Veenendaals dagblad Spanning gestegen in Midden-Europa Buiten Olympische Spelen in gedrang BORON Russen dichter bij bemande maanreis SCHOONHEDEN OP SCHIPHOL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Albanië: Russen weg uit Bulgarije Koel weer John James no£ belegerd STAKING BIJ VEROLME DUURT VOORT STUDENTENOPROER in MEXICO NEEMT IN KRACHT TOE jfO 19496 (CALTéx) wnnaah 500r S10PUCHI SPEL Bij hoog water in Zwitserland vier doden Spoedig nieuwe premier in Portugal „Vakbonden zullen minstens zes procent eisen" Zeventien jaar in hol Zond-5 behouden terug O,, wepj naai de maan Vice-voorzilter van het N.V.V.: CERNIK RECTOR VAN UNIVERSITEIT TREEDT AF ',n het grote RECTOR Lovell Apollo Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 23 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 224 BELGRADO Verscheidene ambassades van „grote landen" zouden, zo wordt uit goede bron vernomen, hun regering alarmerende berichten hebben gezonden over de snelle verslechtering van de toestand in de Balkan. Tekenen die op deze verslechtering wijzen zijn de toenemende spanning tussen Moskou en Zuid-Slavië, het feit dat weer enkele vlooteenheden van de Russen door de Dardanellcn naar de Middellandse Zee zijn gevaren en de eis van Albanië aan Bulgarije, stappen te nemen tot terugtrekking van de Rus sische troepenconcentraties die in Bulgarije zouden zijn. Deze waarschuwing kwam juist op het moment dat de opperbevelhebber van de troepen van het Warschau-Pact, maarschalk Jakoebofski, een bezoek bracht aan de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Anderzijds is opgevallen dat juist zaterdag een aantal hoge officieren van het opperbevel van de NAVO in Griekenland aankwam voor een bezoek aan de NAVO-eenheden langs de Griekse grens. In Zuid-Slavië zijn talloze waarschu wingen te horen en worden voorzorgs maatregelen' genomen, nadat vier van de vijf lidstaten van het Pact van War schau scherpe aanvallen op dat land hebben gedaan, die lijken op' die wel ke voorafgingen aan de inval in Tsje- cho-Slowakije. In de Zuidslavische pers worden deze aanvallen beant woord door de militairen van maar schalk Tilo. Zij schrijven, dat 20 mil joen Zuidsla ven vastbesloten zijn mo gelijke aanvallen van de 300 miljoen ..wapenbroeders van Warschau" af te slaan. Het Kremlin heeft de afgelopen we ken ook de gang van zaken in Roeme nië gekritiseerd. Het Roemeense volk reageerde met betuigingen van trouw aan het bewind van Ceausescoe. De Sovjet-Unie heeft inmiddels nog niet gereageerd op de rede die pre mier C'ernik van Tsjecho-Sluwakije za terdag in Ostrava tot partijkader uit sprak en waarin hij het begin van de terugtrekking van de Russen binnen enkele dagen aankondigde. „Enkele contingenten", zo zei Cernik, zouden blijven. De Tsjecho-Slowaakse premier stelde voorts, dat in juli in Cierna geen overeenkomst was getekend, maar dat men het Kremlin er slechts van in kennis gesteld had op welke wüze uiterst links en uiterst rechts zouden worden bestreden. In geen geval zou worden terugge gaan tot de methoden van de jaren vijftig. Niemand zou om zijn politieke overtuiging worden vervolgd. Cernik sprak zijn rede uit nadat, naar verluid de, de Russen hadden geëist dat schrij vers en journalisten zouden worden vervolgd en partijleider Dubcek zou moeten worden heengezonden. Een reis van de Tsjecho-Slowaakse leiders naar Moskou voor nieuw overleg werd in de tweede helft van de vorige week uitgesteld. Nog steeds is niet definitief bekend, wanneer zij nu zullen gaan, hoewel verondersteld wordt dat dit be ging van deze week zal zijn. Verder nieuws uit Tsjecho-Slowakije van dit weekeinde was: De Tsjecho-Slowaakse minister Gasparik is in Zwitserland. Het is zijn taak de vijfduizend daarheen uitgewe ken landgenoten te bewegen tot terug keer. Alle vijfduizend hadden zij een uitnodiging gekregen om naar de mi nister te komen luisteren. Er versche nen er nog geen honderd. De Russische kranten blijven bewe ren dat „anti-socialistische krachten" -5Ür Vogelbescherming ~\fieuwjaar 1969 hoopt de „Nederl. j Vereen, t. Bescherming v. Vogels'' l haar zeventigste verjaardag te