Veenendaals - dagblad Sovjet-Unie wil een sterker Warschaupact Bernstein verguld met Edison Buiten „Eerst werken - dan loongesprek" Twaalf doden bij vliegramp 1 Schip met twee rompen in aanbouw Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Auto daverde snackbar in: 7 gewonden Bij Philips nieuwe opzet voor personeelsobligaties AGRESSIVITEIT VAN DE NAVO-LANDEN" Tsjechen blijven vertrouwen op liun leiders Olifant trapt kleuter dood Zangeres Jenny Roda plotseling overleden Lichaam vermoorde man gezocht na bekentenis P.v.d.A-secretaris niet herkiesbaar Verolme lot 2000 stakers: Twee doden bij autoliotsing Tijdens Britse luchlvaartshoiv Engelse boer geeft niet op Argentinië koopt vrijwel zeker de „Doorman''' Lid van organisatie tot mensensmokkel gearresteerd Onbestendig TOEGEJUICHT ft Prehistorische wezens BEDREIGD ONDERZOEK DOOR VAKBONDEN Twee dienstjaren Niet content HARDE WIND Hekken dicht Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conoem n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Klein* 'annonces „Vraag en Aanbod" -top di., do. en 2a. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 21 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 223 55 JllltlllMIIIIHIIIIIttlltlHIIIMIIIl tltllllllllllllltt I IIIIHIMiaillllHliailllMHMMIMMHmiHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIItlllllHIMHHIIIIIIiatHIMIIMIIll MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren aangedrongen op versterking van het Pact van Warschau met het oog op de „groeiende agressiviteit" van de NAVO". Volgens de Pravda, het officiële partijorgaan van de Russische communistische partij, heeft de Russische interventie in Tsjecho-Slowakije Europa van het gevaar van een nieuwe wereldoorlog gered. De Prawda meldt, dat West-Duits la nd „een snelle toeneming van het mi litaire potentieel en concentratie van nieuwè eenheden van de NAVO langs de grenzen met de socialistische sta ten" eist. Het blad noemde deze „activering van het revanchisme en neo-nazisme" in West-Duitsland een bedreiging van de Europese vrede. Het prees de Rus sische invasie in Tsjecho-Slowakije als een „belangrijke bijdrage tot het be waren van de vrede op het Europese vasteland". Engeland verzekerde de Bondsre publiek gisteren dat het zijn verplich tingen krachtens het bondgenoot schap van de NAVO zal nakomen als de Sowjet-Unie zich met geweld zou mengen in de binnenlandse aangele genheden van West-Duitsland. In een aide de memoire dat giste ren aan het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken werd over handigd, schrijft de Britse regering dat de Sowjet-Unie aan het Handvest van de Verenigde Naties niet het recht kan ontlenen zich in Westduitse aangelegenheden te mengen. Over de redenen waarom de voorge nomen reis van een Tsjechische dele gatie onder leiding van partijleider Dubcek naar Moskou gisteren niet is doorgegaan, tast men nog steeds in het duister. In Praag doen geruchten de ronde dat de Russen bezwaren heb ben tegen de komst van Dubcek, ter wijl ook de mogelijkheid wordt ge noemd. dat de twee partijen het niet eens zijn over de agenda. Gisteren werden Dubcek en presi dent Svoboda in Brno stormachtig be- BONN In de Münchense dierentuin Ilellabrunn heeft de wijfjesolifant Mini de drieëneenhalfjarige Ursula Junge doodgetrapt. Het meisje, dat met haar moeder in de diergaarde was, probeer de Mini te voeren. De olifant greep het kind met haar slurf, tilde het over de gracht en sloeg het tegen een muur. Daarna trapte het dier op het kind, dat later stierf aan de verwondingen. t I-|et is mijn ervaring, dat de monster- s lijk grote