Veenendaals - dagblad De Gaulle laat in Brussel Debré weer „nee" MOSKOU WIL DUBCEK WEGWERKEN Citroen gedeeltelijk in handen van Fiat Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Collegiaal gesprek Prins opende glasvormcentrum Tw ee protesten naar Vaticaan over zaak Schillebeeckx Postzegels blijven onbeperkt geldig Koningin en prins bezochten kleinkind NPD verwacht winst in Neder-Saksen Blikseminvallen in 4 Utrechtse speelholen CDU ziet af van gesprek met groep-Harmsen OP VLIELAND VERDWENEN STUDENT WAS IN ITALIË Duits plan voor Engeland en EEG getorpedeerd BRIEF Teleurstellend weekeinde TELEURGESTELD PLAS PRO-SOVJETBLAD IS ONWETTIG Ze zoek,'n nog Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Franse fabriek in geldnood Mr. Kronenburg betreurt verklaring van zijn partij Ac Roerig wild II Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /•1,50, leder woord meer 15 cent. ZATERDAG 28 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 229 S De ministers van butienlandse za ken van de Europese Gemeenschap hebben gisteren in Brussel vergaderd. Op de foto: minister J. Luns in gesprek met zijn Westduitse collega Willy Brandt. BRUSSEL Het Westduitse plan om Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken via een aanloopje in de Europese Gemeenschap te krijgen is gistermiddag gestrand op een Franse weigering. Toen enkele uren later president De Gaulle in Bónn aankwam voor overleg met de Duitse Bondskanselier Kiesinger, viel hem een zichtbaar koele ontvangst ten deel. Er heerste by de ontvangst op het vliegveld Wahn een zeer gedwongen •feer. HEEMSTEDE In een vergadering van de Stichting Nederlandse Priester religieuzen hebben de gezameniyke pro vinciaals van de ruim 30 in Nederland gevestigde priesterorden en congregaties unaniem besloten een telegram te zen den aan het pauseiyk staatssecretariaat te Rome. In dit telegram spreken de provinciaals hun verontrusting uit over de wüze waarop de Romeinse instanties een onderzoek hebben gelast naar de orthodoxie van prof. Schillebeeckx. Zü stellen bovendien dat een dergeiyk Ro meins optreden niet alleen grievend is voor de persoon van prof. Schillebeeckx, maar ook demoraliserend werkt op de Nederlandse kerkprovincie. Bij afwezigheid van de voorzitter, pa ter Van Waesberghe, die als provinciaal van de Dominicanen, tot welke orde ook prof. Schillebeeckx behoort, op dit ogenblik het generaal kapittel van zijn orde in Chicago meemaakt, is het tele gram ondertekend door de vice-voorzit- ter, drs. H. van Heyst msf, en secretaris dr. L. van Noort. De 80 afgevaardigden die uit de Ne derlandse bisdommen zyn gedelegeerd naar de plenaire vergadering van het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie, hebben (met slechts één stem tegen) een brief gezonden aan het pauseiyk staatssecretariaat te Rome. Daarin wordt in de eerste plaats open- lijk protest aangetekend tegen de wijze waarop en de methode waarmee al ge ruime tijd gepoogd wordt de integriteit van katholiek Nederland in diskrediet te brengen. De briefschrijvers doelen met name op de gang van zaken rond de nieuwe katechismus, samengesteld in opdracht van hun bisschoppen, en zeer recent, het aangespannen proces tegen prof. dr. E. Schillebeeckx. Zij vertrouwen dat in de geest van het tweede Vaticaanse concilie en vol gens overeenkomstige besluiten, de or ganen van de Romeinse curie meer dan voorheen luisteren naar de leken opdat deze hun taak naar behoren kunnen vervullen. Zij verwachten daarom dat deze organen volledig vatbaar barmhartig, onpartijdig en oprecht in de geest van de Heilige Schrift, afstand doen van bepaalde methoden van pro cesvoering met de daarbij behorende geheimzinnigheid en geslotenheid en in plaats daarvan in een open dialoog een steeds vruchtbaarder gesprek op gang brengen met allen die het ene volk van God vormen, herders of