Bestuur Partij v. d. Arbeid bleef (met moeite) overeind Nigerianen lopen Biafra onder de voet 'n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. ZZuptaritaó Relletjes in Frankfort tijdens Boekenbeurs Mansholt bepleit nieuwe politieke gemeenschap Anonieme tip over moord op Berkeley Bi] schietpartij in Amsterdam drie gewonden De Gaulle naar Libanon Spoorwegongeluk in Indonesië Restauratie kost twee ton van Hofnar 10 stuks f2,- Johannes Frans* op sleeptouw Arabische leider in Israël gepakt Zwiepende kabel doodde kind H. Fentener van Vlissingen heeft weer ruzie over huis Schietpartij in winkel te Brussel Buit roofoverval Bergeyk f 22.000 Ex-Jezuïet in Argentinië gearresteerd Wegverkeer eiste veel doden Maleisië versterkt troepen op Sabah VERTROUWEN TOURNEE „GUERRILLA" kaas uit het vuistje de a van als je toch naar de keuken gaat 1 In rubberboot over de Middellandse Zee Cohn-Bcndit weer actief Desnoods zonder Frankrijk VREDESPOLITIEK MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 ROTTERDAM Het bestuur van de Partij van de Arbeid is zaterdag in Rotterdam na een slijtageslag van zes uuT overeind gebleven. Toen tenslotte partijvoorzitter dr. Tans bereid bleek de Partijraad meer inzicht in de moeilijkheden binnen de partij te geven, zag de oppositie van verdere aanvallen af. Het bestuur kreeg het vertrouwen van de overgrote meerderheid van de Partijraad. Nieuw Links zeven man in het bestuur liep daarbij keurig in de pas. Alleen de jeugd van de PvdA, de FJG, gaf het vertrouwen niet. De partijraad die voor het eerst in het openbaar vergaderde, kwam daar na dit overeen: De Partijraad verwacht dat het partijbestuur aan de hand van het rapport van de vorig jaar ingestelde structuurcommissie in maart aan het congres in Den Haag voorstellen zal doen over de interne organisatie van de partij en haar organen. Voorwaarden moeten worden geschapen voor het functioneren van een veelvormige, een zogeheten pluriforme partij. Er moet een brug worden geslagen tussen de ver schillen in mentaliteit en generaties. Daarmee is een buitengewoon congres, dat velen in de partij de oplossing von den, van de baan. De Partijraad onderschrijft het oor deel van het partijbestuur, „dat de verantwoordelijkheid voor het dagelijks politieke beleid berust bij de fractie". Dat partijbestuur begeleidt het fractie- beleid „kritisch en constructief vanuit de eigen verantwoordelijkheid voor de politiek van de partij op langere ter mijn". De Partijraad spreekt zijn vertrou wen uit in het beleid van de Twee de-Kamerfractie en haar voorzitter drs. J. M. den Uyl. Vergaderingen van groepen in de partij moeten worden georganiseerd in samenwerking met en onder verant woordelijkheid van de organen van de partij (Oorspronkelijk stond in de ver klaring: bij voorkeur onder verantwoor delijkheid van de organen van de par tij). Dr. Tans was in zijn openingswoord uitvoerig op de moeilijkheden ingegaan. „De invloed van Nieuw Links in het partijbestuur viel veel sterker uit dan algemeen werd verwacht. Daarom kwam dat bestuur niet goed op stoot." Uiterst belangrijk vond dr. Tans dat de minderheid in het partijbestuur Nieuw Links zich, op 14 september in Utrecht, bij de meerderheid heeft wil len neerleggen. Daarmee was de lucht nog niet ge klaard want nieuwe wolken waren ko men aandrijven: de tournee van Nieuw Links door Nederland. Dr. Tans: „Wat in Nijmegen gebeurde viel buiten de af spraken van het decembercongres." In de jongste vergadering van het partijbestuur is ov^r deze kwestie een