figuren, uit een zó ver J 5 verleden, dat wij ons dit nauwelijks 5 kunnen voorstellen, zich zeer in po- j pulariteit mogen verheugen. Ze dron- gen zelfs door tot op de t.v„ of ver- J schijnen in ongeloofwaardige strip- J verhalen in gezelschap van filmstars, J j etc. en we amuseren ons, wanneer j J zo'n brontosaurus, triceratops, igua- j nodon of ander draakachtig dier daar- in vrijmoedig wordt gesitueerd, te- samen met holenmensen, want geen 5 schepsel heeft ooit zulk een-gedrocht 5 g aanschouwd. Meer dan 100 miljoen 5 t jaar geleden bewogen ze zich grotesk 5 1 voort over het land, in het water en 5 door de moerassen. We lezen er graag 5 over ik tenminste wel en kunnen J bij het bekijken vpn de indrukwekken- 2 S de resten in een palaeontologisch mu- seum aan wilde fantasiën overgeven j 2 Meer voldoening en inhoud schenkt 5 echter een serieus, voor de leek niet 5 al te wetenschappelijk boek en zulke J lectuur is er betrekkelijk weinig. Daar- 2 5 om doet het mij plezier een werkje van de Fin Björn Kurtén „Hel 1 tijdperk van de D in o s au - riërs" te mogen aankondigen, want 5 5 dit is populair in de goede zin des woords en niet duur. (uitg. „Wereld- 2 J akademie" W. de Haan te Zeist). Het j woord werd afgeleid van het fr. 5 2 „deinos", d.w.z. schrikaanjagend, om- 5 2 dat het zulke geweldige reuzen wa- 2 ren, meest dieren van waarlijk her- g culische afmetingen, wegende plm. 5 5 40.000 kg, maar ook beestjes ter 5 grootte van een kat. Hun rijk van 100 3 5 miljoen jaren betekent overigens 2 slechts een periode in de lange aard- S 2 geschiedenis. Ik kan dit boek rijke- S 5 lijk geïllustreerd in kleur en zwart j wit met een gerust hart recomman- 5 deren. Het is bevattelijk geschreven, 2 verstaanbaar voor ieder ontwikkeld 2 mens en beperkt zich niet angstvallig 2 tot de logge dinosauriërs, doch wekt 2 5 ook begrip voor hun leven en het toenmalige landschap. 21 september '68 A. B. WIGMAN 3 SVOBODA stormachtig ontvangen groet, toen zij een bezoek aan de jaar beurs brachten. Duizenden juichten de Tsjechoslowaakse leiders, onder wie ook premier Cernik en de Slowaakse eerste partijsecretaris Husak, hartelijk toe. .De populariteit van deze leiders is ook gebleken vij een opinie-onderzoek in Noord-Bohemen, waar 783 van de 864 ondervraagde personen verklaarden volledig vertrouwen in hen te hebben. 72 mensen zeiden de leiders te vertrou wen. drie hadden gee^ vertrouwen in hen en zes hadden geqn oordeel. Bij 't onderzoek, ingesteld door een bureau van de regionale partij-afdeling, bleek ook dat 526 ondervraagden het na de invasie in Moskou gesloten akkoord de beste basis vonden voor de oplossing van de huidige crisis. 275 mensen had den zekere reserves en 41 verwierpen de overeenkomst, terwijl 22 geen me ning uitspraken. Alle ondervraagden waren het er over eens, dat de bezet tingstroepen vóór de „normalisering" uit Tsjecho-Slowakije behoren te wor den teruggetrokken, aldus een bericht van het persbureau Ceteka. Meer dan tweederde (67 van de West duitse bevolking acht zich bedreigd door de divisies van de landen van het Pact van Warschau, die langs gren zen met West-Duitsland zijn gelegerd, 7.0 blijkt uit een onderzoek van het Wickert-instituut voor onderzoek van de publieke opinie te Tübingen. Drie entwintig pet. van de Westduitsers acht zich veilig en tien pet. heeft geen mening. Uit een vergelijking met een onderzoek dat vorige week werd in gesteld, blijkt dat 10 pet. zich in die tijd meer zorgen is gaan maken. HILVERSUM. De zangeres Jenny Roda is tijdens een vakantiereis plotse ling overleden. Zij is 47 jaar geworden. Jenny Roda