Regering wil in „Het Loo" „Oranje-museum" vestigen BRAAT! Anderhalf jaar geëist voor geënsceneerde schilderijendiefstal Rusland wil aandacht afleiden door M.-Oosten naar voren te schuiven HOLS DONAKAT Xiemv! OeDru-Sirliis. de machtige landhuis-stijl! L5SScal/u)' KEUKENS? Apart kenteken en blauw rijbewijs voor wie eerder onder invloed reden gascoiiYeclor in UIT DE KERKEN Kremlin dicteert koloniën Zwitserland boos op Gaullist Prado doelwit van vandaal Von Brauii «feeft V.S. 50% kans Ontvoerde losgelaten op Sardinië Jordaniërs schoten op Israëli N.P.D. in W.-Berlijn niet gewenst Hogere P.T.T.-tarieven Trieste zaak Inkomen prinses Beatrix en prins Claus krap Paleis op Dam vaker voor representatieve doeleinden in gebruik Personeel zelfde model 9.200 Kcal/u,f658.- Zware druk VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG Alhoewel ten aan zien van de bestemming van de palei zen Het Ivoo en het Oude Hof aan het Noordeinde te Den Haag nog geen be slissingen zijn genomen, denkt de re gering voor paleis llet Loo, met zijn unieke historische waarde, aan de in richting van een Oranje-Nassau-mii- seum, nadat aan genoemde paleizen het karakter van ter beschikking ge steld zomer- of winterverblijf zal zijn ontnomen. Het Oude Hof in Den Haag zal verder voor representatieve doeleinden worden gerestaureerd. Dit wordt meegedeeld aan de Twee de Kamer. De memorie van antwoord draagt de handtekeningen van premier De Jong. minister Beernink (binnen landse zaken) en minister Witteveen (financiën). Het ligt in de bedoeling de thans in het Oude Hof gevestigde departemen ten en bureaus van de koninklijke hof houding daar te handhaven. Mocht t.z.t. blijken dat het Huis Ten Bosch voor de uitoefening van de koninklijke functie te klein is, dan zal in nauw overleg met het staatshoofd worden bezien, op welke wijze aan de dan ont stane behoefte kan worden tegemoet ge komen. De mogelijkheid is niet uitge- •loten dat dan het Oude Hof in plaats van een ander ter beschikking gesteld paleis voor dit doel wordt aangewezen. De bewindslieden delen voorts mee dat op verzoek van en na overleg van het gemeentebestuur van Amsterdam met het hof. gebruik van het paleis op de Dam in de hoofdstad voor representa tieve doeleinden heeft plaatsgevonden en in de toekomst waarschijnlijk nog meer zal plaatsvinden. Het is nu nog niet mogelijk het wets ontwerp op te stellen dat uiterlijk 1 ja nuari 1971 in werking moet treden en dat in afwachting van een grond wetsherziening de basis zal leggen voor een nieuwe financiële regeling van het rijk ten opzichte van het koninklijk huis. In de eerste plaats is het mo menteel nog niet met voldoende nauw keurigheid bekend welke functionele kosten van de Koningin naar de gewo ne begrotingen kunnen worden overge bracht. Meer in het bijzonder is onzeker het aantal personeelsleden dat al dan niet door indiensttreding bij de staat rechtstreeks ten laste van het rijk zal komen, alsmede hoe de rechtsposi tie van dat personeel zal worden gere geld, alsmede hoe de rechtspositie van dat personeel zal worden gere geld. De bewindslieden verstrekken voorts een gespecificeerde opgave van het personeelsbestand, zoals deze van het hof is ontvangen. Hieruit blijkt dat voor het onderhoud van palelzen en parken te Den Haag, Amsterdam, H?t Loo en Soestdijk 77 man werkzaam is. Aan overig personeel- en personeel- garages en stallen 47, huishoudelijk per soneel 66. conciërges, portiers, boden 18. telefonistes 9. bosarbeiders en jachtopzieners 23. administratief perso neel 26, en hofdignitarissen 13, allen tezamen 279 personeelsleden. Ter verduidelijking van de begro tingspost „overige zaken" verstrekte het hof een specificatie van kosten die op het ogenblik ten laste van de Konin- BERN Zwitserland heeft bij de voorzitter van de Raad van Europa in Straatsburg geprotesteerd, tegen het feit dat een Frans