hartig woord gesproken. Nieuw Links bekende dat het fout had gehandeld. De „zeven" beloofden bovendien: niet allen tegelijk in één bijeenkomst op te treden, alleen vergaderingen te houden in samenwerking met en bij voorkeur onder verantwoordelijkheid van partij organen, de politiek van de partij ter discussie te brengen en geen program van een groepering binnen de partij. Nijmegen zou nog door de vingers wor den gezien maar voor de volgende bij eenkomst ging dat niet meer op, zei dr. Tans. „Oppositie in een partij is noodzake lijk", zei prof. dr. B. W. Schaper. Zij moet echter loyaal zijn en van de loyali teit van Nieuw Links was de Leidse hoogleraar niet overtuigd. Nieuw Links voert een „guerrilla" in de PvdA. Ook het partijbestuur sprak hem niet voldoende aan. Hij verlangde daarom dat het zich demissionair zou verklaren en binnen zes weken een buitengewoon congres zou uitschrijven om een nieuw bestuur te kiezen. Het Eerste-Kamerlid mr. J. A. W. Burger, oud-voorzitter van de Tweede- Kamerfractie: „Als een partijbestuur vindt dat het zoals Den Uyl terecht in zijn nota schrijft door politieke te genstellingen niet kan draaien moet het gaan. Het zou al logisch zijn indien de minderheid (Nieuw Links) eruit zou stappen." Toen de partijraad vond dat de heer Tans de opmerkingen die 's morgens ge maakt waren nauwelijks beantwoord had, begon het er donker voor het par tijbestuur uit te zien. Dr. Tans maakte de zaak nog erger door maar snel de twee verklaringen in stemming te bren gen. De heer Roozemond uit Rotterdam noemde dat het bewijs voor een werke- ADVERTENTIE IS AMSTERDAM Het Zaandammer plein in Amsterdam is opnieuw opge schrikt door schoten, waarbij twee men sen door kogels werden getroffen. De schutter, die met een eind hout gesla gen werd, liep eveheens verwondingen op. Omstreeks half drie in de nacht van vrijdag op zaterdag rende de 66-jarige Freek van E. het huis van de familie Guiteneau binnen. De man begon daar als een wilde te schieten. De 39-jarige mevrouw M. Guiteneau- Wiersema werd in de borst getroffen en zo ernstig gewond dat zij moest worden geopereerd. Haar achttienjarige zoon Harm, die de schutter te lijf wilde gaan, kreeg ean kogel door zijn pols. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. Schutter Freek van E. was door het stuk hout, waarmee Harm geslagen had ernstig aan het hoofd gewond geraakt. Hij ligt in de ziekenzaal van het Huis van Bewaring. Harm. Guiieneau vertelde dat hij met zijn moeder, verloofde en een vriend nog wat in de kamer zat, toen om half drie Freek van E. plotseling met veel gestommel het halletje binnendrong. Daar begon hij te schieten. „Ik pakte een stuk hout en probeerde de revolver uit zijn handen te slaan. Hij werd woedend en schoot mij door mijn pols. Mijn vader, die al naar bed was, kwam er v/eer uit. Samen met mijn vriend werkte hij Freek de deur uit. Op straat schoot hij weer". lijke gezags- en vertrouwenscrisis. Hij kondigde een motie aan waarin het par tijbestuur zou worden gevraagd het con gres te vervroegen tot januari. Dr. Tans schorste de vergadering. „Als de motie wordt aangenomen be schouwen wij dat als een blijk van wan trouwen en stellen wij onze zetels ter beschikking. Ik wil wel waarschuwen voor het vacuüm dat dan zou ontstaan. Het opvullen daarvan schept een toe stand die'rijp is voor desintegratie van de partij." „Aftreden is onnodig. Als u bereid bent om een antwoord te geven op alle belangrijke punten die naar voren zijn gebracht kan het best zijn dat het ver trouwen