Jacob Dikken vertrekt met zeer gemengde gevoelens Okker weet nog steeds niet of hij prof zal worden Richardson, Van 't Klooster en Dom ontvangen gouden plak Keyenborg in rep en roer verbreding Kerkstraat over FC Nürnberg verloor van amateurploeg Zuidafrikaan Moore werd tennisprof Atleten richtten fonds voor Westphal op Sterk rennersveld in zware Ronde van Beekhuizen K.R.O. is genegen om samen te werken met N.C.R.Y. Normen filmkeuring in Italië zwaarder Mickey Mousewas zondag 40 jaar Amateurtoneel kreeg experimenteer-studio Clarke in Mexico nog niet snel Balink-medailles voor beste honkballers Beidschat krijgt „slechts" zilver Amerikaanse bond vraagt speler van Coventry City Oostduitse atleten in goede vorm Douane was niet onder indruk Vier dames in een kuil Air France en BEA in Duitsland samen Grote order voor Grasso FINANCIËLE Staatslening verwacht Egyptische order voor Liesbosch Fusie van Cindu- Key en Kramer teleurstelling voor beurs Smits en Bendien willen samen in herenconfectie Onderwijzer Eén dag Weinig verschil Pagina 17 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 UDEN „Het is maar een noodop lossing, dus ik kan slecht zeggen, dat lk in een juichende hoerastemming verkeer. Het was beter geweest als Wil Westphal wel naar Mexico was ge gaan. Nee, dit wordt voor mij geen snoepreisje". Jacob Dikken (35), de coach van de atletiekvereniging De Keien uit Uden, die door het NOC in overleg met de KNAU en na rugge spraak met chef de mission de heer Van Dokkum als tweede coach voor de atletiekploeg in Mexico werd aange wezen, is in eerste instantie niet geluk kig met zijn keuze. „Ik kan er niet zo gelukkig mee zijn", zegt hij. Alweer een rel. En nu een. waar de atletiek- sport niet mee gebaat is. Ik wil niet ingaan op de moeilijkhe den tussen de heren Moerman en Westphal. Het is alleen zo verschrik kelijk jammer, dat een sluimerende controverse aan de vooravond van een zo groot gebeuren als de Olympi sche Spelen tot uitbarsting moest ko men*. Jacob Dikken, in de atletiek- wereld reeds een bekende naam, hoor de zijn keuze maandagavond rond elf uur van de heer Jutte van de KNAU. Hij vroeg bedenktijd tot gistermorgen. Toen zei hij ja. Waarom? „Omdat zo wel door het NOC als door de KNAU aan mij is gezegd, dat er geen verge lijking met de heer Westphal mogelijk was. Als ik nu „nee" had gezegd, dan had het NOC weer naar een andere coach moeten uitkijken en met wach ten is niemand gediend. Zeker de atle tiekploeg in Mexico niet. Daar komt bij. dat ik het trainen-coachen als lief hebberij uitoefen en daardoor vrij tegenover de ploeg sta. Tevens heb ik van de KNAU de verzekering gekre gen, dat de gehele atletiekploeg volle dig achter mijn keuze staat". Zijn taak in Mexico? „De omstan digheden waaronder ik daar moet wer ken zijn moeilijk, daar ben ik mij van bewust. Een juiste taakverdeling zal pas in Mexico geschieden, maar ik denk, dat ik mij vooral zal bezighou den met de 4 x 100 meter estafette en de 400 meter. Belangrijker is evenwel het opvangen van de meisjes. Het is nooit van tevoren te bepalen, welke uitwerking het terugtrekken van West phal heeft gehad. Over zijn eigen atletiekervaringen: „Als B-junior ben ik in 1949 bij FIT in Zeist begonnen. Vervolgens vier jaar bij Sprint in Breda, uitsluitend 100 en 200 meter. Na mijn aanstelling als on derwijzer in Uden heb ik met enkele anderen de atletiekvereniging De Keien opgericht. Dat is nu acht jaar geleden. De club telt momenteel twee honderd leden, waarvan Wilma van den Berg (400 meter), Haico Scharn (1500 meter) en Toog Vos (jeudgkam- pioene 200 en 400 meter hardlopen als mede veldloop) wel de belangrijkste zijn. Vanaf die tijd begon mijn loopbaan als trainer-coach en kwam ik ook re gelmatig in aanraking met topatle- tiek". Met