vieren en van dit feit wil ilz ook in mijn hoekje graag gewag maken, want het i betekent een vreugdevol kroonjaar voor deze vitale dame-op-leeftijd, die op haar gebied veel ups and downs heeft meegemaakt, doch van wie ge- zegd mag worden „still going strong!" Zij heeft o.m. een werkzaam aandeel gehad bij de voorbereiding en het tot stand komen van vogel- en jachtwet. Voorts streed zij met succes tegen verzamelwoede en vernielzucht, reser- veerde of huurde terreinen, rijk aan i vogels en voerde vaak een verbeten strijd voor het behoud van deze char- mante, levendige schepsels in haast j elk Nederlands landschap. Tot de op- richters behoorden J. Buttikofer (di- i recteur der ..oude" Rotterdamse Dier- gaarde) en Jac. P. Thijsse. We mogen j wel zeggen, dat zij „vogelbescher- ming" met veel begrip door de senti mentele kinderjaren hebben geloodst. Ookde beide De Beauforts (W. H. en L. F. voor de insiders) hebben er in j die periode sterk voor geijverd en wisten veel te bereiken. Hoewel men bijna altoos aan de weg timmerde, be- reikte men niettemin relatief weinig leden, want volgens de nieuwste ge- gevens is slechts 0.075 procent lid, d.w.z. nog niet één op de 1000 Neder- landers, wanneer we onze bevolking op 13 miljoen stellen. Daarom bereidt het bestuur voor het e.v. kwartaal een wervingsactie voor, met fraaie prijzen in het verschiet, b.v. een prachtige prismakijker voor het aan- brengen van 15 nieuwe leden. Mijner zijds wil ik helpen met het noemen van het gironummer: 29213 t.n.v. Vo gelbeschermingAmsterdam. Mini mum-contributie f7,50 en met het aardige orgaan „Vogeljaar" erbij f 4,- extra. 23 sept. 1968 A. B. WIGMAN nog altijd belangrijke posten in Tsje cho-Slowakije bezetten, met name bij de voorlichtingsorganen. Dat wijst er op dat de Russen, wanneer Dubcek in Moskou aankomt, verdergaande zuive ringen zullen eisen. Hun positie is dan sterker dan ooit, nu zij hebben beloofd, hun troepen terug te trekken. De leiders van de diplomatieke missies van vijf landen van het act van Warschau zijn gisteren weggelo pen van een receptie op de ambassade van Mali te Belgrado nadat de verte genwoordiger van China had gespro ken over de bezetting van Tsjecho-Slo wakije. LONDEN Ook tijdens het week einde is er geen einde gekomen aan het beleg van de 28-jarige John James, die zich woensdag na een verkeersovertre ding met vrouw en vier kinderen opsloot in zijn huis aan de grens tussen Enge land en Wales. De man is al enkele ja ren overspannen. Zaterdag hadden zijn familieleden en een priester vrij veel contact met Ja mes, een landarbeider die de poliite op een afstand houdt met een dubbel loops jachtgeweer. Daar kan hij on danks zijn ene oog uitstekend mee schieten, en dat heeft hij sinds woens dag dan ook herhaaldelijk gedaan. Ja mes heeft een enorme voorraad patro nen, zeker wel duizend stuks. Er is zaterdag voedsel en drinkwater naar het belegerde gezin gebracht, na dat de kinderen uit het raam hadden geroepen dat er bijna niets meer te eten was en dat ze honger hadden. Overigens zijn ze buitengewoon opgewekt, ze ko men veel voor het raam en wuiven naar hun familie die buiten bij het po- litiecordon in. spanning afwacht. SYDNEY Zeventien jaar lang hebben de nu 70-jarige Litouwer Ste fan Pietroszys en zijn 57 -jarige vrouw Jennifer in een soort hol ge woond, vlak bij de prachtige huizen van Sydneys ..deftige" voorstand in de heuvels Killarney. Het verblijf van het echtpaar werd pas donderdag door de autoriteiten ontdekt. Zondag bleken man en vrouw spoorloos te zijn. Kennelijk is de plotselinge publiciteit teveel voor hen geweest. Iemand van het Leger des Heils die eerder in contact kwam met. het echtpaar, had het voedsel gegeven, maar man en vrouw hebben er niet van gegeten. Direct na aankomst in Autralië hadden de Lit omver en zijn vrouw het hol betrokken. Zij hebben nooit om steun bij de autoriteiten aange klopt.. ROTTERDAM —De staking op de Verolmcwerf te Rozenburg Is ook maan dagmorgen bij de opkomst van de eer ste ploeg doorgezet. De werknemers gin gen, na om 8 uur het terrein te hebben betreden, regelrecht naar de kantines. Aan de poort werden