ANDRE VAN DER EOUW: Ik ben er trots op dat er binnen de PvdA so veel kan &ee£ fómy fewcüeAy, Akkoord wetsontwerp over minimumloon Van Bach tot Beat, over muziek lopen hun meningen fiks uiteen! Vice-voorzitter van Nieuw Links overbrugde de kloof Man voor wet niet langer hoofd echt vereniging Tweede kunstmaan van Europa klaar ROOLVINKDOOR ONTWIKKELING TECHNIEK ZULLEN VEEL WERKNEMERS ANDER BEROEP MOETEN KIEZEN Bankwerker bekneld in mijnschacht Breedbandmil joenen voor bevordering eigenwoningbezit PRINSES CHRISTINA VOOR ORIËNTATIE NAAR CANADA Transplantatie- wet op komst Geboortencijfer liep terug OPGEKNAPTE CENTURION VOLDOET KNMI voorspelt weer straks op langere termijn Herziening tuchtrecht Een besluit Meer invloed 0 het krijgen van inzicht in de ont wikkeling van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op langere en zeer lan ge termijn; 0 de afstemming van dit beleid op andere vormen van sociaal-econo misch beleid; 0 het scheppen van maatregelen om verstoringen van het evenwicht op de arbeidsmarkt in sommige gebieden te verhinderen; 0 de zorg dat door pendel, maar ook door herscholing mensen aan het Oudere aanhang Goede voorlichting KAMER BESLUITt TREURJAAR Loonsverhoging 6,5 pet. WETENP WEBKEN TILBURB GIRD 1500100 LINKSE PARTIJEN EN B.P. STEMDEN TEGEN Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde flF pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene- .1 ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder 1*1 franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 Toen op de partijraad van de PvdA in Rotterdam de tegenstellingen zo scherp geslepen waren dat een breuk met Nieuw Links of aftreden van het bestuur de enige oplossing scheen, vond vice-voorzitter André van der Louw (Nieuw Links) de juiste woorden om een bnig te slaan. Wellicht met uit zondering van mr. J. Burger is iedereen (binnen de partij) hem daar eigenlijk wel dankbaar voor. André van der Louw (35 jaar), in snor Troelstra evenarend, perschef van de VARA, van huis uit rood en vroe ger maatschappelijk werker, staat sinds „Tien over rood" in het politieke voetlicht. „Er wordt ten onrechte van een cri sis in de P.v.d.A. gesproken. Er is nog al paniekerig gereageerd op de nota van Nieuw Links. Wij hadden daar in alle rust over willen discussiëren. Dat moet kunnen in een partij en het re sultaat van de partijraad is tenslotte het bewijs dat men zonder ruzie van mening kan verschillen. Ook in de af delingen moet rustig gediscussieerd worden. Een moeilijkheid is wel dat de oude dominerende partij-kaders soms naar de macht grijpen om de rust te herstellen. Dat is fout. Men moet leren DEN HAAG Minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga (sociale za ken en volksgezondheid) willen het me disch tuchtrecht veranderen. Na af loop van een proces zal aan hem die de klacht indiende, mededeling over de afloop worden gedaan. Bovendien kan in bepaalde gevallen publikatie van het vonnis worden voorgeschreven. Er is verder een Transplantatie- wet in voorbereiding. Deze moet het overbrengen van organen van de ene mens op de andere wettelijk regelen. Zo zal de toestemming van de patiënt een strikte eis worden voor een over planting. In samenwerking met het ministe rie van justitie wordt een werkgroep „verdovende middelen" opgericht. De ze zal moeten bekijken hoe het toene mende misbruik van deze middelen kan worden tegengegaan. Ze moet niet alleen de mensen, maar ook vaklieden als artsen en apothekers voorlichten over de gevaren van deze middelen, ook als ze op medische gronden wor den voorgeschreven. Het rijksinstituut voor drinkwater voorziening krijgt de opdracht plannen te maken voor het winnen en opslaan van drinkwater. Met de voorbereiding van een wettelijke regeling houdt de Centrale Commissie voor de Drinkwa tervoorziening