Na Oosten nu ook Randstad vol zenders Ether piraten brengen mensenlevens in gevaar Babyfoon 'ft nieuwe ramp ^0^ p£D Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! KAPELAAN UIT AMBT WEGENS CELIBAAT Luchtvaart, loods- en gedupeerd Minimumloon vanaf 24 jaar zegt Roolvink Centrumgroep CHU acht leiding partij onvoldoende VAN ONZE LEESTAFEL E3 TISSOT Bakkers willen minimumprijs voor brood Senaat geeft fiat aan afschaffing crematiebriefje Baby eindelijk bij moeder OPPOSITIE IN PORTUGAL Meul>elfabrieken «aan dicht Een boekje waar alles in staat v>-~ POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Voor bestaande rekeninghouders Pvdfl-crisis 1% in 197 ALARMEREND GESTOORD PEILAUTO'S OPPEPPEN Een horloge a la mode Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! 50 JAAR 1918-1968 van en voor ons allemaal De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE DEN HAAG Het opduiken van steeds meer clandestiene zenders in het westen van het land heeft een noodsituatie doen ontstaan in het radioverkeer. Het hele golfbereik waarop het vliegverkeer wordt geleid ondervindt er hinder van. De radioverbindingen van het loods- en reddingswezen worden er door weggedrukt. „Het gaat rechtstreeks om mensenlevens", zei ons de heer D. Neuteboom, chef opsporing bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T. „Nu dat zo is, doe ik een beroep op het publiek ons te helpen bij de opsporing van clandestiene zenders." Voorheen opereerden etherpiraten vrijwel uitsluitend in Groningen, Fries land, Drente, Twente en een kring rondom Zwolle. Sinds kort zit plotse ling ook de Randstad er vol mee. De heer Neuteboom: „Wij moeten alle zeilen bijzetten. Het euvel breidt zich uit als een olievlek." „Bovendien wordt nu ook in hoge mate last ondervonden van het blijk baar veelvuldige gebruik van zgn. ba byfoons en een moedwillig misbruik van walkie-talkies. Deze verstoren al lerlei diensten. Een enkele maal storen zij zelfs het radioverkeer voor Atlantische vluchten. Het lijkt soms of de hele lucht vol zit met stoorzen ders." Daardoor kunnen gevaarlijke situa ties ontstaan: als er schepen in nood zijn, als onder moeilijke omstandighe den schepen moeten worden binnen geloodst, maar ook als vliegtuigen aan de landing bezig zijn. „Zou het alleen een kwestie van storing van Hilversumse zenders en van televisieontvangers zijn, dan zou ik de toestand wel ernstig maar niet alarmerend vinden. Alarmerend is zij nu wel." Bij het afzoeken van de schaal op het radiotoestel stuit men zowel op de middengolf als op de FM-band vaak op de wonderlijkste gesprekken. De bijzondere radiodienst van de PTT, die tegen 't eauvel van de clan- distiene zenders optreedt, heeft vast gesteld dat deze zinloze gesprekken en overbodige muziekprogramma's de lucht in gaan via primitieve appara tuur die zoveel storingsvelden opwek ken dat tal van officiële zenders er door worden uitgeschakeld. „Bij recente inbeslagnemingen heb ben wij apparaten opgespoord, die vol gens principes van veertig jaar gele den in elkaar waren geflanst", zegt de DEN HAAG Het staat wel vast, dat werknemers vanaf 24 jaar onder het minimumloon zullen vallen. Minis ter Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid) heeft dit gisteren tijdens de voortgezette behandeling van het wetsontwerp minimumloon gezegd. Het wetsontwerp komt vanmiddag in stemming. Het amendement van de socialist mr. T. J. A. M. van Lier om optrek king van het minimumloon niet aan de stijging van lonen en prijzen, maar al leen aan die van de lonen te binden, maakt geen schijn van kans. Dit bete kent dat de socialisten in elk geval te gen het gehele wetsontwerp zullen stemmen, zei mr. Van Lier. Minister Roolvink beloofde wel dat hij de Sociaal-Economische Raad (SER) zal vragen voor 1 juli 1970 ad vies te geven over de1 koppeling van het minimumloon aan de stijging of daling van lonen en prijzen dan aan vankelijk zijn bedoeling was. „Ik zal hem zeggen, dat de Kamer voelt voor een koppeling