STROPERS HET HAASJE Velen namen afscheid van wethouder C. N. v. Kuyk Dienstencentrum op collectief terrein in Veenendaal utopie Drie broers beboet wegens overtreding anti-bioticawet 65 jaar getrouwd Officier van Wagenings Kantongerecht: „Lichtbakken en strikken uit den boze 20 jubilarissen bij brandweer E. T.L-rapport Hoofdbestuur van A.R.P. boos op minister Beernink over benoeming heer Bode Weinig schade bij branden ENGELAGE CONTAINER-SERVICE Verbindingen Oppervlakte Hulzen Ziek Links Ernst Eerst Utrecht en Amersfoort Sloop aanbesteed Bacterioloog dr. Doorenboscli overleden Raad vergadert Regen speelde verkeer parten Geslaagd DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER JAARVERSLAG BRANDWEER Verhuur van Containerbakken en Atlasgrijpers F. ENGELAGE Tel. 08385-10371 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 VEENENDAAL Het Veenendaalse brandweerkorps telt twintig jubilaris sen. Op dinsdag 8 oktober zal aan al deze trouwe leden van de Vrijwillige Brandweer een onderscheiding voor langdurige dienst worden uitgereikt door loco-burgemeester Ant. de Ruiter. De onderscheidingen worden ver leend voor 40-, 35-, 25-, en 1216-jarig dienstverband. Alle brandweerlieden zullen met hun dames kunnen genieten van een gezellige avond, waarop onder meer enkele films vertoond zullen wor den. 5 VEENENDAAL Gistermiddag j 5 hield wethouder C. N. van Kuyk j met zijn echtgenote een afscheids- receptie in de trouwzaal van het raadhuis te Veenendaal. Niet al- leen een gToot aantal Veenendalers, maar ook een groot aantal genodig- den uit de omgeving maakten van i de gelegenheid gebruik de heer Van Kuyk de hand te schudden. Ook de ex-burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg, was uitgeno- digd. Verder namen de collega's van i de heer Van Kuyk uit Veenendaal en omliggende plaatsen afscheid. j evenals de leden van de gemeente- raad en het gemeentepersoneel. Op j de foto het moment waarop de loco-burgemeester van Ede, de heer A. Roscboom en de Edese wethou- der H. Iloolboom het echtpaar Van Kuyk de beste wensen geven voor S de toekomst. De heer Vpn Kuyk ontving vele geschenken. ADVERTENTIE WAGEN 1NGEN De Opheusdense fabrieksarbeider B. V., zijn plaatsgenoot, de tuinman G. van E. en A. A., eveneens tuinman, uit Herveld, maakten, toen ze vrijdagmiddag wat timide voor de Wageningse kantonrechter stonden, be paald niet de indruk slagvaardige stropers te zijn. Toch waren ze op heterdaad betrapt toen ze met een lichtbak bezig waren hazen en konijnen te verschalken. Ze stonden dan ook terecht vanwege het overtreden van de jachtwet en de vuurwapenwet. De ten laste gelegde feiten, het stropen en het verboden wapen bezit ontkenden ze niet, maar ze vonden wel dat de officier van Justitie, mr. J. H. C. Pieters, hun de overtredingen te zwaar aanrekende. „We hebben toch geen diefstal gepleegd?" vroeg de verdachte A., die het woord namens de drie voerde, zich af. „Wie u benadeeld hebt doet er niet zozeer toe. Het gaat erom dat u de wet hebt overtredenaldus de officier. UTRECHT „Ruim baan voor de dienstensector" is de titel van het ETI-rapport dat in opdracht van het Provinciaal Bestuur van Utrecht is samengesteld. Het rapport is het resultaat van een nader onderzoek naar de te verwachten behoefte aan ruimte voor de dienstverlenende sector, waarby men in het bijzonder aan dacht heeft willen schenken aan de vraag in hoeverre aan die behoefte tegemoet zal kunnen