Ton Eijkenboom -~ reeds in Mexico trok de leergierige Jacob Dikken rond Pasen naar het Tsjechi sche Bmo, waar hij een trainingscon gres bijwoonde. „Ondanks alle erva ring moet je zorgen bij te blijven. In MEXICO-STAD Bij de training in het Olympisch dorp heeft de Australiër Ron Clarke de 1.500 m afgelegd in 14.19,8, ruim een minuut langzamer dan zijn wereldrecord van 13.16,6. Clarke werd gedeeltelijk gegang- maakt door de Australische hindernis- loper Kerry O'Brien en de Brit Derek Ibbotsen, vroegere houder van het re cord op de mijl. Na afloop liet Clarke zijn bloeddruk, polsslag en cardio gram opnemen door een Russische medische ploeg, die de apparaten on der een parasol bij de baan had opge steld. Prof. Anatoli Korbskov zei, dat bij het onderzoek gebleken was, dat de resultaten slechts iets hoger waren dan zij op het zeeniveau geweest zou den zijn, maar dat dit zeker niet van ge vaarlijke aard was. NEURENBERG De tevredenheid, waarvan Max Merkel na afloop van het eerste Europa-Cup duel tussen zijn FC Nürnberg en Ajax gewaagde, zal nu wel plaats gemaakt hebben voor enige ver bijstering. Nadat „de club" zaterdag op eigen veld niet verder was gekomen dan een schamel, doelpuntloos gelijk spel tegen Uwe Seelers Hamburger SV, leed de Duitse titelhouder dinsdagavond een nogal pijnlijke 20 nederlaag tegen 't amateurelftal van Beieren. Nürnberg, dat overigens zonder Ludwig Müller, Hennes Küppers, Kjeld Hansen en (uiteraard) Zezvdan Cebinac speelde, hield tot de rust de stand nog dubbel- blank. In de tweede helft echter schoten de amateurs twee keer raak, zonder dat de Nürnbergse schutterij er iets tegen over kon stellen. Er waren circa dui zend toeschouwers. DALLAS De Zuidafrikaanse ten nisser Ray Moore heeft in Dallas (Tex as) een contract getekend bij de prof- groep van Dave Dixon, de zogenaamde ..handsome eight", waarvan ook de Aus traliërs John Newcombe en Tony Roche, de Zuidslaviër Nicola Pilic, de Ameri kanen Dennis Ralston, Butch Buchholz en Marty Riessen de Brit Roger Taylor, de Zuidafrikaan Cliff Drysdale en de Fransman Pierre Barthès deel uit ma ken. Tegelijk met Moore, die dit jaar tot de kwartfinales op Wimbledon door drong en twee overwinningen behaal de op de Spaanse prof. Andres Gimeno, sloot de Australische veteraan Mal An derson, die reeds beroepsspeler was, zich bij de groep van Dixon aan, die nu elf leden telt. Jacob Dikken tijdens zijn dagelijkse ar beid: onderwijzer in de vijfde klas van de protestants-christelijke school in Uden. de ontwikkeling daarvan kun je niet achterblijven". Jacob Dikken, die van de inspecteur van het onderwijs hij staat in Uden voor de vijfde klas alle medewerking heeft gekregen, brengt vandaag een bezoek aan het NOC in Den Haag. In één dag moet alles geregeld zijn, van het Olympisch uniform tot injec ties. Morgen vertrekt hij naar Mexico. Als hij terugkomt? „Ik heb geen ambi ties om ermee door te gaan. Tenmin ste niet voor een Nederlands atletiek- team. Ik blijf deze gang van zaken heel erg betreuren. Na Mexico moet alles geregeld worden zoals het behoort. De ze zieke situatie in de Nederlandse at- letieksport moet zo snel mogelijk ge zond gemaakt worden". ROTTERDAM Een aantal atleten heeft gisteren een fonds opgericht om de coach, die niet in Mexico optreedt, Wil Westphal, alsnog naar de Spelen te laten gaan. De atleten L. Martinje-Vonk, R. Lievense, R. van d enHeauvel, Sj. Tel en W. van Herpen die de giro-rekening van een hunner openstelden hopende daarop geld ter ondersteuning van hun initiatief te zien binnenstromen staan achter de coach. „Al zou het alleen maar zijn om van uit de wandelgangen de Nederlandse atleten de nodige inspiratie te geven om prestaties van formaat te leveren. Alleen hij heeft de belangen van de at letiek