aan de lonen, maar dat zij nu' nog niet zover wil gaan". De amendementen van dra. E. Nij- pels (D '66) en drs. H. Wiebenga (PSP) om die kostwinners nu al een minimum loon te geven, zullen wel niet worden aangenomen. Dit geldt ook voor amendementen van drs. Wie benga de nieuwe wet te laten gelden voor mensen boven 65 jaar, die nog volop aan de slag zijn. Het is wel zfker, dat de maatschap vissers buiten de wet zullen vallen. Mi nister Roolvink heeft geen enkel be zwaar tegen het amendement van mej. Van Leeuwen hiertoe. Evenmin maak te hij bezwaar tegen het amendement van de heer Maenen om de vakantie toeslag te garanderen voor inkomens tot driemaal het minimumloon, dat is ongeveer 21.000 gulden. DEN HAAG De bakkers btyven vechten voor een minimumprijs van 't brood. In Arnhem wordt vandaag een protestbijeenkomst gehouden waar uit voerig uit de doeken zal worden gedaan met welke moeilijkheden de bakkers wereld worstelt. Aanleiding tot het protest is de wei gering van staatssecretaris Van Son (economische Zaken) voor het brood een landelijke minimumprijs in te stel len. De bakkers vinden zo'n maatregel broodnodig omdat de supermarkten met stuntprijzen hen onder de duiven schie ten. De staatssecretaris is niet helemaal af kerig van een bodem in de broodprijs om die stuntverkoop tegen te gaan. maar wil deze prijs toch lager stellen dan de bakkers wensen. De laatste zien in hun openbaar protest een laatste red middel. De Federatie van het Katholiek en het Christelijk ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf deelt de be- zorgdzorgdheid van de bakkers. Het be stuur van de Federatie heeft in een brief aan staatssecretaris Van Son aange drongen op een minimumprijs. In de brief wordt het uitblijven van die prijs een onaanvaardbare zaak genoemd. heer Neuteboom. „De signalen die de ze dingen uitzonden waren zo onstabiel dat ze over brede golfgebieden heen en weer zwabberden. Zij stoorden dan alles waar zij maar in de buurt kwa men." De mentaliteit van deze etherpira ten kwam deze dagen tot uiting in de opgevangen woorden: „Ik versta je niet goed. Onze verbinding wordt gestoord door het loodswezen"... „De allernieuwste ramp veroorza ken de babyfoons en de walkie-tal kies", zegt de heer Neuteboom. „Sinds enkele lieden met afluisterap paraatjes op de markt zijn gekomen, hebben vele knutselaars ontdekt, dat dergelijke „draadloze microfoons" makkelijk en goedkoop te fabriceren zijn." „Het komt steeds meer voor dat mensen zelf dat soort afluisterappa raatjes in elkaar knutselen om te kun nen horen of het kind huilt als de ouders bij de buren op visite zijn. Hoe onschuldig dit misschien mag lijken, in werkelijkheid verstoren deze dingen kanalen die in gebruik zijn voor be langrijke communicatielijnen." „Als er in een stadswijk vief of vijf van die clandestiene babyfoons aanstaan, is een groot gebied van offi ciële verbindingen lamgelegd. Daarbij komt dat ook de FM-band, die juist een betere ontvangst moet garande ren, er door wordt gestoord, evenals de televisie." „Zijn babyfoons in werking nabij centrale antennesystemen, dan kun nen in hele woonblokken radio en tele visie worden gestoord. Op de tv ziet men dan storingen als bliksemflitsen: op de radio huilt en gilt een heel koor Mexicaanse honden." Uit puur eigenbelang raadt de heer Neuteboom ieder die deze verschijnse len waarneemt aan dat te melden aan de PTT. Met de feilloos werkende peil auto's zijn de stoorzenders dan spoe dig opgespoord. Een pas uitgekomen geval demon streert tevens, welke ongewenste toe standen kunnen ontstaan als men een babyfoon in huis heeft. De bijzondere radiodienst van de PTT kreeg de me dedeling dat in een wijk van een onzer grote steden al wekenlang alle ge sprekken in een woning via de radio waren te horen. De tipgever zei het gênant te vinden, dat ook allerlei ge luiden en gesprekken uit de slaapka mer naar de buitenwereld doordron gen. Toen de peilauto ook deze „geheime zender" had opgespoord, bleek