zich bezig. Iedere Nederlander produceert per jaar 370 kilo afval. Dit aantal kilo's zal in de toekomst toenemen, zo staat ln de memorie van toelichting op de be groting. Rijk, provincies en gemeenten zullen daarom samen moeten gaan werken om het huisvuil straks de baas te kunnen blijven. DEN HAAG Het geboortencüfer lag het vorige jaar voor het eerst be neden de negentien per duizend. Het te ruglopen van het kindertal valt des te sterker op, omdat het aantal bruids paartjes per duizend inwoners is toe genomen. Dit zeggen minister Rool vink en staatssecretaris Kruisinga in hun begroting. In sommige landen, bijvoorbeeld Denemarken, neemt het geboortencij fer echter weer toe. Juist in deze lan den lag het al jaren tamelijk laag. Er zijn het vorige jaar op het gebied van de volksgezondheid nog meer re cords" gebroken: voor het eerst in de geschiedenis was er geep enkel geval van difterie; er zijn in 1967 vijf mensen aan te tanus gestorven. Dit aantal was nog nimmer zo klein; 0 Het aantal doodgeboren kinderen was het vorig jaar lager dan ooit; er waren vorig jaar slechts twee gevallen van kinderverlamming. Ook dat is een record. Het aantal kinderen dat bij de ge boorte afwijkingen heeft, wordt ook steeds kleiner, zo staat in de memorie van toelichting. Over de geslachtsziek ten zeggen de minister en de staatsse cretaris, dat syfilis sinds 1954 af neemt, maar dat gonorrhoe zich gelei delijk uitbreidt. NOORDWIJK De tweede kunst maan van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek wordt op 2 ok tober gelanceerd op de basis Vanden- berg in Californië. Het is de kunst maan ESRO-1, die metingen moet gaan verrichten in de ionosfeer boven de poolstreek. De kunstmaan, die on geveer 85 kilo weegt, is geruime tijd voor de lancering beproefd in Estec, het Europese centrum voor ruimte techniek en -onderzoek in Noordwijk. De Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) heeft voor de lancering een viertraps- raket van het type Scout beschikbaar gesteld. In tegenstelling tot de eerste kunst maan van ESRO, de IRIS, bevat deze tweede geen Nederlandse instrumenten. accepteren dat er meer meningen bin nen een partij bestaan. „Goede voorlichting, dan discussie en vervolgens een besluit, zodat er een dui delijk partij-standpunt komt. Dat is de manier die ons voor ogen staat. Op dit gebied kan nog erg veel worden verbe terd". Wat zijn de praktische punten waar op het oppositie-beleid heeft gefaald en wat zijn de moeilijkheden in het partij bestuur? „Ho, het gaat er niet om Den Uyl tij dens de rit lastig te vallen in het open baar. Daar hebben we de bestaande col leges voor en als ik vind dat Den Uyl iets niet goed doet, zeg ik hem dat zelf wel. Een fractie wordt tenslotte voor vier jaar gekozen. Het partijbestuur dient echter ook invloed te hebben bij het bepalen van het gezicht van de par tij. Wij hebben onze nota geschreven uit een gevoel van onmacht van ama teur-politici die praten en praten zon der voldoende invloed uit te oefenen. Op een gegeven moment konit de zaak in handen van de beroepspolitici en dan sta je ernaast". Valt de nota van Nieuw Links dan niet onder het hoofdstuk: lastig vallen tijdens de rit? „Het ging ons er slechts om ook bij zaken op korte termijn, bij actuele on derwerpen meer invloed te krijgen. Door de publikatie in Het Parool van de eerste, interne nota is de zaak op scherp gezet. De tweede versie van de nota was bedoeld als discussie-stuk. In het algemeen kun je in een grote partij discussies niet voorkomen, als je de zaak bij elkaar wilt houden. Ik ben er trots op dat er binnen de P.v.d.A. zo veel kan. Als Gruyters bij de liberale V.V.D. toevallig niet naar een koninklijk huwelijk wil, wordt hij er uitgegooid". DEN HAAG Door de ontwikkeling van de techniek is er een duidelijke verschuiving in de aard