HOUTEN BUNGALOW TOTAAL UITGEBRAND Helikopterhaven bij J ulianaziekenhuis Proefperiode start reeds op 15 oktober Kantongerecht Wageningen Getuige beschuldigde tegenpartij voor balie van een meineed Dorpslijn van fa. De Haas Loodgieter repareerde dak Naast NBM-stadsdienst Sportpark in Opheusden Judoleraar begraven Beroepen Koiiinkil] ke onderscheiding voor zes van de tien Ritmeester-j ubilarissen HULP AAN VERKEERSSLACHTOFFERS Proefperiode Duo-passagiere gewond na val Jaarvergadering Petrus Datheen' Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro verso on l/jke leningen bij overlijden kwijting van restant lening ZATERDAG 21 SEPTEMBER !#68 VEENENDAAL Een felle brand heeft gistermiddag omstreeks vier uur de houten bungalow „De Zandhof' op de hoek Van Limburg Stirumstraat Dr. De Visserstraat binnen enkele minuten nagenoeg totaal verwoest. De brand ontstond toen een loodgieter op het rieten dak een lekje aan het repareren was. De eigenaar van de bungalow, de heer R. D. van Essen, is tegen brand verzekerd. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand werd groot alarm geslagen. De brandweer rukte uit met groot materieel en was spoedig ter plaatse. Buurt bewoners assisteerden om een zo groot mogelijk deel van de huisraad in veilig heid te brengen. Het rieten dak was een gemakkelijke prooi voor de vlammen, die snel om zich heen grepen. Slechts de houten wanden van de bungalow bleven overeind. Kort nadat de brand was ontstaan stortte het dak in elkaar. Hierna verminder de de vuurzee en raakte de branweer de brandmeester. De grt)te publieke belangstelling bij de brand vormde ook nu weer een be lemmering voor de brandweer. De straten rond de bungalow waren volkomen afgesloten door de mensenmassa, die tot dicht bij de brand opdrong. Omtrent de omvang van de schade kon vrijdagavond nog geen juist bedrag worden verstrekt. Zeker is wel dat deze enige tientallen duizenden guldens beloopt. ADVERTENTIE Verzoeke voor I oktober 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenend aal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. VEEN EIS DAAL Momenteel zijn plannen in voorberei ding om in de onmiddellijke nabijheid van het Juliana ziekenhuis een helihaven aan te leggen in verband met de effectuering van hulpverlening aan verkeersslachtoffers op rijkswegenVeenendaal wordt dan opgenomen in een keten van hulpverleningsstations waar onder andere deel van uitmaken de gemeenten UtrechtArnhemDen Helder en Ermelo. „De uitvoering van deze plannen ver keren nog in een zeer pril stadium hoe wel moet worden verwacht, dat binnen kort een proefvlucht zal worden ge maakt om de plannen aan de realiteit te testen". Dit deelde de econoom-di- recteur van het Julianaziekenhuis de heer G. C. Spoon gistermorgen mee. De directie van het ziekenhuis heeft al overleg gepleegd met een grond eigenaar die beschikt over een stukje weiland in de onmiddellijke omgeving van het ziekenhuis. De eigenaar toonde zich in eerste instantie bereid de strook grond voor dit doel beschikbaar te stel len. Verder zijn er enige besprekingen ge weest met officiële militaire instan ties die bij de uitvoering van deze plan nen zijn betrokken aangezien het ver voer door de lucht zal worden ver richt door legerhelikopters. Het installeren van een helihaven met een beperkte omvang zoals die wordt gedacht bij het Julianaziekenhuis vergt overigens geen al te grote investerin gen. Een toevoerweg naar de landings strip moet worden aangelegd en ver der moeten er voorzieningen worden getroffen voor het gewondenvervoer tus sen de landingsstrip en het ziekenhuis. Door de ziekenhuisdirectie zijn inmid dels al speciale brancards aangeschaft. Omtrent het tijdstip waarop deze wij ze van hulpverlening aan verkeers slachtoffers van start zal gaan konden noch de ziekenhuisdirectie, noch de hierbij betrokken ministeries eet! juiste datum noemen. Wel start er, aldus een functionaris van het ministerie van Volksgezondheid, over drie weken een proefperiode die duurt tot 15 januari 1969. Of het Julianaziekenhuis te Vee nendaal in deze proefperiode direct in geschakeld kan worden hangt af van verschillende voorzieningen die voor dien getroffen moeten worden. Een tweede proefperiode is gepland van 15 mei tot 15 september 1969, waar bij met name