op de meest waardige wijze ver tegenwoordigd." Het gironummer: 1301796 ten name van Actie Westphal, Lisse. ADVERTENTIE VELP Zaterdag a.s. wordt in Beek huizen bij Velp de grote Gazelle-ronde voor profs gehouden met als inzet de grote Gazelle Emmapiramide-prijs. Reeds eerder vermeldden wij, dat aan deze ronde vrijwel alle bekende Neder landse profs meedoen. Ingeschreven hebben o.m. Jan Janssen, de Tourwin naar van dit jaar, Eef Dolman, Neder lands kampioen op de weg, Peter Post, Jo de Roo, Rinie Wagtmans, Gert Bon- gers en de Belg Rik van Looy. De profs starten om drie uur en moeten liefst dertig maal de zware Emmapiramide beklimmen. Daarom kan worden ge zegd, dat deze ronde een van de zwaar ste zal blijken te zijn, die de profs ken nen. De Apeldoomer Jan van de Blanke voort, die bij de organisatie samen werkt met Inter-Sport en de Emper Tourploeg, heeft reeds nu besloten om een belangrijk deel van het parcours op te nemen in de eerstvolgende Ronde van Gelderland. Voordat de profs van start gaan, wofdt er om 11.30 uur 'n ronde gehou den voor journalisten en wielersport- verslaggevers. Daarna, om half twaalf, starten de amateurs, die 80 km zullen rijden. Ook hier een sterk rennersveld met o.a. Braamans uit Den Haag, Bak ker uit Halfweg, Duijker uit Beverwijk, Egberts uit Zutphen, Groen uit Steen- wijk, de gebroeders Holstege uit Nun- speet, Neeskens uit Bome, Niemeijer uit Hengelo, de gebroeders Scheffer uit Zelhem en Serpenti uit Wijk aan Zee. HAARLEM Sparta mag dan door Haarlem Nlcols onttroond zijn als de honkbalkampioen, minstens twee Spar tanen zullen toch aangename herinne ringen bewaren aan het afgelopen sei zoen. Dat zijn Hamilton Richardson en Rudy Dom. die binnenkort de gouden Albert Balink-medailles krijgen opge speld voor hun voortreffelijke verriih- tingen in de jongste competitie. Even als in 1963 en 1966 werd Richardson uitgeroepen tot de meaest waardeavolle speler, terwijl Dom het goud, dat hij reeds de laatste twee jaar als beste werper verdiende, weer kan verwach ten. Het had zelfs maar weinig ge scheeld, of alle gouden plakken waren naar Sparta verhuisd. Maar in de laat ste wedstrijd ontrukte de ABC'er Peter van 't Klooster de onderscheiding als de beste slagman aan Richardson. Hamilton Richardson, de stijlvolle Antilliaan, krijgt echter nog meer dan het goud als meest waardevolle speler en het zilver als slagman. Hij sloeg ook de meeste homeruns. Richardson krijgt de trofee als homerun-koning! In de zestien jaar, dat de sportpers nu reeds de beste honkballers kiest, is er één speler die meer lauweren dan Hamil ton Richardson oogstte, te weten Her man Beidschat. Maar de gouden jaren voor deze werper zijn voorbij. Ditmaal moet hij zich met twee zilveren plakken tevreden stellen. Dit is echter voornamelijk omdat Beidschat als werper zich niet meer zo volledig op de competitie concen treert. De jongste Haarlemse honkbal- week leerde ten overvloede, dat bonds coach Charles Urbanus voor zijn top wedstrijden toch niet ten onrechte een beroep op Beidschat doet. Dat Beid schat met Richardson tot de meest complete honkballers in ons land moet worden gerekend, werd tot uitdrukking gebracht in de zilveren medaille, die Beidschat als waardevolle speler werd toegekend. Dat Haarlem Nicols en Sparta elkan der bijzonder weinig ontlopen, werd door de cijfers over het seizoen 1968 tot uitdrukking gebracht. De Haarlem mers, die de competitie in het slagperk zeer sterk begonnen, eindigden slechts met een gering verschil boven Sparta. De krachten van beide teams groeiden volledig naar elkander toe, want in het verleden was het zo dat de verdediging van de Nicols en de aanval van de Spartanen elkaar in evenwicht moes ten houden. Dat Schoten niet ten on- Rudi Dom: beste werper Hamilton