veel groter is dan u denkt." Opnieuw schorsing. Daarna dr. Tans. Hij gaf de kortsluiting tussen partijbe stuur en Partijraad toe. Hij bekende ook dat de partij Nieuw Links nodig heeft. Met de FJG zal het partijbestuur nader overleggen. De heer Roozemond had daarna geen behoefte meer aan een vervroegd con gres. Dat had ook de overgrote meerder heid van de Partijraad niet. De verkla ringen werden aanvaard. Dr. Tans kon weer lachen. PARIJS President de Gaulle zal het volgend jaar een bezoek brengen aan Libanon. Dit is gisteren gezegd door de Libanese president Charles Hélou, nadat hij de Franse ambassa deur had ontvangen. Charles Hélou had president de Gaulle voor dit bezoek uitgenodigd, toen hij in 1965 in Parijs was. De on zekere toestand in het Midden-Oosten heeft de Franse president kennelijk geïnspireerd om dit tegenbezoek juist nu te brengen. SCHIPHOL De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Malik, is gisteravond op Schiphol aangekomen. Vanmiddag reist hij naar Kopenhagen. Het bestuur van de P.v.d.A. tijdens het overleg over de motie van wan trouwen. Van links naar rechts prof. G. Klein, drs. J. M. den Uijl, drs. Tans (voor zitter), P. Donkert, E. R. Wieldraayer (secretaris) en H. Fran»en. AMSTERDAM De moordbrigade van de Amsterdamse politie onderzoekt een aantal nieuwe aanwijzingen in de onopgeloste moord op de 31-jarige Brit se filmregisseur Claude Berkeley. Diens lijk werd op 28 september 1965 uit het Amsterdam-Rijnkanaal opgevist. De po litie verkreeg deze nieuwe aanwijzingen door een anonieme brief. Volgens de briefschrijver zou een in ternationale chantagezaak aan deze moord ten grondslag liggen. Hij wijst de politie in verband daarmee de weg naar enkele mensen en adressen. Uit al les blijkt dat de onbekende tipgever er op gebrand is de zaak onder de aan dacht te brengen maar dat hij tevens beducht is dat zijn identiteit bekend wordt. „Niettemin zie ik een kleine kans dat wij persoonlijk met hem in contact ko men", zei commissaris T. C. J. Sanders ons. „Hoewel hij ons een anonieme brief schreef, staan wij via een tussenpersoon met hem in verbinding. Wel een vreem de situatie, moet ik zeggen." DJAKARTA Doordat twee over volle treinen vrijdag bij een dorpje, ca. 50 km ten zuiden van Djakarta op elkaar zijn ingereden, zijn 35 reizigers om het leven gekomen en 10 gewond. Het was het ernstigste spoorwegon geluk dat Indonesië de laatste 20 jaar heeft beleefd. LAGOS Nigcriaanse federale troepen hebben de landingsbaan van Obilagoe in Biafra veroverd. Het was de enige landingsbaan die nog door het Biafraanse leger kon worden gebruikt voor de aanvoer van wapens. Zij werd ook door het Internationale Rode Kruis gebruikt voor het wegvoeren van buitenlanders uit Biafra. fftlVVtff*919«9V«9l«f9VVVVVVtirVVilfIVVIVIVVfVVIfVVIVVfIVVVfIVVVIf98li9VIVIfIW99V CAGLIARI (Sardinië) Tegen de i golven hield hij stand, de honden be- f ten niet in de rubber en de biscuits f 1 reikten tot het einde. Zodoende is een Franse acteur-schrijver erin ge- 3 slaagd met een rubber roeiboot die door een buitenboordmotor werd aangedreven, de Middellandse Zee i over te steken. De 44 jaar oude Robert Delanne vertrok een maand geleden met 2 l honden uil Alexandrië in Egypte. Hij legde sindsdien in de Middelland- se Zee 4.000 km af. Hij deed daarbij havens in Libië en Tunesië aan en arriveerde zondagavond in Cagliari. Zijn boot, een huikje van drie me- 5 ter lengte, werd voorgestuwd door een 12 pk motor. „Ik wilde bewijzen", aldus Delan- ne, „dat een rubber