Veenendaals dagblad Moeder en kind maken het goed PTT-tarieven flink omhoog Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei a Leve de Prins! Derde in volgorde van erfopvolging Tsjechen pogen Moskou concessies af te dwingen Hangbrug stortte in rivier Prinses Irene naar Gabon voor hulp aan Biafraanse kinderen Zuidenwind Troepen V.S. wellicht toch sneller uit Vietnam Brief kost in februari kwartje Vier Duitsers van zinkend schip gered Dertig miljoen voor verlieslijdende gem. vervoerbedrijven Huisbrievenbussen aan openbare weg Bevalling weer langs operatieve weg UTRECHT - Prinses Beatrix heeft vanmorgen, in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed. Dit hebben vanmorgen de leider van het medisch team prof. dr. W. P. Plate en dr. J. Drukker in een gezamenlijk communiqué bekendgemaakt. Naar Drakensteyn Aankondiging Op stations Vrije dag Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro TIJDENS STORM Jï Paard is Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt fn 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl.f do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 25 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 226 PRINSES BEATRIX PROF. DR. W. P. PLATE KREEG WELGESCHAPEN ZOON Gisteravond al, tegen half acht, was de prinses in het ziekenhuis opgenomen. s Avonds omstreeks half elf echter gaf prof. Plate, nadat hij de prinses voor de tweede maal die avond had bezocht, te kennen dat de bevalling niet voor woensdag werd verwacht. Vanmorgen omstreeks kwart over acht, een kwartier na prof. Plate, arriveerde prins Claus in het ziekenhuis, en nog een kwartier daarna was ook koningin Juliana in het ziekenhuis gearriveerd. Aan de steeds toenemende spanning onder de voor het hek wachtende jour nalisten en fotografen kwam tegen kwart voor tien een einde toen werd bekend gemaakt dat de blijde gebeurtenis had plaatsgehad. Volgens de R.V.D., bedraagt het ge wicht van het vanmorgen geboren prins je 3870 gram. Zijn lengte is 53 cm. De oproeping van het medisch team in de prille ochtenduren kwam voor velen als een verrassing, hoewel gister avond op het ziekenhuisterrein reeds het gerucht de ronde deed dat de geboorte vandaag tussen tien en elf uur zou wor den verwacht. Tot rond half tien was van enige drukte bij de ziekenhuishek ken weinig te merken. Behalve wat wachtende journalisten en fotografen waren er weinig nieuwsgierigen. Na half tien keerde de speldjes verko per terug in de hoop vandaag betere zaken te kunnen doen dan gisteravond. Ook arriveerde een cameraploeg van de televisie. Enkele tientallen belang stellende burgers bleven treuzelend bij de ingang van het ziekenhuis rondneu zen. De Utrechtse politie surveilleert sinds half tien vanmorgen in auto's rondom het uitgestrekte ziekenhuisterrein. Bij de hoofdpoort van het Academisch Ziekenhuis controleerden de portiers nauwgezetter dan normaal de „binnen komers". Gisteravond bleef prins Claus ander half uur bij zijn vrouw. Om negen uur reed hy in een groene Fiat naar Dra kensteyn terug. De prinses was niet door de hoofd ingang het ziekenhuis binnengegaan. Nadat een rode sportwagen tweemaal door zijn snelle aankomst en verblin dende koplichten de portiersloge duide lijk had gemaakt dat de komst van de hofauto op til was arriveerde de prin ses binnen een minuut. Het dagelijkse bezoekuur was toen net achter de rug. Prins Claus zat achter het stuur. Voor de auto reed een motorescorte van de politie. Achter de hofauto reed een wa gen van de paleisrecherche. Er was weinig belangstelling van het publiek. Er stonden vrijwel uitsluitend journalisten en fotografen. Een foto graaf stond er al sinds vorige week donderdag. De aankondiging van de geboorte van de prins geschiedde vanmorgen door de directeur van de Ryksvoorlichtingsv dienst dr. G. J. Lammers. Direct daar op aansluitend sprak minister-president P. J. S. de Jong het volgende woord van gelukwens namens de regering: „Opnieuw beleven wij vandaag de ge boorte van een kind in de koninklijke