Oe Thant wil grote vier bij elkaar NORTON FILTER KING EUROPA DESNOODS ZONDER FRANKRIJK Vlaanderen wenst nieuwe staalindustrie in Genk Caëtano opvolger van premier Salazar „Monty gaf eindelijk documenten af Mevr. Fanfani overleden Oorlog begint pas goed Comm. partij in West-Duitsland Nederlander zou betrokken zijn bij botsing (vijf doden) in België Binnen 15 tellen klaar: Premier Quebec overleden jet-inval in Tsjecho-Slowakije heeft gevoel van onbehagen zeer doen toenemen U rookte nog geen filter...? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die ens! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! Norton Filter King Size—rijp, vitaal, echt. Ojoekwoe WILLY BRANDT WAARSCHUWT DE GAULLE ON TNUCHTERING Koningspion WETEND WERKEN TILBURG GIRO 1500100 Minder VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1961 NEW YORK Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft voor gesteld dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogend heden tijdens het nieuwe zittingsjaar van de Algemene Vergadering een con ferentie houden. Deze zou, naar Oe Thant hoopt, kunnen uitlopen op een topconferentie. Een dergelijke bijeenkomst noemde hij gewenst „als tegenmaatregel tegen de ernsti ge terugslag in de ontspanning tussen Oost en West, die het gevolg is van recente gebeurtenissen". Oe Thant zei dit in zijn jaarverslag voor de Algemene Vergadering over de afgelopen zittingsperiode. De agen da voor een topconferentie kan volgens hem worden overgelaten aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Enge land en Frankrijk. Hijzelf verklaarde zich bereid een voorlopige agenda op te stellen. Oe Thants jaarverslag was een bijna ononderbroken opsomming van crises in de wereld. Oe Thant constateerde dat de verslechtering van de interna tionale toestand, die al in het jaar verslag van 1967 was opgemerkt, zich dit jaar had voortgezet. Terwijl de oorlog in Viëtnam met onverminderde felheid voortwoedt, is er nog geen vooruitgang geboekt bij het streven nay vrede. De hoop dat de besprekin gen tussen Hanoi en Washington in Parijs ergens toe zouden leiden, be gint te verminderen, aldus Oe Thant. Over de crisis in het Midden-Oosten zei Oe Thant dat het afgelopen jaar er een is geweest van „grote spanning en frustraties". De bezetting van Tsjecho- Slowakije had naar het oordeel van de secretaris-generaal „een gevoel van on behagen en onveiligheid" geschapen. Een snelle terugtrekking van de vreem de troepen uit Tsjecho-Slowakije noem de hij van belang voor „de goede ver standhouding, de vrede en de veiligheid in de wereld". Oe Thant vond het schrikbarend „dat de ene superstaat of de andere kan overgaan tot militaire actie we gens liberalisatie van een bewind in een klein land. als in het geval van Tsjecho-Slowakije of wegens een bin nenlandse omwenteling zoals in de Do minicaanse Republiek. Het ziet er slecht uit voor kleine landen, die de overgrote meerderheid in de wereld vormen, als zij hun eigen zaken alleen maar mogen regelen als zij niets doen wat het ongenoegen opwekt van een machtig buurland", zo merkte de se cretaris-generaal op. In het belang van de wereld moet er hoognodig een einde komen aan de ouderwetse maar gevaarlijke tactiek om te trachten de problemen van de jaren zestig op te lossen met de ge welddadige methoden die gebruikelijk waren in de jaren dertig, aldus Oe Thant in zijn jaarverslag. Andere kwesties die Oe Thant in zijn jaaroverzicht aansneed waren: Portugal handelt in strijd met het Handvest van de VN door Angola, Mo zambique en Portugees Guinea het zelfbeschikkingsrecht te blijven ontzeg gen de financiële toestand van de Vol kerenorganisatie is even slecht als de toestand in de wereld. De onbetaalde rekeningen zijn opgelopen tot het re cordbedrag van ruim 938 miljoen gul den, ruim 66 miljoen dollar meer dan in 1967 de piraterij in de lucht geeft reden tot grote bezorgdheid. Het kapen van vliegtuigen kan gemakkelijk leiden tot ontwrichting van het internationale luchtverkeer. Oe Thant noemt twee voorwaarden waaraan moet worden vol daan om een einde aan de praktijken van de luchtpiraten te maken: hand having van internationaal recht en or de en de afspraak dat niemand winst of voordeel mag behalen uit de roof van een