Wmrnm hnsKEtici^nn i IIKOI HIE 33IIII3B1II8 E tHHIKI Driedubbele reuzenzwaai Officiële opening van het nieuwe lyceum Loco-burgemeester A. de Ruiter: „Gemeente is trots op dit gebouw" Smaakvolle Triumph-1 collectie bij „Elegance NED. GASMAATSCHAPPIJ WORDT GELIQUIDEERD HENK DE RUITER Russisch communisme gevaarlijker dan Chinees ]ÏPI!IH S9I81 iiiiiiiüiginii s I11E111I 1111181 s HISMK Zomerbadmode en foundations Gordijnstoffen en Tapijten START RECTOR KLIMAAT D'66 maandelijks in Zeist bijeen Voor jongoud slank en mollig Inbouw Meer inspraak voor gemeenten Droom Jaarvergadering Petrus Datheen Commissie voor begroting 1969 OPBRENGST COLLECTE Ook in het nieuwe CHR. LYCEUM te Veenendaal leverden wij alle voor beter wonen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 ÊBÊmmÊBUÊBL wmtÊÉk VEENENDAAL Gistermiddag om ongeveer half vier opende Dr. P. J. Gathier, directeur Algemeen Voort gezet en Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het nieu we schoolgebouw van het Christelijk Lyceum Veenendaal. Voor het lyceum betekende dit volgens waarnemend rec tor drs. J. I. Carsouw in zijn toespraak: „Een dubbele reuzenzwaai. Niet alleen hebben we het oude, knusse, ge zellige schoolgebouw nu definitief vaarwel gezegd en moe ten we voortaan onze weg zien te vinden in dit warenhuis, de docenten moeten zich nu ook in alle bochten wringen om te kunnen voldoen aan wat u, mijnheer Gathier van ons verwacht.'* Wat de heer Gathier verwachtte was, dat in het nieuwe gebouw onderwijs zou worden gegeven zoals alle betrokkenen het wensen. En met alle betrokkenen be doelde hij niet alleen de docenten, de rector met zijn con rectoren en de leerlingen maar ook het overige personeel en de ouders der leerlingen. Overigens maakte het lyceum gisteren in feite een drie dubbele reuzenzwaai mee, want met de opening van het nieuwe gebouw trad voor de school ook officieel de Mam moetwet in werking.. De genodigden waren gistermiddag In groten getale opgekomen. De gehele aula door de leerlingen oneerbiedig tot „de kuip" omgedoopt, was dan ook be zet. Voor men tot de officiële opening overging zongen alle aanwezigen op voorstel van de voorzitter van het schoolbestuur, drs. G. J. Koomen het volkslied naar aanleiding van de ge boorte van het prinsje. Hierna werd het woord gegeven aan dr. Gathier. De heer Gathier begon zijn openings rede met de stellen, dat men uit een schoolgebouw moest kunnen opmaken, hoe het onderwijsplan van die school eruit zag. Bij het onderwijs stonden vol gens hem primair het doel en de wijze waarop men trachtte dat doel te berei ken. Een groot deel van zijn rede besteed de hij aan de Mammoetwet, die met de opening van het nieuwe lyceum voor deze school in werking trad. De Mam moetwet had volgens hem de stoot ge geven tot enorme ontwikkelingen. Wat de leerlingen het meest nodig hadden was de gelegenheid om in en via de school een diep gelukkig mens te wor den. „De Mammoetwet heeft het falen van het Nederlandse onderwijs onbarm hartig getoond", aldus de heer Gathier. „Allen die bij het onderwijs werkzaam zijn moeten nu de bakens verzetten en een andere koers gaan varen. En dat zijn niet alleen de rectoren en de le raren, maar ook de schoolbesturen". Dr. Gathier sprak tenslotte de wens uit, dat in het nieuwe gebouw onder wijs zou worden gegeven, zoals alle betrokkenen het wensten. „Ik heb de stellige verwachting dat men hier naar zal streven en verklaar hierbij het schoolgebouw voor geopend", aldus de heer Gathier. De heer Koomen sprak namens het bestuur zijn dank uit voor de woorden van de vertegenwoordiger van het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen. Hij ging vervolgens terug in de geschiedenis van het lyceum en wel tot de start van de school in 1946. „De huisvesting van onze