Veenendaals dagblad Buiten Soekarno zou in arrest zijn Ministers vandaag bijeen Weinig illusies in Brussel over EEG en Engeland Moskou wil dat in Praag hoofden rollen TRAKTATIE IN HITZACKER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Titan lanceerde 4 kunstmanen KAMERLID VRAAGT GEGEVENS OVER NEVENFUNCTIES Vaticaan zwijgt over zaak-Schillebeeckx Wisselvallig weertype BALL VERLAAT DE V.N. Minister Bakker pessimistisch over verkeers ongelukken Bomontploffing in Athene Doesburgenaar in Lathum dodelijk verongelukt Naar compromis in Mexico Tunesië boycot Arab. Liga Amerika en Spanje oneens ■fr Roerig wild I j Ook spoedig hogere schadeloosstelling Eerstekamerleden Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro „HET GAAT REST, ZOLANG Wl] MAAR ADEMEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener'3 Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 27 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 228 J. RUSSELL WIGGINS Aan beide Zijden van de bituumweg Otterlo—Reemst kan men met j wat geluk in de nacht het roodwild zich horen uiten in bas en bariton, i Want links zit het achter 't raster van g „de Hoge Veluwe", dat zich voortzet langs veelbelovend rustgebied en de wijde uitgestrektheid van 't Reemster- j Veld, terwijl aan de andere zijde het 5 „Planken Wambuis" met zijn grof- i wildstand eraan paalt. Gaarne zoeken j de herten in de huidige tijd van de bronst elkaar in deze buurt 's nachts j te naderen, wat aan de prenten en wissels in de bodem er langs het hek 5 duidelijk te zien valt. Een halve eeuw 5 geleden, toen het raster hier nog on- i bekend u-as, trek het rode wild van s de Ginkel en het Planken Wambuis s gedurig naar de ruige Imbos, het Ro- j zendaalse- en Worthredense Veld, Herkhuizen en de Beerenberg vice versa, want niets belemmerde sinds g eeuwen zijn vrije gang over de vlak- g ten naar de heuvelige verschieten vanj het nog niet ingeperkte Veluwse land. Het moet voor de dieren een onplezie- rige gewaarwording zijn geweest, toen die wederzijdse ontmo'etingen onmo- gelijk werden door het raster; het ver- 5 ging hun als de twee bekende konings- j kinderen, wien het water te diep was. Voor de bloedverversing van de in betrekkelijk kleine aantallen levende herten is die natuurlijke uitwisseling in S vroeger dagen van betekenis en belang i geweest. Nü kunnen we, gewoon van i de openbare weg, met wat geluk de j dieren rechts en links horen burlen met rauwe keelklanken, doch nooit kunnen we meer zo'n pasja van het ene revier met spiedende windvang 5 rusteloos en naijverig achter de kinde- i ren van de overkant aan zien. 27 sept. '68 A. B. WIGMAN De uitlatingen van Franse zijde in de afgelopen weken geven echter weinig hoop op een nieuwe ontwikkeling in de richting, die vijf van de zes partners en de commissie wensen. Ook minister Luns verklaarde dezer dagen voor de Franse radio, na een gesprek met zijn Franse collega Debré, dat men geen spectaculaire verwachtingen koesteren. Hij geloofde niet dat de Britse toetre ding binnen afzienbare tijd gerealiseerd zou kunnen worden. Maar hij meende toch, dat men in ieder geval moest pro beren tot samenwerking met Groot- Brittannië te komen, al was het maar op terreinen die niet onder het EEG-ver- drag vallen en met name op dat van de technologie. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. DEN HAAG Minister mr. H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken is van plan te bevorderen, dat na de af handeling van het wetsontwerp inzake de schadeloosstelling van Tweede-Ka merleden spoedig voorstellen worden ingediend ten aanzien van de finan ciële regelingen voor de leden van de Eerste Kamer. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer spreekt de bewinds man er zijn voldoening over uit dat zeer veel Eerste-Kamerleden in grote lijnen met de voorgestelde verhoging van de schadeloosstelling voor Tweede- Kamerleden tot f 40.000 per jaar met ingang van 1 januari kunnen instem men. Minister Beernink voelt niet voor een systeem van schadeloosstelling met een minimum- en een maximum bedrag. Hij deelt de opvatting niet, dat een pas optredend Kamerlid nog niet aanstonds als een volwaardig Ka merlid zou kunnen worden beschouwd. Naar aanleiding van de opmerkingen in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de wenselijkheid van uit breiding van het aantal met het Kamer lidmaatschap onverenigbare functies, zou minister Beernink willen stellen dat dit aspect thans niet aan de orde is en bij de komende herziening van de grondwet behandeling kan vinden. DJAKARTA Het onafhankelijke dagblad „Nusantara", dat sinds lang antii-Soekarno is, heeft vandaag ge meld, dat de ex-president twee dagen geleden door het leger is gearresteerd, omdat hij betrokken zou zijn bij on dergrondse communistische pogingen om een „derde opstand" te ontketenen. Het blad schrijft zijn informatie toe, aan zegslieden van de inlichtingen dienst, die zouden hebben verklaard, dat de bejaarde oud-dictator was gearres teerd, nadat zijn naam onlangs was ge noemd door communisten die op Java waren gearresteerd. Een woordvoerder ten paleize van president Suharto ontkende echter dat Soekarno gearresteerd zou zijn. De 68-jaar oude Soekarno verblijft op het ogenblik in Djakarta. Hij woont daar onder bewaking in het huis van zijn Japanse vrouw. Ratna Sari Dewi, zo wordt uit de kring van zijn familie vernomen. CAPE KENNEDY Een Titan-3 ra ket heeft vier afzonderlijke satellieten in een baan om de aarde geplaatst. Alle vier de satellieten functioneren goed en bevinden zich in de correcte baan. Dit werd na zes en een half uur bekend gemaakt door het controle cen trum op Cape Kennedy. De enorme Ti tan-3 raket werd afgeschoten voor het aanbreken van de dag en werd in een baan geplaatst. Na 27» uur werd de eer ste satelliet uitgeworpen en in een si- gaarvonmige baan om de aarde ge plaatst. Dit is een satelliet bestemd om de bestraling in de ruimte te bestude ren. De baan om de aarde reikt van bijna 200 kilometer tot ongeveer 36.000 kilometer afstand van de aarde. Na een verdere omwenteling, vier uur later, werden nog twee satellieten uit geworpen. Een communicatie-satelliet voor de militairen en een satelliet die dient om hitte-overbrenging in de ruim te te bestuderen. Deze twee kwamen in een stationaire baan om de aarde. De vierde satelliet een verdere studie satelliet voor bestralingsverschijnselen, werd enige minuten later uitgeworpen. Deze laatste zal in een baan blijven van tussen de 33.000 kilometer en 36.000 kilometer van de aarde. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. E. L. Berg heeft premier De Jong schriftelijk ge vraagd of de regering een overzicht wil geven van de nevenfuncties van men sen die door haar zijn genoemd. Drs. Berg denkt daarbij aan bijvoor beeld directieleden van de Nederland se Bank, leden van de Raad van State, de Algemene Rekenkamer, de Hoge Raad, voorzitter en secretaris van de Sociaal-Economische Raad en voorts aan commissarissen der Koningin en burgemeesters. Alle mensen dus, die een van de regering onafhankelijke functie hebben in het algemeen be lang. Zoals bekend heeft Ruim Zicht, het blad van het NKV, bezwaar gemaakt tegen het feit dat de voorzitter van de Ser, drs. de Pous, commissariaten be kleedt. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren het stilzwijgen bewaard omtrent de berichten dat een proces wegens ketterij zal worden gehouden tegen de Nederlandse theoloog prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx. Een woordvoerder voor het Vaticaan zei geen inlichtingen over de zaak te kunnen verstrekken, daar dergelijke ge vallen altijd streng geheim worden ge houden. Het uitblijven van een pertinente ont kenning wordt door de waarnemers uit gelegd, dat er in elk geval door de con gregatie voor dé zuiverheid van het ge loof een onderzoek wordt ingesteld naar de theorieën van prof. Schillebeeckx. Zeker is het dat de congregatie een dossier over hem heeft aangelegd, zo als wordt gedaan van alle geestelijken, die worden verdacht van dwalingen. Een frontensysteem dat donderdag in een langzaam tempo over ons land trok bracht