geor ganiseerde smokkelbenden lopen er massa's eenlingen rond. Die sjouwen en sjacheren zo frequent dat er toch I e'en hele massa mee omgaat. Het is echter ontzaglijk moeilijk ze te pak- I ken", zegt de man van de Rijks wacht die de laatste 2 weken mee werkte aan het onderscheppen van een paar spectaculaire wapentrans- porten. „Wij weten ook dat sport- vliegtuigen soms voor wapensmokkel worden gebruikt. Het bewijs daar van kregen wij in handen toen hier in de buurt zo'n ding 'n noodlanding moest maken." Over en onder het Kanaal LONDEN Een 33 km lange verbin ding over en onder het Kanaal, waar langs treinen en auto's zich naar het vasteland kunnen sppeden Kunstmatige eilanden In het midden van het Kanaal, waar gezinnen zou den kunnen picknicken, spelevaren en zwemmen... Een door mensenhanden vervaardigde zeehaven voor olietan kers. Dat zij» de ideeën van een 40-jarig vrouwelijk parlementslid, die een van de vele Engelsen is, die hopen dat de droom van een verbinding over het Kanaal, die al 166 jaar ge droomd wordt, nu eindelijk werkelijk heid zal worden. Mevr. Renée Short heeft er zo haar eigen ideeën over hoe die verbinding gebouwd moet worden. Zij is het niet eens met de meeste tunnelbouwers. Volgens haar is een plan om een treinkinnel van 50 km onder het Ka naal te laten lopen, waarover de Franse en Engelse regeringen het eens zijn geworden, ondoelmatig en boven dien gevaarlijk. Het zou een stuk beter zijn, aldus me vrouw Short, om vanuit de Britse en de Engelse kust bruggen te bouwen en een deel te plaatsen op de ondiep ten in het midden van het Kanaal. De bruggen zouden moeten worden ver bonden door twee tunnels onder de scheepvaartgeulen. Engeland en Frankrijk wegen op het ogenblik de voordelen tegen elkaar af van financieringsplannen van drie concurrerende internationale consor tia, om een tunnel te bouwen, die slechts voor treinen bedoeld zal zijn en 600 miljoen dollar zal gaan kosten. Deze tunnel zal in 1976 voltooid moe ten worden. Maar mevr. Short beweert in een arti kel in de Times, dat het het toppunt van onverantwoordelijkheid zou zijn als men het werk aan de treintunnel zou beginnen. Volgens haar zou het gewone uitstel bij laden en lossen blijven bestaan, om dat deze maal de auto's dan wel niet met de boot, maar met de trein moe ten worden vervoerd, omdat de tun nel nu eenmaal slechts voor treinen bestemd zal zijn. Behalve de risico's van overstroming ko men er nu de gevaren bij van ont sporingen, er zou brand kunnen uit breken en in beide gevallen zou de ventilatie onvoldoende kunnen blijken Er zou een ontzettende paniek ont staan, met honderden reizigers ge vangen in de unnel, ver van de beide uiteinden. Mevr. Short heeft een alternatief, dat bovendien door bouwdeskundigen ge steund wordt. Bruggen van ongeveer 6 km lengte aan beide zijden van het Nauw van Ca lais, een brug over de ondiepten in het midden van het Kanaal en twee betrekkelijk korte tunnelverbindingen onder de twee grote vaargeulen. De brugtunnelweg zou zowel voor trein- als autoverkeer veilig zijn. Het ge bied tussen de ondiepten zou dienst kunnen doen als haven voor tankers. Mevr. Short, een labourafgevaardigde voor Wolverhampton In 't Lagerhuis zei dat de moderne bouwtechnieken met geprefabriceerde betonnen on derdelen de kosten van het project belangrijk lager zouden maken dan 't programma dat door de beide rege ringen wordt overwogen. NEW YORK In de Verenigde Sta ten sterven jaarlijks 200.000 mensen aan hartziekten. Deze zijn onder te verdelen in drie categorieën. Een goocp van 80.000 die niet tijdig een ziekenhuis kan bereiken, een cate gorie van 40.000 die zonder operaties genezen kan worden en een aantal van 80.000 patiënten die alleen door nieuwe vormen van chirurgie te redden zijn. Voor de eerste groep is een goede preventieve behandeling de enige op lossing. Dit heeft de directeur van de Ame rikaanse gezondheidsdienst, Cooper, zondag meegedeeld op het internationa le congres voor cardiologie dat in New York wordt gehouden. Het vlijkt dus dat elk jaar 80.000 Amerikanen voor harttransplantatie in aanmerking komen en dat het op grond hiervan nodig is het zoeken naar donors PRAAG Russische soldaten uit Siberië en de Oekraïne kijken sinds de bezetting van de Tsjecho-Slo waakse hoofdstad met een zekere jaloezie