opnieuw pam fletten uitgedeeld aan het Verolme-per- soneel. die opriepen tol voortzetting van de actie. De pamfletten waren afkom stig van de CPN en van de „kritische universiteit" en de studentenvakbewe ging te Nijmegen. MEXICO Militairen in pantserwa gens patrouilleren in de Mexicaanse hoofdstad, na een nacht van nieuwe ge vechten tussen studenten en politie, waarbij één politieman werd gedood en zes werden gëwond. Er werden een reeks kleine brandjes die. volgens de politie, door Molotofcocktaiis zgn ver oorzaakt. Twee politie-auto's en een autobus werden de afgelopen nacht in brand gestoken. Sedert donderdag militairen de uni- ADVERThNTIE H j. veerhui» StsJort>a«n** Amstelveen versiteit bezetten, zijn 680 arrestaties verricht. De universiteitswijk, waar het zwem bad voor de waterpolowedstrijden van de Olympische Spelen ligt, is door mi litairen met machinepistolen en pant serwagens afgezet. Inmiddels heeft de stakingsraad van de studenten, die zegt 168.000 studenten te vertegenwoordigen, een pauze van twee dagen aangekondigd om zich. over zijn strategie te beraden. De studenten demonstreren en sta ken al twee maanden uit protest tegen, wat wordt genoemd, het grove optre den %van de politie en om medezeggen schap. De gevechten waren de ergste sinds de studenten op 26 juli gingen demon streren en waren misschien wel de he vigste die sinds de dagen van de revo lutie in het centrum van México heb ben plaatsgehad. De straten in de wijk lagen zondag voöl* zonsopgang bezaaid met glas en stenen. In de lucht hing nog de scher pe geur van het traangas bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken was nog een sterke politie en legermacht aanwezig. De rector van de universiteit van Mexico, Javier Barros Sierra, is zon dagavond afgetreden temidden van be roering onder de studenten. Hij diende zijn ontslag in na de hef tige kritiek die de afgelopen dagen van officiële en particuliere zjde op hem is geleverd. In het begin van de studentenberoe ring hebben de rector en verscheidene vooraanstaandere professoren meegelo pen in een studentenmars uit protest tegen het ingrijpen van het leger in een opleidingsschool welke van de uni versiteit afhankelijk is. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een £rote stap vooruit gezet op de weg naar een bemande maanréis, door het onbemande ruimtevaartuig Zond-5 veilig te bergen nadat het in de afgelopen dagen om de maan heen was gecirkeld en daarna naar de aarde teruggekeerd. De officiële bekendmaking van de historische vlucht meldde, dat het ruimte vaartuig Zond-5 zaterdag te 19.08 uur in de Indische Oceaan is neergekomen en daarna voorspoedig door een Russisch bergingsvaartuig aan boord gehaald. De bekendmaking had zondagmiddag plaats door het officiële Russische pers bureau Tass. Tass zegt dat de Zond-5 met zijn, niet nader geïdentificeerde appara tuur „een schat van wetenschappelijke gegevens heeft meegebracht." Westerse waarnemers zijn van oor deel dat vooral de films die de Zond-5 van de maan heeft kunnen maken, van essentieel belang zullen zijn voor het verdere Russische maanreis-program- ma, omdat deze van betere kwaliteit zullen zijn dan de tot nu toe beschik bare films en foto's. De vlucht van de Zond-5 heeft ook waardevolle gegevens opgeleverd over de controleapparatuur zowel op de grond als in het ruimtevaartuig zelf. Vrijdag had Tass reeds bericht, dat de Zond-5 regelmatig gegevens doorgaf naar de aarde over de werking van de apparatuur in het vaartuig. De Zond-5 is-op 15 september gelan- céerd, heeft woensdag de maan „ge rond" en is zaterdag op een punt onge veer 3000 km ten oosten van Zuid-Afrika in de Indische Oceaan geland. Er werd geen gebruik gemaakt van remraketten; doch van luchtweerstand en een para chute, zo verklaarde de Russische ruimtegeleerde Leonid Sedof. Sir Bernhard Lovell, de directeur van het ruimtevaartobservatorium van Jodrell Bank, heeft zondag verklaard, dat de Russen in de wedloop met de Amerikanen wie het eerst een mens op de maan zal krijgen, een belangrijke voorsprong behaald hebben, nu het ex perimenten met de Zondr-5 geslaagd is. „Het is