Vijftigjarig bestaan Hoogovens herdacht DEBRÉ EN STEWART BOOS OP ELKAAR Hoe verschrikkelijk degelijk en ouderwets De Auto Onderlinge is toont u 't moderne hoofdkantoor in Groningen... Heymans houdt 't op „pain brülé" Sterke groei van bestedingen voor toerisme te verwachten Kunt u lie MeureiMv-tiltzenf ingen van de OlMnwische Spelen straks in uw huiskamer zien? Ja. Want Erres verlaagt z'n prijzen. ;t Scheelt u honderden guldens! Amsterdamse wintermode In O.-Flevoland meer agrarische bedrijven te koop RAPPORT VAN TIENJARIGE „STICHTING RECREATIE" Van kleine vlam tot staal aan zee Accountant vroeg officier: „Zet activiteiten Cultuurbank stop'1 Nieuwe toerwagen- eombinatie Verkeerd ingelicht? Gevechten in Calcutta Uitvinder xerografie overleden Rookbommen op Broadway Plooien Ontwikkelingshulp FISCUS CONCLUSIES ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 99 IJMUIDEN Onder het motto „Van kleine vlam tot staal aan zee" hebben gisteren ca 1400 hogere functionarissen en personeelsleden „van het eerste uur" van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in de kantine van het Hoogovens-opleidingscentrum het 50-jarig bestaan gevierd. De bijeenkomst werd bijgewoond door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, de burgemeesters van de 3 IJmond-gemeen ten en vertegenwoordigers van de dochtermaatschappijen en de overige deel nemingen van het concern. AMSTERDAM Het bestuur van de Cultuur-Handel en Industrie-Bank (Cul tuurbank) heeft in de jaarvergadering felle verwijten te horen gekregen van een der aandeelhouders, de accountant A. Vos, die het bestuur ervan beschul digde de vennootschap in een aantal jaren volledig te hebben uitgehold. Met roulette zou het geld er niet sneller door gedraaid zijn, aldus de heer Vos, die meende dat acht jaar geleden het be drijf nog vier miljoen waard was. De aandelen zijn al eens afgestem peld van 500 tot 50 aldus deze aandeel houder, en de beurskoers komt nu niet boven de 30. Hij achtte het bedrijf met een bestuur van vijf leden en één pro curatiehouder topzwaar. Een andere aandeelhouder vroeg zich eveneens af of de vaste kosten van f 190.000 niet wat hoog waren in verhouding tot de acti viteiten die de maatschappij nog ver richt, Volgens de heer Vos speelde het bestuur met de belangen van de aan deelhouders. De president-commissaris, mr. J. G. Krijger, wenste op de bezwaren van de heer Vos, die hij als persoonlijke ver wijten tegen het bestuur opvatte, niet in te gaan en beschuldigde op zijn beurt de heer Vos van laakbare handelingen. Deze verklaarde daarop bij de officier van justitie een verzoek te hebben inge diend tot stopzetting van de activiteiten van de vennootschap.Volgens hem had het bestuur enkele uitgelezen kansen om de zaak van de hand te doen tegen een schappelijke prijs voorbij laten gaan. Wat nu nog van de vennootschap over was, zou nauwelijks nog iets op brengen. Het waarnemend hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, de officier van justitie mr. W. Tonckens, deelde gistermiddag desgevraagd mede dat een verzoek tot stopzetting van de activiteiten van de bank hem nog niet had bereikt. Wel heeft hij echter van de heer Vos een verzoek ontvangen een on derzoek te willen instellen naar de ge dragingen van het bestuur van deze vennootschap. De heer Vos heeft de brief met genoemd verzoek tot de of ficier gericht als aandeelhouder van de Cultuurbank. De accountant heeft, zoals bekend, in dertijd veel van zich doen spreken in de deconfiture van het Amsterdamse bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos. NEW YORK Rookbommen hebben donderdagavond meer dan 900 perso nen uit een schouwburg op Broadway verdreven, 10 minuten na het begin van de voor-première van „The Cuban Thing". Vijf personen werden gear resteerd, vier van hen waren Cubanen. Drie bommen werden tot ontploffing gebracht in het Henry Miller Theatre. Twee vrouwen moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht wegens het inhaleren van giftige dampen. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, ir. W. H. Kruyff, voorzitter van de raad van commissarissen, mr. Kranenburg, en tenslotte de heer W. Bunte, secreta ris van de ondernemingsraad. De secretaris van de ondernemings raad maakte bekend, dat de inzameling onder het personeel voor de aanschaf van. apparatuur voor de behandeling van spierklachten, 106.000 gulden had opgebracht. Bij het 50-jarig bestaan van Hoog- vens is een platenboek verschenen „hart van Kennemerland", dat vervaardigd is als geschenk voor het personeel van Hoogovens en aangesloten bedrijven. Alle huidige en gepensioneerde perso neelsleden (in totaal 22.000) hebben gis teren op de jubileumdatum een exem plaar ontvangen. „Vandaag herdenken wij in dankbaar heid, dat de oprichting van Hoogovens 50 jaar geleden heeft mogen leiden tot de gezonde onderneming van nu. Wij beseffen, dat uit het toen genomen ini tiatief een werkgemeenschap is ont staan, die met inbegrip van de doch terondernemingen aan ca. 200.000 perso neelsleden werkgelegenheid verschaft. Inclusief de gezinsleden en hen, die in direct voor hun broodwinning van Hoog ovens afhankelijk zijn, moeten zelfs bij na 200.000 mensen door het bedrijf ge voed worden d.w.z. lVs procent van de Nederlandse bevolking. Aan velen zijn wij onze dank verschuldigd". Aldus sprak ir. A. Drijver. Een bijzonder woord van welkom richtte ir. Drijver tot de heer Ingen Housz, die ruim 50 jaar geleden mede de grondslag heeft gelégd voor het thans jubilerende be drijf. Ir. Drijver herinnerde er aan, dat reeds in het eerste decennium van deze eeuw de gedachte leefde aan een Ne derlands bedrijf voor het vervaardigen van ijzer en staal. De aanpak kreeg pas voldoende intensiteit, toen de heer Wenckebach deze opgave in 1914 tot de zijne maakte. Een belangrijk ele ment, dat nog zijn invloed doet gelden, was de keuze van de vestigingsplaats HAARLEM De Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij te Zeist, de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij te Haarlem, de „Naco" te Alkmaar, de rederij Koppe te Amster dam en „Eagle Tours" te Haarlem hebben een nieuwe combinatie van toerwagenorganisaties en -bedrijven gesticht, de zogenaamde „N-tours". De ze combinatie stelt zich ten doel in het reisseizoen 1969 aan binnen- en buiten landse toeristen een pakket laag ge prijsde trips aan te bieden. Zowel van uit de badplaatsen aan de Noordzeekust als vanuit het Gooi en de grote steden in de randstad worden gemakkelijke aanvoerroutes geschapen, waardoor de grote toeristische trekpleisters als „Keukenhof", Arnhem, Aalsmeer, Delft, de Zuiderzeewerken, Volendam en Marken, van alle kanten bereikbaar worden. Alle trips zullen tegen een standaard prijs worden aangeboden. PARIJS De Franse regering heeft vrijdag te kennen gegeven, dat Enge- lands minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, verkeerd is ingelicht over bepaalde opmerkingen die zijn Franse collega Michel Debré eerder deze week in Parijs heeft gemaakt, met betrekking tot de Europese Gemeen schap. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken die deze mening van de Franse regering weer gaf, zei in Parijs, dat zijn rege ring er ook verbaasd over is, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken de kwestie naar de pers heeft la ten uitlekken, en niet heeft gewacht op •en nadere verklarng van Parijs. Minister Stewart heeft de Franse zaakgelastigde in Londen om ophelde ring gevraagd over twee door minis ter Debré gemaakte opmerkingen. De bré zou op een lunch voor de pers ge zegd hebben, dat de nauwe banden tus sen Engeland en de VS op technologisch gebied een hinderpaal vormen voor de technologische zelfstandigheid van Eu ropa en voorts dat Frankrijk niets moet hebben van de politieke ideologie van het verdrag van Rome. Als minister Stewart had gewacht op het antwoord uit Parijs op de vragen die hij de zaakgelastigde heeft gesteld, zou gebleken zijn dat de gegevens waarover hij beschikte, niet juist waren, zo zei de woordvoerder van de Franse regering. De kwestie doet zich op een onge schikt ogenblik voor. De nieuwe Britse ambassadeur Christopher Soames is dinsdag in Parijs aangekomen in de hoop tenslotte de weg te vergemakke lijken voor het Britse lidmaatschap van de EEG. Heden overhandigt hij presi- aan de kust. De vraag, of het nieuwe bedrijf in IJmuiden of in Rotterdam