maakt naam bij het orkest The Ramblers en later trad zij in tal rijke radioprogramma's op. Zij was ge trouwd met radio-regisseur Gabri de Wagt. ZOETERMEER Drie jongemannen werden gistermiddag ernstig en vier licht gewond, toen een auto in Zoeter- meer een snackbar binnenreed, waar een warm hapje stonden te eten. Met vier ambulances werden de jongelui naar ziekenhuizen in Leiden en Den Haag gebracht. Gistermiddag mochten vier jongens naar huis. Het .ongeluk gebeurde om ongeveer één uur op het Piet Heinplein, waar op dat ogenblik markt was. Mej. V. uit Zoetermeer, die in haar auto naar het plein reed, had te laat in de gaten, dat het plein in verband met. de markt was afgezet. De wagen ramde een gepar keerde auto en reed zonder te remmen de snackbar binnen, waar de glazen voorbouw werd geramd. De zeven jongelui, allen uit Zoeter meer, die op dat ogenblik in de snack bar waren, werden allen door de bin- nendatferende auto geraakt. Eén jongen werd zo ernstig gewond, dat hij op de grond* bleef liggen. Zijn zes vrienden renden gewond en in paniek nog onge veer twintig meter. weg. Drie van hen raakten toen bewusteloos. Mejuffrouw V. was zo onder de indruk, dat zij nog niet kon worden verhoord. De schade wordt op vele duizenden guldens ge schat. t SCHAESBERG Een negentienjarige jongen heeft in het Limburgse Schaes- beerg bekend in mei een hem onbekende man te hebben beroofd en vermoord. Het lijk heeft Ii|j, aldus zijn verhaal,, begraven. Politie en justitie zijn met een uitgebreid onderzoek begonnen. Volgens de officier van justitie in Maastricht, mr. R. A. Gonsalves, wijzen bepaalde indicaties erop dat de arrestant de waarheid spreekt. Op de plaats van het mogelijke mis drijf zijn, na mei enkele patiowoningen gebouwd. Hierdoor wordt het onderzoek aanzienlijk bemoeilijkt. Men is intussen in die buurt al aan het graven. De jongeman is geestelijk niet vol waardig. Hij is ter beschikking van de regering gesteld omdat hij al eerder geweldmisdrijven heeft gepleegd. DEN HAAG De secretaris vari de Party van de Arbeid, de heer E. Wiel draaijer, stelt zich voor deze functie niet herkiesbaar. De heer Wieldraaijer, die ook Tweede Kamerlid is, heeft dc partij- afdelingen schriftelijk van zyn besluit op de hoogte gebracht. Zijn beslissing om aan het Kamerlid maatschap de voorkeur te geven boven het secretariaat heeft niets te maken met de kritiek op zijn werk als partijbe stuurder van Nieuw Links. Het vervullen van beide functies werd hem gewoon te veel. De heer Wieldraaijer zette zijn wei gering al op papier voordat Nieuw Links met zijn nota kwam. ROTTERDAM „Eersl aan het werk, dan pas willen wij over de lonen praten". Dit was het parool van de directie van Verolme op Rozenburg aan de tweeduizend stakende werknemers op deze werf. Acht stakers zijn er nu ontslagen. De bereid deze mensen weer in dienst te worden hervat", zei gistermiddag de De directie van Verolme en de vak bonden hebben gistermiddag de achter gronden van de staking besproken. Tastbaar resultaat van deze bespre king is, dat de vakbonden nu haarfijn gaan uitzoeken of de werknemers van Verolme minder verdienen dan de mensen, die bij koppelbazen in dienst zijn. De heer Rijke vindt dat er van ver schil in beloning nauwelijks sprake is. „De koppelbazen betalen, behalve het normale loon, ook reisgeld en dergelij ke uit. Dat krijgen onze mensen ook, als ze worden uitgezonden". De heer A. Schravemade, hoofd van het district Rotterdam van de Metaal- bedrijfsbond NW vindt, dat de com municatie tussen de leiding van het be drijf en de werknemers heeft gefaald. „Het is de vraag of de