Veenendaals dagblad Kabinet wil andere opbouw landmacht 7 SOVJET-DIVISIES BLIJVEN PERMANENT IN TSJ.-SLOWAKIJE HERMOCEL MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Valle> EXPL O/TA TIEKOSTEN MOETEN OMLAAG Nieuwe rellen in Mexico verlaten kan straks overschot voorkomen WEDLOOP NAAR MAAN OP HOOGTEPUNT N.A.A .O.-top in oktober WELLICHT ZIEKE BIAFRAANSE KINDEREN NAAK NEDERLAND P. Bode wordt burgemeester in Veenendaal Prinses Christina wil in Canada zang studeren Fhant ontvangt Tsjech WERK HERVAT BI.I VEROLME Overige troepen weg na strenger perscensuur Fusie Cindu met Key en Kramer Britse bisschoppen tolerant over „pil" Rassenonlusten in Syracuse Minder buien STAATSSECRETARIS HAEX SCHREEF BRIEF AAN BEROEPSPERSONEEL HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS it Spreeuwepraatje Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro 12.35 NA TIEN JAAR IN ELBURG Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kir:"« annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en oorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 24 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 225 DEN HAAG Prinses Christina heeft besloten haar studie aan de Rijksuniversiteit te Groningen te beëindigen. Het is nu in de eerste plaats haar wens een weg te zoe ken tot voltooiing van haar zelf standigheid, in verband waarmee zij denkt aan een verblijf in het buitenland. De keuze van haar ver dere opleiding wordt bepaald door haar liefde en aanleg voor de zangkunst. De prinses zal dezer dagen voor een kort bezoek naar Canada vertrekken, teneinde zien te oriënteren omtrent de mogelijk heden tot verwezenlijking van deze plannen, speciaal ook die voor de zangopleiding. In gezelschap van de prinses zullen zijn haar parti culier secretaresse mej. N. M. de Vlieger en mevrouw Phia Berghout, directrice van Queckhoven. het internationaal toonkunstenaars centrum te Breukelen, uitgaande van de Eduard van Beinumstich- ting. ADVERTENTIE TVfie de ogen in het veld en op dc akker de kost geeft, zal het on- getwijfeld opvallen zelfs zonder dat hij er speciaal op let dat spreeuwen een opmerkelijke hang naar gezellig- heid aan de dag leggen. Men meent bij deze vagebonderende gezellen voorts te hebben geconstateerd, dat ze zich graag aansluiten bij kauwtjes, kraaien en kieviten, wat het vermoeden wekt, S dat ze aan zwart cf goeddeels zwart gezelschap de voorkeur geven. Dat ze 2 zich gaarne associëren met schapen en rundvee, zal niet aan die toegene- genheid liggen, maar wèl voortvloeien S uit het feit. dat in de nabijheid dezer viervoeters licht iets voor een spreeu- v icce! valt te vinden, wat ook bij j een p'oefende boer het geval is. Dc affectie dezer vogels tot de mens is groot: ze nestelen graag in-zijn nabij- 5 heid en burgeren zich gemakkelijk in, wanneer slechts vóór enige accommo- datie wordt gezergd. Niettemin neemt men veelal aan, dat de spreeuw van huis-uit eigenlijk een bosvogel is. Toen op de „Hoge Veluwe" nestkasten wer- den aangebracht, die hem voldoende ruimte boden, zagen we deze al heel s spoedig dankbaar geaccepteerd, ter- wijl daar voordien slechts sporadisch door een paartje 'n natuurlijke boom- holte werd betrokken. Een spreeuwe- S woning valt in de broedtijd dadelijk te s herkennen aan de witte uitwerpselen. We hebben hier niet de rotskusten van de Shetlands en de Hebriden, waar ze J in spleten en gaten nestelen en moe- ten zelf woonruimte scheppen, wan neer wc op de spreeuw in het Iks ge- j steld zijn. Bedenk daarbij evenwel, dat hij oudere holenbroeders (zelfs groene specht en kleine bosduif) zonder pour parlers verdrijft. 