Gaullistisch raadslid, een delegatie van vrouwelijke Frans-spre kende separatisten uit de Zwitserse Ju ra te woord heeft gestaan. Ongeveer 100 Zwitserse separatisten hielden woensdag een betoging voor de Raad van Europa en werden later ont vangen door de Gaullistische afgevaar digde Edmond Nessier, lid van de poli tieke commissie van de raad. De Zwit serse regering beschouwt het optreden van Nessier als inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Zwit serland en eist dat de kwestie op de agenda van de permanente commissie van de raad wordt gezet. De Franstalige separatisten in de Ju ra, wensen afscheiding van het overwe gend Duitstalige kanton Bern. NED. HERV. KERK Beroepen te El speet: W. Vroegindewey te Katwijk aan Zee; te Rotterdam-Cen trum (vac. W. R. van der Zee) jeugd - pred.) (toez.) B. J. Blaauwendraad te Etten; to Doornspijk (vac. R. W. Steur): J. van Rootselaar te Barneveld; te 's-Gravenhage (2de pred.pl.) (wijkgem. Binnenstad): A. M. A. Hellendoom te Anna Paulowna. Aangenomen naar Pesse (toez.): D. C. C. Stap te Heerlen (wijkgem. Heerler- heide). Bedankt voor Renesse c.a.: J. H. de Vree te Sleeuwijk; voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) en voor Wezep (vac. A. Gooyer): H. Binnekamp te Vriezenveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden (vac. E. Haver kamp) W. Haverkamp te Aalsmeer; te Klundert: G. Sinia te Ee (Fr.). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Oegstgeest: M. R. van den Berg, miss.pred. van Kampen. gin komen: onderhoud van diverse ge bouwen en bossen f 63.000,- onderhoud inventarissen e.d. f 94.000, verlichting en verwarming f 141.000,-, kosten auto's (waaronder huur) en paarden f 174.000,-, telefoon-, bureau- en alge mene kosten f 303.000, en representa tie en diversen f 325.000,, een totaal bedrag opleverend van f 1.100.000.. Kosten De drie ministers noemen voorts de kosten ten behoeve van het Koninklijk Huis, die jaarlijks ten laste van de begrotingen der departemerten komen (begroting 1969). Het Militaire Huis van de koningin f 295.000, militairen toegevoegd aan prins Bernhard f 29.000,- onderhoud en bemanning van een ter beschikking gesteld vliegtuig f 480.000 en onderhoud Piet Hein en Groene Draeck f 160.000.-. In bovenstaande opsomming zijn niet opgenomen de kosten van bewaking van paleis Soesdijk en kasteel Draken- steyn en de kosten van beveiliging van de leden van het koninklijk huis door de rijkspolitie. De bewindslieden delen de opvatting van sommige Kamerleden dat het rijk het voor het staatshoofd financieel mogelijk moet maken een passende staat te voeren. Zij achten echter niet juist hetgeen deze leden verder aan voerden. dat de uitkeringen aan het staatshoofd, evenals alle andere uitga ven van de staat, onder de controle van de staten-generaal vallen. De grondwetgever heeft juist aan het staatshoofd de vrije beschikking over defce gelden gelaten. Zij delen evenmin de opvatting, dat de Staten-Generaal over meer gegevens m.b.t. de belas tingvrijdom dienen te beschikken om over het onderhavige wetsontwerp te kunnen beslissen. Het noemen van be dragen zou een onvermijdelijke schen ding van de privacy betekenen, dië deze leden juist willen eerbiedigen. In antwoord op de vragen over de financiële verplichtingen van prins Bernhard wordt meegedeeld dat prins Bernhard naast een bedrag van bete kenis aan personeelslasten omvangrijke kosten heeft te dragen, die verband houden met zijn belangrijk toegeno men verplichtingen op nationaal en in ternationaal gebied. Belasting vrij dom Het is juist, zo antwoorden de minis ters verder op vragen uit de Kamer, dat onder belastingvrijdom niet enkel het inkomen uit eigen vermogen der koningin valt, maar ook het inkomen uit eigen vermogen van prins Bern hard, prinses Beatrix en prins Claus. De bewindslieden kunnen niet meede len hoe groot het bedrag per jaar zou zijn, dat de koningin en de desbetref fende leden van het Koninklijk Huis zou moeten worden betaald, indien de ze vrijdom niet bestond. Vervolgens wordt een verdeling naar salarisklasse van de 279 personeelsle- ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. den verstrekt. 