Richardson: devol nog steeds waar- rechte tot de degradatie werd gedoemd komt ook in de cijfers duidelijk tot uit drukking. De ploeg van coach Van Ma ren had veruit het laagste slaggemid delde en maakte bovendien de meeste fouten. Bepaald teleurstellend waren de verrichtingen van de aanval van OVVO de afgelopen maanden. De zevende plaats op de slaglijst van de Amster- dammers was niet in overeenstemming met de uiteindelijke positie op de rang lijst. Van de werpers had Budy Dom ver uit het laagste gemiddelde aan verdien de punten tegen. Zijn percentage van 1.08 lag uiterst gunstig ten opzichte van de HCAW-er Rob Hoffmann (167) en Beidschat (1.69). Dat Hoffmann zich voor het zilver nog door Beidschat zag gepasseerd, vond zijn oorzaak in de ze ven nederlagen die de Bussumer met zijn ploeg meer leed van Beidschat. Op vallend is de plaats die Ton Terneuzen NEW YORK De voetbalbond van de Verenigde Staten stelt alles in het werk om de eindronde van het wereld kampioenschap 1970 te halen. Hij heeft daarom een verzoek gericht aan Co ventry City om te kunnen beschikken over de middenvoor van de Engelse eerstedivisievereniging, Gerry Baker, in de voorrondewedstrijden tegen Ca nada en De Bermuda's. Coventry City heeft zich bereid verklaard Gerry Ba ker, een broer van Joe Baker, die tus sen 1960 en 1966 acht keer in het En gelse elftal uitkwam, af te staan in dien er niet te veel geblesseerde spe lers zijn. op deze ranglijst inneemt. Deze robuus te Zwanenburger, die dit seizoen de Nederlandse Antillen tweemaal en ook de Berlin Bears naar de nederlaag voerde, kwam met 3.12 op de dertien de plaats. Ook zijn ploeggenoot Jan Die Leurs deed het met 2,74 beter. POTSDAM Twee dagen voor het vertrek naar Mexico hebben Oostduitse atleten en atletes voor voortreffelijke prestaties gezorgd. Ondanks de regen en een gure wind, kwamen zij in Pots dam, vooral op de technische nummers, uitstekend voor de dag. Zo stootte Die ter Hoffmann de kogel 19,54 meter van zich af en gooide Hartmut Losch de discus 62,10 meter ver. Bij de dames waren op deze nummers respectievelijk Marita Lange (17,73) en Christine Spiel berg (54,82) de besten. Bij het kogel slingeren bereikten Helmut Baumann en Joachim Theimer afstanden van 67,90 en 67,62 meter. SCHIPHOL „Voor deze winter heb ik nog geen vaste plannen gemaakt. Ik ga waarschijnlijk weer werken voor de grooithandel in Scheveningen, die handelt in tennisartikelen. Of ik op korte termijn tennisprof word staat nog niet vast". Dit deelde een duidelijk vermoeide Tom Okker gistermiddag mee op Schiphol, bij zijn terugkomst uit New York. Het vliegtuig waarmee hij en zijn verloofdea terugkeerden was ruim twee uur vertraagd. Okker dacht eigenlijk alleen maar aan rust en wimpelde alle vragen die er op hem werden afgevuurd over trouwen, tennissen in Australië, het eerstkomende toernooi waaraan hij weer zal deelnemen af met „mis» schien" en „ik weet het nog niet". Zijn status van speler met licentie noemde hij aantrekkelijk zo lang er overwinningen behaald worden. „Als je eachter gaat verliezen is er geen droog brood meer te verdienen op die manier. Prof zijn is dan een voordeel, omdat het je een vaste garantie geeft. Tom Okker is niet bang, dat het spe len als prof min of meer circuswerk wordt waarbij overwinningen gekocht kunnen worden. Tom Okker stapte gisteren enigs zins verbaasd uit de slurf van de aankomstpier. Normaal gesproken staan daar altijd zijn ouders om hun zoon te verwelkomen. Deze keer wa ren zij er niet. De ouders van de ten nisser hadden bij de Luchthaven Schiphol een doorlaatpas gehaald. Marechaussee en douane geven daar na in 't algemeen met hun stempel een fiat- Deze keer stuitten de ouders van Tom echter op onwil. „Hebt u een speciale reden om uw zoon af te ha