waarschijnlijk, dat de Rus sen in staat zijn de maan van zeer dichtbij te bestuderen, lang voor de Amerikanen dat zullen kunnen doen", aldus Lovell. LovélL was de eerste die bekend gemaakt heeft, dat de lancering van de Zond-5 ten doel had een ruimtevaar tuig rond de maan te laten cirkelen en daarna weer op aarde terug te bren gen. De Russen hebben dit aanvankelijk ontkend, waarschijnlijk om gedekt te zijn als de proefvlucht mocht misluk ken. James E. Webb, de directeur van het Amerikaanse bureau voor de ruim tevaart, heeft zondag .verklaard, dat de Russische Zond-5-vlucht „het meest volledige bewijs, van volledige beheer sing van de ruimte is, dat tot nu toe door een land geleverd is." Ook dit weekeinde moesten de op- roer-politie en de militairen van de Olympische stad in actie komen tegen de studenten, die heftig protesteren tegen de bezetting van de Nationale Universiteit. Hier wordt een gewonde politieman van het strijdtoneel gevoerd. Volgens verslaggevers op Kaap Ken nedy, menen de Amerikanen nog vlak bij de Russen te liggen in de wedloop. Als de proefvlucht volgende maand met de „ApoIlo-7" met drie man slaagt, zullen de Verenigde Staten mo gelijk nog in december een cabine met drie man rond de maan jenden. De moeilijkheid is de terugkeer naar de aarde. Beide landen hebben ervaring met de berging van cabines die om de aarde hebben gedraaid en die met een snelheid van 27.000 kilometer te rugkeren, maar de snelheid van een ruimtevoertuig van de maan bedraagt zo'n 40.000 kilometer per uur. Vooral de hoek waarin de cabine in de damp kring komt is belangrgk. Is die te klein, dan zou het voertuig terugkaat sen naar de ruimte: is de hoek te groot dan verbrandt hg. Volgens de directeur van het ruimte observatorium in Bochum, Heinz Ka- minsky, zullen de Russen nog voor het eind van dit jaar of in het eerste kwar taal van 1969 een voertuig met drie ruimtevaarders om de maan laten draaien. De volgende stap is dat een mens op de maan zal landen, zegt hij. Oktober 1957: April 1961: Februari 1962: Juni 1963: Oktober 1964: Maart 1965: April 1967: Russen lanceren Spoetnik 1. Joeri Gagarin in Vostok-1. John Glenn in ruimte. Valentina Teresjkova eerste „ruimtevrouw". 3 Russen in ruimte. Leonof wandelt in ruimte. Komarof verongelukt bij landing. BERN Bij overstromingen in. Zwitserland zijn vier mensen om het leven gekomen. Verscheidene wegen zijn geblokkeerd en spoorlijnen onder gelopen. De inwoners van verschillende dorpen staan klaar om geëvacueerd te worden. Zondagavond scheen echter het ergste voorbij te zijn. De schade loopt in de miljoenen guldens. Te Niederwil in het kanton Aargau. werd een 67-jarige man door het water van een rivier meegesleurd. Hij ver dronk. Te Zaziwil in het kanton Bern, vond een echtpaar de dood, toen de muur van een huis instortte, in Genève kreeg een jonge Italiaan een hartver lamming toen hij zijn koopwaar uit een ondergelopen kelder wilde halen. De zwaarst getroffen kantons in Duits- Zwitserland zijn Thurgau, Aargau, So- lothurn, Bern, Schaffhausen en Zürich. In de stad Aargau staat een hele wijk blank. De bewoners zijn van de rest van de stad afgesloten. De schade in Zürich is groot. De zwaarst getroffen kantons in Italiaans-Zwitserland zijn Walles, Neuchatel (Neuenburg) en Freiburg. De spoorlijn door de Simp- lon-tunnel is onbruikbaar. De overstro mingen zijn veroorzaakt door zware re genval. LISSABON De Portugese presi dent Americo Thomaz zal binnen 48 uur een nieuwe premier benoemen als opvolger van Antonio Salazar (79), die in een coma in een ziekenhuis in Lissa bon ligt, zo is uit goed ingelichte bron nen in de Portugese hoofdstand verno men. Het staat vast dat Salazar niet meer in staat zal zijn. het ambt van premier uit te oefenen, zelfs als hij de beroerte die hem getroffen heeft over leeft. UTRECHT De vakbonden zullen in de komende loononderhandelingen be slist niet minder dan jces procent eisen. Dit heeft de viee-voorzitter van het NVV. de heer A. de Boon zaterdag tgdens de eerste van drie bijeenkomsten voor kader functionarissen in het district Utrecht gezegd. De heer De Boon, die weinig waardering