werknemers wel precies hebben begrepen wat er aan de hand is met de koppelbazen, met de nieuwe systemen van beloning en dergelijke", zegt hij. Negentig pro cent van de mensen is met het nieu we systeem tevreden, maar bij een betere voorlichting hadden allerlei ge ruchten in het bedrijf geen vaste voet gekregen, zo meent hij. Ondertussen duurde de staking ook gisteren voort. Toch voerde de direc tie van de werf haar dreigement, alle Voor een auditorium van 2500 ge- i nodigden en andere muziekliefheb- bers, heeft een enthousiaste Leonard Bernstein met zijn New York Phil- l harmonie gisteravond op het. „Grand i Gala du classique" gecon- certeerd in db gróte zaal van het concertgebouni in Amsterdam. 's Ochtends had de 50-jarige dïri- I gent uit httiide^ru.,^ prof. 1 denburg,": voorzitter van de Raad voor de Kunst, de Edison Klassiek 1968 in f ontvangst genomen. Glunderend po- f seerde. Bernstein ermee voor een fo- to. MIJNSHEERENLAND Op 't kruis punt by Mynsheercnland in de Hoekse- waard zyn vrijdagavond twee mensen omgekomen by een botsing tussen twee personenauto's. De 52-jarige C. van der Sijde uit Mynsheerenland was op slag dood, het 20-jarige meisje Fr. Buys overleed op weg naar het ziekenhuis. Drie mensen werden ernstig en drie licht gewond. I ONDEN Zeker twaalf mensen hebben gisteren op Farnborough in Hampshire het leven verloren toen daar een groot Frans verkennings vliegtuig neerstortte. Dit gebeurde tijdens de vliiegdemonstraties van de lucht vaartshow die daar deze week wordt gehouden. Meer dan zestienduizend mensen zagen het veertig ton zware toestel van een hoogte van nog geen vijftig meter plotseling omlaag duiken. Vlak bij de hoofdingang van het vliegveld van Farnborough en pal naast de drukke verkeersweg stortte 't vliegtuig neer. Het was een tweemoto- EINDHOVEN Philips zal met in gang van december zijn personeel in de gelegenheid stellen in aandelen ver wisselbare personeelsobligaties te ver werven. Daarmee wordt de mogelijkheid voor het personeel een belang bij Phi lips te verkrijgen vei»groot. Van 1916 af kon het personeel al certificaten van preferente aandelen verwerven. Deze regeling werd in 1954 vervangen door winstdelende personeelsobligaties, waar van begin juli 1968 voor f 180 miljoen uitstond. (•■■■■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIII Dit is Nederlands catamaranschip (schip met twee rompen) in aanbouw op Boele's scheepswerf te Bolnes. Opdrachtgever is de Maatschappij voor Werken Buitengaats Het schip, ontworpen door ir. J. J. Stenger, heeft een dek van 40 bij 17 m en zal nog dit jaar in de vaart komen. De nieuwe stukken worden op naam gesteld en zijn niet verhandelbaar. Zij kunnen gedurende tien jaar na de af gifte worden verwisseld in aandelen, waarbij de conversiekoers 3 procent zal liggen boven het gemiddelde van de laagste en de hoogste gedane beurskoers van deze aandelen tijdens twintig da gen voorafgaande aan de dag van in schrijving op deze obligaties. De uitgifte van de nieuwe stukken zal worden beperkt. Het aantal aande len dat uit de conversie zal kunnen worden verkregen, zal niet meer be dragen dan een half procent van het aantal uitstaande aandelen. Ieder per soneelslid dat twee of meer jaren bij Philips in dienst is, kan op de conver teerbare obligaties inschrijven tot 4 pro-, cent van hun inkomen plus met in gang van 1969 wat zij uit de winst- uitkeringsregelirïg zullen ontvangen. Dat was de laatste jaren zes procent van het inkomen. Voorts kan worden ingeschreven met het bedrag dat door deblokkering van de geblokkeerde spaarrekening vrijkomt. De rente op de nieuwe