Hoe zit dat nu met de vergunningen wam® ER R" RIANT 29, JJ-emd en ra Geef haar de ruimte Nederlands echtpaar adopteert inheemse Australische kinderen 100% genot met Ritmeester 1 PARELS-BIJOUX Verre familie Politie helpt Simpele zaak Onderzoek -¥• tn de bekende Oudheden voor deviezen Hot snoer van het broodrooster de matras waarop u werkelijk uitrust Niet somber Leer DIOR BRENGT BONT EEN „BANDIET MET EEN ARM" PLUNDERT IN NEDERLAND DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 Ook in ons land slicht de éénarmige bandiet overal chaos en verwarring. Tal van politiefunctionarissen zijn op een dwaalspoor geraakt en burgemees ters geven vergunning voor zijn optreden. De één-armige schurk is de gok automaat. Hij kreeg deze bijnaam in het Amerikaanse gokkersparadijs Las Vegas waar ruim 24.000 gokmachines met de lange hefboom staan, ledereen die in de buurt komt, wordt onder de invloed gebracht van de gokindustrie, die nu allerlei vertakkingen in ons land heeft gekregen. De chaos en verwarring die in ons land is ontstaan, heeft de Wet op de Kansspelen niet kunnen voorkomen. Deze vaag geformuleerde wet heeft evenmin de roulette kunnen tegenhou den. Het lijkt er op alsof niemand meer weet wat is toegestaan en wat ver boden. Zelfs de politie in de verschillende plaatsen hanteert afwijkende argumen ten in de adviezen die worden uitge bracht aan burgemeesters, die overwe gen vergunning te geven voor gokauto maten. Die overwegingen zelf verschil len weer van burgemeester tot burge meester. Sommige burgemeesters laten zich leiden door de Stichting Behendigheids spelen, die zich bijzonder inspant om de roulette en gokautomaten ingevoerd te krijgen. Deze stichting is een over eenkomst aangegaan met handelaars in gokautomaten. Voor die apparaten heeft cie stichting een certificaat in omloop gebracht dat de garantie zou inhouden dat. de gokautomaat door de wet zou zijn toegelaten. Voor haar bemoeienis vraagt de stichting 750 gulden per jaar voor elke automaat waarvoor zij eet» certificaat heeft verstrekt. Andere burgemeesters hebben de Music Cooperation in de arm genomen. Die organisatie houdt zich uitsluitend bezig met spelautomaten. Zij garan deert met een certificaat dat die toestel len geen winst opleveren in de vorm van munten of andere prijzen. De speel automaten zijn slechts verre familie van de éénarmige bandiet. Zij behoren tot de nette tak en dienen slechts tot ver maak; zonder winstbejag. Over alle andrere toestellen heeft het ministerie van Justitie zijn taboe uitge sproken. Veel geholpen heeft dat echter niet. „Alle burgemeesters die vergun ning gaven voor een gokautomaat zijn fout," aldus het ministerie van Justi tie. „Die vergunningen hadden niet ge geven mogen worden. Die automaten behoren tot de hazardapparaten en zfjn verboden." Ondanks deze kernachtige uitspraak wordt nog dagelijks door burgemees ters op grond van artikel 30 van de Wét op de Kansspelen en de plaatselij ke politieverordening vergunning gege ven voor gokautomaten. In die plaat sen werkt zelfs de politie er aan mee om gokautomaten geplaatst te krijgen, terwijl in andere plaatsen, waar de burgemeester geen gokautomaten toe laat, de politie tegen in het geweer komt. Er zijn volgens deskundige raming rond 600 grote gokautomaten in exploi tatie. Voor een klein aantal daarvan is vergunning verleend. De meeste draai en zonder vergunning. Daarnaast zfjn meer dan 800 mini- gokkast jes in omloop. Dat zijn minuscu le Japanse gokkubusjes van 25 cm, die bij binnenkomst van de politie makke lijk snel kunnen worden weggemoffeld. Geen enkele instantie houdt een sta tistiek bij van het aantal uitgegeven verguningen. stichting daar