gewone chris ten-gelovigen. De afgevaardigden naar het pastoraal concilie eisen de door de vaders van het Vaticaanse Concilie toe gekende rechtmatige vrijheid op voor alle gelovigen en theologen en betuigen hun loyaliteit met hun bisschoppen, die als opvolgers van de apostelen krach tens hun ambt rechtstreeks op eigen verantwoordelijkheid uit te oefenen be voegdheid toekomt, welke voor de uit oefening van het herderlijk ambt in de omstandigheden van onze kerkprovincie worden geëist. DEN HAAG Binnenkort blijven alle Nederlandse postzegels onbeperkt geldig. De P.T.T. heeft daartoe besloten om te voorkomen dat het publiek met ongeldig geworden zegels blijft zitten. Kinder- en zomerzegels vallen bui ten deze regeling omdat de toeslag op deze zegels binnen een bepaalde tijd moet worden afgerekend. (Van onze weerkundige medewerker) jVa de vrij warme dag van gisteren, toen de thermometer een hoog standje maakte tot 21 a 23 graden, vertoont het weer gedurende het weekeinde een terugval. Uit zuidwes telijke tot westelijke richting wordt koelere lucht aangevoerd, waarin zich buien kunnen ontwikkelen, die moge lijk soms met onweer gepaard gaan. Voor dit onstabiele weer is verant woordelijk een zeer diepe stormde- pressie (965 millibar) ten westen van Ierland, die het sterkst denkbare con trast vormt met een nog in opbouw verkerend hogedrukgebied van 1030 mb. boven Finland. Hogere middag temperaturen dan 16 a 18 graden zijn vandaag en morgen in Gelderland niet waarschijnlijk. Morgen: Zon op: 06.36 onder: 18.24 Maan op: 14.57 onder: 21.15 Het Duitse plan, verdedigd door mi nister Brandt, kreeg wel de steun van Nederland. België, Luxemburg en Italië in Brussel. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré, sprak het „onaan vaardbaar" gisteren uit in de minister raad van de Europese Gemeenschap in Brussel. Spoedig daarna reisde ook hij naar Bonn, waar hij deelde in de koele ont vangst van z(jn president en van premier Couve de Murvllle, die vergezeld waren van de Franse minister van Financiën Ortoli. De Britse regering is natuurlijk te leurgesteld, maar men had in Londen nauwelijks iets anders verwacht. In zekere zin is men blij dat Debré zich zo duidelijk heeft uitgesproken en niet zijn toevlucht heeft genomen tot vertra gingstactiek, waardoor de zaak alleen maar op de lange baan zou zijn gescho ven. „Wij weten nu tenminste waar wij aan toe zijn", luidt het oordeel in rege ringskringen. Deze gang van zaken maakt het voor Engeland beter mogelijk, het voorstel van de Beneluxlanden te bekijken tot nauwere samenwerking met de vijf lan den van de E.E.G., die Engeland gunstig gezind zijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, zal daarover overleg plegen, wanneer hij over enkele weken in Rome de ministerraad van de West- europese Unie bijwoont, waarvan Enge land deel uitmaakt samen met de lan den van de E.E.G. Engeland wil voor alles voorkomen dat het door Frankrijks houding op nieuw wordt geïsoleerd. Het Westduitse plan, waarover vorige week nog in Bonn was gepraat door premier De Jong, minister Luns en bondskanselier Kiesinger, was bedoeld om de Europese kwestie uit het slop te halen. Het hield onder andere in Verlaging van de industriële invoer rechten tussen de kandidaten en de Zes in drie termijnen van tien procent per jaar (waarbij de verlagingen vol gens de Kennedyronde buiten beschou wing blijven). 0 Vergemakkelijking van de handel in landbouwprodukten. 0 Het betrekken van de kandidaten in het gesprek over de technologi sche samenwerking, zodat dit kan wor den voortgezet. Vorming van werkgroepen uit de Zes en de kandidaten om toetre dingsvraagstukken op te lossen. 