moest komen was, daarbij vergeleken, van minder belang. Op grond van 50 jaar ervaring, aldus spreker, kunnen wij van harte beamen, dat de keuze van een kustbedrijf een goede is ge weest. Ir. Drijver ging vervolgens de tech nologische ontwikkelingen na en wees er op, dat de toepassing van grotere produktie-eenheden een belangrijke bij drage heeft geleverd om de stijgende personeelskosten te kunnen opvangen. „Het is steeds ons streven geweest zo modern mogelijk te produceren. In ver schillende gevallen hebben wij in Euro pa tamelijk vooraan in de rij gelopen. Wij zijn echter niet ver meer af van hetgeen in dit opzicht praktisch bereik baar moet worden geacht. Men nadert een limiet, want grote produktie-een heden hebben ook nadelen. Met een dankwoord aan het personeel en de ge pensioneerden en de aankondiging, dat in de komende 5 jaar het huidige pro- duktie-niveau van 3 miljoen ton ruw- staal bijna zal worden verdubbeld, be ëindigde ir. Drijver zijn toespraak. Nog pas eind vorig jaar is „Hoog ovens" opnieuw belangrijk uitgebreid: toen werd „Hoogoven 6" officieel in gebruik gesteld. ADVERTENTIE Wij vinden dat de „geachte clientèle" van een goed ouderwets en degelijk verzekeringsbedrijf recht heeft op %en coulante, correcte en vooral snelle afwikkeling van alle posten. We zijn gespecialiseerd in motorrijtuigverzèkeringen, al 40 jaar lang. 't Blijkt dat we dit redelijk doen, want we hebben over heel Nederland, vele, zeer véle tienduizenden polishouders. En dat aantal groeit dagelijks. En tóch heeft elke individuele cliënt recht op ouderwets persoonlijk dienstbetoon. Dat kan alleen als een bedrijf zeer modern en efficiënt werkt. Omdat De Auto Onderlinge zo degelijk is, moeten we wel progressief zijn. U ziet dus wel dat dit hoofdkantoor in Groningen met zijn „computerized" admini stratie inderdaad kenmerkend is voor de degelijke Auto Onder linge. Öh ja, misschien zijn onze concur- rentie-begrippen ook al ouderwets, want de A.O. biedt zeer ruime polis voorwaarden bii gunstige premies zowel voor W.A-als All-Risks ver zekeringen! VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ DEAUTOONDERLJNGE de beste bumper is een polis van De Auto Onderlinge Bruidstoilet met witte broche, met gouddraad doorweven, met een met witte mink gevoerde capuchon. AMSTERDAM De sjieke vrouwen die zich door Amsterdams couturier Max Heymans laten kle den, moeten hun wintergarderobe afstemmen op „pain brulé". Dit is de naam die Heymans hoeft ge geven aan alle okerachtige kleuren in wollen tweeds, Prince de Galles- ruiten, ribfluweel en velours, zijde en brokaat. Dit verbrande brood is eerder geroosterd, zodat Max alle kanten uit kan. Hij combineert al dat bruin, oker en geel met wit, zwart en grijs. Vooral zwart is zoals te verwach ten was na de bonte kleuren van de afgelopen seizoenen, volop aanwe zig in zijn herfst- en wintercollectie. Men vindt het in de zwarte lieslaar zen, in de leren paikjes en in de prachtige bontmantels. Het mooiste voorbeeld is een exemplaar van breitschwanz, een hooggesloten jas je met een astronautenmuts, hoge laarzen en een brede ceintuur van dof leer strak om het middel. Typisch voor Max Heymans zijn de plooirokken van fraaie Prince de Gallesruiten en de strakke lijfjes met de hooggesloten hals of een ool- kraag, waarop dan een effen geel of zwart jasje wordt gedragen. Anti- lopepakjes met dubbele knoopslui- ting zijn gevoerd met zijde. Kort om, veel sluike kostuums voor slanke, elegante, niet al te jonge vrouwen. Alle deinkbare hoeden zijn bij Max Heymans mogelijk: bretons, op het achterhoofd, bonnets van leer of stof en pothoedachtige kap jes, recht op het hoofd. Japonnetje van zwart nappa, waarbij een zwarte muts gedragen wordt. Ook de kraag van het bij behorende jasje is met zwarte mink afgezet CALCUTTA In Calcutta hebben gisteren uiterst linkse studenten drie uur lang strijd geleverd met de poli tie. De studenten wierpen met stenen, de politie met handgranaten. Uit pro test tegen de arrestatie van een van hun kameraden waren de studenten begonnen met het opwerpen van barri cades en het belemmeren van het ver keer in de universitéitswijk. Aan het eind van de middag had de politie