familie. Prinses Beatrix heeft het le ven geschonken aan een zoon. Temidden van het vele verontrustende wereldnieuws dat ons de afgelopen tijd bereikte, vervult dit bericht ons met vreugde en dankbaarheid. Namens allen in het koninkrijk richt ik een hartelijke gelukwens tot prinses Beatrix en prins Claus, tot de groot ouders en de overige familieleden. We denken daarbij ook aan het jonge prinsje Willem-Alexander, dat een broertje heeft gekregen één van de grootste belevenissen in het leven van het kind. Bij een gebeurtenis als deze voelen wij weer, hoe onze verbondenheid met het vorstenhuis een levende werke lijkheid is. Nu koningin Juliana als gelukkige moe der en grootmoeder aan de wieg van haar derde kleinkind staat, is het goed in gedachten even terug te gaan naar nog niet zo lang geleden, toen de erf opvolging in het huis van Oranje op een smalle basis leek te rusten. Het besef, hoe beter het nu is, kan onze dankbaarheid vandaag verdiepen. Voor het gezin van prinses Beatrix en prins Claus, dat is voorbestemd om een bijzondere plaats in ons midden te gaan innemen, is het een zegen dat daarin ook de onbevangen we reld van kinderen, met zo eigen menselijke vreugden en zorgen, haar plaats gaat innemen. Moge dit kinderleven, dat we met lief de en genegenheid zullen volgen, on der Gods leiding ongestoord tot volle ontwikkeling komen". Aan de spanning die binnen de kring van het gezin iedere geboorte ver gezelt is een einde gekomen: prin ses Beatrix heeft het leven geschon ken aan een welgeschapen zoon en daarmee willen wy ons prinselijk gezin graag van harte gelukwensen. En in die gelukwens betrekken we niet minder de grootouders, koning in Juliana en prins Bernhard zij het hun gegeven dat zy ook met dit kleinkind vele jaren de kindervreug den en de kinderzorgjes mogen de len, want dat is immers in menig ge zin het voorrecht van opa en oma! Maar hetzelfde geldt niet minder voor heel ons volk. Ook het Nederlandse volk voelt zich nauw verbonden met het wel en wee van ons vorsten huis. Anders dan vroeger. Minder op een afstand menselijker misschien. De verhoudingen zijn veranderd, meer open geworden. Dat is alleen maar verheugend: in een tijd waarin status niet meer een vanzelfsprekend lets is maar verdiend moet worden, kan de status van de Kroon niet als een anachronisme achterblijven. De Kroon, het koningschap mag niet al leen maar traditie zijn maar moet on der ons leven als een zinvolle wer kelijkheid waarvoor men alleen maar dankbaar kan zijn. En zo is het op dit ogenblik: het Huis van Oranje was en is voor ons land van onschatbare waarde. In het kroonprinselijk gezin groeien nu twee jongens op ryk bezit. Straks in hun tijd, zal op hun schouders de dienende taak van de Oranjes ten aanzien van dit land en dit volk rus ten. Hoe die tijd zal zijn weten we niet de menselijke blik is beperkt. Wèl hopen we dat het „Leve de Prins" dat nu opklinkt ook dan nog zal doorklinken. Dat zal het bewijs zijn dat ook deze prins zijn tijd én zijn taak als lid van het Oranjehuis heeft verstaan. MADRID Prinses Irene, de echtge note van prins Carlos, is naar de Afri kaanse staat Gabon gevlogen om haar schoonzuster, prinses Cecilia van Bour bon Parma, by te staan in de hulpver lening aan Biafraanse kinderen. Prinses Cecilia heeft daar een hulp actie op touw gezet en zelf een groot aantal kinderen uit Biafra opgehaald. Zij deed dat met haar eigen vliegtuig tijdens nachtelijke vluchten, waarbij zij meestentijds gebruik maakte van ge- improviseerde vliegveldjes. tVn rug van hoge luchtdruk boven West-Frankrijk en de Noordzee verplaatst zich langzaam naar het oosten, zodat er een eind komt aan de aanvoer van koele lucht uit het noor den. Intussen is de depressie-activiteit op de Oceaan toegenomen en drukda- lingen hiermee samenhangend breid den zich naar West-Europa uit. Op de nadering van een frontensysteem, behorend bij een depressie bij Ierland, krimpt de wind in onze omgeving naar zuidelijke richtingen en moet het ko mende