een semi-overheidsfunc- tie bekleedt. In Limburg zijn de burgemeesters bijeen geweest om onderling tot een uni forme regeling van de speelautomaten te komen. Voor Valkenburg zou men een uitzondering willen maken. „In zo'n toe ristencentrum wil iedereen zijn geld kwijt", aldus werd ons gezegd. „Wij wil len niemand de gelegenheid daarvoor ontnemen. Brünssum neemt eveneens een uitzon deringspositie in door de aanwezigheid van Af cent, een afdeling van de NAVO. „In de officierskantine van Afcent waan je je in Las Vegas, zoveel gokautoma ten staan er", zei adjudant Geurtjes van de politie in Brunssum. „Er schijnt sprake van te zijn om ook in enkele zaken waar buitenlandse militairen ko men. een paar van die dingen to£ te la ten". Wij moeten met onze tijd meegaan. Het is niet goed dat wij hier teveel ach terblijven bij het buitenland". Zulke uit drukkingen hoorden wij hier en daar ook in politiekringen. „Voor mij ligt de zaak simpel", zei een officier van justitie. „Als de spe ler zijn winstkansen kan bepalen, is de- geen die zo'n ding in zijn zaak zet van Lotje getikt. Is het andersom, dan is het hazardspel en dus verboden. Ik ge loof niet dat er een zakenman is, die via zo'n ding zijn geld uit huis laat ha len". Deskundigen hebben de bruto winst van de goedgeplaatste gokkast geraamd op 10.000 gulden per jaar. Op het ogen blik zou er rond zeven miljoen gulden via de gokkasten naar de exploitanten vloeien. Daarvan komt slechts een heel klein gedeelte bij de overheid. De gemeenten vragen meestal niet meer dan één of twee gulden legesgeld voor de vergunning, ij een paar ge meenten zei men een tientje of vijftien gulden per jaar vermakelijkheidsbelas ting of precario te vragen per automaat, terwijl wij slechts van één gemeente hoorden dat daar honderd gulden per half jaar werd gevraagd en één die 250 gulden per jaar belasting hief. Het merendeel van de gokkasten draait echter zonder vergunning, zodat daar helemaal niets van binnenkomt. De opbrengsten van de gokkasten lig- De meer onschuldige spelautomaat staat in ons land veelvuldig in speel hallen. die vooral bij de jeugd zeer in trek zijn. gen hier gunstiger dan in Las Vegas. Het certificaat garandeert hier een uit- werppercentage van munten die men wint van tenminste 70 procent. In Las Vegas staan alle gokautomaten op 90 procent afgesteld. Er zijn ruim acht honderd mini-gokkast- jes van Japanse ma kelij in omloop. Bij een inval van de politie kunnen deze kubusjes wat makkelijker wor den weggemoffeld. Verwarring is ontstaan rond een on derzoek van twee Rotterdamse politie mensen. die hun bevindingen hebben gepubliceerd in het Algemeen Politie blad. De meeste burgemeesters die ver gunning geven op advies van de Stich ting Behendigheidsspelen menen, dat deze politie-deskundigen hebben vastge steld. dat de door de stichting geëxploi teerde gokautomaat niet in strijd met de wet zou zijn. In Valkenburg zijn op grond daarvan 40 vergunningen verleend. In Made tien, in Oisterwijk zes, in Dordrecht ruim tien en verder wat alleenstaande gok automaten in andere gemeenten. „De stichting werkt samen met de Rotterdamse politie", zei ons de functio naris die in Valkenburg voor de burge meester de vergunningen toekent. „Dat is een totaal verkeerde interpre tatie van ons onderzoek", zeggen de heren D. Pruis en J. Hogendoorn die voor de politic in Rotterdam de gokauto maat van de Stichting hebben beproefd. „Wij hebben duidelijk gesteld dat de werking van deze automaten makkelijk veranderd kan worden zodat grote ver schillen kunnen optreden. In ieder ge val mag niet worden gesteld, dat de Rotterdamse politie aan de keuring en garantie meewerkt." Als keiharde