school is niet altijd van een leien dakje gegaan. We begonnen in het pand Markt 21, een gebouw dat totaal ongeschikt was", ver telde de voorzitter. Hij haalde ook de periode aan, dat de school gehuisvest was in het oude postkantoor en op de zolder van de Koningin Julianaschool. De langste tijd heeft men doorge bracht in het semi-permanente gebouw en de noodlokalen aan de Tuinstraat. Het begrip „semi-permanent" blijkt achteraf heel ruim genomen te moeten worden. Tien jaar nadat men met vast omlijnde plannen voor een nieuwe school was gekomen kon men met de bouw ervan beginnen. In ieder geval was het nu zover, dat men het nieuwe gebouw kon overdragen aan het perso neel, in dit geval aan de waarnemend- rector drs. Carsouw. Een groot aantal genodigden woonde gis termiddag de opening van het nieuwe ge bouw van het Christelijk Lyceum Veenen daal hij. Het officiële gedeelte van de opening vond in de aula plaats. Dr. P. J. Gathier tijdens zijn openingsrede gistermiddag in de aula van het Christe lijk Lyceum Veenendaal. De heer Carsouw vergeleek in zijn rede de oude en de nieuwe school met elkaar: „In de oude school waren we lange-afstandsrijders, hier zijn we berg beklimmers. We hebben tenminste nog al last van de ademhaling. Vooral als de lift uitvalt en dat doet 'ie. Dat vindt 'ie leuk". De waarnemend rector ves tigde er de aandacht op, dat de sokkel voor de school nog steeds geen beeld droeg. De beeldhouwer had namelijk niet op tijd zijn opdracht klaar gekre gen. „Dat heb je ,als kunstenaars geen kunsten meer willen maken". Gelukkig had de tekenleraar van de school, de heer P. H. de Geus bij nacht en ontij de sokkel beschilderd: „En dat was werkelijk bij nacht en werkelijk bij ontij", aldus de heer Carsouw. De heer Carsouw vertelde verder, dat nu weer een schoolbestuur heeft besloten eenzelfde lyceum te bouwen als gisteren in Veenendaal werd ge opend. „Dat is nu al het derde school bestuur. Het is natuurlijk wel verblij dend maar als dat zo doorgaat zeggen op den duur de mensen als ze ergens in Nederland een lyceum zien: „Kijk, daar heb je weer zo'n Vcenendalertje". De heer Carsouw zag dan ook niet in, waarom hij de architect, de heer H. Geels uit Arnhem zou bedanken „want weldra ligt heel Nederland aan uw voe ten". Tenslotte richtte de heer Carsouw zich speciaal tot de rector van de school, dr. J. Bax. Vanaf de oprichting heeft dr. Bax de leiding van de school gehad; eerst als directeur en later als rector. Wegens ziekte is de heer Bax sinds 1 maart 1967 verhinderd zijn functie uit te oefenen. In april 1969 zal de heer Gax de pensioengerechtig de leeftijd bereiken. Bij zijn vertrek zal drs. Carsouw rector worden. De heer Carsouw sprak gisteren tot de heer Bax: „Wij danken u voor de wijze, waarop u de school van de grond hebt gekregen. In de lange rijen van lycea staat het Veenendaalse lyceum beslist niet op de minste plaats en dat heb ben we aan u te danken". Veenendaals loco-burgemeester Ant. de Ruiter sprak namens het gemeente bestuur. „Wij zijn trots op dit gebou wencomplex en ook op de groep Vee- nendalers die dit tot stand heeft ge bracht", zei hij. De heer J. Ph. Wijnberger sprak na mens de ouders der leerlingen en bood in deze hoedanigheid het schoolbestuur een cheque aan van f 4000,-. „Deze cheque moet besteed worden aan een instrument ter begeleiding van de zang tijdens de maandagmorgenopening van het christelijk lyceum", voegde de heer Wijnberger eraan toe. Namens alle aannemers en zaken, die aan de bouw en de inrichting van de school en aan de aanleg van de sportvelden hadden meegewerkt bood de conrector drs. H. Hiensch het school bestuur een cheque van f 1000,- aan. Ds. A. Wisgerhof schonk de school na mens de besturen van de MAVO-scho- len van Veenendaal, Rhenen en Scher- penzeel