bootje niet min- der veilig is dan een schip met i kernvoortstuwing". Bovendien wilde hij blijkbaar de- I monstreren dat honden tegen het zee- leven bestand zijn. Tweemaal werd i het bootje door hoge golven onderste- boven geduwd. Delanne en de honden l kwamen in het zilte nat terecht, f Tweemaal kantelden zij het bootje weer in de goede stand en klommen zij erin. Voor de gehele reis hadden zij slechts biscuits en water aan boord. Het stemde Delanne tot dankbaar- e heid, dat de honden tevreden waren met de biscuits en geen trek had- den in een hap rubber van de boot. iltlllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIItllimMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIÏ Met de verovering van de landings baan van Obilagoe heeft het Nigeriaan- se leger de omsingeling van Oemoeahia de enige stad die nog in Biafraanse handen is voltooid. Een van de Nige riaanse legeronderdelen is Oemoeahia al tot op minder dan dertig kilometer genaderd. Nu het laatste stadium van de zestien maanden oude burgeroorlog lijkt te zijn ingegaan, nemen de speculaties toe over de vorming van een Biafraanse rege ring in ballingschap. Volgens sommige berichten zouden de Biafraanse leiders al voorbereidingen hebben getroffen om uit te wijken naar Libreville in Ga bon een van de vier Afrikaanse sta ten die Biafra hebben erkend. De gezin nen van de Biafraanse leiders zouden al in Libreville zijn. De regering van Ga bon ontkende gisteren echter dat op het grondgebied van Gabon een Biafraanse regering in ballingschap zou worden ge vestigd. Vier waarnemers van de Uno hebben van de Nigeriaanse regering toestem ming gekregen naar het oorlogsgebied in Biafra te vertrekken. Zij moeten de Bia fraanse beschuldiging onderzöeken dat de Nigeriaanse federale troepen zich aan massamoord zouden hebben schul dig gemaakt. Zij zullen voor'hun ver trek naar Biafra nog een bezoek bren gen aan het Nigeriaanse staatshoofd, ge neraal Gowon, vermoedelijk voor een bespreking over de voorwaarden. DELFT Zeker 200.000 gulden zal er nodig zijn om een pas twee jaar oud flatgebouw aan het Dirk Coster- plein in Delft te restaureren. Het tegel werk in appartementen en hallen deugt niet, de trapleuningen zitten los, het dak is niet goed en de gevelpuien raken los. In het flatgebouw wonen 263 gezin nen. Het gebouw heeft zestien woonla gen. Alle klachten zijn vastgelegd in een rapport dat B. en W. van Delft op tafel krijgen. De flat werd in opdracht van de gemeente gebouwd. ADVERTENTIE BONN Meer dan duizend demon stranten hebben gistermorgen een chaos veroorzaakt in de binnenstad van Frankfort, waar in de I'auluskerk de president van Senegal, de dichter Leonard Senghor zou worden geëerd met de „Vredesprijs van de Westduitse boekhande1". Bij de relletjes werd Da niël Cohiv-Bendit, de Franse studenten leider van Duitse afkomst, gearres teerd. President Lübke en minister Brandt (Buitenlandse Zaken) behoorden tot de eregasten bij de prijsuitreiking, die ge schiedde ter gelegenheid van de Frank furter Buchmesse, de grootste boeken- vakbeurs ter wereld. De demonstran ten echter, ofider wie vele studenten, verweten Senghor een harde houding jegens de studenten in zijn vaderland Senegal. De politie, die paraat was met hon derden agenten, had om de Pauluskerk een zwaar cordon getrokken. De demon stranten probeerden auto's om te gooi- ROTTERDAM „Ze is nu in vei- 'ige handen", zo beoordeelde men gis teravond bij L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst in Rotterdam de si tuatie van