0 Zodra tijdens deze contacten over eenstemming is bereikt het bijeen roepen van de ministers van de tien landen. Minister Luns zei er over „Dit is het absolute minimum. Van de aanvaarding van dit voorstel zal afhangen hoe het met de versterking van onze gemeen schap zal gaan". President De Gaulle heeft kanselier Kurt Georg Kiesinger in een rede die hij vrijdagavond uitsprak in Bonn, gezegd dat de vrede in Europa afhankelijk is van een „zeer kalm, maar actief Duits land". De Gaulle's verklaring gedurende een diner in de Bondskanselarij in Bonn, scheen gericht tegen het Duitse aan dringen op een versterking van de Navo en tegen de Russische aanvallen tegen de Duitse diplomatieke pogingen om tot een verbetering te komen in de betrek kingen met Oost-Europa. De Gaulle vermeed het zorgvuldig te spreken over de Franse verwerping van Duitse voorstellen in Brussel voor een tijdelijke regeling tussen Groot-Brittan- nië en de Europese gemeenschap en zei dat „een Europees Europa" begon met degenen die het het meest nodig hadden. „Dat betekent, zo u wilt, u en wij, en misschien nog een paar anderen". Eerder had Kiesinger gezegd, dat Frankrijk en Duitsland tezamen een belangrijke rol vervulden in het zoeken naar een duurzame vrede in Europa. „Niemand anders in de wereld kan beter deze grote zaak van vrede in Europa behandelen, of er met meer vooruitzicht op succes voor werken dan onze twee volkeren". .De ernst van de situatie noopt ons ons af te vragen of wij genoeg gedaan hebben om het doel te bereiken dat wij onszelf gesteld hebben" zo liet Kie singer hierop volgen. UTRECHT Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteravond tus sen zeven en acht uur in het Utrecht se Academische ziekenhuis weer op be zoek geweest bij prinses Beatrix en haar jongste zoon. De prinses en de jonge prins maken het uitstekend. Prins Claus heeft zijn tweede zoon vanochtend aan gegeven in het Utrechtse stadhuis. President Lübke van West-Duitsland heeft de koningin een gelukstelegram gestuurd. WASHINGTON De correspondent van de Amerikaanse radio- en tv-maat- sehappij CBS in Praag, Daniël Schorr, berichtte vrijdagavond, dat men een plan heeft uitgewerkt om de leider van de Tsjechoslowaakse communistische party uit zyn ambt te ontzetten. Schorr zei, dat Dubcek volgens het voorstel voorzitter zou worden van het centrale comité van de communistische party, een post met weinig gezag. Hy is thans secretaris, de top-functie. Premier Oldrich Cernik. die voor Mos kou aanvaardbaar zou zyn, zou 't ambt van Dubcek moeten overnemen, aldus Schorr. Men zou de Russen in de komende dagen over deze voorstellen polsen, zo berichtte Schorr. Maarschalk Ivan Jakoebofsky, de op perbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pact, is vrijdag in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag aan gekomen. De Russische maarschalk kwam uit de Hongaarse hoofdstad Boe dapest en had daarvoor besprekingen in Sofia gevoerd met de Bulgaarse lei ders. Het doel van zijn bezoek aan Praag is niet onthuld. De Tsjechoslowaakse televisie heeft vrijdag een pro-Russische propaganda krant die in Praag wordt verspreid door de Russische bezettingstroepen, aange vallen. Volgens de televisie had men op het kantoor van de officier van Justitie ge zegd, dat de krant „Zpravy" (Nieuws) illegaal is, omdat het blad niet officieel in Tsjecho-Slowakije geregistreerd is. Men gelooft dat de vier pagina's tel lende krant, die in twee kleuren wordt gedrukt, gemaakt wordt op de persen van Neues Deutschland in Oost-Berlijn, het officiële orgaan van de Oostduitse communistische partij. Een televisiecommentator, die een exemplaar van de krant toonde, wees er op. dat de redacteuren en de directie slechts werd aangeduid met „de redac tionele raad". „Dit is niet de gewoonte in beschaafde landen", zo liet hij er op volgen. In Tsjecho-Slowakije drukken de kranten gewoonlijk de naam van de hoofdredacteur en het adres van de re dactie af. NEW YORK Tijdens de alge mene vergadering van de Verenigde Naties heeft de