worden gekomen door het beschikbaar stellen van specifieke, buiten de eigenlijke stads- en dorpscentra gelegen, bedrijfsterreinen. Het rapport kwam tot de volgende conclusies en aanbevelingen: Van de 259 onderzochte dienstverle nende ondernemingen bleek de helft niet centrum-gebonden. Zij kunnen derhalve gevestigd zjjn buiten de bebouwde kom. Ook gerekend naar het aantal daarin werkzame personen moet ongeveer de helft van de dienstensector als niet-cen- trum-gebonden worden beschouwd. ALS U VANDAAG NOG BELT. HEEFT U MORGEN HET GELD Sr* <7. Kastanjelaan 40 Tel 08376-2720 Rhenen Voor vestiging buiten de bebouwde kom komen vooral in aanmerking de branches „groothandel", „veilingen" en „transport c.a.". In wat mindere mate wetenschappelijke en sociale diensten, alsmede overheidsinstellingen. Het is echter niet zo dat alle genoemde bran ches voor vestiging buiten de bebouw de kom zyn. Mede dank zij de specifieke voorde len die in de provincie Utrecht de dienst verlenende ondernemingen biedt, zal van de totale aanwas der beroepsbevol king naar schatting 62 procent in tie dienstensector werkzaam zijn. Daar 't beloningsniveau in die sectorgemiddelde gunstiger is dan bijvoorbeeld in de nij verheid, zou een ontwikkeling in boven bedoelde zin het welvaartsniveau gun stig kunnen beïnvloeden. Ook met het oog op de sociale struc tuur van de bevolking lijkt het stimule ren van de dienstensector aantrekkelijk. Een zodanige stimulering zou echter worden bemoeilijkt wanneer een ade quate aanpassing van de opleidingsmo gelijkheden achterwege zou blijve". Voor wat betreft het bieden van werk gelegenheid aan gehuwde vrouwen en aan part-timers is alleen de branche „kleinhandel" van noemenswaardige betekenis. Hoewel het standpunt, dat dienst verlenende instellingen in centra moe ten zijn gevestigd, zijn absolute ka rakter meer en meer verliest, vindt thans toch nog het grootste deel van die instellingen zijn standplaats bin nen de bebouwde kom. In het algemeen is het voor de dienst verlenende ondernemingen voldoende wanneer de bedrijfsterreinen zijn gele gen aan normale verkeerswegen. Niet temin mag de wens van de branches groothandel en transport die veelal een ligging aan de grote wegen prefe reren bij de situering van de bedrijfs terreinen niet uit het oog worden verlo ren. De afstand van de bedrijfsterrei- VEENENDAAL Wie er ook blij is met de benoeming van de heer P. Bo de tot burgemeester van Veenendaal, het hoofdbestuur van de Anti-Revolu tionaire Partij is ieder geval niet. In een commentaar in het officiële orgaan van de AR „Nederlandse Gedachten" wordt betreurd, dat minister Beernink aan een partijgenoot voorrang gege ven heeft boven een anti-revolutio nair. Volgens dit commentaar was er geen enkele aanleiding om met de traditie, dat Veenendaal een AR-burgemeester behoort te hebben, te breken. De schrij ver vraagt zich af of er werkelijk "geen geschikte AR-kandidaat beschik baar (was)?'