Franse communisten willen uitstel van gesprek te Boedapest Zitting Partij meer dan ooit verdeeld Weer Grieken veroordeeld Franse artsen verhogen prijzen Russen maakten oefening van NAVO, „echt" Griekse leiders weer in vrijheid Aboe Sembel tempels herbouwd Uitgevers willen beurs van Frankfort boycotten Kans op nader overleg met Rhodesië PORTUGAL VEROORDEELD D D Belgen en Fransen vrezen invoer Ned. kaas Veel zelfmoorden in China Griekse politici in vrijheid Eenzaam zeiler verdwenen Humphrey wil langzaam terug Patrouilleboot van Wild Life Fund voor Indonesië Mellema wil meer invloed voor premier Demonstraties in Manilla Arbeidsbureaus intensiever aan de slag voor werklozen M D VLUG NEDERLAAG PÓGlTSG TE VEEL POLITIE US GEBOUW DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 PARIJS De Franse communistische partij heeft besloten om uitstel te vragen van de internationale conferentie van communistische en arbeiders partijen omdat de huidige omstandigheden niet gunstig zijn voor een dergelijke conferentie. In een brief aan de Hongaarse communistische partij, vanmorgen gepubli ceerd door PHumanité, zegt het centrale comité van de Franse partij, dat zijn afgevaardigden naar de bijeenkomst in Boedapest, waarop de internationale conferentie moet worden voorbereid, opdracht hebben een verzoek 0111 uitstel in te dienen. De bijeenkomst in Boedapest is vastgesteld op 30 september. De grote Franse communistische be weging is verdeeld en in Verwarring en beleeft een van haar ernstige crises sinds de tweede wereldoorlog. Twee belangrijke problemen, welke zij zelf niet in de hand had, hebben in combinatie de partij van secretaris generaal Waldeck-Rochet tot haar ogen blik van de waarheid gebracht: De studentenrevolte van mei en juni, verdeelde de beweging in voorstanders van directe actie en voorstanders van „vreedzame socialistische verovering". De Sovjet-invasie van Tsjecho-Slowa- kije heeft de verwarring in de reeds verdeelde gelederen vergroot. Het gevolg is, dat de partijleiding drie hindernissen heeft te nemen: 1. Kalmering van vele leden, die door extremistische „revolutionaire groepen" in mei en juni zijn beinvloed. 2. De massa der Fransen er van te overtuigen, dat de communisten het Gaullistische bewind niet door geweld willen omverwerpen. 3. Handhaving van de samenwer king der partij met de terughoudende niet-communistische linksen, die nog steeds menen, dat de Franse commu nisten hun orders uit Moskou ontvan gen. Sinds de Franse communisten offici eel gekozen hebben voor het „vreed zaam streven naar het socialisme" ge bruiken zij, paradoxaal genoeg, dik wijls hardere woorden dan zegslieden van het Gaullisme om zowel de studen tenrevolte in Frankrijk als de Sovjet interventie in Tsjecho-Slowakije te ver oordelen. De communisten waren er vlug bij om zonder enige beperking de leiders van de univcrsiteitsrevolte te kritise ren. Terwijl de meeste Gaullisten zich verbaasd afvroegen wat er begin mei op de universiteiten aan de hand was, stelde de communistische pers de stu dentenleider Daniël Cohn-Bendit en zijn volgelingen als „agitators" en „provo cateurs" voor. De studentenagitatie werd door vele jonge mannen geleid, die bezield wa ren door MaoistiscHe, TfötJSkyistïseiu- of Castroïstische ervaringen, maar die Iegelijk hun geloof verkondigden in de Marxistische beginselen en de traditio neel op Moskou georiënteerde commu nisten deden hun best om niet met hen verward te worden. Partijleider Rochet heeft herhaalde lijk gezegd, dat om echt revolutionair te zijn, de vreedzame weg naar het socialisme gevolgd moet worden die hij de enige pragmatische politiek onder de heersende omstandigheden in Frank rijk noemde. De partij is rustig aan het werk geweest om uit het „politieke getto" te geraken, waartoe zij sinds 1957 door de andere partijen was ver oordeeld, en de communistische