plaatsvervangende Amerikaanse ambassadeur William B. Buffum een mop verteld over Tsje cho-Slowakije. Hij zei dat in Moskou de volgen de anekdote de ronde doet: „Een man vraagt aan een ander wat al die dui zenden Russische soldaten nog steeds in Tsjecho-Slowakije doen. Waarop die andere man antwoordt; Ze zijn nog steeds aan het zoeken naar de man die hen uitnodigde." De Russische ambassadeur, Jacob Malik, heeft daarop gezegd, dat het vertellen van anekdotes van dien aard, een gevaarlijke precedent zou kunnen scheppen in de algemene ver gadering. En dat „de imperialisten hun neus buiten de zaken van de so cialistische landen dienden te houden, anders zou die neus wel eens kunnen worden afgesneden." ADVERTENTIE Verzoeke voor I oktober 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons 'blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. AMSTERDAM De rijkspolitie te water groep Amsterdam heeft in de loop van vrijdagavond opnieuw twee arresta ties verricht in de zogenaamde „Noord- zeekanaalloodsenaffaire" (omkopery van loodsen, die kapiteins van zeeschepen geadviseerd zouden hebben meer sleep boten te gebruiken dan in werkeiykheid noodzakelijk was). HANNOVER De Rationale Demo cratische Party (NPD) verwacht morgen zetels te winnen in de gemeenten en districtsraden van Neder-Saksen. De grote politieke partijen te Bonn hebben tot hun verbijstering ontdekt, dat de NPD-kandidaten in sommige kleine gemeenten met de christen democraten, de vrije democraten en de sociaal-democraten op dezelfde lijsten staan. In die dorpen, heeft de NPD een over komst met de andere partijen gesloten, omdat de gezamenlijke partijen daar niet voldoende kandidaten hebben om met een eigen lijst te komen. De leiders van de FDP in Bonn hebben die over eenkomsten met de CDU gekritiseerd, om vervolgens tot de ontdekking te ko men. dat de FDP-afdelingen in sommige gemeenten precies hetzelfde hadden ge daan. Vervolgens ontdekte ook de sociaal democratische partij dat zij in sommige gemeenten tezamen met de NPD op een en dezelfde lijst stond. De drie grote partijen hebben beslo ten tegen de plaatselijke partij-afdelin gen maatregelen te nemen en zij hebben verklaard dat zij niet het voornemen koesteren, betrekkingen aan te knopen met de NPD PARIJS Citroën en de Italiaanse automobielfabriek Fiat gaan op commer cieel en technisch gebied nauw samenwerken. Binnenkort zal Fiat een minder heidsbelang krijgen in de Franse autofabriek LEERDAM Prins Bernhard heeft gistermiddag het glasvormcentrum van de Kon. Ned. Glasfabriek te Leerdam geopend.De prins verrichtte de opening door het luiden van een kristallen kloh. UTRECHT De rykspolitie heeft vrydagavond in opdracht van de offi cier van justitie in Utrecht, mr. J. C. van den Berg. een blikseminval gedaan in vier speelholen in de provincie Utrecht. Voor deze actie was ongeveer vyftig man ryks- en gemeentepolitie in gezet. Omstreeks negen uur werden te- gelykertyd invallen gedaan in Loos drecht, Amersfoort en Woudenberg. Er werd voor ongeveer 10.000 gulden aan kasgeld, enkele duizenden fiches en veel spelmateriaal in beslag genomen. Tegen ongeveer 25 mensen (exploitanten, crou piers en spelers) werd proces-verbaal opgemaakt. De spelleiders en spelers uit de drie plaatsen werden na verhoord te zyn naar huis gezonden. In de boerderij „De stille plas" in Loosdrecht nam de rijkspolitie 4800 gul den aan kasgeld in beslag, benevens en kele honderden fiches en spelmateriaal. De Amsterdamse exploitant W. J. L. en 4 spelers kregen een proces-verbaal. Eveneens in Loosdrecht bezocht de rykspolitie hotel „Westend". Op het mo ment van de inval werd er niet gespeeld, maar 's middags had de roulette wel ge draaid. De buit was hier 1800 gulden kasgeld, fiches en 2 speeltafels. Verba len kregen o.m. de exploitant J. F. uit Amsterdam en 2 leden van het socië- teitsbestuur, de