van het werk. Vele werknemers zullen van beroep moeten veranderen zegt minister Rool vink in zjjn begroting. Dit betekent niet dat er in de toekomst te weinig werk zal zijn. Minister Roolvink heeft al enig in zicht in het arbeidsmarktbeleid, dat zal moeten worden gevoerd. De minister noemt onder meer: werk kunnen worden gezet; 0 het geven van inlichtingen over de situatie op de arbeidsmarkt aan overheid, bedrijfsleven en individuele belanghebbenden 0 .nspraak van het bedrijfsleven bij het beleid om de werkgelegenheid op peil te houden. Minister Roolvink vindt dat de vaak afwerende houding van werklozen te genover de mogelijkheid om elders aan de slag te gaan, moet worden bestreden. Het is echter nodig eerst te weten waarom de mensen niet graag hun ver trouwde woon- en werksfeer verlaten. Als een onderzoek naar deze beweegre denen rond is, moet het beleid om men sen aan werk te helpen misschien wor den veranderd. De Raad voor de Arbeidsmarkt, die binnenkort aan de slag gaat, zal inten sief bij deze problemen worden betrok ken. De minister wil verder hen helpen die tijdelijk op een grotere afstand van hun woonplaats willen gaan werken. Hij denkt aan enige verruiming van de te gemoetkoming in de reiskosten. KERKRADE De 36-jarige bank werker H. van der Heyden uit Kerkra- de is gistermorgen in de schacht Be- renbos van de Domaniale mijn in Kerk- rade om het leven gekomen. De man raakte bekneld tussen een liftkooi en het plafond van een gang. Op het mo ment dat hij de lift uitliep, kwam de kooi in beweging. Maar de onduidelijkheid naar bui ten? „Die moet men niet overtrekken. Ten slotte is er een duidelijk basisprogram ma, dat algemeen aanvaard is. Ook door Nieuw Links". Raakte de eigen aanhang niet in verwarring? „De oudere aanhang heeft er wel wat meer moeite mee te accepteren dat men ruim moet kunnen discussiëren en dat de besluiten niet van bovenaf komen. Maar in het algemeen blijkt men de discussies snel te accepteren. Als de partij zich voordoet als een prachtige, glinsterende fagade, dan is dat eenvou dig niet geloofwaardig. Zo'n discussie als op het laatste congres over de Navo is geweldig nuttig. Ik ben er vast van overtuigd dat zoiets positief werkt. In het debat herkennen de mensen hun eigen mening. Een duidelijk be sluit na een goed gevecht kan de partij geen kwaad doen". Gezien zijn opvattingen over de be sluitvorming is het niet zo toevallig dat André van der Louw in Rotterdam het verlossende woord sprak. „De rode draad die door ons streven loopt, is het betrekken van zoveel mo gelijk geïnteresseerde leden bij de be sluitvorming. Dat is voor ons veel be langrijker dan met een handigheidje een punt er doordrukken. Als de leden iets willen, mag daar nooit grof geschut van bovenaf tegenover worden gesteld. Essentieel is dan natuurlijk een goede voorlichting, ook over minderheidsstand punten. Ieder lid zou dan ook Opinie (het P.v.d.A.-blad) moeten krijgen. Bij actuele zaken zal het toch vooral om DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) wil een deel van de opbrengst uit de ver koop van de aandelen-Breedband ge bruiken om het eigen woningbezit te bevorderen. Hij denkt aan een renteloos voor schot voor mensen met een inkomen beneden een nader vast te stellen grens die het eigen geld voor de koop van een huis moeilijk op tafel kunnen leggen. Binnenkort zal een wetsont werp worden ingediend, waarin de be stemming van de „Breedbandmiljoe- nen" moet worden vastgesteld, zo deel de de heer Roolvink in zijn begroting mee. Een ander deel van het bedrag zou kunnen worden gebruikt om kleine spaarders mensen die minder dan 15.000 gulden verdienen aan effecten te helpen. De minister is niet van plan, zo deelt hij verder in de toelichting op zijn begroting mee, om een wettelijke regeling te maken voor de vermogens- aanwasdeling (v.a.d.). Het advies van de Sociaal-economische raad was ver deeld en er zijn nog zoveel vragen, dat een algemene invoering ervan op dit moment wel erg moeilijk is. De minister ziet echter graag dat in het bedrijfsleven zelf op vrijwillige basis over de v.a.d. wordt onderhandeld. Hij heeft met zijn collega Polak (jus titie) al contact over het wegnemen van wettelijke belemmeringen voor een vrij willige v.a.d. De medezeggenschap van de werk nemers in de ondernemingen wordt vol gens de minister van sociale zaken steeds belangrijker. De toenemende algemene ontwikkeling en de stijgende welvaart zorgen ervoor dat de arbeider niet meer afhankelijk wil zijn, maar dat hij inspraak wil hebben en zijn eigen belangen kan bepleiten. Deze inspraak, waaraan het dragen van verantwoordelijkheid is verbonden moet worden gericht op het belang van de gehele onderneming. Volgens de heer Roolvink ligt een versterking van de positie van de werknemers in de lijn der verwachting. de visie van partij-bestuur en fractie blijven gaan". Van der Louw vindt dat prof. Scha per op de partijraad Han Lammers on recht heeft gedaan door te suggereren dat Lammers geen interesse heeft in de sterkte van de partij, doch slechts in haar principes. „Prof. Schaper kan weten, dat Nieuw Links, inclusief Lammers, uitgaat van het belang van een sterke socialistische partij. Wij voelen niets voor een kleine voorhoede-partij, waar men elkaar de hele dag gelijk zit te geven. Lammers heeft gelijk met zijn Kritiek op D'66 die zo graag eerst alles wil laten ont ploffen. Het grote belang van een pro gressieve samenwerking wordt onderge schikt gemaakt aan die ontploffing, uat vind ik kortzichtig en egoïstisch van D'66. ik ben bereid om van vandaag op morgen met D'66, de P.S.P. en de ±U.R. rond de tafel te gaan zitten om een programma voor een stembusak- koora op te stellen". Zijn er politieke geschilpunten tus sen Nieuw Links en üe rest van de par tij? „Wij zijn allemaal lid van dezelfde partij, maar uiteraard zijn er nuance verschillen. Wij hebben duidelijker af scheid genomen van de koude oorlog, dacht ik. Ook na de bezetting van Tsje- cho-Slowakije. Onze mening is dat een nieuwe koude oorlog slechts tot gevolg zal hebben dat het stalinisme zal terug keren. „Nieuw Links is bereid meer offers te brengen voor de arme landen. Dat kun je in Nederland gemakkelijk tot stand brengen door op het solidariteits gevoel te werken. „Voorts zijn wij principieel republi keins. Omdat het functioneren van de democratie hier echter niet wordt be lemmerd, maken we daar geen moei lijkheden over. Wij denken in het alge meen wat anders over gezag. Zo gelb- ven wii ook niet dat de partij het moet hebben van de éne grote leider, maar meer van de héle partij". AMERSFOORT De landmacht Is niet ontevreden over de proef met de Centurion-tanks die zijn voorzien van een nieuwe motor en een nieuwe ver snellingsbak. Daaroor stfjgt de kans dat deze opgepepte Centurion de zoge heten „Retrofit", bij hetleger de tijd zal overbruggen tot het ogenblik waar op de eerste Amerikaase tanks van het type MBT van de band kunnen komen. Dat is naar wordt verwacht pas in 1974. Een beslissing over de keuze van een nieuwe type tank is evenwel nog niet genomen, al zal zij niet lang meer op zich laten wachten. Deze week zullen de laatste technische gegevens over de Re trofit in Den Haag op tafel liggen. Uit die gegevens zou kunnen blijken dat een keuze voor de Duitse Leopard of voor de Britse Chieftain nog niet moet wor den afgeschreven. Proeven op de Vlasakkers en op het terrein van de tankwerkplaats in Amersfoort hebben aangetoond dat de Retrofit wat wendbaarheid, acceleratie, maximumsnelheid actie-radius en be trouwbaarheid voordelen heeft boven de standaard-Centurion. Met het ombouwen van de Centurions zal een