Vorming Bedrijfsjeugd over een jaar op straat VALLEI? Belt 10550 11079 Linde heeft de beste honing van ons land Veiling Septer Tiel Diploma- en vrij zwemmen in Valleibad Raad moet twee cadeaus „aanvaarden" De meeste vrouwen vinden het griezelig, maar Linde Jasperse houdt van de imkerij Een vrouw met een mannenbobby HUIDIGE ONDERKOMEN WORDT AFGEBROKEN Dir. J. C. Visser De ivaanzin ten top gedreven Ledenaantal Rode Kruis teruggelopen Causerie over natuur werd matig bezocht Commissie was niet eenstemmig Herk v. Schuppen in Streekmuseum Twee beroepen in vacatures MARKTEN Pluimveemarkt Automobilist zwaar gewond naar ziekenhuis Glaasje op KNA - Rhenen te gast in Hoogezand WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 VEENENDAAL De Stichting Vorming Bedrijfsjeugd zit waarschijnlijk volgend jaar september zonder gebouw. Aan de raad wordt voorgesteld om het huurcontract van het vroegere Instuifgebouw aan de Industrielaan te ver lengen tot 15 augustus 1969, maar het daarna te laten aflopen. Het gebouw zou om „verkeerstechnische redenen" moeten worden afgebroken. De heer J. C. Visser, directeur van de Stichting vindt de motivering „De waanzin ten top gedreven". Hij kan zich nog niet voorstellen, dat de raad donderdagavond werkelijk zal beslissen, dat hij het voor zijn werk zo uitermate geschikte ge bouw over een jaar moet verlaten. „We hebben plannen voor nieuwbouw, maar die kan niet eerder dan in 1975 gerealiseerd zijn. En waar moeten we heen in die tussentijd. Lang niet elk gebouw is voor ons werk geschikt. Mis schien krijgen we de een of andere school toegewezen, maar daar heb ik niks aan. Een gebouw voor dit werk moet aan bepaalde eisen voldoen en ons huidige onderkomen voldoet aan die eisen, maar een schoolgebouw doet dat beslist niet. Bovendien maken ze ons Heden, woensdag VEENENDAAL Korenbeurs, 19.45 uur: Modeshow „Ele gance". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". Morgen, donderdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw Eikenlaan, 20.00 uur: USO-concert, o.l.v. Paul Hupperts. Werken van Brahms, Ravel en Beet hoven. NV V-gebouw, 20.00 uur: Alg. ledenver gadering Wijkgemeenschap „De Enge lenburg". Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Helga". werk kapot. Als we volgend jaar moe ten verhuizen, dan moeten we het werk zeker enkele maanden stilleggen om al het werk dat met zo'n verhuizing ge paard gaat te kunnen doen. De clubs zijn dan echter uit elkaar en wij moeten weer helemaal opnieuw beginnen". De heer Visser stelt nadrukkelijk, dat hij „op eigen gezag" reageert. Het be richt viel hem nog al „rauw" op het lijf en er was nog geen gelegenheid het bestuur te raadplegen. Hij probeert ech ter alles in het werk te zetten om de SCHERPENZEEL Er was dit maal wel veel belangstelling voor de jaarvergadering van het Scherpenzeel - se Rode Kruis op maandag 23 sept. in „Filaletas". Financieel gezien had de afdeling goed geboerd. Het leden aantal was echter iets terug gelopen en men zal dan ook onder de nieuwe inwoners van Scherpenzeel een actie houden. De inzameling in 1968 had f 2.559,69 opgebracht, dat is f 251,- meer dan het jaar daarvoor. Daar de voorzitter dr. W. v. Vulpen niet aan wezig kon zijn, was de voorzitter, burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. Vanwege het 100-jarig bestaan van het Rode Kruis had men dit jaar aan het in Scherpenzeel verrezen bejaar dencentrum een televisietoestel ge schonken. Het aantal donors dat ieder jaar bloed gaf bleef in stijgende lijn. De kerstactie, geleid door mevr. Hoolwerf had f 450,- gekost. Een zieke inwoner had