Hagenaars A. K. en W. L. T. De rijkspolitie werd ook nog ingezet in Woudenberg. Daar werd een inval gedaan in hotel-restaurant Bellevue. Er werd 2000 gulden aan kasgeld en tal van fiches in beslag genomen. Er vie len ook enkele precessen-verbaal. De Utrechtse officier van justitie had ook de gemeentepolitie van Amersfoort ingeschakeld. Even voor negen uur de den ruim 10 politieagenten een inval in „Club 345" aan de Utrechtsestraatweg. Zowe! de speeltafel, het kasgeld (2100 gulden), als de fiches gingen mee naar het politiebureau. Croupier en 6 spelers werder. geverbaliseerd. Qp de vier plaat-k sen, wêar invallen werden gedaan, was roulette gespeeld. Mr. Van den Berg zal alle geverbaliseerde personen over enige tijd voor de rechtbank in Utrecht dagvaarden. De officier verklaarde dat nog meer invallen in de provincie Utrecht te verwachten zijn DEN HAAG De Bredase advocaat mr. H. Ch. J. M. Kronenburg, lid van de Groep-Harmsen van de Boerenparty, staat niet achter de verklaring over de CDU, die de groep-Harmsen (tegen woordige Binding Rechte) heeft uit gegeven. Hy is voorstander van contac ten met de Christen-Democraten Unie, maar hy kant zich tegen de inhoud van de verklaring, zo heeft hy gisteren laten weten. Mr. Kronenburg vindt het ook politiek onfatsoenlyk om een dergelyke verklaring uit te geven terwyi hij daar in niet is gekend. In de verklaring van Binding-Rechts werden de leden van de CDU opgeroepen zich by de Binding-Rechts aan te sluiten. Mr. Kronenberg ontkende dat in de groep-Harmsen een scheuring dreigt. „Ik ga in de Tweede Kamer uitste kend met de groepsgenoten om. Maar ik vind dat de heren Harmsen en Ger ritsen dit allemaal niet juist hebben ge speeld. Overigens krijg ik ook het blad Binding-Rechts niet meer." Intussen heeft de secretaris van de CDU, de heer J. W. Hekman uit Hil versum meegedeeld dat de contacten tussen de Groep-Harmsen en de CDU voor donderdag stond weer een ge sprek op het programma op niets zijn uitgelopen. De heer Hekman: „Vier man van de CDU hebben met een aantal mensen van Binding-Rechts onder leiding van de heer Harmsen en enkele leden van de Noodraad onder aanvoering van de heer F. Schregardus uit Haarlem om de tafel gezeten. Het bleek dat de Groep-Harm sen en de Noodraadleden elkaar niet verdragen. Omdat die Noodraadleden in middels naar de CDU zijn overgekomen verklaarde de CDU zich met hen soli dair." Een oude goep van bestuursleden van de CDU, die in deze groepering haar draai niet meer kon vinden, zocht haar heil bij de Groep-Harmsen. Binding- Rechts kwam daarna met de oproep aan de pvergebleven CDU-ers. Het zou de bedoeling zyn geweest om op 19 oktober in Hilversum een nieuwe rechtse partij op te richten. Dan zou naar een andere naam worden ge zocht om het imago van boer Harmsen kwyt te raken. In die party zou „het hart van de CDU" moeten zitten. De CDU heeft nu aan de secretaris van de Groep-Harmsen de heer C. H. Bogaard uit Bussum laten weten dat „zij geen nut meer ziet in het voortzet ten van de oriënterende gesprekken over een nieuw op te richten partij." Zij zal daarom op de negentiende oktober niet van de partij zijn. „Wij gaan ons niet in een wespen nest steken. Het ziet er naar uit dat het in de Groep-Harmsen dezelfde kant uitgaat als bij de heer Koekoek," zei de heer Hekman. Zie elders in dit blad: „Concentraties van rechts". Dit blykt uit een verklaring die na een week van de wildste geruchten door Citroën is uitgegeven. De Franse onderneming heeft al geruime tyd naar een andere, kapitaalkrachtige autofa briek gezocht met wie zy kon samen werken. De belangrijkste geldschieter van Ci troën, de Franse bandenfabriek Michelin, voelde er namelijk niet veel voor nog meer in de autofabriek te investeren. De toekomst van de fabriek en daarmee van de zestigduizend werknemers stond toen op het spel. De directie van