de „Rembrandtbijbel". Na dit officiële gedeelte maakten de aanwezigen onder leiding van enkele docenten een rondgang door de school. Het gebouw is uitgerust met de nieuw ste snufjes en „snuffen" op onderwijs gebied. Vooral de praktijklokalen maak ten diepe indruk door hun doeltreffende inrichting. De architect had tijdens het officiële gedeelte van de opening al uit gebreid van zijn schepping verteld. „Het klimaat van de stad is door de indus trie gestempeld", aldus de heer Geels. Het lyceum moest daarom in een an dere sfeer worden gehouden. „Het ge bouw wil alleen maar zijn wat het is. Er moet op een plezierige manier in gewerkt kunnen worden". De architect had een zekere beweging in zijn ge bouw gebracht door de theorie-vleugel hoger dan de praktijk-vleugel te bou wen. Hierdoor ontstaat een spanning. De vleugels van het gebouw staan loodrecht op de IKerkewijk, wat voorde len heeft ten opzichte van het geluid van buiten. Het gebouw telt 32 les- en vaklokalen plus twee gymnastieklokalen. Inclusief de noodlokaien telde het oude gebouw aan de Tuinstraat 27 les- en vaklokalen. De nieuwe school is dus niet veel gro ter maar wel veel doelmatiger inge richt en er is ook nog ruimte voor een geheel nieuwe vleugel aan de zuidkant van het gebouw. Bovendien beschikt men nu over prachtige sportvelden, terwijl bij de oude school een stuk grasland als sportterrein werd ge- De zuidkant van het lyceum, waar even tueel een derde vleugel aan kan worden gebouwd. Op de voorgrond de sportvel den. bruikt. De school is in september 1946 gestart met 44 leerlingen en telt er nu 629. Het Christelijk Lyceum Veenendaal is een scholengemeenschap bestaande uit een afdeling gymnasium, een afde ling atheneum en een afdeling Hoger Algemeen Vormend Onderwijs (HAVO). De stichtingskosten van het nieuwe schoolgebouw hebben, inclusief de grond ruim vier miljoen gulden bedra gen. Tijdens de rondleiding zagen de aan wezigen ook het prachtige metaalreliëf van Hedda Buys. Dit kunstwerk werd de school gistermiddag namens de oud leerlingen aangeboden. ZEIST De afdeling Utrechtse Heu velrug van D'66 zal voortaan elke eer ste dinsdagavond van de maand bijeen komen in „Hermitage" te Zeist. Het is de bedoeling daar van gedachten te wisselen niet alléén over politieke en maatschappelijke actualiteiten. De onverschilligheid of zelfs afkeer van de kiezer ten aanzien van de po litiek en de maatschappij ziet D'66 als een der grootste problemen van nu en aanstonds. De gewone man wordt nau welijks gehoord en op de hoogte gehou den en heeft het eindprodukt, dat door de politici en gezagsdragers is toebe reid, voor zoete koek te slikken. Hoe kan er aan deze verlammende toe stand iets worden gedaan? Een oplos sing moet gevonden worden, wil onze „geordende, hoogontwikkelde" samen leving niet ten gronde gaan. Dit is het onderwerp, dat D'66 met iedereen, die er ook zo over denkt, wil aanpakken. Op dinsdag 1 oktober in „Hermitage" zal o.m. worden nagesproken over het Leidse Congres van D'66 14 dagen ge leden, waar deze problemen aan de orde zijn geweest. RENSWOUDE De in de loop van de vorige week gehouden PTT-collecte heeft in het kasteeldorp f 240,66 opge bracht. VEENENDAAL In een bo venzaal van hotel ,,de Korenbeurs werden gisteravond de nieuwste mo- sdellen getoond op het gebied van corsetterie, lingerie, bad- en nacht kleding. De collectie van Triumph International werd afgewisseld met cofectiemodellen uit de collecties van Setterlaine-Veenendaal en Rib be-Berlijn. De show werd georgani seerd door modehuis Elégance uit de Zandstraat. De badcollectie die (natuurlijk) voor het volgende zomerseizoen be stemd was, opende de avond. De la dy-speaker, een afgevaardigde van de Nederlandse Triumph vestiging, bracht de aanwezige dames onder de