Tussen Rotterdam en Antwerpen economische wervelwind Juridisch onderzoek naar positie van de N.P.D. Weinig kans op vergelijk Biafra en Nigeria Volgende oorlog met Israël zal wellicht langdurig zijn Wie ben ik Over de Inspiratie in holland brengt een buis de warmte bij u thuis Al Achram waarschuwt Egyptenaren: BELGISCHE DRUK OP VESTIGHVGSPOLITIEK Van Moerdijk en Baalhoek Minister Verin»a vliegensvlug naar Egypte Boete voor pseudo- journalist Twee vissers verdronken Mijnwerker bekneld MOERDIJK BAALHOEK HET SLOE BOOS OMBUIGITSG GEEN POLITIEK OPPORTUNISME WETEND WEBKEN TILBURG GIRO 1500100 C Harrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra) JONGSTE OFFENSIEF ZEER BLOEDIG Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als clown. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. LAitRDAG 21 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE Het plaatsje Moerdijk telt 1420 in woners en is alleen bekend om zijn brug tussen Holland en Brabant. Baal- hoek in Zeeuws-Vlaanderen telt er vijftig en staat niet eens op alle kaar ten. Toch zijn die twee dorpen van het allergrootste belang geworden in de economische ontwikkeling van Zuid west Nederland. Zij liggen op de grens tot waar Rotterdam en Antwerpen hun invloedssfeer kunnen en willen uitbrei den. Het gebied tussen Antwerpen en Rotterdam is er nu met recht een ge worden van economische wervelwin den. Voor MOERDIJK liggen de plannen klaar om er een industrieterrein van - 2.000 ha aan te leggen. Shell zou er on der bepaalde voorwaarden een groot chemisch complex willen vestigen. Een kanaal van de Botlek via Tienge- meten naar Moerdijk en industrieter reinen daarlangs is in studie genomen, uitdieping van de Dordtse Kil zal niet meer dan een tijdelijke oplossing zijn om Moerdijk per schip bereikbaar te maken. Reeds nu zijn er meer gegadigden voor Moerdijk en Gulf-president C. King zei nog kortgeleden, dat er in Rotterdam schreeuwend behoefte is nan meer industrieterreinen voor pe- tro-chemische bedrijven tussen Maas vlakte en Moerdijk, dat hij de uiterste grens vindt. Naar BAALHOEK willen de Belgen een kanaal graven, dat het mogelijk maakt een groot industrieterrein op de linker Schelde-oever bij Antwerpen te maken, dat rechtstreeks verbinding geeft met de Westerschelde en dat het Nauw van Bath omzeilt. Langs dat ka naal kunnen (en zullen) natuurlijk in dustrieterreinen tot ontwikkeling ko men, waarbij die op Nederlands ter rein in het nadeel zijn door de „na tuurlijke" grondprijzen, die Nederland in tegenstelling tot België vraagt. Er zal echter nog heel wat water door de Schelde moeten stromen voor België en Nederland het eens zijn over 'gelijkluidende voorwaarden bij het uit- giftebeleid van industriegronden langs dat kanaal aan weerszijden van de grens. Daar tussen ligt HET SLOE - een jaar of wat geleden nog de veel belo vende prima ballerina in het ballet van de Gouden Delta, maar dat nu even uit de koers van de wervelwind schijnt te zijn geraakt. Het Sloe mist nog altijd wat Rotter-j dam groot maakte, waar Moerdijk via Rotterdam van gaat profiteren en wat Antwerpen door een nieuw Schelde- Rijnkanaal krijgt: verbinding met de Rijn en het Duitse achterland. Het mist ook de agglomeratie-voor delen die Rotterdam en Antwerpen hebben en waar Baalhoek en Moer dijk net niet te ver vandaan liggen. Het mist ondanks de kansen die het Gouden Delta-overleg bood, tenslotte ook de know-how van Rotterdam of Antwerpen, waar Moerdijk, dat zich verzekerd heeft van de belangrijkste Rotterdamse gemeentediensten, wèl van weet te profiteren. Zeeuwse autoriteiten zijn op de ket ting gesprongen, toen duidelijk werd, dat Shell niet verder