vliegtuig. ROME Bianca Rosa Fanfani, echt genote van oud-premier Amintore Fanfani, is in de ouderdom van 55 jaar in een ziekenhuis te Rome overleden. Haar man is thans voorzitter van de Italiaanse senaat.. Hij is voorts minis ter van Buitenlandse Zaken en voorzit ter van de algemene vergadering der Verenigde Naties geweest. Mevrouw Fanfani werd zondagavond in allerijl naar het ziekenhuis overge bracht. Een van de bloedvaten in haar hersens was verstopt. Dinsdag raakte zij in een coma. Mevrouw Fanfani be gon tekenen van storingen in de bloeds omloop te vertonen nadat zij op 12 fe bruari betrokken raakte bij een auto ongeluk op de autoweg Rome-Napels. ADVERTENTIE 25 voor f 1,50 World Registration Pending OEMOEAHIAV De Biafraanse lei der. luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft de geruchten dat de Biafranen op het punt staan de strijd op te geven en een regering in ballingschap te vormen, als «volslagen nonsens" betiteld, en gezegd dat de oorlog in feite pas be gint. Hij verklaarde op een bijeen komst van de raadgevende vergade ring in Oemoeahia, dat de Biafraanse troepen gereed staan voor nog hardere strijd, en dat „onze guerrillastrijders in grote aantallen worden geoefend en uitgerust". Buitenlandse agenten mo gen dan praten van een Biafraanse re gering in ballingschap. „God ver hoede dat ook maar een Biafraanse leider ooit zou overwegen er op dit moment tussen uit te knijpen", aldus Ojoekwoe. Intussen heeft de radio van federaal Nigeria omgeroepen, dat zich onder de vracht die het Internationale Rode Kruis met vliegtuigen naar Biafra had vervoerd, „wapens en huurlingen" be vonden. De radio betitelde de katholie ke hulporganisatie Caritas, de Wereld raad van Kerken en het internationale rode-kruiscomité als „organisaties van twijfelachtig allooi". FRANKFORT Een groep Westduit- se communisten heeft de vorming aan gekondigd. van een nieuwe H'estduitse communistische partij (DKP) met de bedoeling het verbod op de oude partij (KPD), dat in 1956 van kracht werd, te omzeilen. Een woordvoerder voor de nieuwe partij zei, dat deze de grondwet zal respecteren en beweerde dat de partij was gegrondvest op grondwettelijke be ginselen. Een woordvoerder, Kurt Bach- man zei, dat hij niet geloofde dat de Westduitse regering de nieuwe partij zou verbieden en dat hij verwachtte aan de verkiezingen in 1969 deel te ne-> men. De woordvoerder zei, dat West-Duits land een politieke partij behoeft, die de rechten van de mensen verdedigt en werkt voor een socialistische toekomst. De woordvoerder verdedigde de be zetting van Tsjecho-Slowakije, omdat ..dit nodig was geweest voor de verde diging van het Warschau Pact en de toekomst van het communisme in Tsje cho-Slowakije". BONN De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt heeft in de Bondsdag in bedekte ter men Frankrijk gewaarschuwd, dat zijn EEG-partners wellicht zonder haar zullen voortgaan met de verstevi ging van de banden met Engeland. Brandt sprak aan de vooravond van het bezoek van president De Gaulle aan Bonn. Hij zei dat de interne ontwikkeling van de EEG bevredigend verloopt, maar dat aangezien uitbreiding van het aantal lidstaten niet mogelijk blijkt, interim oplossingen moeten wor den gevonden. „Het zou jammer zijn indien wij op een dag stappen zouden moeten nemen zonder Frankrijk. Maar niemand kan verlangen, dat wij pas op de plaats blijven maken of in een cirkel rond blijven lopen", aldus Brandt. De betrekkingen tussen Engeland en de EEG zullen het voornaamste onder werp van gesprek vormen voor De Gaulle en de Duitse regeringsleiders kanselier Kurt Georg Kiesinger en mi nister Brandt, die heden en zaterdag in Bonn bijeenkomen. Heden komen ook in de EEG-minis- terraad in Brussel, nieuwe Duitse voor stellen ter sprake voor voorlopige re gelingen met betrekking tot de handel tussen Engeland en de EEG. De Duitse Bondsdag heeft donder dag de militaire interventie van de Sovjet-yUnie en andere landen van het Pact van Warschau in Tsjecho-Slowa kije eenstemmig veroordeeld. In een debat over het buitenlandse beleid maakte het parlement in Bonn duidelijk, dat de Bondsrepubliek na de bezetting van Tsjecho-Slowakije sa men met haar NAVO-bondgenoten de veiligheidseisen van West-Europa voor taan onder