partij streefde naar een rol in een regerings meerderheid, voor het geval links de verkiezingen zou winnen. Een plotselin ge actie welke de oude vrees voor het „communistische gevaar'' kon herstel len zou die pogingen van de partij schaden. Daarom liet de partij haar leden geen algemene staking beginnen, zoals de studenten wilden, en zij gaf haar aan hangers bevel om elk contact vooral in de fabrieken, met de studenten te ver mijden. De „revolutionaire" studenten waren „marionetten" in de handen van het Gaullistische bewind om de arbei dersklasse tot een avontuur te verlei den, schreef de invloedrijke communis tische leider Frangois Billoux. Ondanks deze tactiek leden de com munisten een nederlaag in de verkie zingen van juni, nadat de Gaullisten alle communisten, van welke schake ring ook, de schuld hadden gegeven voor de voorjaarsrevolte. Een aantal communisten keerden hun leiders de rug toe, omdat dezen, naar zij meenden, een kans hadden gemist om aan de macht te komen. André Barjonet, bestuurslid van het door de communisten geleide vakver bond CGT, nam ontslag, omdat de or ganisatie in gebreke was gebleven haar revolutionaire doeleinden te ver vullen. Vele andere partijleden me rendeels intellectuelen en jonge fa- brieksarbeiders hebben hun leiders op besloten vergaderingen gekritiseerd. Het was op een ogenblik, dat de Franse communistische partij zich ver dedigde tegen aanvallen van links en haar vreedzaam gezicht bewaarde, dat haar leiders vernamen, dat de Sovjet- regering van plan was om het liberali satie-proces in Tsjecho-Slowakije te smoren. Rochet vloog dadelijk naar Moskou en vervolgens naar Praag, om een wanhopige poging te doen een com promis te bereiken tussen de twee „zusterstaten", want hy wist welke schadelijke gevolgen een Sovjet-inter ventie in Praag voor de reeds geschok te communistische invloed in Frankrijk zou hebben. Zijn pogingen waren vruchteloos, en toen de Sovjet-troepen Tsjecho-Slo wakije binnenvielen, hield het politbu reau van de Franse partij 'n spoedzit ting en gaf 'n verklaring uit waarin de Sovjet-actie krachtig werd afgekeurd. Tegelijk gaf de Franse regering een veel mildere verklaring uit, waarin de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije weliswaar werden betreurd, maar te gelijk de eigenlijke schuld werd terug gevoerd op de verdeling van Europa door de Anglosaksen en de Russen na de oorlog. De Franse communisten staan nu voor de taak zich te herstellen door zowel de stemmen van hun „revolutio naire" als hun „vreedzame" aanhan gers te herwinnen. De leiders blijven hierop vertrouwen. Zij rekenen op de discipline en de traditionele eenheid van de partij. PARIJS De Franse artsen zijn in opstand gekomen tegen de regering. Tegen alle afspraken in heeft de con federatie van de Franse artsenvakbon den de tarieven met twaalf tot twintig procent verhoogd. Een consult op het spreekuur gaat daardoor 11,70 gulden kosten, een huis bezoek 20,45 gulden en een bevalling 220 gulden. De confederatie heeft haar leden aangeraden deze nieuwe tarieven met ingang van 7 oktober in rekening te brengen. Zij beweert tot deze maatre gel gedwongen te zijn geweest, omdat de regering zich niet gehouden heeft aan haar afspraak om op 15 septem ber met haar de tarieven opnieuw te bestuderen. Onder de ontelbare prijsverhogingen, waardoor Frankrijk sedert juli wordt getroffen, zal vooral deze bijzonder ernstige gevolgen hebben. De zieken fondsen betalen nl. niet méér uit aan de verzekerden dan tachtig procent van de door de regering goedgekeurde tarieven. Als gevolg van de nieuwe maatregel komen de zieken prak tisch alle Fransen zijn lid van het ge nationaliseerde ziekenfonds plotse ling voor bijzonder hoge lasten te staan. Zo wordt dus een zeer groot deel van de door de arbeiders bij de meistaking verkregen financiële voor delen te niet