had voor de inhoud van de miljoenen nota, constateerde dat bijzondere voorzichtigheid niet nodig is omdat we „ondanks de ontkenningen van de werkgevers opnieuw op weg zijn naar een nieuwe perio de van hoogconjunctuur." Het NVV ziet geen aanleiding tot buitengewone voorzichtigheid, zeker niet „als we de ontwikkelingen, zoals die zijn geprogrammeerd in 1969, be kijken en zien dat het Centraal Plan bureau een kostenstijging van het le vensonderhoud van 4,5 procent ver wacht en eenstijging van de sociale verzekeringslasten." De vice-voorzitter wees bovendien op de waarschijnlijke verhoging van kosten na de invoering van de wet op de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, waardoor de gemeen ten de bevoegdheid krijgen belasting te gaan hefïen over hun inwoners. s,Als een constante loonstijging min der dan 6 procent bedraagt, dan inl casseren wij een reële loonsverlaging. De kosten van het levensonderhoud lig gen dichter bij 6 dan bij 4 procent". De heer De Boon betreurde het dat de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer Borstlap zich heeft gemengd „in het koor van hen die de voorzich tigheid prediken en die deze week heeft gezegd dat de vakbeweging niet moet overvragen." De NVV'er zei dat men de uitlatingen van de heer Borst lap niet au sérieux moet nemen. Men had mogen verwachten volgens de heer De Boon dat de regering in de miljoenennota zou hebben toegegeven dat zij een fout heeft gemaakt bij het beoordelen van de wenselijkheid van een loonmaatregel. „Dat heeft de rege ring niet gedaan integendeel, men heeft in de miljoennota op onbe schaamde wijze zijn voldoening uitge sproken over het feit dat het in 1968 is gelukt om een wijziging in het maat schappelijk inkomen te verkrijgen ten gunste van de winstinkomens. Men spreekt over de winsten die sneller zijn gestegen dan het nationaal inkomen. Dat betekent dat de verkregen gunsti ge winstsituatie is ontstaan door hei achterwege blijven van stijging van de arbeidsvoorwaarden bij een stijgend nationaal inkomen". Verzoeke voor I oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie SCHIPHOL Schoonheid in alle ver scheidenheid was gisteren te bewon deren op Schiphol, dat voor deze keer verzamelplaats was voor schoonheidskoninginnen uit Europa en Afrika voor het in Tpkio op 5 ok tober te houden Miss International Beauty Contest. Uit alle windstreken arriveerden spoe dig na elkaar de schoonheidskonin ginnen uit 19 landen, die in de mid dag gezamenlijk per Japan Air Lines doorvlogen naar de Japanse hoofd stad. Nimmer tevoren waren er zo veel tegelijk op onze luchthaven ge weest, tot grote vreugde van de persfotografen, die in groten getale waren komen opdagen. Wel overheerste blank nog hevig, maar er was toch ook een echte Afrikaanse uit Kongo bij, die in To kio gaat meedingen naar de titel. Voor Nederland neemt de 22-jarige mannequin Cecile van der Lelie uit Arnhem (^e bij de laatste Miss Hol land-verkiezing) aan het concours deel. Boven Groenland en het zeegebied ten oosten daarvan is de luchtdruk hoog. Bij de Azoren bevindt zich even eens een hogedrukgebied. Tussen bei de hogedruksysternen ligt een gordel van lagedrukgebieden, die zich uit strekt van Zuid-Groenland over de Britse eilanden en de Noordzee naar de Oostzee. Tussen het Azoren-hoge- drukgebied en deze lagedrukgordel handhaaft zich een krachtige weste lijke stroming met storingen, die on bestendig weer in onze omgeving ver oorzaken. Het afgelopen weekeinde kenmerkte zich vooral door veel wind. terwijl er ook flinke buien voorkwa men, sommige met onweer. De neer slaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats uiteen. Zo tapte Leeuwarden de afgelopen nacht 23 millimeter af. De middagtemperaturen schommelden in ons land in het algemeen tussen de 15 en 18 graden. Het komende etmaal verandert in deze weerssituatie niet veel, zodat op een wisselende bewolking met enkele buien gerekend moet worden met een matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en w&st, later tussen west en noord west. De middagtemperaturen zullev dezelfde zijn of iets lager.

De Vallei | 1968 | | pagina 1