fors bedrag zijn gemoeid: 215.000 tot 250.000 gulden per stuk. Aan genomen wordt dat zo'n 250 tot driehon derd tanks moeten worden omgebouwd, wat een bedrag inhoudt van maximaal 75 miljoen gulden voor de tanks die in dertijd van een zwaarder (105-mm) ka non zijn voorzien. DEN HAAG De man wordt in de Wet niet langer als „hoofd van de echt vereniging" beschouwd. De Tweede Ka mer heeft dit gisteren met een meerder heid van niet minder dan 92 tegen 22 stemmen vastgelegd in het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, dat binnenkort van kracht moet worden. In het eerste ontwerp van de hand van professor Meijers was deze bepa ling, die dan nu als verouderd geldt, reeds weggelaten, maar in 1956 bracht de Tweede Kamer op voorstel van de anti-revolutionair dr. Verkerk haar weer in de wet. Na twaalf jaar meende mi nister Polak (justitie), nu hij bij de in voering enkele verbeteringen voorstel de, toch niet te moeten terugkomen op deze beslissing van het parlement, maar hij liet doorschemeren dat hij er wel vertrouwen in had dat de Tweede Ka mer het zelf zou doen. Dit gebeurde inderdaad op voorstel van de socialist Wieringa en nu stem den de grote confessionele fracties in grote meerderheid voor schrapping, de anti-revolutionaire fractie zelfs eensge zind. Vier KVP-ers wilden de bepaling toch wel handhaven evenals drie liberale juristen (mr. Geertsema, mr. Schlingemann en mr. Rietkerk), en vijf man van de CH-fractie: mr. Scholten, drs. Tilanus, Tolman, Bode en Van der Peijl. Verder stemden alleen de Boeren, de staatkundig-gereformeerden en de GPV-er Jongeling tegen. Het zogenaamde treurjaar van de we duwe, een periode van ten hoogste 306 dagen waarin een vrouw na de dood van haar man niet mag hertrouwen, zal niet gelden voor de gescheiden vrouw. Dit was vroeger wel het geval, maar minister Polak had de bepaling voor de gescheiden vrouw geschrapt en zo bleef het, ondanks pogingen van zowel de lin ker als de rechterzijde van de Kamer om dit te veranderen. De anti-revolu tionaire afgevaardigde dr. Boertien wil de terug naar de oude verbodsbepaling die dus zowel voor de weduwe als voor de gescheiden vrouw gold. De socialist Wieringa wilde het (tijde lijk) verbod tot hertrouwen ook voor de weduwe schrappen. Geen van beide amendementen haalde een meerderheid zodat het voorstel van de minister on veranderd gehandhaafd bleef. DEN HAAG Minister Roolvink verwacht dat de loonsverhoging dit jaar gemiddeld 6,5 procent zal zijn. Dat is anderhalf procent meer dan de veronderstelling, waarvan het centraal Economisch Plan indertijd uitging. De gemiddelde stijging van de loon kosten in meerjarige contracten was tot midden augustus 6,1 procent. In dit percentage is echter niet de verkor ting van de werktijd begrepen, die voor 1968 in deze meerjarige contrac ten gelijk is aan een stijging van de loonkosten met 1,1 procent. Tot nu toe werden dit jaar voor 1.347.000 mensen nieuwe c.a.o.'s afge sloten met een gemiddelde stijging van de loonkosten van 5,5 procent. Ook hierbij is de verkorting van de werktijd (1,5 procent) buiten beschou wing gelaten. ADVERTENTIE Harrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra) SCHIPHOL Prinses Christina is gistermiddag van Schiphol naar Canada vertrokken om zich te oriënteren over de mogelijkheden van een professionele zangopleiding. De 21 jarige prinses is van plan Voorlopig in het buitenland te gaan wonen; haar studie in de pedagogie aan de Groningse universiteit heeft zij af gebroken. Prinses Christina wordt vergezeld door haar particulier secretaresse, me juffrouw N. M. de Vlieger (links) met wie zij gisteren op Schiphol in een van de bekende passagierskarretjes reed. Verwacht wordt dat de prinses begin volgende week naar Nederland terugkeert. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 78 tegen 46 stemmen het wetsontwerp voor het minimumloon aangenomen. De socialisten, de PSP, de CPN en de beide groeperingen van de Boerenpartij stemden tegen. Het wetsontwerp is op enkele, overi gens niet ingrijpende punten veranderd, omdat de Tweede Kamer enkele amen dementen aannam. De belangrijkste veranderingen zijn: De wet zal gelden voor mensen, die 24 jaar en ouder zijn (oorspronkelijk 25 jaar en ouder). 0 Mensen, die slechts een klein deel van de normale werktijd bij iemand in dienst zijn, zullen buiten de wet vallen. 0 Zonder hoofdelijke stemming be sliste de Kamer dat de „maatschapvis sers" de vissers, die met de reders ADVERTENTIE FW V-768 0 - Ai - lusten en lasten delen buiten de wet vallen. 0 De wettelijk gegarandeerde vakan tietoeslag zal ten hoogste 6 procent van 21.000 gulden per jaar^zijn. DE BILT Het KNMI in De Bilt gaat van I oktober af naast de gewone, weersvoorspellingen op langere termijn doen. Het durft deze stap aan, omdat is gebleken, dat doorgaans 85 procent van de verwachtingen juist is. Als eerste station ter wereld gaat het KNMI boven dien deze meerdaagse voorspellingen ook in cijfermatige vorm verspreiden. Al enkele jaren bestaan in Engeland, België en Duitsland meerdaagse voor spellingen. Ze worden alleen omschre ven. Het KNMI wil echter elke dag via het telefoonnummer 003 van 18.20 tot 20.20 uur de verwachtingen in cijfers aan het publiek doorgeven. In de avond uren van zondag tot en met vrijdag wor den deze verwachtingen ook op het ANP-telexnet gezet. Is de omschrijvende vorm van het weerbericht meestal beter dan die in cijfers, de cijfermatige voorspelling geeft zowel voor „morgen", „overmor gen" en „over-overmorgen" de te ver wachten zonneschijnduur. Verder zullen de minimum- en maximumtemperatu ren worden verstrekt, de verwachte af wijkingen van de normale waarden daarin en de kansen op een geheel of gedeeltelijk droge dag. De weerdeskundigen in De Bilt willen met behulp van een computer tot snel ler werken komen, zodat naar verwach ting al in het midden van het volgend jaar de meerdaagse weersvoorspelling al om een uur of elf 's ochtends klaar zal zijn. Deze tijdwinst zou van groot nut zijn voor de radioberichten van half één voor land- en tuinbouw. Onze weerkundige medewerker te kent hierbij aan: Het is toe te juichen, dat ook het KNMI zich eindelijk gaat uitlaten over het weer op iets langere termijn. Buitenlandse weerdiensten, waaronder de Duitse, Engelse en Deen se, voegen reeds jarenlang verdere vooruitzichten aan hun verwachting toe. De Zweedse weerdienst kijkt ai gerui me tijd tweemaal per week vijf dagen vooruit. De nieuwe KNMI-service lijkt ons ze ker van betekenis voor bedrijven en in dustrieën, die er belang bij hebben de algemene tendentie van het weer voor de komende dagen te weten. Of het gro te publiek er wel zo veel waardering voor zal hebben, is voor ons de vraag. Wie zal zich twee a drie dagen later nog de percentages juist herinneren, waarin de kans op zonneschijn en droog weer wordt uitgedrukt? De „man in the street" is meer gebaat met een bondi ge, populaire terminologie. Verder is het een tekortkoming, dat de wind niet in de vooruitzichten wordt betrokken. Reeds op 26 mei 1860, vlak voor de invoering van de stormwaarschu- wingsdienst van het KNMI, zou het mo gelijk zijn geweest de zware pinkster- storm van 28 mei 1860 te voorspellen; dus twee dagen van tevoren. Is men dan tegenwoordig heus nog niet ver der? Op een vraag of de verdere vooruit zichten van dag tot dag herzien zullen worden, antwoordde de KNMI-meteoro- loog H. C. Bijvoet, dat men dit zoveel mogelijk wil vermijden. „Maar er zal misschien niet steeds aan te ontkomen zijn", voegde hij eraan toe. En dez« kans lijkt ons inderdaad nogal groot aldus onze weerkundige medewerker.

De Vallei | 1968 | | pagina 9