9 Veenendaalse judoka' op bezoek in Suriname „Meeleven met vreugden en zorgen in prinselijk gezin via moderne communicatie" „Neem een tas mee..." Opstootje bij kinderfilm SKF 1 ontmoet nog ongeslagen tegenstander „Morgenster" strijdt weer om wisselbeker Uitslagen draverijen BOTERCONCENTRAAT LOOPT NOG NIET GESMEERD Plantenshow van Floralia Beniiekoni Zaterdag feestelijke treinrit naar Wageningen Nog weinig reacties op „Actie wesipiidi Kleuter door vuilnisauto zwaar gewond Aanrijding na voorsorteren Caecilia won in Utrecht le prijs PREMIER DE JONG IN GELUKWENS: Oude vondsten bij opgravingen Zingende Cunera Premier Quebec naar Parijs Korfbal Biljarten Ouindigt DICTATOR N.-KOREA WIL OORLOG SMEREN KOEKJES SNEL WEG Pagina 15 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 VEENENDAAL Dit is de groep judoka's van sport school Van der Velde, die op uitnodiging van de Vereni ging Rijksspelen op 19 december naar Suriname vertrekt om daar op grote schaal demonstraties te gaan geven en wedstrijden te spelen tegen judoka's in Paramaribo. Aanvankelijk was een groep van acht sportlieden uit genodigd door de voorzitter van de Vereniging Rijksspe len, de heer L. A. Sanders, maar dit aantal is nu uit gebreid tot negen. Het gezelschap vertrekt 19 december 's avonds om acht uur met een charter van Martinair naar Paramaribo, waar het wordt ondergebracht in een militair kamp. Ruim drie weken lang demonstreren v. d. Velde en zijn pupillen de judosport in Suriname en komen in wedstrijden vooral uit tegen militaire opponenten. De judoka's arriveren op dertien januari weer in ons land. De uitverkoren judoka's ondergaan op het ogenblik een keiharde training, want v. d. Velde wil zeer goed voor de dag komen in Suriname. Vijf senioren onder wie de Veenendaalse sportleraar zelf en vier jeugdige, zeer talentvolle pupillen maken de reis mee. Wout van Barne- veld, een van de meest stabiele judoka's van sportschool Van der Velde, kan door bepaalde omstandigheden niet mee met de groep. De groep judoka's vormt de tweede Veenendaalse sport- delegatie die een bezoek van enkele weken aan Suriname brengt. Vorig jaar kreeg een aantal turnsters van gymnas tiekvereniging Sparta de eervolle uitnodiging van de Ver eniging Rijksspelen. Kortgeleden keerde de leraar van deze groep, de heer W. Vaartjes, terug uit de West, na een verblijf van een maand aldaar. Voor hem was het reeds de tweede maal dat hij op uitnodiging van Rijksspelen een bezoek bracht aan Suriname. Toen de definitieve samenstelling van de groep judoka's bekend werd, poseerden de uitverkoren sportlieden voor onze fotograaf. Op de voorgrond de vier jeugdige judoka's: v.l.n.r. Hans van Dijk, Alfred Boers. Anton Baars en Clan de Sanders. Daarachter v.l.n.r. leraar M.S. van der Velde, de middengewicht Theo van Wijnbergen, Rinie Kleyer (halfzwaargewicht), de lichtgewicht Henk Stuyvenberg en (een nogal veranderde) Jan Baars. Baars veroverde, zoals bekend, vorig jaar de Nederlandse studententitel in zijn gewichtsklasse. VEENENDAAL De heer W. U. uit Kerk-Avezaath reed met zijn auto met aanhanger over de Kerkewijk in de richting van Veenendaal. Hij wilde links af de Bergweg inrijden, maar werd hierbij aangereden door de heer W. G. uit Utrecht, die hem van achteren met grote snelheid naderde. Beide wagens werden licht beschadigd. Waarschijnlijk heeft de heer G. te laat gezien dat de heer U. voorsorteerde. VEENENDAAL De drumband van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" heeft deelgenomen aan het drumband concours te Utrecht. Dit concours was georganiseerd door de wijkgemeen- schap „Hoograven". Er namen 18 drumbands aan deel en de Drumband van „Caecilia" behaalde voor de mars met show een eerste prijs met 128 pun ten. Aangezien