Veenendaals dagblad Londen wil dat Europa de NAVO zal versterken Buiten Leiders Tsjechische t.v. en radio afgezet Gevechten in Mexico gaan door Prins Claus fotografeerde de baby Luchtverontreinigers moeten betalen Zaterdag aangifte prinsje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Inval in Tsjecho-Slowakije noodsein NS bereid tot overleg met FSV over erkenning MINISTER SCHUT IN CANADA Verontrusting in PvdA over Nieuw Links' Nederlander in Boedapest gearresteerd Kleuter dood na val van balkon Russisch plan voor Midden-Oosten Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Black Power in Boston actief Onvast weer NBV„Ommezwaai" 5 Vreemd wezen WAARSCHUWING BEZETTERS NOG NIET TERUGGETROKKEN AARDBEVING ll!KlPlllil#ll<il INDUSTRIEVERKEER EN PARTICULIEREN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine "annonces ..Vraag sn Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, Ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 26 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 227 UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft gistermid dag in een brief aan de niet erkende (categorale) Federatieve Spoorweg Vakvereniging laten weten, dat zij be reid is tot een gesprek over „de komen de gang van zaken". Daarmee heeft de NS-directie het oog op de erkenning, waarom de FSV sinds haar oprichting in 1961 vraagt. De spoorwegdirectie wenst erkenning slechts te overwegen, indien de FSV constructief wil meewerken aan de al gemene belangenbehartiging van het personeel in het kader van de procedu re, die daarvoor door de spoorwegdi rectie in overleg met de tot nu toe er kende vakverenigingen is geschapen en ook de daaruit voortvloeiende verant woordelijkheden wil dragen. De spoor wegdirectie wil van de FSV voor 15 ok tober weten of zij binnen dit raam be reid is tot een gesprek. Tot nu toe heeft de spoorwegleiding elk contact met de FSV gemeden. In een verklaring aan het NS-perso- neel zegt de spoorwegdirectie voorts, dat als gevolg van de gewijzigde over legstructuur bij de NS momenteel in een aantal organen ook leden zitten, die lid zijn van de niet erkende FSV. De NS-directie vindt deze situatie onbe vredigend. „Het is voor ons al geruime tijd een punt van voortdurende zorg te weten, dat hoewel ongeveer 75 procent van het NS-personêel bij de drie door ons erkende vakorganisaties is aange sloten, een niet onbelangrijke groep, ge organiseerd in de FSV, grotendeels bui ten spel staat", aldus de NS-leiding, die twijfelde aan de levensvatbaarheid van deze groepen, maar thans erkent dat de FSV een realiteit is. Het bestuur van de FSV zal de ver gadering van afgevaardigden, het hoog ste college in deze categorale vakbond van spoorwegpersoneel, laten beslissen over de brief van de directie van de Ne derlandse Spoorwegen, waarin wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van er kenning. De heer J. Gijsbertse, algemeen se cretaris van de FSV, verklaarde gister avond verheugd te zijn over het eerste positieve geluid van de NS-directie na zeven jaren van strijd om erkenning. Aangezien in de brief voorwaarden zijn gesteld, wil hij de vergadering van af gevaardigden daarover laten beslissen. Dat zal waarschijnlijk reeds volgende week gebeuren. De reeds eerste gean nonceerde machinistenvergadering van de FSV, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden, heeft niet de bevoegdheid over deze zaken uitspraak te doen. De Nederlandse Bond van Vervoers- personeel (NBV) is van oordeel, dat de brief van de NS-directie een totale om mezwaai van het tot nu gevoerde NS- beleid betekent. lVu de vleermuizen zich hebben teruggetrokken op oude zolders, groeven, hxMe bomen en nestkasten, j waar ze in halve dommel winterslaap j houden, heb ik mooi de gelegenheid J u iets te vertellen van de wonderlijke i gedachtengang over deze zomerse J fladderaars in de oude tijd. Vooral de drcge, tederachtige, vreemd gevormde j vleugels brachten de onderzoekers in j de war, alsook het feit, dat deze „vo- J gellevendbarend was en de jongen i zelfs onder 't vliegen meedroeg. Pli- J nius, die in de eeuw na Chr. geb. leef- de, kon er reeds moeilijk uit wijs wor- den. De grote plant- en dierkundige van de middeleeuwen