len", werd gevraagd. „Ach, hij is bina kampioen van Amerika ge worden", antwoordde de vader van Tom. De douanier kon dit geen spe ciale reden vinden, waarna de ouders deze keer Tom eerst in het perscen trum konden begroeten. HENGELO (Gld) In het Hengelo se kerkdorp Keyenburg maakt men zich druk en ook wel vrolijk over een controverse tussen het gemeentebe stuur en vier bejaarde dames, die op hun eigen manier de verbreding van de Kerkstraat pogen te verhinderen. Met de verbreding van deze weg (via Bek veld naar Steenderen) zijn enige aan deze vier dames toebehorende grond- stroken gemoeid, over de eigendom, waarvan nog een procedure aanhangig is bij de rechtbank te Zutphen. Kluifje voor dorpspraat Het zijn de dames Hildering, resp. 78, 77, 73, en 70 jaar oud, die teneinde de arbeiders van de gemeente te belet ten verdere voortgang met de omstre den weg te maken, daarin een kuil hebben gegraven om daarin vervolgens zelf plaats te nemen. In een eerder stadiumwaren zij ook al eens op een boomstronk gaan zitten om op deze wijze het uitgraven van dit obstakel langs de te verbreden weg te verhinde ren. Geen wonder dat deze zaak in de kleine gemeenschap van Keyenburg, waarin iedereen iedereen kent, grote belangstelling heeft getrokken. Het gonst er van de geruchten, waarvan overigens niemand de zegsman wil zijn. Zo vernamen we van één van de bewo ners, dat de gemeente Hengelo een kort geding tegen de vier obstructie plegen de dames voor de president van de Zutphense Rechtbank zou hebben aan gespannen, maar ter griffie van deze Rechtbank was van een dergelijke stap niets bekend. Ook ter gemeentesecreta rie van Hengelo kon men ons bevesti gen, dat een dergelijke maatregel van rechtsingang tegen de bewuste dames niet was genomen In het dorp is men anders maar wat blij met dit kluifje, en de (meest boze) tongen staan er niet stil. Men vindt dat het bejaarde viertal best tevreden zou kunnen zijn met de vierdubbele AOW, en dat de dames ook best genoegen had den kunnen nemen met de hun aangebo den koopsom voor de door de gemeente voor de wegverbreding benodigde grond zonder het op een onteigeningsprocedu re te laten aankomen. Men vindt ook, dat het lid nu maar op de neus moet vallen van degenen, die het onderste uit de kan schijnen willen te hebben. Eén van de dorpsbewoners vertelde ons, dat burgemeester baron Mackay, vergezeld van een deputatie uit de ge meenteraad, gepoogd had de weerbar stige dames tot rede te brengen en tot medewerking over te halen, doch dat dit initiatief niets had uitgehaald. De publieke opinie in de buurtschap is be slist niet op de hand van de vier dames voor wie het eigen belang blijkbaar zwaarder weegt dan het algemene. Intussen is de bewuste kuil in het wegtracee gedicht en worden de verde re ontwikkelingen door de bewoners van Keyenburg met spanning afge wacht. PARIJS Air France an British European Airways gaan m.i.v. 1 april 1969 gezamenlijk de luchtlijnen Berlijn- Frankfort en Berlijn-München exploite ren, zo is bekendgemaakt. De vliegtuigen BAC 111-50's zul len voorzien worden van de emblemen van beide maatschappijen en aan boord zullen stewardessen van beide maat schappijen zijn. Dagelijks zullen tien vluchten tussen het Berlijnse vliegveld Tempelhof en Frankfort en vijf tussen Berlijn en München worden onderhou den. In het communiqué wordt gezegd, dat de samenwerking het publiek van een betere service verzekert, terwijl de ex ploitatiekosten aanzienlijk zullen dalen. Tom Okker en zijn verloofde, Artnemarie Wanschers, kort na aankomst van de vermoeide tenniscrack op Schiphol De wedstrijd tegen Rosewall noemde hij de beste van zijn leven. Van een uitspraak van Gonzales, die gezegd zou hebben dat Okker geboycot dient te worden, was hem slechts via een Duits blad