dan Moerdijk van Rotterdam af wilde gaan of naar Antwerpen. Vooralsnog lijkt de druk, die Zeeland op de regering tracht uit te oefenen om Shell toch naar het Sloe te krijgen meer een middel om dit ge mis goed gemaakt te krijgen door over heidssteun binnen te slepen voor een ander bedrijf, Pécheney, een alumi-. nium-industrie, die zich wel in het Sloe wil vestigen, maar goedkopere stroom of aardgas nodig heeft. Nu wij de kaart tot zover hebben open gevouwen, zien wij al duidelijk, wat met de ontsluiting van Moerdijk en Baalhoek voor ons land gemoeid is. Want Shell wil alleen naar Moerdijk als de aanloopverliezen, die op deze ver-vooruitgeschoven plaats onvermij delijk zijn, langs fiscale weg worden gladgestreken. Anders kiest Shell Ant werpen als vestigingsplaats. De bespre kingen tussen Shell en de ministeries van Economische Zaken' en Financiën zullen (verwachten wij) stellig tort een vergelijk voeren. Maar het moet iedereen nu ook duide lijk zijn geworden, dat het Sloe (zover van Rotterdam en zonder de daadwer kelijke steun van Rotterdam) niet snel tot ontwikkeling te brengen is. De kan sen dat er een beroep op de belasting- kas gedaan wordt om Pécheney goed koop aardgas te geven, stijgen. Fiscale tegemoetkomingen aan Shell en goedkoop aardgas voor het Sloe be tekenen in feite een verdere ombuiging van onze „vrije" vestigingspolitiek (in economische, niet in planologische zin) naar een vorm, die heel ver in de rich ting van het Belgische zwaar gesubsi dieerde vestigingsbeleid gaat. Dan kan het wel eens gebeuren, dat Nederlandse en Belgische regeringsde legaties al onderhandelende over ge lijke uitgiftevoorwaarden van gronden langs het Baalhoek-kanaal aan weers zijden van de grens eerder uitkomen op een vergelijk op Belgische basis dan dat het klassieke Nederlandse vesti gingsbeleid aan de Belgen Jtan worden opgedrongen. Rotterdam en Antwerpen kunnen zich dan uitzetten, de Nederlandse vesti gingspolitiek verliest onder Belgische druk haar liberale karakter. BONN West-Dyitslands minister van Binnenlandse Zaken, Ernst Benda, heeft vrijdag op een persconferentie in Bonn verklaard, dat hij bereid is om de regering in Bonn het voorstel te doen, de uiterst rechtse „Nationalde- mokratische Partei Deutschlands" (NPD) te verbieden, mits uit het on derzoek dat door zijn ministerie wordt verricht, mocht blijken dat de doelstel lingen van deze partij in strijd zijn met de grondwet. De NPD heeft nu in totaal 61 zetels in de parlementen van zeven West- du itse deelstaten. Te verwachten valt, dat deze partij bij de verkiezingen voor de Bondsdag in het najaar van 1969 ook haar intrede in het parlement te Bonn zal doen. Minister Benda beklemtoonde vrij dag, dat het niet de bedoeling is van zijn ministerie om de NPD uit politie ke opportuniteitsoverwegingen te laten verbieden. Beslissend was alleen de juridische kant van de kwestie. Benda weigerde te antwoorden op de vraag of hij de term „neo-nazi" pas send vond voor de partij. Hij zei dat dit een van de punten was waarop de juristen advies dienden uit te brengen. De partij kan volgens de minister in drie groepen worden gesplitst. „1. De oude nazi's, die een of twee procent van de kiezers in het hele land uitmaken. Dit zou men de fanatieke lingen kunnen noemen. 2. Een deel van de gemeenschap dat zich ongerust maakt over zijn eigen bestaan en zich verongelijkt voelt en dat de huidige regering van alle problemen de schuld geeft. 