aandacht, dat zij toch niet té luchthartig over een badkostuum moeten denken. Een badpak is even belangrijk als corsetterie. „Koop het daarom in een speciaalzaak, zodat iemand met vakkennis u kan helpen voor uw figuur het juiste model te vinden, zo was haar advies. VEENENDAAL De N.V. Nederlandse Gasmaatschappij zal binnen afzienbare tijd geliquideerd worden. Eigenares van het volledige aandelenpakket is sinds 1964 het Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN), een publiekrechtelijk lichaam voor de gasvoorziening in de provincie Utrecht. In het GCN hebben de gemeente besturen inspraak, maar dat geldt niet voor het gebied waar de Nederlandse Gasmaatschappij werkt. De bedoeling is dat de gemeenten in dat gebied toetre den tot de gemeenschappelijke regeling GCN, waardoor liquidatie van de N.V. mogelijk is. De Nederlandse Gasmaatschappij ver zorgde de gaslevering in Veenendaal, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Woudenberg en Scherpenzeel. De raad van de gemeente Scherpenzeel heeft on langs besloten toe te treden tot het GCN, in de andere gemeenten worden nog onderhandelingen tussen het GCN en de gemeentebesturen gevoerd. Ver wacht mag worden dat in vrij korte tijd alle gemeenten zullen besluiten tot de gemeenschappelijke regeling want dat is de GCN in feite toe te treden. In de praktijk zal er voor de verbrui kers niets veranderen. Nu reeds is de Nederlandse Gasmaatschappij een „pa pieren" N.V. Al het personeel is in dienst van het GCN, terwijl de directie dezelfde is. De raad van bestuur van het GCN is gelijktijdig raad van com missarissen van de gasmaatschappij. Dat geeft de vreemde situatie, dat ge meentebesturen, die niet in het gebied van de gasmaatschappij liggen, invloed op de gaslevering in dat gebied kunnen uitoefenen, zonder dat de gemeentebe sturen in dat gebied inspraak hebben. Het GCN is toeleveringsbedrijf voor een aantal gemeenten, die het gas zelf distribueren: Utrecht, Amersfoort, Bakrn, Soest en Woerden. Bovendien levert dit bedrijf het gas voor een an dere gemeenschappelijke regeling in de provincie Utrecht: het gasbedrijf Zeist en omstreken. De gemeenten Leusden, Stoutenberg, Eemnes, Bunschoten, Rens- woude, Montfoort, Linschoten, Mij drecht, Wilnis, Vinkeveen en Waver- veen, Abcoude en Loenen, zijn bij het GCN aangesloten. Een voordeel van het in „één hand" brengen van de gaslevering in vrijwel de gehele provincie biedt ondermeer de mogelijkheid om de tarieven overal ge lijk te maken. Nu verschillen deze soms van plaats tot plaats, omdat er ver schillende „leveranciers" van het gas zijn. Aan een dergelijke verwarring ge vende toestand komt binnenkort een eind. Bovendien kunnen de raden van de verschillende gemeenten ,die bijhet GCN aangesloten zijn op een meer „dwingende" wijze wensen kenbaar ma ken. ADVERTENTIE HOOGSTRAAT 20 TEL. 12830 VEENENDAAL Dit werd duidelijk geïllustreerd bij de badkleding voor de iets molliger figuren. Het elastische binnenwerk zorgt voor een „slanke" lijn. Som mige dames, die een zorgelijk ge zicht trokken toen enkele prijzen hiervoor bekend werden, werd alles duidelijker toen zij hoorden dat bij de grote maten soms een ingebouwd korselet aanwezig is en daarover het eigenlijke badkostuum. De kleuren zijn zonnig, de dessinering met fij ne lijnen getekend. De snit is over wegend sportief. Voor de iets jeugdiger figuren zijn er ook schattige bikini's, bijvoorbeeld een effen geel modelletje, waarbij een leuke pet werd getoond. Ook erg leuk was een wit 2-delig kostuumpje, afgezet met smalle rode biesjes en op het broekje een rode gesp. Hierbij een breedgerande flaphoed. Triumph International brengt ook bijpassende strandkleding, hemd- jurkjes en jasjes. De corsetterie-modellen werden getoond in de kleuren wit, zwart, bei