ervaringen worden opge daan tijdens de drukke vakantieperio de. Na het afsluiten van deze periode zal er een interdepartementaal gesprek op gang worden gebracht waarbij aan de hand van de in die proefperiodes op gedane ervaringen een definitieve re geling uit de bus zal komen. Het gewondenvervoer zal worden verzorgd door twee legerhelikopters van het type Alouette waarvan er een gestationeerd zal worden op het vliég- veld Deelen en een op een vliegveld Ypenburg. Aan het Julianaziekenhuis wordt met name een rol toegedacht bij de hulp verlening aan verkeersslachtoffers op Rijksweg 12. VEENENDAAL De zestienjarige Jannie B. uit Renswoude moest naar het ziekenhuis gebracht worden, nadat de bromfiets waarop zij als duo-passa- giere meereed, was aangereden door een auto. t De aanrijding ontstond toen de auto mobilist, de heer C. M. L. uit Veenen daal vanaf de Kerkewijk rechtsaf de Parallelweg inreed. Wim B., die de bromfiets bestuurde, kon de auto niet ontwijken, waardoor hij viel. Auto en brommer liepen lichte schade op. OPHEUSDEN Op het voormalige noodwoningenterrein ..Tijdelijk Thuis" aan de Tolsestraat te Opheusden zal een sportveldencomplex worden aangelegd. Het gemeentebestuur van Resteren is van mening dat er in Opheusden grote behoefte bestaat aan een goed geoutil leerd sportpark. Het college stelt de raad voor een krediet van f 3000,- be schikbaar te stellen voor het ontwerpen van een schetsplan. B. en W. geveri de raad tevens in overweging, na het ver krijgen van de vereiste goedkeuringen het plan door de Koninklijke Nederland se Heident!»''schappij bestekklaar te laten maken voor uitvoering in het ka der van een werkobject. OPHEUSDEN Onder grote publie ke belangstelling is gistermiddag in Op heusden het stoffelijk overschot van de 36-jarige juloleraar Evert Budding ten grave gedragen. De heer Budding was maandag plotseling overleden. Evert Budding genoot tijdens zijn le ven als judoleraar grote bekendheid. Zijn sportscholen in Opheusden. Ren- kum en Doorwerth stonden bijzonder hoog aangeschreven. Vooral de liefde voor de judosport en zijn grote kennis hiervan maakten de heer Budding tot een gewaardeerd leraar. Zelfs professoren in de judosport uit Japan toonden bijzonder veel interesse in de manier van lesgeven van de heer Budding. Zijn sportscholen leverden verschillende zeer goede judoka's op. De judosport heeft in Evert Budding niet alleen een groot sportman verloren, maar vooral een vriend, die zijn ken nis enthousiast en op de hem eigen wij ze wist over te brengen. Onder de vele honderden belangstel lenden die gistermiddag op de begraaf plaats in Opheusden Evert Budding de laatste eer bewezen, bevonden zich ve le judoka's en andere sportvrienden uit de wijde omgeving. VEENENDAAL De Ger. Gemeen te (Syn) te Veenendaal heeft een be roep uitgebracht op ds. J. C. Weststra- te, predikant te Meliskerke. WAGENINGEN „Ik wil er vijf jaar voor zitten als het niet gebeurd is zoals ik zeg. Als er twee getuigen zijn, die anders beweren, dan leggen ze een valse eed af. M'n vrouw heeft van de tegenpartij zelfs een dreigbrief gekregen, dat er 's avonds acht uur duizend gulden op tafel moest komen", verklaarde vrijdagmorgen een geëmotioneerde Ter M. uit Lunteren, die in de zaak tegen zijn echtgenote voor het Wageningse kantongerecht als getuige optrad. Het was de officier, mr. J. C. H. Pieters, duidelijk, dat één v&n de getuigen meineed pleegde en hij liet dan ook ter zitting proces-verbaal opmaken van de verklaring van getuige Ter M., die lijnrecht stond tegenover de bewering van de tegenpartij en de .afwezige) getuige Van D. „Ik had al lang een valse verklaring verwacht", voegde Ter M. er nog eens aan toe. „Willen ze me op een valse manier in de bak draaien, dan doeai ze dat". STUDENT Het drame was begonnen met een autoritje van het echtpaar Ter M. naar een kennis. Hoewel geen van beiden een rijbewijs bezit, ging mevr. J. ter M.