de band nog niet geheel volledig was, mag dit temeer een fraai succes wordën genoemd. DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus, onder andere gezegd: „Voor radio en televisie heb ik reeds in naam van allen in ons koninkrijk gelukwensen aan de ouders en de familie aangeboden. Ik acht het een voorrecht deze in uw midden te mogen herhalen. Wij allen verheugen ons erover, dat weer jonge kinderen zullen opgroeien in de omgeving, die zo vol is van herinneringen aan vorige Oranje- generaties." Hoogtepunten en tegenspoed in het le ven van de koninklijke familie hebben ons volk altijd sterk bewogen. In dat opzicht is er nu geen verschil met vroe ger. Wel hebben diepgaande ontwikke lingen op verschillende terreinen van onze tegenwoordige samenleving de verhouding van de burgers tot het vor stenhuis wezenljjk veranderd. EDE De politie werd gis termiddag gemengd in een opstootje bij Reehorst, waar de uit Zand- voort afkomstige organisatie De Nederlandse Jeugd Centrale twee filmvoorstellingen voor de jeugd gaf. De films waren door dit bureau aangekondigd met onder meer de mededeling, dat de jeugdige bezoe kers tal van geschenken te wachten stonden. „Neem een tas mee" stond er op de raambiljetten en in de ad vertenties te lezen. Heel wat ouders gaven hun kroost, dat naar Ree horst ging dan ook een (vaak flin ke) tas mee en de verbazing was dan ook groot toen die tassen leeg terug kwamen. Er waren heel wat kinderen, die aldus werden teleurgesteld. Een van de ouders maakte zich daarover zo kwaad dat hij de politie inschakelde. Hij beklaagde zich er bovendien over VEENENDAAL Het eerste twaalf tal van korfbalvereniging SKF, dat vorige week door een slechte afwer king van de aanvallen ten onder ging tegen DTV (2-4), krijgt het zaterdag middag bijzonder moeilijk. Het heeft de uitwedstrijd tegen Vogel voor de boeg. de tegenstander die als enige in de afdeling van de Veenendalers nog ongeslagen is. De thuisclub is dit sei zoen uitzonderlijk sterk en dat komt vooral door de gebroeders Cor en Piet van Schaik, de ex-Samosspelers die nu de kleuren van Vogel verdedigen. De Veenendaalse formatie zal waar schijnlijk een nederlaag te incasseren krijgen, vooral wanneer het de vorm waarin het vorige week stak niet ver beteren. Het tweede speelt eveneens uit. De ze ploeg is te gast bij RDZ 2, op eigen, terrein altijd een bijzonder moeilijke tegenstander. SKF 3 gaat bij Midlandia 2 op be zoek, terwijl de vierde Veenendaalse uitgave vrij is zaterdagmiddag. De SKF-junioren spelen een thuis wedstrijd. Het eerste ontmoet Welge legen 1 en het tweede team bindt de strijd aan met De Bataven 1. Op het jeugdprogramma komen de volgende wedstrijden voor: Midlandia A SKF A; SKF B Meeuwen C; pup.: Hemur-Enge 1 SKF 1. Jé LioSE „Nee, we hebben nog geen reactie ontvangen, maar ik heb ook geen teletoon en de actie om atletieK- coach Westphal naar Mexico te laten gaan is ook nog geen dag oud" zei gisteravond atleet Fred van Herpen. Hij heeft zijn gironummer 13U1796 onder de naam Actie Westphal openge steld. Ook in Amsterdam is een actie begonnen met hetzelfde doel. De hoop van de initiatiefnemers is voornamelijk gericht op het bedrijfsleven. „Met ruim druiduizend gulden zijn we er wel. Westphal moet naar de ploeg want hij behoort erbij als geen ander zei Van Herpen. De atleet van Spartaan onthulde voorts, dat Westphal bereid is als „privé-persoon" naar Mexico te gaan om op die manier, wellicht uit sluitend vanaf de tribune, zijn ploeg tot morele steun te zijn. Van Herpen zei voorts, dat het initiatief voornamelijk was genomen omdat chef d'équipe J. Moerman bij het twistgesprek met Westphal er juist op had gezinspeeld, dat bij een eventueel terugtrekken door de coach de begrippen „desertie" en „in de steek laten van de ploeg" als ar gumenten zouden worden gebruikt, op dat men Westphal zou laten vallen. Inmiddel heeft de Amsterdamse atle tiekvereniging AAC tien handtekeningen bij elkaar gekregen in het district Noord-Holland van de KNAU waarmee "na de Spelen een algemene leden vergadering bijeen geroepen kan wor den om de zaak „coach-Mexico" aan de orde te stellen. ELST In de onderlinge competitie om het persoonlijk kampioenschap van biljartclub „Morgenster" is gestar met 18 deelnemers, namelijk: D. Nellestijn (188), W. v. Mourik (HO), J. v. Appeldoorn (80), J. Klomp (104), H. Bos (63), E. Szabang (70), Joh. Slok (56), W. Hensen (63), B. Zomer (40), G. v. Dam (70), C. T. H. v. Dam (40), G. Silfhout (40), H. Kosters (48), C. v. Dam (40), Mevr. Nellestijn (56), W. de Gooier (40), A. Nout (48), R. v. Om meren (63). (Tussen haakjes het aantal te maken caramboles). Er is gespeeld in drie poules, waar van in elke poule twee spelers zich plaatsten voor de finale. De finalisten werden J. v. Appeldoorn; H. Bos, R. v. Om meren, H. Kosters, G. Silfhout, C. v. Dam. Deze zes spelers gaan uitmaken wie de „Morgenster"-wisselbeker voor één jaar in zijn bezit krijgt. Bekerhouder 1967 is H. Bos, die ook nu weer een plaats in de finale heeft veroverd. Er wordt al sinds 1962 om deze wis selbeker gestreden. Niemand zag nog kans de bokaal 3 maal achtereen te winen. In 1962 legde H. de Vries be slag op de beker, in 1963 Joh. Slok, in 1964 W. v. Mourik, in 1965 P. Schuilen- burg en in 1966 P. Schuilenburg. Dit toernooi wordt jaarlijks verspeeld in augustus/september, mede als voor bereiding op de competitie-wedstrij den. In de competitie speelt het le team van „Morgenster" zijn eerste wedstrijd thuis tegen B..V Zeldenrust eveneens uit Eist. Dit duel vindt plaat op 30 sep tember a.s. Het team gaat 1 oktober op bezoek bij „De Driehoek" in Rhenen, terwijl de derde uitgave io 4 oktober thuis uit komt tegen Zeldenrust 3. het zachtjes aan insluimeren van de Natuur, nadert. Wij hebben hier in de lustwaranda van onze schone omge ving het voorrecht om het kleuren spel van de loofbomen en struiken tot in alle onderdelen in volle glorie te be leven. Laat ons die kans goed benut ten dat de nu aanbrekende tijd weer alle seizoenen zal omvatten. Ik be doel: Zonnige dagen, verhullende mist, storm om er tegen op te tornen en alles weer schoonspoelende regen. Reeds meermalen wees ik op de schone vruchtdracht van de diverse heesters die in Uw tuin niet mogen ontbreken. Ik noem nu de fraaie Kornoelje. Hoe fraai steken de propjes witte bessen bij de verkleurende bladeren af. En de Helesia-Carolina (de sneeuwvlok- kenstrik) die in het voorjaar zo mooi bloeide als ware het geheel met een kleed van witte bloesem overdekt, staat nu in vol ornaat met steen vruchten van zeer eigenaardige vorm die in de lengte gevleugeld zijn. De Myrica pensilvatica (Wasgagel) pronkt met blauwberijpte vruchten, de Malus baccata (geel rode appeltjes); de Malus Stebald (gele vruchten); Symphoricarpus Chessaultó (rode bes sen); etc. etc. te veel om op te noe men. Zie de nieuwe soorten Berberis, waarvan de bessen doorschijnend zijn alsof zij van glas zijn gemaakt. In vele tuinen ontbreken voornoemde mooie heesters en zien we nog maar al te vaak oude heesters waarvan geen enkele bekoring uitgaat. Waarom ruimt U die oude beestjes niet op en plant er de nieuwere soorten sierhees ters voor in de plaats f Breng fleur en kleur in de tuin, doe afstand van die oude dekheesters. De vogels zijn verzot op fraaie en voor hen delicatesse zijnde bessen van de Pyracantha (Vuurdoorn). Om hen te weren spant men zwart garen voor de heester heen en de vogels stichten dan geen onheil. Bij aanraking van de draden schrikken ze en