240 Functionarissen val len in de vasisklasse fm f 10.000, 19 in de klasse f 10.000 tot f 15.000, 9 in de klasse f 15.000 tot f 20.000 ter wijl 11 functionarissen f 20.000 of meer per jaar verdienen. In een andere opgave wordt vermeld welke bedragen de staat in de jaren 1960 tot en met 1967 voor restauratie werken aan de aan'het rijk toebehoren de paleizen heeft besteed: Paleis op de Dam f 15.491.000, paleis aan het Noord einde te Den Haag f 1.971.000, Huis Ten Bosch f 425.000, Het Loo te Apeldoorn f 950.000, tezamen f 18.837.000. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S ZATfRDAGS GtOPfND VAN 9 TOT 12 UUR MADRID De Spaanse politie speurt naar een vandaal die een vijftal schil derijen in het Prado-museum in Madrid heeft beschadigd. Een „Madonna met kind" van de Vlaamse meester Rogier van der Weyden (13991464) liep de grootste schade op, terwijl de andere vier schilderijen die van minder waar de zijn, alleen lichte krassen kregen. Aangenomen wordt dat de dader een geestelijk gestoorde is. De man liet per telefoon aan een krantenredactie weten, wat hij had gedaan. Zijn vahdalisme was toen nog niet ontdekt. Tevoren had hij aan hetzelfde dagblad gemeld, dat hij brand had gesticht in een vijftigtal brievenbussen in Madrid. Ook die me dedeling bleek op waarheid te berusten. In zijn eerste gesprek met de krant had de man gezegd, dat hij „de pyromaan van Madrid" was, een jurist en een „socialistische idealist". Hij liet zijn mededelingen vergezeld gaan van een schelle lach. Het paneel va* Rogier van der Wey den zal kunnen worden gerestaureerd. De vandaal heeft in het rechteroog van het kind Jezus een gat geboord. HAARLEM Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek is gisteren voor de Haarlemse rechtbank geëist tegen de 39-jarige directiesecretaris J. Sch.-vanH uit Aerdenhout, omdat hij eind vorig jaar een mysterieuze schilderijendiefstal uit zijn huis in scène had gezet. Krap inkomen Tenslotte wijze minister-president De Jong en de ministers Beernink en Wit teveen er nog op dat blijkens verkregen inlichtingen het inkomen van prins Beatrix nauwelijks voldoende is voor de toegenomen lasten van hun geza menlijk huis. Deze lasten hebben in belangrijke mate betrekking op beider functionele werkzaamheden en de daaraan verbon den eigen secretariaats- en andere per soneelskosten. welke kosten bijna de helft van het gezamenlijk inkomen vereisten. De beide inkomens zijn op het grondwettelijk niveau van 1950 ge handhaafd. O NEW YORK De in Duitsland ge boren en in Amerika werkende raket- deskundige dr. Wernher von Braun is van mening, dat de VS een kans van 50 procent hebben om nog voor eind 1969 ruimtevaarders op de maan te la ten landen. Of die dan de Russische douane zouden moeten passeren, viel nog te bezien. Von Braun gaf deze mening in een bijeenkomst van topleiders uit de radio industrie. in New York gehouden. Hij noemde de met succes bekroonde vlucht om de maan van de Russische Zond-5 een belangrijke stap vooruit bij het on derzoek van het heelal, maar voorspel de dat in de wedloop om de maan tus sen Amerikanen en Russen een foto fi nish uiteindelijk zal uitmaken wie van beiden daar het eerst is aangekomen. CAGL1ARI (Sardinië) De indus trieel Ferdinando Tondi. is vandaag voor zonsopgang ongedeerd vrijgelaten. Het is niet bekend welk losgeld is be taald. Voor sommige van de zes andere personen die dit jaar op Sardi nië zijn ontvoerd zijn losgelden betaald van wel 100 miljoen lire. Volgens onbevestigde berichten zou voor Tondi 40 miljoen lire zijn geëist, maar hadden de bandieten uiteindelijk