Konrad von Gesner, een geniale Zwitserse arts, i beschreef de vleermuis in zijn vogel- 5 boek en houdt haar voor een midden- 5 ding tussen vogel en muis, voor een soort vliegende muis en zegt, dat zij j noch bij de een, noch bij de ander j past. Vreemd vond onze dokter het, dat deze „vogel" kon urineren, alsook dat het gebit afweek van dat der echte S muizen. Aldrovandi, levende ongeveer in dezelfde eeuw, meende, dat vleer- muizen en struisvogels verbindingen j vormden tussen zoogdieren en vogels. S Nog anno 1728 noemt een vroege bio- i loog (Joh. Adam Limprecht) de vleer- J muis in deftig latijn „Avem mediae j naturae" en Semimuremd.w.z. een halfvogel en een halfmuis. Zelfs de grote Linnaeus kan er niet helemaal 5 uitkomen. Op grond van slechts twee S tepels bracht hij de vleermuizen te- J zamen met apen en mensen, onder j in de orde der primaten! Ook in de magie speelt het diertje een rol. Oudere plattelanders zullen zich wel- 5 licht herinneren, dat men het ter af- S wering van heksen, met uitgespreide vlerken aan de deur van stal of schuur j spijkerde. Uilen ondergingen eveneens dit barbaarse lot. 26 sept. '68 A. B. WIGMAN LONDEN De Britse regering dringt er bij haar NAVO-bondgenoten op aan, om besnoeiingen die zij van plan zijn aan te brengen in hun in Europa gelegerde troepen af te gelasten, teneinde het hoofd te bieden aan de Sovjet- bezetting van Tsjecho-Slowakije, aldus wordt in kringen van het Britse ministe rie van Defensie vernomen. De Britse autoriteiten, die verontrust zijn door de trend op lange termijn van Amerikaanse terugtrekkingen van troepen uit Europa, willen dat Europa binnen het bondgenootschap meer op zich zelf vertrouwt. De Ver. Staten hebben dit jaar 35.000 man uit Europa teruggetrokken en de Britse autoriteiten menen, dat deze trend zich zal voortzetten, ongeacht wie de nieuwe president der Ver. Staten wordt. Deskundigen van de inlichtingendienst verwachten dat de Sovjet-Unie zes di visies in Tsjecho-Slowakye langs de Westduitse grens zal stationeren, maar, zeggen ze, de vergroting van de Sovjet kracht wordt opgeheven door de twij felachtige loyaliteit van het Tsjecho- slowaakse leger. Naar Britse opvatting blijft het machtsevenwicht tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau onveranderd. Maar de Britse regering meent, dat de Tsjechoslowaakse crisis heeft aan getoond, dat de NAVO zich geen verde re besnoeiingen van haar in Europa gelegerde troepen kan veroorloven. De Britten hopen België, Canada en West- Duitsland er toe te brengen, om de verminderingen die zij van plan zijn in hun NAVO-verplichtingen uit te stellen. Sommige Britse autoriteiten zouden van oordeel zijn, dat de NAVO de Sovjet-Unie dient te waarschuwen voor militaire bewegingen tegen grenslanden als Joego-Slavië, Oostenrijk en Finland en dat de NAVO sterk genoeg moet bljjven om die waarschuwing geloof waardig te maken. Tegelijk menen de Britten, dat het nu het ogenblik is om de gedachte wel ke eerder dit jaar door de Britse minis ter van Defensie Denis Healy geopperd is te doen herleven nl. dat de West- europese landen hun eigen defensie- identiteit ontwikkelen. Reeds zouden de voelhorens zijn uit gestoken om tot afzonderlijke bespre kingen tussen Europese ministers van Defensie te komen, zonder deelneming van het grootste lid van de NAVO, de Ver. Staten. In kringen van het Britse ministerie van Defensie wordt gehoopt om West- Duitsland en Italië te interesseren voor zulke besprekingen en dat Nederland en België zich daarbij zouden voegen. Deelneming van Frankrijk dat zijn strijdkrachten uit de NAVO heeft terug getrokken, wordt niet verwacht. Ook Bondskanselier Kiesinger heeft zich voor versterking van de NAVO uitgesproken. Over zjjn rede, zie men elders in dit blad. BOEDAPEST De Hongaarse poli tie heeft bekendgemaakt dat vijf bui tenlanders, uit het Westen afkomstig, gearresteerd zijn, nadat zij in het het centrum van Boedapest pamfletten had den verspreid tegen de Hongaarse hulp bij de Sovjet-inval in Tsjecho-Slowakije De vij fzijn geïndentificeerd als de Westduitser Wolfgang Zucht, 39, leider van de groep, de Nederlandse student Frank G. Feiner uit Hilversum, een Engelse en een Amerikaanse student en een Indische