Nieuwe burgemeester van Veenendaal: „Ze moeten me de tijd gunnen om te wennen" P. Bode bedankt als lid Tweede Kamer Hondenshow in Rhenen Elburg raakt een voorman kwijt Veenendalers over nieuwe burgemeester ELFTAL KEERPUNT EMPLOOI ANDERS Dierenbescherming een week actief Rectificatie Bromfietsers naar ziekenhuis Bandencontrole WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 en ik zal proberen in gezamenlijk overleg het beste te bereiken. Wel moeten we daarbij voor ogen houden dat we niet meer in de 19e maar in de 20e eeuw leven. Iedere beslissing die genomen wordt moet men zien in de omstandigheid van de ttfd, waarin die genomen wordt. Je bent als overheid niet klaar met alleen het bouwen van woningen. Je moet vooral ook aan de leefbaar heid van de bevolking denken, en je bewust zijn dat de mensen steeds meer vrije tijd gaan krijgen. Ik vind het een lust om mensen in hun vrije tijd bijvoorbeeld van sport te zien genieten". Naast het harde zakelijke toont burgemeester Bode zich ook een warm voorstander van een gemoe delijke omgang met de bevolking. „Daar houd ik van", zegt hij. Hij adstrueert dit met te vertellen dat hij een spreekuur voor de bevolking heeft ingesteld waar een hele maandagavond mee gevuld wordt. Als typische taak van een burge meester ziet hij het geven van injec ties om iets van de grond te krij gen. Burgemeester .Bode kijkt met ge noegen op zijn ambtsperiode ih El- burg terug. De samenstelling van de raad is er: 3 PvdA, 2. SGP, 2. A.R. 3. CHU en 1. B.P. Hij bewaart aan de raad de beste herinneringen of zoals hij wel eens tegen de raad heeft gezegd: Jullie zijn een ge makkelijk elftal om scheidsrechter voor te zijn. Hij hecht in ieder geval veel waarde aan gemoedelijkheid, die niet ten koste van een zakelijk be leid moet gaan, maar waaraan wel ten grondslag ligt de interesse voor de zaken die in de gemeenschap le ven. Donderdag is zijn eerste kennis making met zijn nieuwe werkter rein als hy een oriënterend gesprek zal hebben met de vier Veenendaal- se wethouders. Ook zullen dan de maatregelen besproken worden die verband houden met zijn installatie e.d. Veenendaals nieuwe burgemeester werd op 23 maart 1926 te Ridderkerk geboren. Daar zette hij ook zijn eerste schreden op het pad van de gemeenteadministratie. Op 1 oktober 1946 raakt de heer Bode, zoals hij zelf zegt op een zijspoor en trad hij in dienst als adjunct commies bij met ministerie van marine hoofdafdeling materieel. De belangstelling voor de ge meenteadministratie was toch gewekt. Hij bleef niet lang in Den Haag. Op I juni 1947 ging hij naar Rotterdam als klerk bij de afdeling militaire zaken en verkiezingen. Om niet het risico te lopen te eenzijdig te worden verkoos burge meester Bode na enige jaren ervaring in de grote stad een kleinere gemeente als werkterrein. Op 1 februari 1950 begon hij als adjunct commies in de gemeen fa Beesd. Daar werkte hij tot 1 oktober 1953 om vervolgens tot 1 oktober 1958 in de gemeente Huizen (N.H.) als adjunct com mies eerste klas en later als commies zijn kennis cp het gebied van de gemeente administratie te completeren. Op 1 okto ber 1958 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Elburg. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer bekleedt hij sinds II december 1963. VEENENDAAL Burgemeester P. Bode uit Elburg wordt per 16 oktober V eenendaals nieuwe burgemeester. Deze benoeming die gisteren afkwam, komt binnen een maand nadat mr. dr. J. Hazenberg wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid moest nemen. Burgemeester Bode is 42 jaar en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Chr. Historische Unie. Sinds tien jaar is hij burgemeester van dit Noordveluwse stadje, dat onder zijn leiding een metamorfose doormaakte van een ten dode opgeschreven vissersplaatsje tot bloeiende industriegemeente. Wie is de man die door de Kroon voor deze functie waardig werd bevonden en zijn Kamerlidmaatschap er zelfs aan gaat geven om zich helemaal aan zijn nieuwe taak te kunnen wijden? VEENENDAAL Toen gisteren de benoeming bekend werd van de heer P. Bode tot burgemeester van J Veenendaal reageerden hierop di- reet enkele vooraanstaande plaats genoten. De ex-burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg wist tot het moment dat hem om commentaar werd gevraagd nog niets van de officiële benoeming Hij kon er zich ook moeilijk over uitla