genoegen genomen met 25 miljoen. Een automobilist had Tondi gevon den langs een weg in het centrale heu velland van Sardinië, een paar kilome ter van de plaats waar op 13 septem ber zijn auto tot stilstand werd ge bracht. In 1967 zijn twaalf mensen ontvoerd. Een van de zeven mensen die dit jaar zijn ontvoerd, wordt nog steeds ver mist en gevreesd wordt dat hij dood is. TEL AVIV Een Israëlische leger auto is vanuit Jordanië met een ba zooka onder vuur genomen. De auto was op patrouille nabij Umm Sidra, ongeveer 30 km ten noorden van de Dode Zee, zo heeft het Israëlische le ger bekendgemaakt. Ongeveer 10 minuten na de beschie ting met de bazooka, werden Israëli sche troepen in hetzelfde gebied onder vuur genomen met machinegeweren. De Israëli's hebben het vuren beant woord en geen verliezen geleden. Eerder donderdag werd een Israëli sche wagen ten zuiden van het Meer van Galilea met een bazooka bescho ten. Ook hier vielen geen gewonden. Later deelde het leger mee, dat de Jordaniërs met lichte wapens het vuur hadden geopend bij Tirat ZVI in de Beisan Vallei. De Israeli's hebben het vuur beantwoord en geen verliezen ge leden, aldus de woordvoerder. Griekenland-resolutie aangenomen STRAATSBURG De Griekenland resolutie van de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel, heeft in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een zeer grote meerderheid gekregen. Die resolutie bevat, zoals gemeld, de overweging om Griekeland te schorsen als lid, als het niet voor volgend jaar januari op weg is naar herstel van de democratie. Hoewel op het laatst de resolutie een grote meerderheid kreeg, heeft het in de assemblee toch rïog geruime tijd ge spannen. De Franse Gaullisten deden namelijk, onder leiding van een van hun afgevaardigden, De Grailly, een poging de resolutie te torpederen. Ze kwamen daartoe met een amen dement dat beoogde de tekst van het stuk-Van Der Stoel te vervangen door een, waarin het meest essentiële, na melijk de in het vooruitzicht gestelde schorsing, verdwenen was. Hoofdmotief in de verdediging van dit amendement was: „geen inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van een ander land". ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak MOSKOU De Pravda heeft ge steld, dat de communistische landen geen onbeperkte soevereiniteit genie ten. Geen communistische regering heeft het recht beslissingen te nemen welke „schadelijk zijn voor het com munisme in eigen land of de vitale be langen van andere communistische landen". Het partijorgaan gaf te verstaan dat het Kremlin beslist, wanneer dit ge vaar dreigt. „Iedere communistische partij is verantwoordelijk niet slechts tegen over de eigen mensen, maar ook te genover alle andere landen en de ge hele communistische beweging", al dus Pravda. In het artikel wordt betoogd dat de communistische regeringen niet kun nen afwijken van de fundamentele principes van het Marxistisch-Leni- nisme". De mensen die de actie tegen Tsjecho-Slowakije niet goedkeuren, gaan voorbij aan het feit dat dit gedaan werd in het belang van het wereld-communisme". TEL AVIV In politieke kringen in Jeruzalem is verklaard, dat men van mening is dat de Sovjet-Unie en Egyp te, de situatie in het Midden-Oosten tot middelpunt willen maken van de debatten in de algemene vergadering van de verenigde Naties. De Sovjet-Unie zou hierdoor de aan dacht willen afleiden van de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Israël heeft de Russische ver klaring, dat Israël de consequenties moet aanvaarden van zijn „agressie tegen de Arabieren'', lasterlijke en gif tige propaganda genoemd. Egypte wil geen regeling van het geschil door directe of indirecte on derhandelingen met Israël aldus is men hier van mening. Cairo wil dat de grote mogendheden Israël dwingen zich onvoorwaardelijk terug te trekken van de oevers van het Suez-kanaal. De