journalist. De beschuldiging tegen de vijf luidt dat zij pamfletten Hongarije hebben binnengesmokkeld en met hun actie „de anti-socialistische krachten in Tsjecho- Slowakije wilden steunen en het Hon gaarse volk opstoken tegen het beleid van de regering". De vijf hebben bekend, dat zij con tact hadden gehad met demonstranten in Sofia, en Moskou. Bij een verhoor zeiden de gearresteer den dat gelijksoortige acties in Moskou en Sofia worden voorbereid. Dinsdag werden een Amerikaans meisje en een Engelsman in Moskou en vier jónge De nen in Warschau gearresteerd wegens verspreiding van vlugschriften. VENLO De driejarige Eddy Weth- ly uit Venlo is gistermiddag in het zie kenhuis overleden nadat hij van een balkon op de derde etage was gevallen. Het kind had zijn evenwicht verloren toen het zich over de balustrade boog om te zien hoe de buurvrouw de vlag uithing ter viering van de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix. WENEN De directeuren van de Tsjechische radio en televisie zijn vandaag ontslagen. Het ontslag van Zdenek Hejzlar en Jiri Pelikan werd bekend gemaakt door de Tsjecho-Slowaakse radio. In een speciale bekendmaking na de nieuwsberichten werd gezegd, dat de beide functionarissen uit hun functie waren ontheven in een decreet van de regering, onder zware Russische druk. Er werd niet gezegd wie hen zal opvolgen. Later maakte ook het Tsjechoslo waakse persbureau CTK bekend dat Nejzlar en Pelikan waren ontslagen. In een beknopte verklaring werd ge zegd dat verdere maatregelen voor het creëren van de voorwaarden "voor de normalisatie van het politieke en econo mische leven in Tsjecho-Slowakije op de agenda stonden van een zitting van de Tsjechoslowaakse regering onder voorzitterschap van premier Oldrich Cernik. Het hoofd van de televisie, Jiri Pe likan en het hoofd van de radio Zde nek Hejzlar, waren beiden liberale com munisten. Pelikan zou de man zijn ge weest, die gezorgd heeft voor het onder gronds verder functioneren van de ra dio en de televisie in de dagen na de Russische invasie. Er zijn aanwijzingen dat de wrijvin gen tussen Praag en Moskou ook ver der voortduren. Ook woensdag wachtte de Tsjecholsowaakse bevolking nog vol ongeduld op hét begin van de be loofde terugtrekking der buitenlandse legers uit het land. Premier Oldrich Cernik heeft vijf da gen geleden verklaard dat een gedeelte van de 500.000 buitenlandse soldaten die in het land zijn binrien enkele dagen zou vertrekken, maar niets wijst hier tot dusver op. Rusland heeft vandaag sommige Tsjechoslowaakse leiders ervan be schuldigd steun te lenen aan contra revolutionaire krachten in het land en het normaliseringsproces tegen te gaan. In een officiële verklaring, die gepu bliceerd werd door het persbureau Tass, werd tevens de klacht geuit dat het Tsjechoslowaakse volk nog steeds niet „de waarheid heeft vernomen over de anti-socialistische activiteiten" van prominente voorstanders van het libe raliseringsproces In Praag is woensdag het plan ge publiceerd om Tsjecho-Slowakije te maken tot een federatie van twee na tionale staten, een Tsjechische en een Slowaakse socialistische republiek. Deze federatie zou in de plaats ko men van het huidige centralistische stelsel. MEXICO In het noorden van de stad Mexico is het gisteren opnieuw tot vechtpartijen gekomen tussen stu denten en oproerpolitie. De studenten gooiden met stenen naar politie-auto's. Met traangasgranaten joeg de politie de betogers uiteen. Een zware regen bui maakte definitief een einde aan de gevechten. Bij de felle botsingen die zich maan dag hebben voorgedaan zijn, naar gis teren bekend werd, vijf mensen om het leven gekomen - twee studenten, twee politiemannen en een kind van twee jaar dat door een verdwaalde kogel werd getroffen. Van de zevenhonderd mensen die in vijf dagen tijds waren gearresteerd, zijn er ongeveer driehon derd weer vrijgelaten. Enkele Zweedse studentenleiders heb ben gisteren laten weten dat zij alles in het werk zullen stellen om op 3 okto ber 't vertrek van de Olympische deel nemers naar Mexico te verhinderen. De studenten zijn van plan een sit-down de monstratie te houden op de weg naar het vliegveld van Stockholm en de toe gangen tot de luchthaven te