-B. achter het stuur. Ze deed dat wel vaker, maar dan met haar zoon naast zich, die z'n rijbewijs drie en een half jaar op zak heeft. Op de Wekeromseweg in Ede zou me vrouw Ter M. linksaf geslagen zijn op het moment, dat een achteropkomende wagen al zeer dicht genaderd was. Een botsing was het gevolg, waarna mevr. Ter M. met haar wagen naar de rech terkant van de weg gleed en de tegen partij aan de linkerkant in een greppel belandde. „Ik ben helemaal niet linksaf gesla gen. Ik heb daar staan wachten. Voor dat ik links kon gaan, had die wagen me al aangereden. Hij haalde in en sneed me", zei mevrouw Ter M. „En hoe verklaart u dan, dat die au tomobilist niet rechts, maar links van de weg in een greppel terechtkwam? wilde de rechter mr. A. C. van den Brand weten. Dat begreep mevr. Ter M. ook niet. „Hoe haalt u het bovendien in uw hoofd zónder rijbewijs te gaan rijden? „Dat ligt me heel zwaar, edelacht bare. Dat was fout". „Als een kwajongen dat doet, maar iemand van uw leeftijd...", berispte de rechter, met een blik op haar grijzende haardos. De tegenpartij, de heer v. d. V. be weerde, dat hij bij het passeren wel de gelijk was gehinderd door de plotseling afslaande wagen van mevr. ter M. Ze stond niet stil, ze reed nog en had de linker richtingaanwijzer niet uitstaan". De heer Ter M. herhaalde als getuige de lezing van zijn echtgenote. „Ik zeg nog tegen m'n vrouw, wacht even, want er zitten twee wagens achter ons. Die heb ik gezien, zei ze. We stonden prak tisch stil toen we. werden aangereden. En binnen de witte streep van onze weghelft". Het feit, (lat.v. d. V. en ge tuige Van D. andere verklaringen had den afgelegd, maakte op Ter M. een „valse indruk". „Ik spreek de waarheid, zei hij fel. Als het niet zo is, mag je me meteen oppakken". Resoluut tekende hij het proces-ver baal, dat van zijn verklaring werd op gemaakt. Op 1 november komt de zaak opnieuw voor, waarbij ook getuige Van D. gehoord zal worden. GESNEDEN De Wageningse secretaresse mej. J. F. G. had door een inhaalmanoeuvre op de kruising Nieuwe Wageningseweg Langesteeg met haar wagen een bot sing veroorzaakt. Een getuige verklaarde aan de poli tie, dat zij eerder door mej. G. „gesne- 'den" was en dat zij haar nog enkele malen onverantwoord had zien inhalen. „Ik rijd al twintig jaar," antwoordde mej. G. „en ik heb nooit een ernstige aanrijding gehad". „Dus wel aanrijdingen?"... vroeg de officier. „Och ja, je hebt wel eens wat", zei verdachte laconiek. Ze scheen evenmin onder de indruk van de eis en het vonnis van f 100, boete. MEERIJDEN Op de gevaarlijke kruising Otterlose- weg Rijksweg Renswoude Plan ken Wambuis in Ede, wilde de 64-jarige onderwijzer G. Z. uit Tiel onder dekking van een trekker met oplegger de voor- rangsweg oversteken. „Ik stond links van hem opgesteld. Toen we de weg op reden ging de vrachtwagen echter linksaf, in plaats van recht over, zoals ik verwacht had. Mijn wagen werd ge grepen door een bestelwagen, die van rechts naderde", vertelde de onderwij zer. „Ik stak juist tegelijk met die vrachtwagen over om veilig aan de overkant te komen" Rechter v. d. Brand wees hem erop, dat het zogenaamde „meerijden" altijd groot risico inhoudt". „U had kunnen weten, dat de vracht wagen naar rechts ging, want hij stond in het daarvoor bestemde vak", zei de rechter. Dat had verdachte niet gezien. Hij had de situatie niet goed bekeken. „U had moeten wachten tot de trek ker weg was en u weer vrij zicht had", zei de officier, die f 150,- eiste en daar bij opmerkte: Dan wil ik nog niet pra ten over uw rijbewijs, omdat niets be kend is over uw rijwijze Rechter Van den Brand vonniste con- forip. PLAKKER De Wageningse student Gerardus de K. verscheen voor de balie omdat er aan het begin van dit jaar proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, toen hij door de Hoogstraat reed met een aanplakbil jet onder zijn arm. Dc verbalisant T. L. verkeerde in de stellige overtuiging dat Gerardus van plan was dit biljet aan te plakken. Niet zo verwonderlijk, want de voorgaande dagen waren al tal van flats en zaken van zo'n biljet voorzien. Het is bij studenten gewoonte aan het begin van het jaar Wageningen te „sie ren" met biljetten en leuzen, omdat in die tijd verkiezingen worden gehouden voor de Wageningse studentenraad. Het plakken van biljetten en het schilderen van leuzen is echter bij de wet verbo den. Gerardus bleek de wet zeer goed te kennen. Hij baseerde zijn verdediging op het feit, dat iemand alleen strafbaar is wanneer bewezen kan worden dat het biljet bestemd is om aangeplaktte worden. Gerardus wilde zijn exemplaar waarop de S.V.B. van harte werd aan bevolen, thuis ophangen. Hij had dan ook geen plaksel bij zich. De officier vond de verdediging van Gerardus aan nemelijk. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De kantonrechter vond wel dat Gerar dus in overtreding was geweest. Maar omdat de student aannemelijk kon ma ken, dat hij niet wilde aanplakken ont sloeg hij hem van rechtsvervolging. s VEENENDAAL Naast de stadsdienst van dc NBM krijgt Veenendaal met ingang van de nieuwe dienstregeling op 29 september nu ook een „dorpsljjn", die verzorgd wordt door N.V. Firma Wed. A. W. de Haas. De lyn zal geheel zelf standig zijn en geen lus in een interlokale lijn, zoals dat bij de NBM het geval is. In de nieuwe dienstregeling van De Haas komen nog enkele verbeteringen: de vertrektijden van de bussen naar en van station De Klomp zullen zodanig ge wijzigd worden,'dat er een betere aan sluiting op de treinen komt. De dorpslijn van De Haas zal eenmaal per uur rijden. De bussen vertrekken 10 minuten voor elk uur van de Berg- VEENENDAAL In een bijeenkomst in de kantine bij de oude Ritmeester- fabriek werden vrijdagmiddag 10 jubi larissen gehuldigd. Twee daarvan wa ren vijftig jaar, zes veertig, één vijfen twintig jaar en één, mevrouw H. van Manen-van Manen, twaalf en een half jaar in dienst. De zes werknemers die 40 jaar in dienst waren kregen uit handen van loco-burgemeester Ant. de Ruiter een koninklijke onderscheiding opgespeld. Allen kregen een Eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, twee jubilarissen in zilver, de anderen in brons. De jubilarissen werden door directeur F. II. van Schuppen („me neer Frans") toegesproken, nadat de voorzitter van de personeelscommissie de heer W. van Amerongen de bijeen komst geopend had. De heer Van Schuppen zei in zijn toe spraak onder meer: „Het is een wtintig- jarige traditie in ons nu 81-jarige be drijf op de verjaardagen van het bedrijf de jubilarissen van het afgelopen jaar te huldigen. <>p middagen als deze her- vieren meneer Henk in ik ons de tijd die achter ons ligt. Ook wij zijn onge veer veertig jaar aan het bedrijf ver- De heren A. van Dijk en E. van Voorst die vijftig jaar lang op de Ritmeester- loontijst staan. bonden. In de jaren dertig kon ons be drijf sterk groeien en vooral na de oor log is er op het gebied van de techniek ook bij ons veel veranderd. De jubila rissen hebben in belangrijke mate mee gewerkt aan de opbouw van het bedrijf en daarvoor wil ik hen danken". Na zijn toespraak overhandigde de heer Van Schuppen alle jubilarissen een cadeau onder couvert. De volgende jubilarissen werden ge huldigd: de heren A. van Dijk en E. van Voorst, die beiden vijftig jaar in dienst zijn. De heren J. Bouman, G. J. Meijer, W. J. Sterkenburg, J. Bruis, R. van Mourik, C. de Koning, wegens veertig jarig dienstverband. (De beide eerstgenoemden kregen een zilveren, de overigen een bronzen medaille). De heer S. van de Pol wegens 25-jarig dienstverband en mevrouw Van Manen omdat ze 12'/« jaar achtereen in dienst geweest is. weg (halte De Tol) en rijden dan de volgende route: Bergweg, Kerkewijk, Hoofdstraat, Nieuweweg, Holleweg, Ven- delseweg, Munnikenweg, Dahliastraat, Panhuis, Rondweg, Sportpark, Dijkstr., Patrimoniumlaan, Bergweg. De vertrektijden van de lijndiensten vanuit Veenendaal worden als volgt: Naar Utrecht: 10 minuten voor elk uur; naar Ede: 5 minuten over elk uur; naar Eist: 5 minuten over elk uur; naar Barneveld, via Lunteren: 9.55, 12.55, 15.55 en 20.55 uur. Naar Barne veld, via Scherpenzeel: 6.50, 7.50, 10.50, 13.50, 16.50, 17.50, 18.50, 21.50 uur. Op een aantal lijnen zullen in de spits uren nog extra bussen rijden, terwijl de rijtijden op zon- en feestdagen ver schillen kunnen vertonen. Hierover geeft de dienstregeling, die binnenkort uitkomt, nadere informatie. VEENENDAAL De SGP-studiever- eniging „Petrus Datheen" belegt dins dagavond 24 september haar jaarver gadering in het gebouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Fluiterstraat. Behalve de jaarverslagen en een be stuursverkiezing staat er een causerie op het programma van de heer H. van Dalen, die het woord zal voeren over het onderwerp „Het communisme en de werkelijkheid". ADVERTENTIE lefcN 2e hypothee ALS U VANDAAG NOG BELT, HEEFT U MORGEN HET GELD Kastanjelaan 40 Tel 08376-2720 Rhenen

De Vallei | 1968 | | pagina 3