iets bekend. „In Amerika heeft dat bericht niet in de kranten ge staan". HILVERSUM „De KRO staat open voor verdergaande samenwerking op het gebied van programma's met de NCRV, maar ook met de andere zoge noemde principiële omroepen, zoals de Vara en de VPRO". Dit zei mr. H. W. van Doom, voor zitter van de KRO gisteren als reactie op de onlangs door de directeur van de N.C.R.V. mr. A. H. van de Veen, geuite wens tot grotere samen werking tussen NCRV en KRO. Mr. Van Doorn zei niet te geloven, dat het in de nabije toekomst zou ko men tot een samensmelting van de NCRV en de KRO in één christelijke omroep. „Bij een deel van het pro testant-christelijke volk zou zo'n om roep gevoeligheden opwekken. VATICAANSTAD In verband met de gewelddaden en de felle erotische scenes, die de huidige films vaak <te zien geven, heeft de bestuursraad van de Italiaanse Bisschoppenconferentie nieuwe normen vastgesteld en gepubli ceerd voor de indeling van films met het oog op de potentiële kijkers. De bestuursraad zegt in een toelich ting dat seksualiteit niet het enige is in films waar tegen bezwaar kan wor den aangetekend. Even gevaarlijk als onverantwoorde erotische films, aldus de bestuursraad, zijn films over geweld en agnostiscisme en films die een „ma terialistische en hedonistische" levens beschouwing uitbeelden en ingaan te gen de christelijke visie op de liefde en het huwelijk. De nieuwe normen zullen in januari van kracht worden. DISNEYLAND (Califomië) Mic key Mouse is zondag 40 jaar geworden. Een optocht in het amusementscen trum Disneyland trok duizenden men sen. Zoals bekend is Mikey Mouse een creatie van de schepper van Disney land, wijlen Walt Disney. Met de trein van New York naar Ca lifomië reizend ontwierp Disney de muis met de grote oren. Hoewel de producers te Hollywood het ontwerp niet wilden kopen, introduceerde Dis ney Mickey in oktober 1928 te New York in de film „Steamboat Willie". Amateurtoneelspelers aangesloten bij het Nederlands Centrum voor amateur toneel hebben in de nieuwe behuizing van het centrum een studio gekregen. De ruimte is vooral geschikt voor ex perimenteren met spel, licht en decor. De eerste voorstellingen worden op 28 en 29 september en op 5 en 6 oktober gegeven door de toneelgroep Decorum uit Utrecht. DEN BOSCH Grenco (Grasso Engin eering and Contracting), dochter van Grasco's Koninklijke Machinefabrieken, heeft uit Latijns-Amerika een order van ongeveer f 1 miljoen gekregen voor de levering van de vries- en koelinstalla ties voor twee grote slachthuizen. AMSTERDAM Binnenkort is de uit gifte te verwachten van een nieuwe staatslening. De Amsterdamse effec tenbeurs rekent op een lening van f 300 miljoen met 6Vs procent rente en een koers van uitgifte van 99^4 99^4 pet. Het bedrag van de laatste lening werd pas na de inschrijving vastgesteld op f250 miljoen. Deze lening droeg een rente van 6V« pet. en werd uitgegeven tegen 99 pet. De belangstelling in ju ni was bijzonder groot. Op grond van de verwachte nieuwe staatslening was de obligatiemarkt gis teren op de beurs in mineur. JUTFHAAS De NV scheepswerf en machinefabriek „De Liesbosch" te Jutphaas heeft met de Suez Kanaal maatschappij te Cairo een contract ge sloten voor de levering van twee rota- baggermolens van 550 liter elk. De schepen zullen geassembleerd worden op een werf van de Suez-Kanaal Maatschappij en gebouwd worden naar een ontwerp van „Da Liesbosch", wel ke tevens alle benodigheden voor de bouw zal leveren. De contractwaarde bedraagt circa acht miljoen gulden, zo wordt in een communiqué medegedeeld. Met de fusieplannen tussen Key en Kramer en Cindu heeft men te maken met een geval dat nu eens niet door sterk gestegen beurskoersen is door kruist. Men is, ondanks een forse koers stijging van aandelen