. Het antwoord geeft hij zelf: „Natuurlijk wel, maar minister Beernink heeft kennelijk eenvoudig een geestverwant op deze AR-zetel gewild. De verhoudingen in de gementeraad van Veenendaal staan aan deze benoe ming niet in de weg. Maar dat is niet de enige factor. Terecht wordt ook op landelijke en provinciale spreiding ge let. Nog onlangs heeft minister Beer nink iedereen uitermate verbaasd door in Aalten, waar de AR veruit de groot ste fractie is, opnieuw een CH-burge- meester te benoemen. Niemand kan een minister beletten waarschuwingen en adviezen, die hem tijdig en overduidelijk ter kennis zijn gebracht, te negeren en zijn zin door te drijven. Maar of dat van wijs beleid getuigt, is minstens eert grote vraag", aldus het commentaar in Nederlandse Gedachten. De schrijver heeft overigens geen bezwaren tegen de heer Bode: „Wat dat betreft kunnen wij hem zonder moeite met deze promotie gelukwen sen". Veenendaal krijgt toch nog een ge lukwens: „De teleurstelling over het partijdige benoemingsbeleid van minis ter Beernink verhindert ons evenmin de gemeente Veenendaal van harte een voortgezette bloei, ook onder deze bur gemeester, toe te wensen". nen tot de woonwijken mag niet te groot zijn, terwijl de bereikbaarheid van die terreinen met openbare vervoermidde len een min of meer essentiële voor waarde is. Slechts een gering aantal onderne mingen stelt prijs op bijzondere voor zieningen zoals een openbare lós- en laadplaats, de nabijheid van een over slagbedrijf, etc. Dit betekent dat de keu ze van de plaatsen, waar bedrijfsterrei nen zullen kunnen worden ontsloten, door de bedoelde standplaatseisen niet wordt beperkt. Dc voor de dienstensector te ontslui ten bedrijfsterreinen zullen te zamen een zodanige oppervlakte moeten heb ben dat daarop ruim 22.000 personen te werk kunnen worden gesteld. Daarvan zullen ruim 12000 personen kunnen wor den ondergebracht op collectieve terrei nen en de overige 10.000 op individuele terreinen. De collectieve terreinen, samen een oppervlakte beslaande van 230 ha, kun nen op voorraad worden ontsloten. De individeuele terreinen, waarvoor onge veer 150 tot 175 ha nodig zal zijn, die nen qua ligging en uitrusting te vol doen aan de specifieke eisen die gesteld worden door ondernemingen, waarvoor een solitaire ligging een essentiële voor waarde is. De collectieve bedrijfsterreinen zou- VEENENDAAL De brandschade is in het jaar 1967 in Veenendaal betrek kelijk gering geweest. Dat is op te ma ken uit het jaarverslag van de Vrijwil lige Brandweer. De brandschade daal de van f 51.750 in 1966 tot f 35.000,- in 1967. Per inwoner betekent dat een da ling met f 0,68 tot f 1,30, ondanks hel feit, dat er 57 maal uitgerukt moest maal uitgerukt moest worden. Ook worden. Ook zijn er in 1967 geen slacht offers van branden te betreuren geweest. Het vrijwillige brandweerkorps telde op 31 december jl. 46 leden, wat een da ling met twee man betekende. Het korps oefende 28 keer, wat betekent dat het samen met de echte branden 7 keer per maand uitrukte. Tot het verzor gingsgebied van de Veenendaalse brand weer behoort behalve de gemeente Vee nendaal ook nog aanliggend grondge bied van de gemeente Renswoude. Ede en Rhenen. Uit het verslag blijkt, dat de Veenen daalse brandweer zeven auto's bezit, waarvan de twee oudste, een Cadillac die in 1941 gekocht werd en een Chevro let die men in 1955 overnam van het le ger, door de Rijksinspectie zijn afge keurd. Behalve de auto's beschikt men ook nog over 2 tweewielige motorspui ten en een droogpoederwagen. Men be schikt in totaal over meer dan 4,5 kilo meter aan slangen. In het verslagjaar rukte de brandweer vijf keer uit voor hulpverlening: een maal om een kat uit een hoge boom te halen, twee keer om het instructiebad vol te pompen, eenmaal om omgewaai de bomen na een storm op te ruimen en een keer om de kerstboom voor het raadhuis te plaatsen. Dat het geldverlies door brand in Veenendaal