etmaal op meer bewolking ge rekend worden, met regen of mot regen. De temperaturen zullen daarbij iets hoger zijn dan vandaag. Morgen, zen op: 06.33, onder: 18.29; maan, op: 12.08, onder: 19.47. Het nieuws over de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix is vanochtend op nagenoeg alle grote spoorwegstations via de geluidsinstal latie omgeroepen. Dat gebeurde vrijwel gelijktijdig met Al had prins Willem-Alexander het afgelopen zomer in Porte Ercole best naar z'n zin, als een volgende keer zijn broertje als speelmakker mee kan, zal het plezier ongetwijfeld nog groter zijn de radiouitzending. Enkele minuten na de bekendmaking gingen de vlaggen in top bij het hoofdkantoor van de Neder landse Spoorwegen. Bij het Acade misch Ziekenhuis gebeurde dat pas na tien uur. De scholen zullen morgen de gehele dag vrijaf hebben. Van alle rijksgebouwen is vandaag de Nederlandse vlag met oranje wim pel uitgestoken. Morgen zullen felicitatiesregisters ter tekening gereed liggen van 9 tot 17 uur in paleis Soestdijk, het paleis Lan ge Voorhout in Den Haag en paleis Het Loo te Apeldoorn. Artikel 11 van de Grondwet re- geit de erfopvolging. Uit dit grondwetsartikel blijkt, dat het ko ningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwelijke lijn. Op grond van deze regeling, is dus thans prinses Beatrix de eerstaan gewezen erfgename van de kroon. Haar zoon prins Willem-Alexander is de tweede en de nu geboren prins derde in volgorde van erfopvolging. Voorts bepaalt de grondwet, dat zo nen voorrang hebben boven doch ters. Prinses Margriet, prins Mau- rits en eventuele andere kinderen komen voor de erfopvolging pas na de kinderen van prinses Beatrix aan de beurt. De Grondwet kent het begrip kroonprins)es) of erfprinsjes) niet, maar spreekt van „de vermoedelij ke erfgenaam van de kroon". Wel voert volgens de Grondwet „de oudste van des konings zonen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, de titel van Prins van Oranje". Zodra Beatrix konin gin is geworden, zal prins Willem- Alexander de Prins van Oranje zijn. SEATTLE (Washington) De re publikeinse afgevaardigde Meivin R. Laird heeft verklaard, dat de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam in juni 1969 vermoedelijk met 90.000 man zal zijn ingekrompen, onverschillig wie er dan president is. Laird verweet vice-president Hubert H. Humphrey erop 'gezinspeeld te heb ben, dat alleen hij die inkrimping van de troepensterkte zou kunnen bewerk stelligen. Laird, lid van een commissie voor het defensiebudget van het Huis van Afgevaardigden, zei dat niemand die inkrimping diende te beschouwen als een produkt van de Viëtnamese vre desbesprekingen of de verkiezings campagne. PRAAG Tsjecho-Slowakije schijnt gebruik te willen maken van de wens van Moskou om de Europese communistische beweging te herenigen, voor 't afdwingen van concessies by de onderhandelingen over de terugtrekking van de Russische bezettingstroepen. Er ontstond een diepe kloof in de Europese communistische beweging, toen bijna alle partyen van West-Europa de door de Russen geleide invasie van Tsjecho-Slowakije veroordeelden. Dit bracht het Russische plan voor een alge mene vergadering van communistische partijen in Moskou in gevaar. Deze week werd bekendgemaakt, dat in Boedapest een voorbereidende vergadering zal worden gehouden om na te gaan of het mogelijk is de top conferentie in Moskou waar de commu nistische beweging zicht moet vereni gen tegen China, door te laten gaan. De houding van de communistische partij van Tsjecho-Slowakije kan de beslissing van de Westeuropese par tijen zeer beïnvloeden. De Praagse radio en televisie zin speelden gisteren op een aanbeveling van de Franse communistische partij, dat de topconferentie niet moest door gaan. Van Tsjechoslowaakse zijde wordt vernomen, dat Ottokar Kaderka, de secretaris van het internationale de partement van de Tsjechoslowaakse partij, benoemd is tot vertegenwoordi ger van partijleider Alexander Dubcek op de vergadering in