dat men had vergeten de batterij uit het apparaatje te nemen. Zolang die stroom afgeeft zendt de microfoon van het afluisterapparaatje uit. Dat ge beurde daar continu dag en nacht, zes weken lang. „Deze microfoontjes zijn bijzonder gevoelig", zei de heer Neuteboom. „Afgezien van het feit, dat men onwe tend privézaken op straat brengt, is en blijft het een verboden afluisterap- paraat. Het in bezit hebben, het ma ken en het gebruiken zijn alle drie strafbare feiten, die elk afzonderlijk kunnen worden bestraft met zes we ken gevangenisstraf en vijfduizend gulden boete." Dat dit niet overdreven is, blijkt nu gewiekste knutselaars de normale ac tieradius van deze zender-ontvangers (één tot drie kilometer) oppeppen tot een reikwijdte van duizend en meer kilometers. Vastgesteld is, dat men walkie-talkies die als speelgoed in sommige winkels worden verkocht, van ons land uit radiografische ge sprekken zijn gevoerd met mensen in Amerika, Zweien en Italië. „Het ergste daarvan is", zegt de heer Neuteboom, „dat zo'n primitief toestel over de hele afstand alles stoort wat in de buurt van de golf lengte zit waarop het gesprek wordt gevoerd. Dat betekent, dat hele com municatiesystemen in West-Europa door zo'n etherpiraat gestoord kunnen worden. Het komt voor dat er mensen de deuren langs gaan om geld en op drachten voor clandestienea buurtzen- ders op te halen. Zij incasseren het geld voor verzoeken in de vorm van grammofoonplaten met felicitaties, en zelfs voor reclameboodschappen van buurt winkels. „Bij huiszoekingen hebben wij door winkeliers zelf geschreven teksten ge vonden die waren uitgezonden", ver telt de heer Neuteboom. „U begrijpt dat zo'n winkelier bekeurd wordt we gens medeplichtigheid. Hem wacht een even zware straf als de man die uitzendt." DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming het vorstel tot afschaffing van het crematiebriefje (codicil) goedge keurd. De verpl'chtlng vervalt nu, dat ie mand schriftelijk moet vastleggen, dat hij na zijn dood wenst te worden ver ast. Voortaan kunnen ook nabestaanden wanneer er niets in een testament of op andere manier is bepaald, over cre matie beslissen. Heintje Holsheimer slaapt eindelijk aan de Bussumse Meerweg. Zijn moeder Sophie (25) arriveerde er in juni al en had haar baby van nog geen kilo op de Fiji-eilanden moeten achterlaten, na een bevalling die twee maanden te vroeg kwam en op volle zee geschiedde. Hendrik Bernard bleef in een couveuse op de eilanden achter en zijn moeder reisde met haar twee jaar oude zoontje Theo door. Een Franse bouwingenieur, Francis Journeau, bood aan Heintje mee te ne men naar Parijs als hij per vliegtuig terug zou keren naar vrouw en kinderen. Gis teren kwam Francis (42) met Heintje. Hij had het er voortreffelijk vanaf gébracht: luiers, verschonen, fles geven. Op de foto moeder Holsheimer (mid den), haar kinderen en hun grootmoeder. In december komt vader Jan P. Holshei mer naar huis. Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot hét merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud f 218.-; doublé 116.- LISSABON Een groep van ruim 100 tegenstanders van het bewind van premier Salazar van Portugal, heeft dinsdag een beroep op president Ame- rico Tomas gedaan, de nationale ver gadering te ontbinden en onder een on afhankelijke regering vrije verkiezin gen uit te schrijven. In een vlugschrift dat 'ie groep aan dagbladen en vertegenwoo; iligers van buitenlandse persbureaus in de Noord- portugese stad Oporto deed toekomen, sraat dat de oppositieleden he1 staats hoofd ook hebben gezegd, dat bet nieu we kabinet het zelfbeschikkingsrecht van alle Portugezen moet waarborgen. Voorts pleitten zij voor opneifing van de censuur, garanties tegen willekeurig optreden van de politie en een algeme ne amnestie. Het was de eerste actie van een op positiegroep sinds de 79-jarige Salazar ruim een week geleden een -^ware her senbloeding kreeg. De groep stelde dat de premier verantwoordelijk is