enorm laag lag, wordt be wezen door vergelijking met het lande lijke cijfer per hoofd van de bevolking. In Veenendaal was dat f 1,30, in het ge hele land f 16,50. den als volgt gespreid dienen te zijn: Utrechtse Heuvelrug (8 ha), Vecht- en Plassengebied (10 ha), Utrechtse Vallei en Eemland (82 ha), Stad Utrecht en omgeving (100 ha), Overig Zuid-Utrecht (8 ha) en Westelijk weidegebied 22 ha). Bovengenoemde oppervlakten zijn uit gedrukt in hectare netto, ten behoeve van ontsluitingswegen, groenstroken, parkeergelegenheid, e.d. zal de opper vlakte 25 tot 30 procent groter kunnen zijn. In de eerstkomende tien jaar is ont sluiting van collectief terrein vooral te stimuleren in de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort. Daarnaast en daarna eveneens in secundaire centra als Vee nendaal, Mijdrecht en Wijk bij Duurste de. VEENENDAAL Vrijdagmorgen is het slopen van de schoolgebouwen, het winkelpand en de gymnastiekzaal op de hoek van de Hoofd- en Hoogstraat aanbesteed. Er waren totaal 8 inschrijvingen bin nengekomen. De hoogste inschrijving was van firma Gebroeders Van Essen uit Veenendaal met f 18.000. De laag ste kwam van firma C. Looyen uit Amerongen met 7000.-. De 'gunning is aangehouden. De officier zei in zijn requisitoir het „uit den boze" te vinden als men ge bruik gaat maken van lichtbakken en strikken. „Eerst een beest in het licht zetten en dan neerknallen", zo sprak hij, „is bepaald geen methode, die als positief staat aangemerkt in het ja gersjargon..." Hij eiste tegen V., die verboden wa penbezit ten laste werd gelegd, een boete van f 100, alsmede verbeurd ver klaring van het in beslag genomen wa pen. De verdachten A. en Van E. die al eens eerder voor stroperij zijn ver oordeeld, vond hij in aanmerking ko men voor een hogere geldboete: f 250 voor elk. A. sputterde na de,eis nog wat tegen; zo vond hij het maar vreemd dat het drietal „nooit ergens voor had hoeven tekenen" toen de lichtbak, het geweer en nog andere attributen in beslag wa ren genomen. Van E. zei de schrik flink te pakken gekregen te hebben door de hond, die destijds, toen de drie op heterdaad werden betrapt, op hem af was gekomen. Na dit stroperslatijn conformeerde mr. Van den Brand zich aan de eis, voorzover het Van E. en A. betrof. V. kwam er af met een geldboete van 1 75. De Otterlose aannemer B. M. ont kende pertinent, toen hem dezelfde fei ten ten laste werden gelegd. Ook hij zou de jachtwet overtreden hebben. In zijn auto waren verse veren van fazan ten aangetroffen, alsmede een aantal hulzen. „Ik heb ze er niet ingelegd", sprak M. „Zijn ze er dan soms in ge waaid?" vroeg de rechter. De aannemer weer: „Nee maar mijn kinderen kunnen het bijvoorbeeld ge daan hebben of iemand van mijn be drijf. Het personeel neemt de wagen wel eens mee... er kan een fazant dood gereden zijn, die in de auto is gelegd.." „Er waren wel veren en hulzen, maar geen fazant", zei de raadsman van M., mr. H. P. Jager. VEENENDAAL Het is don derdag 3 oktober 65 jaar geleden dat de heer W. van de Pavert in het huwelijk trad met mej. G. van de Heuvel. Nu 65 jaar later zijn de echtelieden, respectievelijk 89 en 88 jaar oud, nog steeds bij elkaar en nog zo goed gezond dat ze niet te gen de receptie opzien die op die dag in het OCB-gebouw wordt ge houden. De heer en mevrouw Van de Pa vert kregen in hun huwelijk 9 kin deren, waarvan er nog 8 in leven zijn. Verder zijn er 12 klein- en 11 achterkleinkinderen. De