Utrechtsche As phalt, niet van het oorspronkelijke ruil- plan afgeweken. Uitgaande van da maandag geldende biedkoers voor Key en Kramer van 560, laat de koers van Utrechtsche Asphalt zich op ca. 340 be rekenen tegen 380 maandag. Wordt da koers van Key en Kramer aan dit laat ste peil opgetrokken, dan zou er voor dit fonds een prijs van 630 uit de bua moeten komen. Dit is mogelijk, maar daartegenover staat dat de voorgenomen fusie, wat da geboden prijs betreft, voor de beurs ronduit een zware teleurstelling bete kent. Men had vast op een hoge prijs van de Hoogovens voor Utrechtsche As phalt gerekend, die de helft van de aan delen Cindu in handen hebben. Door de fusie zal dit bedrag van de Hoogovens tot een kwart worden teruggebracht. Dat Hoogovens hiermee akkoord zijn gegaan, is een gevolg van een dalend belang van de teerverwerking bij Cin du en dus een kleinere afzetmarkt voor teer. Thans maakt teer nog slechts een zesde deel uit van Clndu's grondstoffen, tegen 80 pet. in 1955. De vraag kan zelfs worden gesteld, of het huidige be zit van een kwart van het aandelenka pitaal van de nieuwe combinatie voor Hoogovens nog wel aantrekkelijk is en of „IJmuiden" er t.z.t. niet toe zal over gaan een deel van dit bezit via de beurs te spuien. Dat zou een druk op de koer» kunnen veroorzaken. Overigens betekent de fusie voor Cin du een ware opluchting op het gebied van de financiering. Dit expansieve con cern zat namelijk in een uiterst nauw financieel keurslijf. Eind 1967 was er een bankschuld van ruim f 3% miljoen, terwijl Ke- en Kramer op dat moment ruim f 6Va miljoen aan liquide middelen bezat. ALMELO Kledingindustrie H. Smits en Co n.v. en Bendien's confec tiefabrieken n.v. hebben besloten te onderzoeken of en in hoeverre een sa menwerking tussen beide ondernemin gen mogelijk is, zo delen de directie» van de beide bedrijven mede. De di recties menen dit voornemen thans reeds bekend te moeten maken, ten einde het onderzoek naar de samen werkingsmogelijkheden op de meest doelmatige wijze te kunnen uitvoeren, aldus de tekst van het communiqué. De ondernemingsraden en de vertegen woordigers van de werknemersorgani saties zijn van deze plannen op de hoogte gesteld. Van de directie van Smits wordt des gevraagd vernomen, dat de afstoting van de overhemdenproduktie, die in 1967 werd aangekondigd, inmiddels is afgerond. De directie kon nog niet mededelen welke consequenties een eventuele sa menwerking voor het gezamenlijke per soneel (1700 werknemers) zou hebben. Deze kwestie zal nog worden onder zocht. Beide ondernemingen houden zich vnl. bezig met de vervaardiging van herenbovenkleding. Volgens de directie van kledingindus trie Smits heeft de herenbovenkleding- markt zich na de recente teruggang, weer enigszins hersteld. De bedrijven van Smits zijn de laatste tijd redelijk bezet. De huidige mogelijkheden tot mecha nisering in de confectie-industrie kun nen in een groot bedrijf beter worden benut dan in een kleinere onderneming. Dit is volgens de directie van Ben dien's confectiefabrieken een belang rijk argument om in elk geval over een eventuele samenwerking te gaan pra ten. De orderportefeuille van Bendien waarborgt tot eind december een volle bezetting, terwijl de financiële positie van het bedrijf gezond is. Daarentegen laat de rentabiliteit in de herenconfectie in het algemeen te wensen over, waarvoor niet alleen de prijs, maar ook de graad van efficien cy, die in een groter bedrijf wellicht zou kunnen worden verhoogd, verant woordelijk gesteld moeten worden. Een ander voordeel zou kunnen liggen in de commerciële sfeer, met name ten aan zien van de exportmogelijkheden. Smits exporteert b.v. naar Frankrijk, terwijl Bendien nog niet op deze markt opereert.

De Vallei | 1968 | | pagina 17