de Nederlandse ertstanker Johannes Frans. Dit met twintigduizend ton olie geladen schip drijft sinds vori ge week woensdag lek en stuurloos op de Atlantische Oceaan. Nadat de Canadese sleepboot Foun dation Vigilent zaterdag een sleepver- binding tot stand had gebracht, ver soheen de Nederlandse sleepboot Tas man Zee op het toneel. Zondagmiddag arriveerde ook de sleepboot Zwarte Zee bij het schip. Bei de Nederlandse sleepboten zorgen er ook voor dat de bemanning van de Joharules Frans op tijd haar maaltij den krijgt. De sleep koerst in de richting van Bermuda, maar het is mogelijk dat de koers zal worden verlegd naar New York. en. De politie moest traangas en wa terwerpers gebruiken en charges met de gummiknuppel uitvoeren om de jeug dige rebellen te verdrijven van de toe gangswegen naar de kerk. Daar verliep de plechtigheid zonder stoornis. Na de uitreikingsceremonie hadden de officiële gasten echter een harde dobber om uit het centrum weg te komen. Overal hadden de opstandige jongeren barricades opgeworpen. Ten slotte gelukte het de stoet het hotel Frankfurter Hof te bereiken, waar mi nister Brandt president Senghor een lunch aanbood. Ondertussen waren de demonstranten naar het jaarbeursterrein getrokken. Daar probeerden ze binnen te dringen op de Buchmesse. De politie versperde hun de weg. Drie agenten en een por tier werden gewond, vijf betogers wer den gearresteerd. De Buchmesse werd stands hadden gesloten uit protest tegen hadden gesloten uit protest tegen het het optreden van de politie en demon stranten beide. ROTTERDAM Regeringen, vorm desnoods een politieke Europese gemeenschap buiten Frankrijk om. Daarop kwam de suggestie van dr. S. L. Mansholt in feite neer, toen hij zaterdag in Rotterdam het congres van de Europese Beweging in Nederland.toesprak. Letterlijk zei de vice-voorzitter van de Europese Commissie: „Een politieke gemeenschap behoeft zich niet te beperken tot de landen die zich al economisch hebben gebundeld. We verzaken onze beginselen niet als zou worden gezocht naar een weg om al de democratische landen die daartoe nu bereid z|jn in een politieke gemeenschap te verenigen". „Misschien dat een nieuwe, jonge plant op een vruchtbare bodem zonder nationaal onkruid voldoende levenskan sen krijgt. We kunnen ons eenvoudig niet veroorloven ons neer te leggen bij de opvattingen van een kleine minder heid". Dr. Mansholt was bijzonder veront rust over de stagnatie in de Europese Gemeenschap (Frankrijk, West-Duits- land, Italië en Benelux), die zijns in ziens nog lang zou duren. Hij waar schuwde voor schijnoplossingen of com promissen die he1 bovennationale ka rakter van de gemeenschap miskennen. Over de weerstand van Frankrijk te gen de noodzake'ljke uitbreiding van de Zes met Engeland en de Scandinavi sche landen zei hij: „Wie bang is hier door in de Amerikaanse sfeer te wor den getrokken toont een gebrek aan ei gen kracht, heeft geen geloof in ddt we relddeel, lijdt aan een minderwaardig heidscomplex". Over de Westduitse pogingen een brug te slaan door de invoerrechten weder zijds te verminderen: „Deze marginale middelen zijn lachwekkend. Men mis kent hiermee het politieke vraagstuk". Voor dr. Mansholt is het duidelijk dat een politieke gemeenschap niet meer automatisch uit het economisch eenwor- den voortvloeit. Even duidelijk is het ook dat de economische eenwording on mogelijk verder kan gaan zonder dat men het eens wordt op het politieke vlak. „We zijn op dit punt al over de schreef gegaan", vond hij. „Teveel zaken worden