heer Van de Pavert genoot vroeger grote be kendheid in de gehele omgeving toen hij met textiel ,,de boer op ging". De kantonrechter vond het tenslotte raadzaam een drietal getuigen te ho ren, waarop de zaak werd aangehou den. Opnieuw werd de zaak van de ge broeders Van D. uit Opheusden behan deld. Ze hadden al eerder terecht ge staan vanwege overtreding van de an ti-bioticawet. De zaak werd toen aan gehouden om de twee verbalisanten die verboden preparaten in een kalver- schuur op het bedrijf van de gebroe ders hadden aangetroffen, als getuigen te kunnen horen. Die getuigen waren er nu; twee ambtenaren van de Alge mene Inspectiedienst, T. N. Sanders en L. J. M. de Graaf. De eerste was het positiefste in zijn verklaringen. Hij zei die onderhavige middelen in een leeg staande schuur te hebben aangetrof fen, waarbij opgevallen was dat het om een behoorlijke hoeveelheid ging. Hij was van oordeel dat de portie te groot was om te kunnen spreken van een restant van de hoeveelheid die door de veearts, dr. Mulder uit Eefde was verstrekt. Dr. Mulder, die al eerder was ge hoord, zei ook nu weer dat er op het moment, dat de ambtenaren de prepa raten hadden gevonden, op zijn minst 23 zieke dieren op het bedrijf waren. Getuige Sanders daarentegen had, toen hij het bedrijf bezocht niet gecon stateerd, dat er een aantal dieren ziek was. „Ik verstrekte geen afgepaste hoe veelheid, omdat het wetenschappelijk vaststond, dat er steeds meer zieke dieren zouden bijkomen", aldus de veearts. Verdachte J. A. van D. beaamde dat. Bovendien voerde hij aan dat een deel van de in beslag genomen stoffen al jaren oud was en nog dateerde uit de tijd, dat de anti-bioticawet niet in wer king was. „Ik zie niet in dat we in strijd met de wet hebben gehandeld. Als we dat spul nu clandestien gekocht hadden, zou 't wat anders zijn. Maar we heb ben het van de veearts..." De officier wees in zijn requisitoir uitvoerig op de gevaren, die schuilen in de consumptie van door «nti-biotica besmet vlees. Hij zei het ongelimiteerd gebruik van de middelen bijzonder kwalijk te vinden. De argumenten van de veearts, noch van de verdachte, konden hem tot de overtuiging bren gen dat hier niet in strijd met de wet was gehandeld. Hij eiste tegen elke van de drie ver dachten een geldboete van f 100 en ont trekking aan het verkeer van de in be slag genomen stoffen. Mr. Van den Brand vonniste conform, nadat ver dachte J. A. van D. nogmaals een pro testerend geluid had laten horen. De Nijmeegse professor H. J. P. B. en een plaatsgenoot van hem, de jour nalist G. T. K., werden als getuigen ge hoord in de zaak tegen de Renkummer W. van de G., die volgens het proces verbaal met een betonwagen op de rijksweg Renswoude - Planken Wam buis, plotseling naar links was afgesla gen en de auto, waarin de Nijmegena- ren op weg waren naar een congres in Amersfoort, had aangereden, toen de ze aan het passeren was. Van de G. liet verstek gaan voor de balie. De getuigen daarentegen deden uitvoerig hun verhaal. „Mij werd door die wagen de pas af gesneden. Hij kwam plotseling naar links. Ik werd er gewoon ondergescho ven", aldus de journalist, die de auto had bestuurd. „Ja", beaamde de pro fessor, die er overigens ook genoegen mee nam betiteld te worden als „le raar", „er zat niets anders op dan bo ven op de rem te gaan staan..." De officier zei de verklaringen der mate duidelijk te vinden dat van eni ge twijfel omtrent