24 sept. '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG De opbouw van het leger zal drastisch worden veranderd. Het ministerie van Defensie studeert op een structuur die de exploitatie kosten voor de landmacht aanzienlijk moet terugdringen. Ernstig wordt gedacht aan het scheiden van de functies van chef-generale staf en bevelhebber van de landstrijdkrachten. Eén man bekleedt uu beide functies. Ook is een scheiding ontworpen van dc functies van commandant van het (parate) Eerste Legerkorps en Nationaal Commandant. Onder de topleiding (Legerraad) zou den verder vier afzonderlijk optre- •li* 1* dende directoraten moeten komen: V 1*111A71 I 11 O* een directoraat voor de organisatie. "I-U Willig 11 IC 1191 operaties, opleidingen, inlichtingen en veiligheid; een directoraat personeel: een directoraat logistiek; een directo raat financiën en administratie. Onder de Nationale Commandant vallen dan de territoriale organisatie en de uitvoerende organen en com mando's. In het nieuwe structuursche ma is geen plaats meer voor een be velhebber van de landstrijdkrachten. NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ont vangt aan de vooravond van de Algemene Vergadering de geloofsbrieven van de nieuwe Tsjechoslowaakse gedelegeerde. Zdenek Cernik (rechts). MEXICO In een wijk in het noor den van de stad Mexico zijn maandag avond weer hevige vechtpartijen uit gebroken tussen de politie en stakende studenten. De strijd begon rond het gebouw van de technische hogeschool, maar breid de zich snel uit naar de straten in de buurt. De studenten trachtten met alle middelen de politie tegen te houden. Zij gebruikten autobussen als barricades en gooiden met benzinebommen. Op een gegeven ogenblik bestormden politie mannen, gesteund door militairen, het gebouw van de hogeschool. De studenten verspreidden zich toen de politie begon te schieten. Een stu dent werd dodelijk getroffen. Twee an dere studenten liepen verwondingen op. Er zijn- circa 20 arrestaties verricht. Later werd vernomen dat tenminste een student doodgeschoten werd en dat maandagavond en vanmorgen vroeg ruim 50 studenten en politieman nen werden gewond. Brief In de Defensienota en ook in de me morie van toelichting op de begroting van defensie was al een tipje van de sluier opgelicht. Staatssecretaris Haex (landmacht) heeft nu in een persoonlijke brief aan het beroepspersoneel die sluier een heel eind weggetrokken Hij zegt er wel bij, dat „alles nog in een allereerste fase, die van onder zoek en studie, verkeert. Definitieve beslissingen zijn nog niet genomen. Er is ook nog geen sprake van een begin van uitvoering". De staatssecretaris vindt het niette min juist om het beroepspersoneel nu al in te lichten over de grondslagen van de studie en over een eerste opzet. Hij zegt ook duideHjl^dat het hier gaat om het verminderen 'van de omvang van de organisatie van de landmacht buiten het Eerste Legerkorps. Overcompleet „Voor het midden van de jaren ze ventig móet er rekening mee worden gehouden dat er personeel zowel militair personeel ais burgerambtena ren overcompleet wordt. „De nieu we opbouw van het leger staat of valt met een verantwoorde oplossing voor het personeelsaspect", meent de staatssecretaris. Het te verwachten personeelsover schot bij de landmacht zal niet worden opgelost met de gouden handdruk. Het spreekt overigens vanzelf dat het vrijwillig verlaten van de dienst een belangrijke bijdrage kan zijn voor het verminderen van het personeelsbe stand en een van de financiële proble men. De staatssecretaris denkt met name aan militairen die nu nog enkele jaren na hun 55e jaar kunnen dienen. In de eerste helft van de jaren ze ventig zullen vooral door de nieuwe militaire pensioenswetgeving met ont slag op 55 jarige leeftijd duizend be roepsofficieren en drieduizend beroeps- onderofficieren de militaire dienst ver laten. Het aantal vrijwillig dienende militairen (technische specialisten niet inbegrepen) zal teruglopen