blokkeren. Tot de actie is besloten uit solidari teit met de Mexicaanse studenten, die in een strijd met politie en leger zijn gewikkeld. Als de Zweedse studenten er niet in slagen het vliegtuig tegen te houden, zullen Deense studenten bij het vlieg veld van Kopenhagen, waar een tussen landing wordt gemaakt, een soortge lijke demonstratie houden. Door een aardbevirig, die woensdag morgen het dorp Acapethan in de Zuid- mexicaanse staat Chipas heeft getroffen zijn 12 personen om het leven gekomen en 32 huizen verwoest. De aardbeving heeft 37 seconden ge duurd. Gevreesd wordt, dat ook andere dorpen zijn getroffen. In het dorp Acapethau holden de mensen gillen en schreeuwend uit hun huizen. Anderen begonnen te bidden. De kracht van de aardbeving bedroeg volgens de schaal van Richter 5,5. Uit de Mexicaanse plaats Salina Cruz werd later gemeld, dat deze havenstad in het zuidoosten van het land woens dagochtend door een 2,2 meter hoge vloedgolf is getroffen. Over schade of persoonlijke ongelukken is nog niets be kend. VELP De werkloosheid onder de schilders is groot. Wij zijn hierover zeer verontrust. Dit zei gisteren de heer Ph. J. Greep, voorzitter van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons in de algemene ledenvergadering van zijn bond in Velp. Ëiilw Dit is de eerste foto van het nieuwe prinsje. Prins Claus maakte de foto zelf. UNION ADVERTENTIE DEN HAAG Industrie, het verkeer en particulieren, die hun huis warm houden ten koste van veel roet in de lucht, moeten ieder een derde van de kosten van de bestrijding van vuile lucht betalen. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) meent, dat daar ruw geschat per jaar tien tot enige tiental len miljoenen guldens voor nodig zullen zijn. Fabrieken, die vuile lucht produceren of in een gebied liggen waarboven de lucht al vuil is, zullen bovendien in het vervolg een vergunning moeten hebben. Een en ander zal het gevolg zijn van een wetsontwerp inzake de luchtver ontreiniging, dat de staatssecretaris bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Op benzine, olie en kolen zal een klei ne opslag worden gelegd. Voor kleine fabriekjes komt de in te stellen hef fing neer op 25 tot honderd gulden per jaar; voor grote bedrijven op vier- tot vijftienhonderd gulden, dit alles vol gens een ruwe schatting. Als er straks „schone" auto's zijn en er meer met aardgas wordt ge stookt, zal het financiële aandeel van het verkeer en van particulieren in de bestrijding van de vuile lucht naar ver houding zakken. Bij Koninklijk Besluit zal worden DEN HAAG Een aantal leden van de Partij van de Arbeid is ten zeerste verontrust over de stelselmatige aan vallen op een aantal standpunten van de partij (vooral inzake de buitenland se politiek en defensie) door „Nieuw Links". De groep verontrusten, onder wie Meyer Sluizer, prof. dr. L. de Jong, het Tweede-Kamerlid F. .J Goedhart, prof. dr. A. Heertje, drs.N J. B. W. Polak, mr. W. A. Kater, mr. M. Kranenburg, dr. J. M. Jalink, ds. G. J. ten Broek en L. J. de Coninck, stellen tegenover de aanvallen vanuit de Nieuw Links stroming binnen de Partij van de Ar beid dat de noodzaak van de NAVO als instrument voor handhaving .van vrijheid en vrede na de brute bezetting van Tsjecho-Slowakije duidelijk blijkt. Zij wijzen niet alleen rechtse, maar ook linkse dictaturen ondubbelzinnig af en weigeren iedere poging af om een dictatuur te vergoelijken. Zij zien dit als een aantasting van de democratie, waarvoor de PvdA zich duidelijk heeft uitgesproken. Initiatiefnemer Kors in Hendrik Ido Ambacht deelde gisteravond mee dat de groep verontrusten uit ruim dertig leden bestaat. Hij sprak echter de ver wachting uit dat de actie tot een mas saal protest zal uitgroeien. (Zie elders in dit blad: André van der Louw: „Ik ben er trots op dat er bin nen de PvdA zo veel mogelijk is".) vastgesteld welke regels voor de ver gunningen voor fabrieken moeten gel den. Ze kunnen uiteenlopen van 'n ver plichting om de bouw of verbouw van een fabriek te melden, tot n verbod om zo'n zoals het officie heet „meestal industriële inrichting" op te richten. Welke soort bedrijven een vergun ning moeten hebben wordt vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur. Die