gedaan. ATHENE De krijgsraad in Athene heeft maandagmorgen drie mensen tot gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij zouden hebben samengezworen met het doel het militaire bewind in Grie kenland omver te werpen. De drie zouden lid zijn geweest van een ondermijnende organisatie, bekend onder de naam „het patriotische front" dat direct na de machtsovername door het leger in april 1967 werd gevormd. De 40-jarige Christos Papajanakis, die de leider van de groep zou zijn ge weest, kreeg tien jaar. Hij was in het bezit geweest van 1.000 exemplaren van een ondergronds blad, Nieuw Grieken land geheten, dat door het patriottische front was uitgegeven. De 30-jarige Eleftherios Kannelis kreeg drie jaar voor het verspreiden van revolutionaire pamfletten en de 55-jarige Agamemnon Palaskas twee jaar, voor het bijeenbrengen van geld om de gezinnen te helpen van de 2.400 links georiënteerde gevangenen op de eilanden Leros en Jaros. De drie verklaarden onschuldig te zijn. BRUSSEL België en Frankrijk heb^ ben de Europese Economische Ge meenschap verzocht, om tijdelijke maatregelen om de markt te bescher men tegen de enorme uitvoer van Ne derlandse kaas. Volgens hen gaan de prijzen omlaag en neemt de produktie af. De Belgische minister van Land bouw Charles Heger heeft tegen zijn collega's, die in Brussel bijeen zijn ge legd, dat de grondregels voor de unifor me kaasmarkt, catastrofaal voor de Belgische kaasmaker is geweest. De Franse minister Robert Boulin heeft oh tijdelijke maatregelen gevraagd om de Franse kaasproducenten de gele genheid te geven zichzelf voor te be reiden op een grote concurrentiestrijd met de Nederlandse kaasboeren. Heden zullen de ministers het gesprek voort zetten. RAIPEH Volgens een blad van de Rode Garde heeft het aantal zelfmoor den in de Chinese volksrepubliek „een alarmerende omvang" aangenomen, zo meldt het nationalistisch-Chinese cen trale persbureau. De Chinese vice-premier en minister van Openbare Veiligheid, Hsieh Foe- sjih, had volgens het blad gezegd: „Het was onvermijdelijk dat veel mensen in de grote culturele revolutie zelfmoord pleegden uit vrees voor bestraffing van de misdaden die zij begingen. Maar het aantal zelfmoordgevallen heeft in de afgelopen maanden een alarmeren de omvang aangenomen en zal de re volutie ernstig belemmeren als dit niet tijdig wordt beteugeld". ATHENE Na vijf maanden huis arrest zijn de oud-premier Panajiotis Kanellopoelos (66) en George Papan- dreoe (80) va daag in vryheid gesteld. Zij waren de eerste van ongeveer een twaalftal ex-politici die in vrijheid ge steld werden in overeenstemming met een belofte van de kolonclsjunta, ze hun vrijheid terug te geven voor het referendum van zondag over de grond wet. Verwacht wordt dat vandaag ook nog een aantal oud-ministers en parlements- vertegenwoordigers in vrijheid zal wor den gesteld die gearresteerd werden na de aanslag van de vorige maand op premier George Papandopoelos. Enigen van hen hebben huisarrest. Anderen be vinden zich in politiecellen of werden gedeporteerd naar Griekse eilanden. Kort na 7 uur verschenen twee poli tieagenten bij de woning van Kanello poelos in het centrum van Athene om hem te vertellen dat hij vrij was over al te gaan waar hij wil. Vijf recher cheurs die de ingang tot het flatge bouw en zijn appartement op de eerste etage hadden bewaakt werden terugge trokken. De politicus zag er, toen hij even met journalisten sprak, mager en vermoeid uit. MOSKOU Het jachtje van de een zame zeezeiler en schrijver William Willis (75), die 1 mei uit Long Island (New York) vertrok voor zijn derde poging om de Atlantische Oceaan over te steken, is door een Russische treiler in het noorden van de Atlantische Oce aan leeg aangetroffen. De mast van het drieëneenhalve me ter lange vaartuigje was gebroken en het verkeerde in zinkende toestand. Een paspoort en