de orde hersteld. Een „pain brülé" driedelig pakje. Bijbehorende hoed en mantel zijn van oceht. DEN HAAG Bij de uitgifte van be drijven in Oostelijk-Flevoland zal on geveer 30 procent van de uit te geven bedrijven voor erfpachtsuitgifte en ver koop bestemd z(jn. Dit is vjjf procent meer dan in vorige jaaruitgiften, waar bij slechts in beperkte mate de moge lijkheid van koop was opengesteld. Minister Witteveen (financiën) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. Het uitgifteplan 1969 omvat 61 akkerbouw-, gemengde en weidebedrijven met 2365 hectaren en 16 fruitteeltbedrijven met in totaal 163 hectaren. In verband met de ontwikkeling van de polder en de doorgaande schaalver groting in de landbouw zal het algeme ne uitgifteplan nader worden herzien. De coördinatie-commissie agrarische domeinen en het landbouwschap zullen om advies daarover worden gevraagd. Van de uitgifte van een langlopende volkslening van een laag rentetype in het kader van de ontwikkelingshulp is afgezien. Dit is de Tweede Kamer mee- gèdeeld in de toelichting op de begro ting 1969 van het departement van fi nanciën. In de toelichting wordt erop gewezen, dat de particuliere organisa ties er de voorkeur aan hebben gege ven de "projecten, die door middel vén deze volkslening zouden worden gefi nancierd, eerst op experimentele wijze tot ontwikkeing te brengen. In de toelichting op de begroting wordt melding gemaakt van besprekin gen over de eventuele oprichting van 'n ontwikkelingsbank voor Indonesië. Het overleg is nog gaande. UTRECHT De „Federatie van christelijke handelsreizigers en handels agenten" is toegetreden tot het Chris telijk Nationaal Vakverbond. Alle pro testants-christelijk georganiseerde han delsreizigers en handelsagenten maken nu weer deel uit van de christelijke vakbeweging. DEN HAAG In 1966 hebben de Nederlanders gemiddeld f 375,- be steed aan openluchtrecreatie en toeris me in binnen- of buitenland, ofwel elf procent van onze consumptieve beste dingen. In ons land werd in 1966 door Ne derlanders en buitenlanders sapien on geveer 4,5 miljard gulden besteed voor openluchtrecreatie en toerisme. In 1970 zal dat 7 miljard zijn en in 1980 18 h 19 miljard. De investeringen, nodig om deze vraag naar recreatieve goederen en diensten tot zijn recht te laten komen, bedragen in 1968 150 miljoen gulden tegenover een gerealiseerd bedrag van 50 k 60 miljoen gulden in 1967 aan investeringstoezeggingen van rijk en provincie samen. In de jaren 1970-2000 zullen uit de bestedingen voor open luchtrecreatie en toerisme gemiddelde investeringsbedragen voortvloeien van 180 miljoen gulden per jaar voor rijk en provincie (driemaal zoveel als het in 1967 beschikbaar gestelde bedrag) en van ongeveer 200 miljoen gulden per jaar voor de gemeenten. De betalingsbalans van het recreatief en toeristisch reisverkeer vertoonde in 1967 een negatief saldo van 250 miljoen gulden. Er is weinig aanleiding om een saldoverbetering te verwachten, ten zij de werving voor het inkomende vreemdelingenverkeer grootscheepser wordt aangepakt. De werkgelegenheid die door de be rekende bestedingen in ons land ten De „Stichting Recreatie" heeft ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan een rapport uitgegeven getiteld „De economische betekenis van openlucht recreatie en toerisme voor Nederland". Het rapport is samengesteld door M. C. Tideman, economisch adviseur van de stichting. In het rapport worden de aspecten bestedingen, betalingsbalans, werkgelegenheid, inkomen, belastingen en investeringen achtereenvolgens be licht. Enkele van de belangrijkste conclusies uit het rapport vatten w(j samen in onderstaand artikel. In het rapport is voor de vele berekeningen het jaar 1966 als basis genomen, omdat dit het meest recente jaar is, waarover detailcjjfers beschikbaar waren. Over dat jaar verschenen ook de meest recente nationale rekeningen van het CBS. behoeve van openluchtrecreatie en toe risme wordt geschapen, is in het rap port becijferd op 2,5 procent van die in het bedrijfsleven. De arbeidsproduktivi- teit in deze sector is in het algemeen vrij gering, omdat de produktie een zeer ongunstige spreiding in de tijd vertoont. „De