Positie Partij van de Arbeid sinds zaterdag duidelijker Pool schoot rivaal dood: eis 2 jaar Hoge spaarrente tot zelfs Prof. dr. B. W. Schaper maakt balans op: foezy fewOtcJby, W inkeliers kunnen geen sigaretten hamsteren 'O/um 617. voor u en... Jp. Vijfentwintig miljoen voor openluchtrecreatie Prof. Kapitza onderscheiden In eerste klassen in 1969 maximaal 35 leerlingen „Nieuw Links verlevendigt de partij de bank waar ook zich thuis voelt Ministerie van O. en W. vijftig jaar Fabriek in Zierikzee moet sluiten Baby gestikt in beddetuigje Drie doden door kolendamp Bejaarde vrouw in AMamse Bos beroofd WETEND WERKEN TILBURG GIRO 1500100 Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijkhe den!) en bovendien een ser vice waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. Beschuit met muisjes WPl, v GELDERLAND ONTVANGT 3 MILJOEN VELUWE FRIESE MEREN Noia later Ruimtevaart DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 OEGSTGEEST Hij kon er wat van. die oude Johan Hendrik Andries Schaper.. Hij za^ niet om een scheld woord verlegen. In 1911 verzekerde dit socialistische Kamerlid en mede-op richter van de SDAP de Kamer: Dan gaan de inktkokers door de zaal. Ik sta voor niets in. Ik verzeker IJ, dan gaan wij met stoelen gooien". Verlatte vonken van het heilig vuur van die oude Schaper verspreidden zich zaterdag bij de Partijraad van de P. v. d. A. in Rotterdam waar zijn zoon prof. dr. B. W. Schaper heftig tegen Nieuw Links te keer ging. De Leidse hoogleraar in de nieuwe geschiedenis begeleidde zyn betoog met het bonken op de lessenaar. Soms vergat hij de microfoon en liep sprekend de zaal in. Zijn woorden wa ren eigentijdser, maar niet minder ge laden. „Nieuw Links is niet loyaal, Nieuw Links voert een guerilla". Twee dagen later, in alle rust, in zijn woning in Oegstgeest: „En toch vond ik het zaterdag geen kwade dag. Dat blijkt uit de verklaringen. Die houden 'n ver duidelijking van de positie van de Par tij van de Arbeid in. Nieuw Links is aan banden gelegd". „Ik zie het allemaal niet zo zwart. De discussies waren doelgericht. De be stuurders uit de provincies lieten zich niet afpoeieren. Ik ben niet somber. Ik geloof ook niet in een nadrukkelijke cri sis. „Rotterdam" is een fase in een groeiproces". En toch wilde u het partijbestuur de laan uitsturen? „Het partijbestuur begon na de fout van het congres van vorig jaar decem ber om zeven Nieuw-Linksers in het be stuur te kiezen een beetje op een de batingclub te lijken. Er ontstonden fel le discussies tussen de onmiddellijk-po- litieke mensen en degenen die minder direct met de dagelijkse politiek te ma ken hebben". „Tans speelde daarbij de rol van mo derator, van de man die met de lijm- kwast zwaaide. Maar het recept van Burger vond ik niet gelukkig. Je komt er niet door de hele groep Nieuw Links uit het bestuur te gooien. Je hebt haar toch wel nodig. Voor het verlevendigen van je partij". U vindt oppositie in een partij nood zakelijk. Wat mist Nieuw Links be halve dan die loyaliteit om een goe de oppositie te zijn? „Nieuw Links gedraagt zich wat als een onrijpe politieke groepering, al zit ten er kerels bij die je toch heus wel in de gaten mag houden. Maar het is allemaal te weinig politiek uitgedacht wat Nieuw Links brengt". „Dat wantrouwen tegen het parle- ADVERTENT1E (Harrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra ROTTERDAM De verhoging van de prys van het pakje sigaretten zal na 1 januari snel doorwerken. De sigarettenindustrie die bij voorgaande prysver- hogingen de winkeliers op verzoek van extra voorraad voorzag om zo lang mo gelijk tegen de oude prys te kunnen verkopen, levert de winkels nu niet meer dan