3. De groep met idealen die ik niet di rect fascistisch of nazi zou willen noe men, maar die ouderwetse denkbeel den aanhangt van romantisch nationa»- ADVERTENTIE ADVERTENTIE aardgas voor warmte - - PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE LAGOS Er bestaat op het ogen blik weinig kans dat het weer tot vre desonderhandelingen tussen Nigeria en Biafra komt. Dit heeft de leider van de Nigeriaanse delegatie naar de confe rentie van Afrikaanse landen, Obafemi Awolowo, verklaard toen hij van deze in Algiers gehouden conferentie, naar Lagos terugkeerde. Volgens hem zijn verdere vredesbesprekingen nutteloos zolang „de opstandelingen" de afschei ding niet ongedaan willen maken. Het huidige offensief van de federale Nigeriaanse strijdkrachten dat erop ge richt is het afgescheiden Biafra de ge nadeslag toe te brengen, is de bloedig ste fase in de nu reeds vijftien maan den durende oorlog, zo hebben betrouw bare Biafraanse kringen in Oemoeahia gezegd. De dodenlijst van militairen en burgers is de afgelopen vier weken lan ger, dan in welke andere oorlogsmaand dan ook. Volgens Biafraanse militaire kringen, verloren de federale troepen alleen al bij de verovering van Aba 15.000 man, terwijl hun totaal aantal gesneuvelden deze maand 25.000 man bedraagt, tegen 5.000 Biafranen. De Biafranen verloren bij de strijd om Aba 2.000 man, meest commando's die onder leiding staan van een Duitse huurling, kolonel Stei- ner genoemd. De Biafranen zeggen, dat zij de verliescijfers hebben kunnen ve rifiëren aan de hand van onderschepte Nigeriaanse radioberichten. Het dodencijfer onder de burgers loopt in de duizenden maar de juistheid van de cijfers is moeilijk na te gaan. Groot is echter de vrees, dat de Ni- gerianen bij hun opmars massa-execu ties zullen uitvoeren onder de Ibo's. De ze angst zou vooral duizenden jongeren ertoe bewegen om wapens te roepen, maar ondanks de voortdurende aan voer van wapens door vliegtuigen, wordt het tekort steeds nijpender. De nationale unie van Biafraanse stu denten zei in een resolutie (waarin de resolutie van de organisatie voor Afri kaanse eenheid over Nigeria en Biafra werd verworpen): „Wij hebben kogels, mortieren, kanonnen, vliegtuigen no dig... Aan deze volkenmoord zal 'n halt worden toegeroepen". lis'me. met een aantal krankzinnige ideeën van autarkie en wrok over het aandeel van het buitenlandse kapitaal in de Westduitse economie. Al deze drie groepen bevatten men sen die niet in staat zijn om het tempo van het moderne leven bij te houden. De NPD nu is een conglomeratie van deze drie groepen". Benda zei dat het juridische pro bleem „absolute voorrang" had over politieke overwegingen. „Wij kunnen geen verbod vragen van de partij aan het federale constitutionele hof in Frankfort alleen maar omdat we de partij onplezierig vinden of irritant of onwelkom vanuit het standpunt van de buitenlandse betrekkingen. Dit wordt een zuiver legalistisch onderzoek en het wordt niet gehouden uit politiek opportunisme". SCHIPHOL De minister van Onder wijs en Wetenschappen, prof. dr. G. H. Veringa, is gisteren aan een lang, grotendeels vliegend, weekeinde be gonnen om midden in de brandende hitte van de verzengende zandvlak ten in het Egyptische binnenland met talloze andere transpirerende genodigden desluitingsceremonie in de open lucht bij te wonen van -het gigantische project tot redding van de beide Abu Simbel-tempels op het eiland Philae in de Nijl. Naar bekend moesten deze Nubische tempels, die naast de piramiden de belangrijkste monumenten van Egyp te vormen, in verband met het was sende water achter de Assoean- stuwdam voorzichtig worden afge broken en op een heuvel worden her bouwd, omdat zij anders onder water zouden komen te staan als de stuw dam gereed is. Het werk, dat honderden miljoenen heeft gevergd en waaraan Italiaan se, Franse en Duitse bouwonderne mingen eendrachtig