een nieuwe gezichtshoek zal bezien, maar dat zij niet van haar tot dusver consequente vredespolitiek zal afwijken. Het debat sloot zich bij de woens dag afgelegde regeringsverklaring van de Duitse Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger aan. waar in deze dezelfde gedachten als beginse len van de politiek van Bonn geformu leerd had. Evenals de Bondskanselier lieten de sprekers van de regeringspartijen, alsook de liberale oppositie, er geen twijfel over bestaan, dat naar hun overtuiging, de ontnuchtering in Bonn na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- BRUSSEL Tegen de 32-jarige Ne derlandse vrachtautochauffeur M. van de B. uit Vleuten-De Meern is donder dagmiddag in Bergen (België) een aan houdingsbevel uitgevaardigd. Het bevel is uitgegeven door een rechter, die een onderzoek instelt naar 'n botsing van twee personenauto's, waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag nabij Bergen vijf personen om het leven zijn gekomen. De Nederlandse vrachtwagen zou volgens het aanhoudingsbevel de plaats van het ongeval (te Quievrain op de hoofdweg van Bergen naar Valen ciennes) zijn gepasseerd op het ogen blik dat het ongeluk zich voordeed. Uit Bergen wordt gemeld dat op de schokbrekers van de wagen van de Ne derlandse chauffeur verfsporen zouden zijn aangetroffen, die overeenkomen met de kleur van een der verongelukte auto's. Ook zou op de plaats van het on geluk een deel van zijn achteruitkijk spiegel zijn gevonden. De Nederlandse chauffeur ontkent echter iets met het ongeval uitstaande te hebben. Zijn ach teruitkijkspiegel was, naar hij verklaar de, reeds enige dagen kapot. Het ongeluk, waarbij o.a. de leider van het orkest van Adamo om het le ven kwam, werd 's nachts om één uur ontdekt door passerende arbeiders, die de wrakstukken van de twee veronge lukte auto's en de stoffelijke resten van de vijf verongelukte Belgische inzitten den verspreid aantroffen over de volle breedte van de driebaansweg. wakije ook op de bondgenoot Frank rijk zou moeten overslaan. Voor het eerst sinds het bestaan van de „grote coalitie" in Bonn is bij het debat in de Bondsdag tijdens de redevoeringen van de belangrijkste politici de gedachte gerezen, dat er in de Duitse politiek een alternatief zou kunnen zijn: met Frankrijk of met de overige NAVO-bbndgenoten en zon der De Gaulle. Op deze mogelijkheid wezen de beide fractieleiders van de regeringspartijen als „laatste uitweg". Maar zij gaven te kennen, dat Bonn slechts tegen zijn zin een dergelijke weg in Europa en in het bondgenoot schap zou inslaan. BRUSSEL De Vlaamse pers heeft gisterochtend scherp gereageerd op berichten, volgens welke het Belgi sche overlegcomité voor de staalindus trie geneigd zou zijn, een plan voor de bouw van een staalgieterij te Genk in Belgisch Limburg af te wijzen, doch plannen voor een soortgelijk project in de streek van Seraing (Luik) goed te keuren. De stichting van een gieterij te Genk wordt van essentieel belang geacht voor de NV Allegheny-Longdoz. een gemengde Amerikaans-Belgische on derneming, die sedert 1961 roestvrij staal produceert en 440 man in dienst heeft. ADVERTENTIE yoghurt vla limonade siroop vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! Het nationaal overlegcomité van de staalindustrie, dat dateert uit de tijd vooraleer in het Vlaamse land een staalindustrie bestond en dat vertegen woordigers van Franstalige werkge vers en werknemers omvat, zou de voorkeur geven aan een nieuwe staal gieterij van Cockerill-Ougrée in het kader van een nationalisatie van de Waalse staalindustrie. Verscheidene Vlaamse kranten pro testeerden bij voorbaat tegen een ra tionalisatie van de Waalse industrie ten koste van de werkgelegenheid in Belgisch Limburg dat met de gevolgen van mijnsluitingen te kampen heeft. Het Belgische ministerscomité voor economische en sociale coördinatie heeft woensdagmiddag, onder leiding van premier Eyskens. in beginsel be sloten, overheidssteun te verlenen aan een program voor economische ratio nalisatie en concentratie van de Belgi sche staalnijverheid. Aan het overleg werd deelgenomen door de voorzitter van het overlegcomité voor de staalin dustrie, Bleffe. Er is met name ge sproken over de samenwerkingsplan nen van de