van 24000 nu tot 23000 in 1973 en tot ongeveer twintigduizend in 1967. Bekend is dat de exploitatiekosten sneller stijgen dan het deel dat de landmacht van het defensiebudget krijg:. Ook in de komende jaren drei gen zij sneller te groeien. De investe ringsmarge is voor 1969 töt beneden de zeventien procent gedaald. Als er niets wordt gedaan om die ontwikkeling te stoppen en om te buigen zal de mate riële gevechtswaarde worden aange tast. Staatssecretaris Haex streeft naar 'n verhouding exploitatiekosteninves teringsmarge van 75 25. Dat zou in ver gelijking met nu een verruiming van de investinringen betekenen van honderd miljoen gulden. Op de langere duur is het herstruc tureren van het leger ook nodig met "net oog op het invoeren van moderne tech nieken en methoden die het mogelijk maken dat het leger zijn taken met minder personeel af kan. De staatsse cretaris wil echter ook op korte ter mijn binnen het landmacht-deel van het defensiebudget zorgen voor voldoende investeringsruimte. Hij richt zich daarom op een organi satie die een snelle en soepele over gang van vredes- op oorlogsomstandig heden mogelijk maakt, waarin natio nale en internationale verantwoorde lijkheden duidelijk zijn gescheiden en waarbij ook gebruik wordt gemaakt van de in de burgermaatschappij aan wezige mogelijkheden. Staatssecretaris Haex zegt grote waarde te hechten aan ruime en tijdi ge inspraak van de belangenverenigin gen in 't leger. Met de besturen daarvan zal hij regelmatig contact opnemen. Hij zal |iet beroepspersoneel ook via per soonlijke brieven op de hoogte houden van de vorderingen bij de studie. Van zijn kant zoude staatssecretaris graag zien dat de beroepsmilitairen' zelf ook aan een „goede, nieuwe structuur" van de landmacht meewerken. ROTTERDAM De nachtploeg van Verolme is gisteravond weer aan het werk gegaan. De staker» konden kiezen of delen: aan het werk of op staande voet ontslag. De meesten gingen aan het werk. De staking is hiermee gebroken. Er heerste een zeer gespannen sfeer bij de ingang van de werf. De stakers werden bij de poort aange houden en ondervraagd. Men ging in ploegen het terrein op. De weige raars werden in bussen afgevoerd. Zij krijgen vandaag hun ontslagbrief thuis. De politie had op alles gerekend. De met karabijnen bewapende mo biele brigade stond in en op de werf klaar om in te grijpen. De directie van Verolme had gis termiddag al een dringend beroep gedaan op de stakers weer aan de slag te gaan. De dagploeg kreeg bij het verlaten van de werf een brief in handen geduwd: „Wie blijft sta ken. is op staande voet ontslagen". WASHINGTON Amerika zal misschien, als volgende maand de proef met de Apollo-7 goed verloopt, in december of januari al proberen een ruimtevaartuig met drie astronauten een dag lang een baan om de maan te laten beschrijven om het vervolgens terug te halen naar de aarde, zo is maandag onthuld. De leider van het Apollo-7-pro,ject van het bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA), William Schneider, verklaarde dat er „een grote mogelijkheid" was dat dit kon worden geprobeerd met de Apollo-8, waarbij de Saturnus-5-maanraket zal worden gebruikt. Dan moet de vlucht met de Apollo-7 wel perfect verlopen. Als de NASA inderdaad overgaat tot een bemande ruimtevlucht rondom de maan, zou Amerika misschien een voorsprong kunnen nemen op de Sov jet-Unie, die juist de Zond-5 onbemand om de maan heeft laten cirkelen en daarna heeft teruggehaald. Schnei der zei wel dat hij het Apollo-program (dat gericht is op een landing op de maan) „op de veiligst mogelijke ma nier" wilde voortzetten, en onderstreep te dat met betrekking tot de Apollo-8 geen beslissing zal worden genomen voor november, wanneer de resultaten van de Apollo-7 vlucht bestudeerd zijn. Er bestaan nog enkele