hebben samen gewerkt, is bekostigd door de Unes co. De Nederlandse staat heeft er voor anderhalf miljoen gulden aan bijgedragen. Minister Veringa kan van deze reis nauwelijks een prettig uitstapje ma ken. Via Athene bereikte hij gister avond laat Cairo en vliegt dan mor gen door naar Assoean. Daar woont hij zondagmiddag de sluitingscere monie bij om vervolgens onverwijld via Cairo de terugreis naar Schiphol te aanvaarden, waar hij in de loop van maandag wordt verwacht. Zijn haast om snel in het vaderland te rug te zijn houdt verband met het feit, dat zijn departement dinsdag het 50-jarig bestaan viert. In de Rid derzaal geven de minister en de staatssecretaris 's middags aan hun circa 1000 ambtenaren een receptie. BRUSSEL In Antwerpen is een 25-jarige man veroordeeld tot 4.000 franc boete (bijna 300 gulden), omdat hij zonder erkend te zijn de titel van „journalist" had gevoerd. Het is de eerste maal dat in België zo'n veroordeling wordt uitgesproken, sedert het beroep van journalist bij de wet werd erkend. De man kreeg voorts 5 maanden gevangenisstraf en een boe te van 75 gulden wegens „bedrieglijke praktijken". CAIRO Een vertrouweling van pre sident Nasser verwacht, dat de volgen de „onvermijdelijke" oorlog met Israël lang zal duren. Hij heeft het Egyptische volk gewaarschuwd, dat de steden dan de zware lasten zullen hebben te dra gen. Moehammed Hassanein Heikal, hoofdredacteur van het dagblad Al Achram, zei, dat Egypte's voordeel in een dergelijke oorlog zou zijn, dat het gemakkelijk 4 pet. van zijn 30 miljoen inwoners zou kunnen inzetten, zonder dat zulks ernstige gevolgen voor de economische activiteiten zou hebben. Israël zou ongeveer 250.000 strijdende soldaten kunnen inzetten ongeveer 10 pet. van zijn bevolking. Heikal voeg de hieraan echter toe, dat de Israëlische economie ineen zal storten indien deze toestand langer dan enkele dagen zou duren, v 0 Heikal, die gewoonlijk de zienswijze van Nasser weergeeft, maakte zijn op merkingen in zijn grote wekelijkse hoofdartikel, dat ditmaal geheel gewijd was aan een bespreking van de aspec ten van de „onvermijdelijke" vierde oorlog met Israël. Egypte zou ernaar streven de vol gende oorlog zo lang mogelijk te rek ken, te meer daar de helft van Israël's militaire macht vastgehouden zou wor den aan andere Arabische fronten en voor noodsituaties, aldus Heikal. Hij waarschuwde dat de stedelijke bevolking en de produktiecentra, die tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 werden gespaard, de voornaamste doel witten zouden zijn van 'de Israëlische luchtmacht, welker sterkte hij raamde op 500 vliegtuigen en 1000 vliegers plus parachutisten en commandotroepen. ENHUIZEN Gisteren zyn de Enk- huizcr vissers, schipper M. Volgers (27) en zyn 18-jarige knecht W. Dudink bij slecht weer verdronken, doordat de vlet waarmee zij de netten ophaalden omsloeg. De 24-jarige Peter Beers wist zwem mend bij enkele fuikpalen te komen en zich daaraan vast te houden. Na een uur werd hij totaal uitgeput door een schipper gered en ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE (vergeet niet afzender te vermelden) T~)e Amerikaanse verkiezingscampag ne komt langzaam op gang. In de ogen van Europa wel iets te lang zaam. Maar dal komt, omdat deze kant van de Atlantische Oceaan niet meer in deze stryd is betrokken, hoe roerend de ex-kinderster van het wit- <te doek, Shirley Temple, ook in En geland mag pleiten dat Nixon toch zo'n beste man is. Voor Europa is geen van de heide kan didaten erg fascinerend. Humphrey ziet men als de man die zich in geen enkel opzicht van de politiek van Johnson kan losmaken. En men mag dan niet zeggen dat deze