vliegen haastig weg. De bessen van de Lijs terbes (Sorbus aucuparia) worden nu DEN HAAG De laatste repetitie van Esmeraud voor de landenwedstryd tegen België zondag op Duindigt heeft niet helemaal gebracht wat men er van had verwacht. Esmeraud was na zon dag wegens stijfheid niet te zyn gestart wel weer fit, maar kon Detra niet belopen. Nu was het gisteren op Duindigt voor Esmeraud geen makkelijke koers want zij moest uit het tweede startvlak ko men en Detra was twintig meter voor haar vertrokken. Marten Vergay zette Detra meteen aan de kop en de rest kon haar, toen zij tegen het einde op volle toeren wegliep, niet pakken. Es meraud kwam nog het dichtste bij, het- geep dan toch niet met slecht te kwali ficeren is. Doeter Spencerprys: 1. Garifa Con Dios M. L. v. d. Togt) 1.29.8; 2. Farro Bond, 3. Fiasco Akerendam. Winn. 14, pl 3,60, 1,80, 1,70; koppel: 12,60; cov: 5,60 trio 92,70. Abzacprijs: 1. Filitte Six (E. Leeman) 1.23.6', 2. Fils du Coq d'Or, 3. Dacron Dear. Winn: 2,10; pl. 1,10, 1,60, 1,20; kop pel: 6,20: cov: 6.20; trio: 34,10. Don Friscoprys: 1. Arie (C. D. Im- ming) 1.22.9; 2. Bernadine; 3. Bretteur P. Winn: 6,40; pl.: 1,50, 1,40, 2,40; koppel: 9,50; cov.: 4. Dean Hanoverprys: 1. Detra (M. Ver gay) 1.23.8; 2. Esmeraud; 3. Zwalper S. Winn.: 2,60; pl.: 1,50, 1,50, 3,60; kopp.: 5,10; cov.: 6,50; trio 429,80. Star's Pridepr(js: 1. Gin Sprookjeshof (H. J. W. Grift) 1.27.9; 2. Ecce van Ake rendam: 3. Fluiter S. Winn.: 4,30; pl.: 4,10, 1,90; kopp.: 5,90: cov.: 3,40. Karl Theoprys: 2500 m, met autostart. 1. Francina (E. F. Schwarz) 1.24.9; 2. Dartel; 3. Bing Parisien. Winn.: 3; pl.: 1,50, 1,20, 1,90; kopp.: 5,20; cov.: 4,90; trio 135.10. Newport Dreamprys: 1. Edelscott Six (J. Geluk) 1.26.6; 2. Eraldo Con Dios; 3. Firmin. Winn.: 6,30; pl.: 5, 3,40; koppel: 16,80; cov.: 6,30. RENNEN Errol Francprys, ca. 1350 m: 1. Johan (J. Dodd) 1.29.2; 2. Tamara; 3. Cbeetah. Winn.: 10,80; pl.: 2,40, 1,90, 1,40; kopp.: 10,10; cov.: 9,80. Herosprys: 1. Edlé (F. Van deuren): 2. Precieuse; 3. Mary Jane S. Winn.: 3,60; pl.: 2,90, 3,— kopp.: 11; cov.: 5,60. Jacqueline-pr(js: 1. Lucky (J. Muyl- dermans) 2.15.1; 2. Cambroussard; 3 Molvedo II. Winn.: 4.20; pl.: 2,30, 1,80; kopp.: 13,70; cov.: 4.30. Totalisatoromzet f 189.461,50. nog met rust gelaten, doch wanneer straks de sneeuw onze gevederde vrienden bij het zoeken van voedsel parten speelt, dan worden de bessen van de bomen en heesters van hun vruchtjes beroofd. Ze zijn ook dan nog goed besteed.' Temidden van de bladverliezende hees ters nemen de Rozen een geheel apar te plaats in. Vanaf de Middeleeuwen heeft men deze koningin der bloemen reeds vereerd en thans zien wij ze bij duizenden in de tuinen(tjes) aange bracht. Er bestaat thans een enorm groot sortiment en nog steeds neemt dit toe door nieuwe soorten. In een meer grote tuin geven de struikrozen en vooral de Polyantharozen fraaie kleureffecten. Deze bloeien in dichte trossen rijker dan de grootbloemige soorten. Op beschutte plaatsen zien we de Po- lynntha's nog tot diep in de herfst haar bloemen voortbrengen. Ik raad U dan ook sterk aan enige soorten uit de groep Polyantha's ter zijner tijd aan te planten. Het gebruik van rozen op stam" (Stamrozen) is sterk teruggelopen. In vroeger jaren zag men in bijna elke voortuin bij villa's een groep stamro zen staan, die 's winters werden ge dekt met. stro of bremtakken tegen de vorst. Het valt te begrijpen, dat het aanplanten van stamrozen zo sterk is teruggelopen, zij is stijf en daarbij onnatuurlijk. Deze past niet meer in de tegenwoordige tuin. Heeft men een streng regelmatige tuin dan zou ze nog dienstig zijn en ook in een rosa rium kan de stamroos nog wel effect geven, maar dan moet er veel tijd aan het onderhoud van het