Israëli's zijn er zeker van, dat het dan binnen vijf jaar weer oorlog zal zijn, met Israël in een strategisch veel ongunstiger positie. Minister van Defensie Mosje Dajan die woensdag een bezoek heeft ge bracht aan nederzettingen in de Negeb- woestijn heeft vérklaard, dat de span ning langs de grens met Jordanië waarschijnlijk nog zal toenemen. Egypte voelt zich niet sterk genoeg om een nieuwe oorlog te wagen, aldus Dajan, en daarom zou de onlangs in Cairo gehouden Arabische ministers conferentie besloten hebben, het ac cent op de Jordaans-Israëlische grens te leggen. Er zullen langs deze grens eenheden van het leger van Syrië en Irak wor den gelegerd. De secretaris, een verwoed kunst verzamelaar, „stal" twee van zijn duurste schilderijen om van de ver zekeringsmaatschappij ruim vijf ton los te krijgen. Hij werd aangeklaagd wegens valse aangifte, een poging tot oplichting van de verzekering en een oplichting van die maatschappij. Hij had een „gestolen" antieke, zilveren suikerstrooier, waarmee een van de schilderijen uit de lijst was gesneden, vergoed gekregen van de verzekering. Dat leverde ruim tweeduizend gulden opMet de uitkering voor de schilde rijen wilde de maatsch&ppU wachten tot het politieonderzoek zou z{jn afge rond. Van H. zat in financiële moeilijkhe den. Eind oktober vorig jaar verzeker de hij de twee schilderijen, een win terlandschap van Aert van der Neer en een vrouw-met-waaier van Gerard Terborgh, voor reep. twee- en driehon derdduizend gulden met de bedoeling de maatschappij op te lichten. In de nacht van 13 op 14 november van het vorig jaar voerde hij zijn plan uit. Hij sneed de Van der Neer met de suikerstrooier uit de lijst, het andere schilderij lichtte hij met 1 ijst en al van de wand. Vervolgens drukte hij met een tuinhaakje een ruit in en verborg daarna de schilderijen achter een grote kast in de garage naast zijn riante villa in het meest chique deel van Aerdenhout. De Bloemendaalse politie vond de zaak van het begin af aan al verdacht. Weinig wees op een kraak van be roepsmisdadigers, terwijl net de duur ste schilderijen waren meegenomen. Er stonden geen voetsporen op de ven sterbank. De schilderijen waren nau welijks twee weken te voren verze kerd. Het raam was na de „inbraak" afgesloten. Toen de verzekeringsmaatschappij 25.000 gulden uitloofde voor waarde volle tips voor de opsporing kwamen er geen reacties uit de onderwereld, in tegenstelling tot de geruchtmaken de schilderijdiefstal u it de villa van jhr. Loudon, eveneens in Aerdenhout, vijf jaar geleden. In de loop van het politieonde rzoek bleek uit een onderzoek van een exper tisebureau in Londen dat de schilde rijen veel te hoog verzekerd waren. De Terborgh was maar zestig mille, de Van der Neer een ton waard. De politie begreep toen hoe de vork in de steel zat, maar had nog geen be wijzen. Bij een langdurig verhoor op 8 m ei van d it jaar (zes maanden na het misdrijf) viel de directie-secretaris door de mand. Hij vertelde grote stroppen te hebben geleden bij het za kendoen. Daarom „verduisterde" hij de kunstwerken en de antieke suiker strooier. Zijn gezin wist van niets. Een psychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen dat oneerlijkheid een ka raktereigenschap van Van H. moest zijn. De man is eerder veroordeeld voor het stelen van een jas van vijf tig gulden. BERLIJN De burgemeester van West-Berlijn Klaus Schütz heeft in een toespraak tot het stads-parlement te kennen gegeven, dat het stadsbestuur van Berlijn van plan is op te treden te gen de Nationaaldemocratische Par tij (NPD) in West-Berlijn. Schütz gaf niet te kennen welke maat regelen het stadsbestuur zou treffen, maar hij zei ondermeer, dat „West- Berlijn geen opvolgers van de nazi's kon tolereren, zelfs als deze zich in 'n democratisch gewaad vertoonden. Onze vrienden over de hele wereld, mogen niet onze toewijding