Citroën heeft gepraat met Chrysler, met Volkswagen en met Peugeot. Ook heeft zij om de tafel ge zeten met de topleiding van NSU. Alle pogingen strandden en Citroën kwam steeds dieper in de schulden (De onderneming zou op het ogenblik voor negenhonderd miljoen francs by na ze venhonderd miljoen gulden in het krijt staan). Fiat bleek een liefhebber. De afgelopen week deden geruchten de ronde dat de Italiaanse fabriek op het punt zou staan Citroën over te nemen. De bandenfabriek Michelin heeft ruim 52 procent van het aandelenkapitaal van Citroën in handen. Zoals op pagina 9 blijkt gaan er hardnekkige geruchten dat Michelin een belangrijk deel van zijn aandelen aan Fiat zal verkopen. Michelin zou in ruil daarvoor een vinger in de pap krijgen by Pirelli, een bandenfabriek van Fiat in Italië. Het kapitaal van Michelin en Citroën is in een houdster-maatschappij in Zwit serland. Dit om de woede van De Gaulle, die een dergelijke verkoop in Frankrijk nooit zou goedkeuren, te ontgaan. SOEST Honderdvijftig mensen heb ben op 16 september voor niets gespeurd naar de 26-jarige Soester student Henk Hessels, die op het eiland Vlieland werd vermist. De jongeman was eenvoudig naar Italië vertrokken. Gistermiddag om half vier stond hij op de stoep voor zyn ouderlyk huis. Reactie van zyn moeder op de thuiskomst van haar verloren ge waande zoon: „We zijn biy dat hy weer thuis is." De student in de biologie verdween verleden week zondag plotseling van het eiland. Men verkeerde in de veronder stelling, dat hij de duinen was ingetrok ken om vogels te bestuderen. Er werd een speuractie ingezet, waaraan politie, militairen en eilandbewoners deelnamen. Henk's vader heeft vier dagen helpen zoeken. Intussen was Henk Hessels met ach terlaten van zijn bagage naar de wal ge gaan om zijn vakantie in zuideiyker stre ken voort te zetten. Hij was naar huis teruggekeerd toen hem in Italië een Ne derlandse krant in handen was gekomen, waarin hij van z'n vermissing had gele zen. Voor zijn terugreis had de student geld gekregen van een Nederlandse ver tegenwoordiger in Italië. De terugkeer van de verloren zoon is gisteravond in Soest op gepaste wijze gevierd. ^Onverdraagzaam jegens jeugd en jongelingenonberekenend in daad en uiting, lopen de zwaardere herten in nerveuze onrust over de hei in haar laatste bloei. Toen er een stil le avond aan de kim rees met rode zonnedaling en frisse oosterkoelte, klonk in de laatste septemberweek de eerste bronstroep, nog wat onvast, aarzelend en met ruime tussenpozen, 's Anderendaags liet de stem zich we derom vernemen, wat luider en na drukkelijker; er kwam uit het verre Oude Hout een zwak, onbestemd ant woord en weldra opende overal waar het edelwild binnen en buiten de ke ringen zijn wissels trekt, op het ver laten stuifzand en de spookachtige vale heide in de lange avond en nacht, het wondervreemde rauwe concert. Het is in ons land zelden meer moge lijk in het aanstrompelende licht er ook wat van te z i e n te krijgen, maar tofn er nog niet zoveel vaak beangstigende) belangstelling voor zulke merkwaardige natuurtaferelen leefde, hebben we meermalen gezien, hoe de witte gewei-enden boven de wazige nevelflarden blonken. Uit ver doken schuilhoek konden wij door de kijker de forse lijven, het ijverige draven en drijven op het tournooiveld de laveiende hinden en de telkens op gejaagde smaldieren behoorlijk on derscheiden. Verrees de zon, dan kon den wij de dieren in volle actie met beter zicht prachtig observeren, luis terend met ingehouden adem naar het gekletter der geweien en de doffe slagen op schoft en zijden, 's Middags wordt het roodwild wederom roerig en laat het zijn rauwe keelklanken langs glid en heuvel rollen, als een imposante herfstsymfonie, slechts eigen aan de Veluwe en er niet van weg te denken. 28-9-1968, A. B. WIGMAN.

De Vallei | 1968 | | pagina 1