langdurig regen waarbij in verscheidene delen van het land 20 tot 25 mm regen is gevallen. Vrijdagochtend was het weggetrok ken naar Noord-Duitsland en Dene marken. Wij bevonden ons toen aan de voorzijde van een volgend fronten systeem dat in oostelijke richting op dringt over de Britse eilanden en de Noordzee. Het behoort bij een diepe stormde- pressie waarvan de kern zich op het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland be vindt. Het laat zich aanzien dat de depres siekern langzaam verder trekt naar het zeegebied ten noorden van Schot land en genoemd front in de nacht en ochtend in noordelijke richting over Nederland trekt. Daarna komt het weer in ons land onder invloed van een zuidelijke uitloper van de depres sie. Hierin zal het weer een wissel vallig karakter hebben. BRUSSEL De ministers van Buitenlandse Zaken van de /.es landen der Europese Gemeenschap vergaderen heden in Brussel, en zij zullen zich nog eens bezig houden met de kwestie van de Britse toetreding, die nog steeds volledig in een impasse verkeert. Men verwacht weinig concrete resultaten van deze nieuwe discussie, omdat er geen tekenen zijn van een wijziging in de Franse afwijzende houding. De ministers hadden zich op hun laatste vergadering voor de vakantie, in juli, voorgenomen, om meteen na de verlofperiode een diepgaand debat aan de kwestie van de kandidaturen van Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen en het associatieverzoek van Zweden te wtfden, in de hoop op de een of andere manier de impasse te kunnen doorbreken, waarin de gehele Europese ontwikke ling dreigt te komen. GEORGE BALL WASHINGTON De Amerikaanse president Johnson heeft gisteravond liet aftreden bekendgemaakt van Geor ge Ball als Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties. James Russell Wiggins' de hoofdre dacteur van de Washington Post is tot zijn opvolger benoemd. George Ball gaat deelnemen aan de verkiezingscampagne van vice-presi dent Hubert Humphrey. Het ziet er echter naar uit, dat het debat niet erg veel diepgang zal kun nen krijgen, aangezien men slechts en kele uren in de middag beschikbaar heeft. De hoofdrolspeler, de Franse minister Debré, en zijn Duitse collega Brandt, moeten namelijk kort na het middaguur naar Bonn vertrekken waar vanmiddag president De Gaulle arri veert voor zijn periodiek overleg met Bondskanselier Kiesinger. Aan de vergadering is uitgebreid bila teraal overleg van de ministers vooraf gegaan: zo heeft minister Luns onlangs afzonderlijke besprekingen gehad met zijn Belgische. Duitse, Italiaanse en Franse collega's. Ook de Belgische mi nister Harmei. heeft een uitgebreide rondreis gemaakt ter voorbereiding van de discussies. De Duitse minister Brandt tenslotte, heeft een nieuw plan aan de partners gezonden, met voor stellen voor tussentijdse regelingen met Groot-Brittannië. in afwachting van het tijdstip waarop president De Gaulle be reid zou zijn z'n veto over de Britse toetreding in te trekken. De Duitse voorstellen zijn gericht op afspraken voor verlaging van de doua netarieven tussen de zes en Groot- Brittannië en pogingen om te komen tot overleg met de Britten over technolo gische samenwerking. Ook ligt nog steeds een menrv.?»- 'nm van de Bene lux op titel, <r o/'aer meer vraagt, om het organiseren van nauw overleg en samenwerking met Groot-Brittannië in afwachting van de feitelijke toetre ding. Voorts is van Italiaanse zijde on langs gesuggereerd, om het periodieke, economisch overleg in de ministerraad van de Westeuropese Unie. waarvan de zes en Groot-Brittannië lid zijn, meer inhoud te geven. Van de zijde van de Europese Com missie kan heden de verklaring worden verwacht, dat een gemeenschappelijke oplossing voor een interimregeling met Groot-Brittannië van essentieel belang is en dringend nodig, ook voor de ver dere interne ontwikkeling in de ge meenschap. Dit is wat. er van de personenauto overbleef na de fatale botsing HITZACKER De geboorte van het prinsje in Nederland was gisteren in Hitzacker aanleiding voor een traktatie op de saholen. Op de foto