de normale voorraad. ADVERTENTIE -.h- Mol. Th. van Dongen kassier kantoor Breda NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland ment bijvoorbeeld. Je bent als parle mentslid min of meer verdacht. Mazure (voorzitter Eerste Kamer) die naast me zat zei: je wordt gediscrimineerd als je parlementslid bent. Nieuw Links doet me denken aan een gesloten club die mooie plannetjes uitbroedt". „Van de politiek moet je natuurlijk geen spelletje maken waaraan je dan bijna nog de partij opoffert. Wat Lam- mers in Nijmegen over de Gruytersen en de Van Mierlo's zei was jongens achtig. Er zijn waarachtig wel belang rijker redenen waarom de P.v.d.A. niet mag ontploffen. Nieuw Links voert po litiek in e „veilig circuit". De groep zoekt geen contact met de man in de straat" „Onzalig idee is ook om de Kamerle den te vragen een deel van hun scha deloosstelling aan de partij af te dragen. Op die manier maak je je volksverte genwoordigers afhankelijk van die par tij". „Kritiek in een partij is altijd nodig. Maar het moet echte openhartige loya le kritiek. Zoals er voor de oorlog kritiek was op de bewapeningspolitiek van de S.D.A.P. en na de oorlog op de Indonesië-politiek van de Partij van de Arbeid". „Fout van Nieuw Links is ook dat de groep aan een valse revolutionaire ro mantiek (Castro) concessies wil doen. Je moet nuchter zijn. En dat is Den Uyl wel, dacht ik. Hij heeft zaterdag te recht opnieuw het vertrouwen gekre gen". U bent niet somber. Hoe stelt u zich de toekomst van de Partij van de Arbeid voor? „De partij zal een duidelijke, ondub belzinnige en geloofwaardige koers moeten varen. Ik ben er van overtuigd dat we die mensen hebben die deze koers ook inderdaad kunnen varen. De partij moet ervoor waken dat zij zich niet met de bestaande orde gaan ver eenzelvigen. Van Hall is van zo'n hou ding in Amsterdam het slachtoffer ge worden". „Je moet geen verantwoordelijkhe den aanvaarden die je niet kunt waar maken. Je moet een radicaal program bezitten dat gericht is op de werkelijke behoeften van de samenleving. Je moet de gemeenschap ook een betere contro lerende functie geven. Om een voor beeld te noemen: de oncontroleerbare ondernemingswinsten". Wat'is socialisme? „Met elkaar streven naar een samen leving waarin ruimte is voor ieder mens om zich vrij te kunnen ontplooien. De gemeenschap moet daarvoor de voor waarden scheppen. Dat vind ik socia lisme. Met nationaliseren kom je er vandaag-de-dag niet meer". Moet dr. Tans voorzitter van de Partij van de Arbeid blijven? Is er geen behoefte aan een krachtiger leider van de veelvormige partij? „Och, Tans is een aardige man. Maar hij tast op kritieke ogenblikken rais. Je zou eigenlijk een schaap met vijf po ten moeten hebben, een figuur die vol gens mij geen Kamerlid hoeft te zijn". „Mansholt zou een uitstekende voor zitter zijn. Aan een man als Mansholt hebben we in de Nederlandse politiek grote behoefte. Maar hij zal niet wil len". VENLO Dertienhonderd beschui ten met oranje muisjes liggen in Hitz- acker, de geboorteplaats van prins Claus, klaar om aan de schooljeugd uit gedeeld te worden zodra de tweede ba by van prinses Beatrix zal zijn gebo ren. De traktatie is een idee van het Ko ninklijk Toonkunstkoor Orpheus in Ven- lo-Blerick dat drie dagen in Hitzacker heeft gemusiceerd. De beschuiten met muisjes hadden de koorleden uit Ven- lo meegenomen. Intussen is prof. dr. W. P. Plate gis teren weer op Drakensteyn geweest om de prinses te onderzoeken. Hij was „bij zonder tevreden" over de gezondheids toestand van de prinses. DEN HAAG Het ministerie van onderwijs, (kunsten) en wetenschappen bestaat woensdag een halve eeuw. De herdenking beperkt zich tot een recep tie in de Ridderzaal voor alle ambte naren van het departement, en voor enkele oud-ministers, staatssecretaris sen en ongeveer' vijftig gepensioneerde ambtenaren. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum zal „Het gouden prentenboek van O. en W." verschijnen, waarin de ontwikkeling van het onderwijs in ons land wordt belicht van de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs tot en met de mammoetwet. Prof. Schaper ziet de toekomst van de Partij van de Arbeid niet al te somber in. DEN HAAG Staatssecretaris mr. H. J. van der Poel (C., R. en M.) heeft dit jaar ruim 25 miljoen gulden beschikbaar voor bydragen aan openluchtrecreatie. Volgend jaar staat op de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de openluchtrecreatie voor veertig miljoen gulden op de begroting. Met dit geld wil de regering een zo groot mogelijke verscheidenheid in de recreatieve mogelijkheden bevorderen, de bestaande recreatieruimten zo doel matig mogelijk laten gebruiken en reeds gesitueerde recreatieruimten ontwik kelen. Het totaal voor dit doel door het ministerie beschikbaar gestelde be drag is met de toezeggingen voor dit jaar in negen jaar op ongeveer 58 miljoen gekomen. Van de 25 miljoen gulden gaat bij na vijf miljoen naar Zuid-Holland. Plan voorbereiding, grondverwerving en uitvoering van voorzieningen voor dagrecreatie in Midden-Delfland, Rottemeren, Brielse Maas, Reeuwijkse Plassen, Merwelanden, Delftse Hout en Binnendijkse Maas vergen ongeveer dit bedrag. Voor verbetering van de strandontsluiting tussen Hoek van Hol land en Kijkduin is ook geld uitgetrok ken. Noord-Holland krijgt bijna vier miljoen gulden uit de pot van staats secretaris Van der Poel. In deze pro vincie komen een aantal grote gebie den voor de dagrecreatie in de directe omstreken van de grote bevolkings agglomeraties Amsterdam, Zaanstreek, IJmond en Haarlem in aanmerking. Op Texel zullen wegen en parkeerterreinen komen die bijna vijf ton gaan kosten. Gelderland komt met drie miljoen gulden op de derde plaats. Het be drag gaat voor tweederde naar de recreatiegemeenschap Veluwe, waar in alle Veluwse gemeenten samenwer ken. Getracht zal worden accommoda ties met grote opvangcapaciteit te con centreren aan de randen van het ge bied. De weg over de Posbank wordt verbeterd en het ruilverkavelingsplan Tielerwaard-West zal worden voltooid. In Utrecht, dat ruim 2,5 miljoen gul den krijgt, zal de Vereniging de Utrecht se Heuvelrug het aantal dagkampeer terreinen en parkeerplaatsen uitbrei den. Loosdrecht krijgt betere mogelijk heden voor oever recreatie en het weste lijk weidegebied van Utrecht zal wor den verbeterd. Naar Groningen gaat ruim 1,3 mil joen gulden. Het Meerschap Paterswol- de krijgt de gelegenheid tot reconstruc tie van vier eilanden, het project Meer- wijck m de gemeente Hoogezand-Sap- pemeer wordt ontsloten en tussen de stad Groningen en de Lauwerszee wor den recreatievoorzieningen getroffen. Friesland krijgt voor recreatie ruim 2,5 miljoen gulden. Het zal worden be steed aan het Friese merengebied, de ontwikkeling van dagrecreatie bij Leeuwarden en de aanleg van fietspa den. Drenthe ontvangt bijna twee miljoen gulden voor de ontsluiting van het Drentse plateau (826.500 gulden), de aanleg van parkeerterreinen in Orvelte (337.164 gulden) en voorzieningen voor de dagrecreatie aan het Zuidlaarder- meer (754.500 gulden). Naar Overijssel gaat bijna anderhalf miljoen gulden voor dagrecreatie-ont wikkeling voor de bandstad Twente. De voorzieningen voor Zeeland (1.046.483 gulden) vallen in drie groe pen uiteen. Het Veerse Meer krijgt bijna drie ton, de strandontsluiting in Zeeuws-Vlaanderen gaat zeven