dit jaar een tocht mogen maken met de Henri Dunant, het bekende Rode Kruisschip. Ook zal er door de afdeling een opleiding worden gehou den voor Welfare-werk ten behoeve van het bejaardencentrum. De oplei ding zal geschieden in overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Utrecht en de directrice van het be jaardencentrum mej. Den Hartóg. De EHBO-cursus start weer op 30 september. Men is vorig jaar gestart met 67 personen en er zijn er nog 49 over, die nog 10 lessen moeten volgen en daarna examen zullen doen. Na het huishoudelijke gedeelte reikte de voor zitter de Karl Landsteiner-Penningen uit aan donors die reeds 5 maal ach tereen bloed hadden gegeven. De voorzitter reikte aan de volgende 92 personen deze penning uit: G. Aarsen v.d. Koekelt, W. Achterberg, T. v. Ark, A. Bakker, C. A. Bakker, J. Bakker, J. C. Bakker, mej. H. E. J. v.d. Band, J. Bom, J. P. v. d. Bovenkamp, C. v. d. Broek-Wolswinkel, J. v.d. Broek, H. J. ten Broek, J. ten Broek, A. v. Bruggen, G. Cozijnsen, J. Cozijnsen-de Leeuw, C. v. Daatselaar-Haanschoten, M. v. Dam-Hoekstra, C. v. Deelen, M. v. Doorn-van de Plas, J D.ikkenberg- v.d. Ham, W. v. Ede, J. v. Eist, M. W. v.d. Ent Braat-van Leersum, G. v. Essen, H. Geijtenbeek, jM. Groene- veld, M. Groeneveld sr, M. v. d. Haar- v.d. Broek, D. Hazeleger, C. Hendrik- sen, G. v. Hoevelaken, B. W. Hooijer, F. J. A. Huibers, G. Inkenhaag W. Inkenhaag-v. Rootselaar, A. Jansen, A. Jansen-Froom, W. Jonker-v.d. Berg, J. v.d. Kleut, A. A. Lam-v.d. Berg, H. Methorst, W. Methorst, G. v. Midden dorp, J. Osnabrugge, M. Osnabrugge, Joh. Overeem, A. P. v.d. Peut-v. As- selt, R. Weseling-v. d. Plas, A. du Pree, H. B. Pul, W. Pul-Barten, J. Re- bergen. H. A. Renes, H. Rietberg, J. v. Rootselaar-v. Voorthuizen, J. v. Root selaar. A. Ruler, R. Tins, Chr. San- gers, P. Schoonhoven-Vlaanderen, A. v. Setten. J. A. Steinman, G. W. Val- kenburg-Veenendaal, G. Veenvliet, W. v.d. Veer, A. Veldhuizen, J. Veldhui zen, M. Veldhuizen, E. v. Veldhuizen- v. Manen, J. Velthuizen, H. Vermeu- len-v. Holland, M. Vlastuin-Schimmel, A. v. d. Vliert. D. v. d. Vliert, G. Vonk. G. C. Vonk, A. Wagensveld, C. Wa- gensveld-Westerhuis, D. E. Wagens- veld-Gaasbeek, H. Wagens veld-v.d. Brink. A. Werkman, W. Werkman, W. Werkman, G. v.d. Wetering-de Ko ning, G. v.d. Wiel, A. v. Wolswinkel- du Pree, H. G. v. Wolfswinkel, L. v. Wijk. ELST De heer De Man, beheerder van de kapmeeuwenkolonie in het Leer- sumse Veld, hield een lezing over zijn werk en over de natuur in deze omge ving. Een en ander geschiedde op ver zoek van de Cultuur-Natuurhistorische Vereniging „Zuidoost-Utrecht''. Na het openingswoord van de heer F. Roks, voorzitter van de vereniging, gaf de heer De Man een boeiende uiteen zetting over het leven der kapmeeu- wen in de kolonie. Daarbij vertoonde de heer Hassink uit Maarn dia's, be trekking hebbende op de kolonie en de omgeving van Leersum. De levenswijze van verschillende an dere vogelsoorten werd eveneens uitge legd, zoals van kieviten, eenden, bos uilen en nog veel meer. Er waren ook dia's van de zg. notekrakers, die ken nelijk veel te vroeg naar zuidelijker streken zijn gevlogen en als gevolg daarvan niet dat voedsel kunnen vinden, dat ze nodig hebben voor hun instand houding. De meeste van deze vogels zijn dan ook gedoemd te sterven, vol gens de heer De Man. Niet alleen van de vogels, maar ook van de in de na tuur levende viervoeters en hun levens wijze waren prachtige opnamen ge maakt. Om bepaalde levensechte opnamen te kunnen maken, is tijd en geduld nodig. De heer Hassink moet er soms zijn halve nachtrust voor