tegenstelling zijn de gok automaten van de stichting in Rotter dam verboden. Ook in Breda is dat het geval, ofschoon de voorzitter van de PERTH (Australië) Het vertrek naar Nederland met de „Marconi" van het echtpaar Alfons Boschman uit Me dina met zyn vtff aangenomen kinde ren van gemengd „Aboriginal" Austraalneger bloed, heeft in West- Australië vooral in autochtone krin gen, nogal wat stof doen opwaaien. Het echtpaar Boschman verklaarde dat er in Nederland betere mogelijk heden bestaan voor de kinderen op het gebied van onderwijs en dat men daar kleurlingen gemakkelijker in de sa- menlèving opneemt. De nu twee jaar oude Sonja en Ash ley, de vierjarige Angela, de vijfjarige Rosemary en de zesjarige Rodney wer den door het echtpaar Boschman ge adopteerd als kleine baby's en zijr\ sindsdien opgegroeid in het gezin met de nu elfjarige Tony Boschman die ook mee naar Nederland is vertrokken en de 25-jarige Karei, die nu gehuwd is en in Australië blijft. De voorzitter van de Westaustra- ADVERTENTIE HOCHWILDGEHEGE GRANAT im Naturp.uk HoheMark bei Ljvesum, Kim Recklinghausen .in der Strafte L AVfcSUM - KLEIN REKEN taglichgeoffnet lische Aboriginal Association, Jack Da- vis, is een van degenen die tegen het vertrek hebben geprotesteerd. Hij ver klaarde onder meer, dat de Neder landse houding ten opzichte van ge kleurde kinderen in Nederland niet be ter is dan die van de blanke Austra liërs en hij voegde hieraan de nodige kritiek op de houding van de Neder landers in Azië en Afrika toe. „Boschman zegt dat de mensen hier tactloos zijn en pijnlijke vragen stellen waar de kinderen bij zijn", aldus Jack Davis, „Maar wat voor soort vragen denkt hij te horen te krijgen in Neder land, waar men nog nooit Australische autochtonen heeft gezien?" ADVERTENTIE A De stijl van de ruimte-eeuw is weer spiegeld in deze leer-creatie van Ver- nier/Franka. Het pak bestaat uit een voorschootachtige oyergooier, met hoge kraag. Daarbij horen dan smalle zacht- leren lieslaarzen en een helmachtig hoofddeksel. CAIRO Bezoekers aan Egypte zullen spoedig in staat zijn om een farao mummie of het beeld van een oude «Egyptische god te kopen, als zij in dollars of pond sterling kunnen beta len. Het departement voor oudheden heeft vfijdag meegedeeld, dat een winkel waar autenthieke oudheden uit het museum van Cairo te koop zullen zijn. geopend zal worden aan de voet van de grote piramide van Gizeh. Een Japanse firma brengt de oplos sing op de vraag, wat men met het snoer van het broodrooster doet, wan neer het niet gebruikt wordt. Zij brengt namelijk een broodrooster op de markt met een ingebouwd wiel waar het snoer zich bij een druk op de knop omheenwindt. U hoeft zich dus niet meer te ergeren aan het slordige snoer, dat bij het broodrooster bengelt ADVERTENTIE en nergens een plaatsje kan vinden. Het twee meter lange snoer kan in zijn vol le lengte worden uitgetrokken, als men het brood roostert. Na het gebruik wordt het dan vanzelf opgerold volgens hetzelfde principe als b.v. een rolband- meter. Het rooster zelf is automatisch en het is mogelijk de toast na het roos teren warm te houden, zonder dat er van roosteren sprake is. (Consu.) Dat andermans leed troost, al is het dan schraaltjes, willen wij uit ervaring nog wed aannemen, al pleit het niet voor het menselijk meegevoel. Maar dat andermanssziekte geneest is een ontdekking die ik dezer dagen in. levenden lijve voor mij zag staan, en dat met groot genoegen. Het is in elk geval een therapie, die het proberen waard is, en daarom kan ik niet laten er iets van te vertellen. Ik ken het proefkonijn al jaren, zij het dan oppervlakkig als buren met een paar straten tussenruimte. Maar