stukken zal 5 procent bedragen. Zij hebben een loop tijcf van tien jaar. Als zij niet in aan delen worden verwisseld zal de werk nemer een aflossingspremie worden be taald van 2 procent per jaar met een maximum van 10 procent. Tien werknemersbonden, die betrok ken zijn bij het overleg met het Phi- lipsconcern, hebben al verklaard niet voldaan te zijn met de nieuwe regeling. Deze werknemersorganisaties blijven van mening, dat de thans bestaande re geling onvoldoende tegemoet komt aan het verlangen van de werknemers mee te delen in de toeneming van het in de onderneming geïnvesteerde vermogen. Ee fundamentele wijzigingvan de winstdelingsregeling blijft dan ook een van de vele gesprekspunten tussen Phi lips en de werknemersorganisaties ge durende de thans lopende contractspe riode. De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel mede als woordvoerster van de bij Philips bestaande verenigin gen van hoger personeel juicht het door Philips genomen initiatief daaren tegen van harte toe. rige Breguet Atlantic. Het kwam ge deeltelijk terecht op enkele gebouwen aan de rand van hét vliegveld, onder meer een kantine. Die was op dat mo ment zo goed als leeg. Gisteravond laat hadden de hulpdien sten nog maar de stoffelijke re?ten van zes slachtoffers kunnen bergen. Van de Franse bemanning van vijf kop pen is niemand gered. De andere men sen die omkwamen, werkten op Farn borough bij inrichtingen van de Brit se luchtvaart. De Atlantic is een verkenningsvlieg tuig voor gebruik boven zee. Het ont werp ervan is ontwikkeld door een groep fabrieken in Europa, waaron der Nederland, ftet toestel is in gebruik bij de Franse en Westduitse marines. Onze rege ring bestelde er onlangs negen stuks van voor de Marineluchtvaartdienst. De piloot maakte een bocht naar links met een motor uitgeschakeld. Er stond een harde wind. Toen hij meteen hierop de andere motor weer wilde starten, dook het grote, grijze vliegtuig eensklaps omlaag en stortte neer. Het volgende ogenblik zagen de ontstelde toeschouwers een oranje kleurige bol vuur en rook oprijzen. Met ongelooflijke zelfbeheersing zei de commentator van de luchtvaart- show Charles Gardner, een vroegere luchtvaartcorrespondent van de BBC: „U heeft het allemaal gezien. Het beste is dat we gewoon doorgaan". Dit ge beurde ook. WELLINGTON De politie, die de boer John James belegert in z|jn boer derij in het Engelse plaatsje Weston- Under-Castle hoopt, dat deze zijn si garetten zo zal gaan missen, dat dit zijn nederlaag wordt. James, die sinds woensdag met zijn jachtgeweer de politie op een afstand houdt van de boerderij, waarin hy zich met zijn vrouw en vier kinderen heeft verschanst, vroeg al een paar keer om sigaretten. De politie wil hem nu sigaretten toe spelen waarin verdovende middelen zijn gestopt, om vervolgens als James in coma ligt het huis binnen te kunnen dringen. Men vreest echter dat de boer het verschil in de smaak der sigaretten zal opmerken en dan nog meer bulten zin nen zal raken. De bezorgdheid om het lot der kinde ren, drie tot acht jaar oud neemt toe. De politie Is van mening dat de voed selvoorraad in de boerderij langzaam opgeraakt zal zijn. directie van Verolme is echter eventueel nemen. ..Maar dan moet eerst het werk heer A. Rijke, directeur van de werf. stakers van het terrein te zullen laten zetten, niet uit. De stakers slenterden met hun han den in de zakken over het terrein van de werf of pronken koffie in de kanti ne. De bedrijfsleiding had de toegang tot de werf hermetisch afgesloten. Nieuwsgierigen werden geweerd. Op alles voorbereid, postten de hele dag enkele