geven, hetgeen hij er niettemin graag voor over heeft. Ook de natuuropnamen waren van zeer goe de kwaliteit. De belangstelling voor de ze avond was helaas matig. VEENENDAAL De commissie voor onderwijs, sport en culturele za ken van de gemeenteraad kon niet een stemmig aan de raad voorstellen een voorstel van het college om f 1.250,- subsidie te verlenen aan het comité, dat het jeugdfestival tijdens de ope ningsfestiviteiten van het Lyceum voor bereidt, aan te nemen. Twee leaden wa ren om principiële c.q. financiële rede nen tegen. De commissie vroeg het subsidie, om dat het schoolbestuur slechts f 6000,- van de benodigde f 8000,- op tafel kon leggen. De provincie zal waarschijnlijk een subsidie van f 750,- geven en aan de gemeente wordt de rest gevraagd. De raad moet er donderdag over be slissen. VEENENDAAL Zaterdag beleeft het Valleibad twee primeurs: in de ochtenduren zal er voor het eerst diplo- mazwemmen in het „grote" bad plaats vinden, terwijl er zaterdagmiddag voor het eerst gelegenheid is om ook op die middag vrij te zwemmen. Vanaf 10 uur in de ochtend zullen 25 aankomende waterratten hun kunsten tonen en proberen het felbegeerde di ploma in de wacht te slepen. In de mid daguren wordt het „grote" eij het in- structiebad voor het publiek openge steld. Behalve op maandag tot en met vrij- ig is het Valleibad thans ook op za terdagmiddag geopend. Van drie tot vijf uur 's middags kan er gezwommen worden. Evenals van maandag tot en met vrijdag op de tijden voor vrij- zwemmen geldt dan ook het uur-sys teem, d.w.z. dat iedereen een uur de gelegenheid krijgt. Geldig zijn alle abon nementen en 10-badenkaarten, terwijl men ntauurlijk ook kaartjes voor z.g. losse-baden kan kopen. Een bijzonderheid op de zaterdagmid dag is, dat ook in het instructiebad vrij kan worden gezwommen. Hierdoor heeft men een ideale gelegenheid om met 't gehele gezin te gaan zwemmen. De zwemmers kunnen in het grote bad, de niet-zwemmers, b.v. kleinere kinderen, in het instructiebad. RHENEN In het streekmuseum wordt van 30 september tot en met 19 oktober 1968 een expositie gehouden van schilderijen van Herk van Schup pen te Veenendaal. De openingsuren zijn van 14 tot 17 uur. De tentoonstel ling is zondag en woensdag gesloten. komende ramp voor zijn stichting te voorkomen. „Ik ben van dat voornemen van de gemeente gewoon erg geschrokken en ik ga me in ieder geval met hand en tand verzetten". Welke middelen hem ten dienste stonden om zich sterk te ver zetten, was de heer Visser nog niet dui delijk, maar zijn ervarig in het Vor mingswerk staat er borg voor dat hij een vindingrijk man is. VEENENDAAL De gemeenteraad moet donderdagavond officieel beslis sen of zij twee schenkingen voor de ge meenschap wil aanvaarden. De heer mr. J. Wildeboer schonk de gemeente bij de onthulling van de ma quette van het nieuwe winkelcentrum een bedrag van f 2500,- voor het sport en recreatiefonds. De directie van Eurowoningen n.v. wil in de nabijheid van de te bouwen „drive-in" woningen een ploetervijver aanleggen en aan de gemeente schen ken. VEENENDAAL De kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde Bethel- kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. C. Verhage uit Den Haag (Cen trum). Ds. Verhage, 44 jaar oud, staat sinds januari 1965 in Den Haag. Door de kerkeraad van de Gerefor meerde Gemeente (synodaal) is een be roep uitgebracht op ds. J. C. Westra te Meliskerke. EDE Dinsdagmiddag ontstond op de Keesomstraat een aanrijding toen de bestuurder van een trekker met op legger, H. M. S. uit Eerbeek geen voor rang verleende aan de automobilist