ten. „Ik kan wel zeggen, dat hij een mooie gemeente krijgt", aldus de j heer Hazenberg. De gemeente-secretaris, de heer D. van Manen had gisteren, meteen na de officiële bekendmaking een J j telefoongesprek met de heer Bode, J j die nu nog burgemeester van El- burg is. Uit dit telefoongesprek had S de heer Van Manen de indruk gekre- i g gen dat de toekomstige burgemeester j van Veenendaal een plezierige man is. „Hij is nog jong en tijdens ons telefoongesprek hebben we weder zijds de hoop uitgesproken op een vruchtbare samenwerking", aldus de heer Van Manen. Volgens hem had de heer Bode een goede zin om naar Veenendaal te komen. g De heer Van Manen heeft goede 2 verwachtingen van de nieuwe burge- meester, die gegrond zijn op het g welvarend beleid van de heer Bode g in de tien jaar, dat hij burgemees- teï1 van Elburg is geweest. „Elburg g is in de laatste tien jaar vrij be- g hoorlijk gegroeid. Men heeft het J probleem van de structurele wijzi- g g ging meegemaakt. De plaats is van 2 g vissersdorp in toeristencentrum ver anderd. Er zijn grote campings ge komen. Er is ook veel gebouwd al was dat relatief natuurlijk minder dan in Veenendaal". Zoals voor de meeste Veenenda lers kwam de benoeming ook voor de heer Van Manen niet als een donderslag bij heldere hemel wat destijds met de benoeming van de heer Hazenberg wel het geval was. De naam Bode was hier al eerder g gevallen. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter g gaf desgevraagd als zijn commen- g taar: „Ik heb direct na het vernemen van de benoeming van burgemees- ter Bode een telefoongesprek met g hem gevoerd. Ik ben blij te verne- J men, dat hij van plan is te bedan- g ken als lid van de Tweede Kamer, g omdat beide functies naar zijn me- J ning onverenigbaar zijn. Ik hoop dat g we er een goede burgemeester aan g zullen hebben". Tenslotte het commentaar van de gemeente-secretaris van Elburg de g heer J. Moraal: „De gemeente Vee- g nendaal kan tevreden zijn met de J benoeming van burgemeester Bode. g Hij is een gemoedelijk mens, die g veel gedaan heeft voor de gemeen- schap en sterk met de bevolking g meeleeft. Het is jammer dat hij hier g weggaat". „Ze moeten me de t(jd geven zo dat ik me rustig in kan werken", en „het lidmaatschap van de Tweede Kamer is beslist onverenigbaar met het burgemeesterschap van een ge meente als Veenendaal". Twee dui delijke uitspraken van burgemeester P. Bode, die aantonen dat hij zijn taak als burgemeester van Veenen daal beslist niet onderschat en zich hieraan ten volle wil geven. „Ik ben niet van plan het Tweede Kamerlid maatschap te combineren met het burgemeesterschap van Veenendaal. Dc eerste jaren was het in Elburg weliswaar mogelijk, maar het is me steeds duidelijker geworden dat hel Tweede-Kamerlidmaatschap steeds meer tijd gaat opeisen. Alles wordt veel gecompliceerder en als specialist Binnenlandse Zaken is het noodzakelijk dat men veel op pad is. Je leert dan wel de mentaliteit van de bevolking kennen maar ik had mezelf al de vraag gesteld, wanneer ik hier zou zijn gebleven hoe lang ik de combinatie nog zou volhouden. Ik heb dit probleem bin nen mijn fractie al aan de orde ge steld en duidelijk gemaakt dat ik deze ambtsperiode waarschijnlijk niet zou uitdienen". Met het industrialisatieproces van een gemeente heeft burgemeester Bode in Elburg al de nodige erva ringen opgedaan. Tien jaar geleden trof hij een Elburg aan, dat nog he lemaal teerde op de toen reeds ver gane roem van vissersplaats. Nu bij zijn vertrek zijn er een kleine twin tig industrieën. „Elburg stond tien jaar geleden in feite op een keerpunt. De bestaande visserij was verdwenen en men moest een heroriëntatie in de be sla ansbronnen zien te vinden en we zijn hier gelukkig in geslaagd, ener zijds in de industrialisatie, ander zijds op het gebied van de recrea tie, waarvoor Elburg nog onontdek te mogelijkheden bleek te bieden. Vooral ten aanzien van de industria lisatie geloof ik dat ik in Veenen daal mijn koers niet zo veel behoef te wijzigen". Een van de eerste plannen die burgemeester Bode ontvouwde was dat hij zijn vriend de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken zal be naderen om bijvoorbeeld adminis tratieve overheidsinstellingen in Veenendaal te vestigen. De rege ring heeft onlangs een plan gepubli ceerd waarin wordt aangedrongen op de wenselijkheid van deze verhui zing uit de randstad Holland