Waalse ondernemingen Cockerill-Ougrée-Providence en Espé- rance-Longdoz. Volgens „Het Laatste Nieuws", worden in het kader van de ze samenwerkingsplannen nieuwe in vesteringen voorzien van 15 miljard frank (ruim een miljard gulden), waarvan tien procent ten laste van de overheid zou komen in de vorm van toelagen ter dekking van leningen. Lord Montgomery van Atamein heeft een nieuwe doeumentenka- mer in het oorlogsmuseum geopend, waaraan hijzelf de capitulatieovereen komst heeft afgestaan, welke de Duit sers op 4 mei 1945 te Llineburg moes ten ondertekenen. Monty had het document, dat on dertekend is door admiraal Von Fr ie- deburg en generaal Kinzela, al jaren in bezit gehouden, ondanks de eisen van het parlement dat hij het moest afstaan. „Toen het vorig jaar bij mij werd ingebroken, besloot ik dat ik het kwijt moest en daarom is het nu hier. Ik weet niet wat er met de pen is ge beurd. Ik denk dat iemand deze heeft gepikt." Bij de opening noemde hij het docu ment een geallieerd document waarbij hij opmerkte: bondgenoten worden soms beschreven als een akelige last, maar het is beter ze wel dan niet te hebben. Je kunt zonder hen geen oor log meer voeren. MANICOUAGAN (Quebec.) De premier van de provincie Quebec in Canada, Daniel Johnson, is op 53-jarige leeftijd overleden in de plaats Mani- couagan, waar hij een bezoek bracht aan een enorm elektriciteitsproject. Johnson, die premier van Quebec was sinds 1966. werd dood in zijn bed aangetroffen door een van z'n medewer kers. die hem ging wekken om 7 uur 's ochtends. Zijn dood werd bekend ge maakt op een persconferentie twee uur later. De> premier die een lichte hartaan- doening had gehad op 3 juli. was giste ren in Manicouagan aangekomen om de plechtigheden bij te wonen en het storten van de laatste emmer cement te vieren. Johnson zou op 11 oktober een be zoek aan Frankrijk hebben gebracht. LISSABON De Portugese presi dent, admiraal Americo Thomaz, heeft gisteravond dr. Marcello Caetano (62) tot premier benoemd als opvolger van Antonio Salazar. De 79-jarige Salazar, die van 1932 af premier van Portugal is geweest, is nog steeds buiten bewustzijn na de beroerte die hem tien dagen geleden overviel. Deze regeringswisseling voor de meeste Portugezen de eerste die zij in hun leven meemaken zal overigens nauwelijks invloed hebben op het rege ringsbeleid. Caetano is altijd een vurig aanhanger van Salazars politieke denk beelden geweest en heeft een groot aandeel gehad in de vorming van het corporatieve systeem werkgevers en arbeiders per bedrijfstak samen in één corporatie verenigd dat ken merkend is voor Portugal. Caetano is altijd beschouwd als een van de „koningspionnen" van het re gime. In 1962 verloor hij zijn post als minister van onderwijs, wat tot ge ruchten leidde, dat hij minder welge vallig geworden was in de ogen van zijn meester Salazar. Volgens cynici plaatste Salazar zijn gedoodverfde opvolger echter bewust in de „koelkast" om hem te zijner tijd als „vers" aan de Portugese bevolking te kunnen voortzetten. Helemaal los van het regime kwam Caenato overigens niet te staan. Hij bleef lid van de Raad van State. Achter de zachte stem van Caetano gaat een man met een ijzeren wil schuil die zeker niet minder krachtig zal rege ren dan zijn voorganger Antonio Sala zar. In zijn jeugd was hij een openlijk be- ADVERTENT1E (Harrie staat voor een ambachtsschool op Noord-Sumatra) wonderaar van de fascistische dictator Mussolini. Hij wordt beschreven als hu meurig en achterdochtig, ofschoon an deren hem weer geestig en charmant noemen. Caetano heeft ongetwijfeld veel ka raktereigenschappen met Salazar ge meen. Hij is alleen veel minder asce tisch van aard. Salazar is altijd onge huwd gebleven en had zelden contact met de buitenwereld. Caetano is getrouwd en heeft vijf kinderen. Hij heeft in tegenstelling tot Salazar in het buitenland gereisd en heeft zich veel bewogen in het universi taire leven. Evenals Salazar is Caetano katholiek. In zijn studietijd is hij bekend gewor den door het schrijven voor kerkelijke bladen. Vele tegenstanders van het re gime in Portugal hopen dat zijn vroe gere journalistieke arbeid Caetano er toe zal brengen de strenge perscencuur wat te verwachten.

De Vallei | 1968 | | pagina 13