J. A. T. uit Ede. Bij de aanrijding werd de wagen van T. zwaar beschadigd. De trekker liep lichte schade op. De heer T. werd met diverse verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. VEENENDAAL Eiermarkt. Aan voer ca. 50.000 eieren. Prijzen voor grote van f 14,— tot f 15*-- en voor kleine van f 9,— tot f 12,— alles per 100 stuks. Handel: vlug. De pluimveemarkt blijft gekenmerkt door een aanhoudend zeer goede vraag naar kuikens met name voor export. De Duitse markt lijkt onverzadigbaar en men zou meer kunnen verkopen dan momenteel geslacht wordt. Als gevolg van deze ontwikkeling trekken de prij zen gestaag, doch gelukkig vrij lang zaam aan. Afhankelijk van de gewichts klasse lopen de prijzen van f 2,52 tot f 2,68 per kg franco-bestemming. Het aanbod op de Duitse markt van Belgische en Franse kuikens is niet zeer groot en al zijn de extra-heffingen in getrokken, uit derde landen blijft de aanvoer ook zeer klein, doordat derde landen zich eerder elders hebben ver plicht te leveren en min of meer af scheid genomen hebben van de Duitse markt. De binnenlandse prijzen voor braad- kuikens werden door een aantal slachte rijen met ca. 5 cent verhoogd. Een ver dere verhoging lijkt alleszins waar schijnlijk. In de week van 2 tot 7 sept. werd 2867 ton geslacht gevogelte uitgevoerd, waarvan 2410 ton braadkuikens, 259 ton kippen en 174 ton Pekingeenden. da n «ven a.u.b. dan brengen wij .hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur VEENENDAAL Vlak bij het nieuwe lyceum op de Kerkewijk reed een Volks wagen tegen een lantaarnpaal. De be stuurder, de heer A. V. uit Veenendaal werd bewusteloos en zwaar gewond per ambulance naar het Jujianaziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de heer V. een voor hem rijdende personenauto ging nihalen. Bij die manoeuvre raakte hij met zijn achterspatbord de voor zijde van die auto, waardoor hij in een slip raakte. De aangereden auto werd bestuurd door de heer W. V. uit Barneveld. De Volkswagen werd vrij ernstig, de andere personenauto licht beschadigd. VEENENDAAL De student R. uit Langbroek had in Veenendaal of omgeving wat erg diep in het glaas je gekeken. Hoewel hij uit hoofde van zijn opleiding op de hoogte moet zijn van het nationale lied „Glaasje op, laat je rijden", nam hij het in het lied vervatte advies niet serieus. Hij reed toch. De politie heeft hem aangehouden en hem op een ritje naar het poli tiebureau. getrakteerd. In de speciale cel die men daarvoor tegenwoordig heeft, werd de student te rusten ge legd. Toen zijn roes uit was mocht hij zijn reis voortzetten maar over enige tijd moet hij toch weer deze kant op komen, want dan heeft de kantonrechter in Wageningen een afspraak met hem. RHENEN Dezer dagen maakte zangvereniging K.N.A. een tweedaags uitstapje naar Hoogezand om aldaar een bezoek te brengen aan de zuster vereniging „De Volksstem". Het betrof een tegenbezoek, omdat het Groningse zangkoor vorig jaar een bezoek heeft gebracht aan Rhenen. Door het bestuur van de ontvangende vereni ging werden de Rhenenaren ingedeeld bij hun „pleegouders", terwijl er 's avonds een gezellig samenzijn plaats vond. 's Zondagsochtends was er een rondrit georganiseerd o.a. naar de „Gas bel" te Slochteren met inbegrip van van een kopje koffie in het Eemshotel te Delfzijl. 