politiemannen voor de hekken van de werf. Tot nu toe is de staking beperkt gebleven tot de werf van Ver olme op Rozenburg. Op andere bedrij ven van het concern werd gisteren doorgewerkt. Het aantal werkwilligen is belang rijk groter dan het aantal werknemers, dat tot de stakers-in-hart-en-nieren moet worden gerekend. Een van de werkwilligen verzekerde ons: „Natuur lijk zijn wij solidair, omdat wij het eens zijn met de eisen. Maar met de ma nier van staken zijn wij het niet een«. Wij worden door onze fanatieke colle ga's gedwongen het werk er bij neer te leggen". ROTTERDAM Het is zo goed als zeker dat de Argenty'nse regering het door ons land afgedankte vliegkamp- schip Karei Doorman zal kopen. Maandag komt op Schiphol een groep van acht Argentijnse specialisten aan om zich op de hoogte te stellen van de toestand, waarin het 23 jaar oude schip zich bevindt na twee brónden in de bei de machinekamers. De Koninklijke Marine heeft meege deeld: „Verwacht wordt dat overeen stemming over de definitieve voor waarden op korte termijn zal worden bereikt. SCHIPHOL. In Haarlem is vrydag- middag, op last van de officier van Jus titie, dc 34-jarige Amsterdammer J. G. H. achter slot en grendel gezet, omdat hy* er van wordt verdacht deze week op Schiphol een Noorse inspecteur van een scheepvaartonderneming, de 36-jarige S. I. uit Bergen (Noorw.) zyn porte feuille en zyn paspoort te hebben afge nomen. Hy gaf zich daarby u»t voor rechercheur van politie. De dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie op Schiphol meent hier te doen te hebben met wat zij noemt de „mensensmokkelaar", die in Amsterdam al eerder simpele jongelieden heeft over gehaald zich achter het ijzeren gordijn te begeven, teneinde tegen geldelijke be loning daar „even hun paspoort af te geven" aan mensen, die naar het westen willen vluchten. Zij moeten zich dan zelf tot een Ne derlandse consul wenden, zeggen dat zij hun paspoort verloren hebben en om een laissezpasser bewijs vragen om naar West-Duitsland terug te keren, waar hun zo wordt dat tenminste in uitzicht gesteld het eigen paspoort wordt te ruggegeven. De thans gearresteerde Amsterdam mer, die naar men meent lid is van een uitgebreide organisatie, blijft bij dit ge vaarlijke doch lucratieve werkje zelf buiten schot, doch al enkele malen zijn Nederlanders, die op zijn voorstellen In gingen, in Oost-Duitsland of Polen in de val gelopen en aldaar tot fikse gevange nisstraffen veroordeeld. 9 Verscheidene hulporganisaties heb ben tot dusver ongeveer duizend kinderen uit Biafra naar Gabon en an dere Afrikaanse buurlanden overge bracht. Dit is in Bremen bekendgemaakt door de organisatie voor hulp aan kin deren „Terre des Hommes". Men denkt erover Biafraanse kinderen naar Europa te halen, wanneer zij niet meer irt Afri kaanse landen geplaatst zouden kunnen worden. I (Van onze weerkundige medewerker) Y\e depressie boven de Britse eilan- den die de mooie na-zomerse ver- i wachting voor vrijdag de grond in- I boorde, ligt nu hoven het noordelijke deel van de Noordzee. Zij zal ook ge- durende het weekeinde het weer in Gelderland een onbestendige inslag geven met van tijd tot tijd kans op buien gehouden aan randstoringen. De middagtemperaturen blijven bij een matige tot krachtige Z tot ZW wind vooreerst op hetzelfde peil (1618 graden). Maandag en dinsdag vei wachten wij pas enige daling bij ee> naar W tot NW ruimende wind. i Zaterdag, zon op: 06.24; onder: 18.5. i Maan op: 04.47; onder 18.31. Zondag zon op: 06.26; onder: 18.39. Maan 0/ 06.11; onder 18.42. NMUMVflVflflltffllfiaaflHHHHHIH

De Vallei | 1968 | | pagina 1