naar Oost-, Noord- en Midden-Nederland. Deze plannen van burgemeester Bode vormen een onderdeel in zijn streven naar een nog grotere ver scheidenheid in bedrijven. De voor spelde groei van de gemeente Vee nendaal maakt het volgens burge meester Bode noodzakelijk, dat men uoor de bevolking emplooi moet scheppen. „Industrie-aantrek kingen blijven de bijzondere aan dacht vragen. Het streven zal echter gericht moeten blijven op een zo harmonieus mogelijke ontwikkeling in de industrialisatie". Het is de heilige opvatting van Veenendaals nieuwe burgemeester dat men bij het voeren van een be leid nooit overhaast stappen moet ondernemen. „Je moet in de be- leidswereld wel eens een stap terug doen om op een volgend moment drie stappen vooruit té kunnen doen". Wanneer hij dit zegt doelt hij vooral op de taboes die een tiental jaren geleden in Elburg omver moesten om wat de burgemeester noemt „Elburg op een hoger plan te brengen". Vooral op het gebied van de recreatie waren er nogal wat hete hangijzers. De overtuiging bij burgemeester Bode dat iedere Ne derlander ongeacht welke opvatting hij is toegedaan recreatie nodig heeft wist hij zo sterk op de Elburg- se gemeenteraad over te brengen dal toen de concrete plannen voor Elburg op tafel kwamen deze zonder enige beperking door de raad wer den geaccepteerd. Over het beleid dat hij in Veenen daal zal gaan voeren blijft burge meester Bode ook al door zijn on bekendheid met de plaatselijke toe standen vaag. „Ik zal het ongetwij feld anders gaan doen dan mijn voorganger. Ieder mens is nu een maal niet gelijk, gelukkig maar, want dat geeft bepaalde charmes aan het leven. Wc moeten een doel voor ogen houden: Wat is het beste voor Veenendaal. Op die manier kan Ik met iedereen samenwerken. ELBURG ln het Noordveluwse stadje Elburg, dat juist wat aan het bekomen was van de ook dit jaar weer toegenomen toeristendrukte, heerste gistermiddag een wat ongewone stemming. De vreugde over de opnieuw j gestegen seizoenomzet en de teruggekeerde rust werd overschaduwd door een voor de El burgers droeve tijdingde benoeming van burgemeester P. Bode tot eerste burger van de gemeente Veenendaal. Het gonsde in Elburg al geruime tijd van de geruchten, dat ..meneer de j burgemeester naar een grotere gemeente zou vertrekken"Zelfs de meest kwistige verspreiders van deze .berichten" geloofden hier zelf eigenlijk niet in. Trouwens, de bron van deze profetie kon zelfs door de meest slimme 5 J El burger niet worden achterhaald en dus werden de geruchten als onbe- trouwbaar gekwalificeerd. Vandaar, dat de daad van de Kroon gisteroch- tend in Elburg nagenoeg hetzelfde effect had als de bekende donderslag bij heldere hemel De wat droevige stemming, waarin de meeste inwoners van Elburg giste- ren verkeerden, mag beslist niet worden toegeschreven aan overderven sen- 5 timentele gevoelens. De mistroostige sfeer, die er in het stadje heerste 5 was terecht, want Elburg raakt met burgemeester P. Bode een belangrijke 5 voorman kwijt en misschien zelfs wel een redder. Toen de heer Bode tien jaar geleden op de Noord-Veluwe zijn intrede deed, trof hij Elburg aan als een brodeloos en een nawenend vissersdorpje, 5 j dat de dupe was geworden van de inpoldering van de Zuiderzee. De nieuwe burgemeester besloot zich niet met troosten bezig te houden maar ging on- middellijk voorop om samen met de bevolking van Elburg een nieuwe weg J in te slaan. De mogelijkheden van Elburg bleken al na enkele jaren. Indus- tralisatie en recreatie namen een onwaarschijnlijk grote vlucht en na de 10-jarige ambtsperiode van burgemeester P. Bode is Elburg momenteel een van de welvarendste dorpen aan het randmeer. De vooruitstrevendheid en de aansporingen bij de bevolking van burge- 5 meester Bode hebben in Elburg geleid tot een herwinning van zelfvertrou- wen. De El burgers kregen weer moed en gaan vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Met dankbaarheid en misschien een tikkeltje weemoed zullen zij ongetwijfeld terugdenken aan hun „eerste kapitein op het droge". Droef- 5 heid z.al daarom bij de bevolking zeker plaats maken voor blijdschap. Blijdschap, omdat hun gezagvoerderhet bevel krijgt over een groter J „schip", dat tenslotte tot dezelfde „vloot" behoort S VEENENDAAL Door een zetfout meldden wij in ons nummer van zater dag 21 september, dat de bussen van de Firma De Haas in de richting Eist vijf minuten over elk uur uit Veenendaal vertrekken. Dit moet zijn vijftien (15) minuten over elk uur. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren is de hele eerste week van oktober actief. De secretaresse, mej. S. Haverkamp Begeman, vertelde gisteravond iets over de plannen. Burgemeester zijn van een plaats van 5100 inwoners of dezelfde func tie in een gemeente met circa 28.000 zielen is wel een groot ver schil. Burgemeester Bode is niet bang voor het onbekende dat hem in Veenendaal wacht. Hij kent Vee nendaal niet want het enige dat hij er ooit van gezien heeft was een aantal jaren geleden toen hij in „de Korenbeurs" een spreekbeurt voor de CHU heeft vervuld. Ver schillen met Elburg zal hij er zeker vinden al was het alleen al de be huizing van het gemeentepersoneel. In zijn huidige gemeente zetelt het dagelijks bestuur in een oud kloos ter, dat dateert uit de vijftiende eeuw. Het hangt er vol met antiek waaruit de historie van dit eeuwen oude stadje als het ware op je af komt. Het is er schemerdonker in de vertrekken die wel een schril contrast vormen met de kantoren in het hypermoderne raadhuis van Veenendaal. „Om te beginnen houden we van 30 september tot 5 oktober de jaarlijkse traditionele openbare inzameling. Op de warenmarkt van donderdag 3 okto ber staan we met een kraampje, waar in de Rhenenaren van alles kunnen ko pen wat maar met dieren te maken heeft, van bijvoorbeeld honden- en kat tenvoer, tot sleutelhangers en dieren- kalenders, broches, kortom te veel om op te noemen. De opbrengst van dat al les is, voor de activiteiten van onze ver eniging. Zaterdag 5 oktober besluiten we met een hondenshow bij de brand weerkazerne. Daar mogen alle soorten komen. Er is een echte keurmeester in de persoon van de heer Van Schuppen uit Veenendaal en ook dierenarts dr. C. Favejee zal erbij zijn. Daar worden de hondjes gekeurd op onderhoud, maar ook hoe de verhouding is van hond tot kind. Het is dus meer speciaal een aan gelegenheid voor kinderen. Ze mogen uitsluitend honden meebrengen. Zouden ze met katten, marmotten of andere dieren aan komen, dan ontstaat er een spektakel en dat kunnen we natuurlijk niet hebben. Dat gebeurt wel op ver schillende scholen. Daar komen de kin deren op dierendag met van alles en nog wat naar het schoolplein. Ik weet me bijvoorbeeld nog te herinneren, dat dit vorig jaar is gebeurd op de Plata- nenschool". Mej. Begeman zal zelf ook in de keu ringscommissie zitting hebben. Zij heeft samen met de overige bestuursleden de laatste tijd al heel veel werk verzet om de afdeling komende week nog eens aan de weg te laten timmeren. Rest nog te vermelden, dat inmiddels een loterij is gehouden, waarvan de op brengst wordt besteed voor de winter- voedering van dieren. Er waren 500 lo ten, ze zijn allemaal verkocht. De 100 prijzen worden 3 oktober in hotel „De Koning van Denemarken" getrokken. De hondenshow wordt zaterdagmiddag gehouden van 2 tot 4 uur 's middags. RHENEN De neefjes B. en Van Th., beiden wonende te Rhenen, zijn met hun bromfiets op klaarlichte dag op de Kastanjelaan tegen een vracht wagen gereden. Op het allerlaatste ogenblik kon de bestuurder van de brommer, de jongeman B., nog net uit wijken, maar door de omhaal vlogen de knapen van de bromfiets af, waar bij ze zo ongelukkig terecht kwamen, dat de jongens moesten worden over gebracht naar het ziekenhuis. B. had een diepe vleeswonde aan één van zijn benen en Van Th. had een knieblessure. De bromfiets en de vrachtwagen waren praktisch onbeschadigd. VEENENDAAL Omdat veilige ban den onder een wagen een eerste ver eiste zijn voor een stipte start, een goe de reis en een behouden thuiskomst gaat Automobielbedrijf VAB-Kirpestein (Veenendaal) de banden van elke goed willende automobilist controleren. Iedereen, klant of geen klant, kan met zijn personenwagen in dit bedrijf gedurende 3 dagen terecht voor een kosteloze inspectie van de banden. In de daartoe met extra controle-ap- paratuur ingerichte werkplaats is men welkom op: donderdag- en vrijdag avond (26 en 27 sept.) van 19.00 tot 22.00 en zaterdagmorgen 28 sept, van 9.00 tot 12.00 uur. De inspectie verplicht de automobi list tot niets. In een kort maar krach tig rapport krijgt hij de toestand van zijn banden zwart op wit. De heer en mevrouw Bode met hun 15- jarige dochter industriespreiding 20e eeuw leefbaarheid recreatie

De Vallei | 1968 | | pagina 3