zij is zo'n goedlachse bijdehante vrouw, die men niet zonder een genegen glimlach kan passeren. En van die glimlach komt dan al gauw een hoofdknik, een groet en een praatje over het weer, vooral als wij elkaar bij de slager of de groenteman treffen. Dan heb ik altijd weer plezier in haar resolute manier van optreden en haar doordringend stemgeluid waarmee zij in het publiek een of andere misstand te lijf gaat. Want, zoals zij mij onlangs nog nadrukkelijk verklaarde: Onrecht, dat kan zij niet verdragen. En dat onrecht dan in de ruimste zin van het woord. Daar vielen volgens haar opvatting allerhande narigheden onder, zoals iemand onbehoorlijk lang op zijn geld laten wachten, zich brutaalweg toeëigenen wat aan de gemeenschap behoort, kwaadspreken of een kind hard behandelen. Zij had gelijk, schoon gelijk, en zij was op dat moment, met die flikkerende ogen in haar fris appelgezicht een levensgrote foto in elk vrouwenblad waard. Het was alleen zo jammer dat dit scltone gelijk vaak ging ten koste van haar gemoeds- en nachtrust. En dat zij zichzelf door een achterdeurtje daarmee allerlei lichamelijke narigheid op de hals haalde. In gemoede heb ik haar dan ook in het voorbijgaan ik kan wat dat betreft menig potje bij haar breken gewaarschuwd voor die opwinding over anderen waarmee zij druk bezig was haar eigen gezondheid af te breken. Een vrouw als zij, zo fiks, zo struis, wilde mij toch niet gaan vertellen dat zij al aan een assortiment kalmerende middelen van haar huisdokter toe was? Zij had toch een beste, hard werkende man, haar kinderen waren getrouwd en hadden goed hun brood, waarom ter wereld lag zij zichzelf dan het astma te tobben? En dan kwam het weer naar boven borrelen: al dat onrecht dagelijks om je heen. Je kon geen krant openslaan of het schreeuwde je weer tegen: een man die zijn dochtertje mishandelde, een vrouw die haar baby liet verkommeren, volwassen mensen die hun kinderen uit stelen stuurden, meisje» die werden meegelokt en oude vrouwen die om hals werden gebracht. Als zij zoiets las of hoorde stond haar hele grote hart alweer in lichterlaaie van opwinding en machteloosheid om aan zulke wantoestanden ook maar iets te veranderen. Want haar beurs (iet haar nu eenmaal niet toe als de wrekende gerechtigheid door het land te reizen en deze of gene eens flink op zijn of haar nummer te zetten. Zij kreeg eenvoudig de kans niet aan deze boze wereld oak maar iets te verbeteren, en zo moest zij het wel bij toezien en in stilte opeten laten. En dat deed haar bijna letterlijk meermalen de das om. Dan kreeg zij het midden in de nacht weer zo benauwd en moest haastig naar de groene of de roze pilletjes grijpen. Zij wilde wel dat zij zo'n natuur had als haar man. Die zei nuchterweg: Lees al die narigheid dan niet als je er niet tegen kunt. En wie is ermee gebaat dat jij hele nachten wakker ligt? Ach ja, hij had misschien wel gelijk, maar zij was nu eenmaal geen vrouw om met de ogen dicht en vingers in de oren door het leven te gaan. En dus leed zij aan slapeloosheid en hartkloppingen en ademnood en slikte pilletjes en sloeg alle goede raad in de wind. Totdat ik haar onverwacht op straat ontmoette en schrok van haar bekommerd gezicht. De felle ogen flikkerden niet meer maar keken mij zo trouwhartig bezorgd aan dat ik niet nalaten kon te vragen of haar iets ernstigs overkomen was. Ja, inderdaad: haar goeie beste man had een kwaadaardige hartaanval gehad. Midden in de nacht, terwijl zij nog wel op vakantie waren: voor hóór. Dat was me een consternatie geweest, maar zij had het klaargespeeld met hulp van haar zoon om vader in een ommezien thuis te brengen. Een stout stukje op eigen risico, dat