enkele andere do cumenten zijn door de bemanning van het Russische vissersvaartuig gevon den. In het dagboek waren op 18 juli voor het laatst aantekeningen ge- .maakt. Het Russische schip heeft nog in de omgeving naar de vermiste Amerikaan gezocht. Willis moest zijn eerste poging in 1966 na 60 dagen wegens hernia opge ven. Vorig jaar werd hij door een Pool se treiler gered, toen hij voedselgebrek leed. In 1964 slaagde Willis erin om in 204 dagen de Stille Oceaan over te ste ken van Zuid-Amerika naar Australië. BERGEN (Noorwegen) De NAVO-vloot koerste vandaag in het noorden van de Atlantische Oceaan in zuideiyke richting en landrotten vroegen zich af wie nu het meeste voordeel trekt uit de oefening „Silver Tower" de NAVO of de Russen. Vyf dagen lang opereert de vloot reeds in de Noordelijke Zeeën, waarbij kata- pults vliegtuigen in de lucht schieten, denkbeeldige vijandelijke onderzeeërs worden opgespoord en vijandelijke eenheden langs de Noorse kust worden aan gevallen. Dit alles gebeurt onder het oog van Sovjet-onderzeeërs van de Kotlin-klasse die alles nauwlettend volgen en zo nu en dan ook een vriendelijke Russische groet seinen. Op een gegeven ogenblik seinde het vliegkampschip Eagle aan een Russi sche onderzeeër die de Brit reeds da genlang had gevolgd: „Hebt u soms brandstof nodig? Het is al enige tijd geleden dat u gebunkerd hebt." Als antwoord kwam: „Niet, als u tij dig klaar komt." De oefening verkeert nu in het laat ste stadium en wat dat betreft behoeft het Russische schip zich ge'en zorgen meer te maken. Zo niet, dan kan het nog altijd terugvallen op het Russische tankschip Okean dat voortdurend in de nabijheid is. Verder is er nog een he le verzameling Russische treilers, tor- pedobootjagers, een hydrografisch schip en waarschijnlijk enige A-onder zeeërs. De Eagle meldde, dat hij twee niet- geidentificeerde onderzeeërs in het oefenterrein had opgespoord. Russi sche jagers deden ook mee aan het oorlogsspel, zo nu en dan onder dekking van Toe-95 en Toe-16 bommenwerpers. Van het geallieerde smaldeel maken verdei- deel uit de Amerikaanse, car rier Wasp, de Canadese Bonaventure en de Amerikaanse kruiser Springfield, met ondersteunende torpedoboot jagers en andere schepen, in totaal 43. Nog ruim honderd andere schepen zijn betrokken bij de oefening, de grootste welke de NAVO in vier jaar heeft gehouden. Men komt onder de in druk van de bekwaamheid en de doel treffendheid van de NAVO-operaties. Maar dat geldt ook voor de Russische. Een woordvoerder voor de Royal Na vy zei, dat het een prachtige oefening was geweest. Hij gaf toe dat dit ook voor de tegenpartij gold. Haar bom menwerpers moesten vanaf bases op het schiereiland Kola en het gebied van Moermansk de NAVO-schepen opspo ren. Schout-bij-nacht Thomas R. McClel- lan van de Amerikaanse marine zei: „De Russen beschikken over een goed georganiseerde strijdmacht. Wij heb ben niet geprobeerd ze te ontlopen. Zij hebben zich als heren gedragen." Overigens meende hij niet, dat de Russen veel bijzonders van de oefe ning geleerd zullen hebben. ABOE SIMBEL In aanwezigheid van 200 officiële gasten uit de gehele wereld, onder wie de Nederlandse mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen prof. dr. G. H. Veringa, heeft zon dag in de omgeving van Assoean de sluitplcchitigheid plaatsgehad van het enorme project tot redding van de Aboe Simbel tempels. René Naheu, leider van de Unesco, welke VN-instelling het project bekos tigde, richtte een oproep tot de geno digden om nog eens vijf miljoen dol lar bijeen te brengen, om de tempels van het eilandje Philae, „de parel van Egypte" te redden en deze over te brengen naar een nabijgelegen eiland. Deze operatie zal vier jaar duren en Egypte zal een derde van het geld ge ven. De Aboe Simbel-tempels, die door de bouw van de Assoean-dam dreigden onder water van het te