voor een ernstige crisis in de nationale economie en nat nu, bij gebrek aan representatie ve lichamen, het lot van het lar.d wordt bepaald door pressiegroepen. Het manifest is o.a. ondertekend door de bekende schrijver .losé Regio, de ge schiedkundige Oscar Lopes en een aan tal juristen, artsen, journalisten en stu denten. Volgens de grondwet mag al leen de natiónale unie van dr. Salazar optreden. Alle politieke partijen zijn verboden, behalve in de periode voor de eens in de vier jaar te houden ver kiezingen voor de nationale vergade ring. In Lissabon is tot dusver de op positie niet in het geweer gekomen, sinds dr. Salazar zo ernstig ziek is. SCHIEDAM De meubelfabrieken van Eckhart in Schiedam en Rotter dam gaan dicht. Daarmee komen eind van het jaar veertig mensen zonder werk. De sluiting is een gevolg van de fusie tussen Eckhart en Pander in Den Haag. Het bedrijf van Eckhart wordt onder de naam van Pander voortgezet. Volgens het arbeidsbureau zullen de ontslagen werknemers zonder veel moeite weer ander werk kunnen vinden. DEN HAAG De Centrumgroep in de Christelijke- Historische Unie de zo geheten Groep van Zestien heeft in een brief aan het hoofdbestuur van de partij grieven geuit over de leiding in de CHU. Zij vindt die leiding onvoldoen de. De verontruste optreden van de Unieleden noemen 't oud-fractievoorzitter, ADVERTENTIE Ubenttoe aan de voordelen van de postgiro U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kimt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzendi ng geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht 4» En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. toevi^ is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. 24%-ot-n de heer J. T. Mellema, zaterdag in Delft een schending van de afspraak „dat hij zich een jaar van belangrijke activitei ten zou onthouden". Dat laatste is volgens Tweede Kamer leden van de CHU volstrekt in strijd met de waarheid. „De heer Mellema Is Kamerlid. Hij heeft daarom zeker het recht om op vergaderingen van de Unie te spreken. Er is geen sprake van een soort spreekverbod". De Groep van Zestien herinnert ook aan het telegram dat de secretaris van de CHU, dr. H. A. Schuring, onlangs aan de Tourwinnaar Jan Janssen stuur de. Zij noemt dat „een ernstige vergis sing". Verder verwijt de groep de leiding van de CHU dat zij de radicalen en met name de jeugd (de CHJO) in de partij teveel de vrije hand laat. De groep wijst in de brief op haar doelstellingen: voor komen dat de CHU naar links afbuigt, en het onverkort handhaven van het ch-beginselprogram. Enkele onderteke naars van de brief zijn: drs. D. Schou ten (Waalwijk), mr. W. Reus (Amster dam) en C. v. Genderen (Veenendaal). „De PvdA rechtop na fel debat" zet te „Het Vr(je Volk" boven zijn ver slag van de zaterdag in Rotterdam ge houden partijraadsvergadering. Dat er Inderdaad felle debatten zijn gevoerd kan niet worden ontkend, constateert het „Algemeen Handelsblad" (lib.) „We worden beduveld" was nog eens van de meest parlementaire verwijten die het bestuur te slikken kreeg. Maar dat de Partij van de Arbeid nog recht op zou staan is een constatering die geheel voor rekening van het socialis tische ochtendblad moet worden gela ten. „De conclusie die wel uit het ver loop van de vergadering moet wor den getrokken, is dat geen van de ernstige meningsverschillen tussen establishment en Nieuw Links is op gelost en dat de crisis in de PvdA derhalve onverminderd voortduurt. Het is alleen niet tot een breuk ge komen doordat Nieuw Links op het laatste moment zijn solidariteit met de gehele partij kwam belijden. Maar evenals een week geleden na de vergadering van het partijbestuur in Utrecht, kan men ook nu het bes te spreken van een wapenstilstand, een gewapende vrede, met de nadruk op het woord gewapend. De PvdA mag niet verheugd zijn over de wijze waarop partijvoorzitter Tans met veel verlies van prestige Nieuw Links zichzelf binnen de par tij liet houden. Voor de