al in Brussel geregeld zonder dat daar enige vorm van parle mentaire controle op bestaat. Zelfs een eigenlijke ministerraad is er niet. Slechts een college van ministers, die hun nationa'e belangen tegen elkaar uitspelen". Voorop stelde de landbouwkundige van de Commissie dat een binnenlands Europees beleid onmogelijk is zonder de vorming van een gezamenlijke bui tenlandse politick. Doel van deze laat ste moet volgens hem zijn: De economi sche kracht van de gemeenschap in dienst stellen van een vredespolitiek. Zo schreef hij de rampen in Honga rije en Tsjecho-Slowakije mede toe aan de tot dusver gevoerde ontspanningspo- litiek uit de nationale hoofdsteden. „Schep een gemeenschappelijk plat form voor onze buitenlandse politiek", zo adviseerde dr. Mansholt. „Pas dan is er een basis om met het Oostelijk blok te onderhandelen". „Naarmate wij als gemeenschap to nen het zonder een dictaat van een naar hegemonie strevende macht te kunnen stellen, zal het proces van democratise ring en gedeeltelijke vrijmaking daar verder gaan. Uit ervaring weten wij hoeveel belangstelling deze landen heb ben voor een andere oplossing dan die van de dictatuur", aldus de vice-voor- zitter van de Europese Commissie. Dank zij een straf leidende voorzitter wist het congres van de Europese Be weging een akkoord te bereiken over een omvangrijke verklaring over het te voeren beleid. Zeis het punt „wel of niet een kernmacht voor Europa" op het vorige congres een heet hangijzer en daarom aangehouden leverde geen grote problemen op. De congresgan gers vonden e'kaar in een listig uitge dachte formule, die het een noch het ander uitsloot. TEL AVIV Een Israëlische pa trouille heeft de leider van de Arabi sche terroristengroep Nationaal Front, Abdel Jaber, gevangen genomen. Dit gebeurde ten zuiden van de Dode Zee bij het dorp Neoth Hakihar. Een terro rist sneuvelde, een ander ontsnapte. VLISSINGEN Een door de lucht zwiepende kabel heeft gisteren de acht jarige A. Dispa in Vlissingen dodelijk getroffen. De 56-jarige Belg F. Hal'e- meesch kreeg ook een klap van de ka bel en werd zo ernstig gewond dat een been moest worden geamputeerd. De kabel deed zijn fatale werk na dat tijdens het afmeren van een schip de scheepstros was gebroken. Het jongetje stond op de kade naar het afmeren te kijken. De Belg was even uit zijn auto gestapt in afwach ting van een veerpont. Hein Fentener van Vlissingen, de man die Zwiterland werd uitgewezen omdat hij daar overhoop lag met de overheid, heeft het nu aan de stok met de Helmondse politie. Zaterdag heeft hij een huis in Helmond volgeplakt met pamfletten waarmee hij zijn eigendoms recht op het huis wil laten gelden. Hij heeft er echter juridisch geen recht meer op. Zijn actie leverde hem een be keuring op. Ruim een jaar geleden heeft hij het huis gekocht van een lid van de Hel mondse familie Van T. Een paar maan den later liet hij het eigendomsrecht overschrijven op een vriendin, de 24- jarige mej. Z. S. uit Heemstede. Die is intussen echter vertrokken. Het huis heeft ze bij een makelaar te koop aan geboden. Een ander lid van de familie Van T. heeft nu belangstelling voor het huis. Officieel is het nog van mej. S. „Ik heb de sleutel van de voordeur nog. Wie kan mij dan het recht ontzeggen er binnen te gaan", argumenteert Hein Fentener van Vlissingen. Zaterdagochtend kwam hij met een grote verhuiswagen aanzetten om meu bilair uit het huis te halen. De sleutel hielp hem niets: de voordeur was aan de binnenkant nog eens vergrendeld. Aan iedereen