vormen stuw meer te verdwijnen, zijn steen voor steen afgebroken en weer opgebouwd naast het Nasser-meer Het project om de 3200 jaar oude tempels te red den heeft 38 miljoen dollar gekost door de Unexco bijeengebracht. Nederland droeg anderhalf miljoen gulden bij. Het werk is uitgevoerd door Italiaan se, Franse en Duitse bouwondernemin gen. De tempels worden,beheerst door 20 meter hoge beelden van hun bouwer, Farao Ramses II. Anderhalve eeuw geleden werden zij begraven in het woestijnzand ontdekt door de Zwitserse onderzoeker John Burckharit. Het water van het Nasser-meer zal binnen enkele jaren stijgen tot enkele meters van de plaats waar de tempels nu staan. Bij de oefening werd uitgegaan van een denkbeeldige poging van een vij and om Noorwegen te veroveren. De vijand de oranje strijdkrachten had een barrière gelegd tussen IJs land en de Faroër-eilanden, maar het lukte de NAVO hierdoor heen te bre-. ken. In de eindfase van de oefening heb ben Buccaneer-bommenwerpers van de Eagle z.g. aanvallen op de Noorse kust gedaan, om invallers en de vijfde ko- lonne die haar helpt te verjagen. Maar daarvan hebben de inwoners niets gemerkt in Bergen, dat zich koestert in mooi herfstweer. CLEVELAND (Ohio) Hubert H. Humphrey heeft zondag te Cleveland verklaard, dat de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Viëtnam in de naaste toekomstt systematisch moeten kunnen verlagen ongeacht het stand punt dat president Johnson te dezen in neemt. Voor de aankomst van Humphrey op het vliegveld van Cleveland, waren 4000 mensen bijeengekomen. Voor zijn hotel stond een groep anti-Humphrey demonstranten. Hij zei niet te geloven, dat er een conflict bestond tussen hem en de pre sident, maar „als dat al zo is, dan is er niets aan te veranderen. Het is een feit, dat ik voor mijzelf verklaringen moet afleggen. Ik word de volgende president der Verenigde Staten." Humphrey, die eerder de verwach ting had uitgesproken dat een terug trekking van troepen tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar zou kunnen beginnen, wilde dat niet nog maals zeggen. DJAKARTA vDe kapitein van het schip „Pantjaran Sinar" heeft aan boord van zijn schip de patrouilleboot die Prins Bernhard als president van het World Wild Life Fund aan de Indo nesische regering heeft geschonken, overgedragen aan de directeur-gene raal van het ministerie van Bosbouw, de heer Sudjarwo. De boot, „Banteng" zal worden gebruikt ter bescherming van een zeldzaam soort rinocerossen op een schiereiland van West-Java. De overdracht werd bijgewoond door de Nederlandse zaakgelastigde, 'mr. R. P. H. Ritter, en prof. R. Schenkel, verte genwoordiger van het Fund in Indone sië en hoogleraar in Bazel. De heer Sudjarwo uitte zijn dank voor het geschenk. Mr. Ritter zei ver heugd te zijn bij de ceremonie aanwe zig te zijn. Hij zei, dat het geschenk bedoeld was om de natuur te bescher men in een periode waarin deze werd opgeofferd voor industrialisatie. FRANKFORT Meer dan honderd Westduitsc en buitenlandse uitgevers hebben maandag gedreigd de interna tionale boekenbeurs in Frankfort vol gend jaar te zullen boycotten, als de organisatoren de politie bij het tentoon stellingsgebouw niet wegstuurden. Fritz Raddatz van de grote Wcstduitse uitge versmaatschappij Rowohlt verklaarde op een bijeenkomst met de organisato ren: „dit is niet langer een vrije en de mocratische beurs", en waarschuwde dat de uitgevers, als de politiebewa king niet werd opgeheven, zouden over wegen weg te blijven van de beurs en er afzonderlijk een te organiseren. Zo kon het niet doorgaan, vond hij. Het tentoonstellingsgebouw staat dit maal onder strenge politiebewaking na de tumultueuze demonstratie van vorig jaar tegen Grieksaf uitgevers en de Westduitse persmagnaat Axel Springer. Zondag sloot de politie de deuren om studenten tegen te houden die het ge bouw