naar de schitterende lichten in Praag. „Wij mogen niet drinken", zei een kapitein in donker, verweerd kaki, toen buitenlanders hem een flesje whisky aanboden. Hij wees ook eén uitnodiging tot een diner in van de uitstekende restaurants van Praag af. „Niet in dit uniform", zei- de hij. „Ongelukkigerwijze hebben wij geen burgerkleding". Het was zijn manier om beschei den te zijn. Waarschijnlijk zou geqn enkele Tsjech blijk hebben gegeven van zijn bittere boosheid om de in vasie van de Sovjets, maar het is de Sovjet-soldaten streng verboden, iets. te doen, dat zou kunnen leiden tol een incident met de onderworper ■naar nog wrokkende bevolking. De Sovjets generen zich voort voor hun uniformen. Zo vaak heb ben Tsjechen tot hen gezegd: „wi: zouden u maar al te graag welkom leten als burgers, zonder wapens" De van nature openhartige en vriendelijke Russen zijn door de Tsjechen zo koel bejegend, dat zi blij zijn met elke normale beleefd heid. De laatste dagen zijn sommig jonge Tsjechen hen wat vriendelij ker tegemoet betrden en men heeft zelfs Tsjechische meisjes met Sov jetsoldaten gezien. Zij laten zich kennelijk niet af schrikken door het feit, dat veront waardigde Tsjechische patriotten an dere jongedames die dit deden heb ben kaal geschoren. Op talloze plaatsen in Praag gaat het er zo toe. Bij het station liggen de Tsjechen en Russen soms haast vriendschappelijk in het gras. Het kan er ook wel eens verhit toegaan. Maandagavond stopte een Tsjechische politiewagen op het plein en nam een langharige jongen mee die een gouden ketting om zijn nek droeg. „Waarom zijn jullie ge komen", had hij onophoudelijk ge schreeuwd, „pochemoo? pochemoo?'' (waarom, waarom). Soms worden de Russen vertegen woordigd door een groep ervaren debatteurs, wat de Russen noemen een agitprop (agitatie en propagan- dateam). Maandagavond versche nen ongeveer zes jonge Russische soldaten op het plein en gingen iets dat er niet was bewaken. Al spoedig werden zij omringd door een menigte en £>egon het de bat opnieuw. Als altijd hetzelfde on derwerp, altijd dezelfde vragen: „wat doen jullie hier? Waarom kwa men jullie als niemand jullie heeft gevraagd? waarom gaan jullie niet naar huis?" „We gaan naar huis als we hier hebben rondgekeken", aldus een zelfverzekerde Russische kapi tein. „Hoog tijd", bromde een Tsjech. Niet velen schenen belangstelling te koesteren voor een militaire loop baan. Een wilde ingenieur worden, als zijn diensttijd om is. Een ander wil de leraar in vreemde talen worden. ofschoon hij slechts enkele woorden Duits kon spreken en helemaal geer Engels. Sovjet-soldaten krijgen drie roe bel (3,30 dollar) soldij per maand .ongeveer net genoeg om schoen smeer, tandpasta en sigaretten te kopen", zei een van hen. Zij dragen zware, zwarte, onge makkelijk uitziende laarzen tot bij na aan hun knieën. te organiseren, aldus dr. Cooper. HIJ gelooft dat 260.000 mensen die jaarlijks overlijden in aanmerking komen om als donor te fungeren. Dr. Cooper maakte verder bekend, dat de Amerikaanse regering bezig ls een register aan te leggen van hart transplantatiepatiënten om aan geleer den over de hele wereld volledige ge gevens te verschaffen over de toege paste behandeling en de verkregen re sultaten. RANGOON In het noorden van Bir ma zijn de gedachten en uitspraken van Mao Tse-toeng in rook opgegaan. Twaalf Birmaanse rebellen, die in dat gebied door regeringstroepen ge vangen waren genomen, bleken in het bezit te zijn van kaften van Mao's „rode boekjes". Op de vraag wat zij met de rest van de boekjes hidden gedaan antwoord den zij, dat zij vr sigaretten van hadden gedraaid. T^erwijl West-Europa de tolgrenzen afsehaft, heef» het dorpje Voggen- dorf (Oost-Beieren) dagbomen gezet op alle toegangswegen en -weggetjes om tol te heffen. Het driehonderd zielen tel lende Voggendorf wil op die manier (Ie kas spekken voor het onderhoud van zijn wegen, omdat het districtsbestuur daarvoor geen subsidie geeft. Het tolgeld voor voetgangers be draagt tien pfennig, voor kruiwagens 20 pfennig. Ossekarren moeten vijf tig pfennig betalen, personenauto's 1 mark en vrachtauto's 3 mark. Da dorpelingen doen bij toerbeurt dienst als tolwachters. 's Nachts staat bij de gesloten slagbomen een bord: „Tolgeld betalen in café Stoiber".

De Vallei | 1968 | | pagina 15