volkomen ge faald heeft, erg inspirerend is zij toch niet meer. Nixon vereenzelvigt men met de kleur loze dagen van Eisenhower, de da gen van de koude oorlog. Daar kan zelfs de vertolkster van een wee-zoet kinderliedje niets aan veranderen. De wereld in 1968 is geen plaats voor „the good ship lollipop", maar voor afgewogen en vervooruitziende harde beslissingen. T^e republikeinse kandidaat Richard M. Nixon weet zich gesteund door een reeks van peilingen van de pu blieke opinie, die hem alle een voor sprong geven op de democratische presidentschapskandidaat Hubert H. Humphrey. Twee peilingen vertellen dat hij, als de verkiezingen vandaag zouden worden gehouden, gemakke lijk zou winnen. Newsweek en de New York Times ge ven Nixon resp. 329 en 346 stemmen in het kiescollege meer dan de 270 die er nodig zijn. Tot de andere enquêtes die laten zien dat Nixon flink voor ligt, behoren die van óallup en een onderzoek in de staat Californië. Nixon houdt rust in zijn huis in Santa Barbara (Californië), alvorens een campagne van drie dagen in die staat te beginnen. Humphrey is in Washington en blijlt daar tot dinsdag. Hij heeft een ver klaring uitgegeven waarin hij Nixon verwijt, dat hij zich dubbelzinnig uit laat over zijn wetgevend program, de HUBERT H. niets positiefs bevestiging van de benoeming van Abe Fortas tot opperrechter en de ra tificatie van het verdrag van non- proliferatie. Humphrey die blijkbaar Nixon tracht te forceren tot openbare televisie-de batten zegt, dat hij zelf zijn mening over openbare zaken herhaaldelijk in radio- en tv-uitzendingen heeft ver kondigd, maar dat Nixon zelden voor radio of tv verschijnt. De vice-president voegde hieraan toe: „wjj kunnen voor de tv tegenover het Amerikaanse volk over de verkie zingsproblemen debatteren". George C. Wallace, uiterst rechts, kan didaat van de derde partij, vertrekt naar Dallas (Texas). TVTxon, die zich zijn ondubbelzinnige nederlaag voor de ogen van het ge hele Amerikaanse volk in 1960 tegen wijlen John F. Kennedy herinnert, wil tot iedere prijs een dergelijke flop niet zien herhaald. De strategie van Nixon is er op ge richt om regelrechte woordenbotsin gen met Humphrey te vermijden, heeft Robert Ellsworth, de politieke leider van de campagne van Nixon, verklaard. Hij zei dat Humphrey ken nelijk Nixon tot een debat wil verlok ken, een situatie waarin de republi keinse kandidaat zijn tijd zou moe ten geven om beschuldigingen en klachten van zijn democratische te genstander te beantwoorden. Ellsworth zei: „dat doe je als je in de politiek achter staat, dan probeer je een gevecht met de ander uit te lok ken". Het ls volgens Ellsworth de strategie van Nixon, om het geven van recht streekse antwoorden aan Humphrey en de democraten aan anderen over te laten, o.a. aan Ellsworth, en zyn eigen problemen en strijdtonelen te kiezen voor aanvallen op zijn concur rent. Nixon's grondthema, zoals uit al zijn redevoeringen blijkt, is Humphrey zo nauw mogelijk te koppelen aan pre sident Johnson en diens regering. Humphrey wil Nixon vastspijkeren op het vage en sociaal weinig zeggende programma van de republikeinse partij. Geen wonder dat de Europeaan bij al dit negatief gedoe geen inspiratie op doet om de verkiezingen nauwgezet te volgen. HEERLEN In het ondergronds be drijf van de mijn Laura-Julia is giste ren de 40-jarige hulp-houwer J. A. Hen driks dodelijk verongelukt. De heer Hendriks raakte tijdens het opladen var stenen aan het front van een steenganf op de 540 meter verdieping bekneld tus sen de laadwagen en de zijwand. He slachtoffer, afkomstig uit Eygelshover was gehuwd en vader van twee kindf ren.

De Vallei | 1968 | | pagina 6