aan de de mocratie in twijfel gaan trekken", zei Schütz. CRI MUS OLOOG PROF. BUIKHUIZE1S: GRONINGEN Automobilisten, die door rijden onder invloed hun rijbewijs zijn kwijt geraakt zouden aparte ken tekenplaten op hun auto's moeten krij gen. „Invloedrijders" die hun vervoer middel voor hun werk niet kunnen mis sen, zouden een blauw rijbewijs moeten hebben dat niet geldig zou zijn in de weekeinden en doordeweeks na zes uur 's avonds. De Groninger criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen doet deze suggesties in een studie die is samengesteld door het Criminologisch Instituut in Groningen, waarvan hij de leiding heeft. Prof. Buikhuisen ziet het uiterlijk ADVERTENTIE Zorgeloos cwer op Dru gasvefwamvng kenbaar maken van „drankauto's" als een maatregel om herhaling van het rijden onder invloed te voorkomen, maar ook als een soort massale open baarmaking van het vonnis. Hij stelt verder voor dat het houden van meer gerichte politiecontroles een eerste ver eiste is. Het grootste probleem schuilt vol gens prof. Buikhuisen in de moeilijke positie waarin de niet drinkende auto mobilist verkeert. „Niet drinken heet nog altijd onmannelijk te zijn. Het niet aannemen van een glaasje houdt indi rect een veroordeling in van de aan wezigen die wel blijven drinken. De niet-drinker komt hierbij onder zware druk te staan waaronder hij in de regel bezwijkt." Versterking van de positie van de niet-drinker vindt de hoogleraar zeer belangrijk. Er is naar zijn smaak be hoefte aan een mannelijke niet-alcoho- lische drank, bitter of scherp smakend, in een apart glas bijvoorbeeld met ijs geserveerd. Het zou misschien een idee zijn om een prijsvraag onder limonade- fabrieken uit te schrijven, suggereert de Groningse hoogleraar. Meer hapjes en minder drank op re cepties zou ook de verkeersveiligheid ten goede komen. Voor een verande ring in receptiegewoonten ligt een taak bij het Horecawezen, zegt hij. Met Criminologisch Instituut heeft aan de hand van proeven vastgesteld dat een promillage van 0,8 in het bloed absoluut te hoog is. Zonder uitzonde ring hadden proefpersonen bij dit pro millage alcohol in het bloed hun ogen niet meer onder controle. Tussen 0,5 en 0,8 promille loopt het prestatieniveau al sterk terug. Na 0,4 promille gaat de rijvaardigheid sterk achteruit Ook heeft hij vaker een verzeke ringsmaatschappij misleid. Eenmaal claimde hij 27.000 gulden voor een „beroving" in Parijs, die werd uitbe taald. Tijdens het onderzoek naar de schilderijendiefstal kwam uit dat Van H. ook die beroving in scène had ge zet. Een andere keer zou hij in Zwit serland een portefeuille met duizend gulden verloren hebben. Toen de be trokken verzekeringsmaarschappij eer. onderzoek wilde instellen trok hij de claim in'. JYe forse verhoging van een aantal PTT-tarieven zal vooral bij het be drijfsleven niet bepaald in goede aarde vallen. In 't bijzonder zal het bevreem ding wekken, dat ook de telefoon om hoog wordt gebracht en dat terwijl het staatsbedrijf juist op de telefoondienst in 1967 de grootste winst (76 min.) maakte, zo constateert het „Al gemeen Handelsblad (Lib). „De tariefverhogingenn worden gemotiveerd op grond van een „aan merkelijk financieringstekort", dat zou optreden en waardoor noodzake lijke uitbreidingen van de investe ring in de telefoonsector achterwege zouden moeten blijven. In dit tekort zullen de tariefsverhogingen nu tot een bedrag van f 100 min. kunnen bij dragen. Desalniettemin zal het rijk in 1969 f 44 min. kapitaal aan de PTT moeten verstrekken om het geraam de investeringsniveau van f 571 min. te kunnen bereiken. Dit zeer aanzienlijke bedrag wordt door de PTT voor 't overgrote deel door interne financiering opgebracht. Dat is een wijze van financiering, die voor de PTT als zuiver staatsbedrijf tot nu toe noodzakelijk was. Daarom wordt er al jarenlang op aangedrongen de PTT