's Middags werd door beide koren een concert gegeven in gebouw „De Kern" te Hoogezand en om 6 uur werd de terugreis naar Rhenen aanvaard. AME RONGEN Mejuffrouw L. Jasperse Schrijf maar gewoon Linde, da's wel zo gezellig") be oefent een bobby waar de meeste dames, en ook véle heren, van grie zelen: in haar vrije tijd is Linde im ker, of misschien beter imker es" Er zijn niet veel vrouwen die er deze hobby op na houden en in de wijde omgeving van Amerongen is Linde de enige imkeres. Linde doet echter niets voor haar manne lijke collega's onder. Het is eerder andersom, want onlangs werd haar honing op de Nationale Honingten- toonstelling te Drachten tot de bes te van Nederland gekozen. Linde geeft ook een cursus imkeren (aan mannelijke collega's) en als lera reswon zijn bij een desbetreffende wedstrijd in Drachten de tweede prijs. Dat cursusgeven is een soort samensmelting van haar hobby en haar beroep: Linde is onderwijzeres Zeven jaar geleden begon Linde met de bijensport: „Op de lagere school had onze onderwijzer wel eens wat van bijen verteld, maar ik had daar nooit meer aan^ ge dacht.. Toen ik achttien jaar 'was, kwam ik toevallig weer met de bij ensport in aanraking. Ik ben er toen mee begonnen en als je met bijen- houden begint, ho ud je er n ooit meer mee op'. Alle begin is moeilijk, ook voor Linde. Maar steken en teleurstellin gen nam ze op de koop toe. Het bijenhoudén boeide haar teveel om er mee te stoppen. Wat haar in de imkerij trekt is de natuur. „De na tuur stelt je steeds weer voor nieu we verrassingen. In de bijenwereld is geen jaar hetzelfde, vertelt Lin de. Zij heeft een uitgebreide studie gemaakt van het bijenleven en houdt nog steeds de meeste lectuur bij die op het gebied van de imke rij verschijnt. Maar ondanks deze kennis en ondanks de zorgvuldige behandeling van de bijen loopt het meestal toch nog even anders af dan de imkeres had gedacht. Linde wenst de beginnende imker altijd een erg moeilijk seizoen toe. „Ik hoop, dat hij meteen zo'n zestig steken krijgt en dat het helemaal fout loopt. Als hij dan toch nog vol houdt is het goed". Uit de woorden van Linde blijkt wel, dat men zich voor de imkerij helemaal moet ge ven. Men moet de tijd nemen voor de bijen: „Je kunt niet zeggen: Nou heb ik een half uurtje vrij, dan zal ik eens gauw dit of dat karweitje opknappen". Je moet de tijd hebben en niets gehaast doen. De bijen merken het meteen. Ze worden agressief". Als men plezier van bijen wil hebben, moet m en z ich helemaal aan de gewoonten van dit nijvere volk aanpassen. „Ik ben een indring ster in hun volk. Als ik me dan net jes gedraag en op een redelijke ma nier met hen omga, dan doen ze me niets. Zo g auw je hun 1 e vensge woonte stoort is het fout", aldus Linde. In dit opzicht zou de imkerij een typisch vrouwelijke bezigheid kunnen zijn. Men moet de bijen kalm benaderen. „In een half uur kan men bederven, wat men in een jaar heeft opgebouwd, voegt de Amerongse imkeres eraan toe. De imkerij heeft nog een typisch vrouwelijke kant: het voor de con sumptie gereed maken van de ho ning. Ook dit moet uiterst zorgvul dig gebeuren. Toch spreekt dit facet Linde minder aan. Ze vindt het maar „huisvrouwenwerk". Dit neemt piet weg, dat Linde haar ho ning even zorgvuldig als haar bijen behandelt. Dat blijkt wel uit het suc ces, dat ze onlangs in Drachten be haalde. Elk jaar organiseert de Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland een nationale honing- tentoonstelling, die steeds weer in een andere plaats wordt gehouden. Dit jaar gingen de imkers zoals ge zegd naar Drachteh. Hier won Linde de eerste prijs en daarmee de „Rid der van Rapparf'-wisselprijs. Dit be tekent, dat Linde de beste honing van Nederland naar Drachten had gebracht. Zaterdagsmiddags en vrijdags avonds geeft Linde een cursus aan beginnende imkers. Dit is een rijks cursus, waarvoor ze de akte bijen teelt