vertelde hij dat hij „zijn eigen huis" niet meer in mocht, waarna hij deuren en ramen volplakte met pam fletten die gericht zijn tegen de nieuwe gegadigde voor het huis. De Helmondse politie heeft haar per soneel opgedragen de heer Fentener van Vlissingen te arresteren zodra hij aanstalten maakt om zijn vermeende eigendomsrecht op het huis te laten gel den. DR. S. L. MANSHOLT BRUSSEL In een grammofoon platenwinkel in de oude Brusselse bin nenstad is vrijdagmiddag een 36-jari- ge man tijdens een gevecht met twee politiemannen in burger neergescho ten. De man werd reeds maanden ge zocht wegens diefstal en de Brusselse politie was er dezer dagen achter gekomen, dat hij zich in Brussel op hield. Twee rechercheurs ontdekten hem in de grammofoonplatenwinkel. Toen zij hem zijn identiteitspapieren vroegen, ttok hij een revolver, waar op een vechtpartij ontstond. Daarbij werd hij door een der rechercheurs in de buik geschoten en ernstig gewond. De tweede politieman liep een schamp schot aan de heup op. BERGEIJK 1Alle douaneposten, rijkspolitiegroepen, benzinepomphou ders en laat geopende wegrestaurants in het grensgebied zien sinds het af gelopen weekeinde uit naar de man die wordt gezocht voor de overval op het grenswisselkantoor in Bergeijk. Zaterdag is bij controle van de kluis gebleken, dat de gewapende overvaller die daar vrijdagavond was binnenge drongen, 22.000 gulden heeft meegeno men. De rover sloeg bliksemsnel zijn slag, nadat hij de bureauchef de heer W. Gijsbers (42), in een toilet had op gesloten. BUENOS AIRES Te Buenos Aires is zondag vernomen, dat men donder dag in de Noordargentjjnse provincie Tucuman veertien guerrillastrijders heeft gearresteerd, onder wie de 31-ja- rige doctor in de theologie en ex-je zuïet Arturo Ferre Gadea. Deze Spanjaard heeft eerst in Para guay, Chili en Bolivia gewerkt. Daar na trad hij uit de sociëteit van Jezus, om priester-arbeider te worden in het ge bied van Buenos Aires. De véértien guerrillastrijders, der tien mannen en een vrouw, zijn be schuldigd van samenzwering ter voor bereiding van een opstand. Op grond van de bij het verhoor verkregen in lichtingen, heeft men zaterdag nog vijf mensen gearresteerd te Rio Gallegos in Patagonië, dat op een afstand van 2500 km van Buenos Aires ligt. Arturo Ferre Gadea was voor zover bekend de tweede priester-guerrilla- strijder van Latijns-Amerika. De eer ste, de Columbiaan Camilo Torres, sneuvelde in 1964 bij een gevecht. APELDOORN Zeker twintig doden en vele tientallen gewonden zijn de tol, die het wegverkeer in ons land dit week einde heeft betaald. Bij een ongeluk op een met verkeerslichten beveiligde krui sing in Zeist werd een zeventigjarige wielrijder zo ernstg gewond, dat hij la ter is overleden. De politie zoekt naar getuigen van <üt ongeluk. Geen voorrang verlenen was op an dere plaatsen de oorzaak van ongeluk ken met dodelijke afloop. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Enschede reed een brom fietser tegen een passerende trein en was op slag dood. Ook het oversteken van rijkswegen moesten enkele voetgan gers met de dood bekopen. KOEALA LOEMPOER De Ma leisische Federatie versterkt haar strijdkrachten in haar oostelijke staat Sabah in antwoord op de aanspraken die de Philippijnen op dit gebied ma ken. Dit heeft de Maleisische vice-pre mier, Abdoel Razak, gisteren meege deeld. Hij zei dat zijn land goed wil zijn voorbereid op elke eventuele poging van de Philippijnen om Sabah binnen te vallen of te infiltreren.

De Vallei | 1968 | | pagina 5