bestormden uit protest tegen de toekenning van de vredesprijs van de beurs aan president Senghor van Sene gal, door de betogers ais dictator be schouwd. De Franse studentenleider Daniel Cohn-Bendit, die zondag tijdens gevech ten met de politie in Frankfort was aan gehouden, werd maandag formeel in voorarrest geplaatst. Er worden nog acht studenten vastgehouden. De gevech ten waren uitgebroken nadat naar schat ting 1500 tot 2000 betogers president Senghors auto met eieren en tomaten hadden bekogeld, toen het staatshoofd bij de St. Pauluskerk arriveerde, om de vredesprijs in ontvangst te nemen. De politie reageerde met traangas en char ges met de wapenstok. Cohn-Ben.it wordt beschuldigd van verstoring van de openbare orde, ern stige huisvredebreuk, oproer en het toe brengen van lichamelijk letsel. Tot de overige arrestanten behoren twee En gelsen, onder wie mevrouw Jenny Gar cia, voormalig secretaresse van de or ganisatie van de Britse pacificist prof. Bertrand Russell. Burgemeester Brundert van Frank fort heeft meegedeeld dat hij zondag op de hoogte was gesteld van plannen voor een aanslag op president Senghor. Intussen hebben de organisatoren van de Frankforter boekenbeurs toegezegd dat de resterende twee dagen van de tentoonstelling alleen nog ongewapen de politiemannen in het gebouw zullen surveilleren. Een functionaris van een uitgevers maatschappij heeft gezegd, dat hij een aanklacht zal indienen tegen de direc teur van de béurs, Taubert, omdat de ze zondag de echtgenote van een schrij ver zou hebben geslagen. Taubert ont kent dit. DELFT „Ik vraag mij wel eens af of onze regering niet te veel uit afzon derlijke mensen met afzonderlijke amb telijke apparaten bestaat. Daarbij komt dat de minister-president bij ons slechts de eerste onder zijns gelijken is. Dat kan schade brengen aan een duidelijk en slagvaardig beleid, dat is gericht op het verwerkelijken van een bepaalde poli tieke visie." De oud-fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mel lema, zei dat zaterdag in Delft in een bijeenkomst van de Chr.-Hist. Jonge renorganisatie. De heer Mellema dacht dat het goed zou zijn om in Nederland te zoeken naar een verbeterde positie van de premier en naar een grotere en bredere samenhang tussen ministeries die veel met elkaar te maken hebben. SALISBURY De Britse staatsse cretaris voor Gemenebestzaken James Bottomley is uit Salisbury vertrokken, na besprekingen met premier Ian Smith. Zijn bezoek heeft de hoop doen herleven op hervatting van onderhan delingen tussen Engeland en Rhode sië over de slepende onafhankelijk heidskwestie. Het klimaat hiervoor is inmiddels verbeterd door de royering van een lid van de rechtervleugel van het aan de macht zijnde Rhodesische Front, Robin James. James, die voorstander is van een apartheidsbewind naar Zuidafrikaans voorbeeld en fel tegen hervatting van het overleg met Enge land gekant is, mag zijn parlements zetel behouden. Sinds december 1966, toen de be sprekingen tussen, premier Wilson en Ian Smith op de kruiser ..Tiger" mis lukten en Wilson de Rhodesische lei der ervan betichtte een speelbal van de blanke extremisten te zijn, hebben vele vooraanstaande personen van de rechtervleugel in het Rhodesische Front hun positie moeten opgeven. Onder hen waren de minister van Bin nenlandse Zaken William Harper, die in juli aftrad, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Graham, die eerder deze maand zijn ontslag nam. Over de besprekingen tussen Bot tomley en Smith is niets uitgelekt. Waarnemers waarschuwen echter voor een al te optimistische kijk op de zaken. Het belangrijkste struikelblok is het standpunt van de Britse rege ring dat pas aan Rhodesië onafhanke lijkheid kan worden verleend, als het Afrikaanse volksdeel ook werkelijk de meerderheid krijgt in bestuurszaken. Dit is onaanvaardbaar voor het blanke