ton kos ten en de aanleg vanjiarkeer- en pick nickplaatsen kost ruim een halve ton. Noord-Brabant en Limburg krijgen met 448.750 gulden en 556.000 gulden het minst. In Brabant wordt het geld besteed aan ruilverkavelingen, in Limburg worden een aantal wegen voor de recreatie verbeterd. Door de Dienst der Zuiderzeewerken zal het bagger- en eilandenplan in het Veluwemeer worden voltooid, hetgeen drie ton gaat kosten. In het IJmeer zal een tweede eiland worden aange legd om een beschermde vaarroute te krijgen tussen de mond van de Vecht en de toekomstige brug bij Muiderberg. Kosten ruim zeven ton. ZIERIKZEE De onderhandelingen over overname van de elektronische fabriek W. Hagen te Zierikzee met 40 werknemers zijn vastgelopen. Woensdag zal het bedrijf zyn faillissement aan vragen. Dit deelde de heer J. C. J. Habold, procuratiehouder van de firma Hagen, gistermiddag mee. De week- en maand salarissen voor de wèrknemers zullen nog normaal worden uitbetaald. Al het personeel is reeds bij het arbeidsbu reau in Zierikzee ingeschreven. Een Haagse zakenman, die belang stelling had voor overname van het be drijf, heeft gisteren besloten dit niet te doen. De heer Habold, die lang met hem in Den Haag heeft onderhandeld, deelde mee, dat de geïnteresseerde dit besloten had, na door de bankier van de firma Hagen geadviseerd te zijn ge weest. De eigenaar van het bedrijf uit Zie rikzee, de heer W. Hagen, is eind vori ge week toen het faillissement van zijn bedrijf steeds dichterbij kwam, na een jaar lang ziekbed, overleden. LEIDEN Gisteren is tijdens een bui tengewone ledenvergadering van de Necl. Ver. voor Koeltechniek de Kamerlingh Onnesmedail'le uitgereikt aan Prof. Kapit za uit Rusland. Op de foto: Prof. Kapitza dankt voor het applaus nadat hij de medaille in ontvangst heeft genomen. DEN HAAG Met ingang van het nieuwe schooljaar in 1969 zullen de eer ste klassen van de lagere scholen niet meer dan 35 leerlingen tellen. In 1963 bedroeg het aantal leerlingen per klas nog 42, en in 1965: 39. Door deze ver laging van de leerlingenschaal zullen ruim vijfhonderd onderwijzers meer nodig zijn. Dt kost alleen voor het tweede halfjaar van '69 ongeveer vier miljoen aan salarissen. Zouden alle klassen van de lagere scholen tot 35 leerlingen worden terugg bracht, dan moesten ruim 3400 onder wijzers extra worden aangesteld en was zestig miljoen extra nodig voor salarissen en twintig miljoen voor de bouw van nieuwe scholen. Dat staat te lezen in de toelichting op de begroting voor onderwijs en we tenschappen voor volgend jaar. De uitbreiding van het aantal onder wijzers op de lagere scholen zal vol gens de minister geen moeilijkheden geven. De kweekscholen leveren vol- ADVERTENTIE 587ste STAATSLOTERIJ 24 september 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van f 7.50 zijn gevallen op nummers eindigende op 7 f 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 85 f 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 70 f 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 141 f 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 695 f 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 042 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 630 f 1000.zijn gevallen op nummers eindigende op 8064 Een prijs van f 2000.is gevallen op het nummer: 060521 Een prijs van f 2000.is gevallen op het nummer047659 Een prijs van 2000.is gevallen op het nummer044493 Een prijs van f 2000.is gevallen op het nummer: 001574 Een prijs van 2000.is gevallen op het nummer: 016410 De prijs van f 5.000.is gevallen op het nummer 004338 De prijs van 25.000.is gevallen op het nummer 048991 De extra-prijs van f 50.000.is