partij zou 't waarschijnlijk veel nuttiger zijn ge weest als de crisis tot een verwijde ring van het obstakel Nieuw Links had geleid. Nu zullen interne span ningen de partij blijven verlammen. Het is een veeg teken dat op de ver gadering van zaterdag geen woord aan het kabinet-De Jong is gewijd. Het voeren van een gezonde opposi tie blijft dus nog achterwege. Ook de partijen, die door de PvdA zijn uit genodigd tot gesprekken over een progressieve concentratie, zullen hun toekomstverwachtingen op dat pun nu wel niet hoog meer stellen". Het meerjarenplan voor de Neder landse hulp aan ontwikkelingslan den is wat zijn opzet betreft een zin nig en weloverwogen stuk, meent „Het Vrije Volk" (soc.). Nu in vrijwel alle ontvangende landen de ontwikkelings bijdragen worden verwerkt in meerja renplannen, is het logisch dat de hulp verlenende landen zich daarbij aanpas sen. „Helaas is logica niet altijd het richtsnoer van internationale politiek. De grootste donorlanden, Amerika en Engeland, hebben onder druk van hun eigen financiële moeilijkheden de laatste tijd hun ontwikkelingshulp zo abrupt verlaagd dat allerlei pro jecten in gevaar komen. Behoudens rampen, lijkt dit voor de Nederlandse hulp althans tot 1971 niet mogelijk. Ook den concentratie van de Ne derlandse hulp tot bepaalde landen waar de technische kennis en moge lijkheden waarover wij beschikken het best tot hun recht komen, is een juiste aanpak. Het risico dat door onvoorziene ontwikkelingen in de ontvangende landen (Nigerië en Soedan) de Ne derlandse bijdragen de mist ingaan, zal overal en altijd blijven gelden. Dat landen waarmee wij bijzondere banden hebben als de rijksdelen overzee en Indonesië, prioriteit krij gen, ligt eveneens voor de hand. Bij dit al is het teleurstellend dat pas in 1971 de oude norm van 1 pet. van het nationaal inkomen verwezen lijkt wordt. Natuurlijk wordt de ont wikkelingshulp betrokken in een ge heel van overwegingen, waarbij ook andere belangen zwaar wegen. Maar als men beseft dat, om een voor beeld te geven, de export van Neder lands aardgas in 1970 al netto een miljard gulden zal opbrengen, is het duidelijk dat er heel wat meer had kunnen gebeuren dan 632 miljoen die in 1969 voor ontwikkelingshulp is uit getrokken. Maar ja, dit vereist een heel an der prioriteitenschema dan deze re gering heeft opgesteld. Met een beet je meer hier en een beetje minder daar maakt men geen begroting die op enig punt van visie getuigt. Ook niet van visie op het belangrijke we reldvraagstuk: de verhouding tussen de rijke en de arme landen". ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Cheforox - helpen snel en... doen wonderen t HARLINGEN Kapelaan H. VV. Kroon (29) van de Miehaëlparochie in Harlingen zal op 1 oktober zijn ambt neerleggen. Hij kan de koppe ling van het celibaat en het priester schap niet langer aanvaardern. Hij zal echter wel als zielzorger aan de rooms- katholieke kerk verbonden blijven. De kapelaan gaat na zijn uittreding twee functies bekleden, die gewoonlijk alleen door priesters worden vervuld. Hij gaat in Sneek werken als pasto raal werker op oecumenisch gebied. Deze taak bestaat in hoofdzaak uit de begeleiding van gemengde huwelijken. De priesterconferentie van Sneek heeft goedgekeurd dat deze uitgetreden priester dit werk gaat doen. Voorts gaat de kapelaan werken in het dekenaat Leeuwarden, waar hij assistent wordt. Daar krijgt hij tot taak de diverse parochies tot meer sa menwerking te brengen en te stimule ren en onder andere de jeugdzorg te begeleiden. Het dekenale priesterbe- raad en het dekenale lekenberaad in Leeuwarden hebben deze benoeming goedgekeurd. Ook de bisschop van Gro ningen, mgr. Nierman, hechtte er zijn goedkeuring aan. De kapelaan vertelde dat hij wilde uittreden omdat hij door het uitzicht op een celibatair leven niet meer de vreugde in het ambt vond die hij no dig acht voor het goed verzorgen van een verantwoordelijke functie binnen de kerk.

De Vallei | 1968 | | pagina 7