andere plan nen voor de Apollo-8. Het ruimtevaar tuig zou ook eenmaal een vlucht rond de maan kunnen maken, of een vlucht van circa 6.500 km de ruimte in, en mo gelijk slechts experimenten verrichten in een baan rond de aarde. Alles hangt af van de vlucht met de Apollo-7, de eerste bemande vlucht in het Apollo- program. De lancering is vastgesteld op 11 oktober, maar waarnemers houden rekening met een uitstel van enkele da gen tot een week. Aan boord zullen zich bevinden Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham, die in een baan om de aarde moeten nagaan of het ruimtevaartuig geschikt is voor een maanreis. De Russische ruimtesonde Zond-5. die uit de Indische Oceaan is opgevist na een tocht achter de maan om, is op weg naar de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. Een beeld van de arbeidsonrust, gistermiddag bij Verolme arbeiders het gebouw. na een vergadering in de kantine van de werf verlaten de BONN De ministers van Buiten landse Zaken van de landen van de NAVO zullen begin oktober in New York bijeenkomen om te spreken over de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije door de troepen van het Pact van Warschau. PRAAG De Sovjet-Unie heeft in principe er mee ingestemd om op zeven divisies na, het half miljoen soldaten dat op het ogenblik in Tsjecho-SIowakjje is, terug te trekken, zo werd van welingelichte zjjde vernomen. Maar deze overeenkomst is afhankelijk van verdere Tsjecho-Slowaaksc con cessies, zoals strengere perscensuur, die moeten worden besproken op een confe rentie tussen Russische en Tsjecho-SIowaakse leiders in Moskou. De leiding in Praag, onder wie par tijleider Alexander Dubcek, premier Ol- drich Cernik en de Slowaakse partij leider Gustav Husak, maken zich op om nog in deze week naar Moskou te gaan. Zij zouden oorspronkelijk vrij dag verleden week naar Moskou ver trekken, maar de reis werd op het laat ste ogenblik uitgesteld zonder opgaaf van redenen. Het grootste deel van de 7 divisies, naar schatting 100.000 man, zal langs de grens met West-Duitsland worden gestationeerd. Russische troepen zul len echter ook het militaire kamp in het gebied Mlada Boleslaf overnemen op 90 km van Praag. De Tsjechoslo waakse troepen die op het ogenblik nog in het kamp zijn gelegerd, moeten het kamp op 15 oktober verlaten. De terugtrekking van de Russische troepen zal voltooid worden op 28 ok tober, de 50ste gedenkdag van de on afhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. In ruil voor de terugtrekking van hun troepen zouden de Russen ook het af treden van enkele personen eisen. Het zou hier voor het grootste deel gaan om redacteuren en anderen die kritiek hebben uitgeoefend op Moskou. Er zijn al besprekingen gehouden in Praag met de speciale gezant van de Sovjet-Unie, Wasili W. Koetznetsof. De ze besprekingen zouden voorbereidingen zijn voor de conferentie inMoskou. Koeznetsof zou de Tsjechoslowaakse leidqj-s hebben verteld, dat zij eisen moéten verwachten over een strengere perscensuur. Volgens een lid van de Tsjechoslo waakse communistische partij, zou Moskou te kennen hebben gegeven, dat het zeer welkom zou zijn als Dubcek en president Ludvik Svoboda „om gezond heidsredenen" zouden aftreden. O. Verzoeke voor I oktober over" te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. MAASSLUIS/UITfiOORN De be sturen van Key en Kramer n.v. te Maassluis en van Cindu n.v. te Uit hoorn delen mede, dat zij overeen stemming hebben bereikt om tot een algehele samenwerking te komen. Zij zijn nl. van mening, dat door de sa menvoeging van beide bedrijven een bundeling van krachten ontstaat op het terrein, waarop beide actief zijn en bovendien een onderneming tot stand korht met een ruime diversifica tie en een doelmatige spreiding van belangen. SAIGON Het brandstofdepot te Nha Be ten zuiden van Saigon is hedenmor gen vroeg door communistische raket ten getroffen. Door zes 107 mm raket ten werden zes burgers gewond en drie tankschepen op de rivier getroffen. Nha Be ligt 11 km ten zuiden van de Zuidviëtnamese hoofdstad. ADVERTENTIE UNION I)E.