Boedapest. Hij wordt beschreven als een partijman van vrij lage rang. Men neemt aan, dat men een hogere afgevaardigde zal zenden, als de Russen hun voorwaar den voor de terugtrekking van de troe pen verminderen. De speciale Russische gezant in Praag, de onderminister van Buiten landse Zaken, Vasili Koeznetsof, werd maandag door Dubcek ontvangen, maar hun ontmoeting werd pas dins dag bekend gemaakt. In een officiële verklaring werd ge zegd, dat Dubcek en Koeznetsof een SALISBURY De Rhodesische mi nister van Justitie Desmond Lardner- Burke heeft in het parlement een amendement op de „wet voor orde en gezag" ingediend, dat de rechtbanken niet meer verplicht de doodstraf te stellen op „terrorisme". Volgens de minister is de positie van Rhodesië zodanig versterkt, dat deze verplichting, die was ingesteld om bomaanslagen en het binnendrin gen van guerrilasstrijders in Rhode sië te voorkomen, niet meer nodig is. Verzoeke voor I oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. aantal politieke vraagstukken hadden besproken in een „openhartig en "ka meraadschappelijk gesprek". Het ge bruik van de term „openhartig" wijst er op, dat er grote onenigheid bestaat volgens de Moskouse zegswijze. De Russen zouden ook te kennen hebben gegeven, dat een versterking van het conservatieve deel in de legatie wenselijk is DEN HAAG De PTT zal enkele tarieven verhogen, waardoor volgend jaar een winst van 170 miljoen gulden kan worden bereikt. De belangrijkste verhogingen zijn: brieven van 20 naar 25 cent; briefkaarten van 15 naar 20 cent; Telefoonabonnementen van 12,25 of 13,00 naar 15,00 gul den; binnenlandse telegrammen van 2,50 naar drie gulden voor de eerste tien woorden; draadomroepabonnement van 3,00 naar 3,50 gulden. De tariefsverhogingen voor poststuk ken gaan 1 februari in; de overige ver hogingen op 1 januari. De verhogingen zullen volgend jaar honderd miljoen gulden in 't laatje brengen. Dat bedrag is nodig voor de handhaving van de ren tabiliteit en met het oog op de moeilij ke positie van de schatkist, aldus de toelichting van de P.T.T Van de winst ga.at vijftien miljoen naar het rijk en 155 miljoen wordt toe gevoegd aan de fondsen en reserves. De verplichte uitkeringen aan de schat kist, los van de winstuitkeringen, bedra gen ongeveer 550 miljoen. Aan de alge mene reserve ter verzekering van een evenwichtig beheer wordt 21 miljoen toegevoegd, waardoor deze reserve stijgt tot 210 miljoen. De PTT schrijft dat zonder verho gingen een aanmerkelijk financierings tekort zal optreden met als gevolg, dat noodzakelijke uitbreidingen der investe ringen, vooral in de telefoniesector, ach terwege zouden moeten worden gela ten De postdienst verhoogt met in gang van 1 februari ook de tarieven voor aantekenrecht en postwissels, alle bei van 75 cent tot een gulden. De tarie ven voor brieven boven twintig gram pakjes, drukwerken en monsters, nieuwsbladen en postpakketten blijven ongewijzigd. Voor de inklaring van pakketten en andere goederenzendingen uit het bui tenland gaat de PTT van 1 februari af een commissieloon heffen. Tot dusver gebeurde de inklaring gratis. Het com missieloon wordt over het algemeen 1,50 gulden voor een belaste brief en 2,50 voor een belast postpakket. De telefoondienst verhoogt 1 janu ari ook de tarieven voor verhuizing van een telefoonaansluiting .(van twintig naar 35 gulden) heraansluiting, extra vermelding in de telefoongids, ..extra te lefoongidsen en wijziging van de naam in de telefoongids. Het telefoonabonnement van het kleine aantal mensen dat woont in een telefoonsector, waar minder dan twee duizend aansluitingen zijn, gaat omhoog van f 11,50 naar f 13,50. Het entreegeld voor een telexaan sluiting wordt 1 januari verhoogd van 120 tot 150 gulden: evenveel als het entreegeld voor een telefoonaansluiting. De PTT verwacht voor het lopen de jaar een winst van 110 miljoen gul den (1967 133 miljoen). De rentabili teit wordt geraamd op 5,5 procent. Zon der tariefsverhogingen zou dit percen tage volgend jaar zakken