ge, marine, zood en flowerprint, d.w.z. verschillende kleuren veelal in bloemdessin te zamen. Iedere vrouw weet dat bijvoorbeeld een verkeerd gekozen b.h. aan haar mooiste japon afbreuk kan doen. Daarom is ook voor deze mode tus sen huid en kleding een deskundig advies noodzakelijk. Voor ieder fi guur ook hier keus in overvloed. Mooie b.h.'s, panty's, gaines en cor- selettes passeerden de revue, veelal gegarneerd met kant. Ideaal is het om een set te bezitten van bijvoor beeld een b.h„ panty, bijpassende onderjurk en slip. De zwaardere fi guren worden ook hier weer een handje geholpen door toevoeging van baleinen op plaatsen waar dat verlangd wordt en bijvoorbeeld door achterstukken uit lycrasatijn in één richting geweven, wat ook weer de juiste steun geeft. Voor uitgaanskleding met bijzon dere halsuitsnijdingen is een ideaal model b.h. De banden kunnen op acht verschillende manieren beves tigd worden, zodat er altijd wel een oplossing zal zijn. De liefelijke nachtkleding zal een droom zijn voor vele vrouwen. Nieuw is een nylon charmeuse van 40 den. die ondoorzichtig is. Hiervan wordt dan een duster gemaakt, waaronder een voile nachthemdje gedragen wordt, gemaakt uit 20 den. char- meuse. Andere stoffen zijn batist en antron. Kant vormt natuurlijk een - belangrijke garnering. Succes in de collectie was een hansop in cerise uit Perion charmeuse, afgezet met schulpkant langs hals en sluiting. Lange nachthemden zijn verkrijg baar, zowel met lange mantels als korte capejes, met roesjes gegar neerd. De getoonde confectiemodellen wa ren van een eenvoudige doch smaak volle vormgeving. De wollen japon nen en pakjes zijn ideaal voor ons winderige klimaat. Modehuis Elégance toonde in de ze gezellige show, zowel voor onder als bovenkleding voldoende keus te bezitten. Mies Israël-Leissner VEENENDAAL „Het Russisch communisme is gevaarlijker dan het Chinese", was een van de conclusies van de heer H. van Dalen in zijn inleiding „Het com munisme en de werkelijkheid", die hij hield voor de studievereniging van de SGP „Petrus Datheen". De heer Van Dalen hield zijn inleiding na een huishou delijk deel van de jaarvergadering van die vereniging. Uit de verslagen bleek, dat de studievereniging in het afgelopen verenigingsjaar met een lid gegroeid was en nu 31 leden telt. Door het bedanken als bestuurslid van de heer Snijders, was een vacature ontstaan, die vervuld werd door de verkiezing van de heer Van Dalen. In zijn inleiding trok de heer Van Dalen lijnen van Marx naar het com munisme in deze tijd. De Russische communisten wijken daarbij zover van Marx af men kan er beter spreken over Leninisme dat de dogmatische communisten in China de Russische lei ders van revisionisme beschuldigen. Dat het Russische communisme grote gevaren in zich bergt bewees de heer Van Dalen door te wijzen op de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije. Ook de Russische methode van ont wikkelingshulp houdt volgens de inlei der grote gevaren in. Behalve de tech nische specialisten, die naar de ontwik kelingslanden gaan, gaan er ook ideo logen mee. Deze mensen proberen een partijkader te formeren en bovendien infiltreren ze het regeringsapparaat. Tijdens de discussie kwamen een aan tal vragen naar voren, waarbij tevens de noodzaak van versterking van de NATO aangeroerd werd. RHENEN Binnenkort komt in de gemeenteraad van Rhenen de begro ting voor het dienstjaar 1969 aan de orde. Het is gebruikelijk dat van te vo ren een raadscommissie wordt samen gesteld, die het ontwerp onderzoekt. Voor de komende begroting dragen burgemeester en wethouders de vol gende raadsleden voor om in die com missie zitting te nemen: M. van den Berg (Vrije Partij), C. Hensen (PvdA) en H. J. van Wijk (SGP).

De Vallei | 1968 | | pagina 3