gevallen in de serie 5 op het nummer: 096158 doende leerlingen per jaar af. Daarbij komt dat het lager onderwijs niet meer zo sterk groeit doordat de geboortegolf vrijwel geheel verwerkt is. Voor het kleuteronderwijs bestaan plannen om het aantal kleuters per leidster van 40 tot 35 te verlagen. Dat brengt een uitgaaf per jaar van bijna 110 miljoen mee. Maar voorlopig wordt alleen volstaan met een betere vergoe ding aan gemeentebesturen die een ex tra kleuterleidster willen aanstellen. Daar is een bedrag van ongeveer drie miljoen voor 1969 mee gemoeid. De nota over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs, die mi nister Verirtga (onderwijs en weten schappen) nog dit jaar bij de Tweede Kamer wilde indienen, zal niet voor midden volgend jaar verschijnen. Volgende maand wordt een nota over de vernieuwing van het wetenschappe lijk onderwijs gepubliceerd, die dè re geringcommissaris prof. dr. K. Posthu mus heeft opgesteld. Dit stuk zou aan vankelijk als interne nota dienen ter voorbereiding van de nota van minis ter Veringa. Om de inspraak van alle direct be trokkenen hoogleraren, studenten en wetenschappelijke staf van universitei ten en hogescholen zo groot mogelijk te maken, heeft de minister besloten het stuk van prof. Posthumus onder de titel ..De universiteit, doelstellingen, functies, structuren" eerst te publice ren voordat hij er beslissingen over neemt. De regering heeft besloten medewer king te verlenen aan bestudering van beide onderdelen van een nationaal in dustrieel ruimtevaartprogramma, al dus de toelichting op de begroting van onderwijs. Die twee onderdelen zijn een grondstation als schakel in het in ternationale berichten- en beeldverkeer via communicatiekunstmanen, en een astronomische kunstmaan. De regering heeft dit besluit mede genomen op grond van een aanbeve ling van de Raad van advies voor het wetenschapsbeleid. Volgen die raad heeft tot nu toe niet alleen de nationale inspanning op het gebied van het we tenschappelijk ondertcoek veel te wei nig aandacht gekregen, maar is ook de versterking van de positie van de Ne derlandse industrie van primair be lang. De Stichting sigarettenindustrie in Den Haag verwacht dat het na 1 janua ri nog ongeveer een dag of veertien zal duren voor de pakjes sigaretten tegen oude prijs in de winkel uitverkocht zul len zijn. Daarna zullen er als het parlement de accijnsverhoging goed keurt alleen nog pakjes van 1,75 gul den te koop zijn- Bij vroegere prijsverhogingen waren sigaretten tegen oude prijs nog onge veer drie maanden te krijgen. De siga rettenindustrie produceert thans niet op voorraadvorming. Winkeliers die meer willen bestellen dan zij gewend zijn, krijgen te horen dat ze alleen hun nor male portie kunnen krijgen. Volgens de heer Walburg van het bu reau voor de tabaksdetailhandel heerst er bij de tabakswinkeliers nogal wat vrees voor de gevolgen van de prijs verhoging. Zij verwachten dat veel men sen minder of helemaal niet meer zul len roken of dat zij op goedkopere rook artikelen als shag zullen overgaan. Wat nadelig zal zijn voor de omzet van de winkels. NIJMEGEN De veertien maanden oude baby Berlinda Marneef uit Nijme gen is in de nacht van zondag op maandag in een beddetuigje gestikt. De vader vond het meisje 's ochtends naast haar bedje hangend in het tuigje. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds te zijn overleden. Vorige week kwam dit soort bedde- tuigjes in het nieuws, nadat kinderarts W. Oolders uit Vleuten na een bezoek aan de vakbeurs „Het Kind" in Utrecht mededeelde een aantal van dergelijke tuigjes levensgevaarlijk te vinden. Kor te tijd later verklaarde de geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid in de provintie Utrecht zich, na een be zoek aan dezelfde beurs, persoonlijk te gen het gebruik van deze tuigjes. Hij zou de minister van Sociale Zaken en Volksgezondhéid zo spoedig mogelijk adviseren een onderzoek naar dit arti kel te laten instellen. NIEUWBUINEN De 81-jarige P. Kliphuis uit Nieuwbuinen is gisteren tloor kolendampvergiftiging omgeko men. 's Morgens ging hij altijd koffie drinken bij de buren. Gisteren liet hij echter verstek gaan. De man werd dood in bed aangetroffen. De schoor steen was verstopt. De 74-jarige L. Hamming uit Burger is eveneens aan kolendampvergiftiging overleden. Hij werd woensdag bewuste loos in zijn huis aangetroffen. Zijn 78- jarige vrouw was toen al overleden. MAASTRICHT Twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie by de recht bank te Maastricht, mr. II. van Buuren, maandag geëist tegen de 44-jarige Pool se fabrieksarbeider Wladyslaw L. uit Eysden. In de nacht van 21 op 22 mei had de ze in blinde woede met tien kogels uit een Flobertgeweer een einde gemaakt aan het leven van Stefan Kasiel, de minnaar van zijn vrouw. De Pool had daarmee wraak genomen voor de vele vernederingen die zijn veel sterkere ri vaal hem had aangedaan. Kasiel, de kostganger, was zich steeds meer met het huishouden van Wladys law L. gaan bemoeien. De Pool had Ka siel op een gegeven moment het huis uitgezet, maar dat belette Kasiel niet de vrouw des huizes te blijven bezoeken. In maart maakte zij, Maria P., een echtscheidingsprocedure aanhangig. De Pool trok aan het kortste eind en moest zijn huis, zijn vrouw en zijn kinderen verlaten. Twee maanden lang zwierf hij rond het huis en sliep hij in een bijbe horende schuur. Tweemaal werd hij door Kasiel mishandeld. Op 17 mei kocht hij in Brussel een Flobertgeweer. Daar mee vatte de Pool in de nacht van 21 op 22 mei post bij het kosthuis van Kasiel. Deze ontdekte hem en sloeg hem met een stok op het hoofd. Toen hij bijkwam liep hij Kasiel achterna en velde hem met een schot in de nek. Nog negen maal haalde hij daarna de trekker over. Tijdens de rechtszitting liet mr. H. v. Buuren het primair ten laste gelegde, moord met onbedachten rade, vallen. Ook in het psychiatrisch rapport werd het uitgesloten geacht dat de verdachte het plan heeft gehad zijn rivaal uit de weg te ruimen. De psychiater achtte hem sterk verminderd toerekeningsvat baar. De raadsman, mr. M. Moskowicz uit Maastricht, betoogde dat de Pool op het moment van zijn daad in het geheel niet toerekeningsvatbaar was geweest. Hij eiste ontslag van rechtsvervolging. In zijn laatste woord betuigde Wla dyslaw zijn spijt. Met de gunstige be oordeling in de reclassingsrapporten als ruggesteun zei hij een nieuw leven te willen beginnen. Zijn vrouw heeft de echtscheidingsprocedure ongedaan ge maakt. Uitspraak op 7 oktober. AMSTERDAM In het Amsterdam se Bos is in het lunchuur een 76-jarige dame, die daar met haar hond liep te wandelen, door 'n 20 a 25-jarige jonge man beroofd van een handtas met o.a. f 20,-. De vrouw was met haar auto naar het bos gekomen om, wat zij meer doet, te gaan wandelen. Zij schreeuwde om hulp, toen de jongeman, die ook te voet was, op haar afsprong en de tas die aan een riem hing. er af trok. Een op het hulpgeroep afgekomen boswach ter zocht later met rechercheurs tever geefs in de omgeving naar de jongeman. STADSKANAAL Tijdens een kort, maar hevig onweer is gistermiddag in Alteveer (Onstwedde) de bliksen inge slagen in de boerderij van B. de Vries. In een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade wordt ge raamd op een ton; de heer De Vries was verzekerd. ADVERTENTIE 1 wajang*

De Vallei | 1968 | | pagina 7