nog goed was afgelopen ook, al had dokter zijn grijze hoofd geschud. En nu, heel langzaam, knapte de patiënt wat op en mocht misschien morgen een minuut of tien van bed. Zij was zielsblij dat het ctlweer zover met hem was, maar ik kon mij indenken wat zij had uitgestaan. Een man die altijd zo kalm, zo gelijkmatig leek en zo gemakkelijk scheen te leven. En die nu toch allerlei kopzorg en spanningen bleek te hebben, die hij veel te veel in stilte verwerkt had. Zij had zichzelf geen rust gegeven, was overdag in de weer geweest met medicijnen en met zorgen, dat het zo rustig mogelijk was cm hem heen en hij zich stipt Weid aan dokters streng» leefregel. En 's nachts had zij liggen luisteren of zij zijn ademhaling nog hoorde, klaar om hem zijn medicijnen te geven als er weer een benauwdheid dreigde. En haar astma? Een wonder, maar op haar Voord: die was volkomen verdwenen. Zij had doodgewoon geen tijd meer om te piekeren of zich op te winden over al de narigheid en het onrecht buiten de deur. Binnenshuis had zij al kopzorg genoeg. Ach fa: het hemd bleek, gelukkig voor haar, maar weer eens nader dan de. rok. SASKIA Vrolijke Finnen met leer en bont n het kader van de Finse week die in Amsterdam wordt gehouden hebben vier grote Finse bedrijven een modeshow gegeven in het Rosenthal Studio House. Die bedrijven hebben in ons land al enige bekendheid verwor ven. Het zijn Marimekko en Vuokko Eskolin met dameskleding. Kestila met herenkleding. Palmroth met schoenen en iets minder bekend Frii- talan Nahka met leren kleding. Het is bijzonder moeilijk om de Fin se mode te vergelijken met mode uit Frankrijk, Italië of uit ons eigen land. Alleen de korte rokken vertonen over eenkomst. Aan de andere kant heeft Finland een niet te onderschatten in vloed gehad op de moderne vooral industriële vormgeving van Europa. De eerste op-art-jurkjes kwamen niet uit Parijs, maar uit Finland en dat was ook het geval met de huisjurken met rokken tot de enkels. De directrice en oprichtster van Ma rimekko. Armi Ratia, zegt over het ka rakter van deze mode: „Marimekko be tekent meer dan deze schokkende, on gewone kleren. Het is een filosofie, een manier van leven." De dessins van de Finse stoffen zijn groot. Boogvormen, spiralen en strepen, in nogal sombere noordelijke kleuren. Veel zwart met witte, grijze, olijfgroe ne of paarse figuren bedrukt. De ma nier waarop ze verwerkt zijn is alles behalve somber. De jurken en pakjes zijn sportief en jeugdig, met een verhoogde taille en een wijd klokkende rok. Veel colkragen en a-symmetrische sluitingen. Je krijgt een vluchtige indruk van kunstnijver heid, maar het is moderner en fantasie rijker. De mannenkleding heeft een origine le snit, de colbert vrij hoog gesloten en voorzien van korte, ronde of vier kante revers. Borstzakjes ontbreken dikwijls en het maakt een slanke in druk. ADVERTENTIE Heel sterk zijn de Finnen met leren pakjes en mantels. Er wordt eerste klas materiaal voor gebruikt in naturel, wit of bruin, dat een satijn- aehtige glans heeft. Lange jassen zijn soms voorzien van een rand rendier bont. Een prachtig voorbeeld van de Finse vakkundigheid op het gebied van leerbewerking is een witleren broek met een hooggesloten jasje. De Finse mode maakt een verfris sende indruk. Niet uitgesproken mo dieus, maar erg praktisch en modern. De prijzen van de in Nederland ge- importeerde kleding zullen tussen de 100 en 400 gvJdev t> MrJ°KICA A In Londen heeft het huis Dior zijn wintermode getoond. Na de leren japon nen, de laarzen van knie tot kin, komt Christian met bont. 'n Wit wollen jas met een brede rand van bont aan de zoom. Ook 4» hoed van bont.

De Vallei | 1968 | | pagina 13