rosarium kunnen worden gegeven. Wilt U in het vroeg voorjaar 1969 genie ten van de voorjaarsboden f Zo ja, dan wordt het hoog tijd de bollen nu aan te schaffen. Neem ook vroege bol- gewasjes! Reeds in februari bloeit de winterakoniet met mooie gele bloemp jes. Ook de cilia's komen dan in bloei en pronken met blauwe of witte bloe men. De Chionodoxa's (Sneeuwroem) bloeien in maart met blauwe, witte of rose bloemen. Plant deze op een zon nig plaatsje. Denk er aan dat Uw kamer-azalea in het volle licht blijft staan en zo koel mogelijk. Hou de potkluit goed voch tig en sproei de bladeren eens per dag flink nat met lauw water. Dit be vordert de vorming en ontwikkeling van de bloemknoppen. Vaak hoort men de klacht over het afvallen van het blad en het achterwege blijven van knoopvorming. Dit nu is het ge volg van een te droge lucht. Vandaar geregeld sproeien en een koele stand plaats. E. J. GRIJ8EN-RHENEN. dat hij met besproken plaatsen toch nog geruime tijd in de rij had moe ten staan. Die inmenging van de politie had in zoverre succes, dat er na afloop van de tweede voorstelling wel kleine attenties werden uitgereikt. De kin deren kregen onder meer een button speldje, een sleutelhanger en een proefnummer van een jeugdblad. Die „hoeveelheid" geschenken bleek ech ter bij lange na niet toereikend om er de meegebrachte tassen mee te vullen SCHERPENZEEL Vele jaren reeds vraagt men zich in Scherpenzeel af of er nu werkelijk een onderaardse gang loopt van de Ned. Herv. Kerk in de Dorpsstraat naar het kasteel. Deze vraag gaat nu waarschijnlijk een antwoord krijgen. Bij graafwerk zaamheden in de Dorpsstraat, die uit gevoerd worden voor de aanleg van de riolering, heeft men namelijk de ingang ontdekt van 'n grote onderaardse gang. Waar deze gang heenloopt kan men nog niet nagaan. Tevens zijn bij deze graafwerkzaam heden een groot aantal schedels en beenderen gevonden bij de Hervormde Kerk. Vroeger begroef men de doden direct rondom de kerk, maar waar schijnlijk zijn al deze schedels en been deren, wel meer dan 100, reeds eerder opgegraven geweest, daar deze skelet- delen slechts op enkele vierkante me ters bij elkaar gevonden zijn. Het is de bedoeling dat van gemeen tewege al deze beenderen in één grote kist worden bijgezet op de algemene be graafplaats in Scherpenzeel. VEENENDAAL De driejarige Hen- ny Drost uit de Dahliastraat werd op de hoek van de Korenbloemstraat - Dahlia straat aangereden door een vuilnisauto van de gemeente Veenendaal. Zij werd vrij ernstig gewond. De vuilnisauto, bestuurd door de heer C. B. reed vanaf de Dahliastraat de Ko renbloemstraat in. Het meisje liep plot seling van het trottoir af en kwam on der het achterwiel van de vuilnisauto. Zij kreeg een hoofdwond, een ernstige beenwond en wat schaafwonden. Voor de beenwond moest in het Julianazie- kenhuis operatief ingegrepen worden. Door een intensieve communicatie en een grotere openheid komt het leven van ons Vorstenhuis en dat van de bur ger dichter tot elkaar te staan. Verstarde vormen en versleten ge bruiken, die daar tussen stonden, ma ken steeds meer plaats voor een nuch- ter-kritische, maar tegelijk oprecht- menselijke benadering en medeleven. Een medeleven, dat natuurlijk ac centen krijgt nu onze vermoedelijke troonopvolgster kinderen zijn geschon ken, waardoor in haar gezin vreugden en zorgen hun intrede doen, die voor al door haar generatie zullen worden herkend en meebeleefd. De moderne publikatiemiddelen la ten ons daar ruimschoots kennis van nemen. God geve, dat wij daarbij dit jonge prinsje in vreugde en voorspoed mogeh zien opgroeien". De ministerraad van het Koninkrijk heeft vanmorgen een gelukwens ge zonden aan prinses Beatrix en prins Claus ter gelegenheid van de geboor te van