tot vijf. Door de hogere tarieven klimt de rentabili teit bij een winst van 170 miljoen gul den tot 7,4 proient. TITOGRAD Vijf personen zijn om het leven gekomen en 24 gewond toen een oude hangbrug over de rivier de Moracha bij Titograd in Zuid-Slavië, bezweek en van een hoogte van 20 meter in het water viel Op de foto zien we de verwrongen overblijfselen van de brug DEN HELDER Met een ongeloof lijk staaltje zeemanskunst is schipper J. Plug van de IJmuidense kotter Nooitgedacht er gisteravond is geslaagd vier opvarenden te redden van de Duit se coaster Wilfried. De driehonderd ton metende coaster raakte gisteren in het begin van de avond in moeilijkheden toen bij Vlie land de deklast ging schuiven Binnen enkele minuten maakte het scheepje een slagzij van vijftig graden. Een ware armada van koopvaardij schepen kwam de Duitse bemanning in de drukbevaren ET-route te hulp. Het weer, windkracht zeven met in buien uitschieters tot kracht acht, was ech ter zo slecht dat het niet lukte de be manning over te nemen. Ook twee heli kopters van de marine en een van de luchtmacht konden weinig uitrichten. Het was tenslotte de Nooitgedacht die kans zag langszij van de snel zin kende Wilfried te komen. Met snoek sprongen stelde de Duitse bemanning zich aan boord van de IJmuidende kot ter in veiligheid. Schipper Plug gaf het viertal over aan de motorreddingboot Carlot die hen vannacht op Terschel ling afleverde. De Wilfried lag toen al op de bodem van de zee. DEN HAAG De pot van dertig miljoen gulden steun van het rijk voor de verlieslijdende diensten van open baar vervoer van negen gemeenten is verdeeld. Amsterdam krijgt er 10.376.500 gul den uit, Den Haag 5.507.500 gulden, Rotterdam 9.459.500 gulden, Maastricht 274.000, Groningen 660.500, Dordrecht f 243.500, Utrecht f 1.778.500, Nijmegen f 859.500 en Arnhem f 840.500. DEN HAAG Minister Bakker (ver keer en waterstaat) wil een wetsont werp indienen om in daarvoor in aan merking komende gevallen de verplich ting te kunnen opleggen, huisbrieven bussen aan de openbare weg te plaat sen. Hij deelt dit mee in de toelich ting op de begroting-1969 van de PTT. Tn het rijtuig, rijk aan vorm, doel en 5 5 traditie, zien wij een stuk cultuur- 5 5 geschiedenis, een brokje nog jonge 5 g historie, want de ommibus, het dok- t terscoupeetje, de vigilante en het veel- 5 verscheiden boerengerij van oude snit liggen niet veel langer dan een halve j eeuw achter ons. De periode van het paard als luxe-trekdier schijnt, even- J als de ruitersport, weer in de mode te 5 komen. Zien we niet enkele dagen per j week een trouwstoet ons huis passé- ren met louter paarden voor de koet- J sen en werd ik pas niet vertederd door 5 5 een fraaie crème berliner, getrokken 5 rlrtnr nt>n \iiorcnrm cffoimmal q"> AAnt bsit 5 S soort, ras en kleur, bezint men zich j meer en meer op gerij en bespanning, 2 zodat het geen wonder mag heten, i J dat de hippische literatuur ook op dit i 5 gebied voorlicht, n.l. door het zeer 5 fraaie werkje van W. Slob „Het 5 f paar d in het tuig" dat bij g 5 Thieme in Zutphen voor nog geen tien- J 5 tje verscheen. De steeds groeiende be- langstelling voor het vanouds boeien- S 5 de schouwspel van rijden met aange- spannen paarden verwondert mij niet. Slechts zeer weinigen van de kenners j zijn nog in leven en thans aldus 5 de schrijver schreeuwen volslagen g J leken om hulp. Zij vinden deze in het 5 2 gezellige werkje, dat overal raad en j daad verschaft. Ook oudere liefheb- z bers zullen gaarne in tekst en Ülustra- ties snuffelen. Voor de jonge ruiters 2 5 noem ik meteen maar een tweede 5 nieuweling: „Black B eauty" uit i J het Engels van Sewell Amstel- Z g pocket L. J. Veen, f4,50), dat ons de band toont tussen mens en paard in j de vorige eeuw, een vaak ontroerend 5 levensverhaal, dat over het dier zelf j vertelt. Landelijke rijverenigingen Z moeten er 'n dozijntje van in voorraad J nemen als troost- of aanmoedigings- prijs. j 25 sept. 68 A. B. WIGMAN J

De Vallei | 1968 | | pagina 1