werkgelegenheid is relatief ge ring, omdat de arbeid op onregelmati ge en onaangename tijden moet worden verricht, het beloningsniveau is laag, omdat produktie pas gelijktijdig met consumptie kan geschieden en de ar- beidsproduktiviteit is daardoor gering". Het inkomen uit de 4,5 miljard beste dingen in 1966 ten behoeve van de open luchtrecreatie en toerisme leverde een gemiddeld inkomen op van f 10.600,- over dat jaar per werkkracht. Het na tionale inkomen per hoofd van de be roepsbevolking in bedrijven wordt in het rapport voor '66 op ongeveer f 12.600 gesteld, ofwel bijna negentien procent hoger dan het gemiddelde in komen per werkkracht in recreatie en toerisme. Bedrijfsleven en overheid zul len naar de mening van de heer Tide man snel meer aandacht moeten gaan besteden aan de combinatie inkomens- niveau-werkgelegenheid in de sector re creatie en toerisme. Een van de nieuwe gegevens uit de studie van dr. Tideman is de analyse, die hij van de fiscale opbrengst maak te, verdeeld over zeven soorten belas tingen. De berekende bestedingen voor openluchtrecreatie en toerisme hebben voor de fiscus in 1966 volgens het rap port een opbrengst van 1.120 miljoen gulden betekend, zijnde een kwart van de bestedingen. In het hoofdstuk over de in de toe komst benodigde investeringen wijst dr. Tideman erop, dat investeringen ook ADVERTENTIE Met de Olympische Spelen in zicht (driekwart van de uitzendingen komt in kleur! maakt Erres een gebaar. Prijsverlagingen, vooruitlopend op de nieuwe BTW (het nieuwe omzetbelastingsysteem, dat in januari in werking gaat). Van vijftig gulden op een zwart-wit-tv tot honderden guldens op een kleuren-tv. Dit is een aanleiding èn een kans om uw tv-dromen dichterbij te halen. Vernieuw uw tv, stap over op kleuren-tv. 't Is nu te betalen. Dit zijn de nieuwe Erres kleuren-tv prijzen. ERRES kleuren-tv tafelmodel, palissanderhouten kast 2.399,- ERRES kleuren-tv luxe console model met deurtjes excl. draaivoet (f 100,—ƒ2.929,- 9Q212C J aanzienlijke kosten voor onderhoud en beheer vragen, die hij stelt op vijftien procent. Dat betekent, dat nationaal- economisch onderhoud en beheer bij de geraamde noodzakelijke investeringen 57 miljoen per jaar vergen. Enkele andere conclusies uit de door de Stichting Recreatie uitgebrachte stu die zijn: Het werkloosheidspercentage zal in de komende jaren stijgen tot 3 pro cent van de Nederlandse beroepsbe volking in 1980 en tot 5 procent in het jaar 2000. De procentuele werktijd zal voor de werknemer in 1980 10,9 bedragen en voor die in het jaar 2000 8,2. De be roepsfunctionaris zal volgens de heer Tideman in 1980 gemiddeld 11,5 pro cent van zijn levensuren aan werken besteden (33 procent aan slapen en 55,5 procent aan vrije tijd) en in 2000 9 procent (33 procent slapen, 58 pro cent vrije tijd), voor 1968 bedragen deze percentages respectievelijk 15, 33 en 52. Veertig procent, van de Nederlandse bevolking komt niet toe aan met va kantie gaan (meer dan vier dagen buiten de woonplaats verblijven voor recreatie en toerisme). De hoofdoor zaak van het niet met vakantie gaan is volgens de heer Tideman de ge zinsstructuur (zoals b.v. leeftijdsver schil van de kinderen). Het verdient misschien overweging de vakantietoeslag door een andere uitkeringssysteem dan nu wordt toe gepast meer tot zijn recht te laten komen. Daar de Nederlandse vakan tiegangers en dagtoeristen in het bui tenland in 1966 nagenoeg evenveel hebben uitgegeven als de 1,1 miljard gulden vakantiebestedingen van Ne derlanders in eigen land, hetgeen dit dat nationaal-economisch de vakantie toeslag die werknemers ontvingen (2,5 miljard) nog circa 12 procent meer bedroeg dan de vakantiebeste dingen "in binnen- en buitenland van dezelfde werknemers plus de zelfstan digen plus de niet-werkenden, aldus dr. Tideman. NEW YORK Chester F. Carlson, de uitvinder van de xerografie het proces waarbij drukwerk, tekeningen op onbehandeld papier zonder het ge bruik van chemicaliën kunnen worden gereproduceerd is donderdag overle den, nadat hij op straat was ineenge zakt. Carlson is 62 jaar oud geworden. Hij was door zijn uitvinding miljo nair geworden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5