de schoolkinderen aan de oer-HolLandse beschuit met muisjes. Verzoeke voor I oktober 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie UTRECHT Minister Bakker (ver keer en waterstaat) verwacht niet dat het aantal verkeersongelukken binnen korte tijd gestabiliseerd kan worden. „Ik zal al blij zijn als we de jaarlijkse stijging van het dodencijfer met negen proeent kunnen drukken", zei hij gis teren bij de opening van het nieuwe gebouw van de Vereniging van artsen automobilisten (VVAA) in Utrecht. Minister Bakker was blij dat nu ook op de medewerking van de artsen kan worden gerekend bij de bloedproef. Hij gaat ervan uit dat het vertrouwen dat de artsen volop genieten? door dit be sluit niet zal worden aangetast. Plastic schermen tegen verblinding bij Oudenrijn UTRECHT Bij het verkeersplein Oudenrijn, de kant van Den Haag op, wordt een proef genomen met een nieuw soort anti-verblindingsscherm tussen de rijbanen. Het gaat om hoge, smalle stroken plastic die op de middenbermbeveili ging worden gemonteerd. De stroken staan haaks op de vangrail. Ondanks hun tussenruimte vormen ze daardoor voor het langsrijdende verkeer als het ware een scherm. De proef wordt niet door Rijkswater staat genomen, maar door het bedrijf dat de stroken in de handel wil bren gen. Over voor- of nadelen ten opzichte van de gebruikelijke anti-verblindings hekken kan Rijkswaterstaat nog niets zeggen. Wel merkt men op dat de plas tic stroken veel duurder zijn dan de me talen anti-verblindingsheken. Het tot klaverblad verbouwde ver keersplein Oudenrijn zal op 11 novem ber officieel worden geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker. ATHENE In hel centrum van Athene is kort voor middernacht een bom ontploft in een gebouw in aan bouw. Men neemt aan dat de bom tot ontploffing werd gebracht door tegen standers van het kolonelsbewind. Er zou niemand gewond zijn en er zou geen grote schade zijn aangericht. LATHUM Gisteravond onisireeks 19.00 u. is de :17-jarige Doesburgenaar J. A. M. van Schijndel op de Rivieren- weg te Lathum dodelijk verongelukt. Hel sloehloffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van Schijndel. die in de richting Doesburg reed, tijdens een inhaalmanoeuvre een tegemoetkomende personenauto, be stuurd door de uit Arnhem afkomstige w<*)nwagenbewoner P. W. te S., te laat opmerkte. Uit het onderzoek van de po litie is gebleken dat de kampbewoner, die zelf licht werd gewond, een te zwak ke autoverlichting voerde. De heer Van Schijndel was op -J.t i-, T,>oü MEXICO In welingelichte kringen in Mexico voorspelt men een regeling binnen enkele dagen van de conflicten tussen studenten en overheid, die de af gelopen week geleid hebben tot onlus ten welke zeven doden hebben geëist. De gematigde meerderheid van de studentenleiders, zou thans bereid zijn tot rechtstreekse besprekingen met de regering over hun grieven, die voort spruiten uit een eis tot meer medezeg genschap in de aangelegenheden van het land en uit de bezetting van de uni versiteit van Mexico door militairen. Binnen enkele dagen zouden studen tenleiders naar verwachting een mani fest uitgeven, waarin zij oproepen tot het ophouden met betogingen en het be ginnen van onderhandelingen met de overheid over hun grieven. Het curatorium van de universiteit van Mexico heeft geweigerd het ontslag van de rector, Javier Barros Sierra, te aanvaarden. De rector diende zijn ont slag' in omdat hij verontwaardigd was over de militaire bezetting van de uni versiteit. Waarnemers menen thans, dat de rector, nu hij in een sterkere positie verkeert, de ontruiming van de univer siteit door de militairen zal eisen. Bij de onlusten van de laatste dagen in Mexico-Stad zijn meer dan honderd mensen gewond geraakt. Meer dan 500 mensen zijn nog in hechtenis. In persberichten heet het, dat sinds 26 juli bij ongeregeldheden 802 autobus sen zijn beschadigd of vernield. MOSKOU Het vertrek van een Tsjecho-Slowaakse delegatie onder leiding van partijleider Dubcek voor overleg naar Moskou, zal wellicht opnieuw worden uitgesteld en een confrontatie