\ HAAG Terre des hommes in Nederland overweegt om kinderen uit Biafra naar Nederland te laten ko men. Het gaat alleen om kinderen, die medische hulp nodig hebben, die zij in de Buurlanden van Biafra niet kun nen krijgen. Terre des hommes wijst erop dat het niet de bedoeling is kinderen te adopteren. Hiervoor zijn bij het secre tariaat al enige honderden verzoeken binnengekomen. De poging om geld te krijgen van de dertien miljoen gulden, die de in zameling van de Stichting vluchtelin genhulp Biafra-comité heeft opge bracht, heeft tot nu toe weinig opgele verd. Alleen de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft in principe toegezegd wel een deel van Öe drie miljoen gulden, die het uit de actie heeft gekregen, te willen afstaan. Het Rode Kruis heeft al een mil joen van de drie miljoen, die het heeft gekregen, in de huur van een vlieg tuig gestoken. Men rekent erop het toe stel nog een maand te zullen huren. Verder is èr voor een half miljoen aan goederen en medicijnen gekocht. ELBURG Bij Koninklijk Besluit van 23 september is de burgemeester van Elburg, de heer P. Bode, benoemd tot burgemeester van de gemeente Veenendaal. De benoeming gaat in op 16 oktober a.s. De heer Bode, die lid is van de Tweede Kamer voor de C.H.UJ. wordt de opvolger van burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag is ver leend. Sinds 1 oktober 1958 is de heer Bode burgemeester van Elburg ge weest. LONDEN De bisschoppen van Enge land en Wales hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij de richtlijnen van de Paus inzake de geboorteregeling verdedigen, doch tevens een tolerante houding aannemen tegenover de echt paren die kunstmatige voorbehoedmid delen gebruiken. De bisschoppen, die bijeen zijn geweest om van gedachten te wisselen over de Pauselijke ency cliek „Humanae Vitae", doen een be roep op de katholieken die het niet eens zijn met de'leer van de Paus, zich niet af te sluiten voor de invloed van de heilige geest. De katholieken dienen op een verantwoorde en beheerste wijze en in een geest van wederzijdse lief de van gedachten te wisselen over de encycliek. SYRACUSE, (New York) De poli tie heeft maandagavond traangas ge bruikt om in een negerwijk van Syra cuse groepen jonge mensen te ver spreiden, nadat in vier winkels brand was gesticht. Volgens de politie waren die vier branden aangestoken met brandbommen. Acht personen zijn aangehouden. Vol gens een verslaggever zijn tal van win kelruiten ingeslagen. Zondagavond zijn in dezelfde wijken drie personen aangehouden na wanor delijkheden waarbij een kruidenierswin kel in vlammen opging. Drie politieman nen werden toen door rondvliegende stenen gewond. (Van onze weerkundige medewerker) Een nu boven Denemarken aange komen depressie heeft gisteren veel sterke buien met onweer gebracht. In Apeldoorn viel 21 mm neerslag, in Nij megen werd 28 mm afgetapt en in Nunspeet 34 mm. Boven de Britse eilanden en onze omgeving bouwt zich nu een rug van hogere druk op, die het weer wat draaglijker zal maken. De buien zul len in aantal afnemen, maar aanvan kelijk nog wel onweer geven, terwijl er meer zonnige perioden worden ver wacht, vooral morgen. De temperatuur wordt wat lager, met name 's nachts, nu de aanvoer van poollucht langs een meer directe baan plaatsvind t uit noord-westelijke tot noordelijke rich ting. Over de bedoelingen van een nieuwe serie oceaanstoringen ten westen van de Britse eilanden na woensdag ver keren we nog in het onzekere.

De Vallei | 1968 | | pagina 1