heeft moeten halen. De cursus staat onder rijkssubsidie. Ook voor de leerkrachten van deze cursussen wordt op de nationale honingtentoon- stelling een wedstrijd gehouden. Hierbij werd Linde tweede. Haar cursisten kunnen er dus verzekerd van zijn, dat ze goed onderricht krijgen. Haar jongste cursist is der- Linde Jasperse bij een demonstratie- kast. Voor de kast enkele potten met de beste honing van Nederland. Er liggen ook nog twee waskaarsen bij. die Linde zelf heeft gemaakt. tien jaar. De oudste is zeventig, een gepensioneerde gymnasiumleraar. 4- Imkerlaan Linde praat uitgebreid over haar hobby. Het is een boeiende hobby, die als hij goed wordt beoefend ook nog w?'" geld in het laatje kan brengen. De hobby is ook van groot economisch nut op het gebied van de fruitbestuiving. De regering be steedt hier dan ook uitgebreid aan dacht aan. Vroeger was imker een beroep. Als beroep sterft de imkerij uit, als hobby komt de bijenteelt steeds meer in de belangstelling te staan. Op het bureau van Linde liggen internationale tijdschriften uit de imkerswereld. Op het bureau staan tientallen boeken die vrijwel alles over bijen vertellen. Aan de wanden van haar kamer hangen foto's en tekeningen die met bijen hebben te maken. Op de grond staan potten honing en voor en achter het ouder lijk huis staan kasten, waarin de bijenvolken huizen. Waar Linde Jas perse woont? Aan de Imkerlaan in Amerongen natuurlijk! C.B.T1 jubileert en «pent chr. hogere landbouwschool DEN HAAG Gistermorgen is het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond op Paleis Soestdjjk door koningin Juliana ontvangen. Donderdag viert deze kleinste der drie centrale Landbouworganisaties haar vijftigjarig bestaan. Ruim 1800 van de 27.000 leden en tweehonderd gasten zullen daarbij aanwezig zijn. Het zouden er nog meer geweest zijn, ware het niet dat zelfs in Oostelijk Flevoland de ruimte haar begrenzingen heeft. Op dit verjaardagsfeest begint voor de bond een nieuwe fase in zijn onder wijskundige activiteiten. Het nieuwe gebouwencomplex van zijn christelijke ho gere landbouwschool in Dronten zal geopend worden door mr. B. W. Biesheuvel, oud-minister van Landbouw. De school was voorheen gevestigd te Ede. Het initiatief tot de verplaatsing en tot de nieuwe opzet is indertijd genomen door mr. Biesheuvel zelf, die voordat hij minister werd, voorzitter was van de CBTB. Bij de school horen een internaat en een gemengd landbouwbedrijf van honderd hectare. De manier waarop dat geleid zal worden komt voort uit een filosofie die de tegenwoordige bondsvoorzitter, drs. R. Zijlstra, kort en bondig zo weer geeft: „De grootste problemen ontstaan niet als je de mensen verantwoordelijk heid geeft, maar als je ze die onthoudt". Dus krijgen de jongens die deze school bevolken grote verantwoordelijkheden. Ze hebben de meerderheid in de schoolraad, die de interne gang van zaken in de school regelt, in de „huis raad", die het internaat bestiert, en straks ook in de nog op te richten boer- derijraad, die de scepter gaat zwaaien over het bedrijf, waar iedere klas een halve dag per week aan het praktische werk zal zijn. De school is ontworpen voor een ca paciteit van 240 leerlingen. De belang stelling ligt nu al in de buurt van de 220. Het eerste leerjaar wordt straks bezet door 96 leerlingen. Er komen zelfs rooms-katholieke jongelui uit Zee land naar Dronten. Er is ruimte voor uitbreiding, maar tussen het technisch en het economisch mogelijke liggen wel de budgettaire overwegingen der rijks overheid. De helft tot drie kwart van de leerlingen komt uit boerenkring en ongeveer