minderheidsbewind. MANILLA „Wij willen Sabah", schreeuwde maandag een opgewonden menigte van naar schatting 2000 Fi lippijnse studenten en verbrandde af beeldingen van premier Toenkoe Ab- doel Rahman van Maleisië, president Johnson en „John Buil". De demon stratie had plaats voor het paleis van de president van de Filippijnen en verliep ordelijk, hoewel zij bijna vijf uur duurde. Ook bij de Engelse en Amerikaanse ambassades werd gedemonstreerd. Een van de studentenleiders ver klaarde, dat zij protesteerden tegen de houding die de Amerikaanse pers inneemt in het geschil over Sabah, en tegen de steun die Engeland aan Ma leisië geeft. De borden dié de demonstranten mee droegen vertoonden leuzen als „Engel se oorlogsophitsers", „Amerika bekent kleur", en „Maleisische broeders laat je niet door Engeland bedriegen". BREDA De arbeidsbureaus zullen zich intensiever gaan bezig houden met het aan de slag helpen van werklozen. De bezetting van de bureaus zal worden uitgebreid. Zij zullen ook sterk de na druk gaan leggen op het geven van voorlichting en het verstrekken van ad viezen. Dit zei gisteravond minister B. Rool- vink (Sociale zaken) op een bijeen komst in Breda van de kring Tilburg van de KVP. Hij merkte op dat zestig procent van de vraag naar personeel in het westen van het land zit. terwijl 73 procent van de werklozen juist daarbui ten te vinden is. We wel eens gemaak te opmerking dat de mensen gedwon gen zouden moeten wórdfen elders werk te aanvaarden, noemde de minister even onwezenlijk als dwang van de overheid op de ondernemers om alleen in bepaalde gebieden bedrijven neer te zetten. Sprekende over de migratieregelin gen die de overheid toepast zei de mi nister*, dat er een bijzondere reden is waarom de regering geen steun geeft aan verhuizing van een werkloze naar Randstad. Hoewel deze migratie uit een oogpunt van arbeidsmarktpolitiek een gezonde zaak zou zijn, zou dit uitlopen op 'n versterkt onttrekken van arbeids krachten aan gebieden die voor de eigen economische ontwikkeling belangrijke diensten kunnen bewijzen. Ook uit een oogpunt van ruimtelijke ordening moet dit volgens de^minister worden tegenge gaan. Minister Rooi vink deelde voorts mee, dat de rijksbijdrage voor scholing van werklozen of mensen die met werkloos heid worden bedreigd, binnen de bedrij ven, dezer dagen is verhoogd van 1500 tot 3300 gulden. NEW YORK De speciale VN-commissie inzake kolonialisme heeft een reso lutie aangenomen, waarin Portugal wordt veroordeeld omdat het van plan zou zijn gifgas en chemische ontbladeringsmiddelen te gaan gebruiken in zijn kolo niale strijd tegen het volk van Guinea. De resolutie, ingediend door elf landen uit Afrika en Azië, werd goedgekeurd met 19 tegen nul stemmen by vier ont houdingen: Amerika, Engeland, Australië en Italië. Maar in .een afzonderiyke stemming over het artikel waarin Portugal veroordeeld wordt, stemden de vier westeiyke landen tegen. In de resolutie wordt secretaris-generaal Oe Thant gevraagd een onderzoek in te stellen naar „het gebruik van wapens voor massavernietiging en alle andere aspecten van de koloniale oorlog, met name in Guinea", en daarover verslag uit te brengen. Alle landen wordt verzocht, alles wat in hun macht ligt te doen om het mogelijk gebruik van die wapens in „deze onmenselijke oorlog" te ver hinderen en stopzetting var» de oorlog te bewerkstellingen. Portugal had voor de stemming de beschuldigingen al tegengesproken. Ze missen elke grond en worden met de grootste nadruk door de regering van Portugal ontkend, zei de Portugese delegatie bij de V.N. De vroegere Griekse premier CanaDlo- poelos, leider van de nationale radicale unie, i-s weer een vrij man nadat hij in april, na kritiek te hebben geleverd op het huidige Griekse regime, onder huis arrest was geplaatst. Op de foto Canel- lopoelos na zijn yrijlating in gesprek met