met de Russische leiders zal misschien niet voor volgende week plaats hebben, zo is vandaag in Moskou vernomen. Een woord voerder van de Tsjecho-Slowaakse ambassade in de Russische hoofdstad zei er niet langer zeker van te zyn, dat de delegatie deze week zou arriveren. „Zjj kunnen nog morgen aankomen, maar mogelijk ook komen zij zondag en misschien pas later in de komende week." De ontmoeting, die volgens ingelichte kringen al een week geleden had moe ten plaatshebben, is verscheidene ma len uitgesteld, terwijl de Russische pers zich in steeds krachtiger bewoor dingen ging uitspreken tegen „anti-so cialistische" elementen in Tsjecho-Slo- wakije die nog niet zouden zijn uitge schakeld. Volgens de zegslieden eisen de Rus sen dat een groot aantal liberale poli tici, partijfunctionarissen, journalisten en schrijvers met op de eerste plaats Dubcek, afgezet worden. Ook zouden de namen genoemd zijn van minister van cultuur Miroslaf Galuska en de minister van Onderwijs dr. Vladimir Een ander punt op het Russische verlanglijstje is dat de Tsjeho-Slo- waakse partijleiding zelf een program van „normaliserings-maatregelen" op stelt, waarin zuiveringsacties tegen „liberalen" moeten zijn opgenomen. Door de Russische eisen bestaat er voorlopig weinig kans op ontspanning tussen Moskou en Praag, aldus de zegslieden. De voornaamste Tsjechische politieke en regeringsleiders zijn gisteren in Praag bijeen geweest, om verdere con cessies aan de Russen te bespreken die eventueel tot gevolg zouden kunnen hebben dat meer buitenlandse troepen het land zouden verlaten. Alle ministers en het volledige 21 man tellende presidium van de communisti sche partij namen deel aan het ge sprek dat vrijwel de gehele dag heeft igeduurd. Na afloop van de bijeenkomst heeft de voorzitter van het parlement Josef Smrkovsky tegenover een groep van 300 mensen die buiten het gebouw ston den te wachten en die hem en de an dere leiders toejuichte gezegd, dat het noodzakelijk was dat een delegatie naar Moskou zou gaan. Hij zelf zou echter geen deel uitma ken van die delegatie. Smrkovsky, sprekend over de situatie in Tsjecho- Slowakije, zei „het gaat best, zolang wij maar ademen". J TUNIS De Tunesische regering heeft besloten voorlopig alle bijeenkom sten van de Arabische Liga te boycot ten. Naar het oordeel van Tunesië is de huidige Arabische politiek niet af gestemd op de realiteit. Het weigert daarvoor verantwoordelijkheid te aan vaarden. Tunesië wil goede betrekkingen met elk der Arabische landen blijven onder houden, maar is ervan overtuigd, „dat de Arabische Liga niet langer een plat form vormt voor inter-Arabische sa menwerking en dat voor elke actie om het hoofd te bieden aan Israël, een kli maat van vertrouwen tussen de lidsta ten vereist is, gevrijwaard voor conflic ten, haat en nijd en ideologische strijd, een klimaat dat de Liga tot dusver niet heeft kunnen scheppen". Tunesië heeft de bijeenkomsten van de Arabische Liga al eerder geboycot, van najaar 1966 tot na de Arabisch-Is- raëlische junioorlog van vorig jaar. Het voornaamste motief was dat president Nasser in de organisatie de lakens uit deelde. WAHINGTON De besprekingen tus sen de Verenigde Staten en Spanje over de hernieuwing van hun defensiever drag zijn gestrand, zo is te Washington uit goede bron vernomen. Krachtens het verdrag beschikken de V.S. over militaire bases in Spanje. In Madrid is dohderdag meegedeeld, dat de twee landen zijn overeengeko men de verdragsclausule toe te passen, die voorziet in een nieuwe onderhande lingstermijn van een half jaar. In Washington is van ambtelijke zij de meegedeeld, dat Amerika de door Spanje gevraagde 700 miljoen dollar aan militaire hulp als prijs voor ihet voortbestaan van de Amerikaanse ba ses heeft afgewezen. Als men over een half jaar niet tot overeenstemming is gekomen, heeft Amerika een jaar de tijd om zijn vier bases in Spanje af te breken. Spanje voelt zich tegenover Amerika sterk staan, wegens de toegenomen spanning in Europa en in het gebied van de Middellandse Zee.

De Vallei | 1968 | | pagina 1