vergunningen worden uitgegeven door Gedeputeerde Staten. Deze colle ges kunnen ook een verder strekkende aanwijzing geven, als er gevaar be staat voor vuile lucht boven een ge bied. WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten benaderd met een nieuw plan om vrede te stich ten in het Midden-Oosten, aldus heb ben Amerikaanse functionarissen ver klaard. Naar verluidt bestaat het Russische plan uit vier punten: Een Israëlisch terugtrekken op de grenzen tfan voor de oorlog van juni 1967. Een sterke troepenmacht der VN aan de grenzen ter waarborging van de vrede. Een vier mogendheden garantie aan beide partijen, waarin de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en de Sovjet-Unie verklaren dat zij geen nieuwe vijandelijkhe den zullen toelaten. 4 Een verklaring van de Arabische landen, ter beëindiging van de staat van oorlog met Israël. ADVERTENTIE OTTAWA (Canada) Minister W. Schut is samen met een huisvestingscommissie op oriëntatiebezoek in Canada om soortgelijke problemen in Canada te bestuderen. Op de foto: minister W. Schut (links) in gesprek met zijn Canadese collega, minister J. L. Pepin. Verzoeke voor I oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. DEN HAAG Prins Claus zal op zaterdag 28 september des morgens om 10.00 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn tweede zoon. Als ambtenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. Dc Ranitz optreden. Als getuigen bij de aangifte zijn door prins Claus wede» -ngezocht de vice-president van de Kaa. State dr. L. J. M. Beel en de minister president de heer P. J. S. de Jong. Volgens traditie zal prins Claus zijn zoon aan de ambtenaar van de burger lijke stand tonen in aanwezigheid van de beide getuigen. Dit zal plaats vin den in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, voorafgaande aan de geboor te-aangifte in het stadhuis. „Uitstekend noemde prins Claus gisteren de gezondheidstoestand van prinses Beatrix. Ook het jonge prinsje maakt het goed. Van een spontane feestviering is gis teren in ons land geen sprake ge weest. Alleen in Utrecht trokken tal van muziekverenigingen in een ster- tocht door de stad. Wel is overal in het land uitbundig gevlagd. Prinses Beatrix beschikt in het Aca demisch ziekenhuis over drie kamers op de eerste verdieping. Het zijn de zelfde kamers die ook voor haar wa ren gereserveerd bij de geboorte van prins Alexander. In de kamer van de prinses staat een boeket baccarat-ro- zen, een geschenk van prins Claus. De prins kocht de bloemen gisteren bij een Utrechtse bloemist. Ze waren verpakt in een doos van een meter lang. Ook prins Alexander is gisteren op kraamvisite geweest. Zijn vader had hem gistermiddag meegebracht. Een half uur lang bleef Alexander bij zijn moeder en broertje. BOSTON In Boston zijn woensdag avond negers en politiemannen slaags geraakt. De negers, die een bijeenkomst hadden bezocht van aanhangers van de extremistische organisatie „zwarte macht", (Black Power), trokken plun derend door de straten van een wijk. Vooral winkels, waarvan de ruiten wer den ingeslagen moesten het ontgelden. Toen de politie ingreep, werd ze ont haald op een regen van stenen. Circa twaalf mensen, onder wie enkele poli tiemannen, moesten naar het zieken huis worden gebracht. Al een week lang heerst er spanning bij de negerstudenten van de stad die toestemming willen hebben om op de universiteit kleren naar Afrikaanse snit te dragen. De luchtdrukverdeling wordt geken merkt door de aanwezigheid van een hogedrukgebied boven Midden- Europa en een samengesteld lagedruk gebied, dat zich op de Atlantische Oceaan van IJsland naar het zuiden uitstrekt. Frontensystemen van deze depressie drongen over de Britse eilanden naar het oosten op en be reikten, vergezeld van hun regenge- bieden, ook ons land. Het komende etmaal zullen zij ons weliswaar passeren, maar de weers- verbetering, die daar op volgt, zal ta melijk snel tenietgedaan worden. Over de Oceaan dringen namelijk nieuwe regengebieden naar het oosten op, voorafgegaan door naar zuidwest krimpende en tegelijkertijd iets aan wakkerende winden. Morgen, zon op: 06,34, onder: 18.27; maan, op: 13.39, onder: 20.22.

De Vallei | 1968 | | pagina 1