een andere status te geven, namelijk die van een NV, zodat voor de zo noodzakelijke investeringen een beroep op de kapi taalmarkt kan worden gedaan. Als dan kan er ook een andere financiële verhouding met het rijk optreden. De regering is al geruime tijd ge leden tot het inzicht gekomen, dat inderdaad aan het PTT-bedrijf een nieuwe status moet worden gegeven. Er is dan ook op korte termijn een wetsontwerp, uitgaande van de aan bevelingen in het rapport-Goedhart, tegemoet te zien. Toch meent de PTT met tariefsver hogingen te moeten komen, die alleen al voor het binnenlandse briefport op een verhoging met 25 procent neer komen. In dit verband kan de vraag worden gesteld of het bedrijfsleven thans niet het ogenblik aangebroken acht om het voorbeeld van de Centra le Coöp Boerenleenbank te volgen, die namelijk voor haar postverkeer tussen Eindhoven en aangesloten ban ken (ca. 200) een eigen postvervoer gaat beginnen. De thans voorgenomen tariefsver hogingen lijken in elk geval nogal in strijd met de opmerking in de memo rie van toelichting tot de PTT-begro- ting. dat „het beleid er op (is) ge richt mede ondersteund door re sultaten uit marktverkenningen zinvolle aanpassingen in het dienstbe toon te bewerkstelligen". Zeker in strijd met bijv. plannen om de post bestellingen tot één maal per dag te beperken. En ook gezien de nog steeds grote wachtlijst bij de telefoon. We kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat de PTT met de forse tariefsver hogingen wel een heel grote wissel trekt op begrip bij het publiek, dat het het bedrijf inderdaad naar de best denkbare service streeft". |ër wordt veel over welvaart ge- sproken. Maar er is een groep, die dat pijnlijk in de oren klinkt, meent De Volkskrant (rk). Dat zijn de laagst betaalden. Voor hen is er geen sprake van welvaart. Nog steeds kunnen zij niet rondkomen. Het wetsontwerp, dal woensdag door de Tweede Kamer werd aangenomen, bood de kans om wat voor deze mensen te doen. Die kans is jam mer genoeg gemist. Er komt nu wel een wettelijk geregeld minimum-loon. maar de grief blijft, dat hierbij onaan vaardbaar schriele normen worden ge hanteerd. „De minimum-lonen zullen tel kens wat worden opgetrokken, maar toch minder dan de algemene loon index stijgt. Het gevolg zal zijn, dat degenen, die juist meer in de welvaart zouden moeten delen, daarvan een geringer deel blijven krijgen. Wel biedt de wet de mogelijkheid eens in de drie jaar iets extra's te doen. De laagst betaalden vormen echter be paald geen groep, die wel een tijdje op zo'n extraatje kan wachten. Zij hebben het geld nu nodig, en hard no dig. Het PvdA-amendement-Van Lier, dat de stijging van de minimumlonen alsnog voor het volle pond aan de ge middelde loonstijging wilde koppe len, kon helaas geen meerderheid ha len, al werd het, behalve door de op positie, toch ook door enige leden van de christelijke regeringspartijen ge steund. Daaruit blijkt, dat men ook binnen die partijen toch wel graag een betere regeling zou hebben ge zien. Dat was met name bij de AR het geval. Ook de AR legde echter tenslotte het hoofd in de schoot met het argument, dat men met hogere minimumlonen de werkgelegenheid in zwakke bedrijven zou kunnen scha den. Het is een argument, dat ons niet a anspreekt, zeker niet nu de cor - junctuur zich weer in stijgende lij nen beweegt. Temeer niet, omdat de wet ook nu al dlspensatiemogelijkhf den kent, en die zouden dan toch ever goed bij hogere minimumlonen kun nen worden gehanteerd De voorstemmers hechtten ook nogal waarde aan de toezegging van minister Roolvink, dat hij de hele problematiek van de minimum-lonen nog eens aan de Sociaal-Economisch» Raad zal voorleggen. Afgezien van de vraag, of daar wat uit kan komci kost dat ook weer tijd, onderwijl blii ven de laagstbetaalden in de k< staan. Dat is een trieste zaak." 4

De Vallei | 1968 | | pagina 15