hun tweede zoon. Ook aan H.M. de Koningin en aan prins Bern- hard werd een gelukwens verzonden. NEW YORK Noord-Korea is een nieuwe oorlog van plan en wil tegen 1971 het land onder een communistisch bewind verenigd zien, aldus een artikel in het tijdschrift Look, „de nieuwe oorlog in Korea" geheten. Daarin is de Zuidkoreaanse premier Tsjoeng Il-Kwon aan het woord, die zegt dat volgens een buitgemaakt geheim documen premier Kim Il-Soeng van Noord-Korea oorlogsvoorbereidingen is begonnen op een manier, die alleen maar krank zinnig kan worden genoemd. Kim is 59. aldus Tsjoeng, en volgens de Koreaanse traditie eindigt het leven van een man als hij 61 is. Tsjoeng zei: „Dit is geen gissen wat we doen. We bezitten docu menten waaruit blijkt dat hij voor 197' hereniging van plan is". Kim haakt naar een plaats in de geschiedenis en ziet zichzelf als een Che Guevara. Zijn taak is: „Hereniging van Korea onder het communisme en zijn droom wrdt gesteund door massale versterking van guerrilla's maand lang ligt het produkt nu in de winkel. Maar gesmeerd loopt de verkoop niet. Het pakje botercon- centraal bestemd voor bakken en braden, bedoeld als hulpje om de enorme botervoorraden kleiner te maken krijgt slechts aarzelend vat op de huisvrouw. „Het loopt niet", zeggen de winkeliers. „Sommige merken leken in het be gin meer op vaseline", meent een fabrikant. „Er mag nog geen recla me voor worden gemaakt", verklaart het produktschap zuivel. „Het gaat nog maar om een proef". Toch bloeit de vraag naar het jonge zuivelprodukt heel langzaam op. Echter niet helemaal zoals de over heid zich had voorgesteld. Het con centraat half zo duur als roombo ter is officieel uitsluitend voor bakken en braden, om dus de echte boter geen concurrentie aan te doen. De samenstelling en vorm waren er ook op afgestemd. Maar fabrikant Buisman uit Leeuwar den zegt nu: „Wij werken bewust aan het verbeteren van de smeer baarheid. Als de klant het op zijn bo terham wil doen, dan moet het er ook geschikt voor zyn." Collega Frico, ook uit Leeuwarden, valt by: „Ons produkt was al direct geschikt voor de boterham". RHENEN Voor het laatste kwartaal van dit jaar zal het automatisch speel werk in de Cuneratoren de volgende wijsjes laten horen: ter inleidng van de uurslag „Rondo" van Boismortier; ter inleiding van de halfuurslag „De Zilver vloot" van Viotta; in de Sint Nicolaas- tijd „Zie ginds komt de stoomboot", O, kom er eens kijken"; voor en tijdens kerst „Op, op die het rijk bewonen" „Nu daagt het in het oosten", „Nu zijt wellekome" en „Komt allen tezamen"; op oudejaarsavond „Uren, dagen, maanden, jaren" en „Beveel gerust Uw wegen". EDE Het officiële afscheid van de goederentrein Ede—Wageningen zal za terdagmiddag om tien over half twee beginnen met een feestelijke rit van Wageningen naar Ede. Het Wageningse college van B. en W. zal de rit mee maken en zal by de Plantenziektenkundige Dienst aan de Geertjesweg instappen. In Bennekom zal een deputatie van de winkeliersvereniging en de VVV bij de Neder-Veluwe instappen (om twee uur). Het Edese college van B. en W is eveneens van de partij en zal by het Station Ede-Wageningen om half drie instappen. De rit gaat tenslotte weer naar hotel De Neder-Veluwe (aankomst kwart over drie). Daar wordt een feestelijke bijeen komst gehouden. BENNEKOM De Floralia Vereni ging start maandag het winterprogram- ma met een demonstratie in gebouw Kerkheem van heesters, coniferen en enige nieuwe kamerplanten. De aan vang is om 20.00 uur. Op die avond zullen de Bennekomse kwekers Jansen en Schiphorst een col lectie van verschillende heesters, coni feren, heidegewassen en andere plan ten laten zien. De bekende bloemist, de heer Nagtegaal zal een inzending van nieuwe kamerplanten