de helft gaat na voltooide op leiding terug naar de ouderlijke boer derij. De CBTB voorziet nog wel een ver dere groei van het hoger landbouwon derwijs in ons land, omdat er behoefte is aan mensen in de „randfuncties' van de landbouw. Aan een opleiding levensmiddelen technologie aan deze school wordt voorshands niet gedacht. De katholieke zusterorganisatie KNBTB, doe volgen de maand in Den Bosch een complex van hogere agrarische scholen opent, heeft wel een hogere landbouwtechno- logische school voor de voedings- en genotmiddelenindustrie. De C.B.T.B. wil wel aan enkele van zijn lagere landbouwscholen technologi sche afdelingen verbinden. In Ede is hij daar al mee bezig. Aan gerichte ontwikkelingshulp doet de CBTB al twaalf jaar lang en er is in die tijd door de leden ongeveer een kwart miljoen gulden voor dat doel bij eengebracht. In 1956 ging het om eende eieren voor Korea, in 1961 om een vee stapel voor het Griekse dorp Vigla, en straks tijdens de dankdienst waarmee de jubileumviering begint, wordt met een collecte de financiële laatste hand gelegd aan een project in Kameroen. Met het al binnengekomen geld heeft ir. H. Goote daar de afgelopen vier jaar in de omgeving van Douala de pluimveehouderij op gang gebracht en zo de bevolking geholpen, haar voe dingstoestand en haar economische po sitie te verbeteren. Kippen werden in dit land vanouds ontzien om als of ferdieren te kunnen dienen. Dank zij de christelijke boeren en tuinders uit Nederland weet men nu in de streek van Douala welke voordelen een meer profaan gebruik kan bieden. De actie van de CBTB is onderdeel van een internationaal kerkelijk ont- wikkelingsproj eet. In de middagbijeenkomst zal de mi nister van Landbouw en Visserij ir. P. Lardinois, een van de sprekers zijn. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 Bloemee Cox Orange k.l 52—66 50—63 Cox Orange k.2 45—65 40—60 35—56 Cox Orange geel Ellison Orange k.l 39—42 36—39 29—33 Ellison Orange k.2 27—30 26—36 25—31 x James Grieve k.l 48—51 x James Grieve k.2 42—51 41—50 31—40 Ingrid Marie k.2 40—46 37—41 Manks Codlin x Notarisappel k.2 17—26 19—23 17—22 Lemoenappel k.2 31—34 30—33 Goudreinet k.2 36—42 35—40 26—28 60/65 55/60 24—38 17—23 1 37—79 2 12—38 28—31 Transparant de Cronsel Glorie v. Holland Rijnzoet Kroet per 100 kg zuur f 13,10, rood f 10,50, zoet f 7,10. Fabrieksfruit per 100 kg blank f 14,3014,80, rood f 10,50. Peren: Bonne Louise d'Avr. Triumphe de Vienne k.l 2934 2734 x Triumphe de Vienne k.2 2532 30—32' 34—41 25—39 17—22 8—20 10—17 9—15 21—29 16—25 38—41 21—32 15—19 9—19 25—29 20—23 x Beurre Hardy k.l Doyene de Comici k.l x Conference k.l x Conference k.2 x St. Remy IJsbouten x Legiponts k.l x Legiponts k.2 Giezewildeman Brederode Perenkroet per 100 kg f 5,10. Druiven Frankenthaler 164170, 7690. Meloenen per stuk 6065, 4150. Aardbeien per doosje van 250 gram 768i Bramen per doosje van 250 gram 2634. Kwetsen 23—37, 15—21. Groenten: Andijvie 14—31; x Princessebonen 60—102; x Staakprincessen 80—123; Kom kommers groene per stuk 1622; Kassnijbonen 124142; Uien 1418; Sla per 100 krop f9,0018,00; Prei 3035; Spinazie 5565; Savooiekool 1416; Rode kool 1014; x Tomaten per kistje van 6 kg export a f3,954,40; export f3,96 4,00, export c f3,243,26; x Tomaten per kistje van 6 kg binnenland f 1,503,00, 951,50. Aardappel middel 1115. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij andera varmeid. 32—34 30—32 25—33 24—30 23—29 33—36 28—33 73—75 55—60 25—28 20—27 25—27 17—25 17—24 16—22 35_74 18—37 20—26 18—22 26—30 21—34 17—21 20—27 29—32 18—22 25—27

De Vallei | 1968 | | pagina 5