journalisten. Ook ex-premier Papandreoe werd in vrij heid gesteld. e aftredende voorzitter van de al gemene vergadering der Verenig de Naties, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Cornclioe Mancscoe, opent heden in New York de 23ste zitting van de internationa le organisatie, een week later dan normaal, in verband met de confe rentie van niet-nucleaire landen in Genève. Daar men zoals gewoonlijk tot kort voor Kerstmis vergadert, zal de afwerking van de agenda, die nu al negentig punten omvat en moge lijk tot een recordaantal van honderd zal uitgroeien, ditmaal extra-bijeen komsten in de weekeinden en even tueel 's nachts vergen. én verwacht dat onderwerpen als de ontwikkelingen in Tsjecho-Slo wakije, de oorlog in Viëtnam gn de vredesbesprekingen in Parys. ne burgeroorlog in Nigeria en de situa tie in het Midden-Oosten, ondanks het formeel ontbreken op de agenda een overheersende rol zullen spelen. Het wordt steeds duidelijker, clat de Verenigde Naties, wier ledental door de toevloed van kleinere landen sterk is gestegen, slechts doeltreffend kun nen functioneren, als de grote mo gendheden het in zekere mate met elkaar eens zijn. De verhouding tus sen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie pleegt voor een groot deel de sfeer te bepalen. Men gelooft dat president Johnson, die in januari zijn ambt overdraagt, de Verenigde Staten bij voorkeur niet zal betrek ken in belangrijke initiatieven van de algemene vergadering. Aangezien de Sovjet-Unie door de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije wordt be ziggehouden, bestaat de indruk dat de algemene vergadering in dc mees te zaken niet in staat zal zijn beslis sende stappen te ondernemen. Men hoopt dat op technische ppunten vor deringen kunnen worden geboekt, zo als regelingen ter voorkoming van het gebruik van de zeebodem voor militaire doeleinden. ,e algemene vergadering en haar commissies zullen opnieuw tijd besteden aan onderwerpen die al ja ren op de agenda staan, zonder dat oplossingen voor de problemen zijn gevonden. Hiertoe behoren dc ver houding tussen de rassen, de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika en de kwestie van het Portugese bestuur in overzeese gebieden. Wat de verhouding tussen Nigeria en Biafra betreft, heeft de topconferen tie van Afrikaanse landen in Algiers onlangs besloten dat „buitenstaan ders", waartoe de Verenigde Naties gerekend moeten worden, zich bui ten het conflict dienen te houden. In hoeverre eventuele humanitaire ini tiatieven binnen de volkerenorganisa tie een kans maken, is niet te schat ten. De algemene debatten, waarin de be langrijke onderwerpen worden aan gesneden, beginnen op vier oktober na afwerking van zaken als verkie zing van een nieuwe voorzitter van de algemene vergadering. Het staat wel vast dat de minister van Buiten landse Zaken van Guatemala, dr. Emilio Arenales Catalan, die door de Latijns-Amerikaanse landen wordt voorgedragen, tot voorzitter zal wor den gekozen. Latijns-Amerika is dit maal aan de beurt voor dit ambt. Tot de nieuwe staten die lid zullen worden van de wereldorganisatie be horen Swaziland, dat op zes scptcm- er onafhankelijk werd, en Spaans- Guinee, dat in oktober zelfstandig wordt. Men verwacht dat communis- tisch-China door elf landen voor gedragen voor het lidmaatschap evenals in de afgelopen zeventien jaar buiten de Verenigde Naties zal worden gehouden. (e Nederlandse delegatie zal wor den geleid door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister zonder porte feuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, zal de debatten over ontwikkelingsvraagstukken bijwoner. en dan aan het hoofd staan van dc delegatie. In afwezigheid van de mi nisters wordt de delegatie gelei door de permanente vertegenwooré ger bij de VN, de heer D. G. I Middelburg.

De Vallei | 1968 | | pagina 5