verzorgen. De drie heren zullen achtereenvol gens een korte inleiding houden. De heer Jansen spreekt over de verzor ging van de tuin in het komende na jaar en in de winter, de heer Schip horst specialiseert zich meer in de coniferen en de plaats hiervan in de tuin, terwijl de heer Nagtegaal de nieuwste aanwinsten van de huiska merflora op populaire wijze zal toe lichten. Na elke inleiding is er gele genheid tot vragen stellen. De heer van Luik uit Rhenen zal bovendien deze avond een inzending nieuwe dahlia's verzorgen. De dahlia's zijn van de juiste soort- en variëteits namen voorzien. Tijdens de pauze is er gelegenheid de stands en inzendingen en de school planten, die a.s. zaterdag worden inge leverd, te bezichtigen. Tevens zullen in de pauze de prijzen worden uitge reikt, die zijn toegekend bij de mer-tuinkeuring. Dat men overig weinig aandacht aan zijn kopje koffi- kan schenken in de pauze blijkt wel uit het feit, dat er clan tevens nog een verloting zal plaats vinden. Het ministerie van landbouw in Den Haag ziet deze ontwikkeling met ge mengde gevoelens aan: „Als de klant het inderdaad merendeels op brood gaat gebruiken, schiet het con centraat (95 procent botervet) zijn doel voorbij. Het gaat tenslotte om het ruimen van de botervoorraden Niet alleen de huisvrouw begint lang zaam het brukibare „surrogaat" voor roomboter te ontdekken, ook de bak ker doet dat. „Hij zou wel gek zijn als hij het niet in de koekjes zou stoppen. In de smaak is bijna geen verschil met boter", aldus een Roi- terdams grossier, die ook steeds meer hotels als afnemer van hei concentraat krijgt. Volgens de Warenwet mag een bakker het niet in produkten verwerken, die als roomboter-artikelen worden aar- geprijsd. Daarom is er als verklik ker een spoortje sesamolie in het concentraat gedaan. „Wij weten dan direct als er iets mis is", verklaar:; de Keuringsdienst van waren fijntjes. Ook het gedrag van deze concentraat verwerkende bakkers is niet in over eenstemming met het beleid van de overheid. Want juist voor hen word!; voordelige industrieboter (een zg. af gekeurd produkt) beschikbaar ge steld, die nu dus tot de enorme bo terberg blijft behoren. „De overheid werkt het echter zelf in de hand", meent een grossier, di<- merendeels aan bakkers levert. „Al weken is er geen industrieboter meer te krijgen". Officieel mag hij de bak ker geen concentraat leveren, omdat het voor de consument is bestemd. „Maar als particulier en als winke lier wel. Bovendien: Als de bakker by z(jn koekjes niet vermeldt dat zij van roomboter zijn gemaakt, dan zal de Keuringsdienst er niets van zeggen". Voor de huisvrouw die de smaak van roomboter boven margarine verkiest, is het boterconcentraat aantrekke lijk in prijs, al is het dan nog twee maal zo duur als margarine. Over de smaak valt te twisten. De oordelen gaan van „net zo goed als roombo ter" tot „het is veel te vet voor de boterham". Vast staat dat de fabrikanten hun best doen om het uiterlijk van het produkt wat aantrekkelijker te ma ken. Het was eerst veel te glazig. Maar dat is nu voorbij", aldus Buis man in Leeuwarden. Eer het jaar om is zal het botercon centraat weer uit de handel moeten zijn verdwenen. Voor half december moeten fabrikanten en grossiers hun voorraad hebben geruimd, want dan is de proeftijd voorbij. Dan zal in Brussel door de Europese ministers beslist worden of het bo tertje tot de boom is geworden met de jongste zuivelzuigeling. QUEBEC Daniel Johnson, de pre mier van Quebec, die van 11 tot 16 •ktober een officieel bezoek brengt aan rankrijk, heeft woensdag op een pers- onferentie gezegd, dat hij president De Gaulle van Frankrijk zal uitnodigen, voor een bezoek aan Quebec, waar schijnlijk in 1969.

De Vallei | 1968 | | pagina 15