de schuld van de Renkumse chauffeur geen twijfel meer bestond. Hij eiste f 60, de rechter deed er vijftjen gulden bovenop. De fout, die de 71-jarige W. M. C. R. E. uit Velp had gemaakt werd hem door mr. Van den Brand zwaar aange rekend. De rechter sprak van een „gro te roekeloosheid" toen hij de verdach te op de ernst van zijn overtreding wees. De bejaarde automobilist was in Oosterbeek op de Utrechtseweg door de binnenbocht gereden en was door een achter hem rijdende agent bekeurd. „Ik naderde de Utrechtseweg, ben die opgereden en werd bijna gegrepen door een vrachtwagen. Door de snell# reactie van de chauffeur van die wa gen liep dat goed af... want anders zou ik volkomen dood gereden zijn..." Deze gebeurtenis had zo'n indruk ge maakt, dat hij even later die binnen bocht had genomen. De officier: „Had u niet beter even kunnen blijven staan dan direct na dat geval met die vrachtwagen weer verder te rijden. Kunt u het verkeer op uw leeftyd nog wel bijbenen?" De rechter vond de gemaakte fout dermate ernstig dat hy vonniste met een boete van f 150 en een onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid van zes maanden. De officier had die boete geëist. DE KLOMP ln de nacht van don derdag op vrijdag overleed plotseling in zijn woning aan de Stationsstraat te De Klomp, dr. W. Doorenbosch, sinds een achttal jaren als bactereoloog werk zaam aan het Julianaziekenhuis te Vee nendaal. Dr. Doorenbosch, die zijn werkzaamheden voor het Julianazie kenhuis voornamelijk uitvoerde in zijn eigen laboratorium bereikte de leeftijd van 74 jaar. Dr. Doorenbosch heeft in zijn leven vrijwel de hele wereld bereisd voordat hij zich aan De Klomp vestigde. Zo was hij jaren arts op Java, in Egypte en in de West. In 1923 promoveerde hij na een vlotte studie medicijnen aan de Leidse universiteit op een proefschrift over tuberculose. Dr. Doorenbosch zou begin decem ber zijn 45-jarig artsenjubileum vieren- Zijn stoffelijk overschot wordt dinsdag in Den Haag ter aarde besteld. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 1 okto ber 1968 des .namiddags 8 uur ten ge meentehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen de openbare leeszaal/ bibliotheek (Wilhelminaschool) op vrij dag 27 september 1968 van 13.00 - 15.00 uur en van 18.30 - 20.30 uur. Rhenen, 24 september 1968, De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL De regen speelde donderdagavond twee bestuurders van een personenauto parten bij het passe ren van geparkeerd staande auto's. De ene aanrijding vond plaats op het Da Costaplein. De heer J. v. d. B. uit Rhenen zag te laat, dat er een vracht auto naderde. Hij remde af, maar gleed door, waardoor de bestuurder van de vrachtauto, C. B. uit Veenen daal de botsing niet kon voorkomen. Beide auto's werden beschadigd. Mej. J. N. uit Ede reed over de Buurtlaan-Oost in de richting van de Prins Bernhardlaan. Zij wilde de ge parkeerd staande auto van de heer J. F. de K. uit Veenendaal passeren, toen zij een tegenligger zag naderen. Ze kwam in moeilijkheden en reed kwam in moeilijkheden en reed tegen de geparkeerde auto aan. Beide wa gens kregen schade. VEENENDAAL De heer J. Kroes- bergen slaagde aan de Vrije Universi teit in Amsterdam voor het kandidaats examen in de medicijnen. TRANSPORT- EN GRONDWERKBEDRIJF Middelbuurtseweg 47 a VEENENDAAL voor puin, vuilnis ten behoeve van bedrijven en particulieren. „ZELDENRUST" e.d.

De Vallei | 1968 | | pagina 3